Keresés

Részletes keresés

Volt tüzér Creative Commons License 2005.02.18 0 0 299
Nekem akkor volt egy különbejáratú vasutasom, aki mozdonyvezető volt, és emlékezetem szerint a Keletiben dolgozott a bevonulása előtt. Főtiszt volt. Nagyon sokat tudott segíteni, mert a vasút nem tudott bennünket megvezetni.
Előzmény: BAKTER (297)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.02.18 0 0 298

Nem ment folyamatosan az SZDC, mert a jellegéből adódóan sokat rontott a jelfeldolgozás minőségén. Kapcsolni lehetett, és valahol a rávezető tiszt pultján volt, majd legközelebb megkeressük.

Az APP-t a rávezető tiszt kapcsolta tetszőlegesen bármelyik síkú indikátorra. A Kapcsoló a vízszintes pulton volt valamelyik háromállású kapcsoló (fekete)

Előzmény: Hpasp (296)
BAKTER Creative Commons License 2005.02.18 0 0 297

"1984-ben elvittük a Volhovot középjavításra és átalakításra."

 

És lehet, hogy a MÁV részéről éppen én voltam az aki felügyeltem (irányítottam) ennek a vonatnak a közlekedését!

Természetesen a konkrét időpontra nem emlékszem, de jónéhány ilyen jellegű dologgal foglalkoztam akkoriban.

 

:-)))

 

Előzmény: Volt tüzér (295)
Hpasp Creative Commons License 2005.02.18 0 0 296

Volt tüzér!

 

Két kérdésem is lenne:

 

Az SZDC (állócél szűrő) folyamatosan működött, vagy ki-be lehetett kapcsolni?

(Melyik pulton volt a kapcsolója?)

 

Az APP-t (autómatikus indítóműszert) ki kapcsolta, a rávezető tiszt?

(hol volt a kapcsolója?)

 

Előzmény: Volt tüzér (295)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.02.18 0 0 295
Megnéztem ezeket a képeket, és egyből eszembe jutott, hogy 1984-ben elvittük a Volhovot középjavításra és átalakításra. A Piliscsabai vasútállomástól Komáromig? egy öreg gőzös húzott bennünket. (424) Én olyan síma indulásokra azelőtt sem, és azóta sem emlékszem. Gyönyörűen húzott bennünket az a vén dög.
Előzmény: BAKTER (294)
BAKTER Creative Commons License 2005.02.18 0 0 294

Találtam itt egy szépséget. Érdemes tovább is kutatni ezen az oldalon...

 

http://parovoz.com/newgallery/index.php?ID=2798&LNG=RU

BAKTER Creative Commons License 2005.02.18 0 0 293

"Az érdekes az,hogy síma Honvéd voltam"

 

Igen, én is így kezdtem. Mármint az természetes, hogy honvédként, de még vagy 4 hónapig rállspk-ként is hv. voltam. Aztán Szabadszállás tiszteskiképzés, utána meg ment minden, ahogy szokott. Végül őrmesterként szereltem le.

 

 

Előzmény: papu rapava (292)
papu rapava Creative Commons License 2005.02.17 0 0 292

Szeva Bakter!

Bocsi,hogy beleszólok,de magam is hasonló területetn működtem!

91-92 között Kaposváron voltam adóállomás(adóház parancsnok).

Az érdekes az,hogy síma Honvéd voltam!

Üdv.

Előzmény: BAKTER (290)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.02.17 0 0 291
Nálunk ezért volt rendszeresítve a rakétához Rakéta. Mármint porszívó. Szerencsére csak egyszer láttam.
Előzmény: Hpasp (289)
BAKTER Creative Commons License 2005.02.17 0 0 290

"A hadsereg idegrendszere a híradás"

 

Természetesen így van.

Nyilván azért volt a szlogenünk:

" Köztünk a távolság 1 méter, én önt jól látom, adását nem hallom! Vétel!"

 

Nagyon szerettem csinálni azt ami sorállományúként csináltam (azt hiszem kevesen mondják ezt), ennél jobb csak - talán - az lett volna jó, ha RT-s lettem volna.

Az egész úgy kezdődött, hogy már 17 éves koromban rádióamatőrként és távirász oktatóként működtem Gödöllőn az MHSZ-ben.

Aztán jött a katonaság, teljesen egyértelműen ilyen előélet után híradós lettem. 3 hónapos debreceni 1-es harcos kiképzés után kerültem Vácegresre, ahol a 4. hónap végén lettem R102 rádióállomáspk. Közben meg telefonközpontos, meg HÁP műszerész, meg URH-s, meg már nem is tudom, hogy mi. Közben azért vagy 50 őrséget is lenyomtam, meg pár mázsa krumplit is megpucoltam.

 

No egyszerre ennyi, elnézést az offolásért, ha folytatom, majd írok egy pár élményt.

 

 

 

Előzmény: Volt tüzér (288)
Hpasp Creative Commons License 2005.02.17 0 0 289

Imhol a híres gumirakéták...

... kissé leeresztve :)))

 

 

Volt tüzér Creative Commons License 2005.02.17 0 0 288

Bocs, hogy a híradásról eddig még nem ejtettünk szót, hiszen anélkül valóban nem működött semmi. Ezeknek a komplexumoknak is volt nagyon komoly híradása, és nem elsősorban a viszonylag silány vezetékes híradásra gondolok, hanem arra a rádiórelé hálózatra, ami az egész rendszert összekötötte. Minden osztálynál mikrohullámú rádiórelé állomás működött, ami a fónikus híradás mellett egy TKI (telekód információ) összeköttetést is biztosított. Ez a kapcsolat a lokátoroktól kezdve a rakéta osztályokig megvolt, és a CIKOIDA (5JA62/63) relék biztosították.

Nemhiába mondták annak idején, hogy a "A hadsereg idegrendszere a híradás. Ezért vagyunk ilyen idegesek."

Előzmény: BAKTER (286)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.02.17 0 0 287

Teljesen más. Az SZ-300 leginkább az amerikai Patriot--jához volt hasonló. Mondhatnám azt is, hogy mint annyi mindent, ezt is koppintották. Ám abban már nem vagyok biztos, hogy nem az SZ-300 volt meg hamarabb. El kell ismerni, az orosztól ez is kitelik. Vagy kitelt abban az időben. Azt mondják, hogy az orosznál minden ugyanolyan, mint máshol, csak minden egy kicsit nagyobb. Hát ez is. A Patriot 80 kilométeres hatótávolságával szemben az SZ-300 100 kilométert tudott. Abban is nnagy különbség volt, hogy míg a Patriot kezelőszemélyzete 15 - 20 fő lehetett (nem vagyok benne biztos, addig a másiknak 40 főnél is több kellett. A komplexum ugyanúgy önirányítású, mint a Vega, tehát egyesek számára ugyanolyan bosszantó, mint a másik.

Mindazonáltal a Vega egy fixen telepített rendszer volt, az SZ-300 meg önjáró.

Itt van néhány kép a 300-as különféle eszközeiről és változatairól, lehet csemegézni.

Előzmény: Stylist (285)
BAKTER Creative Commons License 2005.02.17 0 0 286

Urak! 

 

Ez maga a gyönyörűség, ahogy erről a témákról el tudtok beszélgetni, és én is nagyon nagy élvezettel olvasom, de sajnos nem vagyok azok között, akik ilyen környékbe (közvetlen közelről) érintve voltam.

Talán pont ezért egy kicsit (tényleg csak nagyon picit) sértve érzem magam, hogy a híradást meg sem említitek, mint kapcsolódó szolgáltatást.

Természetesen ez a topic nem erről szól, de valamennyire ez is hozzátartozik.

 

 

Duzzogás abbahagyva.

 

:-)))

 

 

Stylist Creative Commons License 2005.02.17 0 0 285

Volt Tüzér, köszi a válaszokat! Még egy: Jól értem, hogy az Sz-300 a Vega utódja, vagy teljesen más rendszer?

Üdv:

Volt tüzér Creative Commons License 2005.02.17 0 0 284
Ezt nem kellett kapcsolni, ha nem volt felkészített rakéta az indítóállványon, akkor a berendezés imitátora ezt minden szó nélkül megcsinálta. A Lámpák? Az a LN az a Lámpa és valami. A többit a fene tudja.
Előzmény: Hpasp (282)
Yoshi Creative Commons License 2005.02.17 0 0 283

eccerű, lelőtték vegával a b52est robotostult! ugyehogynagyonjó robot ellen? :DD

 

(bocs, nem bírtam kihagyni)

Előzmény: Macroglossa (274)
Hpasp Creative Commons License 2005.02.17 0 0 282

Említetted korábban (és az amcsik is :) hogy lehetett úgy is indítási - rávezetési jeleket kiadni, hogy közben nem történt rakéta indítás.

Ezt hol lehetett kapcsolni?

 

Mit jelenthet vajon az ЛН32, ЛН33, ЛН34, ЛН35 egység? (rávezető tiszt pultjának jobb felső része)

 

 

 

Előzmény: Volt tüzér (260)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.02.17 0 0 281

Mezőfalva hivatalosan egy "inkorrencia raktár" Ha ezt megpróbálom lefordítani, akkor szerintem annyit jelent, hogy a lom ott nem rozsdásodik. Szerintem meg rozsdatemető az egész. Kecelre csak egy egész kis mennyiség kell, hioszen a Pitér bármennyire is összezsúfolta a dolgokat, nem fér el sok minden. Jelenleg Mezőfalván a Nyeva technika szétbontása folyik. A tartalmat, mint "elektromos szemetet" kidobják, a kabinokat meg üresen értékesítik.

A VIDEOTON valóban volt hadiüzem is, de csak igen kis részben, mint abban az időben bármely hazai üzem. Ott egyébként katonai felhasználású rádiókat gyártottak. Többek között az az R-123 URH rádió. ami az orosz gyártmányú tankokba került, annak nagy része itt készült.

A Vegát hivatalosan azért vonták ki, mert csökkenteni akarták a haderőt. Valójában azért, mert akkor lett volna esedékes az első középjavítás, amire ki kellett volna vinni Lengyelországba az egészet, de erre nem volt lehetőség. A kábelkészlet jelentős része egy építési sajátosság miatt talán még mindig ott van, de pénz sem volt rá. Az én véleményem meg az, hogy az akkori dandárparancsnoknak nem illett bele a vezetési koncepciójába a Vega. Pontosabban nem értett hozzá, nem tudott vele mit kezdeni. Azt azért tudni kell, hogy a Vega teljesen más eszköz volt, mint az eddigiek, úgy a paramétereit, mint a használat elveit tekitve. A Vega Megsemmisítési zónája egyébként belógott Bécs fölé, és érdekes, mégsem az osztrákokat zavarta.

A németeknél három darab 5 csatornás Vega volt és emlékezetem szerint ugyanannyi SZ-300-as, de azokat nem vonták ki a rendszerből még a két Németország egyesítése után sem. Megtartották hadműveleti tartaléknak.

 

Előzmény: Stylist (279)
belic Creative Commons License 2005.02.17 0 0 280
Hello!

Ha ez a Vega tényleg ilyen szuper kvalitásokkal rendelkezett, és egyedül átfogta az ország egész területét, akkor miért vonták ki?

Ket valszom is van:

1. Ugy tudom, hogy a hivatalos indoklas szerint kornyezetszennyezo volt.
2. Amiert az onjaro 152 mm-eseket? Mert hulyek.

Bel
Előzmény: Stylist (279)
Stylist Creative Commons License 2005.02.17 0 0 279
Ismét lenne néhány kérdésem Volt Tüzérhez:

1.) A sok rendszerből kivont cucc, amiről azt írtátok, hogy Mezőfalvára került, milyen további sors elé néz? Ezeket hatástalanítják, és megy Kecelre, stb. vagy szétszedik és beolvasztják őket, esetleg egy részét "M-zárolt"-ként lekonzerválják?
2.) Írod, hogy többféle rendszerrel is dolgoztál. Mindegyiknél _csak_ szovjet gyártmányú berendezések voltak? Mert nekem van egy villamosmérnök haverom, aki '86. körül a Videoton gyárban volt szakmai gyakorlaton, és mondta, hogy ott is gyártottak valami lokátoros cuccost. ( Ahogy a Hofi mondta egykor, ha a Videoton tényleg hadiüzem, akkor a rakétákkal be lehet fogni a Csehszlovák Televízió adását, mert az is egy csapás... :-))
3.) Ha ez a Vega tényleg ilyen szuper kvalitásokkal rendelkezett, és egyedül átfogta az ország egész területét, akkor miért vonták ki? Máshol - Oroszország, Ukrajna, stb. - rendszerben áll még, vagy van már utódja?
Üdv:
Volt tüzér Creative Commons License 2005.02.16 0 0 278
Ezek a komplexumok nem a saját eszük után mentek. Volt felettük jó néhány vezetési szint. A dandár parancsnoksága is felülről kapott arra vonatkozó parancsot, hogy ezt - és ezt a területet óvja meg. A területre eső célokat már szét tudta osztani az alárendelt osztályok felé, többek között a Vega osztálycsoport felé is. Az ottani parancsnoknak még volt egy lehetősége, hogy a nálunk rendelkezésre álló két tűzcsatorna között döntött. {A Vegát egyébként az orosz öt osztályosra tervezte, anyit még kényelmesen lehetett vezetni. Csak hát nálunk a dologhoz pont az a dolog hiányzott, ami Montecuccoli kolléga szerint három példányban kellett a háborúhoz. (3 x pénz) Így aztán csak két tűzcsatornát vettek, azt is csak erősen hiányosan.} Annak a parancsnoknak, aki vezette az összes tevékenységet, ráadásul a honi vadászrepülőkkel is számolnia kellett. Végül is a célok egész sok "felhasználó" között oszlottak meg.
Előzmény: Macroglossa (277)
Macroglossa Creative Commons License 2005.02.16 0 0 277

És mi döntötte el, hogy Vega lő, vagy a többi?

Ha jól számolom, az egész országot betakarta...

Előzmény: Volt tüzér (276)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.02.16 0 0 276

A robot csak a repülési útvonalának utolsó negyedében ment nagyon alacsonyan. Addig a magassága fogyasztható volt a Vega számára.

Ez a mennyiségi kérdés valóban fogós dolog, mert valóban sok robotot vitt a B-52. De a Vega sem volt egyedül. A robotok ellen a Nyeva is nagyon jó volt.

Előzmény: Macroglossa (274)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.02.16 0 0 275
Ezen a képen látod azt a kezelőegységet, amin a kérdezés történt. A felső kétirányú kulccsal tudtad a kérdezést kapcsolni, méghozzá bármelyik indikátorra. Az elsó kapcsolóval lehetett kapcsolni az úgynevezett "K" kérdezést, vagyis akkor kódolva volt a kérdező jel. Most a kapcsoló nyitott állásban van, tehát nem kódolt. Az egységet a rávezető tiszt munkahelyén, a vízszintes pult bal oldalán lehet látni. Lásd korábban.
Előzmény: Macroglossa (142)
Macroglossa Creative Commons License 2005.02.16 0 0 274

Hogyan volt jó a Vega robot ellen, amikor

 

1. robot alacsonyan megy, Vega hatótávolságán már a föld görbülete is takarja, meg minden más is

 

2. Robotból egy B52 is tucatszámra vitt, Vegából meg kevés volt

 

?

Előzmény: Volt tüzér (272)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.02.16 0 0 273
Ekkor a sugárzó nem végzett mozgást, a célkövetésnek megfelelően az egész antenna mozgott. Szépen követtük a célt, és akkor elég nehéz volt lerázni a lokátor nyalábot.
Előzmény: Hpasp (271)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.02.16 0 0 272

Az elsőt lehet, hogy könnyű volt, de ott volt a második, a harmadik, ami már követte a manővert. A Vega valóban fel volt tartva a Speciális céloknak, de nem az AWACS volt a lényeg, hanem a zóna távoli határán manőverező zavaró célok. Ezen felül a Vega paraméterei nagyon jók voltak a manőverző robotrepülőgépek ellen, de a lopakodó sem tudott mellette lopakodni.

Hogy lássátok, itt van a Vega megsemmisítési zónájának metszete. A méretek pontosak. Itt is volt második rakéta, és itt sem ért sokat a manőver. Persze ez bizonyos határokon belül értendő. (Ha nem tudnátok elolvasni: 1000; 2000; 10 000; 20 000; 40 800; 10 000; 20 000; 255 000 m)

Előzmény: Macroglossa (268)
Hpasp Creative Commons License 2005.02.16 0 0 271

A felbontás 0,7 fok volt, amit az antenna képes volt előállítani és megkülönböztetni

 

Ez ok, de ha csak 0,7 fokkal alávilágítok, akkor a kisugárzóknak csak mozogniuk kellett valamekkora tartományban, hogy követni lehessen egy mozgó célt, esetleg körözniük?

 

Ha csak egyfelbontásnyi jelet adok ki, akkor a cél vagy benne van, vagy nem...

... ha kirepül az egyfelbontásnyi 0,7x0,7 fokos cellából, akkor elvesztettük.

Előzmény: Volt tüzér (269)
Hpasp Creative Commons License 2005.02.16 0 0 270

A rakétákat mennyire volt nehéz kimanőverezni?

És milyen különbségek voltak köztük ebben a tekintetben? ugye vega bazinagy...

A Vega fenn volt tartva "VIP" céloknak, mint AWACS-okm vagy nem?

 

Nem véletlenül gyakorolták az AWACS-ok a földfelszínhez zuhanást maximális sebességgel...

... 2 percük volt rá.

:)

Előzmény: Macroglossa (268)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!