Keresés

Részletes keresés

Galgadio Creative Commons License 2006.03.04 0 0 18

Erről még nem hallottam, de nem tartom kizártnak.

 

a spanyol konkvisztádorok valami borzalmas kegyetlenséggel, embertelen módszerekkel hódították meg az Indiákat, nyilvánvaló, hogy az őslakók sem voltak túl irgalmasak hozzájuk, ha lehetőségük volt visszavágni.

Előzmény: Maotai (16)
Galgadio Creative Commons License 2006.03.04 0 0 17

"Jönnek majd, csak ilyen korán nem merek offolni, mert kivágnak a modikok, mint macskát......"

 

Querido Maotai!

 

Akkor olvasnak csak azok bele egy-egy topikba, ha valaki "köp" nekik...

Előzmény: Maotai (5)
Maotai Creative Commons License 2006.03.04 0 0 16
Igaz, hogy az 1. chilei expedíció vezetőjének (Valvidiának - aki Chile 1. helytartója lett) - az araukán törzsfőnök olvadt aranyat öntött a torkába?
Előzmény: Galgadio (14)
Galgadio Creative Commons License 2006.03.04 0 0 15

Kedves MAXVAL!

 

Nagyon jó kérdés, de sajnos nem tudom rá a választ.

Előzmény: Törölt nick (8)
Galgadio Creative Commons License 2006.03.04 0 0 14

Kolombuszt maguknak követelik az olaszokon kívül a spanyolok, katalánok és portugálok is.

Sőt olyan elképzelés is van, hogy kikeresztelkedett zsidó volt.

 

Előzmény: II. Kuri-galzu (3)
Galgadio Creative Commons License 2006.03.04 0 0 13

Sziasztok!

 

"Nagyon csodálkozom azon, hogy hogyan sikerülhetett túléljék Cortezék a

"noche triste" -ét."

 

Azt azért ne feledjük, hogy a Noche Triste nem fejveszett menekülés volt, hanem többé-kevésbé szervezett visszavonulás.

Cortésnek és kapitányainak - Pedro de Alvarado, Gonzalo de Sandoval, Diego Ordás, Bernal Díaz del Castillo stb. - sikerült együtt tartania a kis létszámú, de jól felfegyverzett spanyol sereget és a Texoco-tó egy mesterséges töltésén vonultak ki a városból.

 

A másik pedig az, hogy a spanyolok szinte behozhatatlan haditechnikai fölényben voltak: voltak tűzfegyvereik (ágyúk, muskéták, arkebúzok) és kiváló minőségű acélból készült száfegyvereik (kard, lándzsa stb.), ráadásul szinte talpig vértbe voltak öltözve.

 

Velük szemben az aztékok szinte egy szál gatyában, íjjal-nyíllal, gyenge minőségű dárdákkal.

 

Az igazság az, hogy az indiánok elképesztő vérveszteséget szenvedtek a Noche Triste során, egyes források kb. 10 ezer (!!!) elesett aztékról beszélnek.

 

A spanyolok veszteségeit most hirtelen nem tudom, de max. olyan ezer fő körül lehetett.

 

Holnapra pontosan utánanézek.

Előzmény: Maotai (5)
showtimes Creative Commons License 2006.03.03 0 0 11
Rockos a gyerek, latin rock, de természetesen Ricky:)
Előzmény: showtimes (10)
showtimes Creative Commons License 2006.03.03 0 0 10
Olimpia záróműsort láttátok? Rocky Martin hátán szép nagy Puerto Rico-i zászló volt :)
# Harbasihu # Creative Commons License 2006.03.03 0 0 6
Ezen én is sokat gondolkodtam annak idején. Magának Tenochtitlánnak akkora lakossága volt, hogy az tömegtehetetlenségénél fogva szó szerint elsöpörhette volna azt a pár zsoldost... Nyilván szervezés kérdése lett volna.
Előzmény: Maotai (5)
Maotai Creative Commons License 2006.03.03 0 0 5

Buenos Dias Galgadio,

 

ON :

 

Jönnek majd, csak ilyen korán nem merek offolni, mert kivágnak a modikok, mint macskát......

 

Off :

 

Nagyon csodálkozom azon, hogy hogyan sikerülhetett túléljék Cortezék a

"noche triste" -ét.

Előzmény: Galgadio (-)
# Harbasihu # Creative Commons License 2006.03.03 0 0 4
Egyébként a colón, colombo, galamb stb. szavak rokonsága teljesen nyilvánvaló...
Előzmény: II. Kuri-galzu (3)
II. Kuri-galzu Creative Commons License 2006.03.03 0 0 3

András László: Alapos gyanú – A Kolumbusz-rejtély; Magvető, Bp., 1977 („Gyorsuló idő” sorozat)

 

Igen érdekes dolgokat ír Kolumbusz származásáról, bár természetesen nem tekinti át ebben a vékony kötetben a századok során felhalmozódott könyvtárnyi irodalmat.

Előzmény: Don Quixote (0)
Don Quixote Creative Commons License 2006.03.03 0 0 2

Egy másik vitatéma Galgadio tollából - akarom mondani billentyűzetéből:-)

 

"Nekem is van egy filmélményem: de az egy őrült franciáról szól, aki Patagónia hercegének képzelte magát, s a beígért francia segítséggel akarta rávenni az araukánokat, hogy államot alapítsanak neki:)"

 

Kedves Bagatur!

 

A Severino-filmmel szemben úgy tűnik, hogy ennek van valami reális alapja.

Miloslav Stingl is megemlíti Indián tűz c. könyvében.

 

Valami Antoine Orélie-nek hívták a fickót.

Nem is volt hülye gyerek, csak egy kicsit hóbortos volt.

Állítólag I. Orélie néven koronáztatta magát Araukánia és Patagónia Egyesült Királyságának urává.

 

A chilei hatóságok többször is kiutasították az országból, de mindig visszatért.

Álmainak csupán az vetett véget, hogy a chilei hadsereg bevonult Araukániába."

Előzmény: Don Quixote (1)
Don Quixote Creative Commons License 2006.03.03 0 0 1

De nehezen indul be ez a topik, pedig annyian követelték - többek között én is:-)

 

Átmásolok néhány hozzászólást a Che Guevara topikról, hogy beinduljon valami:

 

Galgadio:

 

"Ami még számomra érdekes volt, hogy a filmben szereplő perui emberek számomra sokkal inkább indiánnak tűntek, mint spanyolnak."

 

MAXVAL:

 

"Peruban csak 15 % a kreol!
Nagyjából a lakosság fele indián, s további 30-35 % a mesztic.
Indiánok közel fele nem beszél spanyolul.
Peru az egyik olyan ország, ahol a fehérek most is scak törpe kisebbség, s négerek sincsenek."

 

Showtimes:

 

"Már itt is boncolgattuk, Latin-Amerikában vannak fehér ( pl. Argentína), indián ( pl. Bolívia) néger többségű (pl. Haiti) országok - de néhány kivételtől eltekintve mindegyik kevert, jelentős a más rasszhoz tartozók aránya (sőt néhány országban még az ázsiaiak is fellelhetők , pl. Peru) - vannak országok ahol pedig a "keverékek" alkottják a többséget. "

 

MAXVAL:

 

"Kubában is van kb. 1 %-nyi ázsiai, kínai. A kínai beütés a világos mulattban egész szép eredményt ad. Bár én nagyon rasszista vagyok a "nőpolitika" terén (a mediterrán fehér és szemita fehér típuson kívül alig tetszik más, pl. utálom a skandináv és általában a germán típusú nőket), el kell ismernem, hogy a kis kínai vér igencsak előnyösen hat a világos mulattokon: enyhíti a számomra nem rokonszenves néger arcvonásokat, a rekordméretű kubai feneket meg visszaszorítja jó korlátok közé. "

 

Galgadio:

 

"Én úgy tudom, hogy Latin-Amerikában minden ország, sőt minden régió népességének megvan a maga sajátos mixtúrája, keveredési aránya."

 

Don Quixote de la Mancha El Caballero de la Cara Triste:

 

"Pl. egy átlagos fehérbőrű, europid argentínt és egy mexikói meszticet elég könnyű megkülönböztetni.

De egy mexikói és perui mesztic között már elég nehéz különbséget tenni, hacsak valaki nem szakértője a témának.

Hacsak nincsenek népviseletbe öltözve: ez esetben valszeg a mejicano a széles kalapú, a sombreros, a peruano meg a ponchós:-)"

 

Na remélem lesz min csámcogni a hétvégén...

Főleg, ha Maotai is belinkeli a venezuelai szépségkirálynőválasztás nyerteseinek képeit:-)

Don Quixote Creative Commons License 2006.03.03 0 0 0
Crist0f0r0 C0l0mb0 - bár szerintem inkább spanyol volt és így Cristóbal Colón.
Előzmény: Galgadio (-)
Galgadio Creative Commons License 2006.03.03 0 0 topiknyitó

Sziasztok!

 

Akkor közkívánatra: Latin-Amerika története - Historia de la América Latina - História da América Latina.

 

Kezdjük mondjuk ezzel:

 

1492. október 12., péntek: Cristóbal Colón (született Cristoforo Colombo?) partra száll San Salvador (Szent Megváltó) szigetén.

 

Ez a nap lesz az indián történelem legfeketébb napja.

 

Maotai!

 

Jöhetnek a venezuelai csajok:-)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!