Keresés

Részletes keresés

BLAtti Creative Commons License 2015.09.22 0 0 4681

Mindenkitől elnézést az OFF-okért, de ez most fontos!

 

Kutyarágás óta nincs számom, nem tudok sms-t küldeni.

Bármilyen e-mail-ről, amit tudsz olvasni küldj egy üzenetet az info.kovacsattila gémélre és akkor felhívlak. :)

 

Remélem innentől ON!

Előzmény: TrotorC (4678)
TrotorC Creative Commons License 2015.09.22 0 0 4680

A hydroinfo.hu szerint a mostani hétvége nem az igazi:

 

 

Előzmény: dez1 (4679)
dez1 Creative Commons License 2015.09.22 0 0 4679

Én úgy mennék szombaton vagy vasárnap.... 1 ilyet addig össze tudok dobni....

Előzmény: TrotorC (4676)
TrotorC Creative Commons License 2015.09.22 0 0 4678

OFF

 

Valamit el@@tam, nem férek hozzá a fiókhoz, kérnék egy SMS-t.

 

ON

Előzmény: BLAtti (4677)
BLAtti Creative Commons License 2015.09.22 0 0 4677

Végre! :)

"Szolgálati közlemény!"

Zoli, hívj fel! Elküldtem a számomat újfent.

 

Előzmény: TrotorC (4676)
TrotorC Creative Commons License 2015.09.22 0 1 4676

A cikkhez és a rádióműsorhoz:

Tévedés, hogy egyedül nem lehet mosni, persze egy 16 órás műszak úgy tényleg durva. Amit nem értek, hogy annak ellenére, hogy saját bevallása szerint a legnagyobb egyedi fogása is a „grammok töredékében mérhető”, 1-4 gramm napi kinyerhető aranymennyiséget prognosztizál „következetesen”.

Annyi baj legyen, így távolból is tisztelet a téma népszerűsítéséért. Engem meggyőzött, így az új padommal szeretném is testközelből megnézni még idén a Murát.

 

Augusztus elején volt egy rövid aranymosó bemutató, arra raktam össze egy „hagyományőrző” padot. Mivel egyszeri alkalomra szántam, nem bíbelődtem vele sokat, 1 méter hosszú az egész, 2 órát fabrikáltam csak, plusz egy órába telt előtte az anyagbeszerzés.

Valószínűleg nem vagyok százas, de azóta elő sem vettem a szivattyúsat. Teljesen lenyűgöz az újnak az egyszerűsége, pikk-pakk felállítom a parton. Ha nem jó a dőlés, akkor még egyet ütök kalapáccsal a fövenybe szúrt karóra, mégis teljesen precízen használható az egész.

Ráadásul csend van, most a parton a meringülő kluttyogása a leghangosabb.

 

 

(Hozzáteszem, hogy jelenleg nagyon is illeszkedik a mosásra szánt szabadidőhöz; mivel az idén a leghosszabb alkalom is csak öt óra hossza volt, amit kint tudtam tölteni a parton.)

 

Gyűjtöm a tapasztalatokat. Azt látom, hogy profin megfogja amit kell, de a rövidsége miatt gyakrabban kell kimosni a posztót.  

A meringülő nyele viszont majdnem 2 méter hosszú lett, nekem kell is annyi a kényelmes munkához.

 

A posztóról:

  • fekete, egy régi fekete kabátból vágtam ki;
  • nem vastag (szárazon kb. 3-4 mm) ezért abszolút vállalható mennyiségű meddőt tart vissza;
  • a mosás előtt/után némi odafigyelést igényel, szépen ki kell teríteni száradni, különben úgy meggyűrődik hogy rá sem lehet normálisan lapogatni a padra.

Persze vannak hátrányok is. Mivel csak közvetlenül a víz szélén lehet használni, jól le kell ütni a lábakat, különben az első elhaladó szállodahajó hullámverése elmossa az egészet. Ilyen alacsony vízállásnál nehezítheti a kupacolást, ha fentebbről kell a jó fövenyt a vízhez lehordani.  

Az eredményességét tekintve nem panaszkodom. Nem volt még fél köbméter sem, amit legutóbb 3 óra alatt átmostam, kijött belőle cca. 0,3g.

 

 

Amennyire látom, kissé lelassult a fórum. Remélem mindenki az extrém alacsony vízállás okán a fövenyt győzködi, hogy adja már oda azt a kis aranyat, amit rejteget. 

Előzmény: BLAtti (4674)
BLAtti Creative Commons License 2015.09.22 0 0 4675

3 rövid megjegyzés/kiigazítás a hallgatóknak:

1. Nem vörös gránit, hanem vörös gránát homok, ami elsődleges jelként mutatja az aranyat.

2. 1 liter arany sosem 18 kg, hacsak nem rossz a mérleg, vagy nagyon szennyezett.

3. 930-950 ezrelékkel legjobb esetben is csak a második legtisztább arany a murai, hiszen a dunai arany jóval tisztább.

 

A Zalai hírlapban megjelent riportban is van néhány hiba.

A szemcsemérete nem a legkisebb, hiszen a dunai arany sok esetben kisebb átlagméretekkel rendelkezik, mint a murai. Vastagsága hasonló.

A higany nem a fajsúlyánál fogva zárja magába az aranyat, hanem mert foncsort képez vele, amalgám keletkezik, mely igen erős kötődést mutat az arany felületével, ezért körbeöleli azt.

A kimosott aranyat nem KELL a MNB-nek felajánlani.

A képen látható partszakasz épp, hogy nem alkalmas a mosásra, a pad dőlésszöge pedig beszélő viszonyban sincs az említett 9-11 fokkal.

Az említett 950-970 ezrelékes arany tisztaság a dunai arany tisztasága. A murai aranyé a 950 ezreléket sem éri el.

A teljesen tiszta aranyszemcséket már nem szokás higanyozni...

 

A kézi aranymosáshoz nem kell engedély. Minden egyébbel fordulhattok a MNB-hez, de ha esetleg valakinek van kontaktja oda, meginterjúztathatná végre az illetékest is a témában. :)

 

Azt hiszem ennyi kiegészítés elfért itt.

 

Előzmény: BLAtti (4674)
BLAtti Creative Commons License 2015.09.22 0 0 4674

2015. szeptember 19-én a Kossuth rádióban ugyanez a murai aranymosó nyilatkozott egy rövid, 5 percre zsugorított riport keretében.

Meghallgatható a Kossuth rádió hangtárában a Szombat délelőtt c. műsorra kattintva 11:07 perctől.

http://hangtar.radio.hu/kossuth#!#2015-09-19

losznya Creative Commons License 2015.09.10 0 0 4673

Sziasztok!

 

Ez jelent meg nemrég a Zalai Hírlapban.

 

http://zaol.hu/hirek/meg-mindig-rejt-aranyat-a-mura-1724409

 

A szándék még csak-csak, de vannak benne félrevezető információk.

 

Kíváncsi vagyok a véleményetekre!

zounok7 Creative Commons License 2015.08.23 0 0 4672

Kedves Cebrail21!

 

Köszönöm szépen a segítő hozzászólásait, most már tudom, mit kell keresni, mindenféle csillámok nem vezetnek félre. Amúgy inkább csak a kíváncsiság hajtott, véletlenül találtam rá erre a fórumra. Padot valószínűleg nem fogok építeni, de azért időnként lehet, hogy egy-egy vödör sódert haza viszek😃. Mondjuk jó volna valami dúsabb keverék, a mostani minta nem volt alapból vörös: közönsdéges sódernek nevezném leginkább.

Előzmény: Cebrail21 (4671)
Cebrail21 Creative Commons License 2015.08.23 0 0 4671

Nekem gyengébb a mikroszkópom, ennyire apró szemcsét ilyen nagy nagyításban nem láttam még, de amit leírt, az alapján igen gyanus, hogy valóban aranyat talált. 

 

Előzmény: zounok7 (4670)
zounok7 Creative Commons License 2015.08.21 0 0 4670

És erről mi a véleményetek? Ezt a szemcsét tényleg a tál legalján találtam. Ekkor már látszott a vörös és fekete szemcsék dúsulása a tál alján. Ez a szemcse pedig sokkal lassabban mozgott mint a többi. Az arányokról: kb 2 lapátnyi sóderből sikerült mintegy 1-1,5 evőkanálnyi feketés vöröses üledéket nyerni, ebben találtam a képen látható szemcsét. A gyanúsított mérete nagyon kicsi, kb 0,1-0,2 mm. Mérete ellenére nagyon nehezen mozgott, pipettával fel sem tudtam venni, csak fültisztító pálcikával sikerült a tárgylemezre tennem. Amúgy ez is lapos.

 

Ez kisebb nagyítással

 

 

Ez nagyobbal 7 képből illesztve a kis mélységélesség miatt

Ez pedig a legnagyobb méretben az él szerkezete miatt.

 

Szerintetek?

Előzmény: Cebrail21 (4669)
Cebrail21 Creative Commons License 2015.08.16 0 0 4669

Tű hegyével, nagyító alatt  megnyomhatja a szemcsét. A csillámfélék kicsit hajlékonyak, de  aztán hasadnak.  Már igen csekély tengelyre merőleges nyíró erőre is lapokra hasadhatnak széjjel. 

Légi felderítésben nincs tapasztalatom. 

Előzmény: zounok7 (4668)
zounok7 Creative Commons License 2015.08.15 0 0 4668

Hát köszönöm a választ, igazából még sosem láttam mosott aranyat, ezért voltam bizonytalan. Ezt a kérdéses szemcsét rögzítettem tárgylemezen, de találtam két hasonlót. Hát hasítani biztos nem tudnám, ahhoz nem elég finomak a mozdulataim, de a hajlítást megpróbálom. Ha csillám, gondolom elpattan. De már meggyőztél amúgy 😃

Amúgy a tiszai képekről mi a véleményed?

Előzmény: Cebrail21 (4667)
Cebrail21 Creative Commons License 2015.08.14 0 0 4667

Tapasztalat, hogy ha kételyeink vannak egy szemcsével kapcsolatban, akkor az nem szokott arany lenni. Az arany ugyanis minden irányból nézve olyan erősen csillog, hogy nem maradnak kételyek. Szerintem az a legegyszerűbb vizsgálati módszer, ha a csillámféléket ujjal megdörzsölve vagy körömmel megnyomva még vékonyabb lemezkékre hasítjuk. 

Előzmény: zounok7 (4665)
Cebrail21 Creative Commons License 2015.08.14 0 0 4666

A hegyek között a csillámfélék másabbak mint a Dunában. A biotitnak eredetilrg  feketés, hatszöges oszlop alakú jegecei vannak, amelyek fedőlapjai súrló fényben aranyosan csillannak meg. A flogopit ugyancsak hatszöges oszlop, és aranyosan csillog, a muszkovit viszont fehéres.  A hatszöges oszlopok a forgástengelyre merőlegesen igen könnyen hasadnak, a biotit vízben ázás során feketéből aranyosabb csillogásúvá válik.  A megtalált darab feltehetően még nem hasadt vékonyabb lemezekre, ezért üthet el a Dunában megszokott csillámoktól, amelyek többnyire már átlátszó lemezekre estek szét. A muszkovit macska-ezüst néven ismert, átlátszó ezüstösen csillan meg. A szóban forgó darab inkább macska-arany azaz biotit vagy flogopit (én flogopitra tippelnék,) amely még nem esett teljesen széjjel, enyhén megviselt és kopott, nyilván újonnan került a Dunába. Az, hogy nem átlátszó, az attól lehet, hogy még vastag.  

Az aranyat a társaságáról is fel kehet ismerni. Kedveli a vöröses gránátszemcséket,  de még inkább a fekete magnetitet. Ha a szóban forgó szemcse macska-ezüst társaságában volt, akkor még kevésbé valószínű, hogy arany lenne... 

 

 

Előzmény: zounok7 (4664)
zounok7 Creative Commons License 2015.08.14 0 0 4665

Vajon létezik egyszerű teszt a kérdés eldöntésére? Próbáljam melegíteni, vagy savazni és akkor elkülönülne az arany a csillámtól?

 

Előzmény: Cebrail21 (4663)
zounok7 Creative Commons License 2015.08.14 0 0 4664

Kedves Cebrail21!

 

Köszönöm a hozzászólást. Én is gyanakszom, hogy nem arany, mert elég könnyen mozgott, viszont a mikroszkóp alatt részben sem volt áttetsző, és kifejezetten fémes hatású volt. Láttam mellette sok csillámot is, de azok inkább ezüstösek voltak és még könnyebben mozdultak. A beillesztett kép amúgy egy fókuszsorozatból lett összeillesztve (12 képből, ugyanis a mikroszkópnak nagyon kicsi a mélységélessége).

3D-ben lemodellezve a felületet az alábbi kép adódik. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy ennél lényegesen laposabb, de nem sikerült beállítanom azt, hogy az egyes képekhez, mekkora függőleges távolságot rendeljen.

 

 

 

 

Előzmény: Cebrail21 (4663)
Cebrail21 Creative Commons License 2015.08.13 0 0 4663

Az, hogy a felületi feszültség megtartja és elúszhat, még nem zárná ki, hogy aranyról legyen szó, hiszen ekkora méret esetén (0.5 mm) az aranyszemcsék még elúszhatnak. Igen nehéz fénykép alapján meghatározni, de nekem inkább csillámfélének tűnik. A felülete túl sík. Úgy hiszem, hogy az eredeti hatszög alak alul megmaradt, felül letöredezett, az alsó két él szinte tökéletesen megvan csak kopott, az oldalsó két élnek csak az alja maradt meg. Az oldaléleknél mintha vékony recéket látnék a fényképen, ami bizonyára a csillám lemezes felhasadozásának a kezdeménye. Szerintem a szemcse bizonyára "macskaarany", flogopit vagy biotit töredék. 

 

Előzmény: zounok7 (4662)
zounok7 Creative Commons License 2015.08.13 0 0 4662

Ma kíváncsiságból átmostam egy Duna partjáról begyűjtött sóderes mintát. Abban találtam az alábbi szemcsét. Szerintetek ez arany? Amúgy kb 0,5 mm volt a legnagyobb hossza, de a víz teteje elég könnyen felkapta. Ránézésre viszont teljesen fémes, nem csillámnak tűnik.

 

 

zounok7 Creative Commons License 2015.08.12 0 0 4661

Bocsi, a link helyesen:

 

http://galeria.index.hu/belfold/2015/08/11/homokzatonyok_a_tiszan

 

Mik lehetnek azok a vörös foltok?

zounok7 Creative Commons License 2015.08.12 0 0 4660

Sziasztok, nem régen kezdtem el olvasni a fórumot. Ma olvastam az alábbi cikket az indexen. Szerintetek érdekes lehetnek azok a sötét foltok, vagy csak az agyagos part látszik olyannak?

 

http://index.hu/galeria/index/belfold/2015/08/11/homokzatonyok_a_tiszan/ajanlo

 

Üdv

The Great Rat Creative Commons License 2015.08.11 0 0 4659

Hát tálból nálam van választék :D

 

Előzmény: BLAtti (4657)
AranyPeti Creative Commons License 2015.08.11 0 0 4658

Sziasztok!

 

Segítséget szeretnék kérni, budapesti vagy környékbeli aranyásótól. Én még kezdő vagyok ezen a területen, de nagyon foglalkoztat az aranymosás.

 

Van egy-két érdekes rögöcském, amiről nem tudom eldönteni, hogy arany van-e benne vagy, sem. Valamint, találtam egy lelőhelyet, aminek a vizében százával vagy inkább ezrével úszkálnak "aranypikkelyek". Nem tudom, hogy az-e vagy sem, ezért szeretném megmutatni egy hozzáértőnek, hogy érdemes-e a hellyel foglalkozni, vagy sem.

Hoztam belőle mintát is, szívesen elvinném egy hozzáértőnek, hogy nézze meg, esetleg mossa ki, hogy valóban arany van-e benne, vagy sem. Aztán fogjuk össze, és közösen álljunk neki, és mossuk ki, ha érdemes.

Képeket tudok e-mailben küldeni.

 

Köszönöm a segítséget!

 

Üdv.

 

Peti

BLAtti Creative Commons License 2015.08.09 0 0 4657

Szervusz. A gyári tálak bizony nem olcsóak, azonban a véleményem az, hogy a kezdetekben sokat segítenek, mert nehezebb belőlük elveszteni az aranyszemeket. Azonban kitartó gyakorlással egy idő után ráérezve a fő fogások közül a fontosabbakra, már szinte bármivel tudsz majd "tálazni".

Ugye eleink megégetett falapáttal nézték az aranyat és számolták meg a fent maradt aranyszemcséket. Ez gyakorlottabbaknak már akár vaslapáttal is megy ma már. 

Javaslom, hogy csatlakozz elsőre olyanhoz, aki már tud tálazni, rendelkezik egy, vagy többféle tállal is és a tál mozgatását tanuld meg tőle, aztán értékeld át a pénzügyi dolgokat. Lehet nem is lesz rá szükséged, hogy vegyél egyet.

Minden jót!

 

Előzmény: panna0328 (4655)
HUN. gyerek Creative Commons License 2015.08.09 0 1 4656

Örülök hogy segíthettem!

 

Ha elakarod kezdeni akkor mindenképpen szerezz be egy mosópadot mert tállal nem érdemes szarakodni! Mintavételre jó vagy a végeredmény kimosására ha nagyobbak a szemcsék. Egyébként a kimosott arannyal teli fémes homok amit kimostál a szövetekből rozsdás vaslapon tisztítható meg egyenletes és megfelelő erősségű vízelosztás beállításával de a neten sok mindent megtalálsz ezekkel kapcsolatban. Már az is sokat ér ha olvasgatod a fórumot, a google-ban is rákereshetsz ezekkel kapcsolatos témákra, a youtube -on is van egy pár videó illetve beteszek neked ide egy oldalt;

 

http://aranymosasitthon.blogspot.hu/

 

Innen sok mindent megtudhatsz.

 

Padot tudsz csinálni magadnak miután jobban utánanéztél a dolgoknak de ha valami gondod adódna itt is segítséget tudsz kérni, biztos segít valaki vagy ha egyáltalán nem vagy az az ezermester vagy nincs időd barkácsolni akkor vehetsz az ebay -ról is egyet vagy megkérdezheted itt is hogy nincs e valakinek eladó.

 

Sok sikert kívánok! Üdv; HUN. gyerek :)

 

Előzmény: "Aranyászok" (4654)
panna0328 Creative Commons License 2015.08.08 0 0 4655

Sziasztok, 

Olcsó aranymosó tálat tudnátok nekem ajánlani? Gyári tálak 9ezertol kezdődnek és azért azt lássuk be erős túlzás egy műanyag talert ennyit kiadni. Köszönök minden segítséget 

"Aranyászok" Creative Commons License 2015.08.05 0 0 4654

Kedves HUN. gyerek!

Igen, köszönöm, megvagyok, olvastam, de csak ma este tudtam rá reagálni (nekem is kicsit sűrű volt az utóbbi pár nap :).

Itt is megköszönöm a segítségedet a kísérlet sikeres teljesítéséért! :)

 

Ennek eredményeképpen közhírré tétetem, hogy a "család kontra én fogadás" döntetlennel zárult!

HUN. gyerek szakszerűbben tudná elmondani a homokunkkal kapcsolatos tapasztalatait, de leegyszerűsítve én azt tudom mondani, hogy volt is arany, meg nem is. A nehéz szemcséket jól felismertem, a csillámot is, már "csak" a piritet, a termésrezet, a termésrézzel kevert aranyat, és a tiszta aranyat kellene megtanulnom halálbiztosra megkülönböztetni... Még nem tudom, mihez kezdjek ezek után a kapott információkkal, mindenesetre azért jó volt egy olyan ember szakvéleményét hallani, aki jóval többet ért a témához, mint én (v. a családom). Azt gondolom, hogy ha hatékony szeretnék lenni aranymosás tekintetében, akkor még sokat kell tanulnom. Azt gondolom, hogy lehetne sürgős is nekem ezen ismeretek elsajátítása, de jelenlegi életmódom ezt nem teszi lehetővé. (Az 5 éves tervemben ez az elfoglaltság nem szerepelt :) Ugyanakkor kíváncsi természetű ember vagyok, és szeretek az élet által felkínált jó lehetőségekkel élni. De azt is tudom, hogy még ha jelenleg nem is menne a reggeltől estig való aranymosás, akkor is tisztességesen meg kellene tanulnom az alapokat, mert abban a kis időben, amit erre tudnék szánni, illenék jól is végezni a dolgomat... Azt hiszem a tállal való mosás az első komoly leckém, igaz?

 

Üdv, "Aranyászok"

Előzmény: HUN. gyerek (4653)
HUN. gyerek Creative Commons License 2015.08.03 0 0 4653

Szia Aranyászok!

 

Válaszoltam az emailedre a kísérleteimről! :)

Előzmény: "Aranyászok" (4649)
losznya Creative Commons License 2015.07.31 0 0 4652

Szia!

 

Ha valóban a kézi aranymosást végeznéd akkor az illetékes Környezetvédelmi és Vízügyi hatóság engedélye kell!

Ha szivattyúznál, akkor az előbb említett szerv nem fog engedélyt adni, viszont a területileg illetékes jegyzőnél kaphatsz egy papírt, ami nem ér semmit, mivel a tevékenység így a bányatörvény hatálya alá esik.

A lényeg, hogy az engedélykérésben hivatkozd meg a vonatkozó bányatörvényt, és az eszközök felsorolásakor lapát, pad, vízmerítő legyen feltüntetve. Hangsúlyozd, hogy alkalmi jelleggel végeznéd és nem szándékozol környezetkárosítást elkövetni.

 

Szerintem, ha a kézi mosásnál maradsz, és mosás után felszeded a szemetet és eligazítod az általad megmozgatott fövenyt, akkor nyugodtan lemehetsz a partra engedély nélkül mosni. Senki nem fogja megkérdezni hogy van e engedélyed.

Előzmény: borax77 (4650)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!