Keresés

Részletes keresés

staubach Creative Commons License 2019.01.18 0 0 5650

I.E. : utolsó negyed és I.U.: első negyd felszerelései. Pontosan nem tudni úgy általában, hogy mely felszerelések voltak bevezetve az adott idóben, ebben a korszakban elég gyorsan jelentek meg újabb tipusok és a tipusokban újabb változatok...

staubach Creative Commons License 2019.01.17 0 0 5649

Ezt a kiállítást én személyesen is láttam a British Múzeumban anno pár éve...

staubach Creative Commons License 2019.01.15 0 0 5648

Méltatlanul elfeledett, az egyik legjobb a témában készített film, különösen a teknősbékás jelenet. https://www.youtube.com/watch?v=DTFhFlFmHNE

Törölt nick Creative Commons License 2019.01.13 0 0 5647

A Sergiusok győzelmét hírdeti itt az összes felirat. Hátha erről többet is lehet tudni....

 

foto panthera

 

 

staubach Creative Commons License 2019.01.13 0 0 5646

Alea iacta est! " A kocka el van vetve! " - így mondjuk ma. De állítólag helyesen: " Dobjuk el a kockát! " volt.....

Törölt nick Creative Commons License 2018.12.30 0 0 5645

Ide el kell mennem. Voltál??

 

 

Ugyan az ma.

 

Előzmény: staubach (5644)
staubach Creative Commons License 2018.12.30 0 0 5644

Diocletianus spliti ( Spalato ) palotája.

Törölt nick Creative Commons License 2018.12.29 0 0 5643

Nem haragszom de én meg azt hiszem szándékosan kerülöd a lényeget: mi közünk a romanizált keltákhoz? Szvsz őseink és pontosan ezért érdekes a haditechnikájuk. Mert Pannoniában ők a rómaiak + betelepültek 

Előzmény: staubach (5641)
staubach Creative Commons License 2018.12.29 0 0 5642

.....

Előzmény: Törölt nick (5640)
staubach Creative Commons License 2018.12.29 0 0 5641

Ne haragudj, de néha már azt érzem hogy a pénisznyulvány szőrein lovagolunk...

Előzmény: Törölt nick (5640)
Törölt nick Creative Commons License 2018.12.27 0 0 5640

"Már nem tudom, hová akarsz kilukadni?"

 

Szerintem meg pontosan tudod, hova akarok kilukadni.

A lényegi kérdéshez, ami 5634 utolsó előtti 3 sorában van.

Röviden megfogalmazva: mi közünk a pannóniai rómaiakhoz.

 

Puszta akadémiai kérdésről beszélgetünk, pölö mint futobogár pénisznyulványán a szőrök száma, vagy olyanról ami minket akár közelebbről is érint. 

Előzmény: staubach (5635)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2018.12.26 0 0 5639

Kezd egyre követhetetlenebbé válni a téma.

Mi köze a spártai katonak buzulásának a római kardokhoz?

"Meleg szeretők voltak a keresztény legionérius vértanuk között is.

(Szent Sebestyén vértanu és még több is)."

 

??????

VSz itt *masszívan* keveredik a szent (valós?) története meg annak egy erősen "alternatív" ábrázolása (Sebastiane (1976)).

 

Ui.:

Az már csak hab a tortán, hogy a kesőbbi szent praetorianus volt, nem legionarius.

Előzmény: Törölt nick (5634)
H. Bernát Creative Commons License 2018.12.26 0 0 5637

Látom, Szicsíliában kitört ez Etna ....

staubach Creative Commons License 2018.12.26 0 0 5636

Mellesleg, a római ezért lenézte a görögöket, puha embereknek tartották őket, amibe beletartozott az a nézet is, melyszerint a görögök mind buzik. Ez is mutatja, hogy nem voltak ugyan olyanok. Ne keverd!

 

Előzmény: staubach (5635)
staubach Creative Commons License 2018.12.26 0 0 5635

Már nem tudom, hová akarsz kilukadni? Az egész ókori világban létezett homoszexualitás! Akárcsak a mai világban.  De az nem császári mintára, hanem maguk az emberek egészen máshogy álltak a nemiség kérdéséhez, mint ma, vagy inkább a középkor folyamán. Ettől függetlenül, hogy a topik témájához visszatérjek, nem fért össze a klasszikus római erkölcsökkel a homoszexualitás! Mint alább már írtam. Nem is bátorították, ergo megbüntették azt a katonát, akit hivatalosan ilyen eseten értek...hogy most mindig csináltak e belőle ilyen problémát, az már más kérdés. De ne úgy képzeljük el a rómaiakat, mint ahol mindenki buzi! Ez téves kép róluk.

Előzmény: Törölt nick (5634)
Törölt nick Creative Commons License 2018.12.26 0 0 5634

nemcsak a spártaira dél itáliára ugyan ugy, láttam is ennek az emlékeit Paestumban és a görög kulturában ez normálisnak számitott. A görög katonai kultura pedig nyomott hagyott a romain.

 

Különösen akkor, ha évtizedekig elszakitva férfitársaságban voltak. A római legionáriusokat meg a császári példa is bátoritotta. Meleg szeretők voltak a keresztény legionérius vértanuk között is. (Szent Sebestyén vértanu és még több is). 

 

Ezt is taglalja a betett tanulmány. Az pdf. 

 

Ez azért nem mindegy, mert nekünk van egy kelta-romai-gepida-scita-germán-hun-avar vonulatunk.

 

A másik pedig a honfoglaló ősök.

 

A kettő vegyüléséből keletkexzett a magyar. 

 

Ha a rómaiak egymással oldották meg, akkor a mai magyarságban a római vér elenyésző és a kelta romanizálás is inkább kulturális mint genetikai. 

 

 

Előzmény: staubach (5633)
staubach Creative Commons License 2018.12.26 0 0 5633

Kicsit kevered. Nincsenek görög legionariusok! Hopliták vannak. A férfibarátság, pedig leginkább a spártai hoplitára volt jellemző, erről szól a legtöbb híradás...a legioban nem díjazták a homoszexualitást! Legalábbis hivatalosan nem bátorították, mint, mondjuk a spártaiaknál. Végül, nálam a férfipárti kultúra a férfi előjogát jelenti a nővel szemben, nem a homoszexualitást! 

Előzmény: Törölt nick (5632)
Törölt nick Creative Commons License 2018.12.26 0 0 5632

 

"férfipárti kultúra volt"

 

 

Akkor ez egyezik azzal a forrással amit betettem.

 

A különbség annyi, hogy a görög legionáriusok magyarul hoplitészek gyakorta egymással homoszexuális párt alkottak és válvetve harcoltak. Ami még Nagy Sándora hadseregében is jellemső volt. 

 

Addig a legináriusoknál görög előzmények mintájára a szexet oldották meg csak egymással, de összetartó harcoló párokat jellemzően nem alkottak.

 

 

Előzmény: staubach (5631)
staubach Creative Commons License 2018.12.26 0 0 5631

A római, ebből a szempontból ( is ) férfipárti kultúra volt! Ne keverjük bele a mai emancipált felfogást! Ez nem az a fórum...volt kultúra, ahol jobban elnyomták a nőket, kevesebb joggal rendekeztek, de a római mégiscsak férfi világ volt.

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (5630)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2018.12.26 0 0 5630

Eleget vívtam nőkkel ahhoz, hogy el tudjam képzelni: hogyan boldogultak volna egy olyan küzdelemben, ahol *kimondottan* számít(ott) a testi erő a nehezebb kard, a kard + pajzs kombináció miatt.

 

(És nem ökölpajzsról beszélünk, meg I.33-ról, hanem mondjuk római scutumról.

Érdemes megnézni a tömegét.)

Előzmény: Törölt nick (5625)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2018.12.26 0 0 5629

"A női specifikusságot a római hadsereggel kapcsolatban, meg hanyagoljuk, mert nem érdekes, nem tárgyhű a téma ilyen iránya!"

 

+1

"Tudomásom szerint, még a segéderőknél sem voltak nők a római hadseregben. Még a numerinél sem tudok ilyenekről."

 

+1

Ha numerinél voltak is, az valahol a törpék harca szintjén lehetett. ;-)

Előzmény: staubach (5628)
staubach Creative Commons License 2018.12.26 0 0 5628

A kardhoz annyit, hogy egy spathát láthatunk a kép alapján! Miért? Mert a kelta kardok nem egyenes pengéjűek voltak, azokkal vágni inkább lehetett, a kialakításuk miatt, mint szúrni, mint a római és germán kardokkal!! Ami a sírt illeti, un. háztetős urnasírok. Ezek nem római sírok valóban. Hogy ezek mennyire őrződtek meg a római hódítás idejében, azt nem tudnám megmondani. Az nem a specialitásom. A női specifikusságot a római hadsereggel kapcsolatban, meg hanyagoljuk, mert nem érdekes, nem tárgyhű a téma ilyen iránya! Tudomásom szerint, még a segéderőknél sem voltak nők a római hadseregben. Még a numerinél sem tudok ilyenekről. A rómaiak ellen harcoltak ugyan, de az egy másik történet...

Előzmény: Törölt nick (5621)
staubach Creative Commons License 2018.12.26 0 0 5627

Hát ehhez már nem tudok hozzá szólni...csak azt tudom, hogy " kissé " eltért a társalgás a konkrét tematikától!

Törölt nick Creative Commons License 2018.12.26 0 0 5626

Itt van valami a társadalmi nemekről a római légiókban.

 

Azt irja ebben a tekintetben is tanultak a görögöktől, de olyan meszire nem mentek, hogy ez partnerséggé is kiterjedhessen. Habár császári példák is kadatak bőven-e tekintetben. Sőt a kereszténység szentjei között is akad néhány. 

 

 

Social genders in the Roman legions

 

 

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (5623)
Törölt nick Creative Commons License 2018.12.26 0 0 5625

igaz most már Bécsbe tudsz menni.

 

de a végén lehet eredményes lesz, akár egy ilyen disszertációval is: "Társadalmi nemek a pannóniai római légiókban"?

 

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (5623)
Törölt nick Creative Commons License 2018.12.26 0 0 5624

azért meredek Neked mert szexista vagy, menj genderképzőbe. 

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (5623)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2018.12.26 0 0 5623

Azért a *női* harcosok (katonák) egy római légióban némileg furcsa, talán több is, mint furcsa, egészen meredek.

A kelta karddal kapcsolatban arra tippelnék, hogy esetleg egy auxilia egység tagja használhatta.
Kár, hogy nem ismert a lelet száma, az előkerülés körülményei.

 

Kimondottan érdekes lenne egy hozzáértő véleménye azzal kapcsolatban, hogy a penge alapján ez pontosan mi is volt: hosszabb gladius, spata, rövidebb spata (semi-spatha). Simán el tudom képzelni, hogy maga a penge az római volt, a díszítés pedig kelta.

Előzmény: Törölt nick (5622)
Törölt nick Creative Commons License 2018.12.26 0 0 5622

Jelenet egy gorsiumi töredékröl

 

 

1. lehet akár amazonjelenet

  

2. de utalhat olyan egyedi sajátosságra,  hogy nemcsak kelta kardok bukkantak fel, de a gorsiumi légioban női harcosok is voltak (keltáknál volt ilyen)   

 

sajnos a teljes lelet nem maradt fenn, hoogy a harci jelenet összefüggéseit is láthassam 

 

foto panthera

 

Törölt nick Creative Commons License 2018.12.26 0 0 5621

Innen került elö a kelta dfiszes római kard.

 

Az idejét nem irták, de bármikor lehet a római periodus alatt, a gorsiumi tájékoztató szerint a helyiek és a római hóditók külön véroszrészben laktak és identitásukat a nyelvi összeolvadás után is öriték mindannyian. 

 

hátha te a sir stilusa alapján beazonositod. 

 

 

foto panthera

 

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (5620)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2018.12.23 0 0 5620

Az ömlengést nem értettem.

Neked is legyen szép karácsonyod!

Ui.:
Közben megnéztem a római kori kardárakat (is).

Előzmény: Törölt nick (5619)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!