Keresés

Részletes keresés

Galahed_ Creative Commons License 2005.02.20 0 0 359

igen, mi is próbáltuk, nagy kartonnal, és fekete pöttyel szintén a szerelőasztalon.

De már akkor sem értettük, hogy az 1-es miért nem tudja....

az volt a válasz a tanár részéről hogy : csak.

 

 

Előzmény: Volt tüzér (358)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.02.20 0 0 358

Ez a kontúr dolog valóság, saját tapasztalat. Ám én az előbb az ember legmelegebb pontjának követésére gondoltam.

Az Igla valóban képes a kontúrok követésére. Ezt egy néhány 100 méteren repülő varjúra ki is próbáltuk.

Előzmény: Galahed_ (356)
Hpasp Creative Commons License 2005.02.20 0 0 357

Az SA-13 Streláról tud valaki bővebben?

 

Eredeti nevén Strela-10. 1986-ban rendszeresítettek a Szombathelyi lövészezred ütegénél 4db harcjárművet.

 

Részletek itt:

http://www.fas.org/man/dod-101/sys/missile/row/sa-13.htm

Előzmény: Eburafako1974 (352)
Galahed_ Creative Commons License 2005.02.20 0 0 356

Sőt a 2-es és az igla képes konturra is menni, ha a semleges háttér elött (pl az ég kékje )fekete pötty volt.

 

innen elképzelehető a pupilla is. :-)

Előzmény: Volt tüzér (355)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.02.20 0 0 355
Bár ez csak legenda lehet, de az a makett állítólag közelről az ember tágra nyitott szemét is képes volt követni. Bár ha azt veszem, hogy az ember szeme a legmelegebb pontja, akkor talán még hihető is.
Előzmény: Galahed_ (354)
Galahed_ Creative Commons License 2005.02.20 0 0 354
ez igy van, én anno tanultam sztrelát (1-2-10) és a mikor a teremben a szerelőpadon volt a rakéta, próba képpen meggyújtottunk egy cigarettát, és több méterről szépen követte a "fejével" a cigit... érdekes volt. 
Előzmény: Volt tüzér (353)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.02.20 0 0 353
Láttam a csapatpróbáját. Mert ugye nem elég az, hogy ezer éve használta az orosz, nálunk ki kellett próbálni, egyáltalán működik-e. Szárazföldi lőtéren próbálgatták, és azt hitték az okosok, hogy a rakétát megoldhatatlan feladat elé állítják azzal, hogy a céljelnek kijelölt viharlámpát felrakták az alakmozgató kocsira (1600 méterre). Végül is sem a távolság, sem a sebesség nem volt ellenfél, csak az volt a meglepő, hogy a rakéta észrevette az alakmozgató motor kefeszikrázását egy domb mögött, és szémen rárepült. Annak rendje és módja szerint ki is emelte a helyéről a motort.
Előzmény: Eburafako1974 (352)
Eburafako1974 Creative Commons License 2005.02.20 0 0 352
Az SA-13 Streláról tud valaki bővebben?
iM Creative Commons License 2005.02.20 0 0 351
Fenn voltunk ma a Lom-hegyen, igyekszem minnél előbb képeket feltenni. Minden elhagyatott, de közel sincs olyan rossz állapotban, mint gondoltam.

im
Volt tüzér Creative Commons License 2005.02.20 0 0 350
Nálam is. Van amelyik sajnos, de olyan is van, amelyik nem.
Előzmény: Macroglossa (348)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.02.20 0 0 349

Mikor bevonultam anno, akkor hamar megtanultam vállat voni olyankor, amikor valamit nem értettem. Na ez is egy olyan dolog. Akik akkor döntöttek, azok nálam bizonyára sokkal okosabbak voltak. Vagy legalábbis sokkal magasab volt a beosztásuk. Nekem akkor mindenesetre Dunaújváros sokkal szimpatikusabbb volt, mint Szabadszállás.

Előzmény: Macroglossa (347)
Macroglossa Creative Commons License 2005.02.20 0 0 348

Nálam minden "magasabb szempont" p-vel kezdődik...

:)))))))))))))))))))))))))

Előzmény: Volt tüzér (345)
Macroglossa Creative Commons License 2005.02.20 0 0 347

Az, hogy hány osztályt veszek, megértem, hogy pénzfüggő.

Az miért pénzfüggő, hogy én ezt az osztályt Mezőfalvára rakom, vagy SZabadszállásra?

 

M

Előzmény: Volt tüzér (345)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.02.20 0 0 346
Amire emlékszel, az jó. Mindenhol volt, és a legközelebbi távolfelderítő adatait lehetett vele venni. Börgöndön a Velencei Rt. század P-14-ese volt az adatforrás. Mikor 1980-ban telepítették a Vektort, akkor értelmét vesztette, hamarosan le is bontották.
Előzmény: BAKTER (335)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.02.20 0 0 345
Az egyik legfontosabb magasabb szempont p-vel kezdődik, és énz-zel folytatódik. Gondolhatod, hogy ha úgy lett volna rá pénz, mint ahogy nem volt, akkor nem lehetett volna sokkal optimálisabban elhelyezni az osztályokat? Ám az többe is került volna.
Előzmény: Macroglossa (343)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.02.20 0 0 344
"316" alatt van egy link. Ott fel van sorolva az összes.  HPASP kolléga találta.
Előzmény: Macroglossa (343)
Macroglossa Creative Commons License 2005.02.20 0 0 343

Melyek voltak a "magasabb szempontok"?

 

Az aranysasban mintha írtak volna egy ruszki Vegát vhol északnyugaton...

Előzmény: Volt tüzér (342)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.02.20 0 0 342
Igazából minden komplexumnak az lett volna jó, ha egy síkság közepén terpeszkedő hegy tetejére telepítették volna (Somló). Ám az a baj, hogy ilyen nincs. Minden egyes állásterület kijelölésénél figyelembe vették a kismagasságú tűzlehetőségeket, a potenciálisan számbajöhető ellenfél lehetőségeit, az együttműködők lehetőségeit, és végül mindezt összevetették a feladattal, és úgy döntöttek a telepítés kijelöléséről. Emellett meg voltak úgynevezett "magasabb szempontok" is. A Kisalföldön nem figyelt Vega.
Előzmény: Macroglossa (341)
Macroglossa Creative Commons License 2005.02.20 0 0 341
Annak volt valami oka, hogy míg a kisebb hatótávolságú lérakokat felrakták (lehetőleg) a hegytetőre, addig a Vega ott figyelt a Mezőségben meg a Kisalföldön, a laposban? Hegytetőről nem jobban ki lehetett volna használni a nagy hatótávolságot?
Előzmény: Volt tüzér (340)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.02.20 0 0 340

Egyszer volt, hol nem volt, bevonult a pilisszentkereszti rakétaosztályhoz egy ifjonc katona, aki bevonulása előtt mozdonyvezető volt. A képességei alapján a parancsnokunk hamarosan osztályírnokot csinált belőle, ennél fogva már komoly helyet foglalt el az alakulatnál. Aztán egyszer csak hozott egy A/2 méretű fényképet, amin ez a mozdony van, és a vezetőállás ablakán a mi katonánk könyököl ki. Kirakta a képet a falra, de csak addig volt ott, amíg a parancsnokunknak fel nem tűnt, mert azonnal elkobozta, és kirakatta a klubban az emlékfalra. A kép 1985-ben még ott volt, akkor jöttem el az osztálytól.

Előzmény: BAKTER (339)
BAKTER Creative Commons License 2005.02.20 0 0 339

Milyen történet kapcsolódik hozzá?

 

Előzmény: Volt tüzér (338)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.02.20 0 0 338
Kösz a képeket. Esküszöm, elteszem.
Előzmény: BAKTER (333)
LeX Creative Commons License 2005.02.20 0 0 337
Ah, megvan, nyugatra kell keresni, de az a rész már lecsúszott a 60cm-es felvételről. :(
Előzmény: LeX (336)
LeX Creative Commons License 2005.02.20 0 0 336
Hpasp!

A felsorolt települések közül Rosice-ről van 60cm-es műholdkép a terraserveren. De én akárhogy nézem nem látok a környékén Mezőfalvához hasonló területet. Megnéznéd te is? Szeretnék egy Vegát "közelről" látni.
Előzmény: Hpasp (328)
BAKTER Creative Commons License 2005.02.20 0 0 335

Mi volt a FAZA (remélem jól emlékszem a rövidítésre).

Nálunk ezen a FAZA rendszeren jöttek valamiféle repülési (felderítés?) adatok Boldogról 400 MHz-es sávon. Nem ugyanazon, amin a reléállomások dolgoztak.

Többre nem emlékszem, csak arra, hogy a HÁP-on volt egy elég magas Yagi antennarendszere (azt hiszem 4x15 elemes, vagy hasonló).

 

BAKTER Creative Commons License 2005.02.20 0 0 334

A '70-es években Mátyásföldön amikor nagyobb közúti katonai mozgás volt, az egész közvilágítást lekapcsolták.

Ebből aztán mindenki tudta, hogy menetoszlop fog közlekedni.   :-)

 

Meg a "Fényképezni tilos" táblák!

Nagy ötlet volt!  Senki, soha az életben nem akart fényképezni, de ha egy ilyen táblát meglátott, rögtön kíváncsi lett, hogy mi az amit tilos fényképezni.

 

BAKTER Creative Commons License 2005.02.20 0 0 333

"A V43 1059 nem tudom, mond-e"

 

Csak ennyit. De ezek már újabb képek.

 

Előzmény: Volt tüzér (319)
BAKTER Creative Commons License 2005.02.20 0 0 332

"Ebből volt későbbi kiadás is."

 

Természetesen van olyan is, ami most is érvényben van. (sajnos már az sem jó, mostanában folynak az egyeztetések az átdolgozására.)

Az érvényben lévőt talán nem illő idetenni.

 

Az 1955-ös kiadványból itt van 2 oldal:

 

 

Előzmény: Volt tüzér (321)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.02.20 0 0 331

Nézd meg az indikátor fotóját! A karcok az indikátor teljes szélességében tartanak. Az végig világított, de csak nagyon halványan. A számok kissé intenzívebben világítottak. Bár nem látszik, de az indikátor cső előtt három vékony plexi volt, amire a rasztert és a számokat karcolták. Mindhármat külön lehetett megvilágítani.

Arra már nem emlékszem, hogy a megvilágítás erősségét lehetett-e állítani.

Előzmény: Hpasp (329)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.02.20 0 0 330
Nem elméleti, hanem gyakorlati lehetőség volt az az öt. A K9 kabint úgy csinálták meg, hogy öt tűzcsatorna vezetésére van lehetőség. A mienk is olyan volt. Gatcsinában volt egy tanárom (harcászatot tanított) aki az iskola előtt egy ötcsatornás Vega parancsnoka volt. Nem volt hajlandó elárulni, hogy hol. Viszont nagy koponya volt. Ő magyarázott el olyan dolgokat, hogy hogyan megy az ötcsatornás osztálycsoport. Annak idején szerzett egy Magyarország térképet, és odabökött valahová a Kisalföldre, meg valahová Bács - Kiskun déli részére, hogy ő ezekre a helyekre tenne komplexumot. Aztán azt is mondta, hogy bár pontosan nem tudja, de véleménye szerint ide fogjuk telepíteni. És a Mezőföldre mutatott.
Előzmény: Hpasp (328)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!