Keresés

Részletes keresés

mezenguz Creative Commons License 2005.02.23 0 0 389
...egy másik:samberg.de/strukturen/index.html,szárazföldi csapatok,szovjet csapatok az NDK-ban..
Előzmény: mezenguz (388)
mezenguz Creative Commons License 2005.02.23 0 0 388
Hpasp!

Nézted már a www.ddr-luftwaffe.de-t,elég részletes,repülőalakulatok,lv.rak csapatok,rádiótechnikai csapatok,települési helyekkel,térképpel,leírásokkal...úgy látszik,van ahol így is lehet,titkolódzás nélkül..:))
Előzmény: Hpasp (381)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.02.22 0 0 387
És képzeljétek el ezt kissé kisebb zónákkal, de SZ-300-asokkal megspékelve.
Előzmény: Macroglossa (382)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.02.22 0 0 386

Én nagyon sok indokot hallottam arra, hogy miért is szüntették meg a Vegát. Volt itt szó anyagiakról, mert éppen esedékes lett volna az első középjavítás és az első modernizáció, amire le kellett volna szerelni és visszavinni a gyárba. Ám annak idején nagyjaink csak erősen foghíjas szállítótérrel vették meg a komplexumot, ráadásul Mezőfalván jó alaposan be is építették, tehát elég nehéz lett volnna kibányászni a helyéről. Ráadásul akkor már abbann az időszakban voltunk, hogy szinte semmire - erre sem - volt pénz. Így a Vega a 10. éves évfordulóját még megérte, de a tizenegyediket már nem. Azt is mondták, hogy az amerikainak nem tetszett, mert az intenzíven zavaró célokat is le tudta lőni. Ez csak részben lehet igaz, mert a németeknél a komplexumokat az egyesüléskor nem szedték szét azonnal, később is csak hadászati tartalékba kerültek. (akár a MIG-29-esek) Azóta persze nem tudom, mi lehet velük. Magyaráztak itt még különféle környezetvédelmi indokokat, de ez ugyanúgy nem igaz, mint a Zengő ügye. Szerintem az elsődleges ok a csóróság volt, na meg aztán a Vega sorsa híven visszatükrözi az egész hadsereg sorsát, vagyis megy minden az ebek harmincadjára.

"És mi ezt leszereltük."

Képzeld el, hogy én is sajnálom, bár igazán nem szerettem. Nem szakmai okai voltak az antipátiámnak, egyszerűen érzelmiek. Alapító tagja voltam az alakulatnak, ilyenformán valamennnyire csak hozzám tartozik.

Előzmény: Sgt. Elias (383)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.02.22 0 0 385
Mindenkit kénytelen vagyok kiábrándítani, mert azért a helyzet nem volt ilyen szép. A Vega zónája távoli határa 255 km. Ez majdnem minden irányban kilógott az országból, csak éppen Záhony felé nem. Bécset még valóban eltakarja, aztán ki is fújt. Javaslom, hogy nézd meg alaposan az SZ-200 CD-t, mert azon viszonylag pontos az ábrázolás. Méretben is.
Előzmény: Hpasp (380)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.02.22 0 0 384
Pedig arról van szó. A korábbi darabokkal előfordult, hogy egy - egy hirtelen manővernél kettétörtek. Ezt csak úgy tudták megakadályozni, hogy megerősítették a kasznit. No persze ne vastagabb anyagra gondolj, hanem érdekesen elhelyezett merevítésekre, és máris meg volt oldva a dolgok nagyja.
Előzmény: Hpasp (379)
Sgt. Elias Creative Commons License 2005.02.22 0 0 383
És ezt mi leszereltük! :-(((
Előzmény: Macroglossa (382)
Macroglossa Creative Commons License 2005.02.22 0 0 382
Azért hihetetlen, hogy Mezőfalváról fél Ausztriát, szinte ateljes Csehszlovákiát, meg Jugoszlávia nagy részét betakarta...
Előzmény: Hpasp (380)
Hpasp Creative Commons License 2005.02.22 0 0 381

A Románoknak nem volt, csak a Bulgároknak...

... ki találja meg előbb?

 

Gondolom észak nyugaton kellett lennie, hogy összeérjen a mezőfalvai tűzzónával.

Hpasp Creative Commons License 2005.02.22 0 0 380

Imhol az ismerté vált S-200 osztályok, és megsemmisítési zónáik:

 

 

Hpasp Creative Commons License 2005.02.22 0 0 379

Kíváncsi lennék, hogy a V-750V, és a V-750VM közötti külömbséget, a jobb manőverező képességet hogy érték el?

A rakéta alakja nem válltozott, sem a kormányfelületek mérete...

... gondolom a rakétatest megerősítése plussz súlyt jeletett volna.

Előzmény: Volt tüzér (378)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.02.22 0 0 378

A Dvina rakétákról nincs pontos információm, de a 20DSZU-ról a 5JA23-ra az áttérés mindenhol megtörtént, ha ne is egyszerre, hát a lehetőségek függvényében. Vagyis elkezdték a váltást, aztán amikor készen lett, akkor örültek.

Véleményem szerint a Dvina rakétákkal is hasonló lehetett a helyzet, vagyis csinálták, ahogy lehetett, és alegységek közötti megkülönböztetés nem volt.

Előzmény: Hpasp (377)
Hpasp Creative Commons License 2005.02.22 0 0 377

VM említi, hogy a volhovra átfegyverzéskor a 11. dandár a V-755 (20ДСУ) rakétát kapta.

Utánna a dunántúli osztályok megkapták a V-759 (5Я23) -ot is.

 

Kérdés:

 

Amikor a Dvina volt akkor mely osztályok használták a V-750V majd V-750VU rakétát, és mik lettek átfegyverezve a V-750V -ről V-750VM re majd átalakítva V-750VMU -ra?

Előzmény: Volt tüzér (372)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.02.22 0 0 376
Sajnos a Belkához csak akkor volt szerencsém, amikor 1984-ben először lőni kellett rá. Akkor meg 25 kilométernél nem jött közelebb. Máshogy nem volt vele kapcsolatom, nem is láttam.
Előzmény: mezenguz (373)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.02.22 0 0 375
Ezt láttam én is. Ha alaposan elkezdenék kutatni, talán még találnék olyan képet, amin ez a "repülő" és többek között én szerepelek. A háttérben a lőtér 2. számú tiszti szállója van.
Előzmény: mezenguz (374)
mezenguz Creative Commons License 2005.02.22 0 0 374
...bocs,egy kép lemaradt!
Előzmény: mezenguz (373)
mezenguz Creative Commons License 2005.02.22 0 0 373
Volt tüzér!

Ez lenne a BELKA?S ezek a képek ismerősek?
Előzmény: Volt tüzér (369)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.02.22 0 0 372

Gondolom ebből a készletből vitték ki a lőtérre is az ellőni valókat...

 

Nem. A lőtérre mindig azokat vitték ki, amelyikek már hosszú ideje "ügyeletes rakéták" voltak. A hajtóanyagtartály akármilyen jó minőségű anyag is volt, egy idő után az "O" csak tönkretette. Ezeket minden évben összeszedték, és vitték ki vonaton a lőtérre. Az osztály rakétáját természetesen pótolták. Aztán meg a SZU-ból vettek újakat.

Előzmény: Hpasp (371)
Hpasp Creative Commons License 2005.02.22 0 0 371
Gondolom ebből a készletből vitték ki a lőtérre is az ellőni valókat...
Előzmény: Volt tüzér (370)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.02.22 0 0 370

A közepes osztályoknál volt 36 rakéta...

... ezen felül volt még? (TÜSZök nél?)

 

Megkérdeztem. És bizony alaposan meglepődtem a válaszon. Az osztályoknál tárolt rakétákon felül a Börgöndi Technikai Osztálynál volt 40 darab Nyeva és 24 darab Volhov rakéta. A többi technikai szolgálatnál is hasonló arányban lehetett.

Előzmény: Hpasp (363)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.02.21 0 0 369
Annak idején a lőtéren megnéztem egy kiállított LA-17-et. Meg kell modjam, erősen "szovjetesen" volt kidolgozva. Úgy volt összegányolva, hogy el sem tudtam képzelni, mitől repül. Aztán mégiscsak fent maradt vagy két órát. Az volt vele az egyetlen bajunk, hogy ha nem találtuk el rendesen, ez a szemét még sérülten is képes volt repülni. Az RM és  Belka már más volt. Ha sikerült rendes közelségben találatot bevinni, akkor azonnal lezuhant. Eltekintve attól, hogy nem volt egyszerű felderíteni, nem volt nehéz cél. A lőgyakorlatos technikák sora mögött volt még három orosz komplexum, akik biztosítónak voltak ott. Ha valamelyik lövő osztály elszalasztotta a rakétákat, akkor ők biztosan lelőtték. Állítólag a lőtér történetében egyetlen egyszer fordult elő, hogy ez nem sikerült nekik.
Előzmény: Hpasp (367)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.02.21 0 0 368
Volt szerencsém személyesen is látni az RM-207-et, az a régi SCUD-A volt. Ám volt még egy másik rakétájuk is célanyagnak, az RM-209, de arra csak a végefelé lőttünk. Az ugyanazt, amit a másik, kis magasságon tudta. Ez amit Te mutatsz, lehet az is. Ilyent soha nem láttam.
Előzmény: Hpasp (367)
Hpasp Creative Commons License 2005.02.21 0 0 367

Volt egy LA-17 Miseny, ami egy robotrepülőgép volt

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A másik cél az RM-207 volt, amit a régi SCUD-A-ból csináltak

 

Ez inkább az S-25M (SA-1) légvédelmi komplexum átalakított rakétája lehetett, annak az eredeti jele volt La-207.

 

 

Előzmény: Volt tüzér (365)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.02.21 0 0 366
Emlékezetem szerint az eredeti idő 2 perc volt. A betűk jelentését sajnos nem tudom.
Előzmény: Hpasp (364)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.02.21 0 0 365

A berendezés imitátora képes arra, hogy teljes mértékben leképezze a valóságot. Ezt a valóságot persze úgy kell érteni, hogy azért az állócélok nem látszottak az indikátoron. De képes volt céljeleket, több céljelet, különböző manővereket, kevéske kis zavarást, és végül, de nem utolsósorban rakéta indítást, és rávezetést. A tevékenységet tehát úgy lehetett legegyszerűbben gyakorolni, hogy bekapcsoltuk a berendezést, aztán az imitátor segítségével produkáltunk valamit, és már lehetett is gyakorolni. Kissé bonyolultabb volt a dolog akkor, amikor antennára kapcsolással, valós célokra gyakoroltunk, és az imitátor csak a rakétával kapcsolatos dolgokat produkálta. Na ez volt a némalövészet. VSZ szinten minden kedd és csütörtök volt a repülési nap, azokon a napokon mertek a levegőbe emelkedni "dicső sólymaink"  (idézet egy volt parancsnokomtól) Mi természetesen - amennyiben a profilaktikus munkák nem szóltak bele, akkor célkövetést gyakoroltunk. A kedd és a csütörtök nálunk is szakmai összeszoktató gyakorlattal telt. Volt egy AKKORD nevű kabin is a dadárnál, ami egy felfújt imitátor volt, na azzal már bonyolult doilgokat is lehetett imitálni. A rakétával kapcsolatos dolgokat viszont akkor is a saját berendezés imitálta.

Az én időmben a közepes osztályok vagy négy, vagy öt rakétát indítottak. Volt egy LA-17 Miseny, ami egy robotrepülőgép volt, egy olyant indítottak minden osztálynak. Arra minden osztály hármat indított. A másik cél az RM-207 volt, amit a régi SCUD-A-ból csináltak, arra két osztály lőtt tűzösszpontosítással. Ekkor amelyik először derítette fel a célt, az lőtte az elsőt, a második a másodikat, és az első lőtt rá még egy harmadikat is. Ment tehát a verseny, hogy ki tud többet lőni.

Végül is erre sok lehetőség van, csak egy kis homokot kellett rakni a harcirész helyére, és már nem is robbant a rakéta (Voltak ilyen súlyrahozott makettek.). De elég volt az is, hogy egy csatlakozót nem dugtál össze.

A fene tudja. De viszonyíthatsz azzal, hogy Mezőfalván bontják szét a régi rakétákat, és egy holland cég állítólag 200 tonna trotilt és hexogént vett meg. Ha pontosabb adat kell, akkor a Börgöndi TÜSZ utolsó törzsfőnöke jelenleg kollégám, Tőle megkérdezhetem. Csak most mindketten betegszabin vagyunk.

Alapvetően igen.

Előzmény: Hpasp (363)
Hpasp Creative Commons License 2005.02.21 0 0 364

Azt tudja valaki, hogy a Volhov 20DSU rakétájának mit jelent a rövidítése? (Mi az S? Az U a gyors felkészítésre utal?)

 

A Dvina V-750VU rakétáját 30sec alatt lehetett felkészíteni...

... és az eredeti V-750V -t mennyi idő alatt?

 

Hpasp Creative Commons License 2005.02.21 0 0 363

Volt Tüzér!

 

A néma lövészet mit takart?

 

Asalukban egy osztály mennyi rakétát lőhetett el?

 

VM könyvében olvastam, hogy volt olyan amikor egy célra több osztály is indított, de csak az egyiknek a rakétája volt robbanásra állítva...

... ezt hogy érték el?

 

A közepes osztályoknál volt 36 rakéta...

... ezen felül volt még? (TÜSZök nél?)

 

Említetted, hogy egy PV kabinnak 2 frekvencia volt kiosztva...

... ezt gondolom a lövő kapcsolta?

Volt tüzér Creative Commons License 2005.02.20 0 0 362
Hát az biztos, hogy ez cáfolhatatlan indok.
Előzmény: Galahed_ (359)
Hpasp Creative Commons License 2005.02.20 0 0 361

A jármű 4db 9S16 besugárzás jelzőt hordozott. Ez 360 fokban biztosított jelzést, 30km távolságig.

 

A rakéták között volt a 9S86 felderítő radar, 10km hatótávval.

 

Előzmény: Sgt. Elias (360)
Sgt. Elias Creative Commons License 2005.02.20 0 0 360
Olvastam a könyvben, hogy az ütegparancsnoki járművön volt rádiópellengátor is. Ez pontosan mit tudott? (Gondolom, az elektromágneses kisugárzást észlelte passzív módon, de milyen távolságon, milyen feltételekkel, stb?) Egyébként azt hiszem, egy ilyen jármű lehet kiállítva a Bólyain, hátul, a Vega rakétája és Krug lokátora mellett. Úgy emlékszem, azon láttam az indítókonténerek között egy kis tányérantennát. Az volt az?
Előzmény: Hpasp (357)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!