Keresés

Részletes keresés

axied Creative Commons License 2006.12.09 0 0 27262
Csak egyszer végiggondolnád, mit is jelent az, hogy a fény minden megfigyelő szerint c-vel halad, akkor rájönnél, hogy amit te valóságnak hiszel, annak köze nincs avilágunkhoz. A téridő nélkül nem tudod kezelni ezt a tényt.
Előzmény: magnum56 (27259)
magnum56 Creative Commons License 2006.12.09 0 0 27261

"Én arra tippelek, hogy Holden csak azért bírálja olyan kitartóan a modellt, mert nem értette meg."

 

Épeszű ember nem is értheti meg. Jánossy Lajos könyvében találsz egy erre vonatkozó idézetet Heinétől:

 

"Olyan misztérium ez melyet

Nem érthet csak a jámbor,

Aki megszökött az ész

És értelem birodalmából"

Előzmény: mmormota (27257)
axied Creative Commons License 2006.12.09 0 0 27260

Csak mellékesen megemlítném a tisztelt egybegyülteknek, hogy a specrel nélkül is külömbözhet a mozgó és az álló test hossza. Ha a a mozgó test két vége nem egyforma távolságban van a fényképezőgéptől, akkor a távolabbi végének a fotón a régebbi állapota lesz. Emiatt ha közeledik akkor hosszabnak fog látszani, ha távolodik akkor rövidebbnek. És mindennek az oka nem más, mint hogy a távolabbi vége az időben is messzebb van, régebbi állapotát látjuk.

Tehát feleslegesen folyt a vita arról hogy mi fog látszani a fényképen,nem perdöntő a se a realitás se a relativitás szempontjából.

magnum56 Creative Commons License 2006.12.09 0 0 27259

Dubois,

 

A Taylor Wheeler könyv alapvető tévedéseket tartalmaz. Már én is írtam itt példát erre.

 

"Inkább az elméletnek a valósággal való kapcsolata érdekli, arra pedig nem kaphat választ az elméleten belülről."

 

Ez egy értelmetlen mondat. A fizika ugyanis terészettudomány, szemben a matimatikával. Egy fizikai elméletnek az elméleten belülről kell választ adni a valóság és az elmélet kapcsolatára, hiszen mint természettudományos elméletnek magáról a természetről, vagyis a valóságról kell szólnia. Abban egyébként igazad van, hogy a specrel nem teljesíti ezt a feltételt.

 

"Más kérdés, hogy ha annyi erőfeszítést sem tesz, hogy megértse, mit jelent a specrelben az egyidejűség és annak relativitása, akkor aligha tudja ennek a valósággal való kapcsolatát felderíteni."

 

Ha valaki valóban veszi a fáradságot, és végiggondolja Einstein gondolatmenetét az egyidejűség relativitásáról, akkor rájön, hogy az egyidejűség nem lehet relatív, vagyis nem lehet megfigyelőfüggő. Egyrészt, mert a megfigyelők  csak érzékelik az eseményeket, nem hatnak vissza rájuk. Másrészt, mert Einstein gondolatmenete hibás, ami könnyen kimutatható.

Előzmény: Dubois (27254)
Nautilus_ Creative Commons License 2006.12.09 0 0 27258
_Elvileg_ nem tudhatod meg, hogyan és miért működik. Végtelen regeresszióhoz, vagy körbenforgó érveléshez jutnál.
Előzmény: Dubois (27256)
mmormota Creative Commons License 2006.12.09 0 0 27257

Én arra tippelek, hogy Holden csak azért bírálja olyan kitartóan a modellt, mert nem értette meg. Valami teljesen hibás dolgot képzel a modell helyébe, és azt támadja.  Ha esetleg egy könyvből vagy vitából esetleg mégis megértené, akkor valószínűleg megváltozna a véleménye.

Persze ennyi év után eléggé kicsi a valószínűsége, hogy pont most értené meg.

Előzmény: Dubois (27256)
Dubois Creative Commons License 2006.12.09 0 0 27256

Egy dolog az elmélet pontosságának ellenőrzése a valósággal összevetve és egy másik dolog az elmélet és a valóság kapcsolatának jobb megértése.

 

Ha például ezerszer pontosabban megmérem az időlassulást, akkor tudom, hogy az eddig bizonyítottnál pontosabb az elmélet, de semmivel sem tudok többet arról, hogy hogyan és miért működik.

 

Előzmény: gyremete (27255)
gyremete Creative Commons License 2006.12.09 0 0 27255
"Inkább az elméletnek a valósággal való kapcsolata érdekli, arra pedig nem kaphat választ az elméleten belülről."

Ekkor viszont az eddig elvégzett kísérletekre kellene koncentrálnia, amiből szép számút találhat a szóban forgó könyvben. Nekem pl. nagyon izgalmas volt a D.Sadeh kísérlet tanulmányozása (98. feladat), ami a fény sebességének állandóságára vonatkozott.
Előzmény: Dubois (27254)
Dubois Creative Commons License 2006.12.09 0 0 27254

"Ha tényleg megérteni akarod, akkor szerezd meg és olvasd el a Taylor-Wheeler könyvet (kapható)"

 

Holdennek nem ez a baja. A Taylor Wheeler-ből lefgfeljebb azt érthetné meg, hogy mit mond a specrel. Azt szerintem elhiszi, ha nem is érti, hogy ezt mondja a specrel, ez következik a kiinduló feltevéseiből.

Inkább az elméletnek a valósággal való kapcsolata érdekli, arra pedig nem kaphat választ az elméleten belülről.

 

Más kérdés, hogy ha annyi erőfeszítést sem tesz, hogy megértse, mit jelent a specrelben az egyidejűség és annak relativitása, akkor aligha tudja ennek a valósággal való kapcsolatát felderíteni.

Előzmény: gyremete (27253)
gyremete Creative Commons License 2006.12.09 0 0 27253

A kérdésedre adható válasz lényegét már eddig többen mások is összefoglalták. Lásd pl. mmormota 27147, vagy egy mutáns 27225, 27228 hozzászólásait. Ezek mindegyike arra az egyszerű tényre utalt, hogy az utazó szerint megállapított földi "óra ugrás" abból ered, hogy a fordulópont más-más rendszerből vizsgálva más-más földi eseménnyel egyidejű. Ezt az idézetteknél jobban elmagyarázni én már nem tudom. Neked kéne arról nyilatkozni, hogy ezt miért nem érted, nem pedig mindíg más megközelítésben feltenni lényegében ugyanazt a kérdést. Ha tényleg megérteni akarod, akkor szerezd meg és olvasd el a Taylor-Wheeler könyvet (kapható), és annak 49. feladata alapján hajlandó vagyok erről tovább vitatkozni, ha nem, akkor ezt a témát én részemről lezártam.

 

Előzmény: Törölt nick (27196)
mmormota Creative Commons License 2006.12.09 0 0 27252
A specrel nagyon egyszerű valami, átlátom, kb annyi problémám van vele, mint a Pitagorasz tétellel. Ha valaki félreért valamit, akkor szokta hinni, hogy valamit rosszul írtam, vagy nem jól látom stb.
Előzmény: Adi001 (27251)
Adi001 Creative Commons License 2006.12.09 0 0 27251
"magad is jobban fogod érteni"
ezt az ego -t :)
rajz megvolt, azt próbáltam vázolni hogy használd fel a fény "abszolut terjedését" valamint a pontok lokális abszolut egybeesését a tényleges kontrakció elemzéséhez
világosan ki fog tünni hogy a konrakció se függ kevésébé a gyorsítástól mint maga a dilatáció az ikerparadoxonnál
s nem kell a "Dubois féle" merevtest problémába menekülni a paradoxon tárgyalása során :)
világos ha nem abszolut merev testtel számolunk akkor a bogárnak igy is úgy is annyi
de a kontrakció világosan értelmezhetó egy foton/fényhullám terjedése során
mégpedig a fényhullám lokális észlelése során a másik rendszer lokálisan egybeeső ponjai regisztrálásával
ha ezt megérted akkor nem fogsz majd a gyorsítást figyelmenkívül hagyva 2 nemugyanazon (gyorsítási) folyamat eredményeinek összehasonlításával merevtestproblémára és "addigvizsgálhatóságra" hivatkozni
Előzmény: mmormota (27248)
mmormota Creative Commons License 2006.12.09 0 0 27250

A klaszikus fizika szerint 5 év alatt éri utól az első villanás nem 3 év alatt .

 

Előről olvasd el, ha meg akarod érteni.

Előzmény: TEODOR (27249)
TEODOR Creative Commons License 2006.12.09 0 0 27249

Már néztem azt az oldalt nektek nem tűnt fel semmi rajta meg a leirásban sem?

 

A fény mindig egy fényévnyi utat tessz meg egy év alatt .

Ha valaminek a sebessége 0.8 c akkor 0.8 fényévnyi utat tessz meg 1 év alatt.

A klaszikus fizika szerint 5 év alatt éri utól az első villanás nem 3 év alatt .

 

Magyarázd elnekem légyszi milyen sebességeket akarsz összeadni és mivel ?

Az A-nak nincs sebessége , a fény meg csak információ továbitó .

 

A B sebessége akkor most A-hoz képest 0.8 c vagy a fény sebességnek a 0.8 szerese?

 

Van egy rendszered A rendszerét vizsgálod ha abban mozog B 0.8 c-vel akkor az az első év leteltekor már 0.8 fényévnyi utat tessz meg A rendszerében .tehát A ból nézve A fényével számolva 5 év alatt éri utól az első villanás és ekkor B 4 fényévnyire távolodott el A-tól.

 

Ha nem igy van a távolság akkor szóljál .

Előzmény: mmormota (27245)
mmormota Creative Commons License 2006.12.09 0 0 27248

Nekem az a szöveg piszkosul zavaros. Próbálj meg tömören, érthetően, követhetően fogalmazni. Ha szükséges, illessz be rajzokat.

 

Ezzel több legyet ütsz egy csapásra: magad is jobban fogod érteni, meg értelmes választ is kaphatsz.

Előzmény: Adi001 (27247)
Adi001 Creative Commons License 2006.12.09 0 0 27247
27181 ?
Előzmény: mmormota (27246)
mmormota Creative Commons License 2006.12.09 0 0 27246

Jobban jársz ha elolvasod egybefüggően, mi a specrel. Ha elekadsz, szívesen segítek én is, más is. Sokkal hatékonyabb, mint ha kérdésekre adott válaszokból próbálod összerakni az egészet. 

Előzmény: TEODOR (27244)
mmormota Creative Commons License 2006.12.08 0 0 27245

Párszor leírtam. Két részre érdemes bontani a dolgot.

 

A világunk történetesen olyan, hogy Minkowski geometriával lehet jól modellezni. Hogy miért, nem tudjuk. Az, hogy nem tudjuk, nem különösebben meglepő. Ha euklideszivel lehetne, azon kevesebben csodálkoznának, de miért is? :-)

 

Ezen a geometrián belül pedig már nyilvánvaló, hogy miért lesz fiatalabb az egyik iker. Ehhez persze meg kell ismerni a specrelt, ami középiskolás matematikával és némi matematikai érzékkel egy délutántól egy hétig terjedő idő alatt kényelmesen megtehető, érzéktől függően. Van, aki sose érti meg, pech.

 

Te a hozzászólásaidból láthatóan egész egyszerűen nem tudod, miről beszélsz, szemlátomást sose olvastál el ilyen tárgyú fizikakönyvet, vagy ha igen, nem értetted meg.

 

Olvass el egy jó könyvet, pl. a Feynman-ban pár lap az egész. Vagy Horváth Pista előadásának anyagát a neten: http://www.bjkmf.hu/tanszekek/matek/rel.html  

Előzmény: TEODOR (27243)
TEODOR Creative Commons License 2006.12.08 0 0 27244

Még egy kérdés egy gyorsuló méter rud mérete hogyan változik?

Mitörténik vele ha már nem gyorsul?

Előzmény: TEODOR (27243)
TEODOR Creative Commons License 2006.12.08 0 0 27243

Mert az eltérések a fény futás idejéből és a fény (iformáció) irányához kapcsolódó mozgás irányából adódik .

De még mindig nem irta le senkisem miért is fiatalabb az utazó testvér.

Előzmény: Adi001 (27238)
Gézoo Creative Commons License 2006.12.08 0 0 27242
Kétségtelen, hogy a Tau már skalár, de a dt,dx,dy,dz konvertálható..
Előzmény: egy mutáns (27241)
egy mutáns Creative Commons License 2006.12.08 0 0 27241

A sajátidő pedig Lorentz szerint transzformálható bárhová.. 

Hát én úgy tudom, hogy a transzformálás azt jelenti, hogy egy vektor koordinátáit átszámítom egy másik koordinátarendszerbe.

A sajátidő meg nem vektorkoordináta, hanem skalár.

1m

Előzmény: Gézoo (27236)
Gézoo Creative Commons License 2006.12.08 0 0 27240

Bocs! folyton lehagyom a dt kitevőjét...

  szóval mindenhova dt2 értendő a képletbe..  Bocs!

Előzmény: Gézoo (27239)
Gézoo Creative Commons License 2006.12.08 0 0 27239

  Vagy mégis?

 

  Ha a dtx értékét nem dx2/c2.. stb. -ből számítanánk ki akkor akár negatív előjelét

is megtarthatja.. Így a Tau maximum értéke akár Tau=integrál(gyök(dt)) -nál

nagyobb is lehetne..  Vagyis nem csak lassult hanem gyorsult órát is számíthatnánk..

 

   Hiszen, ha dt alapértékét pl. 0,999 c-s sebességű rendszerben veszi valaki

akkor az általa a mi rendszerünkre számított Tau-nak rükröznie kellene, hogy a

mi időnk sokkal gyorsabb mint az ővé hozzánk képest..

Előzmény: Gézoo (27230)
Adi001 Creative Commons License 2006.12.08 0 0 27238
ezt kérdeztem az előbb is : miért is nem ? :)
Előzmény: TEODOR (27237)
TEODOR Creative Commons License 2006.12.08 0 0 27237
Ami szimetrikus az a megtet ut az van szimetrikusan ábrázolva . Mint Gezo is irta a beérkezett impulzusok számlálásából nem lehet a forrás idejére és annak menyiségére következtetni .
Előzmény: Adi001 (27235)
Gézoo Creative Commons License 2006.12.08 0 0 27236

     Bocs, nem írtam le külön: a sajátidő..  A sajátidő pedig Lorentz szerint transzformálható bárhová.. 

 

   Így nyílvánvalóan, a gyorsuláskor a sajátidő változása szintén integrálódik..

 

A transzformálást más rendszerekbe pedig IR-ből IR-be lehet Lorentz-kével elvégezni.

Előzmény: egy mutáns (27232)
Adi001 Creative Commons License 2006.12.08 0 0 27235
akkor más téridőben vagyunk mert én innen aszimetrikusnak látom :)
Előzmény: TEODOR (27229)
TEODOR Creative Commons License 2006.12.08 0 0 27234

 

 

Az a pontból a b pontba haladhatsz az egyenesen és az iven is az SR szerint hogy alakulnak az idő változások a két utvonalon , de rajzolhattam volna háromszüget is .

Einstein szerint hurok az időben .

1. hogy kell kiszámitani a sebességét az iven haladónak hogy találkozzanak a b pontban .

2. hogyan lehet ábrázolni 4 dimenzióban ?

 

Persze a jól ismert képlet szerint .

Előzmény: TEODOR (27231)
egy mutáns Creative Commons License 2006.12.08 0 0 27233

Jó, vettem.

1m

Előzmény: TEODOR (27231)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!