Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2017.07.06 0 0 5846

Kicsit googlistam, itt finnul mi a baja, negy pont, van a finn altalanos iskolaval,

http://omalinja.fi/wp-content/uploads/2016/03/Oma_Linja_infopaketti1_colour.pdf

 

1. A tanulasi eredmenyek romolnak mindenhol Finnorszagban (Oppimistulokset heikkenevät ympäri Suomea). A diakok rosszabban es kevesebbet olvasnak, mint korabban (en is azt mondom :)

 

2. A finn iskola mar nem egyenlo diakoknak (Suomalainen koulu ei ole enää tasa-arvoinen). A csaladi hattertol egyre többet fugg, hogyan tanul a gyermek.

 

3. Toiset nuoret putoavat yhä pahemmin kärryiltä, kun toiset karkaavat edelle, hmm, nem tudok forditani. Egyre nagyobb kulonbsegek vannok a diakok között.

 

4. Jos nuori putoaa kelkasta peruskoulussa, on hänen vaikea saada ikäryhmäänsä enää kiinni - ha nem megy jol az altalanos iskola, utana ezt nagyon nehez potolni.

 

Szoval a cikk 15 evvel ezelott lett volna igazibb, mint ma. :) Maga az iskola talan meg mindig jo (foleg lanyoknak), de a tarsadalom valtozott, es az eletmod valtozott, föleg az hogy, a diakok kevesebbet olvasnak.

Előzmény: likkatill (5843)
RadiX Creative Commons License 2017.07.05 0 0 5845

Azt tegyük hozzá, hogy Finnországban konszolidálták az önkormányzati rendszert több hullámban, kb. 300 önkormányzat maradt (míg Magyarországon 3000-nél is több), és van értelmes saját bevételük is, a személyi jövedelem 16-22%-a.

Előzmény: Törölt nick (5844)
Törölt nick Creative Commons License 2017.07.04 0 0 5844

Azt hiszem, hogy a cikkbol igaz 64,8 %-a. :)

 

Az igaz, hogy altalaban a legközelebb altalanos iskola teljesen jo, az is igaz, hogy tanarnak lenni buszkeseg, vagyis ez egy becsulett szakma. Az is igaz, hogy altalanos iskola, legalabbis elejen, elegge laza.

 

Az nem igaz, hogy az altalanos iskolak allami iskolak, azok az önkormanyzati iskolak, föleg. Vannak ugynevezett normaalikoulu-k, amelyek allami iskolak (ott leendo tanarok tanitanak), de nem sokan. A Pisa eredmenyek mar nem annyira jok: a lanyok meg mindig jol szerepelnek, de a fiuk nem. Sokat a csaladi hattertol fugg, hogy megy az iskola gyereknek, kulön szegeny, "munkas" csaladoktol szarmazo fiuknak nehez az iskola.

Erröll bövebben pl. ez a mai cikk Ilta-Sanomatban

http://www.is.fi/kotimaa/art-2000005091529.html

 

A finn iskola kicsit olyan mint finn jegkorong, teljesen ok, közepesen jo. Ugy altalanositva mai fiatalok kevesebbet olvasnak, rosszabban irnak, de lehet, hogy ettol meg nem hulyek, mint regebben.  Csak a könyv helyette inkabb mobiltelefon van kezben. Mostanaban elegge kemeny megszoritasok voltak iskolakban, nagyobb tanulocsoportok, kevesebb a penz. Na, nem vagyok szakerto.

Előzmény: likkatill (5843)
likkatill Creative Commons License 2017.06.17 0 0 5843

Kedves Finnországban élők!

Remélem jár erre valaki. Lenne egy kérdésem. Tudom, hogy a finn oktatás jó, de mennyi igaz ebből a cikkből?

Köszönöm előre is, ha válaszol valaki!

 

https://kolozsvaros.com/2017/06/17/a-finn-csoda-nyomaban/

 

Törölt nick Creative Commons License 2017.04.21 0 0 5842

Kuopioba a legolcsobb vonatjegy 20,30 € Tamperebol - csak elore kell megvenni (lasd VR).

 

Utravalonak ajanlanek valamilyen pre paid SIM-kartyat korlatlan adatforgalommal, R-kioskiban lehet megvenni.

https://www.r-kioski.fi/tuotteet/prepaid-liittymat/

 

Előzmény: vhooper (5839)
Törölt nick Creative Commons License 2017.04.19 0 0 5841

Azt tippelek, hogy taxi kb. 30 euro.

 

Egy lehetoseg a varosi busz 1A Pirkkala repterrol a Sarvijaakonkatu megallohoz. Csak ritkan megy az 1A (http://traffic.navici.com/tre_timetables_tool/write/pdf_timetables/k20170320/pysakkiaikataulut/7035.pdf), es at kell valtani egy masik buszra Tampereben (busz 3, 17 vagy 25 pl. az Itsenäisyydenkatu 16 -buszmegallonal).

Jegy, gondolom,  öt euro, de at tudsz valtani egy masik varosi buszra egy oran belul.

http://joukkoliikenne.tampere.fi/en/info/for-tourists/airport-connections.html

 

A kalevai allomas egyebkent egy buszmegallo. :) 

 

Előzmény: vhooper (5840)
vhooper Creative Commons License 2017.04.18 0 0 5840

Ha taxival vitetném magam repülőtérről onnibus kalevai állomásra, taxi költsége kb mennyi lenne?

vhooper Creative Commons License 2017.04.18 0 0 5839

Köszönöm a gyors választ,nem is értem miért nem írtam,hogy hova megyek, de Kuopioba szeretnék. Gondolom oda olyan sűrűn nem megy járat, mint Helsinkibe :)

Törölt nick Creative Commons License 2017.04.18 0 1 5838

Meg annyit szeretnek hozzzatenni, hogy nem "muszaj" Onnibus-nal utazni. Mas buszokban is lehet olcson utazni, csak neten kell elore jegyet megvenni, pl. Tampere-Helsinki 2,5 eurotol, lasd

https://www.matkahuolto.fi/en/

 

Vonattal legolcsobb jegyek Tampere-Helsinki -utvonalon talan 9,90, csak idoben kell megvenni.

Előzmény: Törölt nick (5837)
Törölt nick Creative Commons License 2017.04.18 0 1 5837

Kicsit attol fugg hova (es mikor) mesz tovabb Tamperebol, de Tampere (linja-autoasema) vagy  Tampere (Kaleva) mondanek. :)

 

http://www.onnibus.com/en/bus-stop-map.htm?f=TAML&t=JKLM

 

Tampere (linja-autoasema)

Bus station at Hatanpään valtatie 5-7

Route F3C to Helsinki from platform 1 except departure at 6:45 from platform 4

Route F11 to Pori from platform 3

Route F12 to Lahti and Kotka from platform 4

 

 

Tampere (Kaleva)

Route F3 Vaasa-Seinäjoki-Tampere-Helsinki

Route F9 Kuopio-Jyväskylä-Tampere-Turku

Bus stop at Sarvijaakonkatu on the north side of the road next to Isku furniture store at Hervannan valtaväylä crossing

 

A Keskustori-nal inkabb csak leszallni lehet? Ha Helsinkibe mesz, lehet indulni a linja-autoasema-nal (a busz allomasnal http://booking.onnibus.com/RoutePDF/Route-F3C-EN.pdf) vagy a Kalevanal (a Prisma bolt szembe, http://booking.onnibus.com/RoutePDF/Route-F3-EN.pdf), persze Hervantaban is (a busz Kaleva varosreszbol megy Hervanta varosreszen keresztul Helsinki-be), ezek ket kulon utvonalok.

 

A repuloterrol a Tokeen liikenne autobusza (http://www.tokee.fi/images/ryanair/ryanair_bus_transfers_tampere.pdf) a vasutallomasra erkezik. A busz allomas (linja-autoasema)  kb. 600 meter fekszik a vasutallomastol.

 

 

Előzmény: vhooper (5835)
RadiX Creative Commons License 2017.04.18 0 0 5836

A reptérről biztosan megy busz a főtérre (Keskustori), válaszd azt.

Előzmény: vhooper (5835)
vhooper Creative Commons License 2017.04.16 0 0 5835

Sziasztok!

 

Szeretnék kérni segítséget, Tamperébe fogok menni repülővel,és onnan mennék busszal. Kérdésem az lenne, hogy mikor OnniBus oldalon foglalnék, Tamperét kiválasztva,nem csak egy ugrik fel, hanem pl Tampere(Kaleva) , Tampere(Hervanta), Tampere(Keskustori) és még van pár. Na szóval melyiket válasszam,ha Tampere–Pirkkala Airport-on szállnék le?

Törölt nick Creative Commons License 2017.01.12 0 0 5834

Hogyan karomkodni finnul, haladoknak. :)

 

 

adrienn63 Creative Commons License 2016.11.01 0 0 5833

szia, mi hårom eve elunk itt, de erröl nem hallottunk semmit. Sztem nem igaz a hir, vagy ha igen, akkor sem a kulföldi hajlektalanoknak, hanem a finn hajlektalanoknak szol.

Előzmény: likkatill (5831)
likkatill Creative Commons License 2016.09.15 0 0 5831

Kedves Finnországban élők!

 

Lenne egy kérdésem. Ma tette fel valaki ezt a cikket a facebookra, csak az érdekelne, valóban igaz?

Csak azért kérdezem, mert Svédországról olvasok néha olyanokat, hogy égnek áll a hajam!

 

http://444.hu/2016/09/15/elkepeszto-megoldast-talaltak-a-finnek-a-hajlektalansagra-lakast-adnak-a-hajlektalanoknak

 

Köszönöm, ha válaszoltok!

Törölt nick Creative Commons License 2016.07.24 0 0 5830

Szia!

 

Angol nyelvtudással szerintem nem nagyon fog sikerülni. Alapesetben (tehát ha nem különleges a szaktudásod) elvárják a finn nyelv alap- (vagy akár közép)szintű ismeretét. Erősen javallott valamilyen szakirányú finn tanfolyam-iskola elvégzése, értelemszerűen finnül. Az Opetushallitusnál (kb. Oktatási Minisztérium) megfelelő díjazás fejében adnak hivatalos papírt arról, hogy a végzettséged milyen szintű finn végzettségnek felel meg - ha elismerik -, de ez nem garancia semmire.

 

Finnül a pék "leipuri", a Munkaügyi Minisztérium által hirdetett állások között itt tudsz böngészni.

Előzmény: Vini22 (5828)
Törölt nick Creative Commons License 2016.07.24 0 0 5829

Van.

Előzmény: Tuzy Pál (5827)
Vini22 Creative Commons License 2016.07.21 0 0 5828

Sziasztok!

Azt szeretném kérdezni, hogy pékként angol nyelvtudással milyen esélyem van Finnországban munkát kapni?

Köszi a válaszokat!

Tuzy Pál Creative Commons License 2016.06.22 0 0 5827

Sziasztok!

 

Rehabilitációs  szakembernek, koduktornak 3 diplomával van esély?

1vav Creative Commons License 2016.03.06 0 0 5826

Segitséget szeretnénk kérni   4 magyar foltvarrónak(quilt,patchwork) március 19-20- án  a Sybelius Hall-ban  Lahti-ban.Meghívottak vagyunk,szállásunk van,kiállítunk,tanítunk,de nem tudunk finnül.A kiállitáson kellene kicsit tolmácskodni.KÖSZONJÜK!

zouo68 Creative Commons License 2016.01.23 0 0 5825

Sziasztok

szeretnék  segitségetkérni szeretnék  én is  kijutni finn országba  melozni  hogyan  kezdjem  szakmám  bányasz  valamint  targoncas.

ha  valaki  tudna  abban tanácsot  adni  hogy  holtudom  a  finn  abc   t  megkeresni  ki ejtés és  iras  azt  meg köszönném.

email cimem   zozo680916@freemail.hu

 elöre  is  köszi

pi20000101 Creative Commons License 2015.10.07 0 0 5823

Maximálisan igazad van.

Úgy tudom, Finnország élhető, barátságos ország, ezért gondoltam rá.

Igazából nem ragaszkodom az AS/400-hoz, de ehhez értek a legjobban.

 

 

Előzmény: Order of Hermes (5821)
Order of Hermes Creative Commons License 2015.10.06 0 0 5822

Összességében véve én AS400al sokkal inkább olyan helyen próbálkoznék ahol van értékelhető pénzügyi szektor, mint pl Svájc, UK esetleg a németek (bár ott angollal elég esélytelen) Illetve manapság ez így önmagában nem nagyon áll meg, szoktak mellé kérni Java-t, vagy .net-et. Sok olyan projekt van, ahol valami legacy cuccot vezetnek ki, és a migráláshoz kellenek ilyen szakik.

Előzmény: Order of Hermes (5821)
Order of Hermes Creative Commons License 2015.10.06 0 0 5821

AS400al / angollal miért pont Finnország? Miért nem inkább olyan hely, ahol vannak is ilyen állások, meg a nyelv is passzol?

 

Nézd csak:

http://www.indeed.co.uk/jobs?q=AS%2F400&l=

 

 

 

Előzmény: pi20000101 (5819)
A2TSI Creative Commons License 2015.10.06 0 0 5820

Mindenképpen Magyarországon kezdj el tanulni. Itt 1-2 hónap alatt még induló tanfolyamot sem fogsz találni, a magánóra pedig 50€/óra.

A nagylányom egy nyelvzseni, neki bő 1 év kellett a B1 szinthez úgy, hogy napi 5 órát tanulta. A finn a magyarhoz hasonló bonyolultságú, több külföldit ismerek, aki 10 év itt élés után sem tud kenyeret kérni a péknél...

 

http://www.suomiblog.hu/finn-nyelvtanulashoz/

Előzmény: pi20000101 (5819)
pi20000101 Creative Commons License 2015.10.05 0 0 5819

Köszi szépen!

 

Nincs B1 finn tudásom.

 

IT-s vagyok, elég speciális területen, AS/400-as nagygépen RPG nyelven. A WEB-es programozáshoz (ami mostanában divat) nem értek, biztosítónál dolgoztam több mint 10 évet a nem-élet területen, előtte pedig PowerBuilderben 4 évet tőzsdei számlavezető rendszert írtam.

Mindkettő nagyon ritka. Itthon a pénzügyi szféra (bank és biztosítás) szűkülése miatt egyre kevesebb nagygépes munka van. A brókercsődökről ne is beszéljünk...

 

Nem tudom, hogy Finnországban találnék-e ennek megfelelően valamit?

Sajnos a finn ismeret a takarításhoz, egyéb munkákhoz nincs.

 

Ezek szerint ne is próbálkozzak vagy lehet némi remény?

Reményeim szerint 1-2 hónap alatt megtanulnék odakint finnül...

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: A2TSI (5818)
A2TSI Creative Commons License 2015.10.05 0 0 5818

Hacsak nem valamilyen speciális tudásod van (leginkább IT esetleg orvosi területen), akkor finn nyelvtudás kell. Még a takarításhoz is, oktatáshoz, gyerekfelügyelethez pláne... Az álláskeresés akkor kezdődik, ha kb. B1 szinten vagy. Ha nincs állásod, akkor elvileg csak 3 hónapig maradhatsz, mert akkor regisztrálhatod magad a finn népességnyilvántartóban, ha van rá valamilyen alapod, pl. neked vagy házastársadnak van állása.

 

Ha komolyan gondolod, szánj rá egy évet, és még Magyarországon tanulj meg finnül...

Előzmény: pi20000101 (5817)
pi20000101 Creative Commons License 2015.10.05 0 0 5817

Köszi az információt!

 

Jaj, de jó, legalább Te szerencsés voltál, mert rögtön munkába állhattál!

Igazából attól félek, hogy sok időbe telik, amíg állást találok.

Viszont Magyarországról finnországi állást nehéz találni, hiába az internet.

 

Van az evangélikus gyülekezetben finn kapcsolat, hátha általuk. Azt az információt kaptam az ismerősünktől - finn tolmács - , hogy most ott sem könnyű, ellenben itthon nagyon nehéz.

Sajnos nagyon-nagyon ritkán tudom elérni őt (telefonon sem), állandóan úton van.

 

Ha valaki kimegy, mennyi az átlagos idő, amíg munkát talál?

Szerinted milyen állásokat lehetne betölteni informatikai és közgazdasági végzettséggel (felsőfokúak)?

Nem ragaszkodom ahhoz, hogy szakmában pikkpakk dolgozhassak, ha matekot tudnék tanítani, már az is jobb, mint a semmi. De takarítás is jöhet.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: A2TSI (5816)
A2TSI Creative Commons License 2015.10.05 0 0 5816

Konkrét ajánlatra jöttem. Az albérletet is Magyarországról kezdtem szervezni, aztán ideutaztam, megnéztem mindet, kiválasztottam, szerződtem.

Vezettem egy Excel táblázatban minden költségemet, ami a költözéshez kapcsolódott, összesen kb. 5000€ lett a vége. Ebben benne vannak a repülőutak, és az, hogy két autót is kihoztam, regisztráltam. A költöztetőt, aki a bútorokat, személyes cuccokat hozta, az itteni cég fizette, azt a költséget nem számoltam...

 

Itt Észak-Finnországban nagyon barátságos népek laknak, ebből a szempontból jobb, mint a főváros környéke....

Előzmény: pi20000101 (5815)
pi20000101 Creative Commons License 2015.10.05 0 0 5815

Szia!

 

És hogy indultatok el? Csak úgy bele a vakvilágba, vagy konkrét ajánlattal?

Hogy érzitek ott magatokat? Sikerült beilleszkedni?

 

 

Üdv:

PI

levelek20000101@gmail.com

 

 

Előzmény: A2TSI (5813)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!