Keresés

Részletes keresés

Popenka Creative Commons License 2023.08.17 0 0 152014

"Popenka itt most ne..."

 

Igenis, értettem!

Maul halten und weiter dienen. :)

 

Előzmény: homerx (152013)
homerx Creative Commons License 2023.08.17 0 1 152013

ne felejtsuk el, hogy az erdeszetek szamara az ilyen dolgok, mint a gomba, gyogynoveny(Popenka itt most ne szoljon be :)), fuszernoveny, erdei gyumolcsok csak hulladeknak szamitanak. a fa az ertek. lasd meg, collateral damage. a borzsony nagy reszerol ki is tiltokkak mar az embereket, mi hulladekok vagyunk. lehet a lori vette meg?

nagypapi51 Creative Commons License 2023.08.17 0 0 152012

...valós hangsúlyt kéne helyezni a klímaváltozás(miatti alkalmazkodás)ra...

Az erdei fenyők már úgyis mentek a kukába (a Keszthelyi-hg szinte teljes területén, de másutt is),

telepítsünk babért, paratölgyet, oszt hajtsuk ki a disznókat, lesz saját serrano sunkánk, nem kell a reimport :)

Előzmény: Tharkus (152010)
Tharkus Creative Commons License 2023.08.17 0 0 152011

persze. drágább.

Előzmény: morel_whisperer (152008)
Tharkus Creative Commons License 2023.08.17 -1 0 152010

laikusként az a benyomásom, hogy amúgy is ráférne némi szemléletváltás az erdőgazdálkodásra. egyszerűen valós hangsúlyt kéne helyezni a klímaváltozás(miatti alkalmazkodás)ra.

Előzmény: nagypapi51 (152009)
nagypapi51 Creative Commons License 2023.08.17 0 1 152009

...azt sajnos nem igazán lehet elérni, hogy ne termeljék ki az erdőket...

A gombászok szempontjai huszadrangúak, max. sajnálkozhatunk, hogy megint eltűnt egy jó területünk. Ez van.

Előzmény: Tharkus (152007)
morel_whisperer Creative Commons License 2023.08.17 0 0 152008

Valószínűleg a szálalás nem hoz akkor a profitot, mint a telepítés, nevelés, tarvágás. Mondjuk 200 éves viszonylatban, egymás mellett, azonos feltételekkel rendelkező erdők esetében.

Előzmény: Tharkus (152007)
Tharkus Creative Commons License 2023.08.17 0 0 152007

na: azt sajnos nem igazán lehet elérni, hogy ne termeljék ki az erdőket, tehát ezek az opciók: tar, lék, szál. a szálalás miatt két évig szenved egy terület, de a tarvágás után húsz évig! ráadásul a tarvágások melletti erdőrészek is mennek a kukába. szóval, minden hátránya mellett még mindig a kisebb rossz.

Előzmény: nagypapi51 (152006)
nagypapi51 Creative Commons License 2023.08.17 0 0 152006

Az már egy új erdő :)

Több kedvenc helyükről is van megfigyelésünk:

pl.az addig bőven termő sárga rókás, sötét trombitás helyünk mellett/fölötti bükkösben,

ahol egyébként nem igen volt gomba, nyitottak egy szállító utat, ezzel együtt úgy megváltozott

a mikroklíma (új szélcsatorna?), hogy gyakorlatilag eltűnt mindkét faj.

Előzmény: Tharkus (152005)
Tharkus Creative Commons License 2023.08.17 0 0 152005

na de nem 20...

Előzmény: nagypapi51 (152004)
nagypapi51 Creative Commons License 2023.08.17 0 0 152004

Sajnos szakszerű szálalás/aljnövényzet irtás után is kell min. 2 év, hogy helyreálljon a rend

(értsd: visszatérjenek a gombák)

Előzmény: Tharkus (152003)
Tharkus Creative Commons License 2023.08.17 0 0 152003

"Nem az van mint a régebben ritkított erdőknél, hogy egyenletesen ki van ritkítva, hanem random sávokat, foltokat vágnak bele az erdőbe, épp ahol a munkásnak kedve van ténykedni, főleg a széleken."

 

lékeknek hívják. a szálalás amúgy minden hátránya ellenére még mindig jobb, mint amikor egybefüggő területeket pucolnak ki, de az biztos, hogy vállalni kéne a fáradságot és rendesen, szakszerűen csinálni.

Előzmény: morel_whisperer (152001)
Tharkus Creative Commons License 2023.08.17 0 0 152002

ez jó lenne. megpróbálom én is kiismerni ezt a rohadékot innentől. az feltűnt, hogy a meleggel erősödik a jelenség, azaz most az eső + lehűlés után induló első fecskék még jobb arányban muzsikáltak, de pillanatok alatt elterjedt megint. lehet, hogy több hatás együttese, ott él a gombában, de bizonyos páratartalom stb. kell neki, hogy beinduljon. ideális esetben csak spórával terjed.

Előzmény: KajaK_KaraK (151999)
morel_whisperer Creative Commons License 2023.08.17 0 0 152001

"az ilyen tisztítás/ritkítások nekem jobban tűnnek barmolásnak. ... Valószínüleg munkaerő hiányában kiadják fűnek-fának a vágást, azok meg elvégzik, ahogy épp kedvük tartja."

Ebben sok igazság van. A "kedvencem", amikor a maradó fák túlnyomó többségénél lehántották a kérget vonszoláskor. Azokból már sosem lesz egészséges fa... volt minden, ami ebben a videóban nincs, de lehetne.

 

 

"Nem az van mint a régebben ritkított erdőknél, hogy egyenletesen ki van ritkítva, hanem random sávokat, foltokat vágnak bele az erdőbe, épp ahol a munkásnak kedve van ténykedni, főleg a széleken."

Riszálják így is, úgy is. Az is szálalás lényegében, csak koncentráltan.

Előzmény: Bencuc (151990)
Tharkus Creative Commons License 2023.08.17 0 0 152000

az a kettő instant kuka, azokon még az életlen fotón is azonnal látszik. hátha holnap tudok lopni egy órát és kiszaladhatok legalább fotózni.

Előzmény: morel_whisperer (151996)
KajaK_KaraK Creative Commons License 2023.08.17 0 0 151999

Van egy helyem, ahol egy nagyon csapadékos időszakban minden varesz ilyen fertőzött volt.

Fájt is a szívem, mert nem előztek meg és volt bőven belőle.

Aztán később, szárazabb időszakban már egészségesek jöttek elő ugyanazon a folton.

 

Előzmény: Tharkus (151989)
morel_whisperer Creative Commons License 2023.08.17 0 0 151998

Laikusként nekem ez nem tűnik életszerűnek. Szerintem akkor már eleve nem is tudna kifejlődni a termőtest, ha alapból penészfertőzött az egész cucc. Illetve valami torz akármi nőne, ez mondjuk létező dolog, de ha jól emlékszem, az nem gomba gombásodás eredménye. Egyszer fényképeztem egy ilyen ltp-t, majd megkeresem. Egy amorf szörnyszülemény volt, két ökölnyi nagyságban.

Előzmény: Tharkus (151994)
homerx Creative Commons License 2023.08.17 0 0 151997

szelektal vagy erektal, tokmindegy, mindegyik kinai :) ertsd meg, fakoboles :)

Előzmény: öreg_néne_b (151995)
morel_whisperer Creative Commons License 2023.08.17 0 0 151996

A képen látható szintű nálam is kuka. Itt a jobb alsó sarokban lévő közepe környékén mintha az kezdett volna kialakulni, továbbá a bal szélen lévő elhasadt tönkűnél a széleken. Ezek még nagyon felszínesek, szeletelés után jó ráhagyással levágtam tráma alját, semmiféle rosszat nem éreztem a szemre jó részeken. Feldolgozás közben folyamatosan eszek is: ha túl kicsi egy darabka ahhoz, hogy fagyasszam, egyszerűen megeszem. Illetve a gyanús részeket kóstolom. Feltűnt volna, ha kilóg valami.

Amúgy tisztításhoz legjobban a nedves, teljesen kinyomott mosogatószivacs vált be. Amennyiben poros, esetleg ráhullott földes vagy saras egy vargánya, még a csövekről is tökéletesen le lehet vele pucolni minden oda nem illőt.

Előzmény: Tharkus (151989)
öreg_néne_b Creative Commons License 2023.08.17 0 0 151995

Kb. harmada lett kuka, úgy, hogy a helyszínen is szelektáltam. Így van ez nyáron...

Előzmény: Tharkus (151987)
Tharkus Creative Commons License 2023.08.17 0 0 151994

hát igen, a lisztharmat-peronoszpóra pörkölt sem az igazi :)

 

BX-60-72 topiktárs régebb óta figyeli ezt a "trámapenészt" és szerinte a micéliumot fertőzi, ami életben marad, de a jövőben is penészes termőtesteket fog hozni. tehát egyszerűen folyamatosan terjed az egész, ahogy egyébként aranytinóruból is vannak komplett fertőzött erdők, ahonnan egy darabot nem tudsz hazavinni. elég rossz hír.

Előzmény: homerx (151993)
homerx Creative Commons License 2023.08.17 0 0 151993

hat, igen. amikor mar a gombasz sem kivanja az esot :) gondolhatod mit kivan ilyenkor a szolesz-borasz-mezogazdasz a hatunk kozepere :)

Előzmény: Tharkus (151992)
Tharkus Creative Commons License 2023.08.17 0 0 151992

igen, ebben konszenzus van. viszont én úgy látom idén, hogy mind a vh-ban, mind a mátrában gyakorlatilag az összes ilyen. néha tök egyértelmű, ez a kép is olyan, hogy amúgy sem akarnád hazavinni. néha viszont az avatatlan szem nem veszi észre, de attól még ott van az. hülye vagyok, hogy nem fotóztam végig a tegnapi zsákmányt ilyen szemmel, legközelebb pótolom.

Előzmény: homerx (151991)
homerx Creative Commons License 2023.08.17 0 0 151991

egyik alkalommal kerdeztem Benedek Lajost, azt mondta, hogy ezeket ott kell hagyni. Nem jo levagni sem a tramat.

Előzmény: Tharkus (151987)
Bencuc Creative Commons License 2023.08.17 0 0 151990

Ráadásul mostanában az ilyen tisztítás/ritkítások nekem jobban tűnnek barmolásnak. Nem az van mint a régebben ritkított erdőknél, hogy egyenletesen ki van ritkítva, hanem random sávokat, foltokat vágnak bele az erdőbe, épp ahol a munkásnak kedve van ténykedni, főleg a széleken. Más részeket meg meghagynak úgy ahogy van, bozótosra, sűrűre. Valószínüleg munkaerő hiányában kiadják fűnek-fának a vágást, azok meg elvégzik, ahogy épp kedvük tartja. Alig látok normálisan ritkított erdőt. A fát meg sokszor évekig hagyják ott rohadni a vágás helyén. Fel van vágva, ott hever szanaszét. 

 

Egyszer volt olyan hogy összegyűjtötték nálunk ezeket a fákat több év után, bútorfának való rönkök voltak  elgombásodva:

 



Egyik ismerősön dolgozott az erdészetnél, ő is felhozta ezt, hogy minek termelik minden évben az újat, ha nincs összeszedve a régi se. Valamivel mindig megmagyarázták. Persze megint az a probléma, hogy átmegy  a határon a szlovák tölgyesekbe meg bükkösökbe az ember, ott meg semmi nem úgy van, ahogy idehaza az erdészet okoskodja. 

Előzmény: Popenka (151984)
Tharkus Creative Commons License 2023.08.17 0 0 151989

persze, ha már oda-vissza átszőtte az a szar, akkor borzalmas az íze, de a folyamat sokkal hamarabb elkezdődik, és olyankor még jóízű. a gombahatározó csoport egy gombaszakértője szerint kuka az összes termőtest, ahol akár csak egy helyen felfedezed. márpedig a legtöbbnél tényleg csak annyi a kérdés, hogy hol tart a folyamatban.

 

ez itten a folyamat legeslegvége (onnan loptam a képet):

Előzmény: Popenka (151988)
Popenka Creative Commons License 2023.08.17 0 0 151988

egyszer feláldoztam magam, és külön megkóstoltam

borzasztóan rossz íze volt

 

azóta otthagyom vagy ha lehet kivágom

kár vele bajlódni

Előzmény: Tharkus (151987)
Tharkus Creative Commons License 2023.08.17 0 0 151987

fiúk-lányok-doktortudorok: mi újság a bronzosokat támadó penésszel a tudományban? (a trámán látható pontszerű behúzódások a kalap felé, idővel elszíneződés és rossz illat is, egy penészgomba, ami nagyon hamar átszövi a teljes termőtestet)

- képben van-e valaki, hogy pontosan mi ez?

- termel-e és milyen toxinokat ez a penész?

- mennyire vagytok kritikusak, mi az a szint, amitől kuka-pozitív egy termőtest?

 

az a helyzet, hogy sok száz bronzost láttam idén, és ahogy kezd ráállni a szemem a finom részletekre is, azt mondom, hogy gyakorlatilag nincs ép. van, ami annak tűnik, pár darab egy-egy hullám legelején talán az, de ahogy megjön a meleg, az sem ép, ami épnek tűnik.

 

öreg_néne, a te tegnapi zsákmányodból mennyit tudtál felhasználni? igyekeztem a lehető legmagasabbra menni és onnan szedni, bükkösökben, de azok is fertőzöttek, az eleve meleg tölgyesekben meg kritikán aluli a minőség. hiába kőkemény, ropogós a termőtest, a szélétől indulva már látszik egy-egy ilyen behúzódás, meg a "túl fehér" tráma.

 

eleve a talált bronzosok harmadát vittem haza, de itthon is minimum a fele a kukában végezte. nem lesz ez így jó.......

Tharkus Creative Commons License 2023.08.17 0 0 151986

nagyon sok helyen szálalnak, és ilyenkor ahogy kivonszolják a kivágott fákat, kis túlzással felszántják a talajt. tényleg olyan, mint amikor a vaddisznók teltúrnak egy területet a-tól z-ig, és egyébként az ilyen vaddisznós részeknél sem jellemző a gomba (kivéve a pkg a réteken).

 

ami a szárazságot illeti, azért nem olyan rossz a helyzet. vagyis inkább úgy mondom, hogy ahol ilyen rossz a helyzet, azokat a részeket én elfelejteném egy esős őszig, és olyanokat néznék, amik most nem szárazak. ami az idei évben/mostanában csont száraz, annak a helynek nem sok babér fog teremni a klímaváltozós szép új világunkban. :(

Előzmény: edula2 (151981)
Popenka Creative Commons License 2023.08.17 0 0 151985

ja, és járhatatlan az otthagyott szeméttől

erdészeket kérem, ne nyissanak velem vitát, nézzék meg inkább személyesen a helyet!!!

Előzmény: Popenka (151984)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!