Keresés

Részletes keresés

vargachris Creative Commons License 2021.01.11 0 0 3441

Akkor az előző Neked is szól! :-)

 

Én valószínűleg másként gondolkodom, mint egy tanult hangszerkészítő, meg egy kicsit későn vettem észre, hogy írtál ide. Szóval én meghagytam volna falidísznek. Már csak azért is, mert ez egy szelet történelem.

Viszont ha én fognék hozzá, leszedném a fedlapot, síkba csiszolnám a keretet miután feljavítottam, és új fedlapot tennék rá, új szerelékekkel. Ismétlem, ez én vagyok.

 

A bolttal kapcsolatban azért írtam, hogy itt minálunk, mert lehet jobban jössz ki, ha ott Felétek keresel boltot először. Ha szerencséd van, akad náluk ilyesmi, és akkor nincs fuvardíjad.

Előzmény: Arthur959 (3439)
vargachris Creative Commons License 2021.01.11 0 0 3440

Pianho97 Szombathely. Beszéljenek a képek...

Ha lefelé görgetsz, vannak még, rendszerint ezek közül használok 5,5-öset

http://www.pianho97.hu/shop_search.php?search=citera&infinite_page=3

 

 

Előzmény: citera (3438)
Arthur959 Creative Commons License 2021.01.11 0 0 3439

Köszi! :)

 

Nos leszedtem a húrokat, és a fogólap, miután kihúztam a pár 15-ös bognárfejű szeget a hüvelykujjam egy közepes nyomására elvált a fedőlaptól.

Tehát az 1. kérdés:

A mellékelt képen látszik, hogy a fogólap alatt nincs semmi, azaz a fedőlap nem ér el az egyik oldaltól a másikig. Ezt a hiányt pótoljam ki, tegyek egy új fedlapot egyben, vagy maradjon úgy ahogy van, és ragasszak rá egy új fogólapot?

 

És engem is érdekelne, h hol van a nálunk? Vagy egy internetes elérhetőség, v cím.

 

Üdv: Art!

Előzmény: vargachris (3437)
citera Creative Commons License 2021.01.11 0 0 3438

Melyik bolt az a "nálatok" ?  A citeraszeg előbb-utóbb érdekelhet. Annyiért tényleg nem sok. Milyen szegek? Hányas méret? Milyen hosszú? Sima vagy mángorolt? Laposfejű vagy négyzetes? Mart vagy kalapált? fúrt vagy vágott?          

Előzmény: vargachris (3437)
vargachris Creative Commons License 2021.01.10 0 0 3437

1. Nem értem, hol a kérdés.

7. Kapni a boltban, nálunk utoljára 180ft/db áron citeraszeget, kulcs is van hozzá, szerintem elég olcsó és jó megoldás.

9. Nekem egy népihangszer készítő ajánlotta a papírboltban beszerezhető nagy méretű gemkapcsot. Azóta azt használom. Erős is, fényes is, de azért egy dróthajlító fogóval meg lehet dolgozni. 

 

Valamint csak személyes tapasztalat, hogy a kóták helyét nem szalaggal, hanem hangolóval mérem ki. Amikor már fent van minden más, akkor felteszek egy húrt, és azt felhangolva aláteszek egyet a bundnak szánt drótból, megpengetem, és ahol kiadja, jelölöm.

Mondjuk ráérek ezzel tökölni, nem gyártok sorozatban.

Előzmény: Arthur959 (3436)
Arthur959 Creative Commons License 2021.01.09 0 0 3436

Közben beleolvastam a topicba, és sok kérdésemre választ kapta. :)

(Jó tudom ezzel kellett volna kezdenem.)

Tehát akkor, ami kérdés marad számomra az előző hsz-emből:

1-es, 7-es és a 9-es kérdés.

 

Köszönöm!!! :)

Előzmény: Arthur959 (3435)
Arthur959 Creative Commons License 2021.01.09 0 0 3435

Madárdalos szép jó reggelt! :)

 

Tüzetesebb vizsgálat eredménye a 3429-es hsz-ben szereplő citeráról.

1. A fedőlap a fogólap alatt hiányzik. (ez az egyik képen is látható)

2. Az oldala nem puhafa, hanem 7mm-es bükk.

3. A tőkék és az oldalfejek is bükkfából készültek.

 

Kérdéseim:

1. A fedőlapot cseréljem-e le olyanra, amelyik teljesen lefedi a keretet?

2. Ha igen, 4mm-es luc svartni az jó-e hozzá?

3. A fogólap 4mm-es boroviból jó-e.

5. Az oldala maradhat-e bükkből?

6. Ha nem akkor 5mm-es borovi elég-e neki?

7. Szeretném a hangolószögeket is lecserélni, mert elég gazember állapotban vannak. 5mm-es húzott köracélra gondoltam. hidegbarnítsam-e a felületét?

(Mondjuk ekkor nem barna lesz, hanem olyan színe lesz, mint a fegyver acéljának.)

8. A bundok teteje és a húrok között mekkora távolságot tartsak?

9. A bundokat csinálhatom-e keményített vörösrézből?

 

A válaszokat előre köszönöm: Artúr!

 

Előzmény: citera (3432)
citera Creative Commons License 2021.01.05 0 0 3434

1, igen,de ha mégsem megy akkor gőzzel lehet még próbálkozni, legvégső esetben, ha minde szeget kihúztál, le is gyalulhatod a fogólapot.
2.a szegeket ki kell húzogatni
3. nem

Előzmény: Arthur959 (3433)
Arthur959 Creative Commons License 2021.01.05 0 0 3433

Köszi a választ!

Úgy látom, h meleg enyvvel ragasztották, akkor a denszeszes feszegetős megoldás jöhet szóba a szétszedésnél? Bár pici szögekkel (kb 10mm hosszú, 05mm vastag) össze van ütve kb 3 centinként.

Az, h az oldalfejek nut-jai nem a megfelelő helyen vannak az nem lesz a későbbiek folyamán probléma?

Előzmény: citera (3432)
citera Creative Commons License 2021.01.05 0 0 3432

a francot, dehogyis, jobban megnéztem, totál rossz, cserél le a fogólapot, csinálj új bundokat. Mérőszalaggal elegendően pontosan fel tudod jelölgetni. Van fogalmad, hogy lehet leszedni a régit?

Egy szélesebb, meg egy keskenyebb pofájú fogó közé befogod a darab drótot vagy forrasztóréz huzalt, lehajlítod a két végét a másik fogóval és kész a bund a kétféle szélességgel. Felragasztasz az új - kicsit homorúra gyalult (1/4-0,5 mm mély) fogólapra egy takarószalagot, amire felrajzolod a vonalait, ahol a bundvillák belemennek a fába, felméred a vonalakra a méreteket, majd egy vastag tűvel, árral átszúrod a pontokat, de csak az egyik lábsort, mert a pontatlanságok miatt egyenként fel kell mérned a száélességeket, A méretpontokon keresztül merőlegest állítasz és a szélességet ezekre a merőlegesekre jelölöd egyenként mindig az aktuális bunddal. át is fúrhatod, de a bundokat sorrendbe kell tenned, hogy tudd melyik hova való. Mikor minden lyukat kifúrtál, lehúzod a takarószalagot majd lelakkozod a fogólapot, utána bevered a bundokat. Megtolsz rajta egy nagy reszelőt, hogy ne legyen zörgős, utána egy kaszakövet, hogy sima legyen.
kérdezz ha elakadsz!

Előzmény: citera (3431)
citera Creative Commons License 2021.01.05 0 0 3431

szerintem ezt a fogólapot egy nagyobb citeráról tették át, és a fölös részt levágták a hangólószegek felől

Előzmény: Arthur959 (3430)
Arthur959 Creative Commons License 2021.01.04 0 0 3430

Hoppá a technika ördöge megtréfált kissé. :)

A bundok valódi helye ezen a képen látható:

Arthur959 Creative Commons License 2021.01.04 0 0 3429

Szervusztok!

tanácsotokat szeretném kérni a következő témában.

Elmentem nyugdíjba, és vásároltam a Tisza-tónál egy kis házacskát. Nos ennek a padlásán találtam az alábbi kis hangszert.

 

 

Gondoltam, szabad óráimban majd újra citerázgatok, (megjegyzem 30 éve nem volt a kezemben citera, de azért remélem belejövök.) de tüzetesebb vizsgálat után valahogy nem tudtam eligazodni a bundok kiosztásán. Ahogy nézem, valamikor volt alja is. Érdemes-e felújítani a hangszert vagy csak akasszam ki a falra és vásároljak egy újat? A bundoknak utána számoltam és a következő képen  a sárga vonalak jelzik a bundok valódi helyét, ha ez egy 3 oldalfejes prímcitera. Vagy lehet, hogy mégsem az? A menzúrája 585mm.

Tehát a kép:

 

Válaszaitokat előre köszönöm: Artúr!

motor-os Creative Commons License 2020.10.26 0 0 3428

Nem tettél fel kérdést.

Előzmény: John Járóka (3427)
John Járóka Creative Commons License 2020.10.26 0 0 3427

Sziasztok hangszer készítéséhez kérnék,segitséget,szakmai tanácsot,elektromos gitár építéséről lenne szó,válaszaitokat előre is köszönöm,tisztelettel járóka jános.06206194464

citera Creative Commons License 2020.09.11 0 0 3426

Krétázni nem próbáltad?
Van mód a házi apró javításra. Papírból lévő keményebb csiszolópapírt ráhajltasz, és megforgatgatod benne. Ez egyenes alkotót csinálk a kúpnak, kis hibát lehet vele korrigálni. Ha ez nem elég, akkor egy finom reszelővel legördülő mozdulatokkal körbe körbe több oldalról megjáratod rajta finoman a reszelőt, és utána a csiszpapírt. Belepróbálod és meglátod, melyik oldalból kell még levenni, Ha a kulcsszekrényben a lyuk is párnásra kopott -ekkor már nagyon túl van használva - akkor mindenképpen kell a kúpos dörzsár, ahhoz már jobba szakemberhez menni.

Előzmény: halaloszto (3418)
GasGriff Creative Commons License 2020.09.09 0 0 3425

Bocs, nem jelentkeztem be...

 

Akkor kitalálok valamit, egyrészt, mert törékenyet nem szívesen küldözgetek, másrészt mert világbajnok saját készítésű meggyborom van...

 

Telefon nem ér semmit ilyesmire. De van egy WHS kamerám állvánnyal, megnézem, bírja-e még. Vagy majd a gyerekek kitalálják. :-)

Előzmény: motor-os (3424)
motor-os Creative Commons License 2020.09.09 0 0 3424

Stúdió?!

Telefon.

 

Előzmény: vargachris (3422)
motor-os Creative Commons License 2020.09.09 0 0 3423

Már egyszer megegyeztünk.

1 üveg BB Aranycüvé pezsi és posta ktsg.

 

Előzmény: vargachris (3422)
vargachris Creative Commons License 2020.09.09 0 0 3422

Írj egy számot, mennyiért küldenéd el!

 

Mindenféle stúdióeszköznek híján vagyok, de ígérem, lesz hanganyag, akármilyen is.

Előzmény: motor-os (3421)
motor-os Creative Commons License 2020.09.08 0 0 3421

Csinálj már egy hangfelvételt. Kíváncsi vagyok a hangjára.

Pickupről és akusztikusan is.

 

Az a tank még megvan, de már nagyon közel a garázsajtóhoz. Onnan mára lomosba landol.

 

Előzmény: GasGriff (3419)
motor-os Creative Commons License 2020.09.08 0 0 3420

Simson!

 

Előzmény: GasGriff (3419)
GasGriff Creative Commons License 2020.09.08 0 0 3419

Tádáááám!

 

 

Apró simítások, finomítások vannak még, de már használatba vettem. :-)

Előzmény: motor-os (3407)
halaloszto Creative Commons License 2020.04.18 0 0 3418

Sziasztok,

 

Sos tudna valaki ajánlani egy hangszerészt délpest/belváros környékén? Egy hegedű kulcsait kellene megigazítani, amióta meleg lett, nem tart semmit. Nem tud a lányom gyakorolni...

 

Vajk

Törölt nick Creative Commons License 2020.04.13 0 0 3417

Bakelitlemezt is lehet lézerrel hallgatni, csak ne legyen poros, mert nagyot ugrik a fény.

Előzmény: fdsag4532fgdswa (3416)
fdsag4532fgdswa Creative Commons License 2020.04.13 0 0 3416

akár hiszed, akár nem, kb 20 éve leírtam egy olyan ötletet ebbe a fórumba, hogy meg lehetne hallgatni a sejtek hangját valami módszerrel. mondjuk lézerrel letapogatni a felületüket és ebből hangot generálni.

rákerestem annak idején, és létezik ilyen. hangminták is voltak az oldalon :)

most nem keresek rá, lehet hogy most is megtalálható. persze emberi füllel hallgatva sima ssssssss zajnak hallatszott, de valszeg elemezhető más módszerekkel

Előzmény: Törölt nick (3413)
fdsag4532fgdswa Creative Commons License 2020.04.12 0 0 3415

bemutatják hogy mindenféle húrral műxik.

szerintem mattulás se számít semmit.

van ott sok videó amin bemutatják a hangját, mondjuk én nem vagyok egy minőség mániás, szóval nem tudom megítélni hogy jobb-e a hangja, de dícsérik.

Előzmény: citera (3414)
citera Creative Commons License 2020.04.12 0 0 3414

Ha megmattul a húr, akkor gondok lehetnek, ugye? Tisztán kell tartani a húrok alsó felét a pickup felett. Vajon műanyaghúrokkal is működik??? Végülis csak fényesnek kell lennie.

Előzmény: fdsag4532fgdswa (3412)
Törölt nick Creative Commons License 2020.04.12 0 0 3413

Tedd fölé a legyet :)

Előzmény: fdsag4532fgdswa (3412)
fdsag4532fgdswa Creative Commons License 2020.04.11 0 0 3412

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!