Keresés

Részletes keresés

Galgadio Creative Commons License 2006.03.04 0 0 19

Mellesleg úgy emlékszem, hogy Pedro de Valdivia harcban esett el és az utolsó leheletéig hősiesen harcolt az araukánok ellen.

Hősiességét még araukán ellenfelei is elismerték.

Az én forrásom szerint Lautaro törzsfőnök ölte meg nyílt ütközetben.

Tehát ez az olvadt arany beöntés valszeg mese, vagy esetleg mással történt meg.

Előzmény: Maotai (16)
Galgadio Creative Commons License 2006.03.04 0 0 18

Erről még nem hallottam, de nem tartom kizártnak.

 

a spanyol konkvisztádorok valami borzalmas kegyetlenséggel, embertelen módszerekkel hódították meg az Indiákat, nyilvánvaló, hogy az őslakók sem voltak túl irgalmasak hozzájuk, ha lehetőségük volt visszavágni.

Előzmény: Maotai (16)
Galgadio Creative Commons License 2006.03.04 0 0 17

"Jönnek majd, csak ilyen korán nem merek offolni, mert kivágnak a modikok, mint macskát......"

 

Querido Maotai!

 

Akkor olvasnak csak azok bele egy-egy topikba, ha valaki "köp" nekik...

Előzmény: Maotai (5)
Maotai Creative Commons License 2006.03.04 0 0 16
Igaz, hogy az 1. chilei expedíció vezetőjének (Valvidiának - aki Chile 1. helytartója lett) - az araukán törzsfőnök olvadt aranyat öntött a torkába?
Előzmény: Galgadio (14)
Galgadio Creative Commons License 2006.03.04 0 0 15

Kedves MAXVAL!

 

Nagyon jó kérdés, de sajnos nem tudom rá a választ.

Előzmény: Törölt nick (8)
Galgadio Creative Commons License 2006.03.04 0 0 14

Kolombuszt maguknak követelik az olaszokon kívül a spanyolok, katalánok és portugálok is.

Sőt olyan elképzelés is van, hogy kikeresztelkedett zsidó volt.

 

Előzmény: II. Kuri-galzu (3)
Galgadio Creative Commons License 2006.03.04 0 0 13

Sziasztok!

 

"Nagyon csodálkozom azon, hogy hogyan sikerülhetett túléljék Cortezék a

"noche triste" -ét."

 

Azt azért ne feledjük, hogy a Noche Triste nem fejveszett menekülés volt, hanem többé-kevésbé szervezett visszavonulás.

Cortésnek és kapitányainak - Pedro de Alvarado, Gonzalo de Sandoval, Diego Ordás, Bernal Díaz del Castillo stb. - sikerült együtt tartania a kis létszámú, de jól felfegyverzett spanyol sereget és a Texoco-tó egy mesterséges töltésén vonultak ki a városból.

 

A másik pedig az, hogy a spanyolok szinte behozhatatlan haditechnikai fölényben voltak: voltak tűzfegyvereik (ágyúk, muskéták, arkebúzok) és kiváló minőségű acélból készült száfegyvereik (kard, lándzsa stb.), ráadásul szinte talpig vértbe voltak öltözve.

 

Velük szemben az aztékok szinte egy szál gatyában, íjjal-nyíllal, gyenge minőségű dárdákkal.

 

Az igazság az, hogy az indiánok elképesztő vérveszteséget szenvedtek a Noche Triste során, egyes források kb. 10 ezer (!!!) elesett aztékról beszélnek.

 

A spanyolok veszteségeit most hirtelen nem tudom, de max. olyan ezer fő körül lehetett.

 

Holnapra pontosan utánanézek.

Előzmény: Maotai (5)
showtimes Creative Commons License 2006.03.03 0 0 11
Rockos a gyerek, latin rock, de természetesen Ricky:)
Előzmény: showtimes (10)
showtimes Creative Commons License 2006.03.03 0 0 10
Olimpia záróműsort láttátok? Rocky Martin hátán szép nagy Puerto Rico-i zászló volt :)
# Harbasihu # Creative Commons License 2006.03.03 0 0 6
Ezen én is sokat gondolkodtam annak idején. Magának Tenochtitlánnak akkora lakossága volt, hogy az tömegtehetetlenségénél fogva szó szerint elsöpörhette volna azt a pár zsoldost... Nyilván szervezés kérdése lett volna.
Előzmény: Maotai (5)
Maotai Creative Commons License 2006.03.03 0 0 5

Buenos Dias Galgadio,

 

ON :

 

Jönnek majd, csak ilyen korán nem merek offolni, mert kivágnak a modikok, mint macskát......

 

Off :

 

Nagyon csodálkozom azon, hogy hogyan sikerülhetett túléljék Cortezék a

"noche triste" -ét.

Előzmény: Galgadio (-)
# Harbasihu # Creative Commons License 2006.03.03 0 0 4
Egyébként a colón, colombo, galamb stb. szavak rokonsága teljesen nyilvánvaló...
Előzmény: II. Kuri-galzu (3)
II. Kuri-galzu Creative Commons License 2006.03.03 0 0 3

András László: Alapos gyanú – A Kolumbusz-rejtély; Magvető, Bp., 1977 („Gyorsuló idő” sorozat)

 

Igen érdekes dolgokat ír Kolumbusz származásáról, bár természetesen nem tekinti át ebben a vékony kötetben a századok során felhalmozódott könyvtárnyi irodalmat.

Előzmény: Don Quixote (0)
Don Quixote Creative Commons License 2006.03.03 0 0 2

Egy másik vitatéma Galgadio tollából - akarom mondani billentyűzetéből:-)

 

"Nekem is van egy filmélményem: de az egy őrült franciáról szól, aki Patagónia hercegének képzelte magát, s a beígért francia segítséggel akarta rávenni az araukánokat, hogy államot alapítsanak neki:)"

 

Kedves Bagatur!

 

A Severino-filmmel szemben úgy tűnik, hogy ennek van valami reális alapja.

Miloslav Stingl is megemlíti Indián tűz c. könyvében.

 

Valami Antoine Orélie-nek hívták a fickót.

Nem is volt hülye gyerek, csak egy kicsit hóbortos volt.

Állítólag I. Orélie néven koronáztatta magát Araukánia és Patagónia Egyesült Királyságának urává.

 

A chilei hatóságok többször is kiutasították az országból, de mindig visszatért.

Álmainak csupán az vetett véget, hogy a chilei hadsereg bevonult Araukániába."

Előzmény: Don Quixote (1)
Don Quixote Creative Commons License 2006.03.03 0 0 1

De nehezen indul be ez a topik, pedig annyian követelték - többek között én is:-)

 

Átmásolok néhány hozzászólást a Che Guevara topikról, hogy beinduljon valami:

 

Galgadio:

 

"Ami még számomra érdekes volt, hogy a filmben szereplő perui emberek számomra sokkal inkább indiánnak tűntek, mint spanyolnak."

 

MAXVAL:

 

"Peruban csak 15 % a kreol!
Nagyjából a lakosság fele indián, s további 30-35 % a mesztic.
Indiánok közel fele nem beszél spanyolul.
Peru az egyik olyan ország, ahol a fehérek most is scak törpe kisebbség, s négerek sincsenek."

 

Showtimes:

 

"Már itt is boncolgattuk, Latin-Amerikában vannak fehér ( pl. Argentína), indián ( pl. Bolívia) néger többségű (pl. Haiti) országok - de néhány kivételtől eltekintve mindegyik kevert, jelentős a más rasszhoz tartozók aránya (sőt néhány országban még az ázsiaiak is fellelhetők , pl. Peru) - vannak országok ahol pedig a "keverékek" alkottják a többséget. "

 

MAXVAL:

 

"Kubában is van kb. 1 %-nyi ázsiai, kínai. A kínai beütés a világos mulattban egész szép eredményt ad. Bár én nagyon rasszista vagyok a "nőpolitika" terén (a mediterrán fehér és szemita fehér típuson kívül alig tetszik más, pl. utálom a skandináv és általában a germán típusú nőket), el kell ismernem, hogy a kis kínai vér igencsak előnyösen hat a világos mulattokon: enyhíti a számomra nem rokonszenves néger arcvonásokat, a rekordméretű kubai feneket meg visszaszorítja jó korlátok közé. "

 

Galgadio:

 

"Én úgy tudom, hogy Latin-Amerikában minden ország, sőt minden régió népességének megvan a maga sajátos mixtúrája, keveredési aránya."

 

Don Quixote de la Mancha El Caballero de la Cara Triste:

 

"Pl. egy átlagos fehérbőrű, europid argentínt és egy mexikói meszticet elég könnyű megkülönböztetni.

De egy mexikói és perui mesztic között már elég nehéz különbséget tenni, hacsak valaki nem szakértője a témának.

Hacsak nincsenek népviseletbe öltözve: ez esetben valszeg a mejicano a széles kalapú, a sombreros, a peruano meg a ponchós:-)"

 

Na remélem lesz min csámcogni a hétvégén...

Főleg, ha Maotai is belinkeli a venezuelai szépségkirálynőválasztás nyerteseinek képeit:-)

Don Quixote Creative Commons License 2006.03.03 0 0 0
Crist0f0r0 C0l0mb0 - bár szerintem inkább spanyol volt és így Cristóbal Colón.
Előzmény: Galgadio (-)
Galgadio Creative Commons License 2006.03.03 0 0 topiknyitó

Sziasztok!

 

Akkor közkívánatra: Latin-Amerika története - Historia de la América Latina - História da América Latina.

 

Kezdjük mondjuk ezzel:

 

1492. október 12., péntek: Cristóbal Colón (született Cristoforo Colombo?) partra száll San Salvador (Szent Megváltó) szigetén.

 

Ez a nap lesz az indián történelem legfeketébb napja.

 

Maotai!

 

Jöhetnek a venezuelai csajok:-)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!