Keresés

Részletes keresés

Veszpremi Creative Commons License 2024.03.13 0 0 40812

Tavaly nagyon beszoptam a meggyel, csodás termés mutatkozott, már pár mm-es volt a zöld termés. amikor mint derült égből villámcsapás egyik napról a másikra rozsdafoltosak lettek a termések és levelek is és nullázta a legalább mázsás termést. Blumeriella volt a tettes.

Tudja-e valaki, hogy idén hogy tudnék elébe menni ennek a kórnak?

The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2024.03.13 0 0 40811

A monília elleni első permetezést lehetőleg fehérbimbós állapotban kell megejteni. Utána -normális időjárás esetén- a teljes virágzás kb 7-8 napon belül megtörténik, majd újabb 7-8 nap alatt teljesen levirágzik.

Ezért írja a gyártó is, hogy a következő permetezés teljes virágzásban esedékes. ha ezt sikerül betartani, akkor nincs szükség harmadik permetezésre. A 7-10 napos fordulókkal harmadik permetezésre akkor van szükség, ha a harmadik hétbe is virágban kezd.

 

A beporzó rovaroknak elég 1-2 nap kedvező időjárás. Annyi azért biztosan lesz. A sikeres beporzás amúgy gyorsítja a levirágzást is. A megtermékenyült virágok gyorsabban eldobják a szirmaikat.

Budapest közepén azért erősebben érdemes számolni a poszméhekkel mint beporzó rovarokkal. Ráadásul a tapasztalatom szerint hamarabb, hidegebb időben is előjönnek, mint a méhek. Esetleg érdemes csinálni nekik búvóhelyet, ahol el tudnak bújni, áttelelni és szaporodni. Erre nagyon jó 40-50 cm hosszúra vágott nád köteg száraz helyen vízszintesen elfektetve. Ha van egy ilyen a kertedben, akkor mindig lesz beporzó rovarod.

Előzmény: taormina001 (40802)
lukacs89 Creative Commons License 2024.03.12 0 0 40810

Köszi, én is gondoltam erre. Valószínűleg így fogok tenni. 

Előzmény: The Dark Side of the Moon (40809)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2024.03.12 0 2 40809

Gondolom a Score menne az őszibarackra, a többire a Chorus és egy tankkal akarsz végigmenni.

 

A szerpazarlás minimalizálása érdekében az alábbit javaslom:

 

Tedd azt a szert a tankba, amivel a legtöbb permeteznivalód van! Amikor végeztél ezekkel, akkor a megmaradt víz (permetlé) mennyiséghez igazítva hozzáadod a másikat és befejezed a permetezést a megmaradt fákkal.

Előzmény: lukacs89 (40806)
Balage-81 Creative Commons License 2024.03.12 0 0 40808

A rezisztens egres/köszméte bokraim mellett van 4 tő régebbi nem rezisztens bokor is, amiknek a termését minden évben elviszi az amerikai lisztharmat. Ezeket mikor, mivel és hányszor permetezzem?

Balage-81 Creative Commons License 2024.03.11 0 0 40807

Ezt olvastam egy cikkben a szeder szeptocitás vesszőbetegségénél:

 

 

"Felszívódó gombaölőszereket szinte nem is lehet használni, ezért a kontakt készítményekre érdemes építeni a védekezést."

 

 

Ezek szerint jelenleg nem lehet kapni felszívódó gombaölőt?

lukacs89 Creative Commons License 2024.03.11 0 0 40806

Köszönöm, én is hasonlóan gondolkodom.

 

Szerintetek nagy szentségtörés lenne Score+Chorust keverve kijuttatni szilva, őszi, kopasz és kajszi fákra? Kajszi addigra virágzás végén lenne, szilva fő virágzàsban, többi barack is fővirágzás környékén, vagy végefele. 

Előzmény: öreg_néne_b (40801)
kavicsos1964 Creative Commons License 2024.03.11 0 0 40805

8-9 naponta 3 biztos kelleni fog, a hideg miatt elfog húzódni a virágzás ! Beporzó rovar van más is nem csak a méhek ,csak azt nem látod ! A méhek iránti nagy hírverés csak a méhészek csinnadrattája ! Azért nem látod mert azok éjjel végzik a beporzást ,és úgy hívják őket molylepkék ,több beporzást végeznek mint a méhek ! Mindamellett károsak is ,de azoknak mindegy milyen az idő esetleg a 2-3 fok alatt nem röpképesek, de az hogy épp csepereg az eső nem oszt nem szoroz, a molyok látogatják éjszakánként a virágzó fákat és szerintem tömegesen ! A denevérek is repülnek már alkonyat óta ,tehát van táplálékuk és az jelenelg tuti nem a szúnyogok, hanem a molyok valamelyikje !

Előzmény: taormina001 (40802)
kavicsos1964 Creative Commons License 2024.03.11 0 0 40804

Hihhihihihihi ((::!!

Előzmény: öreg_néne_b (40801)
kavicsos1964 Creative Commons License 2024.03.11 0 0 40803

Tisztelt uram ,nagyon köszönöm ! ((::!!

Előzmény: IsKol (40800)
taormina001 Creative Commons License 2024.03.11 0 0 40802

Szerintetek abból nem lesz baj, hogy folyton esik az esö és nem látni beporzó rovarokat a teljes virágzásban álló sárgabarackfán? Fagy szerintem nem volt, de mióta virágzik, napot se lehet látni.

Elég lesz neki 2 Chorus kezelés, vagy 3 kellene?

öreg_néne_b Creative Commons License 2024.03.11 0 1 40801

Semmi baja sincs. A jelzett körülmények között az idők végezetéig megőrzi a minőségét. 
Olyan ez, mint a 200 millió éves só, ami csomagolás után egy évig használható...

Előzmény: lukacs89 (40799)
IsKol Creative Commons License 2024.03.11 0 1 40800

Tisztelt Uram!

 

Köszönjük érdeklődését a szolgáltatásunk iránt!

 

Cégünk, egyedülállóan a piacon, három megoldást kínál:

 

1. Termés megőrzés

2. Kevés vegyszer felhasználás

3. Olcsó bekerülés

 

Ezen megoldások közül Önnek lehetősége van bármelyik kettőt választani:

 

- Termés megőrzés + kevés vegyszer felhasználás = NEM LESZ OLCSÓ

- Kevés vegyszer felhasználás + Olcsó bekerülés = NEM LESZ TERMÉS

- Olcsó Bekerülés + Termés megőrzés = NEM LESZ KEVÉS VEGYSZER

 

Reméljük ajánlatunk elnyerte tetszését és minél hamarabb üdvözölhetjük megrendelését rendszerünkben.

Előzmény: kavicsos1964 (40798)
lukacs89 Creative Commons License 2024.03.11 0 0 40799

Szerintetek a levéltrágya meg tud "romlani"/lejárni? 2 éve vettem Damisol BB Gabonát és Damisol Magnust, amiknek még közel a fele megvan. Az állaga ugyanolyan folyós, ránézésre semmi gond nincs vele. A flakonra az van írva, hogy 2 évig jó bontatlan csomagolásban... De én ebben erőteljesen kételkedem, hogy csak addig lenne jó. Ha jól van tárolva (egész évben sötét helyen van 10-25 fok között), mi gondja lehet? Ahogy pl a bordóilé sem "romlik" meg tudtommal. Meg a legtöbb permetszer, ha jól van tárolva, jó néhány év múlva is hatásos (főleg, ami bontatlan). Ha nem muszáj nem vennék (nem is fogok) két évente darabját 6-7 ezer Ft-ért, ha 3-4 évig is elég nekem. 

kavicsos1964 Creative Commons License 2024.03.10 0 0 40798

Csak az termés szabályozás nem gombaelleni védelemre használta ! De felénk nem az a probléma hogy sok a termés és ritkítani kéne, hanem az hogyan tudjuk a fán tartani a termést ! És fontos volna a minél kevesebb vegyszer felhasználás ,mert újabban már egy vagyonba kerül a lemosó vegyzser is pár fára is !

Előzmény: IsKol (40797)
IsKol Creative Commons License 2024.03.10 0 0 40797

A nagy játékosok (több 10 ha), akik ökológiai gazdálkodást folytatnak, megemlítik, a réz állandó akár jelzés értékű jelenlétét az ültetvényben.

Ez jelenthet fél esetleg harmad adag "hagyományos" rezet fordulónként valami hatásfokozóval (persze nekik figyelni kell a az éves felhasználást is) illetve "felszívódó rezek használatát is magában foglalja. 

És igen, használnak rezet is virágzásban...

 

Pár éve, mielőtt elkezdtem használni a FlavoPlant-ot szőlőben, sokat beszéltem a gyártóval különböző kihelyezett kísérletek eredményeiről, tapasztalatairól amelyből az egyik az volt, hogy a gazda kén és Flavoplant keverékhez adott gyenge rezet és virágzáskor megfújt szőlőn így állította be tömör fürtök lazaságát...

Előzmény: naivkezdo (40796)
naivkezdo Creative Commons License 2024.03.09 0 0 40796

Emlékszem, írtad többször, szerintem ott más is volt.

Nekem soha nem volt gond a cuproxattal. 

De poza és más valaki is rémlik, aki még virágzás elején is ment és nem volt gond, ha jól idézem fel.

 

Előzmény: kavicsos1964 (40795)
kavicsos1964 Creative Commons License 2024.03.09 0 0 40795

Virágzásban tuti nem fújnám ,nálam még a leveleket is ledobta tőle az őszibarack ! Pedig még nem is az ajánlott dózist hanem csökkentettet adtam neki ! A réz nem játék minden fa réz érzékeny csak vannak olyan fák amik eltűrik a kisebb dózisokat ! Én csak lemosásra és a szőlőre használom .

Előzmény: naivkezdo (40793)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2024.03.09 -1 1 40794

Túl sokan nem írták, de még egyszer: nagyjából mindenki azt csinál a kertjében amit akar.

 

Ha engem megkérdez valaki, akkor a réz kérdésben konzervatív vagyok.

 

Részletesebben kifejtem:

1. Maga a gyártó sem ajánlja a teljes virágzásban használatot, óvatosan fogalmaz: virágzás elején legkésőbb... Én ennél óvatosabb vagyok, mert ez az én termésem, én kockázatom. Mivel a fákat (amit metszek) azt erőteljesen metszem és már ekkor megtörténik a termésszabályozás, 10% veszteséget sem szeretnék.

2. Monília ellen vannak korszerűbb és biztosabban, biztonságosabban használható és mindenki számára elérhető növényvédőszerek.

3. A Cuproxat kezelés nem is olcsóbb.

4. A levéllyukacsosodás fertőzési legnagyobb kockázata nem a virágok és időben a virágzás időszaka, tehát szükségtelen virágzásban erre -pláne rézzel- permetezni. Virágzás előtt és sziromhullás után lehet (kellhet).

Előzmény: naivkezdo (40793)
naivkezdo Creative Commons License 2024.03.09 0 0 40793

Azt írták többen, többször, hogy kimentek cuproxattal virágzásban, és nem volt gond.

Hogy van ez?

Előzmény: The Dark Side of the Moon (40787)
lukacs89 Creative Commons License 2024.03.08 0 1 40792

Ja igaz, előtte írtad. :) Gondolom kajszik virágoznak, azokra fújjad a Chorust! Többire Cuproxat! De külön-külön, nem keverve. :)

Előzmény: lala1961 (40791)
lala1961 Creative Commons License 2024.03.08 0 0 40791

Üdv ! Boccs ,a kajszit meg 1x nem írtam fel ,de van belőle 1 nagy fa (magyar) ,egy kisebb Ceglédi Arany ,és a legkisebb meg egy Gönci ! :-) Köszönöm a tanácsokat mindenkinek !:-)

Előzmény: lukacs89 (40790)
lukacs89 Creative Commons License 2024.03.08 0 1 40790

Bocs, most látom, hogy barackfád/kajszid nincs, akkor igazából felesleges még a Chorus! Holnap csak Cuproxat mindenre, ha csak nem virágzik már a szilva, de azt kétlem. 
Egyébként csak zárójelben jegyzem meg, kérdés, hogy milyen betegségre hajlamosak a fáid, milyen fajták... lehet pl monilia ellenálló szilvád vagy meggyed van. Mikor szokott virágozni egymáshoz képest a szilva és a meggy, lehet tudod fújni őket egyszerre a Chorussal. Almatermésű fáid milyen betegséget szoktak elkapni, lehet nem is kell a Chorus, vagy csak Score kell, vagy egyik sem, vagy mindkettő…

Kevés az infó.

Előzmény: lala1961 (40786)
lukacs89 Creative Commons License 2024.03.08 0 1 40789

Üdv!

 

Kollégák sok mindent leírtak, érdemes megfogadni a tanácsaikat. Első körben azzal kezd, hogy mindhárom szernek elolvasod a leírását, és neten olvasgass kicsit...

 

- Cuproxat elsősorban lemosónak használandó, de ez az egyik réz tartalmú szer, amit vegetációban is lehet használni. Keverni nem kellene szerintem semmivel. Almára, körtére, birsre még valószínűleg fújható. Csonthéjasokra inkább megelőzésképp fújd, amikor még csak bimbósak.

- Mospilant még szerintem se fújj semmiképp, teljesen felesleges. Nekem ilyenkor maximum az épp kihajtó ribizli leveleken vannak tetvek, de ezért mindenre Mospilant fújni... hát nem lenne jó... Én szilva virágzás végén szoktam először fújni vele (jó esetben április eleje-közepe, de idén előbb lesz 2 héttel biztos). Akkor kell is, megjelennek már a tetvek, szilvadarázs, egyéb kártevők. Majd később még egy, májusban, és én az évre ezzel le szoktam tudni a Mospilant. Virágzó fára/bokorra, stb-re soha ne fújj Mospilant, még "méhkímélő" technológiával sem. (Ez a szer március 31-ig szabadforgalmú.)


- Chorus, ami virágzik arra szükséges most. de igazából rosszat nem teszel vele, ha megy a többire is, főleg ami közel van a virágzáshoz. Viszont ami később virágzik, azoknál, ha biztosra akarsz menni, mindenképp szükséges újra fújni.

 

Holnap én a helyedben az almatermésűekre fújnék Cuproxatot, majd külön bekeverve a csonthéjasokra Chorust.

 

 

 

 

Előzmény: lala1961 (40786)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2024.03.08 0 1 40788

A Chorus-t a virágok 10%-ának kinyílásáig egyik kultúrában se vedd elő!

A felsorolt fajták különböző időpontokban virágoznak, tehát többször kell majd nekifutni.

Amikor a fa teljes virágzásban van, akkor ismét permetezzél Chorus-sal, vagy valamilyen monilia elleni felszívódó szerrel.

Az almában és körtében szükség lesz Chorus mellett vagy inkább után a Score (Alfa Solo) permetezésre.

Szilvában virágzás előtt lehet használni a Cuproxat-ot normál  vegetációs dózisával, amennyiben egy levéllyukacsosodásra hajlamos fajta, erről írtam korábban, de be kell fejezni fehérbimbós állapotig! A szer engedélye elvben (!) lehetővé teszi a virágzás kezdetéig történő használatát, de ezt inkább ne kockáztassuk!

A szilvában a virágzás végén, amikor elkezdődik a szirmok hullása, célszerű Mospilannal permetezni a poloskaszagú szilvadarázs kártétele ellen.

Előzmény: lala1961 (40786)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2024.03.08 0 2 40787

Cuproxat réz hatóanyagú készítmény. A kajszi szerintem minimum virágzás kezdeti szakaszában, vagy fehérbimbós állapotban van. A réz ilyenkor már károsítja a virágokat! A rézzel-kénnel permetezést fehérbimbós állapotig be kell fejezni!

A Cuproxat-ot majd vegetációban érdemes elővenni, de sejtésem szerint akkor sem kajsziban. Nincsenek "Jolly Jokerek" a növényvédelemben...

 

A Mospilan pedig különösen kényes dolog. II. kategóriájú szer lett, tehát a beszerzése legálisan már csak minimum alapfokú növényvédelmi vizsgával (zöld könyv) lehetséges. Pazarolni nem célszerű.

Másodszor amit a fórumtárs írt, az is nagyon igaz, ilyenkor kajsziban nincs kártevő amire kellene, vagy akár érdemes lenne fújni.

Harmadszor évente csak kétszer szabad használni egy adott kultúrában. Sajnos már így is vannak jelei, hogy rezisztencia kezd kialakulni rá a kártevőkben. A kijuttatások számának növelésével (főleg a 2 felett) a rezisztencia kialakulását sietteted. Ez Neked se lesz jó, de nekünk sem, mert már nincs más hasonló neonikotinoid rovarölő! Ha van Neked belőle (és ráutaló magatartásod szerint van), akkor azt a két lehetőséget akkor és ott használd, amikor és ami ellen van értelme!

 

Kicsit most leszúrlak:

Szívesen segítünk bárkinek, ha kérdése van és tudunk is rá válaszolni, de mind a Cuproxat, mind a Mospilan használati utasításában benne vannak azok a szabályok amiket nem olvastál el és amiket imént leírtam (kibővítettem némi magyarázattal)! Ez a fórum nem arról szólna, hogy ezt helyettesítse.

Legyen ez tanulság! A növényvédőszer gyógyszer, aminek az alkalmazása nem ész nélkül történik.

Előzmény: lala1961 (40784)
lala1961 Creative Commons License 2024.03.08 0 0 40786

Üdv ! Annyi hozzátartozik még a dologhoz ,hogy van szilva,alma,birs, körte és meggy fám is ! Ott/ezekhez lenne valami feladat mostanában/holnap !:-D

Előzmény: öreg_néne_b (40785)
öreg_néne_b Creative Commons License 2024.03.08 0 1 40785

Nincs a kajszinak olyan rovarkártevője, ami ellen most permetezni kellene.

Előzmény: lala1961 (40784)
lala1961 Creative Commons License 2024.03.08 0 0 40784

Üdv ! Hát a kajszit monilia ellen ,de gondoltam hogy rovarölővel is elébe mennék a dolgoknak ! :-) Cuproxat meg joly-jokernek olvastam ,de hát ezek kombinálása az már nekem magas ! :-) Nem szeretném minden 1-es szert külön kipermetezni ha egy mód van rá! :-)

Előzmény: The Dark Side of the Moon (40783)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2024.03.08 0 4 40783

Ha csak monilia ellen mesz, akkor semmivel!

Kulonosen Mospilan-nal nem!

De jo lenne ilyenkor, ha odairnatok mit es mi ellen gondoltok permetezni?!

 

Mert ez igy.... Ismered ezt a szakkallas parbeszedet?

" - Mennyi?

- 30!

- Mi 30?

- Mi mennyi?"

 

😉

Előzmény: lala1961 (40782)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!