Keresés

Részletes keresés

nj Creative Commons License 2009.01.02 0 0 3364
Nem, köszi, annyira azért nem akartam belemélyedni, csak ilyen műkedvelő szinten! :-)
Előzmény: Galgadio (3361)
OG1 Creative Commons License 2008.12.31 0 0 3363
Bag
Előzmény: Galgadio (3360)
Galgadio Creative Commons License 2008.12.31 0 0 3362
BÚÉK 2009 a topik olvasóinak!
Galgadio Creative Commons License 2008.12.31 0 0 3361
Persze, ha a szilveszteri pezsgő- és virslidömping után angol nyelvű genetikai szakirodalommal akarsz foglalkozni, szívesen átküldöm az anyagot...:-)
Előzmény: nj (3357)
Galgadio Creative Commons License 2008.12.31 0 0 3360

Szia!

 

A Galga-menti svábság központjában, Iklad faluban ringott a bölcsőm.

3 éve már nem ott lakom, hanem Pesthez közelebb egy kisvárosban, pedig nagyon szerettem a Galga-mentén élni.

Miért, te hol laksz?

Előzmény: OG1 (3359)
OG1 Creative Commons License 2008.12.30 0 0 3359
Galgadio!

Bocs, hogy mégegyszer kérdezem, de hol laksz? Mert én is a galga mentén...
Előzmény: Galgadio (3358)
Galgadio Creative Commons License 2008.12.29 0 0 3358

"Sajnos, nem láttam a filmet. "

 

Amerika első lakói a címe.

Biztos fogják még adni és érdemes megnézni.

 

"És azt egyébként lehet tudni, hogy mely (nagyobb) törzsek, milyen eredetűek? "

 

Valahol van a gépemben egy angol nyelvű genetikai tanulmány Amerika benépesüléséről, de egyrészt elég nehezen érthető, másrészt így konkrétan törzsekre lebontva nem megy bele, csak egy-két érdekességet említ, mint az Ojibwa törzs esetét.

Annyi biztos, hogy a szibériai mongolid jellegek és génmarkerek északon erősebbek, de kimutathatók Dél-Amerika egy részén is.

Egyébként az erősebb szibériai hatás nemcsak a genetikára vonatkozik, de bizonyos kulturális sajátosságokra is: pl. a szibériai sámánizmus és egyes észak-amerikai törzsek sámánizmusa között meglévő kétségtelen kapcsolatok.

 

Egyedül a nyelvészet az, amelyik eddig még nem tudott eredményt felmutatni a tekintetben, hogy melyik indián nyelvcsaládok melyik óvilági nyelvekkel állnak rokonságban.

A nyelvtudomány jelenlegi állása szerint ilyen nyelvrokonság nem létezik, az indiánok ősei által beszélt nyelvek a jelek szerint kihaltak az Óvilágból.

Előzmény: nj (3357)
nj Creative Commons License 2008.12.29 0 0 3357

Sajnos, nem láttam a filmet. És azt egyébként lehet tudni, hogy mely (nagyobb) törzsek, milyen eredetűek? Úgy értem, melyik eredet a domináns, hiszen éppen a az újdonság (legalábbis számomra), hogy itt komoly keveredések voltak.

Mert az ojibwa-példából kiindulva az sem feltétlenül igaz, hogy az északon élők mongolidok, a déliek más eredetűek.

Előzmény: Galgadio (3354)
OG1 Creative Commons License 2008.12.29 0 0 3356
Mikro lesz indiános film a tévében?

Amúgy Galgadio! Te hol laksz? Mert én is a galga mellett...
nj Creative Commons License 2008.12.29 0 0 3355
Sajnos, már letöröltem. De amúgy nem nagy szám, én egy kicsit csalódtam benne.
Előzmény: sher99 (3348)
Galgadio Creative Commons License 2008.12.29 0 0 3354

A legújabb genetikai vizsgálatok pl. meglepő módon azt mutatták ki, hogy egyes őslakos észak-amerikai népességekben (pl. Ojibwák, egyes Kelet-USA-beli törzsek) magas azon genetikai markerek aránya, amelyek valószínűsíthetően Európából származnak.

 

Egyébként már az alaposabb antropológusoknak is kilógott a lóláb, hogy az összes indiánt a mongolid nagyrasszba akarták beskatulyázni, miközben egyes indián népcsoportok (pl. USA-ban a kaliforniai indiánok, a puebló törzsek egy része, Brazíliában a keleti magasföldeken élő törzsek egy része) testi jellegeiben szemmel láthatóan nincsenek vagy alig vannak mongolid jellegek.

Előzmény: Galgadio (3353)
Galgadio Creative Commons License 2008.12.29 0 0 3353

Egyébiránt maga a feltételezés, hogy Amerika őslakói nem nind a szibériai mongolidoktól származnak, nem újkekletű.

 

José Imbelloni, a neves olasz származású argentín antropológus (1885-1967) már az 1930-as évek végén felállította azt a teóriáját, amelyben több ősi bevándorlási hullámot (ha jól emlékszem 10-et) határozott meg és mindegyikhez egy, esetleg több indián rasszcsoportot kötött.

Ő pl. a Tűzföld (Tierra del Fuego) őslakóit tasmanid, Kelet-Brazília ősi törzseit pedig melanezid rasszjellegűnek határozta meg.

Elméletét ugyan később elvetették, és előtérbe kerültek a monogenikus származáselméletek, amelyek szerint az Amerikák egész őslakossága egyetlen, viszonylag kis lélekszámú mongolid (szibériai) bevándorló leszármazottja.

 

Az újabb embertani leletek (pl. az ún. Kennewick-férfi vagy a NatGeon bemutatott Waco melletti (texasi) leletek) és a modern genetikai kutatások inkább a poligenikus származáselméletet valószínűsítik, amely szerint Amerika benépesítése időben és térben több hullámban zajlott le és a bevándorlók különböző helyekről (Bajkál-vidék, Kelet-Szibéria. Amur-mellék, Kurili-szigetek), sőt akár különböző kontinensekről (pl. Nyugat-Európa) érkezhettek.

Előzmény: Galgadio (3349)
Galgadio Creative Commons License 2008.12.29 0 0 3352

Szia Sir General!

 

E-mailben válaszoltam.

Előzmény: Törölt nick (3351)
Törölt nick Creative Commons License 2008.12.28 0 0 3351
Esetleg Miloslav Stingl: Indiánok hadiösvényen című könyvéről is tudna írni valaki néhány sort, hogy érdemes-e megszerezni ezt a művet is?
Törölt nick Creative Commons License 2008.12.28 0 0 3350

Valaki tudna írni néhány mondatot Walter Pedrotti: Az indián háborúk című könyvéről?

Érdemes elolvasni, megvásárolni?

 

Galgadio Creative Commons License 2008.12.23 0 0 3349

Tegnap a NatGeon adtak egy dokumentumfilmet Amerika első lakói címmel.

Elég sok új megközelítésű kutatási eredményt tárt a közönség elé, a NatGeo átlagos színvonalához képest kifejezetten érdekes és színvonalas volt.

 

Megpendítette, hogy a legrégibb emberi maradványok genetikai és embertani vizsgálatai alapján esetleg nem a ma élő észak-amerikai indián törzsek ősei voltak a kontinens legrégibb lakói, hanem egy ősi, ma már kihalt vagy legalábbis beolvadt emberfajta, amely embertanilag az ajnukkal (a Japán-szigetek őslakossága), ill. egyes csendes-óceáni csoportokkal (pl. melanézek, Tasman-szigetiek stb.) állhattak rokonságban.

 

A Szibériából és Alaszkából bevándorló mongoloidok csak kb. 13.500 évvel ezelőtt tudtak délre, a mai USA területére hatolni, amikor a melegedés következtében észak-déli irányú folyosó nyílott a jégpáncélon.

 

Egy másik kutató azt is pedzegeti, hogy kb. 15-16 ezer évvel ezelőtt a franciaországi Solutré-kultúrából származó europidok is elérhették a kontinenst a mai Virginia magasságában.

Ezt az elsőre meghökkentő megállapítását Virginiában talált Solutréi típusú lándzsahegyekre alapozza, de ennek a nézetnek az elfogadottsága ma még nagyon csekély a tudósok körében.

 

Mindenesetre azt már régóta feltételezik, hogy az indiánok nem csupán a Szibériából bevándorló mongoloidok leszármazottai, hanem más népcsoportoké is.

J

sher99 Creative Commons License 2008.12.16 0 0 3348

 

   Sziasztok !

 

 

Segítséget szeretnék kérni : ha valaki felvette az HBO 2- ről a Wounded Knee-nél temessétek el a szívem című filmet, kérném szépen másolja át nekem is, szívesen küldök kazettát vagy az átvétel költségét megtéríteném.

 

 Köszönöm szépen !

 Sher

 

 

 

 

arrow head Creative Commons License 2008.11.03 0 0 3347

Sziasztok!

Tud valaki olyan régi pony gyöngyös lakota lábszárvédő szalagról ,ami nem feltétlen kék-fehér boxos?

Én eddig csak azt láttam.

üdv

Galgadio Creative Commons License 2008.11.03 0 0 3346

Szia!

 

Üsd be a gugliba, hogy Tatanka ki ye bli yelo - Bölények vannak a közelben.

Lehet, hogy feldob valamit.

Előzmény: taz87 (3344)
OG1 Creative Commons License 2008.10.15 0 0 3345
Indián Törzsfőnökök sorozat a viasat historyn.

Senki se hadja ki... :D

http://port.hu/pls/fi/films.film_page?i_perf_id=8631982&i_where=1&i_where_tv=1
taz87 Creative Commons License 2008.10.07 0 0 3344
Sziasztok!Tudnátok nekem képet mutatni vadász indiánról?Előre is köszönöm!
Galgadio Creative Commons License 2008.09.19 0 0 3343

nem:-)

Csak a hsz-emet valami miatt a tiedhez kapcsoltam...

 

Nos, egyébként az Oglala+Brulé cca 13.000 fő by 1862 számadathoz mit szólsz?

 

Elméletileg még akár igaz is lehet, de akkor a lakoták összlétszámát min. 20 ezer főben kéne meghatározni, hogy a Hunkpapák, Miniconjouk és a három kisebb csoport is beleférjen a létszámkeretbe:-)))

 

Gondolom, hogy az ezer fő körüli létszámot azért egyenként a Two Kettle (Oohenunpa), Sansarc (Itazipakola) és Blackfoot (Sihasapa) csoportok is elérték ...

Előzmény: nj (3342)
nj Creative Commons License 2008.09.19 0 0 3342

Ööööö... én ezt megkérdőjeleztem volna a hozzászólásomban?

Előzmény: Galgadio (3340)
Galgadio Creative Commons License 2008.09.19 0 0 3341

Fort Tottent 1867-ben hozták létre a Cuthead Yanktonai-ok számára, míg a Sissetonok és Wahpetonok maradékai ugyanebben az évben South Dakotában, a Lake Traverse mellett kaptak rezervátumot.

 

1870-ben pedig egy csapat keresztény Santee elhagyta a nebraskai Santee rezervátumot (büdös volt a pogány rokonság???) és a kormány engedélyével South Dakotában telepedett le, ahol a Flandreau rezervátumot jelölték ki számukra.

 

Ők még abban az évben US-állampolgárságot kaptak.

Előzmény: Galgadio (3339)
Galgadio Creative Commons License 2008.09.19 0 0 3340

Azt nagyjából tudni lehet, hogy melyik törzset melyik ügynökségre telepítették:

 

pl. a Hunkpapákat főleg standing Rockba, az Oglalákat Pine Ridge-be, a Miniconjukat és a Brulékat pedig Rosebudba.

 

Namos úgy tudom, hogy Pine Ridge-be szinte kizárólag Oglalákat telepítettek, ergo 1910 körül 6700-6800 fő körül lehetett az Oglalák lélekszáma.

Előzmény: nj (3335)
Galgadio Creative Commons License 2008.09.19 0 0 3339

Itt vannak az 1910 évi US Census (népszámlálás) hivatalos adatai, hogy melyik ügynökségen mennyi "sziú" élt:

 

Minnesota, scattered, about 929;

Nebraska, Santee agency, 1155;

 

North Dakota:

Devil's Lake (Fort Totten) agency, 986;

Standing Rock agency, 3454;

 

South Dakota:

Flandreau agency, 275,

Lower Brulé, 469,

Crow Creek, 997,

Yankton, 1753,

Sisseton, 1994,

Cheyenne River, 2590,

Rosebud, 5096,

Pine Ridge, 6758.

Galgadio Creative Commons License 2008.09.19 0 0 3338

Pananapapi (Strike-the-Ree) (1804-1888) egyébként a Yankton törzs egyik legnagyobb főnöke volt, 1862-ben már jó ideje katolikus hit szerint élt.

1858-ban ő kötötte meg az US-sel azt a szerződést, amelynek értelmében a Yanktonok a Yankton rezervátumon kívül minden földjüket eladták az US-nek.

Hogy ez mennyire volt jó bolt, azt nem tudom, tény, hogy Strike-the-Ree következetesen távol tartotta törzsét a sziú háborúktól.

 

Ez sem mentette meg azonban teljes mértékben a törzset a pusztulástól, az 1910. évi US Census szerint a Yankton rezervátumban élők létszáma már csak 1753 fő volt.

Előzmény: Galgadio (3337)
Galgadio Creative Commons License 2008.09.19 0 0 3337

"Pananapapi (Strike-the-Ree), head chief of the 3000 Yankton, and a Catholic, had steadily held his people loyal and the great Brulé and Ogalala bands of the Teton, 13,000 strong, had remained neutral. "

 

Ez is érdekes:

 

-e szerint a Yanktonok 1862-ben már csak 3 ezer körül lehettek, tehát kevesebben, mint a Yanktonaiok.

 

- a beollózott szöveg szerint a Brulék és Oglalák együtt 13 ezer fő körül lehettek 1862-ben, de szerintem vagy ez az aadat túlzó, vagy pedig Richard Dillon adata nagyon alábecsült, amely szerint a lakoták 1860 körül 16 ezren lehettek.

 

Ugyanis szerintem Ülő Bika népe, a Hunkpapák is legalább 3 ezren voltak, de inkább többen, ez esetben viszont 13+3=16, tehát a Miniconjuknak és a három kisebb törzsnek (Two Kettle, Blackfoot, Sansarc) már egyáltalán nem maradna létszám:-)

 

 

Galgadio Creative Commons License 2008.09.19 0 0 3336
Szerintem azért a Missouri-hoz közel élő, félig-meddig helyhez kötött életmódú Yanktonoknak és Yanktonaioknak lehettek jelentős veszteségeik.
Előzmény: nj (3335)
nj Creative Commons License 2008.09.18 0 0 3335

Ez szerintem is téves. Éppen, hogy a préritörzsek úszták meg jobban.

 

Akkor a mandanok, hidatsák, arikarák, pawnee-k szenvedték el a legnagyobb veszteségeket, 1869-ben pedig a blackfeet törzs.

Előzmény: Galgadio (3334)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!