Keresés

Részletes keresés

55judit Creative Commons License 2023.05.16 0 0 549

Kevésbé támadja a Meteort és azt a sarj meggyet amit én ültettem.

Szomszédban van egy hatalmas nagyon beteg, mindig csupa moníliás meggyfa, kb. 3m-re az enyémektől. Nálam a moníliának eddig nyoma sincs. 3 éves kis fák, lett volna alkalmuk már megfertőződni.

Előzmény: Balage-81 (548)
Balage-81 Creative Commons License 2023.05.16 0 0 548

Teljesen igazad van. Akinek nem telik permetszerre, permetezőre, az vegyen monília rezisztens meggyfát, azzal nem kell annyit foglalkozni. Persze kukac ellen azt is érdemes permetezni. A Feketicsin kívül van másik monília rezisztens meggy?

Előzmény: cfoto (547)
cfoto Creative Commons License 2023.05.16 0 0 547

OK, pénz kérdése is csak annak mi értelme, hogy kiültetik a fákat (nagyon sok esetben az utcára, ennek több helyen nagy divatja van) aztán nem foglalkoznak vele?

Értékelhető mennyiséget nem terem, csak szenved a fa és fertőz. Jobb esetben kivágják.

A Pándy meggy kapcsán eljutottam oda, hogy nem elég a permetezés, hanem a gyengébb ágakat még nyár végén metszeni kell. Nem fog lényegesen kevesebbet teremni, de erősebb lesz a fa.

 

Nálam a monília nem a legnehezebben leküzdhető, ami tényleg nehéz eset az a nektarin és a tafrina.  Persze ebben benne van az utóbbi évek, kül. a mostani időjárása. Eddig minden a gombabetegségeknek kedvez.

Előzmény: Balage-81 (540)
Balage-81 Creative Commons License 2023.05.15 0 0 546

Ha összefogsz 2 ismerőssel/rokonnal/baráttal és hárman rendeltek, úgy harmadolódik a postaköltség és fejenként kb. 2300 ft-ból jön ki, ami már sokkal elfogadhatóbb.

A fák ettől függetlenül nagyon drágák, még a szabadgyökeresek is. Mindenki döntse el maga mire áldozza a pénzét.

Előzmény: Amita13 (545)
Amita13 Creative Commons License 2023.05.15 0 0 545

Köszi. Mindenképp csak ősszel rendelnék, addig még átrágom az ár - és az előnyök (biztosan jó típusú feketicsi) kérdését. :)

Előzmény: Balage-81 (543)
Balage-81 Creative Commons License 2023.05.15 0 0 544

Átolvastam a leírást, kicsit zavaros nekem, de úgy értelmezem, hogy szabadgyökerű bár most is rendelhető, de azt csak ősszel szállítják ki, ültetési időben. Az árak sajnos nagyon magasak. 13 ezer ft egy konténeres Feketicsi fa, a posta közel 7 ezer, szóval egy fa 20 ezerbe kerül postával együtt. Hihetetlen.

Én máshonnan rendeltem tavaly, ott 5 ezer körül volt egy szabadgyökeres oltvány. A posta ott is méregdrága volt. Viszont kis méretű csemetéket kaptam, kb. 70 centi magasak voltak, egy szál ágacska/elágazás nem volt rajtuk és a mai napig sincs! Tavaly gyakorlatilag nem mentek semmire. Ettől függetlenül most van rajtuk pár szem gyümölcs a törzsön. Remélem idén ágak is nőnek majd rajtuk...

A Tündérkertes oldal 120 cm feletti erős konténeres tövet ír. Kérdés, hogy megér-e az embernek 20 ezret?

Balage-81 Creative Commons License 2023.05.15 0 0 543
Balage-81 Creative Commons License 2023.05.15 0 0 542

Ő az. Most is kapható, szabadgyökeres és konténeres változatban is. A szabadgyökerest ilyenkor már nem nagyon szoktak ültetni, ezeket az oltványokat hűvös helyen, hűtőházban tárolják kiszállításig. Szóval van benne kis rizikó, de 95%-ban meg szokták fogni.

Előzmény: Amita13 (541)
Amita13 Creative Commons License 2023.05.15 0 0 541

 "Ismerek olyan kertészt, aki személyesen ment le Bácsfeketehegyre, hogy oltóvesszőket hozzon. Azokból oltotta az oltványokat, amiket árul."

Ha nem titok, ki ez a kertész(et)? Gondolkodom a feketicsin, jó lenne ilyen lelkiismeretes helyről venni. Köszi!

Előzmény: Balage-81 (538)
Balage-81 Creative Commons License 2023.05.15 0 0 540

"Nekem Pándy is van, ami különösen érzékeny a moniliára, de azzal sincs semmi gond, fehérbimbós állapotban/viragzas kezdetén Chorus, a viragzas közepén még egy Chorus, aztán sziromhuláskor egy Topas és sosincs semmi gond. Kb. a legegyszerűbbe kivédhető betegség a meggymonilia."

 

 

Szerintem ez pénz kérdés is. Tegyük fel egy vidéki kisnyugdíjasról van szó, 80-120 ezres nyugdíjjal. A permetszer méregdrága. Ha nagyobb kiszerelésben veszi az ember, úgy tud spórolni, de az több tízezerbe kerül. Alacsonyabb fákat le lehet permetezni háti permetezővel, de 3 - 4 métertől felfele motoros permetező kell, amiből egy jobb minőségű, használatra is alkalmas példány 200 ezernél kezdődik.

55judit Creative Commons License 2023.05.15 0 0 539

Nem tudom. Akitől kaptam azt mondta, ezt a meggyet mindig is sarjról szokták szaporítani.

Előzmény: Balage-81 (537)
Balage-81 Creative Commons License 2023.05.14 0 0 538

A Feketicsit legtöbbször sarjról szaporítják Bácsfeketehegyen, a Vajdaságban, de amit a magyarországi kertészetekben árulnak, az többnyire mind oltott. Jó esetben a legértékesebb/legszebb gyümölcsöt termő, legellenállóbb fákról szedik le az oltóvesszőt. Ismerek olyan kertészt, aki személyesen ment le Bácsfeketehegyre, hogy oltóvesszőket hozzon. Azokból oltotta az oltványokat, amiket árul. Ez az ideális.

Persze a kertészek közt is vannak kóklerek, trehányak, a magánszemélyek közt meg pláne. Láttam, hogy az agroinformon árult valaki sarjról szaporított Penyigei szilvát. Jóval kedvezőbb áron, mint amennyibe egy oltott kerül, de ez akkor is lutri. Nem hinném, hogy néhány ezer ft spórolásért megéri kockáztatni. Mire kiderül, hogy milyet, mekkorát és mennyit terem, 4-5 év is eltelhet.

Előzmény: Körtvélyesi (531)
Balage-81 Creative Commons License 2023.05.14 0 0 537

Mi a fajtaneve a sarjról szaporított meggynek?

Előzmény: 55judit (530)
Balage-81 Creative Commons License 2023.05.14 0 0 536

Sziasztok!

 

Festő levű meggyek közül melyik fajtákat javasoljátok?

 

Feketics, Csengődi, Cigánymeggy.

 

Én erről a 3 fajtáról tudok. Már amik kifejezetten festő levűek. A Cigánymeggynek persze biztos van többfajta alfaja/változata/klónja. Íz, szín és betegség ellenállóság alapján melyik a legjobb közülük? Szükség esetén ültethetek mindből 1-1 példányt, de eléggé szűkös a hely. Esetleg vannak még más festő levű fajták is ezeken kívül? Amik idehaza is beszerezhetőek.

magaspasi44 Creative Commons License 2023.04.30 0 1 535

Ezt a baromságot honnan szedted?

Előzmény: Törölt nick (534)
Törölt nick Creative Commons License 2023.04.29 -1 0 534

Május után legyen az első fűvágás, 

és akkor nincs monilia fertőzés!!!

Törölt nick Creative Commons License 2023.04.29 0 0 533

Van benne ésszerűség, akinek van tapasztalata írjon.

Előzmény: Törölt nick (532)
Törölt nick Creative Commons License 2023.04.29 0 0 532

Sziasztok: a moniliával kapcsolatban van egy szinte biztos megfigyelésem:

Kaszálatlan kertekben nem terjed.

A fűnyírás maradéka terjeszti.

Lehet régen azért nem terjedt, mert májusig le sem vágták a füvet

az állattartás miatt, nagy füvet kaszáltak csak, 

azt is forgatták a kaszálékot, ne fertőzte a gomba (monilia) mert akkor az állatok már nem ettek meg?

Lehet hogy csak a moder kori elvárás miatt ( mindig Lenyírják fű, rendezett porta)

terjed csal a monilia?

Körtvélyesi Creative Commons License 2023.03.26 0 0 531

Kedves 3. kerület! 

 

Ez nem igaz, pl. az eredeti Feketicsi meggyet ma is sarjról szaporítják és még nem beszéltem a birsről avagy a házi berkenyéről. Oltással a korábbi termőrefordulást "harcolják ki"...

 

Előzmény: 3.kerület (526)
55judit Creative Commons License 2023.03.22 0 0 530

Köszönöm.

A Meteorról csak olvastam hogy nem annyira fogékony, a sarjról szaporított anyanövényét pedig a gazdája még sosem permetezte mert nem kell.

 

Tegnap permeteztek a szomszédban, a beteg nagy meggyfát és a 2 cseresznyét kihagyták. Nem értem a logikáját.

Előzmény: firpoliono2 (529)
firpoliono2 Creative Commons License 2023.03.22 0 0 529

A moníliás Érdi bőtermő elvileg meg tudja fertőzni a másik két meggyfát. Azért csak elvileg, mert ez a dolog attól is függ, hogy mennyire ellenálló a két kicsi meggyfa moníliával szemben. Akkor van gond, ha a két kisebb meggyfa is fogékony erre a betegségre.

Előzmény: 55judit (528)
55judit Creative Commons License 2023.03.04 0 0 528

Van egy sarjról szaporított - ezt a fajtát mindig így szokták -meggyem, és egy Meteor. Mindkettő most virágzik először. Közelükben a szomszédban áll egy öreg, mindig beteg, rég nem termő érdi bőtermő.

 

Kérdésem, a két kisfámat meg tudja-e ez a másik fa fertőzni, vagy minden fán érzékenységétől függően alakul ki a fertőzés? Ahonnan a sarjat kaptam, ott nem szokott moníliás lenni az anyanövény, maximum néha minimálisan.

firpoliono2 Creative Commons License 2023.02.28 0 1 527

Valószínűleg az Érdi bőtermő sarjai is fognak teremni, de nagy eséllyel nem olyan minőségben és mennyiségben, mint az Érdi bőtermő.

 

Ha ráérsz és nem annyira fontos a termés mennyisége és minősége, kísérletezhetsz a sarjakkal hosszú évekig, hátha valamelyik sarj nagyon elnyeri tetszésedet.

 

A személyes véleményem az, hogy oltott gyümölcsfát érdemes ültetni. Én sarjakkal nem tölteném az időmet, túlságosan bizonytalan a kísérlet eredménye.

 

Előzmény: 3.kerület (523)
3.kerület Creative Commons License 2023.02.28 0 0 526

Szerintem minden fát ami temő,azt oltják.

 

3.kerület Creative Commons License 2023.02.28 0 0 525

Üdv, azt nem tudom.

 

Ali-bá Creative Commons License 2023.02.21 0 0 524

Nem az oltott Érdi Bőtermő fa alanyának a sarjai azok véletlenül? Mert akkor ne terem É-B-t.

Előzmény: 3.kerület (523)
3.kerület Creative Commons License 2023.02.20 0 0 523

Üdv kaptam ismerőstől Érdi bőtermő meggy sarjakat,kérdezném hozzá értőktől várható hogy fog e teremni?

Daróczi Team Creative Commons License 2023.01.05 0 0 522

Helló!

Elójegyeztem én is! Köszi az infót!!

Előzmény: Sinesol (520)
Sinesol Creative Commons License 2022.11.06 0 0 521

Bár hajtáson keresztül is be tud jutni, de elsősorban virágon keresztül fertőz a monilia, ott tud a legkönyebben bejutni. A nagy fádon rengeteg a virág, rengeteg a felület, ahol bejuthat a gomba, nyilván jóval erősebb rajta a fertőzés, mint egy sarjon, amin csak levél van, de még ha pár virág van rajta, az sem túl jelentős ablak a ferőzésre. Egyébént nem értem ezt a nagy gondot, nekem Pándy is van, ami különösen érzékeny a moniliára, de azzal sincs semmi gond, fehérbimbós állapotban/viragzas kezdetén Chorus, a viragzas közepén még egy Chorus, aztán sziromhuláskor egy Topas és sosincs semmi gond. Kb. a legegyszerűbbe kivédhető betegség a meggymonilia.

Előzmény: marmande (488)
Sinesol Creative Commons License 2022.11.06 0 1 520

Ezt a könyvet tudom ajánlani, nagyon alaposan körbejárja  témát.
Nem mai darab, de nem történtek lényeges változások, max a permetszerek cserélődtek.

https://bookline.hu/product/home.action?_v=Por_Jozsef_Faluba_Zoltan_Cseresznye_es_&type=10&id=2108039074

Előzmény: dafabia (461)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!