Keresés

Részletes keresés

Volt tüzér Creative Commons License 2005.02.22 0 0 370

A közepes osztályoknál volt 36 rakéta...

... ezen felül volt még? (TÜSZök nél?)

 

Megkérdeztem. És bizony alaposan meglepődtem a válaszon. Az osztályoknál tárolt rakétákon felül a Börgöndi Technikai Osztálynál volt 40 darab Nyeva és 24 darab Volhov rakéta. A többi technikai szolgálatnál is hasonló arányban lehetett.

Előzmény: Hpasp (363)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.02.21 0 0 369
Annak idején a lőtéren megnéztem egy kiállított LA-17-et. Meg kell modjam, erősen "szovjetesen" volt kidolgozva. Úgy volt összegányolva, hogy el sem tudtam képzelni, mitől repül. Aztán mégiscsak fent maradt vagy két órát. Az volt vele az egyetlen bajunk, hogy ha nem találtuk el rendesen, ez a szemét még sérülten is képes volt repülni. Az RM és  Belka már más volt. Ha sikerült rendes közelségben találatot bevinni, akkor azonnal lezuhant. Eltekintve attól, hogy nem volt egyszerű felderíteni, nem volt nehéz cél. A lőgyakorlatos technikák sora mögött volt még három orosz komplexum, akik biztosítónak voltak ott. Ha valamelyik lövő osztály elszalasztotta a rakétákat, akkor ők biztosan lelőtték. Állítólag a lőtér történetében egyetlen egyszer fordult elő, hogy ez nem sikerült nekik.
Előzmény: Hpasp (367)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.02.21 0 0 368
Volt szerencsém személyesen is látni az RM-207-et, az a régi SCUD-A volt. Ám volt még egy másik rakétájuk is célanyagnak, az RM-209, de arra csak a végefelé lőttünk. Az ugyanazt, amit a másik, kis magasságon tudta. Ez amit Te mutatsz, lehet az is. Ilyent soha nem láttam.
Előzmény: Hpasp (367)
Hpasp Creative Commons License 2005.02.21 0 0 367

Volt egy LA-17 Miseny, ami egy robotrepülőgép volt

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A másik cél az RM-207 volt, amit a régi SCUD-A-ból csináltak

 

Ez inkább az S-25M (SA-1) légvédelmi komplexum átalakított rakétája lehetett, annak az eredeti jele volt La-207.

 

 

Előzmény: Volt tüzér (365)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.02.21 0 0 366
Emlékezetem szerint az eredeti idő 2 perc volt. A betűk jelentését sajnos nem tudom.
Előzmény: Hpasp (364)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.02.21 0 0 365

A berendezés imitátora képes arra, hogy teljes mértékben leképezze a valóságot. Ezt a valóságot persze úgy kell érteni, hogy azért az állócélok nem látszottak az indikátoron. De képes volt céljeleket, több céljelet, különböző manővereket, kevéske kis zavarást, és végül, de nem utolsósorban rakéta indítást, és rávezetést. A tevékenységet tehát úgy lehetett legegyszerűbben gyakorolni, hogy bekapcsoltuk a berendezést, aztán az imitátor segítségével produkáltunk valamit, és már lehetett is gyakorolni. Kissé bonyolultabb volt a dolog akkor, amikor antennára kapcsolással, valós célokra gyakoroltunk, és az imitátor csak a rakétával kapcsolatos dolgokat produkálta. Na ez volt a némalövészet. VSZ szinten minden kedd és csütörtök volt a repülési nap, azokon a napokon mertek a levegőbe emelkedni "dicső sólymaink"  (idézet egy volt parancsnokomtól) Mi természetesen - amennyiben a profilaktikus munkák nem szóltak bele, akkor célkövetést gyakoroltunk. A kedd és a csütörtök nálunk is szakmai összeszoktató gyakorlattal telt. Volt egy AKKORD nevű kabin is a dadárnál, ami egy felfújt imitátor volt, na azzal már bonyolult doilgokat is lehetett imitálni. A rakétával kapcsolatos dolgokat viszont akkor is a saját berendezés imitálta.

Az én időmben a közepes osztályok vagy négy, vagy öt rakétát indítottak. Volt egy LA-17 Miseny, ami egy robotrepülőgép volt, egy olyant indítottak minden osztálynak. Arra minden osztály hármat indított. A másik cél az RM-207 volt, amit a régi SCUD-A-ból csináltak, arra két osztály lőtt tűzösszpontosítással. Ekkor amelyik először derítette fel a célt, az lőtte az elsőt, a második a másodikat, és az első lőtt rá még egy harmadikat is. Ment tehát a verseny, hogy ki tud többet lőni.

Végül is erre sok lehetőség van, csak egy kis homokot kellett rakni a harcirész helyére, és már nem is robbant a rakéta (Voltak ilyen súlyrahozott makettek.). De elég volt az is, hogy egy csatlakozót nem dugtál össze.

A fene tudja. De viszonyíthatsz azzal, hogy Mezőfalván bontják szét a régi rakétákat, és egy holland cég állítólag 200 tonna trotilt és hexogént vett meg. Ha pontosabb adat kell, akkor a Börgöndi TÜSZ utolsó törzsfőnöke jelenleg kollégám, Tőle megkérdezhetem. Csak most mindketten betegszabin vagyunk.

Alapvetően igen.

Előzmény: Hpasp (363)
Hpasp Creative Commons License 2005.02.21 0 0 364

Azt tudja valaki, hogy a Volhov 20DSU rakétájának mit jelent a rövidítése? (Mi az S? Az U a gyors felkészítésre utal?)

 

A Dvina V-750VU rakétáját 30sec alatt lehetett felkészíteni...

... és az eredeti V-750V -t mennyi idő alatt?

 

Hpasp Creative Commons License 2005.02.21 0 0 363

Volt Tüzér!

 

A néma lövészet mit takart?

 

Asalukban egy osztály mennyi rakétát lőhetett el?

 

VM könyvében olvastam, hogy volt olyan amikor egy célra több osztály is indított, de csak az egyiknek a rakétája volt robbanásra állítva...

... ezt hogy érték el?

 

A közepes osztályoknál volt 36 rakéta...

... ezen felül volt még? (TÜSZök nél?)

 

Említetted, hogy egy PV kabinnak 2 frekvencia volt kiosztva...

... ezt gondolom a lövő kapcsolta?

Volt tüzér Creative Commons License 2005.02.20 0 0 362
Hát az biztos, hogy ez cáfolhatatlan indok.
Előzmény: Galahed_ (359)
Hpasp Creative Commons License 2005.02.20 0 0 361

A jármű 4db 9S16 besugárzás jelzőt hordozott. Ez 360 fokban biztosított jelzést, 30km távolságig.

 

A rakéták között volt a 9S86 felderítő radar, 10km hatótávval.

 

Előzmény: Sgt. Elias (360)
Sgt. Elias Creative Commons License 2005.02.20 0 0 360
Olvastam a könyvben, hogy az ütegparancsnoki járművön volt rádiópellengátor is. Ez pontosan mit tudott? (Gondolom, az elektromágneses kisugárzást észlelte passzív módon, de milyen távolságon, milyen feltételekkel, stb?) Egyébként azt hiszem, egy ilyen jármű lehet kiállítva a Bólyain, hátul, a Vega rakétája és Krug lokátora mellett. Úgy emlékszem, azon láttam az indítókonténerek között egy kis tányérantennát. Az volt az?
Előzmény: Hpasp (357)
Galahed_ Creative Commons License 2005.02.20 0 0 359

igen, mi is próbáltuk, nagy kartonnal, és fekete pöttyel szintén a szerelőasztalon.

De már akkor sem értettük, hogy az 1-es miért nem tudja....

az volt a válasz a tanár részéről hogy : csak.

 

 

Előzmény: Volt tüzér (358)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.02.20 0 0 358

Ez a kontúr dolog valóság, saját tapasztalat. Ám én az előbb az ember legmelegebb pontjának követésére gondoltam.

Az Igla valóban képes a kontúrok követésére. Ezt egy néhány 100 méteren repülő varjúra ki is próbáltuk.

Előzmény: Galahed_ (356)
Hpasp Creative Commons License 2005.02.20 0 0 357

Az SA-13 Streláról tud valaki bővebben?

 

Eredeti nevén Strela-10. 1986-ban rendszeresítettek a Szombathelyi lövészezred ütegénél 4db harcjárművet.

 

Részletek itt:

http://www.fas.org/man/dod-101/sys/missile/row/sa-13.htm

Előzmény: Eburafako1974 (352)
Galahed_ Creative Commons License 2005.02.20 0 0 356

Sőt a 2-es és az igla képes konturra is menni, ha a semleges háttér elött (pl az ég kékje )fekete pötty volt.

 

innen elképzelehető a pupilla is. :-)

Előzmény: Volt tüzér (355)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.02.20 0 0 355
Bár ez csak legenda lehet, de az a makett állítólag közelről az ember tágra nyitott szemét is képes volt követni. Bár ha azt veszem, hogy az ember szeme a legmelegebb pontja, akkor talán még hihető is.
Előzmény: Galahed_ (354)
Galahed_ Creative Commons License 2005.02.20 0 0 354
ez igy van, én anno tanultam sztrelát (1-2-10) és a mikor a teremben a szerelőpadon volt a rakéta, próba képpen meggyújtottunk egy cigarettát, és több méterről szépen követte a "fejével" a cigit... érdekes volt. 
Előzmény: Volt tüzér (353)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.02.20 0 0 353
Láttam a csapatpróbáját. Mert ugye nem elég az, hogy ezer éve használta az orosz, nálunk ki kellett próbálni, egyáltalán működik-e. Szárazföldi lőtéren próbálgatták, és azt hitték az okosok, hogy a rakétát megoldhatatlan feladat elé állítják azzal, hogy a céljelnek kijelölt viharlámpát felrakták az alakmozgató kocsira (1600 méterre). Végül is sem a távolság, sem a sebesség nem volt ellenfél, csak az volt a meglepő, hogy a rakéta észrevette az alakmozgató motor kefeszikrázását egy domb mögött, és szémen rárepült. Annak rendje és módja szerint ki is emelte a helyéről a motort.
Előzmény: Eburafako1974 (352)
Eburafako1974 Creative Commons License 2005.02.20 0 0 352
Az SA-13 Streláról tud valaki bővebben?
iM Creative Commons License 2005.02.20 0 0 351
Fenn voltunk ma a Lom-hegyen, igyekszem minnél előbb képeket feltenni. Minden elhagyatott, de közel sincs olyan rossz állapotban, mint gondoltam.

im
Volt tüzér Creative Commons License 2005.02.20 0 0 350
Nálam is. Van amelyik sajnos, de olyan is van, amelyik nem.
Előzmény: Macroglossa (348)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.02.20 0 0 349

Mikor bevonultam anno, akkor hamar megtanultam vállat voni olyankor, amikor valamit nem értettem. Na ez is egy olyan dolog. Akik akkor döntöttek, azok nálam bizonyára sokkal okosabbak voltak. Vagy legalábbis sokkal magasab volt a beosztásuk. Nekem akkor mindenesetre Dunaújváros sokkal szimpatikusabbb volt, mint Szabadszállás.

Előzmény: Macroglossa (347)
Macroglossa Creative Commons License 2005.02.20 0 0 348

Nálam minden "magasabb szempont" p-vel kezdődik...

:)))))))))))))))))))))))))

Előzmény: Volt tüzér (345)
Macroglossa Creative Commons License 2005.02.20 0 0 347

Az, hogy hány osztályt veszek, megértem, hogy pénzfüggő.

Az miért pénzfüggő, hogy én ezt az osztályt Mezőfalvára rakom, vagy SZabadszállásra?

 

M

Előzmény: Volt tüzér (345)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.02.20 0 0 346
Amire emlékszel, az jó. Mindenhol volt, és a legközelebbi távolfelderítő adatait lehetett vele venni. Börgöndön a Velencei Rt. század P-14-ese volt az adatforrás. Mikor 1980-ban telepítették a Vektort, akkor értelmét vesztette, hamarosan le is bontották.
Előzmény: BAKTER (335)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.02.20 0 0 345
Az egyik legfontosabb magasabb szempont p-vel kezdődik, és énz-zel folytatódik. Gondolhatod, hogy ha úgy lett volna rá pénz, mint ahogy nem volt, akkor nem lehetett volna sokkal optimálisabban elhelyezni az osztályokat? Ám az többe is került volna.
Előzmény: Macroglossa (343)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.02.20 0 0 344
"316" alatt van egy link. Ott fel van sorolva az összes.  HPASP kolléga találta.
Előzmény: Macroglossa (343)
Macroglossa Creative Commons License 2005.02.20 0 0 343

Melyek voltak a "magasabb szempontok"?

 

Az aranysasban mintha írtak volna egy ruszki Vegát vhol északnyugaton...

Előzmény: Volt tüzér (342)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.02.20 0 0 342
Igazából minden komplexumnak az lett volna jó, ha egy síkság közepén terpeszkedő hegy tetejére telepítették volna (Somló). Ám az a baj, hogy ilyen nincs. Minden egyes állásterület kijelölésénél figyelembe vették a kismagasságú tűzlehetőségeket, a potenciálisan számbajöhető ellenfél lehetőségeit, az együttműködők lehetőségeit, és végül mindezt összevetették a feladattal, és úgy döntöttek a telepítés kijelöléséről. Emellett meg voltak úgynevezett "magasabb szempontok" is. A Kisalföldön nem figyelt Vega.
Előzmény: Macroglossa (341)
Macroglossa Creative Commons License 2005.02.20 0 0 341
Annak volt valami oka, hogy míg a kisebb hatótávolságú lérakokat felrakták (lehetőleg) a hegytetőre, addig a Vega ott figyelt a Mezőségben meg a Kisalföldön, a laposban? Hegytetőről nem jobban ki lehetett volna használni a nagy hatótávolságot?
Előzmény: Volt tüzér (340)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!