Keresés

Részletes keresés

warr Creative Commons License 2020.12.15 -1 0 55323

Milyen jószágokat tervezel a 240-esbe?

Előzmény: Tapivara (55322)
Tapivara Creative Commons License 2020.12.14 -1 0 55322

Most már ha minden kedvezően alakul, hamarosan indítom a 240-est, addig is guppik vannak... 

Tapivara Creative Commons License 2020.12.13 -1 0 55321

Ja, amúgy aki készítette, nem nagyolta el, a legkisebb merevítője is körbe /vagy körben/ gépicsiszolt,

szóval üresen is jól nézett ki, talán picivel jobban mint most.  :)

Ez is valamikor apasztásos módszerrel lett víztelenítve, úgyhogy volt némi kalandom a vízkővel.

Ezért is tudtam annyi jó tanáccsal szolgálni, ami persze nálad nem vált be.  :)

Tapivara Creative Commons License 2020.12.13 -1 0 55320

Indítást követően sűrűn mértem, 2-3 naponta, később hetente, aztán már ha beállt egy megfelelő értékre, csak szúrópróbaképpen. 

A nitrát általában 25-30, nitrit meg csak indítást követően volt egy darabig, talán 1-2 hétig.

A heti 20% vízcsere megvan.

Előzmény: -carcass- (55319)
-carcass- Creative Commons License 2020.12.13 -1 0 55319

Bírja az és a víz is biztosan jó. Milyen sűrűn szoktad mérni és most éppen mit tud?

8mm, nem kevés, azt üresen cipelni sem egy népünnepély. :-)

---

Nézegettem hirdetéseket, tényleg vannak jók.

Előzmény: Tapivara (55318)
Tapivara Creative Commons License 2020.12.13 -1 0 55318

Azért ne kiabáld el.  :))

 

Asszem' 8mm-es akváriumüveg, oldalról szép zöld, szóval nem opti.

Stramm akvárium, annyi merevítés van benne, amennyi csak belefért, aki csináltatta,

meglehetősen félős természetű lehetett.

Nekem viszont megtetszett a 150-es hosszával, ezért is ezt indítottam pár hónapja, csípem

ha a halak mire végigússzák, addigra nagyjából el is felejtik hogy honnan és miért jöttek.  :)))

Előzmény: -carcass- (55317)
-carcass- Creative Commons License 2020.12.13 -1 0 55317

Akkor azt még elbírja a padló. :-)

Jól néz ki, ebben már bizonyára beállt a víz.

Olyan mintha színezett üvegből lenne.

Előzmény: Tapivara (55316)
Tapivara Creative Commons License 2020.12.13 -1 0 55316

160 körül...

Előzmény: -carcass- (55315)
-carcass- Creative Commons License 2020.12.13 -1 0 55315

Ez mennyi víz kb.?

Előzmény: Tapivara (55314)
Tapivara Creative Commons License 2020.12.13 -1 0 55314

A nagy sikerre való tekintettel jöjjön még egy....  :)

Tapivara Creative Commons License 2020.12.13 -1 0 55313

Na legyen egy kis akvárium is, mer' még azt hiszik, hogy csak dumálgatunk.   :))

-carcass- Creative Commons License 2020.12.13 -1 0 55312

A statikus is csak a tervek ismeretében tud korrekt választ adni. Nyilván valamennyi tartalék mindig van a szerkezetben, de az is véges. Aztán majd jöhetnek az apró repedések a falon, vagy elreped a padlón a kerámia burkolat, szétpattan a laminált lap az illesztéseknél stbstb.

---

Igen, gondolkodóba is estem, de most nem tudnám hová tenni. Pedig a 168-as helyett simán el tudnám képzelni az új pecóba. :-)

De mivel ez még erősen képlékeny, így majd legközelebb, lesz másik.

Előzmény: Tapivara (55309)
-carcass- Creative Commons License 2020.12.13 -1 0 55311

A xifo probléma magától megoldódott...

Tegnap előtt este felúszott a felszínre, de látszott rajta ,hogy valami nem OK, nem evett,olyan furán kornyadt volt. Aztán szépen lesüllyedt a fenékre és estére elköltözött az örök vadászmezőkre.

Előzmény: Tapivara (55304)
-carcass- Creative Commons License 2020.12.13 -1 0 55310

Az egyik a hajópadló, ami ugye párnafás az alapja, nagy súly alatt berogy könnyen. De a rosszabbik az az volt, hogy ugyan nem emeleten volt az akvárium, hanem földszinten. Ja... csak volt a helység alatt egy nagy pince. Statikust pedig nem hívtak ki! Az egész ment a levesbe, halastul, mindenestül. 

Ugye sokat akar a szarka, nem bírja a farka. Na ezért sem szabad ész nélkül - főleg egy kezdőnek - akvarisztikázni. Ugye akvárium az nem csak üveg+víz+technika+halak oszt' jól van. Hanem áram+tömeg+terhelés+hely. 

 

Ugyehogyugye, pont ezt írtam az előbb. Pince is, hajópadló is...f@sza...

Előzmény: Őszinte Ököl (55302)
Tapivara Creative Commons License 2020.12.13 -1 0 55309

Na igen ez már párszor volt itten' platformon, röviden annyi, hogy tartófalak mellett a terhelhetőség

nyilván nagyobb, mint valahol középtájon, de extrém esetben statikus véleményét kell kikérni,

aki az épület műszaki állapotát és jellemzőit mérlegelve rábólinthat a dologra, vagy nem.

----

A nagy akvárium költségeiről meg annyit, hogy mostanában volt fenn itt a fórumon egy 360-as

csúcs akvárium tokkal vonóval ha jól emlékszem 160k-ért és nem kapkodták el.

De hirdetésekben is akadnak nagyon megnyerő ajánlatok, jóformán ingyér, :)

úgyhogy ezek csak akadémikus viták arról, hogy milyen nehéz manapság a kezdők sorsa,   :)

pedig valójában nagyon is könnyű.

Előzmény: -carcass- (55307)
-carcass- Creative Commons License 2020.12.13 -1 0 55308

Áááá, ezek a kicsi cuccok nem nekem valók, mint a helyzet mutatja, a halakból nem elég. :-D

---

Igyekszem nem kezdőnek lenni, de mint írtam korábban, olyan mélységekbe sikerül lejutni, ahol az elmúlt 19 évben nem sokat jártam. :-)

---

Igen, tőlük van a név. :-)

Nagy kedvenc (bár nem a legnagyobb) a mai napig, főleg a Necroticism album. Épp ez a cd volt tőlük az asztalomon, amikor beregisztráltam anno és ez adta magát.

Műfajilag sokszor oda sorolják őket, de ezt ők vitatták/vitatják, részemről kétségtelenül úttörők az oda vezető úton, egyre súlyosabb és változatosabb anyagokkal.

Előzmény: Őszinte Ököl (55299)
-carcass- Creative Commons License 2020.12.13 -1 0 55307

A logika mentén inkább ezzel a megközelítéssel tudok egyetérteni. Szakkönyvek is innen közelítenek, legalább is amiket én olvastam anno.

A 300< méretű akváriumokkal nekem mindig az jut eszembe, hogy a lakóépületeknél a hasznos teher m2-ként ha jól tudom 1,5kN, ami 150 kg. A 300 feletti cuccok meg tokkal-vonóval simán beleszaladnak 350-be (ha nem többe), ami azért már nem kis különbség.

Előzmény: Őszinte Ököl (55298)
-carcass- Creative Commons License 2020.12.13 -1 0 55306

Hogy is mondják? Akinek van majomra... :-)

Nyilván egy 300-as azért megkéri a magáét, pont néztem, hogy ott már könnyen bele lehet szaladni 100e körüli összegbe, a szűrő min. 50-60e plusz az fűtés, aljzat, szűrőanyagok, +ezaz, buvár, kalózhajó...:-)

Ha nem egyszerre kell megvenni, akkor azért megoldható.

Nekem legalábbis thxGod nem olyan nagy gond.

Előzmény: Tapivara (55297)
-carcass- Creative Commons License 2020.12.13 -1 0 55305

Egy napig nem vagyok és tessék, micsoda futamok mennek...:-)

Tapivara Creative Commons License 2020.12.12 -1 0 55304

Egészséges halat ne "dobj ki", ha nem hanyagolod el a heti vízcseréket, a nitrát be fog állni normál

értékre, ha meg elhanyagolod, felmegy pl 100 körüli értékre és ott fog megállapodni.

Nálam indítás után volt nitrit, és nitrát jóformán semmi. A nitrát megjelenése és a nitrit eltűnése

az akvárium beállásának folyamatát jelzi.

Túltelepített akvárium vízcserék elmaradásakor benitrátosodik.  Ennyi.

Előzmény: -carcass- (55291)
Tapivara Creative Commons License 2020.12.12 -1 0 55303

Persze, mondtad és jól is beszéltél, jómagam javaslom időnként , hogy kezdje talán egy kicsivel, emlékezve gyerekkori próbálkozásaimra, de a lényeg, hogy felnőttkorban 240-essel

kezdtem újra. Gyerekként se jószántamból "uborkásüvegeztem", csak egyszerűen nem volt más.

Egy Akvarista kezdjen legalább 100-assal, ha ez meghaladja a képességeit, bármi téren, akkor

mi a francot akar.  :)))

Tarthat pl. tengerimalacot, nagyon szép és kpl. megfelelő méretű tartóketreceket lehet kapni

és nem is kell hozzá se külsőszűrő+világítás+vízminőség és nem is algásodik.   :))

/Csincsilla is jó./

Ha meg akváriumot akar tartani, tartson azt, de ne szűköljön nekem már jóelőre, mielőtt még el se

kezdte.  :))

Őszinte Ököl Creative Commons License 2020.12.11 -1 0 55302

Én is azt mondom, pár kommenttel előbb le is írtam. Egy 100 literes, de jól van legyen, egye-fene .... egy 80-100 literes akvárium a legjobb egy full kezdőnek. De a 80-100 liter az nem is nanoakvarisztika. :)

 

Ideális kis-középméretű akvárium a 100 liter. Azzal jó kezdeni. Csak két véglet közé ne essen egy kezdő. Ne akarjon kapásból 35 literesben CO2-al high-tech akvakertészkedni, és 2000 literessel se akarjon kapásból pirájás, kajmánhalas ragadozós akváriumot. 

 

Nekem volt ismerősöm, aki annyira akart pirájákat, texas sügeret és egyéb ilyen hardcore predator halakat. Pénze volt neki, jó kereső ember. Én csináltam neki a 450 literes szűrőakváriumát, 4 rekeszest. 2300 literes volt az akváriuma 3 helyen megfúrva, vastag üvegből. Meg lett az akváriuma, lefotózta elküldte telefonon a képet. Ugye a fotón nem láttam a teljes helységet. Maga az akvi szép volt. Még én is örültem az ő sikerének, mert egy ritka műfajban akvarisztikázik. Én nem voltam a lakásába akkor még, ő maga jött el és vitte el a szűrőakváriumot. 

 

Igen ám de, 1 hét múlva telefon, hív mindenkit aki segített neki, üvegest aki magát az akváriumot ragasztotta, lakatost aki hegesztette az állványt, asztalost aki az akvárium bútorzatot csinálta és engemet is. Én akkor voltam először a lakásában. Megyünk oda, akvárium mindenestül darabokban széttörve, víz kifolyva többezer liter. Ferdén áll az állvány, mint egy libikóka. 

 

Tudod mi volt a gond? Két dolog is. Az egyik a hajópadló, ami ugye párnafás az alapja, nagy súly alatt berogy könnyen. De a rosszabbik az az volt, hogy ugyan nem emeleten volt az akvárium, hanem földszinten. Ja... csak volt a helység alatt egy nagy pince. Statikust pedig nem hívtak ki! Az egész ment a levesbe, halastul, mindenestül. 

Ugye sokat akar a szarka, nem bírja a farka. Na ezért sem szabad ész nélkül - főleg egy kezdőnek - akvarisztikázni. Ugye akvárium az nem csak üveg+víz+technika+halak oszt' jól van. Hanem áram+tömeg+terhelés+hely. 

 

Előzmény: Tapivara (55300)
Tapivara Creative Commons License 2020.12.11 -1 0 55301

És az is egy jó megközelítés, hogy a "kezdeti fellángolókat", aminek nagy eséllyel ráunás, vízbuggyanás, halsenyvesztés a vége, el lehet riasztani a meggondolatlan akvaristáskodástól,

ami nem is egy utolsó szempont.          Végülis, ha valaki rászán egy 2-300-asra időt pénzt energiát, az már jó eséllyel komolyan gondolja.  :)

Előzmény: Őszinte Ököl (55299)
Tapivara Creative Commons License 2020.12.11 -1 0 55300

Igazad van, ha már megvan a nagy akvárium, az egy sokkal stabilabb alap, mint egy nano.

De mire egy kezdő eljut odáig, hogy van egy beállt nagy akváriuma, az lehet, hogy évekig tart,

míg egy kombót pl. kapásból /relatíve/ beüzemelhet, és abban is elhalazhat nyugiban.

Végülis legtöbben így kezdik, aztán később továbbfejlődnek, vagy nem.  :)

Ha az 54-essel befuccsol, be fog a 300-assal is, (nagy eséllyel).

Jobb, ha kisebbel tanul. Aztán, ha már prof, akkor továbbléphet.

Szerintem kezdőnek egy 100-as böven megfelel.

Persze ha most kezdenék, egy 40x50x150-es (300l ) lenne az igazi.  :)

Igaz, hogy ez már újrakezdés volna, és egy újrakezdőnek nem ajánlanék én se kisebbet.

Előzmény: Őszinte Ököl (55298)
Őszinte Ököl Creative Commons License 2020.12.11 -1 0 55299

Persze lehet kis akváriumot is egészségesen működtetni, viszont akkor bizony kompromisszumokat kell keményen kötni. Azaz kevés hal, amik pici méretűek...stb. Valamint gyakrabban is kell tesztekkel méricskélni. Én egy full kezdő akvaristának - most nem Carcass kollégáról van szó, mert ő azért nem full kezdő - nem ajánlanám azért kapásból a nanoakvarisztikát. 

 

Carcass...hmm.... ha jól tudom, van egy ilyen death metal banda is. :)

Őszinte Ököl Creative Commons License 2020.12.11 -1 0 55298

Létrehozni biztos, hogy könnyebb és olcsóbb és helytakarékosabb. Na de könnyebb fenntartani? Hááát..... ezzel nem igazán értek egyet. A természet sem 30 literben van, tény hogy nem is 300 literben. Az akvárium egy zárt vízalatti ökoszisztéma lemodellezése és annak egészséges fenntartása hosszú távon. 30 literes ökoszisztéma nem fog biológiailag olyan stabil lenni, mint egy 300 literes. De azért a halaknak sem kérdés, hol nagyobb az úszótér. Ha pedig valaki később szeretne több és/vagy nagyobb halakat tartani, oda a kicsi akvárium sehogy sem lesz elég. 

 

Még valami, nagy akváriumban lehet kevés mennyiségű és kisméretű halakat tartani. Kis akváriumban nem lehet sok halat és nagyobb halakat tartani. Ez pedig hatalmas előny a nagy akvárium javára, amit a kis akvárium nem tud behozni. :)

Előzmény: Tapivara (55297)
Tapivara Creative Commons License 2020.12.11 -1 0 55297

De azért egy 30-ast fillérekből fel lehet megfelelő technikával szerelni, egy 300-ashoz  viszont

már durván a zsebbe kell nyúlni.

Jó, a hőtehetetlensége kisebb a kicsinek, meg az is leíródott már, hogy ha nem veszünk észre egy elhullott halat, az egy nagyvízben gond nélkül "eloszlik", de ez szerintem marhaság, ki az, aki nem

vesz észre egy döglött halat az akváriumában.

Persze egy 300-asban egy-két elhullott hal eltűnhet, és ekkor belép a nagy akvárium előnye. :)

Én azt mondom, egy nano-t lényegesen könnyebb létrehozni és fenntartani, mint egy 300-ast.

 

 

-carcass- Creative Commons License 2020.12.11 -1 0 55296

Lehet, sőt biztosan félreérthető voltam. :-)

Szóval csak annyi lett volna, hogy addigra már megunom, hogy olyan kicsi és nagyobbat akarok. Igazából a most parkolópályán lévővel is az a bajom, hogy ahogy így áll ott félretéve, úgy vagyok vele, hogy lehet nem is vele kellene foglalkoznom - magas, de rövid, szekrényt is csináltatnom kell neki. Aztán, hogy költözés után hol lesz helyünk és mennyi, az megint kérdés.

Olyan ez, mint egy cimborám, aki mindig nagyobb kocsit akar. Eleinte nem értettem, aztán rájöttem. :-)

Azt azért már én is tudom ennyi idő után, hogy a nagyobb könnyen fenntartható. A gyerekeim mindig rá vannak kattanva a boltban azokra a mini cuccokra, szoktam mondani nekik, hogy oda kell csak a hozzáértés, a miénk ahhoz képest csak játszótér.

Ettől függetlenül persze jókat szórakozok a vízzel.

Előzmény: Őszinte Ököl (55295)
Őszinte Ököl Creative Commons License 2020.12.11 -1 0 55295

Figyelj, simán kezdheted kapásból 350 literessel is, minél nagyobb az akvi, annál stabilabb a vízbiológia, jobban lehet berendezni, később hűl le a víz áramszünet esetén. A szűrőket is jobban el lehet helyezni benne, legyen az külső vagy belső szűrő. Egy kisebb akvi jobban reagál a változásokra, hamarabb borul fel a rendszer, és javítani is nehezebb. A nagyobb akváriumok nem ilyenek. Pont az a hülyeség, pontosabban a laikus sztereotíp hozzáállás, hogy:

"Először legyen csak egy kisebb 50-80 literes akváriumom, aztán ha belejövök, akkor jöhet a pl: 200 literes is". 

 

Na pont ez az, ami nem igaz! Én azt mondom, egy kezdő akvi 100-200 liter kapásból. De az sem baj, ha nagyobb. Jó... aláírom 500+ literes akvival nem kell kapásból kezdeni. De pont azoknak való a nanoakvarisztika akik már nem kezdők! Ott jobban észnél kell lenni, hogy egy még kisebb kübliben lévő ökoszisztémát fent tudjál tartani. Ezért nem kezdőszint. A te 65 literesed pláne ennyi hallal, most borítja a vízbiológiát rendesen. Most te elvagy egy darabig ezzel a 65 literessel. A 168 literesen olyan sokat nem tudsz már tanulni. Max annyi, hogy van egy külső szűrő. Nyugodtan mehet a nagyobb. A 168 lityóst pedig megtarthatod akár technikai tartálynak (szűrőakváriumnak) az lehetne akár a 300+-os akvárium alatt és akkor nem kell külön venned külső szűrőt. Például. A 65 literes akváriumot is megtarthatod tartalékban, beteg halnak jó lehet, mint karantén akvárium. Vagy ivadékhalaknak afféle nevelő akvárium. 

Előzmény: -carcass- (55294)
-carcass- Creative Commons License 2020.12.11 -1 0 55294

Még annyi, hogy ha azzal sikerül kitanulni a vízbeállítás rejtélyeit, akkor úgyis beruházok egy komolyabb, ~300-350 literes medencébe. 

Előzmény: Őszinte Ököl (55292)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!