Keresés

Részletes keresés

Meszim Creative Commons License 2000.10.28 0 0 94
Sziasztok!

Mijafranc: a jégsapkák növekedése, csökkenése, a lombhullató fák mind okoznak tömegátrendeződést a Földön, amitől egy kicsit megváltozik a forgástengely.

Dr. Lecter Creative Commons License 2000.10.27 0 0 93
Nos, én meg galaxisnyilvántartó társaságot alapítottam, kellô összeg befizetése alapján bárkirôl elnevezek egy galaxist.
Előzmény: Törölt nick (92)
Mijafranc Creative Commons License 2000.10.26 0 0 91
Haho
Ez jo kerdes.Passz.
Ha egy tengelye korul forgo szilard testnek tekintjuk, akkor nem hiszem hogy kellene a kerdessel foglalkozni,viszont a kontinens vandorlasok , sarki jegsapkak novekedes csokkenese
okozhat olyan tomegatrendezodeseket, hogy a tengely helyzete megvaltozzon.Bar szerintem ez is csak egy precesszios mozgashoz vezet......
Előzmény: PETYUS (89)
Relax Creative Commons License 2000.10.26 0 0 90
Egy egesz jo anyag, magyarul, itt:
http://digitalprotocol.mainpage.net
PETYUS Creative Commons License 2000.10.25 0 0 89
Új téma. (precesszió)

Azt nagyjából tudjuk, hogy a föld forgástengelyének iránya hosszú idő alatt hogyan változik a csillagközi térhez viszonyítva. De azt vajon tudjuk-e, hogy a földgolyóhoz viszonyítva hogyan változik a tengely helyzete?

Mijafranc Creative Commons License 2000.10.17 0 0 88
Haho
(Ekkicsit keves az idom..)

Darazs Ur!

Ez a kollodium lenyomat kicsit bizarrul hangzik,de ha leirod akkor megkoszonom.
Mindenesetre, ha nem tul eszkozigenyes, akkor meger egy probat.
Kozben talaltam 98 $-ert racsot (1000 vonal/mm)
a neten,bar mire kezbe veszem belekerulhet kb 200 $ is, ugyhogy a beszerzesi utvonalat finomitom egy kicsit :-)

Egyébként ti használtok valamilyen csillagászati programot?
Persze .Termeszetesen sajat fejlesztesut !!!! :-)))))

Andreas Creative Commons License 2000.10.15 0 0 87
Úgy látom hogy ez a Guide annyira nem free, hogy még próbaváltozatot sem lehet letölteni. A Xephem-et sajnos nem tudom kipróbálni win user-ként. A Xephem oldalán viszont találtam egy link-et a Skymap Pro c. program weblapjára. Ez elég ígéretesnek tünik, úgy néz ki lekörözi a Cybersky-t is.
Ha valaki még ismer hasonló programokat, ne kíméljen. TIA
Előzmény: Darazs (86)
Darazs Creative Commons License 2000.10.14 0 0 86
Win alatt a Guide 7.0 - ez nem free.
Linux alatt a Xephem 3. akármennyi, ez viszont free letölthető a netről és van hozzá rengeteg kiegészítés több tíz Mb. Szinte mindent tud amit egy ilyen progitól elvárhatunk... Kezeli a FITS formátumú képeket is és ha online vagy akkor az adott égterület képét le is tölti. Grafikont rajzol az általad megadott paraméterek szerint. Listád ad az adott időpontban általad meghatározott szögtávolságban lévő objektumokról (ez okkultáció keresésére jó lehet). A hold megjelenitésekor mutatja a földárnyékot (holdfogyatkozás). Napfogyatkozás esetén pedig a totalitás helyét a földre vetitve.
Szinte mindegyik bolygót külön ablakban megmutatja a holdjaik helyzetével és egyéb adatokkal. stb, stb, stb....
Előzmény: Andreas (84)
Darazs Creative Commons License 2000.10.14 0 0 85
Sziasztok!

Örömmel látom, hogy az általam januárban elidított topic még életben van. A kezdő kérdésemre adott válaszokat köszi.

Szeretnék reagálni Mijafranc (bocs ha elirtam) által feltett kérdésre:

"Ha már úgyis itt vagyunk, lenne egy színes kérdésem.
Szerintetek egy optikai ráccsal előállított spektrum felbontása növelhető-e úgy hogy a spektrumot egy másik rácsra vetítem, hasonló elven mint ahogy a több egymás után rakott prizma is növeli a diszperziót.
Elvileg ugyan tudnék szerezni optikai rácsot 800 vonal/mm, vagy jobb paraméterekkel cca 80-100 kHUF -ért, de vannak 150 vonal/mm-es rácsok jóval olcsóbban is.

(A cél egy spektrohelioszkóp tákolása lenne )"

Van egy könyvem mely a mikroszkópiáról szól amatőröknek. Ebből idéznék, hátha segít az optikai rács problémában.
"A kollódiummal igen nagy felületeket is meg lehet örökíteni. Magam többek között optikai rácsok másolására haszmáltam, és minden nehézség nélkül készítettem róluk 100-150 cm2-es kiváló minőségű rácslevonatokat. A drága rácsnak semmi baja sem lesz, s a fillérekbe kerülő másolat tökéletesen egyenértékű az eredetivel. Így sikerült Jedlik Ányos korából származó optikai rácsról lenyomatot készítenem, ez 369 vonalat tartalmazott 1 mm távolságon."

Ha érdekel akkor részletesen leírom a kollódium lenyomat készítését.

Előzmény: Mijafranc (49)
Andreas Creative Commons License 2000.10.13 0 0 84
Egyébként ti használtok valamilyen csillagászati programot? Én kipróbáltam párat és eddig a Cybersky 3.2 tetszett a legjobban. Ismertek esetleg jobbat?
Andreas Creative Commons License 2000.10.13 0 0 83
>Mindenesetre a pontos pólusra állás azért eléggé anyázós lehet, még ha nem is akar az ember fotózni.
A pólusra álláshoz a bólintás szögét (nem tudom ezt hogy nevezik szakszóval) egy csavarral lehet beállítani. Kb. 15 és 80 fok között engedi, ez remélhetőleg elég lesz néhány ezer évig :) Jobbra-balra viszont csak kb. 10 fokot lehet forgatni, a durvább mozgatáshoz az egész állványt kell megemelni és elforgatni.

>Nézd meg alaposabban azt a pöttyöt.Mit látsz rajta ? (Felhősávok az egyenlítő környékén,
foltok ilyesmik...)
Kb. 2-3 párhuzamos sötét csíkot látok rajta, meg körülötte négy holdat.

Egyébként Pesten, kertvárosi részben nézelődök, így a fényviszonyok elég katasztrófálisak. Nem tudom, hogy emiatt lenne fehér színü a Jupiter?
Van itt egy erdő nem messze, amely a közvilágítástól kb. 1 kilométerre van. Érezhetően jobb lenne ha onnan nézelődnék, vagy lelkileg készüljek fel hogy 10-20 kilométereket kell autózni hogy normális eget lássak?

Előzmény: Mijafranc (82)
Mijafranc Creative Commons License 2000.10.10 0 0 82
Hali

PETYUS :

A mechanikája így ránézésre kicsit soványnak tűnik, meg mintha a rektatengely alsó végéről hiányozna egy ellensúly. Mijafranc, te hogy látod?

Hát így a kép alapján nekem is hasonló a véleményem. Bár a súlyról írt adatokat figyelembe véve ez akár megtévesztő is lehet...
Mindenesetre a pontos pólusra állás azért eléggé anyázós lehet, még ha nem is akar az ember fotózni.
Ha meg fotózni akarna , szerintem ahhoz meg tényleg gyengusz lehet, legfeljebb Nap, Hold egy két legfényesebb mélyég objektum jöhet szóba..

Andreas:
Megkerestem a Jupitert, a 101x-es lencsével... háááát gondoltam hogy nem fogja kitölteni a látómezőt, de annál a 2-3 mm-es fehér pöttynél nagyobbra számítottam :)
Nézd meg alaposabban azt a pöttyöt.Mit látsz rajta ? (Felhősávok az egyenlítő környékén,
foltok ilyesmik...)

Szerintem egy kezdőnek nagyon is kiváló műszer, nem kell bíbelődnie vacakolni semmivel csak belenézni és kész.

Andreas Creative Commons License 2000.10.10 0 0 81
Kösz, már fel is iratkoztam.
Előzmény: Dr. Lecter (79)
Andreas Creative Commons License 2000.10.09 0 0 80
>Nekem teccik :-) de a kérdés az, hogy TE mire akarod használni?
Csak úgy céltalanul nézelődni akarok :) Mivel a csillagászati "tudásom" nagyjából kimerül egy-két laikusoknak szóló könyv elolvasásával, azt hiszem megfelelő lesz.

Egyébként nem bírtam magammal és vasárnap meg is vásároltam :) Vettem hozzá egy 9 mm-es (101x) és egy 4 mm-es (228x) szemlencsét meg egy Barlow lencsét. Majdnem egy órás szenvedéssel sikerült nagyjából összehangolni a keresőtávcsővet a teleszkóppal. Megkerestem a Jupitert, a 101x-es lencsével... háááát gondoltam hogy nem fogja kitölteni a látómezőt, de annál a 2-3 mm-es fehér pöttynél nagyobbra számítottam :) Na és ez a földforgás... fel se merem tenni a kétszerezőt, már így is alig bírtam követni a mozgást. Tegnap még vigyorogtam a motor csatlakozási lehetőségen, ma meg már az ára után érdeklődtem :)

Bocs a locsogásért, de most nagyon jó kedvem van :)

Előzmény: PETYUS (78)
Dr. Lecter Creative Commons License 2000.10.09 0 0 79
Az MCSE-nek van egy távcsô nevű levlistája, ott éppen mostanság vesézik a soligorokat (is).
Feliratkozás:
listadmin@mcse.hu címen subscribe tavcso szöveggel
Előzmény: Andreas (77)
PETYUS Creative Commons License 2000.10.09 0 0 78
Nekem teccik :-) de a kérdés az, hogy TE mire akarod használni?
A mechanikája így ránézésre kicsit soványnak tűnik, meg mintha a rektatengely alsó végéről hiányozna egy ellensúly. Mijafranc, te hogy látod?
Ha fényképezni is akarsz vele, akkor nem árt egy nyitható fedelű állandó helyet találni neki, mert a pólusraállítás című játékot minden alkalommal eljátszani kissé nyűgös dolog. Persze ha csak nézel vele, akkor sem hátrány, ha a koordinátákat le tudod olvasni a tengelyekről.
Előzmény: Andreas (77)
Andreas Creative Commons License 2000.10.07 0 0 77
Előre is elnézést kérek az offtopic témáért, de meg tudnátok mondani, hogy 69900 Ft-ot megér-e a Soligor MT-910/4.5" E nevezetü tükrös teleszkóp egy olyan csillagászat iránt érdeklődő embernek, aki szinházi látcsőnél komolyabb optikával még nem találkozott? :)
Mijafranc Creative Commons License 2000.10.03 0 0 76
Haho !

Valószínüleg ua. oda rakom majd fel, de azt hiszem inkább beszkennelem a rajzokat,
mintsem valami rajzprogival szabadkézzel "konvertálom" át rostos papír formátumból jpeg-re.
De egy kis türelmet kérek majd.
A mechanika kb 30 centishez is jó lenne, de én egy 15-ös speciális naptávcsövet szeretnék
építeni, [ ráadásul ikerbe - azaz 2 db 15-ös tükrös lenne beépítve + még az egyikhez egy
tipikus napészlelő szerkli :-)) ]

Előzmény: Alter Ego (75)
Alter Ego Creative Commons License 2000.09.28 0 0 75
Nnna! Ügyesen elrontottam
Előzmény: Alter Ego (74)
Alter Ego Creative Commons License 2000.09.28 0 0 74

Mijafranc! Nagyon köszönöm előre is a segítséget. Azt
hiszem én is valami hasonlóra vágyom :-) A "szokott"
helyre teszed fel?


Régen jártam már erre, de talán még nem késtem el a
"Coronal Mass Ejection" témáról. Ez szerintem is
koronakilövelést jelent. href="http://www.origo.hu/tudomany/real/000915meglepo.html">Itt
található egy animált gif a szeptember 12-i kitörésről fotókból
összeállítva.


A


Előzmény: Mijafranc (73)
Mijafranc Creative Commons License 2000.09.25 0 0 73
Halihó

Elnézést, most nem a magas tudományról lesz szó.
Alter Ego , van egy jó hírem a számodra.
"Kénytelen" vagyok (leszek) építeni egy mechanikát.
Villás parallaktikus, óragépes finommozgatós szerkezet lenne, aminek a tervezése már megvan (tehát papíron már létezik).
Ha érdekel, akkor valamilyen formában felrajzolom a netre méretaránnyal mindennel, persze ehhez egy kis időre lenne szükségem.

Dr. Lecter Creative Commons License 2000.09.16 0 0 72
Nagyon úgy tűnik.
Előzmény: PETYUS (71)
PETYUS Creative Commons License 2000.09.16 0 0 71
És pl. ez egy lefényképezett sarki fény?
Előzmény: Dr. Lecter (70)
Dr. Lecter Creative Commons License 2000.09.15 0 0 70
Az aurora-aktivitás területét mutatja. Ha ez a folt jó nagy, és le is húzódik Európa felé, akkor van némi esély itthonról is sarki fényt látni.
Előzmény: PETYUS (69)
PETYUS Creative Commons License 2000.09.15 0 0 69
Rápillantottam.
Elsőre annyit hámoztam ki belőle, hogy a Nap jelenségeivel, és annak a Földre gyakorolt hatásaival foglalkozik.
De mi lehet az a kerek izé a pólusok körül? Ráadásul nem pont a forgástengelyre szimmetrikusan, hanem ahhoz képest egy kicsit excentrikusan. Talán a mágneses térrel van összefüggésben?
Előzmény: Dr. Lecter (68)
Dr. Lecter Creative Commons License 2000.09.15 0 0 68
Nézz el ide:

http://www.spacew.com/

Előzmény: PETYUS (66)
túrórudi Creative Commons License 2000.09.15 0 0 67
Minden esetre kösz , körül nézek még a hálón is, hátha "fennakadt" valahol valami evvel kapcsolatban.
Előzmény: PETYUS (65)
PETYUS Creative Commons License 2000.09.15 0 0 66
Dr. Lecter! Itt vagy még?
Mit jelent az, hogy "Solar Terrestrial Dispatch"?
Előzmény: Dr. Lecter (61)
PETYUS Creative Commons License 2000.09.15 0 0 65
A "Coronal Mass Ejection" legjobb sejtésem szerint napkitörés, a "cometa" pedig üstökös. A két dolognak ritkán van köze egymáshoz, de azt el tudom képzelni, hogy egy nagyobb üstökösnek a Napba történő becsapódása okozhat napkitörést.
Az östökösök egyébként kúpszelet pályát írnak le a Nap közelében, így a "Melyik csillagkép irányából jön?" kérdésnek egy adott pillanatban van értelme, de egy szög-adat értelmezéséhez két irányt kell definiálni. Gyanítom, hogy az eredeti szöveg valahol valamikor értelmes volt, csak aztán szájhagyomány útján terjedve eltorzult.
Előzmény: túrórudi (63)
túrórudi Creative Commons License 2000.09.15 0 0 64
Valószínű nem kértem volna segítséget, ha ez
számomra világos és érthető lenne.
de azért kösz a hozzászólásaidat s persze Dr. Lecternek is.
Előzmény: PETYUS (60)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!