Keresés

Részletes keresés

dr!! Creative Commons License 2014.01.20 0 0 938

Igen, valóban nem vagyok elektronikában gyakorlott, csak az adta a megvalósíthatónak vélt ötletet, hogy évekkel ezelőtt, amikor a lakásfelújítást  végeztem,  glimmel oldottam meg a fali villanykapcsolók üzemenkívüli "világítását", hogy a sötétben ne kelljen tapogatózva keresni a kapcsolókat - eddig gond nélkül működnek, viszont már nem tudom, hogy hogy kellett bekötnöm. Persze akkor is mástól kértem a szükséges adatokat. Egyébként igazad van a bütykölés veszélyeivel kapcsolatban,  és mivel a cucc garanciális, nem is igazán vonz a belebütykölés - de ugye, az ötlet amúgy jó?! :-) Oké, dolog ejtve!

Előzmény: XRive (937)
XRive Creative Commons License 2014.01.20 0 0 937

Ezek a dugaljak dupla szigetelésű, életvédelmi követelményeknek megfelelő 'izék'. 

Ha nincs tapasztalatod ilyen jellegű készülékek tervezésében, akkor ne próbáld őket átalakítani

Mivel kérdezned kell, ezért jó eséllyel  úgy tippelem, hogy nincs ilyen jellegű tapasztalatod...

 

Kellemetlen, hogy nincs visszajelzés, de ez még mindig jobb, mintha a bütykölt készülék azzal jelez vissza, hogy leég a lakás vagy agyonb@sz az áram.

 

Esetleg tegyél bele egy T elosztót és az egyik ágra valami LEDes t*szófényt. Szumma ~ 1500HUF körül ez már megmegy.

Vagy: ~ 500HUF magasságában kapni mechanikus időzítőket. Ezeken szok' lenni LEDes visszajelzés. Ha folyamatos 'on' állapotra állítod, akkor észre se venni, hogy ott van.

Előzmény: dr!! (936)
dr!! Creative Commons License 2014.01.20 0 0 936

Üdv Urak!

Gondolom, már hiányoltatok okos kérdéseimmel, hát itt egy újabb: vettem egy távirányítóval kapcsolható dugalj-családot (3 db) és nincs bennük jelzőled, hogy a bekapcsolt állapotot lássam. Megoldás-e ( mármint, hogy jó megoldás-e), hogy 230V-os glimmlámpával  (Conrádnál komplett előtét ellenállásos - meg még mintha lenne a kép szerint ott valami más is ? - kapható bagóért) oldom meg: kis furat, glimm beragaszt, belül  beforraszt - ugye, hogy hova is, az a Ti instrukcióitoktól (szép szó, ugye?) függ, aztán világol, ha kapcsoló állapotban van. Ha oltári nagy marhaság az ötlet, kérem, számoljatok tízig, aztán válaszoljatok - legyetek elnézőek! Köszönet!

mmormota Creative Commons License 2014.01.11 0 0 934

A led-es szoba világításra szolgáló lámpák még eléggé kiforratlanok, smd ledekből tákolják össze őket és elég primitíven néznek ki. Látszik hogy még nem találták meg az igazán célszerű gyártási módszereket. Ezzel együtt szerintem 5 éven belül úgy kiszorítják a kompakt fénycsövet, ahogy az mostanra az izzólámpát.

 

Zseblámpában már most is nyerő a led. Sajnos érthetetlen ötlettől áthatva legtöbb kínai lámpa 5 módusú és ahányszor bekapcsolom mindig mást csinál. Pl. SOS-t villog meg ilyenek. Ha legalább azt megtették volna hogy első bekapcsolásra az utolsó beállított módot tartja, már rendben lenne. De nem, mindig a következőt választja, aminek az az eredménye, hogy ötször kell megnyomnom hogy a normális max fényerős világítást elérjem, és minden egyes esetben megdühödjek. Egyben már kinyírtam ezt a vezérlőt, de ahány annyiféle, csak a hülyeség közös. nem lehet egyszerűen kiszedni, mert a konstans áramű meghajtóra szükség van, be kell csapni valahogy.  

mmormota Creative Commons License 2014.01.11 0 0 933

Most is sok olyan van, ez az 50 000+ óra a jelenleg tömegesen kapható legjobb technológia.

 

Érdekes, hogy a legjobb kompakt fénycsövek ennél is hosszabb élattartamúak, de gyakorlatilag kiszorultak a piacról a sokkal rövidebb életű, de tized annyiba kerülő típusok miatt. Kompakt fénycsőnél az is gyakori, hogy nem a fénye csökken le, hanem teljesen bedöglik, leég az elektronika. 

 

A Led-nek előnye, hogy ritkán döglik be teljesen, ami lámpa esetén nagyon kellemetlen tud lenni, mondjuk tök sötétben biciklizni egy erdei úton...

Előzmény: Hírmérnök (932)
Hírmérnök Creative Commons License 2014.01.11 0 0 932

"A 2W-os fehér Led-ekre 50 000 órát adnak meg. Erősen függ a hűtéstől, jelentősen romlik, ha a chip hőmérséklete 100 fok fölé megy."

 

Köszönöm, ez jó hír. A hajdaniak - a 60-as évek végén elterjedők csak néhány ezer órát tudtak.

Előzmény: mmormota (931)
mmormota Creative Commons License 2014.01.11 0 0 931

A 2W-os fehér Led-ekre 50 000 órát adnak meg. Erősen függ a hűtéstől, jelentősen romlik, ha a chip hőmérséklete 100 fok fölé megy. 

Előzmény: Hírmérnök (930)
Hírmérnök Creative Commons License 2014.01.10 0 0 930

"Az új ledek fényerőben is megszaladtak."

 

Hány üzemóra múltán csökken felére az intenzitásuk?

Előzmény: Bign (929)
Bign Creative Commons License 2014.01.10 0 0 929

Az új ledek fényerőben is megszaladtak.

pl.:

- Fényerő: 25000 mcd
- Szín: Hideg fehér
- Max. áram: 20mA
- Nyitó feszültség: 3.2 - 3.4V
- Sugárzási szög: 20°

Aztán ettől felfelé...

 

A régebiek ettől gyengébben világítanak, s ezeknek legalább ismertek a paramétereik.

Keress rá a googliban a "MEGA" és a fenti világító test összevonásából keletkezett szóra. :-) Meglepően olcsók.

Előzmény: dr!! (928)
dr!! Creative Commons License 2014.01.10 0 0 928

A LED-em megvan, de "ÉN PERSZE" semmit se tudok róla, csak azt, hogy egy nyavalyás Jysk-es "pumpálós" zseblámpában volt, az egyiket már beforrasztottam egy kiégett helyébe egy tekerős lámpába, eddig ott megy és nagyon jól világít. De hogy milywen teljesítményű, azt ÉN :-( nem tudom. Hogy lehet teljesítményt mérni LED-re? Amúgy persze azt szeretném, ha világítana alaposan....

Előzmény: Mungo (926)
mmormota Creative Commons License 2014.01.10 0 0 927

Természetesen működik, de rendes zseblámpához kevés a teljesítménye, ez inkább kulcstartóba szerelt szükségvilágításra felel meg (18mA).

Egy LTC3490 pl. megfelel, 350mA már jó fényt ad, és szabályozható a fényerő. A Farnellnél kapható.

Előzmény: dr!! (925)
Mungo Creative Commons License 2014.01.10 0 0 926

 járható út?

 

Igen. Itt viszont figyelni kell, mert 1,5 V-on 100 µH induktivitással 18 mA a Led árama, 3 V-nál már 70 mA. Az utóbbi áramerősséget már csak a nagyobb teljesítményű LED-ek bírják, a kisebbek tönkre mehetnek tőle.

Előzmény: dr!! (925)
dr!! Creative Commons License 2014.01.10 0 0 925

Urak!

Erről mi a véleményetek, járható út?

dr!! Creative Commons License 2014.01.10 0 0 924

Na, ezt szeretem a Netben, a Joule... keresése közben belefutottam ebbe a linkbe, valami csak-csak van a dologban, ha mást is izgatott.:-)Mondjuk, angolul van és még nem néztem meg annyira, hogy az alkatrészek értékeivel foglakozik-e? Ha nem,  számíthatok a segítségetekre továbbra is ?

dr!! Creative Commons License 2014.01.10 0 0 923

Youtube-ról már lestem le alkonykapcsolós dőlőbólyafejet, végigdolgozta a tavalyi szezont a Balatonon - remélem, hogy nem felejtettem el beletenni a szigetelőlapot a két elem közé, amikor elpakoltam :-)

Előzmény: dr!! (922)
dr!! Creative Commons License 2014.01.10 0 0 922

Hát nem vagyok egy elektronika zseni :-), de rajz alapján barkácsoltam már az URH rádiómhoz PC-ről "töltő"zsinórt, hogy upgradelni tudjam, a rádió azóta is teszi a dolgát, szóval nekimegyek bárminek, ha nem  kell értenem - meg tudnom - hogy mit miért csinálok. De ezt azért nem forszírozom, mert itt sincs elég hely, a "gyári" ilyen méretű lámpáknak jelentősen hosszabb a fejük - amit most már értek is, hogy miért - oda került az elektronika.

Amúgy a faék se egy egyszerű dolog, ha egy cca. 30 t-ás harckocsi megemeléséhez csak palló és pöröly, meg fűrész áll a rendelkezésre - meg a legénység :-) 

Előzmény: Mungo (920)
dr!! Creative Commons License 2014.01.10 0 0 921

Oké a kínai piac, csak ehhez a lámpáhpz több évtizedes "barátság" fűz, kiszolgálta velem az aktív időm nagyrészét és akkoriban ez hatalmas segítséget jelentett, mert "zseblámpailag" nem vpolt különösebb választék. "Továbbszolgálónak" szerettem volna, de fényerősen - bár még vagy 10 db izzóm és mindenféle tartozékom van hozzá.

Előzmény: mmormota (918)
Mungo Creative Commons License 2014.01.10 0 0 920

Hmmm...

Az előzmények ismeretében nem valószínű, hogy az olvtárs nekifut egy egyszerű kapcsolóűzemű táp barkácsoláshoz. (Bár ki tudja.)

Ezért maradtunk a "faék" egyszerűségű megoldásoknál.

Előzmény: Bign (919)
Bign Creative Commons License 2014.01.10 0 0 919

Ha az elektronikának van hely, akkor megoldható.

Keress rá a Joule Thief-re.

Nekem 12db fehér LED ment 1,2V-ról.

Előzmény: dr!! (917)
mmormota Creative Commons License 2014.01.10 0 0 918

Létezik kisebb nyitófeszültségű LED?

Hogyne, infravörös... :-)

A Led színe és a szükséges feszültség összefügg, ahogy a szivárvány színeiben halad a vöröstől az ibolya felé, egyre nagyobb feszültség kell. Míg egy infravörös kb. 1,4V-os, a kék már 3V felett van. (a "fehér" Led is kék, csak sárga foszforral kombinálva). 

Ha 1,5V-os elemről akarsz fehér Ledet működtetni, kapcsoló üzemű Led meghajtó áramkörre lesz szükséged.

De sokkal egyszerűbb, ha készen veszel egy jó Led-es Li akkus zseblámpát a kínai piacon. ;-) 

Előzmény: dr!! (917)
dr!! Creative Commons License 2014.01.10 0 0 917

Igen, ettől tartottam, csakhogy van olyan 1db AAA-val működő Streamlight lámpám, ami még  3A akkuval is megy ?????Létezik kisebb nyitófeszültségű LED?

Előzmény: mmormota (916)
mmormota Creative Commons License 2014.01.09 0 0 916

A két elem feszültsége kevés, így ezt nem tudod egyszerűen megoldani. 

Előzmény: dr!! (914)
dr!! Creative Commons License 2014.01.09 0 0 915

Itt a Maglite 2AA lámpa fotója:

dr!! Creative Commons License 2014.01.09 0 0 914

Sajnálom, de nem hagylak békében - más is veszélyben - de egy aranyos kis MAGLITE lámpámat szeretném "ledesíteni", amiben 2 db AA elem adja a feszt és kis hagyományos izzó,meg egy - a lámpa "fejét" csavarva - nyomókapcsoló képezi az áramkört. Én be akarok egy JYSK-es "pumpálós" lámpából kimentett LED-et építeni a MAGLITE lámpafejébe, az említett nyomókapcsolóba bele lehetne illeszteni a LED két lábát, de ugye ekkor is kell az általad említett ellenállás- vagy a sima 3 V-nál nem kell????, mert akkor nyert ügyem van!Persze, elsütni a LED-et nem szeretném, nyugodtan rádughatom a 3 V-ra, menni is fog róla - ha eccer 3,5 V a nyitófeszültsége???

Előzmény: Mungo (910)
dr!! Creative Commons License 2014.01.09 0 0 913

" hogy nem vagyok egy született Picasso... :o))"

 

...hát valóban nem :-), de Picasso egyébként is túl direkt nekem, bár volt egy kék korszaka, ott, mintha tudott volna rajzolni.

köszönöm a részletes magyarázatot, a multiműszeren van diódavizsgáló és így most gyűjtögetve az infókat, a végén még alapdolgokat mérni is fogok tudni (szép ez a magyar nyelv, így is van érteme: ..a végén még alapdolgokat fogok tudni mérni is - na, ezt próbáljuk meg angolul :-)  ). Ami viszont érdekelne, ha hajlandó vagy tovább oktatni, hogy az alkatrészboltos úr azt mondta, hogy egy LED nem adható meg wattban - a teljesítménye - csak fénymennyiségben/bevallom, már nem emlékszem lúment, vagy candelát mondott-e/ nekem meg az összes lámpámhoz wattban adták meg a fényerőt, azt kezdtem összehozni a látott fényárammal, de se a lúmen, se a candela nem kapcsolódik - nekem - a lámpa látott fényerejéhez. Mi a tényleges értéke egy LED-nek? ha a " VILÁGÍTÁSI ERŐT" akarom értelmezni- azahogy, ha venni akarok egy erős fehér LED-et, mit kell mondanom, vagy hallanom, milyen értéket, hogy nagyteljesítményű legyen? lassan fizetnem kell a sok infóért????? :-), de  -

akkor is köszönöm az eddigieket - ja, kis infó, hogy valóban nem fér be sehova a megvásárolt poti, de majd hengeres gyógyszeres dobozból eszkábálok egy dómot az akkutartóra, mostmár jusztse hagyom magam:-)

Előzmény: Mungo (910)
Mungo Creative Commons License 2014.01.08 0 0 912

Így igaz. A kék ledek egy másodlagos emittáló réteget gerjesztenek, ez az általánosan elterjedt megoldás.

Előzmény: mmormota (911)
mmormota Creative Commons License 2014.01.08 0 0 911

A zseblámpába való fehér fényű Led egy kék fényű Led sárga foszforral kombinálva. RGB-t csak akkor használnak ha színeket kell szintetizálni, pl. színes OLED kijelzőben.

Előzmény: Mungo (910)
Mungo Creative Commons License 2014.01.08 0 0 910

...alkérdés: melyik programban rajzolod ezt, mert én is akartam a múltkor kérdez-rajzolni...

 

A4-es papírlap + vastag filctoll. Photoshop-al beszkennelve.

Ebből is látszik, hogy nem vagyok egy született Picasso... :o))

 

Ami a LED diódák mérését illeti, a színes ledek nyitófeszültsége 1,2 ÷ 1,6 V, azt meg tudod mérni a szakadásjelzővel, de nem csipog, csak az egyik irányban mutat a nyitófeszültség miatt valamekkora ellenállást, a másik irányban meg csak villog a kijelző. A fehér LED igaziból három sorbakapcsolt szines LED, amiknek a fénye "összeadódik" és azt látjuk fehérnek. Ennek nyitó irányban kb 3,5 V feszültsége van, ezt már nem mindegyik szakadásjelző látja. Ha van a műszeren dióda mérő, azt kellene használni.

Ennél egyszerűbb, ha rendelkezésre áll egy 5V-os feszültség, vagy egy "lapos elem"

meg egy 470 ohmos ellenállás. Az ellenállást a tápfesz egyik végére, vele sorba a LED és a LED szabadon maradt lábával a tápfesz másik kivezetése. Ha nem világít, akkor a LED-et megfordítod. Ha egyik irányban sem világít, akkor kuka.

Előzmény: dr!! (909)
dr!! Creative Commons License 2014.01.08 0 0 909

Abszolúte tökéletes :-) (alkérdés: melyik programban rajzolod ezt, mert én is akartam a múltkor kérdez-rajzolni, de nem igazán sikerült - nekem nagyon megfelelne így is ) Egyébként az eddigi magyarázatokból így gondoltam, csak így most biztosra fogok menni, köszönöm!

Más: a dióda vizsgálat a multiméterrel abból áll, hogy a szakadásvizsgálatra kapcsolok és ha nyitásirányból mérek, csipog, ha nem, akkor nem és ha egyáltalán nem csipog, akkor hibás a LED? Ennyi? LED adatokat is lehet így mérni? Nyitófeszültséget, teljesítményt?

Tudom, talán iskolába kéne járnom inkább:-)

Előzmény: Mungo (908)
Mungo Creative Commons License 2014.01.08 0 0 908

Szerintem kösd össze az alkatrészeket és próbáld ki. Kárt nemigen tudsz okozni vele magadnak.

 

Nem tudok szebbet rajzolni, de szerintem érthető így is.

Előzmény: dr!! (907)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!