Keresés

Részletes keresés

ggabor1012 Creative Commons License 2023.09.25 0 0 7855

Én személy szerint a henkát legitim eszköznek tekintem: ha semmi nem tiltja, ha még nevet is adtak neki, akkor miért is ne használja egy rikishit azt?

És őszintén szólva az olyanoknál, akiknek a testi erejük úgy egyébként nem annyira veszi fel a versenyt a többiekével ezt nem is veszem zokon, hiszen nekik (általában könnyebb testsúlyúak / alacsonyabb magasságúak) ez egy fontos "eszköz" a kelléktárban, hogy legyen esélyük a náluk 30-50+ kilóval nehezebb / erősebb ellenfelekkel szemben is - ezek közé tartozik nálam Chiyoshoma is. Ugyanígy gondolkozom arról is, hogy ha valaki a harcban az ellenfél ismert gyengeségét támadja, mert tudja, hogy nagyon más sansza nem lenne egyébként ellene (l. Tobizaru lábramenése Teru ellen).

 

Takakeisho esetében nekem (ezen győzelem esetében) az nem tetszett annyira, hogy neki a testi ereje (főleg most, hogy a formáját nem tompította látható betegség/sérülés) bőven meg lett volna ahhoz, hogy Atamifujit másképp is megverje. De ezzel együtt is legitimnek tekintem a dolgot és nem neheztelek rá, mert ahogy fentebb írtam, számomra nem értelmezhető az, hogy egy legális eszköz használata miatt becsméreljük valakinek a győzelmét.

Taka egyébként jelenleg talán (ha egészséges marad) a legstabilabb ozeki és talán most utoljára az életében még ráhajthat a yokozuna-rangra is: Teru nincs, a többiek (is) elég instabilak, a fiatal titánok még nem értek fel a csúcsra - ha valamikor, akkor most megkaparinthatná a trónt. De csak most, mert kétlem, hogy pár év múlva erre lehet még sansza (azt meg hagyjuk is, hogy mennyire lenne jó egy ennyire egysíkú versenyzőt odafent látni).

Előzmény: RTpapa (7853)
dave_dömper Creative Commons License 2023.09.24 0 0 7854

"Az már egy más kérdés, hogy a két kibukó Komusubi helyére ki fog felkerülni..."

 

Ezen már gondolkodtam és arra jutottam, hogy van annak valószínüsége, hogy a Kyushu Bashora három

(régi) új lakója is lehet a Komusubi polcnak. Méghozzá Hokutofuji (szerintem K2e), Abi (Ke), Asanoyama

(Kw). És miután két delikvens (Mishikigi és Tobizaru) térhet vissza a Maegashira - csoportba és valamint - véleményem szerint, most négy - négy delikvens cserélődik a Makuchi (Hakuoho, Chiyoshoma, Kagayaki

és Daishoho), valamint a Juryo (Roga, Tomokaze, Tohakuryu és Ichiyamamoto) között, így a Maegashirák létszáma a Kyushu-n 32 (16e + 16w) lesz, a Sanyaku létszám pedig 10 (1 Y + 3 O + 3 S + 3 K). Egyetlen változás lesz a Sanyaku-ban, a Komusubi csoporton túl. Takakeisho és Kirishima most helyet cserélnek.

Előzmény: ggabor1012 (7852)
RTpapa Creative Commons License 2023.09.24 0 0 7853

"...de méltó egy ilyen mozdulat a bashoért játszva egy Ozekihez?"

 

Ha igy teszitek fel a kérdést, akkor az a válaszom, hogy nem méltó, ámde:   Egyáltalán nem haragszom rá emiatt! Szinte boritékolható volt. Atamafuji

olyan rettenetesen izgult a play-off előtt, ezt mindenki láthatta rajta, majd kiugrott a szíve. Még bele sem kezdett, már elvesztette a küzdelmet.

 

Takakeisho végig érezte, hogy zsebében a győzelem, itt ő van fölényben. Minek bonyolitani, minek kockáztatni, amikor igy könnyen nyerhet.   Az meg csak

szépit a helyzeten,  hogy már 4 yusho-ja és 8 yun-yushoja van, még akkor is, ha csak ilyen módon. Ilyen eredményekért egyetlen ózeki sem szégyenkezne.

 

Megérdemelten méltó az ózeki cimhez, még akkor is, ha egysíkú az, amit tud. Szerintem jó kézbe került most a győzelem. Rajta. Mutassanak mások

szebbet, többet és jobbat nála. Azok még ennyire sem képesek. Ami Atamafujit illeti, nagyon sajnáltam, együtt éreztem vele. Szinte zokogott a lelke.

Előzmény: ggabor1012 (7852)
ggabor1012 Creative Commons License 2023.09.24 0 0 7852

Végül nyert Taka - de szeretném megkérdezni, hogy aki Chiyoshōma henkáit nem tartják fairnek, az mit szól Taka ugrásához a playoffban? Teljesen szabályos ugye, de méltó egy ilyen mozdulat a bashoért játszva egy Ozekihez?

Sok emlékezetes momentum mellett számomra most speciel Endo mozdulata volt a díjnyertes ezen utolsó napon: ahogy szorongatott helyzetben hanyattvágta az ellenfelét, klasszis dolog volt!

Remélem Atamifuji nem fogja nagyon mellre szívni az elszalasztott lehetőséget és később még mutat erős bashokat - bár hozzá kell tennem, hogy amit előre jeleztem (hogy később, magasabb Maegashira-rangból már nehezebb dolga lesz, mivel keményebb ellenfelekkel kell majd küzdenie) már most, ezen basho végén is meglátszott: amikor összerakták a Sanyakusokkal, sorra vereséget szenvedett és nem mutatott már olyan jó képet, mint előtte. De még fiatal, bőven van lehetősége fejlődni.

A leszálló ágban még az is lehet, hogy az igen nagy számú biztos kibukó miatt Kotoshoho és Aoiyama megúszhatják a Juryo-t és az egyébként tényleg elég pocsék eredményeik ellenére megkapaszkodhatnak még a Maegashira-létra legalján.

Az már egy más kérdés, hogy a két kibukó Komusubi helyére ki fog felkerülni: a két M2-es (Abi / Asanoyama) a magunk 9-6-os eredményével vagy a M1-es Hokutofuji a 8-6-al... Ha előbbiek, akkor Hoku nagyon ráfaraghat arra, hogy a basho végén ennyire kieresztett.

Előzmény: dave_dömper (7850)
dave_dömper Creative Commons License 2023.09.24 0 0 7851

Talaleisho-nak végül is sikerült hazavinnie a Császári Kupát, méghozzá a helyzethez képest meglehetős.

máltatlan módon. Egész egyszerűen kilépett a tachiai - ba belemenő Makuchi - újonc Atamifuji rohama

elől. Csak amiatt nem lehetett a mozdulatát "henka"- nak minősyíteni, mert már hozzászoktunk, hogy

akik bemutatják, azok villámgyors mozgású Rikishi-k és maga a mutatbvány is, elsősorban is, a gyors mozdulatra alapozva szerez előnyr a bemutatőja számára. Most azonban Takakeisho, önnön-magáho

méltóan ólomkatona - módon bemutatott mozdulattal hajtotta végre az egészet, nem kissé komikusan.

Ennél (tarogi)komikusabb mozdulat már csak az vplt, az lehetett, ahogy Atamifuji hasonfekve elterült

előtte a dohyo-n. Nem igazán volt egy Makuchi -"play off" döntőhöz méltó látvány. Ennyi és nem több.

dave_dömper Creative Commons License 2023.09.24 0 0 7850

Takakeisho - Ataqmifuji playoff ! És - ami már tegnap is tudható volt, 11 - 4 eredménnyel el lehet vinni a

Yusho-t. Amóta nézem és számontartom a Sumo Nagy Basho tornák alakulását, nem is emlékszem arra,

hogy ilyen (max. Ozeki-hez méltó) eredménnyel lehetett Yusho-t nyerni. Most ez is bekövetkezett. ámde

- szerintem, ez egyáltalában nem írható pl. Atamifuji számlájára, sokkal inkább a magasan sokkal felette rangsoroltakéra.

 

A Juryő-ban végül is az utolsó napon - a Makuchi-hoz hasonlóan - a tapasztalat (Ichiyamamoto 7e / 13 - 2

kk) győzőtt és Onosato (14e / 12 - 3 kk.) - é lett a Jun Yusho). És egyszersmind, az élen rangsorolt orosz

Roga is kiküzdötte magának véres verítékkel (8 - 7 éppen-csak kk.) a Makuchi-ba feljutást.

 

Ami még érdekes lehet, az, hogy kik eshetnek vissza, illetve kerülhetnek fel. A korábbban elhangzottak (melyszerint mi lenne, ha például a Makuchi - ból nem esnének kii és a Juryo - ból így nem kerülnének

fel), szerintem nem igazolódnak. A Makuchi-ból stabilan távozhat Daishoho, Kagayaki, Chiyoshoma és a továbbra is sérült sérült Hakuoho (sajnos). , Emellett még bőségesen rászolgált volna erre Kotoshoho, Aoiyama és véleményesen Nishikifuji is. A Juryo-ból viszont felkerülhet (éppen - hogy) Roga, valamint teljesen megérdemelten Tomokaze, Tohakuryu és a Makuchi - ba visszatérő, Yushot vivő Ichiyamamoto.

dave_dömper Creative Commons License 2023.09.23 0 0 7849

Minden esetre igaz, hogy régen táthattunk ennyire sokesélyes végjátékot. Az egyetlen kiút ebből, ha az "mongol ifjuság" most képes legyőzni a japán rutint. Ebban az esetben rövid végjárék lesz. Minden más esetben legalább két, de benne van a pakliban, hogy talán még négy résztvevős play off és ez sem egy

mód nélküli mulatság lenne. Részemről eddigelé még max a minmális, vagyis két-résztvevős play off-ra emlékszem a Makuchi-ban, még hármasra sem. Most pedig itt van a nagy esély. Mindezzel együtt kevés

esélyt adnék Takayasu-nak, és valamint Hokuseiho-nak is, az utolsó napon. Így viszont maradhatna.egy Atamifuji - Takakeisho / avagy - Daieisho meeting a Yusho - ért.

Előzmény: ggabor1012 (7848)
ggabor1012 Creative Commons License 2023.09.23 0 0 7848

Érdekes "sorsolás":
- Takakeisho és Daeisho elég hasonló stílusúak, ugyanúgy a "tenyérrel előre, aztán puff neki" kategóriát képviselik. Takat azért ebben jobbnak, stabilabbnak tartom, de Daeisho sosem lebecsülendő ellenfél
- Kirishima most már nyugodtan küzdhet: Ozeki rang megvédve, többet meg úgy se tud elérni. Takayasu felett viszont megint ott lebeg az "utolsó méteren ba... rontom el" démona. 50-50%-os meccs, bár lelkileg Kirishimát tartom jóval stabilabbnak
- Hoshoryun hatalmas a nyomás: egyetlen meccsen múlik, hogy kk vagy kadoban. Hokuseiho a borzalmas kezdés után viszont összeszedte magát és amúgy sem egy izgulós típus. Ha tudásra kellene odaítélnem a győzelmet, akkor Hoshoryu biztos nyertes, de a pillanatnyi forma ezt a meccset is kétesélyessé teszi. Még ha a pénzemet itt is inkább Hoshoryu-ra tenném, mert az ő fürgeségével, technikájával egy olyan lomha ellenfél ellen, mint Hokuseiho nyernie kellene
- Asanoyama vs Atamifuji - itt is a technika találkozik az erőnléttel, ráadásul az egyik a Sanyaku-ba való visszakerülésért küzd, a másik meg a yusho-ért. Itt tényleg még megérzésem sincsen, ki lesz a nyertes, de az biztos, hogy egy olyan fiatal harcosnak, mint Atamifujinak ez a teher (saját erőből nyerheti meg a sorozatot) nagyon nagy lesz. Ha elbírja, nagyot lép előre lelkileg, túl lesz egy fontos mérföldkövön

Mellékesen: ha az első hét után valaki azt mondta volna, hogy az utolsó napon Hokuseihonak még lesz sansza megnyerni a basho-t, azt kinevetem. Viszont Hokutofuji-t illetően a megérzéseim nem csaltak - de legalább egy Komusubi ranggal vígasztalódhat.

Előzmény: dave_dömper (7846)
dave_dömper Creative Commons License 2023.09.23 0 0 7847

És hogy még ezenfelül se maradjunk izgalom nélkül, még a Juryo-ban is kialakulhat egy olyan "play" off"

helyzet, a végére, amely a torna során egyszer már előfordult. Ugyanis a zárónap előtt az ex-Makuchista Ichiyamamoto (7w), valamint a tökújonc Onosato (14e) azonos kk.. -- ereménnyel (12 - 2) vezet. Holnap :

Ichiyamamoto - Daiamai (2w / 7 - 7), illetve Onosato - Roga (1e / 7 - 7) meccsekre kerülhet sor. És-  hogy legyen sava - borsa. mindkét ellenfél számára a győzelem a Makuchi-ba feljutás (8 - 7) lehetőségét adja.

Szóval Roga-nak, valamint Daiamami-nak se nagyon mindegy, hogyan alakul számukra a holnapi meccs.

Szerintem emellett is és még ráadásul, a Juryo Yusho nélkül is - Ichiyamamoto már mindenképp feljutott.

 

dave_dömper Creative Commons License 2023.09.23 0 0 7846

Úgy tűnik, tévedtem, méghozzá nagyot.

Mert - hogy a (15.) zárónap sorsolása  - a kritikus meccsek tekintetében :

 

Takakeisho (Ow / 10 - 4) - Daoeosho (See / 10 - 4),

Kirishima (Oe / 8 - 6) - Takayasu (M7e / 10 - 4),

Hoshoryu (O2w ( 7 - 7) / Hokuseiho (M11w / 10 - 4),

és végül

Asanoyama (M2w / 8 - 5) - Atamifuji (M15e / 11- 3).

 

Eszerint, tehát, akár még négyes "play off" is kialakulhat, ám úgy hiszem, hogy Takayasu és Hokuseiho - bármennyire is jól szerepelt ezen a tornán (az előbbi leginkább az első részében, utóbbi, pedig a végére táltosodott meg valósággal, avagy talán nagy-hirtelen rájött, hogy mit is kell csinálnia, ha a ringbe lép).

 

Na, akkor most légy okos, Domonkos !

dave_dömper Creative Commons License 2023.09.23 0 0 7845

A 14. nap után Atamifuji (15e) egyedül áll az élen 11 - 3 eredménnyel). Mögötte Takakeisho (Ow) és Daieisho (Se), mindketten 10 - 4-el. Miután Atamifuji mind Takakeisho-val, mind pedig Daieisho-val

meccselt már korábban (ki is kapott mindkettejüktől), így - szerintem - a sorsolást készítők vagy pl. Kirishima-val, vagy pedig Hoshoryu-val fogják őt szembeállítani. Utóbbi lenne húzósabb, mert neki

kellene még a 8. győzelem is, ha el szeretné kerülni a kado ban-állapotot. Ráadásul, épp emiatt, ma Takakeisho-t is megverte egy uwatenage-al, így most kellő önbizalommal rendelkezhet. Ha a holnapi

zárónapon nyer (mondjuk Atamifuji-val szemben), Takakeisho és Daiaeisho is nyernek, úgy hármas

"play off". Mert - habár, ezen a tornán Takakeisho még nem meccselt Daieishoval - valami rejtélyes

módon, komoly összegben mernék fogadni arra, hogy holnap nem sörsölják kettejüket egymással

 

össze a sorsolást-készítők. Végtére is egészen mindegy. Atamifujinak - ha nem szeretne "rájátszani"

olyan - valakikkel - valakivel, akiktől - akitől ezen a tornán egyszer - már kikapott, úgy mindenképp

nyernie kellene a zárónapon. És akkor senkinek nem lehet kifogása abban a tekintetben sem, hogy

"nem érdemelte meg (újoncként) a Yusho-t". Én - sokkal szívesebben - fordítanám ki ezt a fanyalgó

vélekedést. Méghozzá úgy, hogy "A többiek egyike sem érdemelte volna meg most az Aki Yusho-t."

És - szerintem - ez egy teljesen méltányos megállapítás lenne.

szega Creative Commons License 2023.09.20 0 0 7844

Kiho nagyon tetszett az előző tornán, jól is teljesített, amíg meg nem sérült. Most sem egészséges, de sajnos úgy látom, hogy ennél több nincs benne...

dave_dömper Creative Commons License 2023.09.20 0 0 7843

Atamifuji ma begyüjtötte a 10. győzelmét is, Tobizaru(a "majomember")- val szemben. Holnap húzósabb, méretesebb ellenfél jöhet. Daieisho, aki azért - valljuk be - szokásához híven most is elég rapszodikusan teljesít. Szerintem ezzel együtt, ez lesz a 12. nap fénypontja.  A gödörból kimászni készülő Hoshoryu ma  ajándék ellenfelet kapott, Takanosho személyében. Ki is használta ezt a lehetőséget. Holnap ( mérleg legalább döntetlenre felhozásához) azért nehezebb dolga lesz, Gonoyama-val szemben. Mert-hogy Ő a

torna 3. napján verte Takanosho - t. Habár - elnézve, hogy épp ezen a tornán lényegfében, már szinte minden és annak az ellenkezője is megtörtént - lehet, hogy még ez sem jelent semmit onmagában.

 

A Juryo-ban mind Ichiyamamoto, mind pedig Onosato megszerezte ma a 10. győzelmét. Ichiyamamoto -

ha így folytatja - visszakerülhet a Makuchi-ba. Onosato-nak pedig holnap, a Juryo 2e / 6 - 5-ben tanyázó  Kitanowaka jut, akinek nagyon fontos lenne legalább még egy győzelem az ugyancsak Makuchi belépő-jegy megszerzéséhez. Szóval mind-kettejük számára fontos lenne a győzelem. Érdekes meccs lehet.

dave_dömper Creative Commons License 2023.09.20 0 0 7842

"Kiváncsi vagyok hogy alakul a torna (és a juryo-is). Elvileg még olyan forgatókönyv is lehetséges, hogy

 senki sem esik ki onnan, és senki sem jut fel oda."

 

Ennek azért ellentmondani látszik mind a Juryo alsóházának, mind a Makushita elejének jelenlegi állása.

A Juryo alsóházában jelenleg is látszik három erősen véleményes (Kiho, Shimannoumi és Hakuyozan is), valamint egy holtbiztos (éppenséggel a a sérült Wakatakakage), mint Makushita jelölt. A Makushita-ban

is éppenséggel akad jelenleg három, szinte biztosnak látszó - lehetséges (Yuma, Hidenoumi és Hitoshi), illetve egy, még csak lehetséges - véleményes (Tsushimanada) Juryo-ba felkeríthető Rikishi.

Előzmény: RTpapa (7835)
RTpapa Creative Commons License 2023.09.20 0 0 7841

Az URA elleni torinaoshi azért sem érthető számomra (az elmondottakon túl) mivel a birók valamiféle dead-body-t emlegettek URA esetében. Nos, ha az

igaz, akkor viszont Takakeishonak kellett volna itélni a meccset újrajátszás helyett. Ugyanakkor, az meg a látottak alapján lehetetlen. Amúgy Takakeisho

elhasalására is rá lehetett volna fogni, hogy dead-body. Miért nem őt büntették ezzel? Csak azt akarom mondani, hogy a torinaoshi sehogy sem jön ki,

legföljebb úgy, hogy mindkettő dead-body volt ???? Ezt nagyon-nagyon erőltetett magyarázatnak vélem.

 

Atamafujival kapcsolatban, igazad van. Amennyiben nem sérül le végérvényesen, az ellenfelek tanulmányozni fogják az ő gyengeségeit is. Mivel még

újoncnak számit a legfelső osztályban, senki sem törődött ezzel. Meglepő módon, a rengeteg tapasz ellenére is nagyon jó erőben van, és jól  reagál

a váratlan helyzetekre. Igazán imponáló a fickó. Egészen más, mint Hokuseiho.

Előzmény: ggabor1012 (7839)
ggabor1012 Creative Commons License 2023.09.20 0 0 7840

"Sőt mi több, még az is előfordulhat (nem a mostani torna alkalmával) hogy a legfelső osztályban ózeki és yokozuna "se sincsen". Vajon volt-e már ilyen az elmúlt 100 évben ?"

 

Azért én ennek most nem igen látom a realitását.

Igen, az nagy kérdés, hogy Teru még folytatja-e (nagy a sansza, hogy nem), de a meglátásom szerint 1-2 ozeki biztos bent marad. Most konkrétan várhatóan mind a három (Taka és Kiri szerintem kisebb-nagyobb kk-val, Hoshoryu van minimális kk-val vagy kadobanként). Később persze elhullhat egyikük-másikuk (egyik sincs perpill olyan formában, hogy holtbiztos legyen a helye), de azt azért kétleném, hogy mindegyik kihullanak (ráadásul úgy, hogy senki se kerüljön a helyükre).

Az viszont már egy nagyobb kérdés, hogy kiből lehet a közeljövőben megint Yokozuna - mivel Hakuoho most megint visszaesik pár osztállyal, erre nem igazán látok a következő 1-2 évben reális jelentkezőt.

Előzmény: RTpapa (7835)
ggabor1012 Creative Commons License 2023.09.20 0 0 7839

Alapvetően nem értem, hogy miként lehet azt újrajátszásra ítélni, hogy míg Takakeisho már az orrával túrja a földet (pardon: a dohyo-t), Ura még olyan magasan lebeg felette, mint a MIR űrállomás tette azt anno a Föld felett. Úgy egyébként még az előző nap gondoltam arra, hogy ha Ura visszavonul majd a sumoból, akkor rögtön fel kellene őt venni a Japán Nemzeti Balettbe (már ha van ilyen), mert azt, amit ő ugrásban/pörgésben/lebegésben elő tud adni a maga 140+ kilójával, azt némely pehelysulyú balettos is megirigyelhetné.

Shodai-t én inkább láttam most szerencsésnek, mint erősnek, de persze tudás is volt a győzelmében, kétségtelen.

Atamifuji nekem már a Juryo óta kisebb kedvencem, de azért a mostani jó teljesítményéhez tegyük hozzá, hogy nagyrészt az alacsonyabban rangsoroltak közül kapta ellenfeleit, lévén ő maga is a rangsor alsó felében található. Innen nemrég Kinbozan és Hokuseiho is nagy lépéssel lépett előbbre - ahol azonban utána megtorpantak, mert jóval erősebb ellenfelekkel kerültek össze. Atamifujit én (amennyiben jó formában van) én igen erősnek tartom, de messze van attól a változatos taktikai harcmodortól, mint Hakuoho - inkább pont Takayasu jut róla eszembe, mint Hakuho (ha már a "nagyokhoz" kell őt hasonlítani). Szóval nála is a pudding próbája a következő basho lesz, amikor majd a felső Maegashira-rangból fog indulni és a Sanyaku-sok lesznek az ellenfelei.

Előzmény: RTpapa (7837)
dave_dömper Creative Commons License 2023.09.19 0 0 7838

1./ Takakeisho monoii-ja (URA ellen) felháborítóan véleményes.

2./ A shimpanok teljesitménye erősen kérdéses.

 

Messzemenően egyetértvr mindkát állítással, csak azt nem értem, hogy-ha egyszer-már, a magasságos teghnika jóvoltából rendelkezésre áll a bírói munkát segítő technika, miért nem láthatni szinte soha, hogy igénybe veszik. Legtöbbnyire összegyülnek a magaslaton, tanácskoznak, mindenki kifejti a maga értékes vélrményét, azután egyre - másra hozzák a - legalábbis - véleményes ítéleteket. Ezzel egyáltalában nem szeretném azt sugallani, hogy a gioyi mindig téved, avagy tévedhetetlen, de a székbírák is tévedhetnek.

Hát adott esetekben ne szégyelljék bevallani, hogy onnan, ahol üldögének, teljesen tisztán, teljesen hiba

- mentesen - értékelhetően nem látható látható / azonosítható minden, ami számukta "odafenn" történik.

Előzmény: RTpapa (7837)
RTpapa Creative Commons License 2023.09.19 0 0 7837

Megnéztem a 10. napot, hát megint rosszul szóltam hozzá előzőleg.  Shodai és Hoshoryu véletlenül egészen jól küzdött ma, Kirishima rosszul,  

Takakeisho monoii-ja (URA ellen) felháborítóan véleményes.  Szegény Tamawashi meg feltehetően megsérült.      "Össze vagyok zavarodva."

A shimpanok teljesitménye erősen kérdéses. Viszont Konosuke ügyesen kapkodta fel a földről a leesett rojtos lifegőket. Ebben jó volt.

Előzmény: dave_dömper (7836)
dave_dömper Creative Commons License 2023.09.19 0 0 7836

"...a legfelső osztályban ózeki és yokozuna "se sincsen". Vajon volt-e már ilyen az elmúlt 100 évben ?"

 

Létezik egy un. "Yokozuna Statistics" n. lista, amely a XVII. század dereka óta szolgáló, a Szövetség által kinevezett Yokozunák listáját tartalmazza, egészen napjainkig. Ozeki listáról nincs tudomásom. A hivatkozott lista szerint az utolsó naptári év, mikor a Sumo sportban.nem szolgált kinevezett Yokozuna, 1932. volt.

 

Egyebekben pedig :

 

  1./ 1644 és 1744 évek között,

  2./ 1750 és 1788 évek között,

  3./ 1798 és 1827 évek között,

  4./ 1840 és 1841 évek között,

  5./ 1845 és 1849 évek között,

  6./ 1851 és 1860 évek között,

  7./ 1871 és 1876 évek között,

  8./ 1882 és 1883 évek között,

  9./ 1886 és 1889 évek között, és utóljára

10./ 1932 évben nem szolgált a Szövetség által kinevezett Yokozuna a hivatkozott statisztika szerint..

Előzmény: RTpapa (7835)
RTpapa Creative Commons License 2023.09.19 0 0 7835

A "szégyen napjáról", az ózekik és főként Hoshoryu meg a többi élenjáró mai versenyzőről az jut eszembe, hogy elérték tudásuk-tehetségük platóját.  Ez

 

nem  az ő hibájuk, egyszerűen ennyi a képességük. Örüljünk neki, hogy ennyit is mutatnak. Talán Takakeisho (esetleg Kisrishima) egy pici kivételek, abban

az értelemben, hogy legalább a saját-plató szintjüket egyenletesen tartják, és becsülettel őrzik.  Ellenben főleg az olyan Shodai-féléknek, de most már 

Tamawashinak is kellene, hogy legyen önérzete, és egykori dicsőségének szép eredményeit nem rombolnák le hitvány teljesitménnyel.

 

Ami Atamafuyit illeti, tartok attól, hogy Hakuoho példáját fogja követni. Kiváncsi vagyok hogy alakul a torna (és a juryo-is). Elvileg még olyan forgatókönyv

is lehetséges, hogy senki sem esik ki onnan, és senki sem jut fel oda. Sőt mi több, még az is előfordulhat (nem a mostani torna alkalmával) hogy a legfelső

osztályban ózeki és yokozuna "se sincsen". Vajon volt-e már ilyen az elmúlt 100 évben ?

Előzmény: dave_dömper (7834)
dave_dömper Creative Commons License 2023.09.19 0 0 7834

Őszintén szólva magam sem látom jelenleg azt hogy Hoshoryu megismételhetné a Nagoya Basho-n elért teljesítményéyt - tornagyőzelmét, és már itt is kifejeztem azt a gyanumat, hogy jelenleg valamai nagyon

(akár még mentális állapotában sincs) nincs rendben vele. Nem a küzdenitudással - akarással van itt baj, hanem a feladatra koncentrálással (ami a Nagoya Basho-n jól működött).

 

Emellett, ami még izgalmasabbá teszi ezt a tornát, a Makuchi - újonc Atamifuji ott folytatta, ahol tegnap abbahagyta, Oshidashival kipaszírozta Takayasut a ringből és ezzel egyre inkább hajaz Hakuoho Nagoya-

beli teljesítményére, Remélem, hogy ezzel ki is merül a hasonlatosság és ő nem szorul majd hosszasabb kényszer .- pihenőre, a jelenlegi nagy felbuzdulását - vehemenciáját követően. Amógy pedig az Ő itteni, mostani, eddigi teljesítmányében az tartom a leg-fantasztikusabbnak, hogy az eddigi, egyetlen gyufáját

attól sikerült kihúznia, akitől ezt előzetesen a legkevésbé vártam, Tsurugishotól, aki - azért azt meg kell

adni, hogy) - ezen a mostani tornán szinte önmagát felülmúlva, erején felül teljesít - legalábbis eleddig.

 

A juryo-ban viszont, a rutin (ichiamamoto 7W / 9 - 1) győzött a feltörekvő újonc (Onosato 14E / 9 - 1) -el szemben, így most teljes az együtállás. Leszitt még izgalom a hátrakévő 5 napon, elsősorban a Makuchi-ba feljutás, illetve a Makushita-ba történő visszalépések ügyében. Itt ugyanis, még semmi sem dőlt el.

 

Végül a Makuchi-beli események kapcséán egyelőre csak annyi lenne az észrevételem, hogy itt, ezen a tornán nyilván valakié lesz a Yusho, lesz möögötte D, vagy J is, de azt kötve hiszem, hogy a Tekintélyes Bírói Testület annyi különdíjat fog ez alkalommal is kiosztani, mint, amennyit a júliusi torna végeztével, ahol valóságos különdíj - eső (1 Shukun Sho, 6 Kanto Sho és 1 Gino Sho) hullott. Erre, itt és éppen most

- a látottakat és a születésben lévő erdményeket elnézve - akigha kerülhet sor.

RTpapa Creative Commons License 2023.09.19 0 0 7833

Egyszerűen a "sors kezére"  a véletlen kiegyenlítő természetére gondoltam, no meg, hogy nem mind arany ami fénylik (pl. Hoshoryu tornagyőzelmére)

Előzmény: dave_dömper (7832)
dave_dömper Creative Commons License 2023.09.18 0 0 7832

"Ne kelljen egy korábbi hibát, másik hibával ellensúlyozni."

 

És mi van abban az esetben, ha a Nagoya Basho-n egyáltalán nem azonos személyek ültek a székbírák helyén. Még - ha ez úgy is volna, hogy azonosak lettek volna, őket mennyiben kötelezné, vagy, ha úgy jobban tetszik, befolyásolná ez - irányban egy ilyen oda - vissza, adok - kapok döntés lehetősége. Ezt valahogy nem igazán tartom élet - szerűnek.

Előzmény: RTpapa (7830)
RTpapa Creative Commons License 2023.09.18 0 0 7831

"...hogy ez azért nem volt szándékod"

helyesen:

"...hogy ez azért nem volt szándékos"

Előzmény: RTpapa (7830)
RTpapa Creative Commons License 2023.09.18 0 0 7830

Egyetértek. Szerintem is egyértelműen torinaoshi lett volna a méltányos. Viszont a legutóbbi tornán, pont egy ajándék monoii-nak köszönhette Hoshoryu

hogy ő nyerte a tornát, és megkapta az ózeki cimet. Kiegyenlítő igazság ?   Jobban tetszene, ha ilyesmi nem lenne. Ne kelljen egy korábbi hibát, másik

hibával ellensúlyozni. Persze biztos vagyok abban, hogy ez azért nem volt szándékod.

Előzmény: dave_dömper (7829)
dave_dömper Creative Commons License 2023.09.18 0 0 7829

Egyébkémt pedig, a mai (9.) napi összecsapások közül számomra a Hoshoryu - Kotonowaka mérkőzés

hozta a legérdekesebb eredményt. Természetesen mono-ii jött a meccs végén, miután a gioyi (ringbíró),

az Ozeki-t hozta ki győztesként. Ám a székbírók (valamelyike) megóvta az így született eredményt, így megváltoztatta azt Kotonowaka javára. Ahogy végignéztem néhányszor a visszajátszárt - lassítást (több kameraállásból is fényképezve), úgy láttam, hogy Kotonowaka bal sarka legalább olyan időben, ha nem

egy árnyaattal korábban ért a talajra, mint az akciót indító Hoshoryu teste. Így - véleményem szerint -

a "torinaoshi" mérföldekkel méltányosabb, igazságosabb ítélet lett volna, mint, hogy egyszerűen - csak elveszik a győzelmet Hoshoryutól és odaadják Kotonowakanak. Nem kis mértékben lejtett a hazai pálya.

És a másik szólás - mondás, erre a helyzetre : "Szegény embert még az ág is húzza".

dave_dömper Creative Commons License 2023.09.18 0 0 7828

A mai Makuchi - összefoglaló vezér - tőmondata (angolul) : "Hoshoryu 's struggling."

 

Ez számomra annyit tesz, hogy : küszködik, kínlódik, vagyis - hogy : Valami nagyon nincs rendben nála.

(Magam is így vélem. O egyáltalánan nem ilyen szokott lenni, még fél-bénán, fél-karral, féll-lábbal sem)

dave_dömper Creative Commons License 2023.09.18 0 0 7827

És még valami. Igazán rokonszenvezek Tamawashi-val. Nem érthető, hogy éppen most mi lehet vele, de

ahogy Ő teljesít, már - már felmerül bennem, hogy mi okból lép fel ezen a tornán nap - mint - nap. Mert nyilván nem azzal a céllal, hogy a tornát 0 - 15 eredménnyel zárja, erről meg vagyok győződve. És hogy

még tovább lehessen kifacsarni ezt a törülközőt, van itt még valami. A Juryioban, sógora, Tamashoh, aki

a Nagoya Basho-n - igen jó teljesítménnyel - eredménnyel zárva -  az Aki Banzuke ranglistán 1w helyre került, azaz egy minimális kachi koshi-val is Makuchi-feljutó-helyre. És erre rá, most majdnem hasonló "terített betli" - eredménnyel (1 - 8) áll, mint nagynevű sógora. A rosszmájú ember, ebből akár, arra is következtethetne, hogy mintha valani "össz - családi" probléma húzódhatna meg, itt a háttérben.

dave_dömper Creative Commons License 2023.09.18 0 0 7826

Holnap, mind a Makuchi-ban, mind pedig a Juryo-ban helyosztóra kerül sor az (ideigelenes) első helyért

és ráadásul, mindkét összecsapás egyik résztvevője régi motoros a saját (illetve volt felső) osztályában,

míg a másikuk éppenséggel újonc a saját jelenlegi osztályában.

 

A Juryo - ban Ichiyamamoto (jelenleg 7w / 8 - 1), és Onosato (jelenleg 14e / 9 - 0) találkozhat. Mindkettő,

de inkább Ichiyamamoto számára lehet fontos, méghozzá, a Makuchi-ba visszajutás lehet a tét. Onosato

"csak" annyiban érdekelt, hogy a Kyushu Basho-n minél előkelőbb helyen vághasson neki az elkövetkező "hegymászás"-nak. Egyébként Onosato mellett még egy másik Juryo - újonc, Tenshoho (ex-Mukainakano)

is igen jól (jelenleg 14w / 7 - 2) teljesít.

 

A Makuchiban hasonló a helyzet. Két delikvens vezeti jelenleg a mezőnyt. Az ex-Ozeki Takayasu (jelenleg

7e) és az újonc, mongol Atamifuji (jelenleg 15e) egyaránt 8 - 1 ereménnyel áll. Takayasu, aki egy kiváló szerepléssel a Sanyaku - felé visszatérő irányba tehet nagy lépést, mag Atamifuji számára egy Hakuoho -

féle előrelépés a bKyushu Banzuke - listán, a lehetőség.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!