Keresés

Részletes keresés

Vegetable Creative Commons License 2002.08.04 0 0 711
Én jobban vettem a dolgot csak nevettem rajta :o) Az a baj csak, hogy egyesek megeszik :(
kaviat Creative Commons License 2002.08.04 0 0 710
támogatom

.kav]4t neofittnesspop

Előzmény: Abszolút Nulla (708)
csakb Creative Commons License 2002.08.04 0 0 709
Jajj, csak a veget tudtam elkapni, pont az S-L 9-es reszt. :DDD

No comment. Ki kell kapcsolni a tv-t.

csakb

Előzmény: Abszolút Nulla (708)
Abszolút Nulla Creative Commons License 2002.08.04 0 0 708
Figyeltétek a TV2 Napló beszámolóját az 2002 NT7-ről? Akkora hülyeségeket hordtak össze, hogy a fejemet vertem a falba. Megtudhattuk pl., hogy a Shoemaker-L. majdnem a Földbe csapódott, és csak azért úsztuk meg, mert a Jupiter nagyobb, és más a halmazállapota (!). Azt a nyomorult aszteroidát meg szerényen Halálbolygóként aposztrofálták. Nem állítanánk vissza a halálbüntetést csak újságírók számára?:(
syrius Creative Commons License 2002.06.22 0 0 707
Leszedtem, nem rossz, bár kissé döcög, ami az én gépem miatt is lehet. Azért a Starry Night-ot eddig legfeljebb a csillagközi utazásokban veri, igaz még nem ismertem ki teljesen. Viszont az a lista a csillagászati progikkal övön aluli. Aki tud egyik másikról írhatna, mert szívesen ismerkednék velük. Addig is Starry Night (almost) forever.
Előzmény: Mechano (705)
MacFly Creative Commons License 2002.06.18 0 0 706
meg nem szedtem le, de a kepek alapjan beszerzek par guriga creptot! :)
Előzmény: Mechano (705)
Mechano Creative Commons License 2002.05.28 0 0 705
Helló mindekinek!

Minden csillagászőrűltnek ajánlok egy progit, amitől maga alá rondít ha kipróbálja:
http://ennui.shatters.net/celestia/ teljes 3D-s mozgásszabadság a feltérképezett világürben, a naprendszeren belűl óraműpontosan mozognak az égitestek ... nem hiszitek el ha nem látjátok!!!

Tajpan Creative Commons License 2002.05.27 0 0 704
Szervusztok!

A napokban tervezem lecserélni korábbi távcsövem egy (az én szintemen) komolyabb refraktorra. Az ár alapján vagy a Vixen New Icarus D-80M, vagy a Telesyntha 90/900 jöhet szóba. A Vixen komolyabb név, és a Telescopium honlapján levő teszt is nagyon meggyőző. A Telesyntha "gagyibb" név, de olcsóbb valamivel és 1 cm-el nagyobb. Viszont az állvány állítólag nem az igazi.

Szívesen olvasnék minden tanácsot.

Szép napot.

Törölt nick Creative Commons License 2002.05.24 0 0 703
Huhú, ez szuper, köszi.
Előzmény: Pithecus (702)
Pithecus Creative Commons License 2002.05.23 0 0 702
Szia! Kellemes válogatást itt :-)
Üdv: Pithecus
Előzmény: dani_k (701)
dani_k Creative Commons License 2002.05.20 0 0 701
Sziasztok! Regen meg 286-os gepemen volt egy kivallo csillagaszati programom. Beallitottam Budapestre, az idot es mar lattam is az aktualis egkepet.
Nem tudnatok mondani par program nevet, vagy valami helyet ahonnan letolthetnem?
SZIVIi Creative Commons License 2002.05.15 0 0 700
Előre is köszönöm! Házvásárlás utáni állapotban vagyunk, úgyhogy a templom egere egy dúsgazdag arab sejk hozzánk képest, de bízom benne, hogy rövidesen meg tudjuk beszélni a dolgot.
Előzmény: moonshadow (698)
moonshadow Creative Commons License 2002.05.12 0 0 699
Távcsőépítgetésben vagyok én is, éppen most számolgatom a segédtükrömet. De valami nem stimmel elrontottam valamit. Hogyan kell segédtükröt számolni?
Van itt egy program excelben ami kiszámolja.
Szerintetek ez jól számol?
A link: itt van.

Miért nem jó az hogy a távcsőtükör paramétereinek megfelelő háromszöget készítek, esetemben ez 190mm/1500 vagy 1800 fókuszú tükör, és ebből a háromszögből számítom ki a segédtükör átmérőjét úgy, hogy a kifordított fókusz hossza ad egy másik háromszöget, a segédtükör átmérője meg ennek a kis háromszögnek a talp átmérője lesz?
A programmal számolva pedig a kapott értéknek kb 2x-esét kapom.

moonshadow Creative Commons License 2002.05.12 0 0 698
Ha érdekel, jelképes összegért tudok neked adni 160/1000 tükröt valamint 40 mm szalámi segédtükröt is.

Előzmény: SZIVIi (684)
csakb Creative Commons License 2002.05.09 0 0 697
Tavcsoves eszlelesnel egyaltalan nem szamit a tavol/rovidlatas, mert mindig lehet ugy fokuszalni a kepet, hogy jo legyen.

Mint mar elottem is irtak, tavcsoveknel a lencse v. tukor parametere a 200/1200, ami atmero/fokusztavolsagot jelent mm-ben. A 10-es okular 10 mm-es fokusztavolsagot jelent. Ez egy 1200 mm fokuszu tavcsovel kombinalva 1200/10 = 120x-os nagyitast eredmenyez.

Binokliknal a 10x50 pedig nagyitas x objektiv atmero.

csk

Előzmény: SZIVIi (694)
MoDS Creative Commons License 2002.05.09 0 0 696
> Egyelőre szabad szemmel fürkészem az eget, csak zavar egy kicsit, hogy normál esetben -0,75, - 1,0 szemüveget kéne viselnem..( gyakorlatban
> nem hordom). Vagy ez nem számít ilyenkor?
Nekem -2/-1-es lencséim vannak. Nagyon számít, szemüveg nélkül a "Nagy Göncölt" még látom, de abszolút nem éles a képe. :(((

MoDS

Előzmény: SZIVIi (694)
Dr. Lecter Creative Commons License 2002.05.09 0 0 695
200/1200 pl. azt jelenti, hogy 200 mm az objektív átmérője és 1200 mm a fókusztávolsága.
Tapasztalat szerint enyhe rövidlátás nem zavar a csillagászkodásban.
Ne szabadkozz, nincs hülye kérdés, kérdezz nyugodtan akármit.
Előzmény: SZIVIi (694)
SZIVIi Creative Commons License 2002.05.09 0 0 694
Kösz' a tippet, elkezdek bogarászni. Viszont abban segítsetek még légyszi', hogy mit takarnak a 200/1200 Newton, vagy 150/740 .... stb. paraméterek, és melyik érték milyen hatással van a minőségre. Bocs, az értetlenkedésért, de a szakkönyvekben szakszavak vannak, amik nemsokat mondanak nekem, Ti pedig a gyakorlati oldalt biztosan tudjátok. "Lőjetek le", ha hülyeségeket kérdezek, vagy ide kevés a tudásom. Egyelőre szabad szemmel fürkészem az eget, csak zavar egy kicsit, hogy normál esetben -0,75, - 1,0 szemüveget kéne viselnem..( gyakorlatban nem hordom). Vagy ez nem számít ilyenkor?
szivi.
Előzmény: csakb (691)
kaviat Creative Commons License 2002.05.08 0 0 693
woahh, erről a távcsöves levlistáról nem is tudtam

.kav]4t neofittnesspop

Előzmény: csakb (691)
csakb Creative Commons License 2002.05.08 0 0 692
Kvazi igen. Konkretan azok a kepek kek, narancs, kozeli infra, H_alfa OIII stb. szuros felvetelekbol lettek osszedobva. Ezt leirjak ott a kepekhez keszult ugatasok vegen.

csk

Előzmény: Abszolút Nulla (683)
csakb Creative Commons License 2002.05.08 0 0 691
Internyeten pl. ezeken a helyeken erdemes szetnezni:

http://www.freeweb.hu/tavcso/tavcso.html

http://www.mcse.hu/apro/

Itt vannak kesz tavcsovek allvannyal, tubusok, objektivek, tukrok, okularok, hazai gyartok cimei, tel. szamai stb.

Ha en ugyes lennek es magamnak akarnek barkacsolni, akkor vennek egy 15-20 cm-es tukrot, segedtukrot hozza, meg egy-ket nem tul draga okulart (pl. binoklibol kiszereltet), es epitenek egy Dobson tavcsovet. A fentieken kivul meg nehany butorlap, csavarok, egy-ket femrud, valami barkacsolt okular-kihuzat es esetleg egy-ket kis teflon korong (nem tudom, mi a pontos szakkifejezes ra) kell hozza.

Szerintem a Dobsonok nagyon jok kezdoknek is, es nem tul dragak. En egy kolcsonkapott 25 cm-es dobzit hasznaltam evekig. Az egeszbol a tukor ara a leghuzosabb.

Az alkatreszeket MCSE-rendezvenyek asztro-borzein is be lehet szerezni egy-ket hasznos tanaccsal egyutt.

Ja, meg az MCSE-nek van egy tavcsoves levlistaja is. Hogy mi a cime, azt nem tudom, mert a levlistatas oldal a www.mcse.hu-n mar evek ota nem mukodik.
Ha jol emlekszem, valami tavcso@mcse.hu, es a listadmin@mcse.hu-ra kuldott subscribe tavcso tartalmu levellel lehet feliratkozni.

csk

Előzmény: PETYUS (685)
MoDS Creative Commons License 2002.05.08 0 0 690
> A jó térkép az ok!, de mit takar ? Meg van a Kulin György : A távcső világa, 1975-ös kiadás.
Szerintem meg kellene venned az "Észlelő amatőrcsillagászok kézikönyvét". Nyomtatni szerintem nem érdemes, de pl. a GUIDE 5543-as verziója (nem tudom, hogy hol tart) biztos megfelel. Szerintem jobb a nyomtatott, mostmár én is a Polaris ajánlom neked, ha jól láttam van ott bolt is.

> És a vadász távcső a kisebb nagyítású, a binokulár a nagyobb, vagy mire jó egyik másik ?
A vadásztávcső binokulár. Köznapi használatban van, ezért olcsó(bb).

MoDS

Előzmény: SZIVIi (688)
Dr. Lecter Creative Commons License 2002.05.08 0 0 689
Hello,
én is a binoklit javasoltam volna elsőre. A "vadásztávcső" egy kis nagyítású refraktor (lencsés távcső), teljesítménye kb. a binokulárokéhoz hasonló. A binokli hosszasabb nézelődéskor előnyösebb, mint az "egycsövű" kukker: két szemmel nézel, kevésbé fárad a szemed, meg van benne némi háromdimenziós illúzió.
Előzmény: SZIVIi (688)
SZIVIi Creative Commons License 2002.05.08 0 0 688
A jó térkép az ok!, de mit takar ? Meg van a Kulin György : A távcső világa, 1975-ös kiadás. Az alapok benne vannak, de részletes térkép nincs. Esetleg az interneten valahol és kinyomtatnám, bár szerintem nem lehet mindegyiket.
És a vadász távcső a kisebb nagyítású, a binokulár a nagyobb, vagy mire jó egyik másik ? De kösz1 a segítséget, rendesek vagytok, Végigolvastam az egészet, rengeteget tanultam belőle. Jó a hangsúly is, kivéve egy-két kötöszködést és trágárságot. Aki igazán szereti a szépet ( és ilyen az ég is ) az annál "szelídebb" kell, hogy legyen, mintsem, hogy ilyen kiteljen tőle.
MoDS Creative Commons License 2002.05.08 0 0 687
Sziasztok!

Szombaton a Sashegyr?l hiába kerestem a bolygókat, csak a Vénuszt és a Jupitert szúrtam ki, ezért tegnap ellátogattam a Polarisba, megnéztem a bolygókat. Négy és féléve nem néztem távcs?be, rengeteget romlott a szemem. Sárneczky mester simán látta a Merkúrt és a Marsot, míg nekem csak a Szaturnuszt sikerül kivennem (meg a Jupitert és a Vénuszt). Most láttam harmadszor életemben a Merkúrt, ebb?l egy 1999. augusztus 11-én volt.

Kicsit furcsa volt idegenként járni egy (bemutató) csillagvizsgálóban. Érdekes, hogy négy embert is ismertem, leveleztem velük, esetleg bemutatót is tartottam, de nem ismertek fel. Érdekes volt ismeretterjeszt? el?adást hallgatni a bolygókról, továbbá az MCSE-r?l. :))) Nagyon szép, felújított és a jól felszerelt a Csillagda, az ég sem olyan tragikus, mint vártam, végül is az már a város széle.

Üdvözlettel:
MoDS

MoDS Creative Commons License 2002.05.08 0 0 686
Légy üdvözölve körünkben!

Szerintem els?re nem kell távcsövet építened, mindösszesen három dologra van szükséged: egy jó térkép, egy 10x50-es vagy hasonló binokulár és egy vadásztávcs?, továbbá egy álványra, de az nem fontos ekkora nagyításnál, de ha mutogatni akarod, akkor igen. Mélyég objektumok, Jupiter holdak, ragyás Hold, kett?s csillagok látszanak. Ha tetszik, akkor áttérhetsz egy komolyabb m?szerre.

Üdvözlettel:
MoDS

Előzmény: SZIVIi (684)
PETYUS Creative Commons License 2002.05.08 0 0 685
Az ötlet nem marhaság, csak az a rejtély számomra, hogy az optika alapelemeit hol lehet beszerezni.
Előzmény: SZIVIi (684)
SZIVIi Creative Commons License 2002.05.08 0 0 684
Sziasztok!
Teljesen új vagyok, de nagyon érdekel a csillagászat. Abban segítsen nekem valaki, milyen módon lehet olyan távcsövet építeni, ami kezdőknek bogarászáshoz megfelel. A holdat + néhány bolygót nézni, a gyerkőcöm érdeklődését felkelteni. Gondolok itt olyan alapanyagokra, amik otthon találhatók, esetleg ofotértokban beszerezhetők pl. szemüveglencse, kamera okulár stb. Barkácsolásban elég jó vagyok, úgyhogy a technológiai rész nem lenne probléma. Lehet ilyet csinálni, vagy nagy marhaság az ötlet. A használt kezdő távcsövek is 45.000 Ft-nál kezdődnek, nekem egyelőre nincs annyim és azt sem tudom, mennyire lesz tartós az érdeklődés. Egyelőre megvan az indíttatás. A múlt héten gyönyörködtem az öt bolygóban is.
Abszolút Nulla Creative Commons License 2002.05.07 0 0 683
Ezek hamisszínes képek, ugye?
Előzmény: csakb (679)
Törölt nick Creative Commons License 2002.05.04 0 0 682
Szivesen!
Előzmény: pimac (681)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!