Keresés

Részletes keresés

e_laca Creative Commons License 2001.10.05 0 0 281
elszúrtam - csak a "napos" akart lenni vastagbetûs
Előzmény: e_laca (280)
e_laca Creative Commons License 2001.10.05 0 0 280
viszont a Fold kozeppontjabol a ponton at huzott egyenes nem lesz parhuzamos a ket nap.
Így van, kb. 1 fok különbség lesz közte. Mellesleg a kör 360 fokos beosztását éppen az egy évben levõ napok száma miatt találták ki valahol Mezopotámiában régen.

ket nap ugyanbban az idopontban megnezve egy csillagot, nem ugyanott fogjuk latni?
Így van, 23h56m4s-enként látjuk ugyanott.

evente egy oras csuszas? Gondolom egy ev mulva, pont ott leszunk ahol voltunk, vagyis minden rendben.
(Egy napos.) Igen, ott leszünk - az esetleges eltérés mástól van (precesszió?)

Előzmény: akoel1 (278)
Törölt nick Creative Commons License 2001.10.05 0 0 279
nem leszunk egy ev mulva sem pontosan ugyanott ahol voltunk. nezd meg a skyglobe nevu progit, nagyon szemleletesen meg lehet vele nezni, mennyi a valtozas 1 nap, 1 honap, 1 ev alatt, stb.
Előzmény: akoel1 (278)
akoel1 Creative Commons License 2001.10.05 0 0 278
Koszi szepen a valaszt.
Akkor megegyszer, hogy jol ertem-e. A Fold egy pontjan pont 24 orankent van del, (vagyis legkozelebb a Naphoz) viszont a Fold kozeppontjabol a ponton at huzott egyenes nem lesz parhuzamos a ket nap.
Akkor ugye ez azt is jelenti, hogy pld ket nap ugyanbban az idopontban megnezve egy csillagot, nem ugyanott fogjuk latni?
Erdekes ez az evente egy oras csuszas? Gondolom egy ev mulva, pont ott leszunk ahol voltunk, vagyis minden rendben.
Előzmény: e_laca (276)
Törölt nick Creative Commons License 2001.10.04 0 0 277
jajj bocs, ilyen maloron elcsuszni. nem olvastam rendesen, csak az tunt fol hogy valami nem annyi mint papiron, es rogton a plusz egynegyed napra koncentraltam :oD bocs.
Előzmény: e_laca (276)
e_laca Creative Commons License 2001.10.04 0 0 276
Nem. Ebből pont 1 év alatt jön össze 1 nap.
23h56m4s kell ahhoz, hogy a Föld egy pontja ugyanazon állócsillag irányába mutasson (azt lásd onnan delelni). De a Napra már ez nem áll, mert közben odébbnemtünk körülötte egy 1/365 ívet. A maradék 3m56s kell ahhoz, hogy a Nap után forduljon ugyanaz a pont.
Előzmény: Törölt nick (274)
Törölt nick Creative Commons License 2001.10.04 0 0 275
miert is van szukseged a deneb tavolsagara?
Előzmény: Deino (270)
Törölt nick Creative Commons License 2001.10.04 0 0 274
es ebbol jon ossze az a kb +1 nap 4-evente. minusz 1 nap minden 100 evben, kiveve a 400-zal oszthatoakat. :o)
Előzmény: Dr. Lecter (272)
Dr. Lecter Creative Commons License 2001.10.03 0 0 273
én láttam már 930 fényévet is...
Egyébként abszolút fényessége -6,2 mg, látszó 1,3 mg. Ebbôl ki lehet találni a távolságát. (Persze kérdés, hogy az abszolút fényességre melyik katalógusban van a jó érték :-))
Előzmény: Deino (270)
Dr. Lecter Creative Commons License 2001.10.03 0 0 272
picivel rövidebb.
23h 56m 4s
Előzmény: akoel1 (269)
kaviat Creative Commons License 2001.10.03 0 0 271
messze van

[szerintem a különböző adatok, különböző időkből származnak, remélhetőleg mennél frissebb, annál pontosabb.. talán az mérés idejét kellene megtudni]

.kav]4t r.e.b.

Előzmény: Deino (270)
Deino Creative Commons License 2001.10.03 0 0 270
akoel1:nemtom..én is "tudós" kollégákra várok..:)
Deneb távolságáról ki mit tud?
akoel1 Creative Commons License 2001.10.03 0 0 269
Bocsi hogy ilyen primitiv kerdesekkel tartom fel a tarsasagot. A minap megprobaltam megerteni, hogy hogy is vannak a hold fazisok meg a holdfogyatkozas (ti. eleg regen jartam iskolaba oszt elfelejtettem), de e kozben elakadtam egy nagyon fontos probleman. Jo vettem eszre, hogy a fold nem 24 ora alatt fordul meg a tengelye korul, hanem ez egy picivel hosszabb?
MacFly Creative Commons License 2001.10.03 0 0 268
kisszines:
az amerikai tengereszeti kutatointezet altal tamogatott program kereteben oceankutatok keszitenek terveket az Europa (a jupitere, nem a vargamiki-fele :)) esetleges eletjeleinek keresesere: a felszinre telepitett muszerek a felpercenkenti jegrepedesek altal keltett hangok es rezgesek alapjan illetve szonarok segitsegevel kovetkeztethetnenek a jegreteg vastagsagara, az alatta levo sos oceanreteg letezesere illetve vastagsagara

persze elso lepeskent, valamikor a jovoben. pedig mar evek teltek el azota amikor lattam a spektrumon egy a halaktol atvett uszomozdulatokkal kozlekedo robotot, ahol lehetseges felhasznalaskent mar az europa felszine alatti pancsolast is emlegettek

MacFly Creative Commons License 2001.10.03 0 0 267
amit nem tudok, hogy mennyi ideig is vagyunk zaporban? ettol fuggoen, lehet, hogy nem veletlenul irtak azt is oda az eredeti hirben, hogy "in North America" :)
Előzmény: kaviat (266)
kaviat Creative Commons License 2001.10.03 0 0 266
szeretem ezt a szöveget, ezt először vagy 3 - 4 éve hallottam, amikor jól megyfagytunk a citadellán a szép nagy izmos felhők alatt :)) [persze attól még igaz lehet, bár akkor azt mondták, hogy a nagy maxikumok 2 évig tartanak és 30x év múlva ismétlődnek]

.kav]4t r.e.b.

Előzmény: MacFly (265)
MacFly Creative Commons License 2001.10.03 0 0 265
felcsigazas:
meteor expertek szerint november 18-a hajnalan az utobbi 35 ev ota nem tapasztalt leg...-jeit fogjak produkalni a Leonidak
Deino Creative Commons License 2001.10.01 0 0 264
Nem tudja valaki a Deneb távolságát?
Egyik könyv 1500 fényévet, egyik site 1600-t, a Starry Night pedig 3261-t(!!!) ír..
Most valaki hazudik..;)
syrius Creative Commons License 2001.08.13 0 0 263
Mi is vasárnap este kerestünk. És találtunk... :-)
Előzmény: Deino (262)
Deino Creative Commons License 2001.08.13 0 0 262
Tegnap néztem...1 óra alatt 22...közepes...azért hangulatos volt..(:)
syrius Creative Commons License 2001.08.10 0 0 261
Én meg vasárnap estére tettem a maximum időpontját. Vajon sokkal szerényebb lesz a csillaghullás 24 órával később, vagy ekkora szórás belefér? Egyébként sajnos holnapig kitarthat ez a borús idő és akkor mindannyian a vasárnapban reménykedhetünk.
csakb Creative Commons License 2001.08.10 0 0 260
Mindegy, csak minel messzebbre... ;)

De szerintem ez sem lesz rossz (meg tavcsovezhetsz is egyet):

******************************************************************************
A Magyar Csillagaszati Egyesulet elektronikus hirlevele 2001.08.09.
******************************************************************************
VIII. evfolyam, 949. szam
------------------------------------------------------------------------------
Megrendeles a listadmin@mcse.hu cimre kuldott levelben:
"subscribe mcseklev [non|win|cwi|852]"
Hasznalati utmutato ugyanitt: "help mcseklev [non|win|cwi|852]"
------------------------------------------------------------------------------

A csillaghullas ejszakaja - augusztus 11/12.

Polaris Csillagvizsgalo - Magyar Csillagaszati Egyesulet -
OMK Baratsag Szabadido Park

Az augusztusi hullocsillagok (az un. Perseida meteorraj) megfigyelesere egesz
ejszakas nyitva tartassal varja az erdeklodoket a Polaris Csillagvizsgalo
augusztus 11-erol 12-ere (szombatrol vasarnapra) virrado ejszaka. 21 oratol
szabadteri, kihangositott, multimedias eloadasokat tartunk a meteorokrol es az
aktualis latnivalokrol a csillagda teraszan. A legerdekesebb latvanyossagnak
a Perseida meteorraj szabad szemmel is lathato legfenyesebb tagjai igerkeznek.
(A kenyelmesebb megfigyeles erdekeben javasoljuk latogatoinknak, hozzanak
magukkal kempingszeket, polifoamot.)

Tavcsoves csillagaszati bemutatonk kereteben este a Mars bolygo, hajnaltajt az
utolso negyedben levo Hold, valamint a Szaturnusz, a Jupiter es a Venusz lesz
lathato, a nyari egbolt egyeb erdekessegeivel (kettoscsillagok,
csillaghalmazok, a nyari csillagkepek) egyetemben. A megfigyelesek mellett
nosztalgia-program: a ket evvel ezelotti magyarorszagi teljes napfogyatkozas
videofelvetelei! Szot ejtunk tovabba a csillagaszkodas legnagyobb ellensegerol,
a fenyszennyezesrol. Csillagdankban megtekintheto a "Kozelebb a csillagokhoz"
c. asztrofoto kiallitas is.

A reszveteli dij felnottek szamara 200 Ft, diakoknak es nyugdijasoknak 150 Ft.

Cimunk:
1037 Budapest, Laborc u. 2/C.
tel./fax: (1) 279-0429, (30) 365-8163
E-mail: polaris@mcse.hu

A Polaris Csillagvizsgalo az Obudai Muvelodesi Kozpont Baratsag Szabadido-
parkjanak teruleten, a III. ker. Laborc u. 2/C. szam alatt talalhato.
Megkozelitheto az 1-es villamos vegallomasatol. (Honlapunkon reszletes terkep
is talalhato.)

A csillagvizsgalo honlapja (aktualis programokkal): http://polaris.mcse.hu

Tovabbi informaciok:
Mizser Attila, fotitkar - tel.: 30/851-536 - mzs@mcse.hu
Tepliczky Istvan, titkar - tel.: 20/851-536 - tepi@mcse.hu

Magyar Csillagaszati Egyesulet
http://www.mcse.hu, mcse@mcse.hu

+----------------------------------------------------------------------------+
| MAGYAR CSILLAGASZATI EGYESULET -- 1461 Budapest, Pf. 219. |
| * E-MAIL: mcse@mcse.hu * WWW: http://www.mcse.hu * |
| |
| Az MCSE elektronikus hirlevele es levelezo listai: listadmin@mcse.hu |
| Hirlevelunk online archivuma: http://www.mcse.hu/mcseklev |
+----------------------------------------------------------------------------+

csakb

Előzmény: ribizli (259)
ribizli Creative Commons License 2001.08.07 0 0 259
Köszi, a merre kérdést irányra értettem, azaz merre induljunk el Bp-ről? Észak, dél, kelet, nyugat?

A 22 óra megnyugtató, pokrócot viszünk, és várjuk szeretettel a meteorkákat! :-)
ribizli

Előzmény: csakb (258)
csakb Creative Commons License 2001.08.06 0 0 258
A jo oreg Perzeida rajnak lesz maximuma akkor, az okosok szerint valamikor 22 ora es ejfel kozott. Persze meteorok potyognak 10 ora elott es ejfel utan is, csak a maximumkor kicsit (vagy nagyon - ez a rajtol fugg) surubben.

"Merre kellene keresni és mikor várható pontosabban?"

Mindenkeppen az egen keresd! ;))))) Szoval az a legjobb, ha leteritesz egy pokrocot, hanyattfekudsz es varod a meteorokat. A maximum pontosabb idejet pedig csak utolag lehet megmondani.

"Néztem az mcse.hu-n..."

Azt nezheted, amilyen gyakran frissul... (Ezert meg megkapom a magamaet... :)))))

Derult eget, es zaporozo meteorokat!

csakb

ui.: Hurra, eledezik a topik!!!!

Előzmény: ribizli (257)
ribizli Creative Commons License 2001.08.06 0 0 257
Kedves Csillagtudósok!

Ma hallottam a rádióban, hogy vasárnap "meteoreső" lesz.
Szeretnénk megnézni, viszont Bp-ről nyilván bajos a fényszenny miatt.
Merre kellene keresni és mikor várható pontosabban?
Néztem az mcse.hu-n, de nem találtam infot.
köszi
ribizli

syrius Creative Commons License 2001.07.13 0 0 256
Az új üstököst (valahol a Pegazus és a Halak közt) látta valaki? Már elmenőben van, de 3,5 magnitudója van. A gagyi távcsövekkel nem érdemes bajlódni, mert az ócska állvány és az optika csak bosszankodást okoz. Kis tanítványaim is befürödtek, még jó, hogy én vittem egy stabilabbat, még a SZU-ban gyártottat. A Space.com-on szép képek vannak a MArsról, amik az együttálláskor készültek.
Más: Érdekes lehetne, ha a Föld-Hold páros is teljesen kötött rendszer lenne, mondjuk 24 órás napokkal. A Holdnak persze sokkal közelebb kéne lenni, viszont szépen változna a fázisa egy éjszaka alatt. A "peches" földtekéről meg rendszeres zarándoklatok indulnának a megtekintésére. Egyébként a gyerekek kérdezték, van-e a Holdnak holdja. Mondtam, hogy volt több is, a Hold expedíciók alatt, meg biztos befogott néhány "követ", de mi az ismert legnagyobb?
Dr. Lecter Creative Commons License 2001.07.09 0 0 255
Jól emlékszel, a kötött keringés végeredményben az árapály-erôk miatt áll be, hogy mennyi idô alatt, az elsôsorban a gravitációs potenciáltól függ.
A Pluto-Charon páros pl. ún. teljesen kötött rendszer, azaz mindig ugyanazt az oldalukat mutatják egymás felé.
Előzmény: CoX (254)
CoX Creative Commons License 2001.07.09 0 0 254
Sziasztok!

Egy kis surgos segitseg kene. Egy baratommal beszelgettunk arrol, hogy a hold miert mindig ugyanazt az oldalat mutatja.
En emlekeztem valamire a tanulmanyaimbol, de nem vagyok biztos a dolgomban, volt valami az arapallyal asszem, hogy az arapaly miatt a Fold es a Hold is lasult es a hold mar teljesen megallt. Meg hogy a Hold tavolodik a Foldtol.

Na erre a folyamatra vagyok kivancsi erthetoen leirva, esetleg korulbluli adatokkal.

A forumon is jo a valasz de jobb lenne ha a wigo@freemail.hu -ra tudnatok kuldeni

Elore is koszonom.

csakb Creative Commons License 2001.07.02 0 0 253
Vagy:

http://www.extra.hu/itbooks/hazai/hasznalt.html

csakb

Előzmény: éfdgkldéjg (252)
éfdgkldéjg Creative Commons License 2001.06.22 0 0 252
Ha nem ragaszkodsz a Meade-hez, akkor szerintem Kürti Úr (Gellért hegyi csillagvizsgáló) művei nem rosszak, főleg ha rendelsz külhonből bele nagy tükröt meg kollimátort - de okulárt mindenképp szerezni kell hozzá valami kibelezett mikroszkópból. Olcsó és csillagászni jó. Szerintem itthon ez a legolcsóbb nem import Bp-i hely. A stabilitása és a mechanikája nekem tökéletes.
Előzmény: moonshadow (244)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!