Keresés

Részletes keresés

lesi fotós Creative Commons License 2022.10.29 0 0 43036

Még előnye is a "kommersz"-ség : ha "profit" venne,hordhatná időszakos szakszervízbe ! :-)

 

 

 

 

Előzmény: Törölt nick (43035)
Törölt nick Creative Commons License 2022.10.28 0 0 43035

Ez csak egy kommersz távcső! Nincs rajta mit szervizelni. Egy normálisan elkészített távcső 20 év használat után is normálisan működik...

Előzmény: vitorla123 (43033)
RazorX911 Creative Commons License 2022.10.28 0 0 43034

Elsőként, a csomagot nézd meg, hogy sértetlen-e. Ha már kibontottad, ugyanúgy, a távcső esetében is, hogy külsérelmi nyomok látszanak e rajta. Továbbá, részletezve: A lencsék és a rajtuk lévő bevonatok épek-e? (Foltosodás van-e?) Kezdve ezt, a frontlencsével. Azon át belesve, látni a prizmákat is, a rajtuk lévő bevonatokkal (ha van), hogy azok épnek, jónak tűnnek-e. (Sok ruszki binokulárnál, nem teljesen egyenletes szokott lenni a felgőzölt fémréteg(ek) által visszavert szín, de ez a használhatóságot, nem befolyásolja) Van-e rajtuk ragasztó nyom vagy törött, repedt-e. Az okulár felőli oldalról is ugyanúgy, elsőként a lencséket, aztán mechanikailag nézni, hogy a fő fókuszírozó (amit középen tekergetsz, egyszerre a két szemre) hogyan és mennyire finoman jár. Kotyog-e valahol. Aztán szemhez téve, a látott kép, összeáll-e eggyé (jó térlátás, szemhasználat esetén! Lehet, nem fogod egyből megszokni.), nem-e kettőz. Ha kettőzne vagy rejtetten kettőz, de a szemed, fejed hamar megfájdul tőle, akkor bizony csere! A képélességet, általában, a bal szemre állítjuk be elsőként, utána a jobb szemhez való okulár, külön finom állítgatásával hozzuk élesre, a képet. Ami eltudna kopni, azok a mechanikai részek, a lencsék bevonatai, a használati és tisztítási körülmények miatt. A prizmák, lencsék megrepedezhetnek, lepattoghat róluk egy-egy darab, egy erősebb erőbehatástól. (Nekivered a falnak, sok m-nyit leesik, stb...) Ha, nem repedeznek meg a prizmák, akkor is lehet probléma, hogy valamelyik elmozdult, a helyéről és akkor kettőzni fog. Na, ekkor szervíz és gariban nuku csere. Használattól és tárolástól függően, azért 10-20 évet simán ki kell hogy bírjon. A régi ruszki csövek, még mindig köztünk vannak, pedig 30 évesnél fiatalabb darabot, aligha lelhetnél belőlük. Esetleg újonnan, a netről. (Már, ami nem hamis!)

Előzmény: vitorla123 (43033)
vitorla123 Creative Commons License 2022.10.28 0 0 43033

köszönöm a tanácsokat mindenkinek. A 10-50-est azért akartam, mivel ezt dicsérték a weblapon, és sok kommentben ott volt, hogy ezt-meg azt látja vele az égen este, továbbá ezt a Scopiumot jó éles képűnek jellemzik. Lenne még egy kérdésem, full kezdő binokulárosként a csomagból kibontott és kézbe vett új terméknél mint nézzek meg? Gondolok itt arra, hogy többen írták már, hogy az új binokulár selejt volt, és kancsal volt stb... Ha nem ejtem el, vagy ütöm neki valaminek, akkor kell ezt időközönként szervizeltetni/után állíttatni? Vagy nincs olyan alkatrész benne, ami elkopik? Egyet mindenképp beszerzek, mert jó lett volna a 2020-as üstökösnél is, akkor is írták, hogy már kisebb binokkal is szépen lehetett látni, de én igazán csak úgy láttam, hogy fotóztam, és a monitoron:

 

lesi fotós Creative Commons License 2022.10.28 0 0 43032

"alapvetően szét vannak szórva":erre a célra tökéletesen megfelelnek! :-)

Előzmény: Törölt nick (43031)
Törölt nick Creative Commons License 2022.10.28 0 0 43031

Van több gyerek, szóval alapvetően szét vannak szórva :)

 

A 8x56 az augusztusi csillagnézés a mezőn fekve. Sajnos ragacsosodik a borítása...

A 8x30 katonai dísznek van, a 20x60 szintén dísz, mert ha legalább állvány menete lenne... de így...? Plusz rohadt nehéz is...

Nappalra a 12x40 és a könnyű japán műanyag 20x50 vált be legjobban (amíg meg bírom tartani)

Van egy egyszemű orosz 8x30 ha könnyű és kicsi kell

Előzmény: lesi fotós (43030)
lesi fotós Creative Commons License 2022.10.28 0 0 43030

Komoly gyűjtemény!

Melyiket,milyen célra használod?

 

Előzmény: Törölt nick (43021)
Fat old Sun Creative Commons License 2022.10.28 -1 0 43029

Bocsánatot kérek, hogy más a véleményem, mint a tied. Nem ismertem fel azonnal, hogy te ilyen abszolút szakértő vagy.

Előzmény: Törölt nick (43028)
Törölt nick Creative Commons License 2022.10.28 0 0 43028

Kis méret, már érezhető nagyítással. Valóban, minek is?

LOL :)

Előzmény: Fat old Sun (43027)
Fat old Sun Creative Commons License 2022.10.27 -1 0 43027

Nekem a 8x56 meg a 12x40 abszolút felesleges típusok. Főleg az utóbbi.

Előzmény: Törölt nick (43026)
Törölt nick Creative Commons License 2022.10.27 0 0 43026

A 8x56 lefedi mindkét szememet. Minek még egy ilyen fajta távcső? Mi értelme, hogy 

 

"csak"

 

egy ilyenem van? Pont olyan távcsöveim vannak, mint amikre szükség van és a 7x50 vagy a 10x50 teljesen felesleges típusok.

 

De ha valakinek valamiért mindenképpen 10x50 kell, és árérzékeny, akkor 10 ezer Ft alatt talál eladót. Jó állapotú régi orosz Tento vagy akár régebbi TASCO is teljesen jók.

Előzmény: RazorX911 (43025)
RazorX911 Creative Commons License 2022.10.27 0 0 43025

Itt nem a térlátásra céloztam, a távcső kapcsán, a szemek számától függetlenül. Szürkületben, mit látnál vele, egy erdő mélyén. Melyikkel veszed, látod meg előbb, a vadat, a többihez képest. De, ez itt erősen már erősen OFF.

 

A csillagok csak ragyognak, a Hold fénylik, a ködök meg derengenek, felsejlenek, az éji leskelődő szemek előtt, a távcsővégen. :)

Előzmény: Törölt nick (43024)
Törölt nick Creative Commons License 2022.10.27 0 0 43024

"csak" ?

 

mivel 2 szemem van a "csak" értelmezhetetlen...

Előzmény: RazorX911 (43023)
RazorX911 Creative Commons License 2022.10.27 0 0 43023

Van ebből is, meg abból is. :DD

 

A távcsöveid zöme, erős szürkületben, holdfénynél, vadászati szempontból elhasalnának, csak a 8*56-os állna meg a lábán. Van egy 12*40-es kukkerom és 7*50-esem is, meg egy, 30*60-as nagyobb batár is, binokulárok terén. Ígí tudom körülbelül, hogy mire számíthatok velük. A 8*30-asban, a kompaktabb méret az, amit pluszban díjazni lehet még benne. Pláne, egyszemesben. Volt alkalmam ilyent is látni. Monokulárban, egy átalakított 10*30-as Turiszt-4-em van, körülbelül ~20*-es nagyítással. Nyáron, emez tartományban, jobb mint a 30*60-as. Miért? Mert a kissebb frontlencse okán is, nem csak nagyításilag, nem torzít annyira, a felszálló meleg levegő, a távoli objektumok képén. Nyugissabb, jobb.

 

Előzmény: Törölt nick (43021)
Fat old Sun Creative Commons License 2022.10.27 -1 0 43022

45 éve kezdtem 7x50 Zeiss Binoctemmel. Azóta is használom, és akadt azért dolgom ennyi idő alatt néhány másikkal is.

A sommás véleményedet továbbra is hülyeségnek tartom.

Előzmény: Törölt nick (43021)
Törölt nick Creative Commons License 2022.10.27 0 0 43021

20x50

20x60

12x40

8x56

8x30

ezeket használom. A 10x50 pont egy kompromisszum. Se nagyítása, se fényereje. Ezért ajándékoztam el. Egy 10x50-nél már csak egy 7x50 az értelmetlenebb. A legsokoldalúbb -nappal- a 12x40-es.

Előzmény: Fat old Sun (43018)
Fat old Sun Creative Commons License 2022.10.27 -1 0 43020

Kezdetnek binokulár mindenképpen jó ötlet, pláne, ha esetleg érdeklődő srácok is vannak a családban.

Vagyunk jó néhányan, akik évtizedekkel ezelőtt így kezdtük. Égbolttal való ismerkedésre tökéletes, és azt is jól látod, hogy ne várj a  színes magazinokban stb. helyeken látott  minőségű képeket. Legjobb kipróbálni egyet vásárlás előtt. Környéken lévő amatőrcsillagász, vagy klub, szakkör? Vagy bárki ismerős, akinek van ilyesmije.

Kezdetben abszolút lényegtelen, hogy 10x50 vagy 8x56, nem fogsz lényeges különbséget tapasztalni. Persze lehetnek olyan profi vájtszemű égrongálók, akik már úgy születtek, hogy a génjeikben volt ez a tehetség, de ez elég ritka állatfaj.

A binoklinak még az az előnye is megvan, hogy ha megtetszik a dolog, akkor kb. látni fogod, hogy milyen irányban lenne jó újítani nagyobb eszközre, ha pedig mégsem válna be a csillagászkodás, használható marad egyéb (nappali) célokra is, tehát nem lesz nettó pénzkidobás, ami hasonló esetben egy pl. Dobsonról nem nagyon mondható el.

Előzmény: vitorla123 (43008)
RazorX911 Creative Commons License 2022.10.27 0 0 43019

...meg eltántorítani, a leendő amatőrt, az adott témától...

 

Még mielőtt, nagyobb fába vágná, a fejszéjét, meg kifejezte óhaját, kívánságát, hogy binokulárral, némi kis térérzékeléssel együtt, akarja szemrevételezni, a csillagos égboltot. Punktum.

Előzmény: Fat old Sun (43018)
Fat old Sun Creative Commons License 2022.10.27 -1 0 43018

Véleményem szerint hülyeségeket beszélsz.

Előzmény: Törölt nick (43017)
Törölt nick Creative Commons License 2022.10.27 0 0 43017

Bla-bla.

 

Egyébként igen, volt 10x50 esem. Elajándékoztam. Ez a második legjobb felhasználási területe.

Előzmény: RazorX911 (43016)
RazorX911 Creative Commons License 2022.10.27 0 0 43016

Miért is?? Volt alkalmad összevetni, mind a kettőt?? A megszabott ársávban, nem sok választása van, az embernek. Ki is tudod használni, fényerőügyileg, a 8*56-ost, este/éjjel?? Kor függő! Ennyi erővel, egy 9*63-ast is lehetne ajánlani, de az se egy megszokott párosítás, a boltok polcain.

Előzmény: Törölt nick (43014)
RazorX911 Creative Commons License 2022.10.27 0 0 43015

A kérdésedre, nehéz egzakt választ adni. Nyilvánvalóan, az is befolyással bír, bírhat, az első távcsövünk megvásárlásakor, hogy mire is szeretnénk használni. Amivel, a természetet nézhetjük nappali fényviszonyok közt és most ne, a spektívekre gondoljunk, az általuk használt nagyítás tartományok végett, azok az adott megkötések mellett, csillagászati célokra is jó. Nyilvánvaló mindenki számára, ha mélyégi észlelésre vagy bolygózásra akarjuk használni, az adott műszert, akkor annak bizonyos kritériumoknak, meg kell felelnie. Univerzális távcső nincs. Az általad említett Dobson, bőven megteszi majd, a binokulár mellett/után, az adott célra, amire használni kívánjátok.

 

Ha, speciálissabb célt nézünk ki, mint pl.: üstökös vadászat, arra a régi könyvek tanúsága szerint, a 20-30*-es nagyítású binokulárok, az alkalmasak. Lehetőleg, 50-60-80mm-es frontlencse átmérővel. Ha, oltári nagy fényerő után vágyunk, akkor egy orosz légtérfigyelő 10*80-as lenne, a célszerű alany, kezdésnek, csak az nem férne be a keretbe. (Eléggé ritka és nem olcsó. Kéziben ilyen nagy fényerejű nincs is nagyon a piacon.) Azt nem is tudom szálkeret vagy egyéb van-e benne. A bolygózás, valahol 100-200*-es nagyítás felett kezdődik igazán, de lehetőleg mennél nagyobb műszerrel. A Hold-at, akár 200-500*-es nagyítással is szemügyre vehető, megfelelő légköri körülmények mellett, a nagy fénye okán. Csillagok kapcsán, némi kis színvilágra számíthatsz, a fényesebbek esetén. Bolygók esetén is, de már szabad szemel is látható, mint pl: a Mars esetén, a vöröses színe.

 

Ha, a Napot akarjátok biztonságos körülmények közt szemlélni, akkor megfelelő fényszűrő fólia szükségeltetik vagy kivetítés, egy fehér papírlapra, falra, ahol szemügyre vehetitek közelebbről. Én és Anyám, '99-ben, a spájzajtón néztük, a teljes napfogyatkozást. Egy 6*30-as ősrégi binokulár, egyik felével és egy síktükör felhasználásával.

 

Az égi körülmények, milyenek, a fényszennyezettség szempontjából? Van lehetőség kitelepülni, sötétebb helyre, ha nem megfelelő amúgy? Hardcore amatőr csillagász sincs, a közeledben, ahol belenézhettek, a különféle méretű távcsövekbe? (mono/binokulárba és kissebb-nagyobb lencsés/tükrös távcső...)

Előzmény: vitorla123 (43008)
Törölt nick Creative Commons License 2022.10.27 0 0 43014

"mégis csak jó valamire."

 

Eladni jó...

 

Előzmény: RazorX911 (43012)
Törölt nick Creative Commons License 2022.10.27 0 0 43013

A mágnespaplant is dicséri az eladója...

 

https://www.jofogas.hu/pest/Carena_tavcso_elado__Budapesten_ingyenes_szallitassal_131893992.htm

 

Mennyivel jobb, mint ez?

 

10x50 egy kompromisszum NAPPALI távcső általános célra. 

Előzmény: vitorla123 (43011)
RazorX911 Creative Commons License 2022.10.27 0 1 43012

Miben tartod, te rosszabbnak, a 10*50-est, a 8*56-oshoz képest?? Egyik se egy Hubble! Még azzal is pont szerűek a csillagok, csak ő előtte, nincs se levegő, se por, se egyéb földi zavaró tényező. De, mégis csak jó valamire. A 8*56-os, egy bizonyos kor felett, csak kidobott pénz, fényhasznosítás szempontjából, mert fizikailag a szemünk nem lesz képes ezt a fényerőt befogadni, kellően tág pupillák hiányában. Csak, nagyon gyerekkorban, fiatal felnőttként. Látszólagosan nézve, nem sok a különbség a két nagyítás között, de mégis érzékelhető. Erről, a "Távcső" topikban, sokat tudnának mesélni, a fanatikus gyűjtők, természetjárók, vadászok is.

Előzmény: Törölt nick (43010)
vitorla123 Creative Commons License 2022.10.27 0 0 43011

Pedig pont ezt agyon dicsérték a többek között a távcső bolt weblapján is. Többek között alap csillagnézésre is. Mondjuk ha azt nézem, hogy kímélni tudom a gép zárszerkezetét, mert kb. ugyanazt látom egy hosszabb expó után, mint a Scopium-mal élőben, akkor ennyiért megéri. 

Előzmény: Törölt nick (43010)
Törölt nick Creative Commons License 2022.10.27 0 0 43010

Praktica Diana 8x56 néha egész olcsón is van, ha már éjszakai távcső kell.

Szürkületi szarvasbőgésre jó, nem csillagászkodni...

 

Egy 10x50-es pont semmire se jó. Kompromisszum távcső, elsősorban nappalra. Se igazi fényereje, se nagyítása. 

Előzmény: vitorla123 (43008)
vitorla123 Creative Commons License 2022.10.27 0 0 43009

Közben találtam képeket... 

Előzmény: vitorla123 (43008)
vitorla123 Creative Commons License 2022.10.27 0 0 43008

Binokulárt szeretnék venni, ki is néztem netes vélemények alapján a Scopium 10-50WA-t, de gondoltam itt is rákérdezek, mert nem tudom mennyire jó. Egy Dobson mini Newton távcsövet akartam venni, de a gyerekek miatt a kétszemes kukker kezdésnek sokkal jobb lenne, továbbá sose volt binokulárom, és kíváncsi vagyok, milyen az égbolt rajta keresztül. Viszont semmi képet nem találok neten, hogy kb. milyen a kukkerben a megjelenített kép, vannak e színek? Nem olyan Andromédára számítok, amit sok óra expó és PS-el színeznek ki, de tényleg nem tudom mire számítsak, valamiféle fehér foltra? Vagy színek is vannak, pl a Fiastyúk kékes, vagy ugyanúgy egy szürkés ködnek látszik? Sajnos a környezetemben senkinek sincs távcsöve, és 0 érdeklődik az esti égbolt iránt, így nincs semmi amivel kipróbálhattam volna. Úgy gondolom kb. 20 ezer még nem vészes, viszont többszörösét nem adnám érte, ha "csak" fehér ködös foltok jelennek meg. Sajnos nem találok semmi támpontot neten, hogy pl. ps-el átszerkesztenek egy Jupitert, vagy egy Orion-t, és az a támpont körül-belül, ha ilyen binokulárral megnézem. Nyilván nem várok ennyitől holdakat is, csak érdekelne, mennyire elmosott egy objektum színre egy ilyen távcsővel.

kuyarashi Creative Commons License 2022.10.26 0 1 43007

Szerintem megállja a helyét bármelyik fórumban. Nagyon komoly!

Előzmény: Bölcs Árnyék (43006)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!