Agárdy Gábor kiváló színművészünk halálával ismét eggyel kevesebben vannak a Nemzet Színészei. Ismét tippelésre kérlek benneteket: vajon kit választanak Agárdy Gábor utódjaként a Nemzet Színészei közé? Szeretném azonban a szabályokat egyértelműen rögzíteni, ezért arra kérlek benneteket , hogy maximum 3 nevet jelöljetek meg az általatok vélt valószínűségi sorrendben. Első körben azok között fogok sorsolni, akik a "nyertest" első helyen eltalálják. Ha ilyen nincs, akkor értelemszerűen a második és a harmadik helyen megjelölt személy számít. A nyertesnek küldeni fogok egy Agárdy Gáborról szóló könyvet. Legyen szerencsétek! :)
A Heti Hetesből kettek kaptak Kossuth-díjat: Gálvölgyi János és a póttag Kern András. Szerintem nem vitatéma, hogy megérdemelték. Úgy, ahogy 1999-ben megkapta Eperjes Károly. vagy 2012-ben Reviczky Gábor és Demjén Ferenc, 2016-ban Balázs Fecó. Szintén vállalták a politikai hovatartozásukat, de abszólut megérdemelték a díjat.
Igen, sajnos hiányoznak a gesztusok a díjak odaadásánál, de a közép díjak esetében is nagyobb volt a változatosság 2010 előtt.
Blaskó arra jó, hogy vele mindig lehet példálózni, csak kérdés, mire példa. :)
Olyan nagyon sok ellenoldali nem kaphatott, ha ő volt az egyetlen, aki visszautasította... A 0-nál persze több volt, de valahogy minden évben a Heti Hetes nagyágyúi és társai kapták az elismeréseket.
Azóta a gesztusok (ha a kivételek azok voltak) száma redukálódott 0-ra, kb ennyi a változás.
Nagy kérdés, hogy ki melyik díjat tartja hitelesnek:
- közönségdíj (nem értünk hozzá)
- állami kitüntetések (politikai alapon adományozzák)
- szakmai díj (belterjesség, személyes kapcsolatok meghatározó szerepe)
Ami szintén szégyen! De ott nem tudok olyan színészt felsorolni, aki kapott tőlük Kossuth-díjat, de ne érdemelte volna meg! Még Blaskónak is akartak adni....
A Kossuth-díjról jut az eszembe, hogy a most elhunyt Balázsovits Lajos sem kapta meg. Halkan megjegyzem, hogy a 2010 előtti MSZP-s kormányoknak se jutott az eszébe a díjazása.
Koltai megérdemelné. A Kossuth-díjat is már rég meg kellett volna kapnia, de ettől a kormánytól tuti nem fogja, hiszen csak a hozzá teljes mértékben lojálisokat tünteti ki, még ha nem is annyira tehetségesek (Nagy Feró, Sunyovszky, Orbán János Dénes, Dörner György, Oberfrank Pál stb.)
Szerencsére még valóban sok olyan színész él, akik megfelelnek a kritériumoknak. Egy művész megítélésekor legnehezebb talán az objektivitást és a szubjektivitást elkülöníteni, az ember hajlamos a kedvencét elfogultan nézni. Ha azt nézzük, hogy jelenleg kik azok, akiknek a legteljesebb, "legnagyobb" az életművük, akkor Huszti Péternek és Koncz Gábornak már régen a tagok között kellene lenniük, függetlenül attól, hogy Huszti a Nemzet Művésze is. ( Az is megér egy kérdést, hogy Koncz még miért nem. )
Akik választanak, maguk is idős művészek, az emberi gyarlóságtól nem mentesek, akik a potenciális jelöltek nagy részével személyesen is találkoztak munkájuk során. Biztos volt akivel a legnagyobb egyetértésben dolgoztak együtt és volt akivel konfliktusok mellett. Ilyenkor ezek az emlékek biztosan befolyásolják a döntéseiket.
Még egyszer régen Sztankay István egy interjúban, amikor felmerült kérdésként, hogy hogyan áll a Nemzet Színésze választáshoz, elmondta, hogy tudja, addig nem lesz tag, amíg az egyik kollégája él. Aztán egy-két haláleset után beválasztották.
Cserhalmi György a beválasztását követő egyik interjújában elmondta, hogy ha úgy alakul, lobbizni fog Andorai Péter tagsága mellett. Andorai szintén tag lett, ahogy Törőcsik Mari fiatalkori szerelme is. Félreértés ne essék, mindegyikük kiérdemelte a tagságot, de az is biztos, hogy a tagok között is vannak vezér típusok meg kevésbé vezér típusok, ők is emberből vannak, az ő döntésük sem nélkülözi a szubjektivitást. Hál' istennek még olyan minőség közül választhatnak, hogy a kiválasztott személye a közvélemény döntő többségének is megfelel.
Sok esélyes van, de Huszti szerintem nem az, sem Mécs, sem Blaskó, sem Reviczky, akik a Nemzet Művészei.
A legnagyobb esélyes szerintem Benedek Miklós, de lehet akár Bálint András, a fel nem sorolt Ujlaki Dénes, vagy a fiatalabbak közül Gáspár Sándor.
Vidéki színjátszás, operajátszás... Ki tudja. Csíkos Sándor, vagy az itt meg sem említett Bede Fazekas Csaba, aztán ott van Papp János, ő is meglepetés lehetne. Vagy akár Hegedűs D. Géza, vagy éppen Gálffi László, vagy Csuja Imre, Kulka János...
De az is lehet, hogy valaki teljesen más kapja.
A férfiaknál igazság szerint jóval többen felmerülhetnek, mint a nőknél (bocsánat, de ez így van).
Mondjuk most nyári szünet van, szerintem ősszel fognak csak dönteni.
Nagyon erős a felhozatal, legalább 10 embernek közülük simán ott lenne a helye. Tippjeim: Kulka - egészségügyi helyzete miatt ez egy biztos jövedekólem lehetne neki, egyébként színészi teljesítménye alapján is abszolút megérdemelné. Ha nem ő lesz, akkor szerintem valaki 75+ os, közülük a felsoroltak közül akiket többbször látttam színházban, és szerintem a "klubba" valók: Koltai Róbert, Harkányi Endre, Huszti Péter, Szombathy Gyula, Benedek Miklós, Kern András, Papp János. De lehet pl. Németh Sándor is, hogy az operett műfaja a férfiaknál is megjelenjen.
Sajnos Balázsovits Lajos halála után hamarosan újra össze kell ülnie ennek a nemes grémiumnak, hogy megválassza a 12. férfi tagját!
Akik esélyesek lehetnek a címre: Baranyi László (96), Láng József (89), Lőte Attila (89), Harkányi Endre (89), Koltai János (88), Mécs Károly (87), Koncz Gábor (85), Csikós Sándor (82), Körtvélyessy Zsolt (82), Harsányi Frigyes (82), Ernyey Béla (81), Szilágyi Tibor (81), Németh Sándor (81), Kertész Péter (80), Bálint András (80), Márton András (80), Balázs Péter (80), Koltai Róbert (80), Huszti Péter (79), Kovács István (79), Kovács Lajos (79), Harsányi Gábor (78), Szombathy Gyula (78), Farkas Bálint (78), Benedek Miklós (77), Lukács Sándor (76), Benkő Péter (76), Kern András (75), Verebes István (75), Gálvölgyi János (75), Blaskó Péter (75), Papp János (75), Reviczky Gábor (74), Barbinek Péter (74), Nagy Gábor (74), Mikó István (73), Gállfi László (71), Hegedűs D. Géza (70), Dörner György (70), Gyabronka József (70), Cseke Péter (70), Eperjes Károly (69), Rubold Ödön (69), Mihályi Győző (69), Derzsi János (69), Máté Gábor (68), Bezerédi Zoltán (68), Bán János (68), Gáspár Sándor (67), Gáspár Tibor (66), Mucsi Zoltán (66), Borbiczki Ferenc (66), Nemcsák Károly (66), Kulka János (65), Hirtling István (65), Szarvas József (65), Rudolf Péter (64), Puskás Tamás (64), Funtek Frigyes (64), Csuja Imre (63), Kőszegi Ákos (63), Rátóti Zoltán (63), Pusztaszeri Kornél (63), Laklóth Aladár (63), Scherer Péter (62), Mácsai Pál (62), Méhes László (62), Lengyel Ferenc (62)
Egy dologban reménykedek. Abban, hogy az utód kiválasztásánál nem lesz szempont az, hogy az esetleges jelölt tagja-e a Nemzet Művésze grémiumnak. Eleve hibás volt a kitüntető cím megkettőzése, mert így csökken az értéke. Ebből adódóan nevetségessé teszi az egészet, ha a Nemzet Színészénél egyfajta maradékelv érvényesül, mondván ide az kerül, aki a másikban nincs benne. Semmi kivetnivalót nem látok benne, ha akad olyan színész, aki mindkét címet viseli.
Volt egy olyan színész, aki mindkét címet viselte egyszerre. A magyar kulturális élet legtöbbször díjazott művésze, a 2021-ben elhunyt Törőcsik Mari mindkét címet viselte egyszerre, viszont az is elmondható, hogy a NemzetSzínésze címet korábban kapta meg, mint a Nemzet Művésze címet, ugyanis előbbit hamarabb alapították. Egyébként meg mindkét elismerést elsők között kapta meg.
Voltak színészek, akikről úgy gondolták, hogy nem fogják beválasztani őket, ezért létrejött egy ilyen, kevéssé szerencsés duplikáció.
Hogy ez mennyire volt alaptalan?
Ki gondolja azt, hogy a mai Nemzet Színésze csapat beválasztaná pl Eperjes Károlyt, vagy akár Reviczky-t? Hát... Ők viszont díjazni akarták a mellettük kiálló művészeket, szerintem ez van mögötte.