Keresés

Részletes keresés

smy446 Creative Commons License 2005.10.25 0 0 3107

Hali mindenkinek!!

 

Ma este (ha addig sikerül összerakni) kb. 19 óra körül antenna tesztet csinálok.

Ha vki a térségben hall engem, akkor kérem brékózzon vissza!!

 

Köszi

 

smy446 

shake_ Creative Commons License 2005.10.25 0 0 3106
DeTomaso,

"...Van rendőr aki nem foglalkozik vele, de van aki kajak, és elkobozhatja, zsákba teheti, amit lezár, átvételi elismervényt adva róla...."

Ezzel picit vitatkoznék, picit utánna kajtattam és a következőkre derült fény (ebben persze benne van hogy tévedek, nem állítom hogy 100ra igazam van) Szóval a rendőr max feljelenthet, de el nem kobozhatja a készüléket...azt majd az illetékes hif (vagy most éppen a franc tudja hogy hívják őket) teheti meg. Szóval ő feljelent te meg maj kapsz egy levelet hogy bitte fáradj be lekközelebbi hif kirendeltséghez a hónod alatt a feljelentésben szereplő rádióval. Ha megpróbál benyulkálni a kocsidba vagy téged akar rávenni hogy odaadd a rádiót akkor finoman csendesen figyelmztetni kell hogy ezt ne tegye mert csúnya feljelentés lesz a vége a részedről ellene.
Nos ha mégis feljelent és mégis beviszed (ha van eszed nem azt viszed) akkor a hif maj beméri és bizonyítja hogy ejnye ez bizony használható a tiltott tartományokban és üzemmódban. Ezt még mindíg meg lehet támadni bíróságon, azzal az indokkal hogy van otthon balta mégsem te vagy a baltás gyilkos. (ha mégis tevagy akkor valami mással védekez :D)
Ebben sok a tanulság mindenki azt von le amit akar, de csak megjegyzés...a rendőr ritkán kötözködik főleg ha udvarias az ember (nekem már évek óta egy 220as dagger lengedezik a kocsi tetjén ami annyira üvöltően cb antenna hogy nagyon, eccer kérdezte meg egy nagyon morózus rendő hogy arra meg van e engedélyem...hát persze. (egyébként ne mondjátok el neki de nincsen)
Ugyanis megoldás egy rádió amatőr vizsga ami azért nem egy horror és minjárt legláisan használhatsz ijenekt mivel az egyikre sincs ráírva hogy nincs átalakítva amatőr frekikre és amatőrként nem kell ragaszkodnod a ceptes gagyellárékhoz.
Stabilban amíg a szomszéd fel nem jelent senki sem fog piszkálni mert a hif annyira el van havazva egyebekkel plusz a megmaradt cb-s társaság annyira senkit sem zavar hogy tojik az egészbe (istván tartsa meg jó szokásukat mindörökké)... Természetesen más az ha van egy jóakaród. 2003-2004 forgalmaztam f15usb-n igen rendszeresen és soha senki nem izélgetett...az igaz hogy ha csak a szomszéddal akartam pofádzani akkor jó ha 100mW ment az antennába, viszont ha a soroksári sógort akartam elérni a lukban akkor befűtöttem a végfokot oszt gyija a 100W különben nem hallott belőlem egy kukkot sem. Egyre vigyáztam a szomszédokkal jóban vagyok :D ha aszonta az antenna miatt ázik be akkor mentem tetőtszigetelni mint a güzü :D akkor is ha nem az volt a hunyó.

Önök most az Egér jól megmondja félóráját olvashatták...jóétvágyat

Üdv
Egér
Előzmény: Törölt nick (3102)
silvius Creative Commons License 2005.10.25 0 0 3105
Igen, lehet kamu, de fizikailag abszolút elképzelhető. Én hegyen voltam, rálátással az északi-khg-re, sőt ebből a pozícióból 013-as Gáborral (ugyanígy félhullámú dróttal) egyszer átbeszéltünk a Tátrába, az talán egy kicsit még messzebb van, mint Miskolc. Hegy-hegy vonatkozásában egész más a világ.

A félhullámú drót, pedig szerintem nem sokban különbözik egy félhullámú antennától, amin nincsenek radiálok, de mivel könnyen befér a hátizsákba és baromi egyszerű telepíteni, SWR-e pedig lényegében nincs, ezért a világ legjobb antennája stabilban és mobilban egyaránt :-)!
Előzmény: Törölt nick (3096)
Törölt nick Creative Commons License 2005.10.25 0 0 3104
Ja ja ,köszi! Te fertőztél meg annó! ;-DD
Előzmény: 115 Gábor (3103)
115 Gábor Creative Commons License 2005.10.25 0 0 3103
Olyan jól leírtad amit én is leírtam volna, hogy nem is teszek hozzá semmit. Egyetértek!
Előzmény: Törölt nick (3102)
Törölt nick Creative Commons License 2005.10.25 0 0 3102

Jujjujuj! Jó nagyot kérdeztél! Csak sorban.

 

"Mennyire megoldható ez?"

Nálam így van. Grant kocsiba, majd hazaérve kocsiból ki, stabil tápra, antennára fel.

 

"Másik kérdésem, hogy mi az a műszer és felszereléspark, amivel érdemes lenne, hogy elinduljak (milyen rádió, antenna, mérők, kábelek...)?

Ár-vonzatok?"

Stalker IX- 15-25e Ft. Pr. Grant- 25-50e Ft. Cept 4W FM - 8-10e Ft.

SWR mérő bármely truck-shopból, nem profi de okés: 2500-4000 Ft

STabil antenna otthonra: pl Sirio GP27 1/2 hullámú ~10.000 Ft.

RG 58 kábel ~10m távolságig:50-80 ft/m, hosszabb távolságra: RG213 250-300Ft/fm

Táp: 13,8V 6/8 A - 8-10e Ft.

STabilban.

 

Kocsiba rádió adott ugye, kell egy szivargyújtós tápkábel, 1500 Ft, egy dagger antenna - mindenképpen a fúrtat/testeltet/konzolosat ajánlom, a mágnestalpas irtózatos kompromisszum - 1650 mm-es 8-10e Ft, ezeken már rajta van a 3,6m RG58, abból levágni nem szabad. A pálcát SWR mérő és kombináltfogó segítségével rezonanciahosszra kell vágni általad választott csatornára. (k40, vagy felső 40, vagy k20..)

 

És készen vagy. Nekem, alap gyári grant, az 1650-es síléctartóra szerelt, kasznihoz testelt 25w ssb teljesítmény esetén két autó közt 15-20 km, GARANTÁLT házak között is(!!), stabil mobil között még több.

De volt már M3 - Miskolc, Tiszavasvári Miskolc, Széchenyi hegyről Bp-Szeged, persze a másik oldalt egy jó fülű stabil volt.

 

"de azért ennél biztos árnyaltabb a helyzet... (pl ha újat szeretnék?)"

Nem, sajnos nem árnyaltabb.. Újat? President George, amiből 2-3 gombnyomással az ssb-s rádió cept-re változik. 60-70e... Kell? Ugye..

 

"mi az amit "szabad" most hivatalosan, legálisan"

FM közép 40 csatorna, 4W, semmi AM, és a készüléken kell legyen egy CEPT PR27 jelzés, matrica, bármi. Ennyit szabad, aki mást mond az hülye.

Nekem volt ilyen rádióm, megvolt csinálva 10w-ra, és jól szólt, elmentem vele itthonról, és mivel panel tetején van az antennám, még 30-40-km ről is vígan hazakukorékoltam, rádió kinézet szerint legálisan, FM-ben!

 

"ti meg vígan nyomkodjátok alsó-felső-közép-usb? Hogy is van ez?"

Nem olyan víg ez! Csak maradok  /maradunk 20-25 w környékén itthon stabilban - így elveszünk a háttérzajban, nem csinálunk kiugró eredményt sehol. ;-)

Közúton nem futunk bele igazoltatásba, bár engem itt a megyében már nem bántanak ;-) de megyén kívül nincs vakrepülés!

Van rendőr aki nem foglalkozik vele, de van aki kajak, és elkobozhatja, zsákba teheti, amit lezár, átvételi elismervényt adva róla.

Majd jön az elkobzás, és a max 50.000,- Ft szabálysértési bírság.

Tehát rizikó, de én már egy éve nyomom így, Nyh -Bp vonalon minden héten, és uno problemo. PErsze le kellene vizsgázni..

Na hajrá!

 

 

 

   

 

Előzmény: HegyenVolgyon (3100)
Törölt nick Creative Commons License 2005.10.25 0 0 3101

Amit szabad:   40 csatorna FM, 4W ... de nem ez a lényeg, hanem a CEPT minősítés amit persze csak az ilyen rádiók kaphatnak meg.  Az, hogy ki, hol és mit nyomkod USB-n, az mindenkinek a saját felelőssége. (... mindenki a sajátját veri a csalánba:)

A többit majd mások ...

Előzmény: HegyenVolgyon (3100)
HegyenVolgyon Creative Commons License 2005.10.25 0 0 3100

Tiszteletem!

 

Tanácsotokat szeretném kérni.

Tervezem egy CB készülék beszerzését, hobbi célokra, és jó lenne ha stabilként otthonról, mobilként kocsiban és alkalomadtán kitelepülve valahova dx-elni is tudnám használni.

Lényeg az, hogy ritkán megyek kocsival ki a városból (Kecskemét), városon belül nemlátom értelmét, de ha megyek valahova messzebbre, akkor betehessem az ótóba, egyébként meg otthonról nyomnám a ptt-t.

Mennyire megoldható ez?

 

Másik kérdésem, hogy mi az a műszer és felszereléspark, amivel érdemes lenne, hogy elinduljak (milyen rádió, antenna, mérők, kábelek...)?

Ár-vonzatok?

 

Tudom, ez a hülye kérdés, meaCulpa, és olvasom a topikot rendszeresen, tudom hogy Stalkert vagy Grantot ajánlotok :-), de azért ennél biztos árnyaltabb a helyzet... (pl ha újat szeretnék?)

Azzal sem vagyok teljesen tisztában, hogy mi az amit "szabad" most hivatalosan, legálisan? Van aki azt mondja, 4W fm, 1W am, van aki szerint csak az fm, ti meg vígan nyomkodjátok alsó-felső-közép-usb? Hogy is van ez?

 

 

Köszönöm annak a veszi a fáradtságot.

zebra2 Creative Commons License 2005.10.25 0 0 3099

Szia!

220 pf kétszer? Láttam már én is ilyet régen. Párat. ;) Nem is jön ki ezekből olyan 25W.-nál több. Van egyébként még újabb megoldása is a Grantokat mostanában gyártó, Román TSz melléküzemágnak. Múlt héten láttam, egy a napokban vett új gépben. Vasmag újra divat, és 2 db. 290 pf. párhuzamosan. Dönget is úgy rendesen.

Amúgy sajnos a 220 pf. sem mind jó. Legtöbbön átüt a nagyfreki. Már játszottam pedig 1 KV.-os kondikkal is. Azokat is simán átüti. Marad a bontott szakanyag. :)

Szólj majd, ha eladó lesz valamelyik roncsod. ;)

Üdv.: zebra

Előzmény: Törölt nick (3098)
Törölt nick Creative Commons License 2005.10.25 0 0 3098
Szia Béla!Tegn láttam az új Pr Grant-classic-ban a problmádra megoldást:Végfokkicsatoló kondik: 2x220pf(221jelü) a panelba1,párhzmazosan a fólián 1, vasmagnélkül beállítva.
Előzmény: zebra2 (3094)
Törölt nick Creative Commons License 2005.10.25 0 0 3097
Nem is hallottam még ilyen hívót errefelé. Egyébként akkor egész délután figyeltem a 27.555-ön,de leginkább csak 14-es divíziót hallottam.. 14AT014 volt nagyon hangos és aktív. (boci)
Előzmény: Törölt nick (3096)
Törölt nick Creative Commons License 2005.10.25 0 0 3096

Hmm. Nem, nem ismerős. Sőt, az ottani állomásoknak  - 007 Ernőnek mint "Boci", Professzornak, Deltának, Maxinak, Alfának, sem ismerős.. Még meg lehet kérdezni a Tiszakeszi Zsoltit, hátha ő. De drótantenna/félhullámú dipól nem tudom meddig szól.

Skodri basszus nem te voltál valami kilátó tetejéről? ;-)

Egyébiránt lehet kamu, de reméljük nem.

Előzmény: silvius (3092)
KörKirály Creative Commons License 2005.10.25 0 0 3095

Erről jut eszembe, CB-n is lehetne QSO partyt csinálni a HARC-osok ill. fórumozók

körében, már csak egy megfelelő időpontot és frekit kéne egyeztetni. Lánc QSO jelleggel lehetne csinálni, így a közelebbi állomások forwardolhatnának a távolabbiaknak és kevesebb lenne az egymásra nyomkodás... és fény derülne arra is h. ki kikkel tud direktben forgalmazni ! Tulajdonképpen ez egy "össznépi rádiópróba lenne" :)))

 

Üdv! 109HA001 Balázs

Előzmény: zebra2 (3094)
zebra2 Creative Commons License 2005.10.24 0 0 3094

Szia!

 

"De lehetne egy Tropo-Magyarország DX csati is. 26.555 SSB esetleg?"

 

- Hosszú éveken át volt ilyen csatorna. 26,505 vagyis aa40 5-6 éve még komoly élet volt rajta.

Előzmény: silvius (3088)
zebra2 Creative Commons License 2005.10.24 0 0 3093

Szia!

Békésben melyik részen? Ha nem titok. Hátha össze tudunk terjedni. ;)

Előzmény: enjoe (3084)
silvius Creative Commons License 2005.10.24 0 0 3092

Tuttikának nevezte magát, egy szigetmonostori kolléga is hallotta!

Azt mondta épp egy drótantennát próbál. Kicsit zavartnak tűnt, remélem nem füllentett, inkább azon lepődött, szeppent meg, hogy ekkorát szól a cucc.

Ismerős a név alapján?

Előzmény: Skodri84 (3090)
shake_ Creative Commons License 2005.10.24 0 0 3091
Hát az igaz hogy nincs má túl sok bezélgetős csati, ami meg van azok is fogynak. Monjuk a 27,295öre (FM) nem panaszkodhatok ott még komolyan van élet. Észak Bp régió illetve pilis-börzsöny-dunkakanyar stb szóval észak közép. Jah nem tudom mit tudtok róla de a Puskásban lesz börze Vasárnap (okt 30.) Mi leszünk egy páran ott...én tuti megyek mert akarok nézni 120as mágnes talpat.
Ha jön valaki akkor hozzon mobilt. Hozok én is egy President Grantot autóban ha meg kiszálok akkor nálam lesz az Albrechtem kézinek a fenti frekire hangolva...szvsz meg fogtok találni :)

Üdv
Egér
Előzmény: silvius (3088)
Skodri84 Creative Commons License 2005.10.24 0 0 3090
Ki volt az a miskolci stabil, aki odáig szólt????
Előzmény: silvius (3081)
Skodri84 Creative Commons License 2005.10.24 0 0 3089

Ott csak ne nagyon, mert a Stalik nem tudják! :)

Előzmény: silvius (3088)
silvius Creative Commons License 2005.10.24 0 0 3088

Földfelszini DX-eket létesíteni a maradék CB-s csapattal valóban nehéz. Nincs már számos beszélgetős kör szerte az országban, csak az elvetemültek, azaz mi :-)

Mi pedig ezer félék vagyunk. Igenis sok ember ráugrik még a DX-re, de a beszélgetős csatikon "brékózni" már valóban nem célravezető. Ha fogadnak is kellemetlen zavarni.

 

Ha felmész a hegyre, kiálts a felső 40-en egy nagyot, de nagyon rövidet:

"X vagyok az Y hegyről, DX-et keresek a 35-ös csatornán forgalmazok. Köszönöm."
Áttekersz a 35-re, vagy 34-re, amelyik csak szabad és ott ismét behívsz.

Én ezt csináltam Mogyoródon, komolyan sorban áltak az emberek és péntek volt!
Akit érdekelt, jött velem, akit meg nem, azt nem zavartam.

De érdemes a (felső 12 SSB) 27.555-ön is bekiabálni, ha nincs terjedés, hiszen a legelvetemültebb HARC-osok itt hegyezik a füleiket szinte minden megyében.

De lehetne egy Tropo-Magyarország DX csati is. 26.555 SSB esetleg?

Előzmény: 115 Gábor (3085)
krokko_ Creative Commons License 2005.10.24 0 0 3087
Kösz!

Most hajtom,nagy bánatomra eme pdf-ek hiányoznak.....
Papirosból sincs meg,csak 1-2.
De meglesz ! o_O
Előzmény: enjoe (3086)
enjoe Creative Commons License 2005.10.24 0 0 3086

Hello Krokko,

 

"Egylőször is kellene valami kissebb antennaterv,vagy rajz,mint pl
a dagger 2000,hordozható kellene."

 

1980-as Rádiótechnika évkönyvben 1,5m-es üvegszálas pálcára tekercselt antenna 27MHZ-re.

 

"Ezenfelül kellene SWR mérő rajz ,vagy magyarázat,hogy
röviditenétek a lamdát benne? Gondolom,nincs benne 2.75m koax tápvonal;)"

 

1989-es RT évkönyv SWR mérő leírása, ferritmagos iránycsatolóval - jól működik:)

 

üdv 109HA975 Józsi

Előzmény: krokko_ (3074)
115 Gábor Creative Commons License 2005.10.24 0 0 3085
Üdv mindenkinek!
Tegnap délután-este kitelepültünk a szabihegyre.
A cb-n nagy tömeg volt. Gyors riportot mindenki kapot de sajna egymást taposták az emberek. nem tudni miért de a jó öreg bréko már nem sokat ér. Ha hallanak sem válaszolnak és van pár szájmenős ember aki 20percig beszél folyamatosan...
A kamionosok meg csak beordítanak infóért....
évről évre nehezebb jót dx-elni...
Sajnálom, hogy így alakult.
PMR-en is rossz volt a helyzet. zaj, nyomkodás....
Amatőrsáv meg kong... Ha van valaki, az 10percig beszél és nem hagy szünetet....
Bocsi a sok negativumért de ezt tapasztaltam tegnap....
Térerő veletek :)
enjoe Creative Commons License 2005.10.24 0 0 3084

Szia Balázs, Sziasztok,

 

Egy gratula a "Rezi logokhoz"! A tavasszal még sikeres QSO-t csináltunk, de azóta otthagytam a dunántúli QTH-mat. Most Békésben lakom és néha - ha van időm - itt vagyok hallható az éterben. Itt a környéken többnyire csak a fuvarozók nyomják a PTT-t, ritka a stabil állomás.

Üdvözlöm a Kánya ill. Peugeot Rádiót, M.óváriakat, Győrieket, stb.

73! Jó DX-et!

109HA975 (pannonhalmi) Józsi   

Előzmény: KörKirály (3083)
KörKirály Creative Commons License 2005.10.24 0 0 3083

Szervusztok!

 

A tegnapi napon mi is kitelepültünk a 410 m magasan fekvő Rezi várba, Belmo, 371 Feri, 2 érdeklődő hölgy valamint jómagam. Az idő nyárias volt, de sajnos terjedés semmi, így főleg a honi állomások hívásait váruk a következő felállással: Icom IC-738 + 3 sávos Hy-Gain GP - CB és RH-ra, PMR-re: 2db alan 451 + 20W-os lineár végén egy ACY 7-es yagi ill. egy Standard C 568 URH-ra ill. monitorozáshoz. A felállítással kb. fél kettőre végeztünk, és rögtön Vételeztük Fülelek hívását, aki a Kabhegyen túrázott. Majd Csornáról Kánya ill. M. óvárról Peugeot is kristálytiszta vétellel CB-n és PMR-en egyaránt. (Ha jól emlékszem PMR-el ez volt a tegnapi távrekord) Ténykedésünket több környékbeli rádiós is kísérte: Ajkáról PMR Zoli, Tapolcáról Robika és Balázs, Sümeg, Celldömölk, Szombathely, Marcali és a Balatonfelvidékről is többen hívtak minket.

CB-n több HARC taggal is sikerült beszélni:107 Sanyival, 108 Lacival, 466 Zolival és 999 Lacival is. Sajnos Pesti állomásikat nem hallottunk de Dunántúlról rengetegen voltak: Kaposvárról, Rédéről, Pápáról, Győrből, Kónyból, Sárvárról, Zalaegerszegről, Balatonlelléről, Siófokról, Felsőörsről, Balatonfőldvárról, Sárbogárdról, Fehérvárról.

A rekord QSO "Akasztó 1" Katival volt, Kiskunhalastól kb. 10 km-re Lévő Akasztóról...

Sajnos hamar beesteledett, így már sötétben bontottunk, de nagyon jó volt ismét a szabadból nyomni a PTT-t így ha még marad a jó idő akkor idén mindenképp megyünk még valamelyik környékbeli csúcsra!

 

Addigis a térerő legyen veletek!  73&DX!   109HA001  Balázs 

modellfiu.hu Creative Commons License 2005.10.24 0 0 3082
Udv Silvius!

Milyen drotantennat hasznaltal?
Sajnos a karbonbotok horgaszatra sulyuk miatt idealisak de egy antennatarto szamara alkalmatlanok:egy hosszabb botot antennan elkul is kepes eltorni a szel :(
Te hirdeted a 446megas collinearokat?
Előzmény: silvius (3081)
silvius Creative Commons License 2005.10.24 0 0 3081

 Sziasztok,

sajnos csak most tudok beszámolni a pénteki portable DX élményeimről.
Mogyoródra feljutni nehézkes volt a sáros út és a szitáló eső miatt, de gyorsan kiépítettem a QTH-mat a Szent László-kilátóban. A köd és a rettenetes hideg megfutamodásra késztetett, de a terjedés velem volt, így maradtam. Főként Angliát, Skóciát, Írországot hallottam, de sikerült több ízben Wales-szel, Észak-Írországgal, Spanyolországgal, Portugáliával és a Kanári-szigetekkel is beszélnem. Nagyobb falat csak a 173CAM/DX volt még az ionoszféráról, akinek sikerült megerősítenem a progresszív számot, sőt még e-mailt is írt, hogy nagyon várja a QSL-t. Sajnos alig tudtunk pár szót váltani, mert elvitte a terjedés igen hamar.
Pénteken egyébként HA013 és HA005 is szépeket logolt, remélem majd megírjátok ide, mit hoztatok össze aznap.

Kicsit belevetettem magam a troposzférába is. Jászfényszaru, Kóka, Ercsi, Szigetmonostor jelzett vissza, ők mobil állomások voltak és egy stabil pedig Miskolcról.
HA005-öt hallottam Kisszállásról, ő viszont engem nem :-( . HA013-mal azonban tökéletes összeköttetéseket hoztunk létre több ízben Alap-Mogyoród viszonylatban.
Köszönöm mindenkinek az összeköttetéseket és hogy kerestetek a frekvenciákon.

Sajnos a nap vége tragikusan végződött. Karbonszálas horgászbotárbócom ugyanis nem bírta a ködben a terhelést és nemes egyszerűséggel egy középső elem elrepedt és drótantennám a mélybe zuhant. Így ért véget a kaland.

Üdvözlettel:
Silvius
109HA182/P

Előzmény: silvius (3067)
modellfiu.hu Creative Commons License 2005.10.24 0 0 3080
AMben egyikotok sem szokott forgalmazni?Mindig csak USB-seket hallok,de nem ertem mit mondanak:(
krokko_ Creative Commons License 2005.10.23 0 0 3079
Hehh,5 hónapos bejegyzés.....remélem,beleugrasz azért,s nem ment el a
kedved útközbe'
Előzmény: MXIC (1653)
krokko_ Creative Commons License 2005.10.23 0 0 3078
Jah :)

Főleg hogy egyelőre csak a kedv van meg,gépek sincenek itt
(bár itt van "helyette" egy stali),sem antenna sem semmi más.
Lásd 3072-es bejegyzést.....

Előzmény: Törölt nick (3077)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!