Nálam több már februári termelés, mint a januári (ami JRC felett volt ( 8 %-al) és, ha minimum olyan nap lesz, mint ma, akkor még a februári JRC-t is elérhetem. Kb. 10kW kellene holnap.
Irtóznak néhányan a hősokktól. Amikor indul a keringető, még nem 200 fokos a vákuumcső, hanem éppenhogy elérte az indítási hőfokot. Hősokk rekkenő nyári napsütésben áramszünet után következhet be. Ami nem túl reális, kivéve erősebb vihar után. Ha összecsapkodta a fázisvezetőket. :-(
Ez is megoldás, csak egyrészről a 20kx4 éves pénz, az tokkal vonóval 1.268.000.- (49x20k + 4x72k állami tám.), tehát a mai árak mellett legalább kettőt kellene csinálnod, ami már 40k/hó, és 4 év múlva valóban hozzáláthatsz 2.5misi elköltéséhez. Amire most leszerződök, azzal rögtön van pénz, és 4 éven keresztül fizetek 41k-t havonta.
En kereskedelmi banktol nem vennek fel hitelt napelem telepitesre, hanem egy 20k x4 eves fundamentaval visszaternek erre a temara 4 ev mulva es az akkor megjobb megolcsobb napelemet vennem meg.
- pont erről beszéltem. Ezért mondtam le a Ginopról. Ráadásul ott folyamatos riportolás is van, úgy sejtem.
- a k&h hitelt meg azért mondtam, mert végignéztem a jelentősebb ingatlan hitelező bankokat (OTP, Unicredit), és ezzel jött ki a legjobban, illetve az akció miatt most minden költséget elengednek, a Földhivatal 12.000.- forintjának kivételével.
A GINOP jol hangzik, de elofinanszirozas van. Tehat vagy trukkozol a kivitelezovel a szamlakon, vagy kicsengeted elore az egeszet. Egy 100k indulo toke also hangon barmely hitelelbiralathoz is kell...
Hátha valaki ugyanabban a cipőben jár mint én, és segíti az alábbi infó:
Napelem telepítés előtt járok, és már egy ideje keresem rá a finanszírozást. Múlt pénteken úgy néz ki kijött a lakóépületek energiahatékonyságát növelő GINOP-8.4.1/A-17, és az ehhez tartozó VEKOP eu-s móka. Gyakorlatilag 0%-os MFB hitelt jelent, ha jól olvastam 3 millió alatt még ingatlan fedezet sem kell. A rossz hír, hogy az olvasnivaló 100 oldal nagyságrend, és a kitölteni való sem kevés. Illetve ahogy számolgattam, az energiatanusítványok, és az egyéb igazolások megszerzése cirka 100k-ra rúg. Egy kicsit elkedvetlenedtem, de valaki ajánlotta, hogy nézzem meg a K&H-t. Ott most 03.30-ig akciósan, új hitel esetén minden költséget átvállalnak. Ez 2.2 esetén amúgy olyan 130k huf lenne. Ha ezt kombinálom ltp-vel, akkor 4 év múlva le van tudva a hitel, és cirka kamatmentesen megúszom.
Ha valakit esetleg érdekel a matek, akkor kifejtem.
Nekem sikkolim van fan-coilos futesrasegitessel. En nem cserelnem le vakuumosra, meg ha ingyen cserelnek sem. Okok : 1., a sikkoli telen lehet, hogy valamivel kevesebbet ad, de amennyiben rahull a ho, akkor a legelso napsutesre lecsuszik rola a ho, mig a vakuumosokon ott csucsul jo sokaig. 2., a sikkolim vezerlese 95°C-ig engedi a tarolot felfuteni. Kepes visszahuteni ejszakai keringtetessel. 3., ha napkozben erne el ezt a hofokot, akkor letilt. Viszont nincs gond, mert a fagyallo 3bar nyomason hosszutavon birja a 230°C-t , de ez sohasem kovetkezik be, mert a sikkoli maximum 150°C-ig melegszik.
Ha mar vakuumcsoves, akkor sima vizzel drain -back megoldassal. Igy a sokkot csak a csovek vegei erzekelik, amikor az elektronika inditja a keringteto szivattyut es a viz bejut a holeado feluletre.
Vitatkoznék az előttem szólókkal. Ha elfogadod a véleményem, akkor a vákumcsöves rendszert választod!
Hatásfoka magasabb a "sik" változatnál, és ha drain-back rendszert építed (építteted) ki akkor "fagyállóra" sem lesz szükséged, s mint tudjuk a tiszta víz jobb hőközlő közeg mint a "fagyállók".
Ökölszabály alapján 50 liter / fő melegvíz szükségeltetik a családnak, 1 db csőtöl megközelítően 75-85 Wh (a heat-pipe hőmérséklete elérheti /esetenként meg is haladhatja/ a 185 °C-ot) teljesítmény várható "szikrázó" napsütésben. Ha ezekkel számolsz nagy csalódás nem fog érni.
Én úgy tudom, hogy a vákuumcsöves-nek jobb a hatásfoka, viszont nem bírja a sok hosszantartó hősokkot, mert elsavasodik a fagyállófolyadék, ami mindent megesz. Nálam múlt évben volt egy kora tavaszi enyhén napsütéses napon karbantartás. Mivel nem volt keringtetés azonnal 166 fokra felugrott a kollektor hőmérséklete, ami miatt a szivattyút letiltotta a vezérlő (110 foknál letiltja, mivel már más halmazállapotban van a fagyálló), így a nap további részében hősokkban volt a rendszerem. Másnap tökéletesen ment a rendszer, mivel éjszaka kihűlt.
Szerintem:
Síkkollektor akkor jó választás, ha csak HMV előállítása a cél és nincs lehetőség a fölös hőenergiát elvezetni. Jobban tolerálja a hősokkot.
Vákuumcsöves:
- HMV + fűtésrásegítés (ekkor előfordulhat, hogy nagy melegben be kell indítani a fűtést)
A sima, és a HD-nál is kisebb, mint 25db van megadva zajkibocsátásnak. Nekem 2200-as kellene, egyikben sincs ventilátor. A youtube-on van videó beüzemelésről, de hangját nem hallani. Bár ott kb 1000 watton termel. Lehetőleg beltérre szeretném helyezni, mert nyáron, amikor teljes terhelést kap, jobb a hűtése bent. Így talán tovább is bírja.
Köszi. Akkor azt hiszem, megvárom. Azért gondoltam külön helységbe telepíteni, nehogy zavaró legyen a hanghatás, már ha van. Mekkora hangja van ezeknek nyáron teljes terhelésnél? Kb mint egy hűtőgép?
Írtam a forgalmazónak még másfél hónapja, akkor azt írták vissza, hogy engedélyeztetés alatt van a HD-Wave. Árakat nem írtak, elvileg picit olcsóbb lesz.
Nem lenne szükségem a SE-re, de tetszik a 12 év gari, a panelenkénti monitor, stb. A pár hónapot miből gondolod? Árat lehet tudni nagyjából? Olcsóbb-drágább lesz mint a "nem HD Wave" SE?
In addition to its functionality as a DC-optimized inverter, the single phase inverter also manages battery and system energy as part of SolarEdges battery storage solution.
Feature Highlights:
Solar inverters specifically designed to work with power optimizers
2.2kW to 6kW inverter range
Superior efficiency
Standard 12-year warranty (extendable to 20 or 25 years)
Built-in module-level monitoring receiver
Communication to internet via Ethernet, wireless (Wi-Fi or ZigBee) or cellular connection
Supports PV and battery management as part of the StorEdge solution
Szerintem ha SE-ben gondolkodsz akkor érdemes megvárni a HD Wave invertert mire lesz engedélye itthon, gondolom max pár hónap. Az sokkal kevesebb hőt fejleszt.
Tapasztalati vélemény érdekelne. Mekkora hőt fejleszt egy 2500-as SMA, vagy egy 2200-as SE inverter? Hogy 5 méteren belül legyek, meg hogy külön helyiségben is legyen, ezért a lakás legkisebb kétbetűs helyiségébe lehetne telepíteni, ami kb 2 m2. Lesz belőle nyáron szauna, ha ide lenne rakva? Köszi.
Mindenképp kell hőcserélő sajnos, azt nem lehet kikerülni. Azt tervezem hogy amit eddig a gázfűtéshez használtam azokat rákötöm, ez csak kiegészítése lesz a hőszipkáknak, hátha kicsit kevesebbet fognak fogyasztani alapon, meg tető lesz felettük. A medi szivattyúja 12-15m3/órával nyomja a vizet/db, a síkkollektornak meg 30-70L/óra van megadva, ahhoz elég egy nagyon kis teljesítményű pár wattos keringető szivattyú(2db), mehet 0-24 is akár, nem kell vezérlés. A másik ami miatt nem lehet átengedni a medence vizét a síkkolin az a klór, pár év alatt szétmar mindent ami rézből van, ezt tudom, mert a mostani hőmérő szondának is egy is rézcsőből van csinálva ami beleér a vízáramlásba és hát kellett már cserélni, mert eltűnt a vége.
Elég macerának tűnik az egész, de hátha be tud egy kicsit segíteni a hőszipkáknak, bár a 6kwp nem sok a 2 hőszipka max 73kw-hoz képest.
Megnéztem a helyet ahová a két hőszipka kerülne, hát... Elfér végül is, de azért nincs akkora hely mint gondoltam. Azt írja a kezelési, hogy ha valami pl fal elé teszem akkor 50cm-t kell elhagyni, mindkét oldalt min 70cm-t, és előtte ha fal van pl kerítés akkor legyen min 250cm, na ezzel van egy kis gond. A kerítés van kb 4méterre, de előtte tuja sor van. Ezüst meg valami más fajta jutott oda, kb 1.5m-re lenne a gép elejétől. A másik problémás részlet hogy le akarom süllyeszteni az akna tetejéhez képest 50cm-rel, lejt a terület, de így is 10-15cm-rel lentebb lenne az alapja mint a föld szintje az alsó ponton. Kell 3m széles hely a két gépnek, ez megvan sőt van még több is ha kell.
A tetőnek ami magasabban lenne 4db síkkollektort kipróbálok(persze lehet ezt kicsit később), akkor nem süti a nap a gépeket nem esik rá az eső, tud jól szellőzni(felfelé nem fúj ki semmit), és kb 6kwp-vel tudna besegíteni a két gépnek. Hátha tényleg számít valamit a 3kw fűtésrásegítés gépenként.
Ezek a síkkollektorok ugye nem robbannak fel ha nem vezetem el a hőt mert épp nem használom a medencét pl tavasszal, ősszel?
1998 óta van a8-asom, rengeteg volt, eleinte eladásra hoztam őket, aztán 2001 után már csak használtam. Azóta csak 3db volt 16 év alatt. De mindig volt mellé más autó is. Most van hogy elfogytak az autók szinte csak az a8 van. Egy kabrió nagyon hiányzik, sportautó nélkül megvagyok valahogy.
Ezek nem jók sajnos, ezzel kezdtük, 4db kéne ebből a hajlíthatóból de az nem fér el, 3db-nál nincs elég fesz a töltőnek(akku+5v kell neki). MPPT 48v-os töltő lenne 200eur-ért, van már neki a hajóján is de ott két poly panel táplálja.
A legjobb a pana 330-as lenne, az pont jó minden szempontból.
Nem tud valaki itthon olyan napelem árust ahol lehet venni egyetlen darab Panasonic HIT 330w-os panelt?
Apámnak van egy kis elektromos járműve, ilyen fagyiskocsi szerűség mint amit a margitszigeten lehet bérelni. Ennek a 48v-os akkuját szeretné tölteni egy mppt-s solar töltővel.
A tetején kb 2mx1.1m hely van. Két normál panel sehogy nem fér el ami tudna elég feszültséget adni. Két lehetőség van 96cellás lehetőleg Panasonic 1db mert ez kicsit nagyobb feszültséget ad mint a többi pl benq(abból ugyanúgy nincs 1db sehol), vagy vékonyfilmes pl solar frontier 160-170-ből kettő, de ez sincs és még nehéz is, ez 80voltos.
Ennek a teljesítménygarinak nincs sok értelme, mert nem biztos hogy leromlik a sima panel 80%-ig, lehet hogy mondjuk 85% lesz, csak 80-at tudnak garantálni, amit ráadásul nehéz lesz majd megreklamálni, mert csak labor tesztet fogadnak el gondolom. MAx arra jó egy ez hogy ha felét termeli egy panel akkor azt kicseréljék, nem hiszem hogy 24 év múlva még bárki fog ezekkel a régi panelekkel foglalkozni, ha egyáltalán meg lesz még a gyár. Elég sok csődbe megy.
A normál elhasználódást vegyük mondjuk a 80%-ot 25 éve múlva egy 260-as panelnál 208w és nézzük a 87%-ot 226w, nincs akkora különbség, fel kell tenni még 1-2 panelt ami kompenzálja a kieső termelést, jó esetben sokkal jobbak lesznek addigra sokkal olcsóbban.
Én meg nem szeretném cserélgetni de ezt most meglépem(20csere a 46-ból), hogy kevesebb panelből meglegyen a 23kwp mező. Azért ha lesznek tömegével 360w-os panelek olcsón majd akkor hívogató lehet cserélni ha szükség van többlet termelésre közel 6kwp-vel nagyobb lehet a mező mint a 290-es.
A hőtágulás bele van számolva, igaz csak 90K-el, de ekkora mezőnél faszerkezeten nem jelent gondot.
Felfogatás: A csúszóanya fut a sínben teljes hosszon. A keresztirányú illeszthetőséget meg a sarok-idom "elnyújtott furata" teszi lehetővé (kép1).
Akadnak kövérebb rendszerek is tetőfedésként, csak nem követem mindegyiket évről-évre. Itt pl. egyben van az egész mező, megszakítás nélkül. Minden panel közé került 6mm gumihabcsík. A táblák csak simán a deszkákra vannak csavarva alulról. (kép2-3) Természetesen az ilyen rendszereknél öngyilkosság garantálni a beázásmentességet (nem is cél), de az biztosítható, hogy nem patakzik a víz.
(Gyári, erre spec. szerelvényekkel már bátrabban, de annak az ára is olyan.)
Ennek én örülök a legjobban hogy tévedtem, mert ez egy nagyon ígéretes panelnek tűnik.
60cellás normál feszültség. 360-as is lesz. Pár év és tényleg itt fognak kopogtatni a 400w-os panelek, talán akkor lesznek majd jó árabn a 350-360w-os panelek.
Ami még jó ebben a panelben hogy nem nagyobb széltében csak 1cm-rel mint egy átlagos panel.
Az ára az egyetlen problémája mint a legtöbb lg-nek, de hátha ez majd változik.
Egyelőre nekem megfelel a 290w-os solarworld mono perc is.
Szép és precíz munka! A furatok felhasználása nagy pontosságot igényel, ezért én a lemezes leszorítás mellett döntöttem. A panelek egymáshoz szorítását nem mertem beválalni mert úgy tudom, az alumínium hőtágulása 1m-en 2,4mm, 100C fok változása esetén. A nyári kánikula és a téli nagy hidegek esetén ez meg is lehet. Az 1m-es zártszelvény távolsággal nálam 8-10mm-es hézag biztosít helyet a tágulásnak.
A hideg felületen kicsapódó pára lecsöpögése okozhat némi bosszúságot beázás nélkül is.
Üdvözletem az uraknak! Élvezettel olvasom jóideje a fórumot, sok hasznos infóra tettem szert mások tapasztalatai, megoldásai alapján, főképp, hogy mi hogy működik - működhet a gyakorlatban.
Érdeklődő laikusként most a tanácsotokat kérem! Az egy és a 3 fázisra termelő inverter közötti gyakorlati különbség, illetve adott rendszerhez ajánlott inverterek típusa, netán a rendszer értékelése érdekelne...
Házfelújítási projekthez kapcsolódóan napelemes rendszer is kiépítésre kerül. 3,57 kW-os rendszerre van ajánlat 2 verzióban, 14 db 260 W Amerisolar napelem mellé 1 fázis esetén Growatt 4200 MTL, míg a 3 fázis esetén Fronius Symo 3.7-3-M Light (wifi nélküli) inverterrel. Az ingatlanon 3 fázis és 16 A van jelenleg.
A napelemek 2 tetősíkra kerülnek, 7-7 db DK és DNY tájolással, 40 fokos dőlésszögű tetőre, az inverter fedett szabadtéren lenne elhelyezve, közel a villanyórához. Úgy kérem a kiépítést, hogy később további napelemekkel bővíthető legyen...
Koszi, akkor ha jol ertem nincs haszna rohanni, mert ha 4 kW-nal nagyobb visszataplalos rendszert kivitelezek, akkor beszedhetik a halozat dijat. Tehát ha marc 31 utan jelentem be a kerelmet, akkor se vesztek semmit?
4 kW teljesítmény alatt nem kell fizetned akkor sem, ha március 31 után adod be az igényedet.
Egyébként gondold el, hogy mennyien nyomják most be az igényüket! :DDD
Amugy jol ertem a halozatra valo visszataplalas kizarasahoz sziget uzemodot kell kiepiteni, vagy minden aramot hazon belul kell elhasznalni es a felesleget levezetni? Ez eleg bena.
Nem kell szigetüzemet kiépítened, valamiféle berendezést emlegetnek, amivel kizárod a kitáplálást.
Koszi, akkor ha jol ertem nincs haszna rohanni, mert ha 4 kW-nal nagyobb visszataplalos rendszert kivitelezek, akkor beszedhetik a halozat dijat. Tehát ha marc 31 utan jelentem be a kerelmet, akkor se vesztek semmit?
Amugy a halozatert mar most is fizetni kell:
Vetelezesnel van rendszerhasznalati dij,
Eladasnal a rendszerhasznalati dijat levonva, csak az aramert fizetnek
Amugy jol ertem a halozatra valo visszataplalas kizarasahoz sziget uzemodot kell kiepiteni, vagy minden aramot hazon belul kell elhasznalni es a felesleget levezetni? Ez eleg bena.
Lapos állásszögnél megfontolandó a napelemtáblák fejjel lefelé rakása. Vagyis a kötődoboz van lent. Ekkor 4-5cm szabad hely van a koszcsík számára anélkül, hogy beleárnyékolna a cellákba. Ha tető van alatta, akkor arra kell figyelni, hogy minden panelnek lefelé álljon a szolárkábele. Értelemszerűen a legalsó panelek vezetékei nem látszhatnak ki a panel alól, így ezeket kábelkötegelővel kell összefogni olyan gurigába, hogy a zsindelyen levezetődő csapadékvizet ne vezthesse be a szolárkábel a napelem kötődobozába. Ha nincs tető alatta, mert a napelem a tető, akkor egyszerűbb "lelogisztikázni" a fejjel lefelé rakott panelek vezetékeit.
Napkoli-hőszipka-medence:
A napkoli rendszerbe csatlakozása a hőszipka után legyen, mert ekkor a hőszipka jobb munkaponton tud dolgozni. Ő mindig a lehető leghűvösebb vizet kapja a medence felől, rámelegít, majd tovább fűti a kollektor. A vízkörbe való csatlakozását olyan hőcserélővel kell megoldani, ami a 2 oldalán más-más tömegáramokkal tud üzemelni. Erre a lemezes hőcserélő nem alkalmas. (Pl. a FÉG-SPIREC, de inkább jobbat érdemes megcélozni.) Annyi előny azért van a kollektor-medence hőcserélő választásnál, hogy nem muszáj brutális méretű hőcserélő, mert a kollektor "ingyenmelege" elmelegedhet a medencevíztől. Számottevő hatásfokromlás nem lesz. Könnyen lehet, hogy az a hőcserélő, ami most benne van a körödben a gázkazános fűtésnek, nyugodtan felhasználható.
Szia! Most hogy kell ertelmezni ezt az uj rendeletet?
Ez csak uj kivitelezesre lesz ervenyes?
15. § Az elosztói teljesítménydíj éves díj, amelyet 12 egyenlő részletben, havonta kell megfizetni.
16. § (1) A profil elszámolású felhasználónak minősülő rendszerhasználó akkor köteles elosztói teljesítménydíjat fizetni, ha olyan háztartási méretű kiserőművet üzemeltet, amelyre vonatkozóan
a) az üzembe helyezési szándékról szóló, a Vhr. 5. § (3) bekezdése szerinti igénybejelentés illetékes elosztóhoz történő benyújtása, vagy
b) a névleges teljesítmény megnövelése
2017. március 31. utáni időpontban történik.
Aki március 31-ig beadja az igénybejelentését, annak nem kell fizetnie.
Az uj kivitelezesnel az engedely keresenek datuma szamit, vagy az atvetel datuma? Utobbi esetbenar biztos nem lehet ujat kivitelezni regi feltetelekkel, ennyi ido alatt nem.megy at a papirmunka.
Az igénybejelentés benyújtásának dátuma számít.
(2) Nem kell az (1) bekezdés szerinti elosztói teljesítménydíjat fizetni abban az esetben, ha az (1) bekezdés szerinti háztartási méretű kiserőmű úgy került kialakításra, hogy megfelelő műszaki berendezés megakadályozza a hálózatba történő visszatáplálást, és erről az üzemeltető a hálózathasználati szerződéshez kapcsolódóan nyilatkozott.
Akkor nem kell egyáltalán a későbbiekben sem elosztói teljesítménydíjat fizetni, ha a hálózatra táplálás lehetősége műszakilag kizárt.
A regiekre nem tudjak kesobb beszedni?
Elvileg be tudják, nincsen akadálya annak, hogy a 16. §-t hatályon kívül helyezzék és minden termelőnek elosztói teljesítménydíjat kelljen fizetnie.
Megnéztem vannak 50-70ezer ft-ért/db ilyen síkkollektorok.
1500wp-t tud egy ilyen 2m2-es panel, ez eddig fasza, de olvasom tovább javasolt áramlás
30-72L/óra.
Hogyan fog ez besegíteni a hőszipkának?
A medence szivattyú kb 12-15köbmétert nyom óránként, ami jön a szkimmerekből, először bemegy a homokszűrőbe, onnan átmegy a hőszivattyún vagy más fűtésen illetve a hőcserélőjén és onnan megy még a klóradagolón keresztül vissza a medencébe a fúvókákon keresztül.
Tehát hogyan kapcsolódik ebbe a körbe a napkoli?
Én eredetileg arra gondoltam hogy a hőszipka elé be van kötve, a víz átmegy rajta(ilyen a szolárszőnyeg) onnan már egy kicsit melegített víz megy a hőszipkába ami ugye összesen max 10fokot melegít a vízen a leírás szerint ennyi lehet a különbség a bejövő és a kimenő víz hőmérséklete között. Ha melegebb megy be mert valami egy kicsit előmelegítette akkor könnyebb neki elérni a cél hőmérsékletet, de előbb is lekapcsol mert azt hiszi már elérte amit kell közben a napkolitól jött a melegebb víz.
De ez nyilván nem működik így, először is azért mert szétrohad a rézcső(ebből van a belseje) a klóros medence víztől, másrészt meg a 30-70L/óra áramlás helyett kap 12000-15000L/óra áramlást.
De akkor hogyan tudom bármiféle fűtésre fogni a medencénél?
Ránézésre ez jóval kevesebb, látszik a képen a vízszintes gerenda 15fok lehet vagy még alatta, de az is elég. Nálam a 25fokos szépen öntisztul, de a 10.5-11fokosnál az alján van egy koszcsík, azóta lehet már nincs de néha tisztogatni kell.
A fogót majd mondogatom még. Jó lenne ha én is össze tudnék préselni egy MC4 csatit.
Mielőtt jönni kéne mennyivel előtte szóljak?
Jövő hétre lesznek meg a rögzítős cuccok(csak egy doboz csavarra kell várnom), el kezdem felpakolni, közben megrendelem a napelemet, 2 hét kb mire ideér rendeléstől számítva.
Fel is tudom dobálni őket( 20-at a régiek közül meg le), de utána kellenél. A 2. stringnek meg kéne csinálni a dc védelmét és a kábellel kiállni a tetőre ahogy megbeszéltük. De ha addig kész leszek akkor beállok vele a padlásra vagy akár az inverterig, mert hagytál itt csövet, talán elég lesz.
Erre én is gondoltam, hogy tennék egy tetőt fölé és akkor akár ilyen is lehetne, mert rásegítene a hőszipkákra, de amúgy látni fogod őket, mert szeretném ha te kötnéd be ha meg lesz. A vizet én megcsinálom, csak az elektromos részt kéne. A tető védené is az esőtől stb.
Amiről beszéltünk fogó, lassan vedd meg légyszi, mert állok neki pár héten belül a munkának.
Először a napelem részt akarom megcsinálni, aztán ha kész akkor foglalkozok a hőszipkákkal.
Kell egy beton alap a medi akna mögé kb fél métert lesüllyesztem,mert lejt a terep amúgy is, így könnyebb lesz az akna hátsó falán kijönni a csövekkel. Kb fél méterre teszem a gépeket az aknától hogy tudjon levegőt szívni rendesen. Egyébként ezek szuper csendes full inverteres leolvasztós gépek -7fokban is működik(nem akarom kipróbálni)
A hőszipkák mellé tényleg megfontolandó lehet 2-4 tábla síkkollektor. Azok várható éves hozama a teljes kihasználtság végett jelentősen karcsúsíthat a hőszipkák energiaigényén. Megmaradna villany másra.
Valószínűleg amúgy sem árt 1 hangszigetelő falat emelni a hőszipkák mellé, így az már kaphatna akár 1 kis tetőt is, amit a síkkolik alkothatnának.
Komámnál 2 állásos kocsiszín lett fedve napelemmel. (talán nem veszi zokon, ha publikálom) A táblák közé sziloplaszt lett nyomva. A fagerendákon napelem alusín tart (mint pl. cserépléc) és az egyes táblák a keretükön lévő alsó furattal lettek felfogatva. Csak ez esetben a sínbe való csúszóanya nem imbuszt kap, hanem rövid 6lapfejűt, melyeket létrán állva a panelek alatt célszerű racsniskulccsal meghúzni. A sín a gerendákra szögidom-al lett csavarva (de lehet "L" idommal is).
Annyival azért tisztában kell lenni, hogy csak utólag derül ki, hogy mennyire vízzárt. Nem a szilózás a gond, hanem az adott napelemtáblák alukeret gérvágásai szivárogtathatják le enyhén a vizet. Ez persze kis mennyiség, néha 1-1 csepp. (A szerencsén múlik.)
Szia! Most hogy kell ertelmezni ezt az uj rendeletet?
Ez csak uj kivitelezesre lesz ervenyes? A regiekre nem tudjak kesobb beszedni?
Az uj kivitelezesnel az engedely keresenek datuma szamit, vagy az atvetel datuma? Utobbi esetbenar biztos nem lehet ujat kivitelezni regi feltetelekkel, ennyi ido alatt nem.megy at a papirmunka.
Visszatérve az állványos témához, a zártszelvényeken vannak közvetlenül a paneleim.
A rögzítésük alumínium fülekkel és leszorító lemezekkel történt.
A szerelés és a csatlakozások így könnyen elérhetők alulról.
A két panel csatlakozásánál látható hogy a tágulásnak kihagyott hézagot "erős" ragasztószalaggal zártam le, akkor még nem gondoltam hogy utánfutó és fűnyíró traktor tároló is lesz egyben.
A panel többet számít mint az inverter, ott a két kínai panelem ami több mint 4%-al termelt eddig kevesebbet mint a vele egy sorban lévő Sharpok. A sharp se egy termelő bajnok, van egy teszt ahol igen sokadik helyen szerepel csak.
Majd kiderül hogy teljesít az SW mono, ha igaz hogy mennyivel jobb az NOCT mint a sharp akkor jobban fog teljesíteni.
Az inverterre mintha írtad volna hogy kisebb terhelésnél nem olyan hatékony, nálam a 17-esen egyelőre csak 12kwp van de melegben nyáron csak 8-9kw-al termel.
Nagyobb mezővel többször fog a névleges max-on doglozni ha ez egyáltalán számíthat.
Ha jövőre lemegy az ára a 335-ös benq-nak akkor lehet hogy lecserélem a garázson a 26db 260-ast, 24db vagy akár 22db 335-ös benq-ra, még így is nagyobb a teljesítménye és legalább jobban elfér, körbe tudom járni teljesen, vagy kitolom az egyik oldalt és a másik oldalt megszűnik az árnyék.
Rövidebbek 10cm-rel így jobban lehetne közlekedni a garázson.
22db van egy raklapon, honnan szerzek még kettőt.
Addig nálad már kész lesz és be tudsz számolni milyenek a benq-k.
Akkor nem jó egy stringben a 15db 96cellás benq, mert 15x54.7V-al mindenképp lehet számolni az 820v, két stringbe kell rakni. Ne legyen 800felett az üzemi fesz.
Ha végigolvastad volna a hozzászólást, és értenéd, kiszámolnád, akkor rájönnél, hogy "RC260-as panelek vannak ezen a 16.ker rendszeren?" kérdésednek nincs értelme. Pont az a lényege, hogy más panel és más inverter, itt a KWp és a termelési mennyiség számít. Amit te akartál kihozni belőle az az, hogy csak az inverter (és az optimalizáló) közötti különbség mekkora (én rendszer-rendszert). Azt hogy te fenntartod, hogy az inverter nem oszt és nem szoroz, az butaság. HDwave is ugyanazt tudja, mint az összes? (hiába írják oda a hatékonyságot, mi?)
Ha visszatekernél és vennéd a fáradtságot, megnézhetnéd TIBI_sz hozzászólását, egy képet is belinkelt.
De kiszámolhatnád, hogy mennyit hoz termelésben, ha az északi oldalra is teszel napelemet amit mondtál, és mikor jön vissza az ára. (tudod, vannak tervező progik...)
Megkaptam a közeli SMA-s rendszer termelési adatait, a mai napig. 5,25kwp 21db sharp rc250w-os poly panel. SMA SB5000-es inv. 40fok dőlés, ezt majd lemérem pontosan, tájolás DNY ugyan az mint nekem talán 5fokkal jobban nyugat felé. kb 1km-re tőlem.
07.14-től a tegnapi napig(a mait nem zárta még le nincs rajta a file-on) 3217.837kwh, 612.92kwp/kwh. Nekem a DNY tető 16db sharp rc260, és 2db shinetime 260w 4.68kwp(2kínaival)
ugyanezen időszak alatt 3013,6kwh (levonva a mai termelés arányos része) azaz 643,93kwh/kwp.
2017.01.01-02.21-ig viszont nálam 91.01kwh/kwp. nála meg 95.91kwh/kwp, ennyit számít télen a nagyobb dőlésszög.
25fokos nálam, amikor beírtam a 28-at akkor még nem mértem meg.
A 25 fok vs 35 fok azért nem ugyan az. RC260-as panelek vannak ezen a 16.ker rendszeren?
Nekem nem jön be az oldal, csak hogy lejárt a munkamenet.
A másik hogy az időjárás nem egyforma itt és 20-30km-rel odébb.
Csak egy helyivel lehetne összehasonlítani lehetőleg akinek szintén ilyen panelje van.
Nálam a lényeg hogy legyen 25ezer kwh termelés, ezen a tetőn és nem egy másikon ami esetleg ideálisabb. Sok panel felfér de nem ideálisak az adottságok. A célt elérem és ez a lényeg.
Továbbra is fenntartom hogy az inverter nem osz nem szoroz, kb mindegyik ugyanazt tudja.
Viszont a panelek termelésében nagy különbségek is lehetnek akár 5-10% éves szinten.
Budapest XVI ker. DK tájolás, 35 fok. (ez sem a legoptimálisabb, nem full déli)
Érdemes összehasonlítani a saját termeléseddel a felső 2 panelt alapul véve a termelés kezdetétől. (saját: 172kw * 46 / 11,96kwp) (másik ugyanilyen elven, csak az egész rendszer teljesítményétvel 3521/5,13kwp) A kül: kb. 3,7% a másik javára a max paneljeiddel számolva, ha jól számolom. (nyers termelés kw-ként)
Ha azt mondod, hogy elenyésző, számold ki, hogy ilyen rendszernél mennyi az elvi kül. a másikhoz képest.
(Elvi max paneles termeléseddel is 288 kw/7 hónap, évi kb. 18e Ft minusz)
Az évi degradációról nem beszélve, lehet kicsinek tűnik, de ha 20 évre vetíted panelenként, már nem az.
Az a viszonylag drága, és jobb teljesítményű panel, így hozza vissza az árát..
Tehát nem kell lebecsülni a kicsit, mert sokra megy.
(de persze kicsit másabb dőlésszög, 28 vs. 35, pontos tájolás nem ismert, csak az volt a célja, hogy más szemszögből nézd az 1-2-3 % nem számít dolgot)
Ezt úgy értsem, h x (német) oldalakról megrendeled, akár a paneleket, akár a rendszert és te építed ki? Vagy keresel két szakit aki megrendelt rendszert összeszereli és eljár az elműnél?
12-13éve már üzemeltetem ezt a medencét, úgy hogy tudom hogy kb mennyi idő alatt hül le meg mennyi idő alatt fűtöm fel. Egy dolgot elfelejtesz ott nap energiája, jó időben nagyban besegít a fűtésbe. A gőszivattyúnál meg meg van adva hogy egy x kw-os gép mekkora medencéhez ajánlott.
Ennél 169m3 max medence méret van megadva, ebből lesz kettő(max 340m3 vizet tud melegíteni, de takarással), mindkét vízkörre. Ennél nagyobb gépet nem akarok venni. Annyit tudok tenni hogy minél hatékonyabb legyen hogy a lehető legközelebb teszem hogy ne több tíz méter csövezés kelljen hanem csak 1-2m. Ezt meg tudom oldani, a kazán 35m 2"-os csővel csatlakozott a nagyon szar hőcserélőhöz.
Léteznek kimondottan medencefűtő hőszivattyúk amik csak erre jók, csak be kell kötni a vízkörbe és adni neki az áramot és go.
HA véges a hely és szeretnél minél többet termelni akkor nincs más megoldás mint a lehető legnagyobb teljesítményű paneleket venni. A felfogatás nálam csak azért problémás mert zsindely tetőre mini sínnel rögzítettem amik 40cm-esek, ha eltolom 5cm-rel a peneleket a már a 4.-nél lelóg a semmibe. Ha olcsó lesz a 96cellás akkor újragondolom.
Meg biztos lesz még plusz mező akár kisebb oda meg tesztek alá egy hd wave-t.
Van még pár helyem a tetőn és szabad a teljes ÉK, ÉNY oldal ezekre összesen 47 panel férne el.
2 panellel ki fogom próbálni mennyit termel, nyáron szerintem jól termelnek ezek a felületek is.
Pont azért lett 290-es panel most mert így 6-al kevesebb(3-al kevesebb optimizer) panelre van szükség így lesz még 4db DNY helyem kb 20fokos dőléssel, és még kettő kb 25fokos.
A napkollektor pont akkor nem fűti amikor igazán kéne, rossz időben.
Ha hagyom kihűlni a min.250köbmétert azt nem tudom pár óra alatt felfűteni.
Egy köbméter víz hőmérsékletének egy fokkal történő emeléséhez 1,15 kWh energia szükséges.
Innét kiindulva újra kellene fogalmaznod a 250 köbméter víz hőmérsékletének változásával kapcsolatos megállapításaidat!
A két 2x36kw fűtőteljesítményű gép (2x5,2kw max áramfelvétel) 10,4kwh-t tud fogyasztani óránként maximum, remélhetőleg nem fog ennyit enni csak a felfűtési időszakban.
Melyik hőszivattyú készül a nyáron jelentkező fűtési feladatok ellátására?
A medencéd vizének 1 fokkal történő emeléséhez 250 X 1,15 = 287,5 kWh energia kell a veszteség figyelembe vétele nélkül.
287,5 / 72 = 4 vagyis 4 óra alatt egy fokot tudsz emelni a víz hőmérsékletén.
A 10 fokos emeléshez 40 óra, a 20 fokoshoz 80 óra kell.
Ekkor ~35 foknál tartasz.
Nincsen olyan, hogy néhány óra alatt kihűl és néhány óra alatt felfűtöd.
Az áramot olcsóbb megtermelni amivel tudom fűteni rossz időben is.
A napkollektor pont akkor nem fűti amikor igazán kéne, rossz időben.
Ha hagyom kihűlni a min.250köbmétert azt nem tudom pár óra alatt felfűteni.
Sok hely kell neki, nehéz és nincs hová tenni, amire jó lehetne hogy szinten tartsa nagy melegben a vízhőfokot. Az áramot olcsóbb megtermelni amivel tudom fűteni rossz időben is. A sima fűtőpatrontól azért hatékonyabb egy full inverteres hőszivattyú ami tud 25-100%-ig szabályozni, így remélem nem fog sokat enni. De kb 12-13ezer kwh -t tud elfogyasztani, akkor + termelt kapacitásom lesz.
A két 2x36kw fűtőteljesítményű gép (2x5,2kw max áramfelvétel) 10,4kwh-t tud fogyasztani óránként maximum, remélhetőleg nem fog ennyit enni csak a felfűtési időszakban. De ha maxon menne akkor is kb 3.5hónapig tudom fűteni vele a medencét napi 12 órában. De remélem kevesebbet eszik összességében és 5 hónapra(05.01-09.30) ki lehet tolni a szezont. Ha már nem tudja tartani a 30fokos vízhőfokot akkor van a vége.
Én is azt mondom hogy a 96 cellás a legjobb manapság, de még drága, ha ilyet vennék akkor a benq lenne mindenképp, mert árban az a legjobb. 1-2éven belül jó ára lesz ezeknek is ha így folytatódik.
Egyébként vettem két legolcsóbb kínait, fent van az is a tetőn, csak hogy kipróbáljam mennyit termel a sharp-hoz képest. Pár %-al kevesebbet és az is lehet hogy más kínai olcsó penelek meg akár jobban is termelnek, ez a shinetime kicsit kevesebbet. 280-as qcells q.antum poly panel nagyon jó áron van, ár érték arányban az egyik legjobb.
Garancia... SW-re van 20év termékgari és 25év telj. gondolom 80%-ra mint a többi, de az nem azt jelenti hogy 80%-os akkor hanem hogy minimum annyi, lehet hogy 85.
A 96 cellás még 10 év után is 95% legalább ez azért nem rossz, majd 0.5eur/wp áron lesz igazán érdekes 1-2éven belül. Ha esik az ára és tudok venni 2db-ot akkor mindenképp kipróbálom a benq-t.
Ismerem a Sunpowert is. De látom neked írhatok technológiai újításokat, ha te úgyis azt mondod, hogy nem nagy dolog az elhasználódás, meg a garancia. De azért te sem a legolcsóbb poly ár érték arányú kínait veszed... :)
Napos időben is kevesebbet termel a kisebb dőlés, tudod panel szintű monitorozás van ahol látom ezt, és megdöbbentően kevesebb egy full végig napos napon. Nyáron csak egy kicsivel rosszabb.
Nem nézegetem a tervezőt hanem látom a termelést és hozzáigazítom a valósághoz a mezőméretet.
A lényeg hogy meg legyen az éves 24-25ezer kwh aztán majd meglátjuk elég lesz e. Ezért is jó a kicsit hatákonyabb 220w-os NOCT-s sw290 panel mint a sharp 190w-os NOCT-vel.
Tervező programot vagy pgvist próbálj ki, ha még nem próbáltál... és kidobja, hogy milyen dőlésszögnél várhatóan mennyi az éves termelésed. (Télen többet felhős, kevesebb ideig van a nap is fent...)
Minden 96 cellás ugyan ilyen cellát használ, nézd meg a sunpower-t van 345-ös is belőle, ugyan úgy hátsó szálakkal pont olyan mint a benq, csak drágább.
Nem biztos hogy az lg kijön ilyen panellel, mert a lehető legtöbbet el szeretné adni abból ami van.
A degradálódás meg nem nagy dolog, erre vállalnak garit, de ennél lehet jobb is kevésbé pusztuló.
20év múlva feltszel még pár panelt és már ugyan ott vagy.
Nem a mérettől függ a degradálási idő, hanem a technológiától. Pl: fólia helyett üveg a hátulja is, de a Benq SunForte PM096B00 se piskóta a hátsó szálakkal. Biztos kijön az LG is az idén egy új panellel, már ideje.
Ezt nem tudom hol olvastad, de eddig én 40-45fokot láttam mindenhol. Ezzel szemben nekem 25fokos, meg van a 10.5fokos garázs és a 8fokos kocsibeálló. De ezekkel együtt is tudok elég áramot termelni.
Az inverter megadott hatásfoka meg nem jelent semmi 1%-okból év végén se lesznek jelentős eltérések a termelésben. Biztos hogy nem teljesít rosszabbul egy SE mint egy fronius vagy sma vagy bármi más, de jobban se egy hd wave. Annak inkább az előnye hogy kicsi hangtalan, és könnyű.
Ha lesz belőle 3fázisú ki fogom próbálni.
Ha sokszor akarsz 5kw-ot látni az inverteren akkor vegyél min 6kwp napelemet.
Az ideális magyarországon éves szintet nézve nem 40-45 fokos, hanem 32-37 fokos dőlésszögű tető. Ne becsüld le, az 1-2-3% ból lesz a sok az év végén, megéri a paneleket is tisztán tartani.
Nem éri meg, felpakolsz x kwp poly mezőt, fogja termelni az elvárt mennyiséget.
A mono-k drágábbak. Én csak azért veszek mono-t mert nagyon olcsón meg tudom venni, és kevesebb panellal érem el a kívánt mezőméretet.
Még azért a qcells 280w-os panel is versenyben van a solarworld 290 mellett, mert 6e ft-al olcsóbban kapnám /db, igaz 2db-al több kéne belőle, meg egy optimizerrel, de még így is 200e ft-al jobban jönnék ki, ami azért nem kevés.
De eszembe nem jutna egy 10%-al nagyobb teljesítményű panelért közel a dupláját fizetni, csak azért mert az újabb technológia meg jobb xx tulajdonsága.
De ha pár éven belül lesz 96 cellás jó áron akkor lehet lecserélem olyanra ha el tudom adni a régit.
Jobban tűri a meleget, meg jóval kevésbé "romlik" (10év 95%, 25év 87%)mint az eddigiek. A gond csak az hogy más a mérete, emiatt újra kéne raknom a rögzítéseket sok helyen és új optimizer is kell hozzá.
Szóval inkább ha új mezőt alakítok ki akkor ilyet vennék ha majd jó áron lesz, most még túl új, túl drága.
Dobálóztok mostanában sokat a minél hatékonyabb mono panelekkel, ezzel kapcsolatban lenne egy kérdésem:
Ha van elég helyem a tetőmön, hogy 260W körüli hagyományos poly panelekkel elegendő hozamom legyen, akkor ugye nem éri meg ezekben a csodákban gondolkodni? Ft/W-ban még mindig a sima polyk a legkedvezőbbek?
Úgy lehetne tesztelni hogy 2 egyforma tesztrendszer egymás mellett az egyik se a másik fronius inverterrel.
Nekem fent van a publicon 11.96kwp
Ebből 4.68kwp csak ami D-30fok 25fokos tetőn.
Termelésben nincsenek csodák 1%-ok nem számítanak semmit.
A legtöbben azért vesznek SE-t mert többféle tájolás meg árnyék is van itt ott ezeknél kijön az se előnye de ezzez együtt se termel annyit mint egy ideális déli 40-45 fokos mező.
Egyszer sem említettem, hogy számítana a megtérülés(az ára), itt csak a hatékonyságról beszélek, és a plusz szolgáltatásról.
Az SE-ben a garancia idő és a panel szintű monitorozás tetszik és hogy bármilyen méretű/tulajdonságú napelem mehet rá a későbbiekben. A különböző gyárból kikerülő panelek eltéréséből adódó termeléseket is elvileg maximalizálja. (Gyakorlatban erre lennék kíváncsi, hogy többet eszik-e, amennyit használ)
És ha egymás mellett van 2 db teszt rendszer (majd cserélve a panel egyik a másikkal), nem kéne a fél másodpercig tartó madár árnyékra fogni, hogy nem lehet összehasonlítani :D
A 2016 os évi teljes és az eddigi idei éves termelésedet leírod? Hány KWp a rendszered?
Egyszercsak láttam hogy bizonyos panelek gyengébben termeltek a garázson.
Szomszéd telken megnőtt 1-2 fa és délután árnyékolt rendesen, nálam is megnőtt 2bokor ami a szélső 2panelt árnyékolta.
Levagdostam mindent egyből megjavult.
Minden nap rá szoktam nézni telefonon a termelésre hogy minden rendben van e.
Most vagyok 1002kwh minuszban, ez a február botrányos lett, most már szinte biztos, hogy a januári termelést se fogja elérni pedig a statisztikák alapján kb 10%-al kéne meghaladnia azt.
Havi áramfogyasztás 688kwh amit az inverter termeléséből és a villanyóra egyenlegkülönbségéből számoltam ki.
az a baj a valos eletben kedden mas "nap" sut mint hetfon, es a madarak is van amikor vonulnak van amikor nem... :D
nalam van a deli teton egy kb 40-50 cm es arnyek vetulet ami szepen vandorol es nem tudok semmit kezdeni, ezert erre a problemara szerintem az SE jobb, de ettol igaz ha arnyekmentes lenne a teto a Fronival mennek
az SEnel a panel szintu monitoring is aranyos dolog, amit kiszeretnek hazsnalni, mert valszeg tobb evbe fog telni mig az egesz teton napelem lesz...
ahogy paran megirtak, az inverter maga nem a rendszer mukodesenek a sarokkove,
Ha neked sima árnyékmentes ideális tetőd van akkor kár is gondolkozni rajta.
Nem fogod az SE felárát kifizetni, de ne azzal nyugtasd magad hogy biztos kevesebbet termel, hanem nincs rá szükséged.
Van itt a környéken egy SMA-s 21panelos sharp rendszer, igaz a dőlés nagyobb kb 45fokos a tájolás szinte mint nálam. De a garázs rossz hatásfokú kis dőlésszögével, meg a két DK panellel együtt is nyáron nálam kicsivel több volt a termelés kwh/kwp alapon. Nemsokára még megkapom a júliusi termelését napira lebontva, meg a január, februárt ha vége a hónapnak és megpróbálom összehasonlítani a DNY 25fokos tetőmmel, 4,68kwp van ott összesen, 16db sharp rc260 és két kínai shinetime 260-as ami kicsit kevesebbet termel mint a mellette lévő sharpok, neki 5.25kwp van 21 rc250es panel. Csak az összes termelést, és mondjuk az ideit tudom összehasonlítani, mert csak így tudom ki íratni panelenként amit összeadva össze lehet hasonlítani.
Az biztos hogy az egész rendszert nézve nyáron picit jobban termelt nálam, ősszel kb egyformán, de ahogy közeledett a rossz idő úgy lett egyre rosszabb mert a 11fokos tetőmön a 26panel durván kevesebbet hoz télen, kb negyedével, nyáron csak kb 10% a lemaradása a 25fokoshoz képest.
Ezért is akarom upgradelni a jól termelő 25fokos DNY tetőt 290-es mono panelekkel.
Az SE ugyan Eff-eu: 97,4%, de ugye van plusz Solaredge optimalizáló is, súlyozott hatásfoka 98,8 %.
Plusz a terhelés függvényében változik az egész, alacsonyabb terhelés, romlik a hatásfok (5% terhelésnél már 85%, és lehet az optimalizálónál is hasonló?). Tudod papíron más és más a való életben, a panelok sem ugyanúgy termelnek, ahogy a papíron van. De ha csak a papírt nézzük, akkor a Fronius többet tud termelni. (De az eddigi online monitorozások is ezt támasztják alá.)
Viszont a HD-wave nél már szerintem más lehet a helyzet. Én simán összehasonlítanám valós életben, 1-1 hétig mérni, paneleket felcserélni és mérni.
Most néztem ezeket a 96 cellás panelokat, nem kell ezeknek 10A felett, mivel nem 30volton működnek mint a 60cellások, hanem 55-57voltos a legtöbb, tehát bőven 10A alatt van még egy bi facial is. Pár éven belül, ami akár már 1-2-3év is lehet ezeké lesz a jövő a 96 cellás mono paneloké.
Lehet megint cserélek ha lesz 350w-os belőle kint 150Eur körül.
Szerintem árnyékmentes telepítés esetén nincs nagyságrendi különbség legyen az bármilyen inverter, ezek a hatásfokok is nagyon elenyészően különböznek csak. Sima árnyékmentes ideális kisebb mezőnél nincs értelme kifizetni az SE felárát főleg itthoni árakkal számolva.
De nagyobb rendszernél nincs jelentős felár csak minimális, és megérheti már csak a szolgáltatások miatt is.
Én újra az SE-t választanám ha ma telepítenék.
Amikor belevágtam azt sem tudtam eszik e vagy isszák, utána olvastam aminek csak lehet meg érdeklődtem itt a fórumon is, és meghoztam a döntést hogy nekem SE kell, jól döntöttem, mert sokféle tájolás sokféle dőlésszög, és még árnyék is van itt ott.
Már alig várom a fejlesztést hogy lássam az invertert minél több ideig a névleges teljesítményen menni.
Meg aztán a termelt áramra is szükség lenne nyártól.
Szerintem, az invertereket egyszeru osszehasonlitani, nem szukseges farmban es telepitett keszulekben gondolkodni. Hanem azt kell megnezni hogy ugyanakkora betaplalasban, mennyi jon ki.
Pl, megnezed a CEC Efficiency ertekeket az adatlapon, akkor kb tudod hogy mekkora hatasfokkal dolgozik az adott inverter adott input eseten.
Fronius IG Plus 5.0-1UNI 95.5 %
SE5000 97.4 %
De me'g ha ezt is megnezed, akkor is egy peldat hasznalva osszehasonlitottad az alma es a körte cukortartalmat. Mert, a ket inverter mas dologra van kitalalva. Pl, az SE-rendszer jobban kezeli ha peldaul a szomszed kemenye vagy egy fa lombja arnyokot vet a tetomre, ami a nap (azaz a fold) mozgasabol folyamatosan adott idoben mas tetofeluleten jelentkezik. Szerintem.
Én a tetőn szerelgetést eleve elvetettem. Könnyebb egy szerelés minden műveletét elvégezni akár egy hokedliról, igaz? Azért a legmagasabb rögzítési pontnál használtam kettes létrát! Minden csatlakozási pontot földön állva elérek és a panelek szellőzése is kiváló.
Eredetileg egy közönséges kerti állványt terveztem, elkészülte után jöttem rá hogy könnyen lehet beázásmentesíteni. Egy réteg alapozó festék van rajta, várhatóan 1-2 éven belül át kell festeni. A panelek által fedett felület kivételével mindenhez könnyedén hozzáférek. Egyedül ezt a felületet kezeltem védőlakkal és lágy gumicsíkot kapott szilikonos tömítővel felragasztva. A panelek alsó keret része van csiptetős módszerrel rögzítve, így akár könnyedén le is tudom bontani az egész rendszert de várhatóan nem lesz szükség rá. Stabilabban állnak a panelek mint ha gyári rögzítőelemeket használtam volna. Mivel hegesztett kötések vannak, ügyelni kell a kivitelezés derékszög és mm pontos távolságára.
SolarEdge inverterrel és optimalizálóval valószínűleg kisebb lesz a termelésed, mint egy optimalizáló nélküli pl: Froniussal.
De ez csak az elv (optimalizáló is fogyaszt), még nem láttam 2 rendszert egymás mellett a neten. (És nem értem miért nincs ilyen az ezzel foglalkozóknál, pedig engem érdekelne :)) Ez egy Fronius-os 5130Whp (285W LG mono) rendszer: https://www.solarweb.com/PvSystems/PvSystem?pvSystemId=e58ad6c2-fc95-4425-904e-a55c016e89bd Dél-Keleti tető (nem a legoptimálisabb) Bp XVI. ker, de összesen 1-2 Solaredge rendszert találtam Déli irányultsággal, ami megközelíti az éves teljesítményét. (remélem megcáfol valaki, és mutat egy arányaiban ennél nagyobb termelésű SolarEdge rendszert)
Viszont a karbantartást és hibakeresést könnyebben keresheted és láthatod, vizsgálhatod. (nekem is ez tetszik benne)
Vagy lejössz egy izmos DC kábellel vagy egyenként, panelenként 2 szál dróttal.
Iszonyat pazarló sok panel esetén.
Menyivel kell több kábel?
A hatásfokuk is rosszabb jellemzően mint a nagyobb feszültségű invertereknek.
Nyilvánvaló, hogy nem lehet azonos.
Össze tudod hasonlítani ezeket a hatásfokokat?
Emiatt nem ezek terjedtek el igazán.
A kábeltöbblet-igény nem tétel, a kisebb hatásfok már komolyabb megfontolás tárgya, de a legfontosabb szempont a magas DC tápfeszültség mellett az, hogy akkuk híján nem kötött ez az érték a DC oldalon.
Ebben a pillanatban az inverterek belső felépítése is alapvetően másképpen alakítható ki.
Csak részben váltok, bővítem a rendszert, és ha már bővítem akkor a jobban termelő helyre is az új panelt rakom, ez azt jelenti hogy a meglévő 46panelből 20-at fogok lecserélni, 26db meg marad a garázs tetején a 260w-os sharp. Így kevesebb panellel el tudom érni a 23kwp-s mezőt amivel remélhetőleg sokat fog menni az inverter a névleges 17kw-on. Nyáron pont nem fogja levágni a csúcsokat, de hidegebb időben erős napsütésben lesz pár óra amikor fölé menne a termelés, azt levágja. 56db 290w-ossal elérem a kívánt mező méretet, 260-assal meg 62db kéne ehhez.
Sima árnyékmentes ideális tetőre felesleges az SE főleg a kisebb rendszerek nagy felára miatt, de én szeretem a szolgáltatásait meg ekkoránál már gazdaságosabb mind az inverter ára mind az optimizerek ára. 17db optimizert kell még vennem(erre is jó a kevesebb panel).
Később ha majd megint bővítek(de talán nem fog kelleni) akkor egy kisebb rendszer elég lesz és ahhoz hd wave invertert fogok feltenni, csak legyen belőle 3fázisú. Tetszik hogy ennyire kicsi meg könnyű, meg végre kint vannak a gombok az előlapon lehet a menübe babrálni anélkül hogy le kellene venni az elejét.
Ez egy nagy negatívuma az se invertereknek hogy a menübe csak akkor lehet belépni ha le van véve az eleje, meg szgépről nem lehet elérni ip címmel az is megoldaná ezt a hiányosságot.
Hát még ha 40x40-es zártszelvényből készíted. Megspórolod vele a tartószerkezetet.Erős, beázásmentes és szellős lesz a rendszer. 6 szálat használtam el amíg nem bővítettem a rendszerem.
Vannak ilyen alacsony feszültségű inverterek, legfőképpen a kábelezés a gond velük. Vagy lejössz egy izmos DC kábellel vagy egyenként, panelenként 2 szál dróttal.
Iszonyat pazarló sok panel esetén.
A hatásfokuk is rosszabb jellemzően mint a nagyobb feszültségű invertereknek.
Emiatt nem ezek terjedtek el igazán.
Ez az árnyékolás is túl van lihegve rendesen, a bypass diódák sokmindent megoldanak.
Az SE is ezt tudja, ha az egyik kiesik akkor csak az esik ki a termelésből, a többi függetlenül termel tovább. Nálam 2panelenként van szabályozás, de ha egy törik, azt leszedem és megy 1 panellel is a dupla optimizer. Forgatás nem reális egy háztetőn.
Hőtágulás nem okozhat gondot, puha szilikon T profil tömítéssel, a szél se, a hó se nyomja jobban mint nélküle. Egyedül a beázást nehezebb jól megoldani, de azért nem lehetetlen.
A gond azzal van hogy a víz lefelé akar folyni ha lejt a napelem tető, a profilok meg csak be vannak nyomva a két panel közé(kocsibeálló tehát nem túl nagy, nem sok a panel).
Szóval azért jobb ha van alatta tető, de nem megoldhatatlan.
Pl lehetne alá tenni bádoglemez tetőt vagy szendvicspanelt, persze egyszerű még ha fából van és mehet vastag lambéria, rá zsindely és úgy a napelem, nálam ez van a kocsibeállón.
Ezt csak akkor lehet kijelenteni ha két pontosan ugyanolyan rendszer van egymás mellett árnyék mentesen egyik SE másik fronius-al.
Az biztos hogy ha többféle tájolás és dőlésszög van meg árnyékok akkor az SE sokkal jobb.
Van itt a környéken egy ugyanilyen sharp paneles rendszer csak 250w-os nem 260 mint nekem SMA inverterrel de az övé negyven pár fokos dőlés, és nem 25 mint nálam, ráadásul a paneljeim több mint fele közel két harmada csak 11fokos dőlésű tetőn van ami sokkal rosszabbul termel főleg télen.
MEgvan az ő termelési adata. Nyáron nálam ezzel együtt is jobban termelt egy kicsit, De ha csak a hatékonyabb 25fokos DNY 4.68kwp paneljeimet hasonlítom az övéhez akkor jobb egy kicsit, nincs egetverő különbség. A tájolás kb nála is hasonló DNY mint nekem és itt van 1km-en belül.
Jó, hogy fejleszt az SE, ez megnyugtató. A tervezőjében elkerülhette a figyelmem. Jól néz ki a Sunmodule is, valós tesztben megnézném fej fej mellett. Van linked egy magyarországi Sunmodule paneles rendszer monitorhoz?
A Fronius és SolarEdge rendszerek hozamáról is megnéznék egy fej-fej melletti összehasonlítást ugyanolyan dőlésszögű és panelszámú rendszert (árnyékolás nélküli tetőn). Sima déli 30 fokos tető esetén is egyik eladó azt mondja, hogy SolarEdge jobb (sima, nem a HDwave), a másik a Froniust mondja, hogy jobban termel... Ahogy végig nézegettem egy pár rendszer termelését, a Froniust hatékonyabbnak mondanám.
Nekem 3x50A van, most 3x25A betáplálást engedélyeztek a 17KW-s inverterrel.
3x10 elég kell legyen a 3x8A-s inverternek.
A papíron az van hogy max az igényelt teljesítményig engedélyezik a betáplálást, akkor nekem még egy 17kw-s inverter jöhetne. De nem fog, pedig idővel szívesen beborítanám az egész tetőt panelekkel, mert legalább nem melegedne fel nyáron. Télen fagyban nem sokat termelne az északi oldal, de nyáron azért lenne észrevehető termelés.
Léteznek gyáriban is ilyen kocsibeálló napelemfedések, hogy van egy váz rajta a panelekkel és nincs más, nincs fa amit festeni kell stb. Csak nagyon drágák.
De meg lehet csinálni akár acélszerkezetből is a vázat, a tetőre meg mehetnek olyan profilok amire a panelt lehet alulról csavarral rögzíteni, masszív lesz és jól szellőzik. A tető sincs ingyen alá akármiből is legyen.
Az LG minimálisan jobb a degradálódásban, számomra olyan panel kell a legjobb áron a legtöbbet nyújtja, ennek nem felel meg az lg, mert még mindig közel negyedével drágább mint az SW.
Ezek a panelek folyamatosan évülnek el, egyre újabbak jelennek meg egyre olcsóbban.
Pár éven belül 96cellás 350w körüli panelek fognak olcsón menni.
Ja, papíron a teljesítmény érték arány jobb, a Solarword, de hosszú távon az LG lehet behozza a teljesítménygarancia / panel elévülés miatt. 25 év múlva kiderül :) (Bár addigra biztos 500 wattos ugyanolyan méretű panelek lesznek fele ennyiért :D)
Azért érdekes hogy az LG-nél a 300w-os neon2 20celsius környezeti hőmérsékletnél tudja a 218w-ot NOCT a solarworld 290-es meg 25foknál tud kb 220-at.
LG bő 20%-al drágább wattonként.
Egyébként aki SE-ben gondolkodik kisebb 1 fázisú verzióban, az SE befejezi a SE2200, SE3000, SE3500 inverterek gyártását. HD Wave lesz helyette de arra még nincs itthon engedély a szolgáltatóknál.
Szerintem csináld azt hogy építesz egy fémszerkezetet, aminek a tetejére rögzíted a paneleket alulról csavarral egymáshoz közel mondjuk fél cm-re. Veszel sima T szilikon vagy gumi profilt amit vagy odaragasztaszt pár helyen vagy olyan ami lelóg és alulról megfogatható, vagy olyat kell venni ami beleszorul a résbe, mivel fentebb lesz a teteje mint a panelnek ezért csak lefolyik a víz róla.
Tömítőprofilt napelemhez még nem láttam, attól még lehet hogy van.
Létezik már P800 dupla optimizer az ilyen erősebb panelekhez, de van szimpla P404 és P500 szimpla optimizer az erősebb panelekhez. A bi panelek szabadonálló szerkezetre szerelve lehetne előnyösek.
Jut eszembe, én már eldöntöttem hogy kocsibeállóra rakok napelemet, csinált már valaki ilyet? Tömítőprofilok, ilyesmi érdekelne, nem akarok alá más tetőt, csak a napelemeket.
Tényleg jól néz ki a 290Wattból 220Watt az 5 bus baros WS 290-en. Csak nem friss mindenütt a pdf, és ezért nem találtam egyből. Annyi hátránya van az LG neon 2 black-hez képest, hogy a hőmérséklet emelkedésével többet veszt. Isc: 0,07 %/C vs. 0,03 %/C, a Pmpp a kül. csak 0,01 %/c.
max 0,5-1 % lehet panelenként tűző nap (1-2W) ha jól számolom.
aha, én a PERC-et egyszerűsítettem le logikailag kétoldalúságra, hiszen nem engedi át (annyira) a fényt, tehát olyan, mintha a hátulja is dolgozna. (tudom, hogy nem erről van szó, de lényeg, hogy az eddig átmenő/elvesző fény egy része is hasznosul, még akkor is, ha az előre néző szilicium felület dolgozik vele)
de most látom, hogy tényleg van "kétoldalas" panel.
Bár ahogy ezt elnézem, tipikus családiházas telepítéshez kb. semmi értelme:
A PERC nem jelenti a kétoldalast, csak azt hogy van egy + réteg alul ami miatt vissza tud verődni némi napfény, ezért jobban elnyeli a cella. A két oldalasnál átlátszó és alul is van"cella"
Csak egy elvi kérdés. (eddig azt hittem a black-nek csak a kerete fekete) Ha a hátlap is fekete, nem rontja a hatásfokot felesleges melegedéssel? A fehér valamennyire visszaveri a fényt, a fekete elnyeli és jobban melegszik.
Ez így van, jogom van megvenni bármit másik tagállamban akár egy webshopban ha ott kedvezőbb az ára vagy csak ahhoz van kedvem.
Most pl találtam hőszivattyút a medencefűtéshez, itthon bruttó 2.7M/db a lengyeleknél meg bruttó 1.5M/db. Azért ez már több mint pofátlanság, az egész EU-ban nálunk a legdrágább ez a cucc.
Érdekes viszont hogy néztem mitsubushi, meg pana stb ház fűtő hőszipkákat és azok nem olcsóbbak.
De majd ha olyat akarok akkor a föld alól is kell elhozni de kinyomozom ahol jelentősen jobb ára van mint itthon. MErt nincs értelme 2M-ót adni egy ilyenért, de ez még ráér pár évet. A medencét fontosabb megoldani hogy ingyen tudjam fűteni.
Minek kérném? Számla megvan ha kellene, de az sem kell. Látják mikor indult el a rendszer, meg azt is mikor küldte ki a német képviselet az árut.
Audi szervízbe bemegyek, beolvassák az autó kulcsát és látják egyből az összes adatát, meddig van gari, mennyi benzin van benne, mennyi km meg még egy csomó mindent.
A lényeg az se-nél hogy ha baja van akkor csinálják meg és ez nem a gari jegyen múlik.
Írtam a supportnak miután felszereltem, hogy kéne a kód meg user név mert csinálnám a monitoringot, kérdeztek pár dolgot aztán küldték 2 nap múlva.
Természetesen konzervatív vevőként és fogyasztói státusban
bármikor kérheted akár papírformában is a "garanciajegyet"
és
akkor kell kapnod, ezt mondja az EU direktíva emlékeim szerint.
HA a "nagykertől" vetted és/vagy "nem fogyasztói" státusban,
akkor pedig az van, amiben megállapodtok egymásközt és kész.
----
A fogyasztói státus az az EU-ban egy jóval keményebb jogokkal bíró állapot, mint a csak sima vevői.
Az USA-ban (mint kemény és érett verseny piacon) meg ugye kb. a vevőnek van igaza (mert nála van/lesz a pénz) mindenféle státustól függetlenül és kész.
Azért függ attól hogy mit akarsz hozni, mekkora rendszer stb. Mert lehet egy kis rendszernél nem lehet nagyot megatakarítani ha magadnak intézed. Az biztos hogy egy 10kwp feletti cuccnál már jelentős a különbség.
Mit tervezel venni? Milyen inverter, mennyi napelem?
Nem kell sehova menni ez a 21. század, nincs ingyen németo-ba kimenni, egyébként azt hozol az eu-ból amit akarsz, semmiféle határon nincs senkinek köze hozzá. De érdemesebb elküldetni , meg lehet olcsóbb is de mindenképp kevésbé fárasztó.
SE-hez nincs garijegy, csak van egy papír a csomagjában a könyvek mellet, hogy az optimizerre 25 gari, az inverterre 12év gari , a többi vacakra 5év gari(kiegészítők pl wifi modul), ez indul 4 hónappal azután miután kiküldte az SE a terméket vagy a beépítés dátumától(gondolom ez akkor ha sokára építik be, mert áll a polcon valahol), lehet figyeli a regisztrálást a monitoring oldalon, sorozatszám szerint van minden bereg-elve a qr kódja alapján. Ha probléma van bármivel akkor írjunk a supportnak, ez van még a papíron amin leírják a garit. Remélhetőleg ez olyan 21. századi hozzáállás.
Mint pl vettem németeknél 8 dell monitort, beregeltem a dell oldalán, és ott van a gari érvényessége, ami 3 év EU-s gari, látja a terméket, felismerte sn alapján, így nem kell semmit bemutatni, csak küldeni ha szar, vagy lehet ők jönnek érte.
SE-nél remélhetőleg nem lesz alkalmam megismerni a garit, mert jól működik. Amit vettem tartalék optimizert azt is be fogom most építeni, és csak annyit veszek amennyi tényleg kell, minek álljon itt évekig 1-2 optimizer tartalékba. Már csak 17db-ot kell vennem.
Tehat akkor a garanciatol most elrugaszkodva EURban megveszem a cuccot, hazajovok egy transzporterrel es egy szerelo "szakszeruen" felrakja, akkor jobban jovok ki minta ha egy kivitelezotol egy konkret csomagot veszek meg.
Ha szamlas es fizettem AFAt nemeto.ban, hatarnal ugyan nem szolhatnak semmit, hiszen nem viszonteladasra hozom?!
Igen a gyártó adja a garit, nem az adott ország képviselete. A gyártói garancia általában érvényes az adott földrészen mindenhol(EU esetünkben). Szerintem a sharp-nak is van itteni szervízpartnere de az is lehet hogy a német sharp foglalkozik a problémával. Küldenek valakit , megnézi, elbírálja stb.
Szerencsére nincs vele probléma, ahogy az SE inverterrel sincs amit egyébként Mo-n gyártanak.
SE-nek van itthoni szervízpontja, sőt minden hibás EU-s cucc ide fut be, nemrég egy topiktárs írta aki náluk dolgozik.
A topik lehetőséget ad a vitára. A tematika nem, a stílus moderált.
Az úgy nem fog működni, hogy x nick ír valamit, az úri közönség rácsap, mint tyúk a magra, és m ha már uncsi az adott nick rugsdosása akkor rohantok a moditopikba, hogy jajj jajj provokálva vagyunk.
Nincs válaszolási kötelezettség, teljesen figyelmen kívül is lehet hagyni a másik hsz-ait, ha nem tetszik.
Volt rx400h-m több is, két rx450h. Highlander, meg két camry hybrid is.
Az egyik camryt otthagytam 10 hónapra egy telken, télen is ott volt, utána még 255v volt az akkuban. Egy li ion pakk sokkal gyorsabban beszarhat mint a hybridek nimh-ja ami szinte elpusztíthatatlan.
Az egy rx450h akkuja meghalt kb 3 évvel később miután újként megvették tőlem.
A végrehajtás elrendelésének időpontja: 2016. november 22.
A végrehajtás ügyszáma: 0901-40.Vh.3562/2016/2.
A végrehajtást elrendelő bíróság jelzőszáma: 901
A végrehajtást elrendelő bíróság megnevezése: Debreceni Járásbíróság A változás időpontja: 2016/11/22 Bejegyzés kelte: 2016/11/24 Közzétéve: 2016/11/25 Hatályos: 2016/11/22 ...
A te meglátásod szerint mekkora bajban leszel, ha ezt számon is kérik rajtad?
Szóval az időnkénti, rendkívül sivár szellemi teljesítményt mutató benyögésed helyett az ilyen húzásaid problematikájával kellene foglalkoznod, mert lehet, hogy akad olyan, aki nem fogja ennyiben hagyni.
így van, a prius nagyon más világ, brutálisan vigyáz az akkura a rendszer.
A kijelzőn sem engedi 0-ra és 100%-ra is ritkán (csak lejtőn, télen még ott sem, inkább benzinessel motorfékez).
És ha jól tudom, az, hogy a kijelzett érték 20-80% között mozog, nem jelenti azt, hogy az akkut is 20-80 között használja, mert van még a kijelző alatt és feletti is kapacitás. Nem engedi hidegben túl gyorsan tölteni sem, és túl gyorsan kisütni sem. Egy villanyautón a prius akku menedzsmentje kb. annak felelne meg, ha sosem meríted 30% alá, sosem töltöd 70%-tól nagyobb szintre, és sosem nyomsz padlógázt, nem töltőd 40 fokos kánikulában és 10 fok alatt télen sem... A prius megengedheti ezt a "luxust", mert az akku kíméléshez használhatja a benzinmotort, de egy villanyosnál nincs a kímélésre ilyen eszköz. Ezért nem lehet abból kiindulni az e-autóknál, hogy mit bír a prius akku. És azért bár nagyon ritkán, de még a priusnál is előfordulnak akku problémák.
Az se cuccokra eu gari van , itthon is van szervíz.
A sharpnak is van szerintem itthoni képviselete, de majd megkérdezem.
Első körben jelezném ahol vettem és ők segítenek a gari intézésben.
Egy napelemnek nem sok garis baja lehet vagy működik vagy nem már az elején.
Az se meg itthon is szervizelhető. Annál se jellemző a túl sok hiba, inkább a venti az ami beszarhat. Nem adnának rá 12 év garit ha minden 4. meghalna pár éven belül.
A legtöbb napelemes cég is kinti nagykerekből vásárol.
Ez nem olyan mint egy autó de még ott is fogadják a német rendszámos 5évre kiterjesztett garis audimat gond nélkül.
Megveszed 5-6 éves korban , hamar jön a 8 év. Meg nem csak akkuból áll az autó gari időn túl bármi más is beszarhat ami jellemzően csak 3-5év.
Pl fiat 500e a legtöbb usa import amire nincs 1 nap gari se semmire.
Leaf meg elég húzós használtan. Jobban megéri az új belőle amig van rá kedvezmény. A kis autók között nekem most a legszimpibb az új ampera e (chevy bolt). 60kwh pack 6.5s alatt 100-on. De félő hogy az meg drága.
Meglepően jól bizonyítottak a Priusok a 20! év alatt amióta léteznek, és ez még csak a kezdet.
Az akkuk jól bírják, a teljes költség (TCO = Total Cost to Own, üzemanyag, amortizáció, javítás) töredéke egy dízelnek is.
A titok hogy 5 évesen kellene ilyet venni, és 10 évesen eladni. Akkor garis a hibrid rendszer, és nincs mitől félni.
Nekem a következőm szerintem hibrid lesz, nagyon szimpatikusak az ismerősök tapasztalatai vele. Sok van már a környezetemben.
10 év felett már a legtöbb dízel is lutri, vége van már a TDI reszelős korszaknak.
Méregdrága javítások, porladó újrahasznosított műanyagok, állandó szívás.
A héten szentségelt egy kollégám a VW képviselet válaszán: 2002-es polo ajtófogantyúja letört, elporladt. Akart venni utángyártottat, nincs. Gyárit : NINCS!!!!
Azt válaszolta a képviselet hogy már nem gyártják az alkatrészt, sorry. Menjenek a ...-ba, mit képzelnek magukról?
Ha nem úgy libbenél ide hogy nyíltan lehülyézel, félszeműzöl, idiózázol, balfaszozol akkor lehet hogy nem így állnának hozzád az emberek.
Ha egy jogszabály beidézésére valaki elkezd trollozni, azt nem hagyom szó nélkül.
Senkinek nem szóltam egyetlen rossz szót sem, de senkitől nem fogom eltűrni, hogy rám szálljon és nagy orcával sértegessen!
Nézz csak utána, hogy a legkisebb sértés sem hangzott el a részemről senki irányába.
De nem véletlen, hogy én vagyok a provokátor....:))
Szálka a sakálfalka szemében. :DD
Bár nem láttad be nyilvánosan de szembesülhettél vele hogy vannak a piacon jól működő rendszerek olyan funkciókkal amire azt állítottad hogy nem léteznek, mint a szünetmentes átkapcsolás.
Aki a 20 ms-os átkapcsolást szünetmentesnek állítja be, az teljesen hülyének nézi a másikat.
Vagy nem tudja, hogy mit beszél.
Aztán te akarod nekem elmagyarázni, hogy az milyen! :)))
Semmilyen rendszerek nincsenek, amiket állítottál, egyszerűen szélhámoskodás, amit előadsz.
A messziről jött ember, aki azt mond, amit akar.
Ezért nem folytattam veled a szakmainak tűnő magamutogatásod megbeszélését.
Amúgy jó nagyot nyaltál megint.
Ezen gondolkodtál-e?
16. § (2) Nem kell az (1) bekezdés szerinti elosztói teljesítménydíjat fizetni abban az esetben, ha az (1) bekezdés szerinti háztartási méretű kiserőmű úgy került kialakításra, hogy megfelelő műszaki berendezés megakadályozza a hálózatba történő visszatáplálást, és erről az üzemeltető a hálózathasználati szerződéshez kapcsolódóan nyilatkozott.
Na, ez az, mai böki az összes nagyágyú csőrét, mert a hálózatra táplálás és annak támogatása nélkül egytől-egyig mehetnek a sunyiba a "rendszerükkel".
Igen cellánként cserélhető pl a teslában is de ettől még nem egyszerű cserélni.
Minden más apróságnál is lerántanak több ezer eurora.
Európai elektromos autót meg végképp nem mernék venni mert az beszarik amúgy is. Benzinesben pl öreg lagcsi ha meghal a v6 akkor 200-ért beraknak egy komplett motor váltót beszerelve és megy tovább.
Tankolás meg fillérek ha helyben kevés km-t megy akármennyit is eszik.
Pár év múlva jóval több féle elektromos autó lesz olcsóbb nagyobb akkuval majd akkor érdemes vele foglalkozni.
Egy nem garis elektromos bármikor taccsra teheti az összes addigi megtakarítást.
A kombi benzines, pont emiatt. Kellene valami statisztika az akkus autók hibáiról, mert gyanítom, hogy ez is csak levegőbe puffogtatás. Biztos, hogy cellánként javítható a többsége, mint a Priusban...
"mert nem mehet le úgy a nap, hogy nem törli belém valaki innét a cipőjét?"
El kellene gondolkodni magadon. Mindenki így viszonyul hozzád. Mindenki hülye vagy benned van a hiba?
Ha nem úgy libbenél ide hogy nyíltan lehülyézel, félszeműzöl, idiózázol, balfaszozol akkor lehet hogy nem így állnának hozzád az emberek.
Ha elismernéd néha hogy hülyeséget írtál (emberi dolog) akkor emberszámba vennének.
Ha nem kifárasztásra hanem szakmai érvekkel játszanál akkor beszélgetnének veled.
Úgy bánnak veled ahogyan érdemled, te választottad.
Én próbáltam normális hangnemben sokáig a Natis ügyet megérteni, de amint kényes kérdés volt kezdted a szokásos stílusodban. Bár nem láttad be nyilvánosan de szembesülhettél vele hogy vannak a piacon jól működő rendszerek olyan funkciókkal amire azt állítottad hogy nem léteznek, mint a szünetmentes átkapcsolás.
Na én ez ügyben nem offok ide többet, mi hülyék megértettük mi a hatályos jogszabály, és örülünk hogy van ingyen ebéd továbbra is.
Te meg állítsd az ellenkezőjét ha ez boldogít.
Kiszálltam ebből a hülyeségből, beszélgess akivel akarsz.
A szolgáltató le se szarja a napelemet. Őt csak az inverter érdekli, csak azt nézi meg az átvételkor meg fotózza le, hogy az igényelt és telepített tipus egyezik e.
Semmilyen papírt nem kérnek róla. Nekem a tervező intézett rá vmi kivitelezői aláírást. Nem kell túllihegni ezt a dolgot, lényeg hogy rendesen meg legyen csinálva. Veheted akárhonnan a cuccokat akár a jófogásról vagy kínából is a lényeg hogy az inverter tipus egyezzen azzal amit igényléskor megadtál meg ott legyen alatta a ac dc védelem, de azt se nézték. Jöttek felrakták az órát és mentek is, a kapuból jött vissza egy képet csinálni az inverterről meg egyet a tipustáblájáról.
Ha pl Nemetorszagbol behozom a napelemet es az invertert, azokat szamlaval igazolom es egy hitelesitett szerelo felrakja, azt a szolgaltato elfogadja? A kerdes, az az hogy hogy lehet okoskodni hogy ne +20-30%-al dragabb legyen a rendszer HUF ban szamolva mint EURban?
Felesleges nagyon túlterhelni, mert ha eléri az ac teljesítményt akkor az lesz a max. Annyi értelme a túlnapelemezésnek hogy többször termel az inverter a névleges ac teljesítményen, nélküle tartósan szinte soha. Nyáron a meleg miatt, télen mert nem elég erős a napsütés, csak hidegebb időben éri el néha nagyon erős napsütés mellett a mező teljesítményt a termelés.
"16/2016. (XII. 20.) MEKH rendeleta villamos energia rendszerhasználati díjak, csatlakozási díjak és külön díjak meghatározásának keretszabályairól szóló 7/2016. (X. 13.) MEKH rendelet módosításáról és a villamos energia rendszerhasználati díjak, csatlakozási díjak és külön díjak alkalmazási szabályairól szóló 10/2016. (XI. 14.) MEKH rendelet eltérő szöveggel való hatálybalépéséről"
Mivel ez még Jan1 előtt kijött, így az általad vázolt helyzet hatályba sem lépett.
Mivel eltérő szöveggel lépett hatályba.
3, ebből lett egy hatályos
"A jogszabály mai napon (2017.02.19.) hatályos állapota."
Benzinest kell venni lehetőleg szívócső befecskendezős motorral.
Gyorsan bemelegszik és nem árt annyira neki a rövid táv mint a dízeleknek vagy a direkt befecsis benzinesnek. Az elektromos nem éri meg mert nagyobb futásnál garantáltan akku csere lesz és az nemcsak a megtakarítást viszi el hanem egy autó árát is ma még.
A gond nem a napi áthidalással van, hanem a rossz idővel, mint pl ez a február. Nromálisan jobbank kéne lennie mint a januárnak, de lehet hogy mg a januári szintet sem fogja elérni a termelés ebben a hónapban, legalábbis itt pest megyében bp-től északra.
Ez szerintem nem ilyen egyszerű, nem csak a fogyasztást kellene nézni, hanem pl. az egyéb alkatrészek, pl. motor hideg üzem miatti túlfogyasztását, erodálódását. A dízelem 8 évivg, 190 ezerig sokat pályázott, de az utóbbi egy év, amióta megvan a kombi és csak városban fut, többet ártott neki, mint 8 év. Nekem is jó lenne egy elektromos helyben rohangálni, mert tönkremegy az autóm ebben, főleg így télen, amikor esélye sincsen elérni az üzemi hőmérsékletet...
Számomra az is kiolvasható belőle hogy ez előbb-utóbb szigorodni fog.
Először a nagyobbak (mondjuk 4kW felett) majd a többiek is kénytelenek lesznek valamit fizetni a hálózat használatáért.
Ez a dolog még érthető is, így korrekt.
Ahogy mennek majd szépen lejjebb a beruházási költségek még így is meg fogja érni a dolog.
És persze kicsit gondolkozni fogunk hogy akkor használjuk el az áramot amikor termelődik, erre már egész korrekt megoldások vannak több gyártó kínálatában, napi áthidalást biztosító akkuval, stb...
Mivel sok országban most sem veszik vissza teljes áron az áramot, csak erről nem beszél senki.
Te szoktál beleszaladni a dákóba mindig azzal hogy nagypofával rontasz be a fórumba. Nem nyalom a seggét senkinek csak az a kár hogy nyoma van a baromságaidnak és sajnos valaki rátalálhat.
Ha egyszer 100 év múlva Restore-olják az index fórum LTO szalagjait meglepődnek a jövő emberei hogy milyen sötét középkorban éltünk...
Szóval, magyarul, lépésről-lépésre:
A jogszabály mai napon (2017.02.19.) hatályos állapota.: (lásd fenn bal felső sarok)
(2)1 Kétirányú mérés esetén az elszámolás alapját képező villamosenergia-mennyiségeket az adott mérési ponton a kereskedelmi szabályzatban rögzített elszámolási mérési intervallumokban, irányonként kell megállapítani. A forgalomarányos - kWh-ra vetített - rendszerhasználati díjakat elszámolási időszakonként az irányonként elkülönített és összegzett villamosenergia-mennyiségek alapján, irányonként kell megfizetni. Háztartási méretű kiserőművek esetében a mérési intervallumokban mért, irányonként elkülönített és összegzett mennyiségek különbsége alapján kell a forgalomarányos - kWh-ra vetített - rendszerhasználati díjakat megfizetni.
Ha arra a kis kék 1-esre rákattintasz az alábbit kapod:
"A 16/2016. (XII. 20.) MEKH rendelet 2. § szerinti szöveggel lép hatályba."
"2. § A villamos energia rendszerhasználati díjak, csatlakozási díjak és külön díjak alkalmazási szabályairól szóló 10/2016. (XI. 14.) MEKH rendelet (a továbbiakban: R2.) 9. § (2) bekezdése a következő szöveggel lép hatályba: (2) Kétirányú mérés esetén az elszámolás alapját képező villamosenergia-mennyiségeket az adott mérési ponton a kereskedelmi szabályzatban rögzített elszámolási mérési intervallumokban, irányonként kell megállapítani. A forgalomarányos kWh-ra vetített rendszerhasználati díjakat elszámolási időszakonként az irányonként elkülönített és összegzett villamosenergia-mennyiségek alapján, irányonként kell megfizetni. Háztartási méretű kiserőművek esetében a mérési intervallumokban mért, irányonként elkülönített és összegzett mennyiségek különbsége alapján kell a forgalomarányos kWh-ra vetített rendszerhasználati díjakat megfizetni."
Nem bonyolult ez, magyarul van csak gondolkodni kéne írogatás helyett.
A lényeg hogy nincs ilyen, mert ez kb a megújulók végét jelentené az országban.
Ha fizetni kéne a termelés után kb a villanyszámla felét akkor senki nem telepítene napelemet meg mást sem, aminek köze van a hálózathoz.
Azért még manapság nem kidobott pénz a napelemes rendszer, mert lehet így marad minden még jó pár évig, addig megtérül a rendszer szerencsés esetben. Az akkus tárolás jóval olcsóbb lesz a következő 10 évben. Én simán el tudnám képzelni hogy leválok a hálózatról, de ehhez min 200kwh-s akku kapacitás kéne, ami ma még megfizethetetlen. A hálózati áram meg megmaradna tartalék megoldásnak amit akkor használnék ha kimerült az akku rossz idő miatt arra a max pár napra amig nem süt a nap, vagy hó alatt vannak a panelek.
Jó lenne, ha abbahagynád a valótlanság terjesztését, és elismeréd, hogy tévedtél. Az egyik változatra azt írja a jogtár, hogy közlöny változat, a másikra meg azt, hogy a mai napon hatályos. Utóbbi, amiben a HMKE szerepel kivételként.
Ez sok mindentől függ, nem lehet ilyet mondani, alapvetően nem termel többet a mono panel sem mint a poly, de talán az új PERC mono panelek mintha hatékonyabbak lennének.
Függ a tájolástól, dőlésszögtől, az országon belüli helytől a termelés.
Ide beírod hogy Hungary a keresőbe és megjelenik az összes Mo-i SE rendszer amit feltettek a Publicra 96db jelenleg, van közte mono-s is lehet nézegetni.
Jó dolog a villanyautó helyben, de anyagi haszna nincs, nincs értelme venni.
Egy benzines fiat 500 alig eszik max 6L-t ami legyen mondjuk 2200ft/100km, 100e km alatt eszik meg 2,2M-t , soha nem térül meg az elektromos ebből sem, helyben nem fogsz menni vele 100ezret pár év alatt. Az elektromos is fogyaszt 500-600ft áramot 100km-en, amit otthon tankolsz az sincs ingyen mert meg kellett venni a napelemes rendszert.
Nekem max akkor lesz villanyautóm ha itthon akkor betáplált felesleg lesz amit nem tudok máshogy elfogyasztani. Bár ez szinte kizárt.
II. FEJEZETA RENDSZERHASZNÁLATI DÍJAK ALKALMAZÁSÁNAK ÉS MEGFIZETÉSÉNEK ÁLTALÁNOS SZABÁLYAI
(2)1 Kétirányú mérés esetén az elszámolás alapját képező villamosenergia-mennyiségeket az adott mérési ponton a kereskedelmi szabályzatban rögzített elszámolási mérési intervallumokban, irányonként kell megállapítani. A forgalomarányos - kWh-ra vetített - rendszerhasználati díjakat elszámolási időszakonként az irányonként elkülönített és összegzett villamosenergia-mennyiségek alapján, irányonként kell megfizetni. Háztartási méretű kiserőművek esetében a mérési intervallumokban mért, irányonként elkülönített és összegzett mennyiségek különbsége alapján kell a forgalomarányos - kWh-ra vetített - rendszerhasználati díjakat megfizetni.
De ezt te is meg tudtad volna keresni HA akarod, szarfűrészelés helyett.
A RENDSZERHASZNÁLATI díjaktartalmaznak minden szart, és azt nem kell fizetni csak a túltáplálás után. HA kiszaldózod az éves termelést akkor nem kell fizetni.
Ezen rész elolvasása után értelmét veszti minden egyéb spekuláció.
Azaz a túltáplált mennyiség után csak az energiadíj lesz a zsebedben, mint eddig. Nem változott gyakorlatilag semmi, csak az adminisztráció más.
Ugyanez történt a nagyfogyasztóknál a KÁT hozzájárulással, áttették más rublikába de a végén ugyanaz az összeg maradt.
Ezt értem. De a _cipo_ által linkelt törvényváltozat szerint nem lehetett volan a vételezés és a termelés különbségét képezni az elszámolás előtt. Magyarul a vételezési regiszterben lévő teljes éves fogyasztás után ki kellett volna fizetni az energia és a rendszerhasználati díjat is, a termelés után pedig csak az energiadíjat kaptad volna meg. Magyarul megszűnt volna a szaldó.
De ez nincs így, a hatályos szöveg szerint nem szűnik meg a szaldó!
II. FEJEZET A RENDSZERHASZNÁLATI DÍJAK ALKALMAZÁSÁNAK ÉS MEGFIZETÉSÉNEK ÁLTALÁNOS SZABÁLYAI
...
"(2)1 Kétirányú mérés esetén az elszámolás alapját képező villamosenergia-mennyiségeket az adott mérési ponton a kereskedelmi szabályzatban rögzített elszámolási mérési intervallumokban, irányonként kell megállapítani. A forgalomarányos - kWh-ra vetített - rendszerhasználati díjakat elszámolási időszakonként az irányonként elkülönített és összegzett villamosenergia-mennyiségek alapján, irányonként kell megfizetni. Háztartási méretű kiserőművek esetében a mérési intervallumokban mért, irányonként elkülönített és összegzett mennyiségek különbsége alapján kell a forgalomarányos - kWh-ra vetített - rendszerhasználati díjakat megfizetni."
Tehát minden rendszerhasználati díjra vonatkozik ez a kitétel, a szaldó alapján. Ha nem pluszos az éves betáplálás akkor nem kell fizetni.
A rendszerhasználati díjba minden tücsök-bogár beletartozik. (átviteli díj, Elosztói alapdíj, Elosztói teljesítménydíj, Elosztói forgalmi díj, Elosztói meddő energia díj, Elosztói veszteség díj)
japofan, ez most egész másról szólt volna, nem az elosztói teljesítménydíjról, amiről beszélgetünk pár napja.
Volt az új MEKH rendeletnek egy olyan köztes szövegváltozata (amit _cipo_ belinkelt ma reggel), ami alapján gyakorlatilag megszűnt volna a szaldó, mert nem lehetett volna az RHD elszámolásánál HMKE-nél szembeállítani a termelést a fogyasztással. Azonban a végleges, hatályos változatba visszatették a kivételt, marad a szaldó.
Írtam egy állásfoglaláskérést mindhárom egyetemes szolgáltató felé, nagyon kíváncsi vagyok, mit írnak.
Jogszabály alapján - sajnos - teljesen igazad lenne. Az viszont minimum fura, hogy olyan lenne a jogalkotói szándék, hogy az 50kW feletti kiserőműveket KÁT-tal, illetve idéntől igénybejeletetteket METÁR-ral támogatják, a HMKE-ket viszont visszamenőleg sokkal rosszabb feltételekkel kényszerítik a megtermelt villany eladására. Kíváncsian várom, mi lesz a dologból.
Ez a hónap eddig botrány, jelenleg, 19-én 30 százaléka a termelés a tervezett mennyiségnek. A 2 hete tartó ködös idő nem segít, szerintem az 50 százalék sem lesz meg...
9. § (2) Kétirányú mérés esetében az elszámolás alapját képező villamosenergia-mennyiségeket az adott mérési ponton a kereskedelmi szabályzatban rögzített elszámolási mérési intervallumokban irányonként kell megállapítani, és a forgalomarányos - kWh-ra vetített - rendszerhasználati díjakat elszámolási időszakonként a háztartási méretű kiserőművek esetében a mérési intervallumokban mért, irányonként elkülönített és összegzett mennyiségek különbsége alapján, minden más esetben az irányonként elkülönített és összegzett villamosenergia-mennyiségek alapján, irányonként kell megfizetni.
10/2016. (XI. 14.) MEKH rendelet a villamos energia rendszerhasználati díjak, csatlakozási díjak és külön díjak alkalmazási szabályairól
rendelet
44. §
(3) Hatályát veszti
a) a villamos energia rendszerhasználati díjakról és alkalmazásuk szabályairól szóló 4/2013. (X. 16.) MEKH rendelet;
b) a villamos energia hálózati csatlakozási díjak meghatározásának szempontjairól, a díjak elemeiről, mértékéről és alkalmazásuk szabályairól szóló 7/2014. (IX. 12.) MEKH rendelet.
Helyette a következő lépett:
9. §
(2) Kétirányú mérés esetén az elszámolás alapját képező villamosenergia-mennyiségeket az adott mérési ponton a kereskedelmi szabályzatban rögzített elszámolási mérési intervallumokban, irányonként kell megállapítani. A forgalomarányos - kWh-ra vetített - rendszerhasználati díjakat elszámolási időszakonként az irányonként elkülönített és összegzett villamosenergia-mennyiségek alapján, irányonként kell megfizetni.
Magyarán: a betáplált energia mennyisége után rendszerhasználati díjat kell fizetni a HMKE üzemeltetőjének is.
Ugyanúgy, mint bárkinek, aki termelőkét a hálózatba betáplál.
fuggetlen attol hogy 4 kW vagy azt meghalado napelem-rendszered van (háztartási méretű kiserőmű, HMK)
Ha kisfeszültsegű profilos csatlakozással kapcsolodik a rendszerhez, ebban az esetben:
Elosztói alapdíj: 1 446 Ft/csatlakozási pont/év
Elosztói teljesítménydíj: 0 Ft/kW/év
Tehat ha normal eves elszamolasod van ad-vesz profilos rendszere elosztói teljesítménydíjat ugyan fizetsz, de jelenleg 0 Ft-ot. Fuggetlen hogy nagyobb a rendszered mint 4 kW...
A 7356+AFA Ft/csatlakozási pont/év dijat, csak az idősoros kisfeszültsegű csatlakozás menten fizetik.
Kik az idosorosak?
"Az idősoros elszámolásba tartoznak azok a fogyasztók, akik kisfeszültségen 3x80 A-t meghaladó szerződött teljesítménnyel rendelkeznek,..."
Kik a profilosak?
"a csatlakozási ponton mért fogyasztása tekintetében a névleges csatlakozási teljesítménye nem nagyobb 3 x 80"
Tehat jelenleg nem lesz plusz koltseged akkor sem ha marcius 31 utan raksz fel egy 25 kW-os rendszert, mindaddig amig 0 Ft/kW/év, szerepel a profilos tetelnel.
Igen, így működik a rendszer. A kifizetés nem autómatikus. 16ft-ot adnak 1kwh-ért és azt is nehezen számlát kell kiállítani meg hasonlók(nem tudom magánszemély hogy adhat számlát)
Kb 2 napja szinte csak erről van szó. Egyelőre nincs mit gerjedni rá, mert a kis lakossági fogyasztóknál (profilosnál) 0ft a díj, ami bármikor megváltozhat. Meglévő rendszerekre se vonatkozik. Aki meg tervezi a telepítést az meg adja be gyorsan ha nagyobb rendszert akar mint 4kw, több mint 1 hónap van rá.
10/2016. (XI. 14.) MEKH rendeleta villamos energia rendszerhasználati díjak, csatlakozási díjak és külön díjak alkalmazási szabályairól
16. § (1) A profil elszámolású felhasználónak minősülő rendszerhasználó akkor köteles elosztói teljesítménydíjat fizetni, ha olyan háztartási méretű kiserőművet üzemeltet, amelyre vonatkozóan
a) az üzembe helyezési szándékról szóló, a Vhr. 5. § (3) bekezdése szerinti igénybejelentés illetékes elosztóhoz történő benyújtása, vagy
b) a névleges teljesítmény megnövelése
2017. március 31. utáni időpontban történik.
(2) Nem kell az (1) bekezdés szerinti elosztói teljesítménydíjat fizetni abban az esetben, ha az (1) bekezdés szerinti háztartási méretű kiserőmű úgy került kialakításra, hogy megfelelő műszaki berendezés megakadályozza a hálózatba történő visszatáplálást, és erről az üzemeltető a hálózathasználati szerződéshez kapcsolódóan nyilatkozott.
(3) Az (1) bekezdés szerinti elosztói teljesítménydíjat a (4) bekezdés szerint meghatározott teljesítménydíj-fizetés alapjába beszámítandó teljesítmény nagysága és az (5) bekezdés szerint meghatározott korrekciós tényező szorzataként kW-ban kiszámított, egy tizedesjegyre kerekített teljesítményérték alapján kell megfizetni.
(4) A (3) bekezdés szerinti, teljesítménydíj-fizetés alapjába beszámítandó teljesítmény nagysága
a) a 4 kW-nál nem nagyobb hatásos teljesítményű háztartási méretű kiserőmű esetében 0 kW,
b) a 4 kW-nál nagyobb hatásos teljesítményű háztartási méretű kiserőmű esetében a 4 kW feletti rész.
Nagyobbaknál létezik olyan optimalizáló amire két napelem is köthető alig több pénzért de csak 15kw-os inverter felett használható a P600 (600w-os) és 16kw-os inverter felett jó a P700 és P800 700w(72cellás panelhez) és 800w-os(96cellás panelhez) optimalizáló. Nekem SE17K inverterem van két paneles P600 optimalizálókkal.
Ha legalább 8-10kw-os mezőben gondolkodsz akkor érdemes már megvenni a 17kw-os invertert mert olcsóbb mint pl 12.5-es és csak 26eur-al drágább mint a 15k-s, még az se8k-tól is olcsóbb pár eur-al. Működik kevesebb panellel is később meg lehet bővíteni, nem kell engedélyezni csak felpakolod a plussz paneleket és optimizereket a tetőre, összekötöd, párosítod az inverterrel az új optimizereket és már működik is. Árban ez a 17-es éri meg a legjobban a dupla optimizerekkel.
Persze ehhez az is kell hogy legyen min. 3x25amper teljesítményed a villanyóránál.
Mert nincs. :) Amíg az üzemi feszültség szinteket mindkét irányból tartod a sztringeken addig tehetsz rá több panelt, a felesleget levágja. A névleges teljesítményénél többet nem fog leadni.
Se-nél a nagy rendszer éri meg jobban. Az SE17K is csak 1138eur alig több mint a 6k vagy a 7k, és 15k fölött mennek a dupla optimizerek ami 43eur a 35-el szemben de két panelhez elég. Így azért már aránylag versenyképes a hagyományos inverterekkel. Kis rendszernél egyszerűen nem éri meg sajnos, főleg itthon véve. Viszont folyamatosan megy le az optimizerek ára és az inverterek ára is.
HD Wave talán olcsóbb lesz mert nincs benne semmi, egy kicsi szinte üres műanyag doboz.
Az optimizer meg 30eur alá fog menni 1-2éven belül, a dupla lesz 35eur.
Amikor én vettem akkor még 48 volt, most meg 43 fél év alatt. Az inverter is 1206-ról 1138, pár év és 1000eur lesz egy ilyen 17k-s inverter meg a többi is gondolom amik kisebbek, mert jelenleg egy 12.5k-s 1297eur, drágább mint az összes nagyobb a 17-ig. Szóval eljön még az az idő amikor megéri Se-t venni akár kisebb rendszer esetén is.
Aki megvenné a sharp-okat tőlem az is kitaláltam hogy vesz egy 5 vagy 5kw-s se invertert hozzá meg a dupla p600 optimizereket mert úgy olcsó. Felvilágosítottam hogy az nem fog menni mert min. 15kw-s inverter kell a két paneles optimizerhez.
A lekötött teljesítmény üzleti fogyasztók esetén úgy néz ki, hogy fixen fizetni kell a megállapodott értéket, túllépés esetén pedig háromszoros díjat kell fizetni, amit a mérő regisztrál.
Kíváncsi lennék, ez vajon fordított irányban is működik e? A jogszabály megadja a 4KW határt, illetve a mentességet, ha olyan berendezés kerül beépítésre, ami megakadályozza az exportot. Teljesen vagy 4KW felett?
Fronius invertereken van S0 bemenet, a mérőtől lekérdezve a teljes exportot beállítható limittel lehet befolyásolni, tehát egy tetszőleges méretű termelő is lehetne műszaki szempontból, ha az szabályoz a mérő alapján. 2.6.0 OBIS kód pont erre való, ha azt mondom, 4KWnál nem lesz több, a mérő pedig regisztrál egy nagyobb exportot, jöhet a bünti.
Nekem ez az utolsó kitétel elég kérdőjeles, jó lenne, ha tudná valaki pontosítani.
Egyébként elnézve a feszültség értékeket, nem nagyon fogok én bővíteni már, örülök ha ezt is elbírja a hálózat. Itt a mai termelés meg a 3 fázis feszültsége, hát rendesen megtolom a kettes fázist ha 8kw közelébe megy a betáplálás. Mi lesz nyáron amikor 17-el fogja nyomni, amikor így is 240v fölé megy?
A poly paneleknél már egyre több elérhető nettó 0.45eur/wp áron vagy e körül.
A mono panelek is 0.5-0.6eur/wp között már sokféle elérhető.
Nem is olyan régen még egy 300w-os LG neon2 közel 0.8eur/wp-be került most meg 0.63, durván csökken az áruk a nagyon drágán árult paneloknak is 1-2kivételtől eltekintve, a sunpower 335-345 és a pana 335 a legdrágább, de pl egy benq 335w-os mono 96cellás panel már csak 248eur (0.74/wp)
Ha ez így megy tovább pár éven belül 30ezer ft lesz egy 270-280w-os poly panel.
Amire érdemes lesz upgrade-elni az a 96cellás panelek, ezek baromi jónak néznek ki.
345w-os is van 1.55x1.05m méretben. Ha ez így megy tovább és így csökken az áruk is akkor pár éven belül megfontolandó alternatíva lesz a 350w körüli panelek beszerzése. Egyre kisebb felületen lehet egyre többet termelni.
szerintem, csak a jogszabaly miatt ne csinálj semmit ha csak idő közbe nincs szukseged évi 2-3 000 kW energiára. ha 1-2 éves a rendszered engedd hogy megteruljon, ezalatt indítson egy 4 éves fundamentat es majd aZ éppen aktuális mégjobb dolgokkal bovited a rendszert
mas kérdés aki most tol fel 2-3 millát a tetőre...
A limit az ac teljesítmény 135%-a. Teháta 4-est 5.4-ig lehet napelemezni.
De jobban megéri az SE5000 csak 38eur-al drágább és az már 6.75-ig terhelhető. Felette már nagyobb ugrás van árban. A 3 fázisú inverterek is drágábbak.
Nekem is volt smart mérő de amint lett hmke hoztak egy sima leggagyibb órát ami kb nem tud semmit. Évente egyszer a posta embere olvassa le.
Nem fogok többet visszatáplálni csak akkor teszek fel még invertert ha nem lesz elég az évi kb 24-25ezer kwh. Ha nem lesz elég akkor el is fogom használni. Most is a 7ezres termelésből 3ezer kb a visszatáplálás.
Azok ugyanis, akik 2017. március 31-e után engedélyeztetik a 4 kW-nál nagyobb csúcsteljesítményű otthoni kiserőművet, elosztói teljesítménydíjat, vagyis hálózati használati díjat fizethetnek majd - szúrta ki a Kiszámoló blog. Az új díjtétel nyilvánvalóan nem támogatja a megújuló energiaforrások elterjedését.
"kisebb szinte láthatatlan SE hd wave invertert a + mezőre, bejelentés nélkül."
Nem értem ezt a logikát, miért bejelentés nélkül?
Földhöz vág az a pár ezer forint évente? Nemár....
Csakzértis dögöjjönmeg orbánviktor? Ettől nem fog.
Tudom lehet szlovákrendszámozni, adótcsalni ez a magyar sport de ezért a pár ezresést nem érdemes kockáztatni.
A lebukás esélye 99%, nem hülye a szolgáltató.
Látja hogy többet tálpáltál vissza. Az óra regisztrálja a maximális visszatáplálási teljesítményt.
Nekem ráadásul távleolvasós is az órám.
Nem örülök és sem a plusz költségnek de tényleg ingyen használtam eddig a hálózatot, amit a többiek fizettek. Most be kell majd szállnom egy kicsit, na bumm, leszarom. Így korrekt.
Béreltem két hétre Leaf-et, egysze nyáron, egyszer télen.
Nyáron jó volt, 45km tempós táv nem volt gond oda vissza vidéken. Télen viszont a 35km-re nem jutottunk el oda vissza. Visszafel már be kellett menekülnünk egy töltőre, hogy hazaèrjünk...
Városba tökéletes, otthoni töltéssel.
Lassan végigvezettem a teljes palettát(Tesla Roadster, S, X, Leaf, I3, X5 40e, iMiev), de még mindig nem vettem pedig évek óta tervezem, és az ára is "hùzza már a zsebemet" egy ideje.
Talán idén az iOniq vagybaz Ampera-e meghozza az áttörést?!
nagy valószínűséggel 2018-tól már nem lesz ingyenes töltés, szóval ezzel sztem sem érdemes előnyként számolni.
az ingyenes parkolás sem lesz túl sokáig elérhető.
annak éri meg az elektromos, aki naponta 80-100km-re ingázik a munkahelyére és lehetőleg ott is tudja tölteni (nem az ingyenesség miatt, hanem azért, hogy ne kelljen centizgetni, hogy télen fűtéssel is kibírja-e az oda-vissza utat)
Ne gondold, hogy a visszamenőleges törvénykezés országában bármit számít, hogy milyen szám van épp most odaírva. Ha akarják, holnaptól megadóztatják a 2000-ben telepítetteket is 50%-kal, visszamenőleg.
Engem az érdekelne, hogy milyen nemzetközi kötelezettségeket vállaltunk megújuló energia ügyben, talán abból lehet következtetni a jövőre.
Nekem is itt helyben kéne, ha messzebb megyek ott a a8.
Vettem egy öreg lagunát, v6-os autómata (takarékosság jegyében) 680-ért, lett mondjuk 1M-be átírva meg kicsit ráköltve, hogy ne essen szét. Eddig 8e km-t mentünk vele itt helyben pár km-es távokon 13.3L átlaggal, ez 370ezerbe került 1 év 3 hónap alatt, tehát havi huszonpárezer ft-ba kerül ezzel közlekedni. Egyszerűen nincs értelme elektromos cserélni. Alsó hangon 3-4millióba kerülne, de egy gari nélküli sokat futott elektromosnál azért fennáll az akkuhalál esete tehát meg se vennék ilyet, ami már normálisabb keveset futott az 5-6milliónál kezdődik, egy új valami meg inkább 8-11millió és akkor még mindig egy kis fostalicska. Nagyon kis akkus autót nem érdemes venni min 30kwh-s ami már használható talán. Messzire még egy teslával se lehet elmenni, mert ahogy elkezded nyomni a gázt úgy szívja egyre jobban az akkut és a végén balatonig se ér le.
talán pár év múlva ha lesz sokkal nagyobb kínálat, olcsóbb akkuk, olcsóbb elektromos autók akkor érdemes lehet.
Azért az elektromos is fogyaszt némi áramot, meg kell neki néha egy kis karbantartás, ha meg megkotlik az akku akkor lehet kertitörpének használni ha ne cellánként cserélhető, mert a használt árával megegyező összeget kell rákölteni hogy tovább tudjon menni.
Egy nem túl sérült újszerű teslát azért vennék jó áron kipróbálni, de azt se tartanám meg sok sok évig. Sajnos be kell látni hogy a benzines a legolcsóbb megoldás ilyen célra.
Elvileg nem lesz sok a veszteség, hanem többet fog 4kw környékén üzemelni az inverter.
A mező nagyon ritkán termel annyit amennyi a névleges STC teljesítménye, akkor is csak pillanatokra, max percekre. Ha van egy hidegebb idő mellé nagyon erős napsütés. Ilyenkor ezt a csúcsot levágja az inverter, mert akkor is csak max 4kw-t fog termelni. NEm tudom a growatt mennyire szereti a túlnapelemezést, de a legtöbb inverternél ez nem gond.
Én is erre készülök most a 17kw-os inverterre fogok rápakolni 23kwp mezőt összesen.
Az SE inverter leirásában az van hogy max 135%-al lehet több a DC input mint a névleges teljesítménye az inverternek. A mostani 12kwp-s mező a nyári melegben amikor egyébként a legtöbbet termeli napi szinten a rendszer csak 8-9kw-al termel általában, tehát pont 17kw-al fog termelni a 23kwp mező. Majd csinálok tesztet hogy kevesebb panellel is meglesz e a csúcs tartósan.
Szerintem az egesz rendszer egy kicsit bonyolultabb. Mivel a kis energiamezos termeloket nem lehet tavuton lekapcsolni a rendszerben, igy sajnos gondot okoznak olyankor, amikor a meglevo elavult allami tavvezetek rendszert a masik orszag is szeretne kihasznalni a sajat energiajanak az orszag masik reszebe valo eljuttatasanal. Hogy mire gondolok? Volt mar ra pelda tobbszor is, hogy az eszaki nemet termelok folosleges energiajat elkellett juttatni a deli orszagreszbe, a nagyipari fogyasztokhoz, de mivel a nemeteknel meg nincs befejezve a rendszer bovitese, igy cseh,szlovak,osztrak vonalon igyekeznek megoldani. Hogy hol a gond, ott, hogy a harom orszag halozatkezeloi is kotelesek a sajat allamon beluli szerzodeses energiaellatast biztositani. Igy sajnos elofordul, hogy nagyon elenjaratva hasznaljak a halozatot. Ha egyszer kicsit tulfeszitik, az osszeomlashoz vezethet, ami mar tobbszor is fenyegette a rendszert. Igy az EU elhatarozta, hogy boviteni kell. Ezert jonnek sorban minden orszagban ezek a mindenfele elnevezessel ellatott dijak, amik valojaban a nemzetkozi enegiamozgatast finanszirozzak es nem a hazait. Szuveren allamok egymas kozt szamlazhatnanak hasznalati dijat, de az EU-ban ezt korlatozzak. Ezert van a cseheknel es nalunk szlovakiaban is most akartak bevezetni a kismegszekito dijat. Itt is a keszenleti teljesitmeny fenntartasaval magyaraztak.:( Egyenesen nem mondhatjak, hogy adakozzunk, mert ok nem akarnak a hasznuk rovasara fejleszteni az EU par analfabetajanak otletei vegett.
Persze nem kell aggódni előre, csak ha már van törvény rá akkor egy szimpla változtatással bármilyen szám lehet ott a nulla helyett. Mondjuk az egy jó dolog hogy a jelenlegi rendszerekre nem vonatkozik. Lehet hogy 0 marad a lakossági hmke-nek, és csak az üzleti naperőművek terjedését akarják megfékezni. Ott már jelentősen ronthatja a megtérülést és profittermelő képességet.
Azért azt tegyük hozzá, mielőtt mindenki bepánikol, hogy ez az összeg a táblázat egy egész más cellájából származó szám, profilos fogyasztókra, HMKE-re egyelőre 0+ÁFA/kW/év vonatkozik! Aztán hogy ez később mennyi lesz, nettó 100, 20000 vagy épp 7356 Ft, azt senki sem tudja.
Most a napokban megint elővettem a villanyautó témát, jó lenne a környéken mászkálni egy ilyen.
De egyszerűen nincs értelme még sajnos, amik olcsók azok szarok is mind, nem fogok egy kis autóért 9-11milliót adni csak mert villannyal megy aminek egyébként rohadt nagy a kockázata gari időn kívül. Rendeset(tesla) meg nem tudok most venni, de nem is akarok 30+ millióért.
Akkus tárolás működőképes lesz Lifepo4-el 5-8éven belül, addig meg csak kitart a szaldó.
Egyébként a villanyautó nem igényel nagy mezőt. Vegyünk egy ilyen kis fost 30kwh-s akkuval kis távokra. Egy héten max 2x töltöd tele otthon, mert napközben nyilván rá lehet valahol akasztani a töltőre bent a városban amig ingyenes, vagy mert nem tud már hazamenni.
Havi 250kwh-ból kijön egy ilyen kis valami töltése, évi 3000ezer, 2.5-3kwp kell neki max.
Engem nem zavar, mert nem kell fizetnem a meglévő rendszer után. HA meg nem lesz elég a 23kwp a 17kw inverterrel akkor felteszek egy kisebb szinte láthatatlan SE hd wave invertert a + mezőre, bejelentés nélkül.
Az akkus tárolás is életképes lesz pár éven belül de max 5-8éven belül, mivel a nagyobb mezővel már megtermelem télen is a szükséges mennyiséget ezért egy jól méretezett akkuval a legtöbb rossz idő áthidalható lesz.
Én azért szeretném majd még bővíteni idővel, az áramot meg majd csak elhasználom.
Persze, ha 1150 kW-al szamolok es 16Ft/W atveteli dijjal, plusz hozzajon a 4kW-s kedvezmeny akkor kijon a piacra gyakorolt torzitohatas amit meg is ertek. Es lehet mondani hogy csak 10%... stb. Ettol sajnos az alapdij 7356+AFA Ft/kW/év vs. termeles kb 18000 Ft (legyen akkor 40% nem 65%...).
Nyilvan nem arrol beszelek hogy egyen szintjen egy 4 kW rendszerrel eppen nem kell fizetni es milyen jo ez hogy van egy kiskapu amit ki lehet hasznalni. Tok rendes toluk hogy gondoltak erre!
Ha egy kormanyhatarozattal szepen lecsereltetik idősoros meresre az összes elszamolast (ami ott van leirva), azt amit termelsz nyaron eladhatod 16-ert majd telen 34-40-ert megveszed. Szamold ki hogy akkor ez az alapdij mekkora hatassal lesz egy beruhazasra!?
Azt is ertem hogy a halozat nem birja a sok PV termelest, meg latom az utakon rohangalo rengeteg Tesla is sokat zabal...
Szerintem, ez egy rosz energiapolitikai lepes es nem a napelemek elterjedeset segiti hanem egy a napelemek aranak csokkenesebol adodo pozitiv trend megtoreset eredmenyezi a magyar piacon.
Az nincs az éves betáplalásod 10%-a, bár pénz de nem nagy adó, nem hiszem hogy ez fog földhöz vágni bárkit.
Ha nem lenne adómentes 4kw alatt, akkor egy átlagos családi ház 3kWp rendszere után havi 2 eFt körül kellene fizetni.
Azért hogy túráztatod a hálózatot.
Ez szerintem egyáltalán nem inkorrekt, és talán már fedezi a szolgáltató költségeit.
Ennyit szerintem elviselnie bárki aki hmke-t üzemeltet és szemellenző nélkül gondolkodik.
Az más kérdés hogy a te méreteidben már nagy összeg ez, de lehet nem is reális kategória medencét, házat fűteni napárammal úgy hogy akkunak használjuk a hálózatot.
Én arra számítok hogy lesz ez rosszabb is (ami egyébként igazságosabb lenne) és akkor arra kell törekednünk hogy a termelés pillanatában fogyasszuk el az áramot.
Pl, energia árát (20Ft körül) fizetnek csak a visszatáplálásért, mint sok országban.
Miért ne lenne alkalmas? Mi is egy trafón lógunk, rajtunk kívül van 2 nyugdíjas rajta, mi meg toljuk 45kVA-rrel visszafelé a 20kV-os rendszerre a trafón keresztül.
Ez a bözsinénis sztori annyiban sántít hogy amikor az én áramomat adja oda neki, akkor azt nekem teljes áron fizeti ki ahelyett hogy venné olcsón Pakstól. Tehát nem tud rajta keresni.
Gondoljunk bele:
Otthon én nullára kihozom az éves szaldót minden évben. Azaz nem fizetek semmit az alapdíjon kívül, de küldenek csekket, cserélnek órát, fenntartják a drótot nekem hogy télen elzabálhassam a nyári betáplálást. Valljuk be ez neki nem nagy buli.
Nekem 17kw-os cuccom van a 14kw csak egyszerű példa volt.
Tehát a 17kw-ra kéne fizetnem: 17-4=13x0.6=7.8x9342=72877ft-ot azért ez nem nagyon tetszene.
Szerencsére a meglévőkre nem vonatkozik, ezt nem is értem miért nem, de arra jó hogy meggátolja a hmke-k terjedését.
Lesz 23kwp-m amivel jó esetben tudok termelni 25000kwh-t egy évben az kb 950.000ft villanyszámlának felel meg, amiből ők akarnak elvenni 73ezret.
Nem annyira vészes de azért bosszantó. Új rendszert, bővítést ha majd lesz nem fogom bejelenteni.
Remélem ki fogok jönni ennyi áramból is. Minden attól függ hogy a két medence hőszivattyú mennyit eszik majd meg a nyári időszak alatt. Jelenleg kb 13000kwh fogy egy év alatt, a nyári 3 hónapban 6ezer nagyságrendileg. Kb 12ezerből kéne kijönnie a medence fűtésnek remélhetőleg ki fog jönni.
A két hőszipka 10kwh-t tud elpusztítani óránként, ha átlagosan nyárra vetítve napi 8 órát mennek akkor is az csak havi 2400kwh , de mégha végig is kell menniük a napi 12 órát amig van keringetés, akkor is csak havi 3600kwh kb 3.5hónapig tudok fűteni a mennyiségből. De bízom benne hogy nem kell állandóan menniük és az inverteres technika miatt sokszor jóval kevesebbet fogyasztanak mint 10kw óránként kisebb terhelésen. Hát még ha maradna pár ezer kwh-m azzal megoldható lenne a ház fűtése idővel, vagy elektromos autó tankolás.
Az a baj, hogy nagyon messze jársz az igazságtól! Kitaláltál valamit (esetleg hallottál a nagy fogyasztók teljesítmény lekötéséről) és most azt nyomod.
Egy több betáplálásos rendszeren csak javulnak a hálózati paraméterek. Attól meg hogy valaki napelemezik, nem fog a teljesítmény igénye drasztikusan megnövekedni.
tehat alapbol fizetek 33 632 Ft-ot evente, csak azert hogy van a 10 kW-os rendszer, fuggetlenul attol hogy az ev vegen az osszesitett fogyasztasom 0 kW?????
"(11) Ha az elszámolási időszak első napján a termelés mennyiségének hiteles mérése biztosított, a korrekciós tényezőt a havi elszámolások (havi részszámlák kiállítása) során 0,6 értéken kell figyelembe venni."
Erre gondolsz?
Ha bevezetnének pár ezer Ft-os kw díjat az még elfogadható lehet, de egy 8-10e Ft-os kw díj már elriasztja majd a napelemes belépőket.
Miért is akar valaki ilyet telepíteni? Szeretné fedezni az áramfogyasztását, semmi más oka nincs.
3-4kwp-s rendszer elég is erre, de ha mondjuk valaki hőszivattyúval akar fűteni akkor azért egy 7-8-10kwp-s rendszer is indokolt lehet.
Előbb utóbb ha az akkuárak jelentősen csökkennek a megoldás a hálózatról leválás lesz, és marad tartalék áramnak a hálózat ha szükséges éjszaka rossz időben pár napig lehet használni.
Egyelőre még nem kell fizetni, majd meglátjuk mennyi lesz az annyi.
Egy egyszerű példa:
14kw-os hmke, 4 feletti része 10kw, erre ha rádobnak egy 8e ft/kw éves díjat az évi 80ezer, akár a termelés hatodát is elvihetik vele ami nem fogja segíteni a napelemes rendszerek terjedését, ha a villanyszámla kb hatod heted részét be kell fizetni, a megtérülésről nem is beszélve.
Végülis ez a cél hogy meg gátolják a napelemes rendszerek terjedését.
Ha valaki termelni szeretne eladásra akkor meg különösen nem fogja megérni.
Engem nem érint, remélem a régi rendszerekre nem fogják visszamenőleg fizettetni.
Ha meg majd bővíteni akarok akkor majd nem jelentem be, ennyi. Ad vesz mérő van, nem látják hogy mennyi az annyi, a lényeg hogy csak akkor bővítek ha el is használom.
"Amit én megtermelek és visszatáplálok, a szomszéd Bözsi néni elhasználja, arra Bözsi néni kifizeti az átviteli díjat ( a szolgáltatónak ez gyakorlatilag 0-ba kerül, mivel nem Paks-tól Bözsi néniig van az átviteli vesztesége), hanem csak az utcában/körzetben. Amikor én szaldósan használok, akkor Paksról hozzámig a veszteséget már Bözsi néni kifizette."
Az a baj, hogy amit Te elhasználsz a hálózatról azután senki nem fizeti meg az átviteli díjat a szaldós elszámolás miatt.
Bözsi néni fizet, akárkitől kapja az áramot, ezt nem kell idekeverni.
Te meg nem fizetsz a jelenlegi szaldóban, ha 0-ra vagy negatívra jössz ki éves szinten, pedig nem keveset használod a hálózatot. Nem csak akkor amikor termelsz, hanem az év 80%-ban, amikor fogyasztasz.
Amit problémának érzek, hogy nem a bruttó felhasznált energia után kell fizetni, hanem egy átalánydíj lesz ha jól értem.
Ez így nem ösztönöz arra, hogy a fogyasztást a termeléshez igazítsd.
Vagy megoldod visszatáplálás nélkül (akkor nincs díj) vagy a teljes díjat fizeted.
Igazságosabb volna, ha a szaldó az áram díjra vonatkozna, és a hálózatról elfogyasztott (visszatáplálás nem játszik) energia után kéne díjat fizetni.
És lehetne még napszakonként különböző tarfikáat is bevonni az elszámolásba, az is segítené, hogy a napelemesek is csúcson kívűli fogyasztásban legyenek érdekeltek, az is előrelépés lenne.
De itt egyelőre csak a duma megy a smart mérőkről... :-(
Igen ám, de ez akkor lesz valós faktor, ha a HMKE-k össz teljesítménye kezdi majd megközelíteni a rendszerveszteséget, ami legalább 10% körüli. Addig csak javítja a rendszer rendelkezésra állását. Persze, helyi problémák lehetnek, de nem rendszerszintű gond.
A HMKE tulajdonos is éppúgy leköti a rendszert, ahogy más erőművek is.
Ezt eddig de facto ingyenesen tehette meg a betápláló irányban >> azaz a szolgáltató zsebére.
"
Csak ez nem így van! Már párszor leírtam, de még1x:
Amit én megtermelek és visszatáplálok, a szomszéd Bözsi néni elhasználja, arra Bözsi néni kifizeti az átviteli díjat ( a szolgáltatónak ez gyakorlatilag 0-ba kerül, mivel nem Paks-tól Bözsi néniig van az átviteli vesztesége), hanem csak az utcában/körzetben. Amikor én szaldósan használok, akkor Paksról hozzámig a veszteséget már Bözsi néni kifizette.
"a) az üzembe helyezési szándékról szóló, a Vhr. 5. § (3) bekezdése szerinti igénybejelentés illetékes elosztóhoz történő benyújtása [...] 2017. március 31. utáni időpontban történik."
A vonatkozó, és a következő passzus pedig így szól:
"5. §
(3) A felhasználó a háztartási kiserőmű üzembe helyezésére vonatkozó szándékáról a háztartási méretű kiserőmű alapvető műszaki adatait tartalmazó írásbeli vagy elektronikus igénybejelentésben tájékoztatja a vele jogviszonyban álló elosztót.
(4) A felhasználó a háztartási méretű kiserőmű létesítésére, illetve üzemeltetésére vonatkozó igénybejelentésében köteles nyilatkozni arról, hogy kíván-e villamos energiát betáplálni a közcélú hálózatba, vagy kizárólag saját villamos energia fogyasztásának kielégítése érdekében kíván villamos energiát termelni. A hálózati csatlakozás műszaki jellemzőit ezen nyilatkozat figyelembevételével kell kialakítani."
Magyarul arról kell nyilatkozni, hogy szándékomban áll HMKE-t létesíteni, és alapvető műszaki adatként meg kell adni pl az inverter típusát és teljesítményét, valamint nyilatkozni a betáplálás módjáról. Ezeket az adatokat tartalmazza az elműs egy lapos igénybejelentő.
Én a fentiek alapján továbbra is úgy értelmezem a jogszabályokat, hogy ha beadtad az igénybejelentőt 2017 március 31-ig, akkor rád nem vonatkozik az elosztói teljesítménydíj.
16. § (1) A profil elszámolású felhasználónak minősülő rendszerhasználó akkor köteles elosztói teljesítménydíjat fizetni, ha olyan háztartási méretű kiserőművet üzemeltet, amelyre vonatkozóan
a) az üzembe helyezési szándékról szóló, a Vhr. 5. § (3) bekezdése szerinti igénybejelentés illetékes elosztóhoz történő benyújtása, vagy
De ha csak a 4 kWp fölötti részre vonatkozik, akkor kibírom.
Ezeknél tényleg csupán leleményesség kérdése, hogy mi módon toljanak ki velünk. Még az áfáját is le kellene vinni ezeknek a dolgoknak, nem hogy újabb adóval terhelni. Vastag a bőrük, bármit elbír. A napelem jó, de csak ha nekik legalább annyira jó, mint nekünk. Különben nem jó.
De a törvény is az igénybejelentés benyújtására ír határidőt, ezt nehéz máshogy értelmezni, mint az igénybejelentő nyomtatvány és mellékleteinek beadásának ideje.
Az igénybejelentésre küldenek egy tájékoztatót és ha azt elfogadod, beadod a szükséges dolgokat, akkor válik igénnyé! Írják is, hogy amit küldenek, az nem kötelez semmire.
Beírod az október 30-at beüzemelésre. De addig azért az engedélyt el tudod intézni, tehát most márc közepéig beadod a bejelentőt. 1 héten belül küldik a tájékoztatót, amire van 3 hónapod hogy elfogadd. Júniusban megkeresed a tervezőt aki elintézi, nekem egy 60-ast kellett fizetni, mindent emailben küldtem neki. Ezzel eltelik 1 hónap minimum, ekkor kezdhetnéd a kivitelezést, közben az óra kiépítés díját be lehet azért fizetni nálam ez 36e ft -ba került elműnél. Amikor kész akkor a tervező készre jelenti és jönnek megnézni meg órát cserélni.
Megnéztem, a tájékoztatón 3 hónapot adnak arra hogy elfogadd a feltételeket. Ami nem túl sok.
1 héten belül küldték az igénybejelentés után. Tehát max mindenféle időhúzással is 4-5 max 6 hónap lehet amig készen kell lennie. Ha elfogadtad akkor ki kell fizetni amit kérnek 8 napon belül.
Bár nálam már lehet nem kell fizetni mert ad vesz óra van semmit nem kell fejleszteni, csak felteszem a második invertert a mostani mellé. Az a baj hogy nincs szükségem rá, és nem is biztos hogy lesz.
Igen alig kell valami hozzá, én is kinéztem a listából az SE17K-t és ráírtam, még pár adat és ment is be, ültek rajta pár hetet, aztán már a tervező intézte, de a lényeg hogy az igénybejelentésre amit küldenek tájékoztató az érvényes elég sokáig és addig nem kell semmit csinálni ha nem sürgős.
Elég bosszantó ez az egész, mert későbbiekben még egy 17kw-os invertert üzmbe állítanék, de lehet hogy így nem fogok vagy nem jelentem be. A régire nem vonatkozik szeencsére ez az agyrém, persze ezt is csak egy tollvonás megváltoztatni.
Gondolom most hogy elkezdtek elterjedni a napelemes rendszerek meg akarják fékezni mert ha túl sok van, nem tudják mivel magyarázni paks2 szükségességét.
Ha jól látom, az igénybejelentésbe kb csak az inverter típusa kell, meg hogy majd mikortól akarsz termelni. Ezt meg lehet tenni attól függetlenül, hogy még nincs kiviteleződ, szerintem.
15. § Az elosztói teljesítménydíj éves díj, amelyet 12 egyenlő részletben, havonta kell megfizetni.
16. § (1) A profil elszámolású felhasználónak minősülő rendszerhasználó akkor köteles elosztói teljesítménydíjat fizetni, ha olyan háztartási méretű kiserőművet üzemeltet, amelyre vonatkozóan
a) az üzembe helyezési szándékról szóló, a Vhr. 5. § (3) bekezdése szerinti igénybejelentés illetékes elosztóhoz történő benyújtása, vagy
b) a névleges teljesítmény megnövelése
2017. március 31. utáni időpontban történik.
(2) Nem kell az (1) bekezdés szerinti elosztói teljesítménydíjat fizetni abban az esetben, ha az (1) bekezdés szerinti háztartási méretű kiserőmű úgy került kialakításra, hogy megfelelő műszaki berendezés megakadályozza a hálózatba történő visszatáplálást, és erről az üzemeltető a hálózathasználati szerződéshez kapcsolódóan nyilatkozott.
(3) Az (1) bekezdés szerinti elosztói teljesítménydíjat a (4) bekezdés szerint meghatározott teljesítménydíj-fizetés alapjába beszámítandó teljesítmény nagysága és az (5) bekezdés szerint meghatározott korrekciós tényező szorzataként kW-ban kiszámított, egy tizedesjegyre kerekített teljesítményérték alapján kell megfizetni.
(4) A (3) bekezdés szerinti, teljesítménydíj-fizetés alapjába beszámítandó teljesítmény nagysága
a) a 4 kW-nál nem nagyobb hatásos teljesítményű háztartási méretű kiserőmű esetében 0 kW,
b) a 4 kW-nál nagyobb hatásos teljesítményű háztartási méretű kiserőmű esetében a 4 kW feletti rész.
(5) A (3) bekezdés szerinti korrekciós tényezőt az (1-SCFA) értéken kell számításba venni, figyelembe véve a (10) és (11) bekezdésben foglaltakat is.
(6) Az (1) bekezdés szerinti elosztói teljesítménydíj esetében az elszámolási időszak egy év. Az első év kezdete a háztartási méretű kiserőmű üzembe helyezésének napja, az elszámolási időszak vége az éves leolvasás időpontja.
(7) A (6) bekezdés alkalmazása tekintetében a háztartási méretű kiserőmű üzembehelyezésének napja
a) új háztartási méretű kiserőmű üzembehelyezése esetén az ehhez kapcsolódóan az elosztó által felszerelt fogyasztásmérő berendezés felszerelésének a napja,
b) a névleges teljesítmény megnövelését célzó átalakítás esetén a hálózathasználati szerződés módosítása hatálybalépésének napja.
(8) Ha a rendszerhasználó személyében változás következik be vagy a háztartási méretű kiserőmű műszaki jellemzőiben a jóváhagyott csatlakozási dokumentációhoz képest változás történik, akkor a változás napját - a hálózathasználati szerződés módosítása hatálybalépésének napját - megelőző napon az elszámolási időszak lezárul, és a változás napjával új elszámolási időszak kezdődik.
(9) A (8) bekezdés szerinti esetben, illetve az elosztói teljesítménydíj egyéb változása esetén az elszámolást időarányos megosztás alapján kell végrehajtani.
(10) Ha a (6) és (7) bekezdés szerinti elszámolási időszak első napján a termelés mennyiségének hiteles mérése nem biztosított, a korrekciós tényezőt 1-es értéken kell figyelembe venni.
(11) Ha az elszámolási időszak első napján a termelés mennyiségének hiteles mérése biztosított, a korrekciós tényezőt a havi elszámolások (havi részszámlák kiállítása) során 0,6 értéken kell figyelembe venni.
(12) A (11) bekezdés szerinti esetben utólagos elszámolásnak van helye az elszámolási időszakot követően.
(13) Az utólagos elszámolás kiindulópontját az elszámolási időszak mérései szerinti SCFA alapján meghatározott korrekciós tényező képezi. A felek
a) az ezen korrekciós tényezővel kiszámított éves teljesítménydíj-fizetési kötelezettség és
b) a havi teljesítménydíj-fizetések
különbségének megfelelően számolnak el egymással az elosztó által kiállított soron következő havi számla keretében.
17. § (1) Nem profil elszámolású felhasználó esetében az elosztói teljesítménydíj fizetésének alapját - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - a hálózathasználati szerződésben rögzített, a nem profil elszámolású felhasználó által a szerződéses időszakra igényelt legmagasabb (lekötött) teljesítmény (kW) képezi. A lekötött teljesítmény után a teljesítménydíjat akkor is meg kell fizetni, ha azt a nem profil elszámolású felhasználó nem veszi igénybe. A lekötött teljesítmény a szerződéses évfordulók között, adott naptári hónap első napjától a szerződéses időszak végéig, a nem profil elszámolású felhasználó kezdeményezésére, a rendelkezésre álló teljesítmény mértékéig növelhető, a szerződéskötés éves fordulónapjain pedig - további egy éves szerződéses időszakra érvényesen - mindkét irányban módosítható. Ha a szerződéskötés éves fordulónapján a lekötött teljesítményt nem módosítják, az legalább további egy évre érvényben marad, kivéve a szerződés megszűnésének esetét.
(2) Ha a rendszerhasználó nem rendelkezik hálózathasználati szerződéssel, a hálózathasználati szerződés megkötéséig, vagy a korábban megkötött hálózathasználati szerződés érvényének lejártát követően, a teljesítménydíj fizetésének alapját a rendelkezésre álló teljesítmény kW-ban kifejezett értéke képezi.
(3) A kVA-ben meghatározott névleges csatlakozási (látszólagos) teljesítmény meghatározásának alapját képező áramértéket
a) kismegszakító és késes olvadóbiztosító betét alkalmazása esetén a névleges áramerősségek fázisonkénti összegzésével,
b) beállítható túláramvédelemmel ellátott megszakító alkalmazása esetén a beállított (de egy óránál nem hosszabb idő alatt) kioldó áram fázisonként beállított értékei összegével
kell figyelembe venni.
(4) A kVA-ben meghatározott rendelkezésre álló (látszólagos) teljesítményből a legnagyobb leköthető teljesítmény kW-ban kifejezett értékét
a) a meddő energia mérése esetén cos fi = 1,
b) a meddő energia mérésének hiányában cos fi = 0,9
értékkel kell kiszámítani.
(5) Ha a rendszerhasználó a teljesítményigényének vagy az egyidejű legmagasabb teljesítményigényének biztonságosabb kielégítése érdekében - a villamosenergia-ellátási szabályzatokban meghatározott - többirányú hálózati ellátást kíván igénybe venni, és azt az elosztó hálózati engedélyessel kötött hálózati csatlakozási, illetve hálózathasználati szerződésben is rögzítették, akkor a rendszerhasználónak az ezen ellátáshoz tartozó csatlakozási pontokra lekötött teljesítmények után is meg kell fizetnie az elosztói teljesítménydíjat.
(6) Ideiglenes rendszerhasználat esetében közép- és nagyfeszültségű csatlakozásnál az első túláramvédelem beállított értékével számított teljesítmény alapján kell a teljesítménydíjat a vételezés időtartamára vonatkozóan felszámítani.
(7) A közvilágítási célra vételező felhasználók esetében a teljesítményüket a közvilágítási lámpatestek beépített teljesítményével, azaz a fényforrásnak az előtét, a gyújtó és a lámpatestbe épített feszültségszabályzó teljesítményfelvételével növelt névleges villamos teljesítményével kell figyelembe venni. Ha a közvilágítási berendezés fényáramszabályzóval van ellátva, akkor a közvilágítási berendezés számított teljesítményét - az elosztó üzletszabályzatában rögzített módon - a szabályzóberendezés által beállított legnagyobb feszültségnek megfelelő szabályozási tényezővel kell módosítani.
(8) A vízügyi igazgatóságok kezelésében, továbbá a vízitársulatok kezelésében álló és helyi vízrendezési, valamint vízkár-elhárítási feladatok ellátása érdekében működtetett ár- és belvízvédelmi szivattyútelepek esetében az adott hónapra vonatkozó teljesítménydíjat az adott hónapot követően kell elszámolni oly módon, hogy a fizetendő teljesítménydíj megegyezzen az adott hónapban mért legnagyobb teljesítmény-igénybevételnek megfelelő éves teljesítménydíj 1/12 részével.
(9) A rendszerhasználó előzetesen bejelentett teljesítménytúllépést szerződéses évenként legfeljebb három alkalommal, alkalmanként legfeljebb egy naptári hónapra kérhet, amelyet az elosztó - a rendelkezésre álló teljesítmény mértékéig - köteles biztosítani. A rendszerhasználó a lekötött teljesítmény túllépése iránti igényét legkésőbb három munkanappal az igénybevételt megelőzően köteles bejelenteni az érintett elosztónak.
(10) Ha a rendszerhasználó a lekötött teljesítmény túllépését az elosztónak előzetesen bejelentette, és azt az elosztó engedélyezte, akkor a teljesítménytúllépésért fizetendő díj mértéke (a teljesítménytúllépés hónapjára) az éves teljesítménydíj 1/10 része a túllépés minden kW-jára.
(11)3 A lekötött teljesítmény nem engedélyezett túllépése esetén a rendszerhasználó a túllépés minden megkezdett kW-jára havonta a Hivatal elnöke által a VET 143. § (5) bekezdése szerint rendeletben megállapított éves teljesítménydíj 1/4 részének megfelelő teljesítménydíjat köteles fizetni."
A lényeg, hogy a 2017.03.31. után igénybejelentett vagy teljesítménynövelt, 4kW-nál nagyobb rendszerekre bármikor kivethetnek egy éves adót, ha akarnak.
Google nagyon kevés találatot hoz rá, de nem kamu, tényleg bent van a rendeletben:
Mono-poli termelését megfigyelheted az SE publikus oldalán, FIB98Bt. A jobb oldali 10 panel 250W-os mono, bal oldalon 260W-os smart panelok vannak. A felső sort érdemes nézni mert nála is a szomszéd árnyékok még bekavarnak. Azonos a tájolásuk. Ha jól emlékszem a polik is fekete színüek, jól néznek ki.
Köszi, majd figyelem, most éppen halott nem reagál semmire, akár mit nyomok, de mégis, na nézegetem...
Beszarás mennyivel jobb idő van felétek.
Nekem eddig csak febr 5. és febr 12. volt normális termelésem, a többi napon mint most is napok óta fagyos ködös nulla napsütés. Az látszik hogy jól termel, persze nehéz összehasonlítani mert teljesen más lehet sokszor az időjárás.
Miért ne termelt volna, nem csak a solaredge, mindegyik termel ha nincs teljesen eltakarva hóval.
Pár kwh-t még a legsötétebb napon is termel általában. Decemberben és januárban 31kwh napi termelés volt a max, most februárban köszönhetően az erősebb napsütésnek és a hosszabb nappaloknak már 40kwh is meg van amikor a süt a nap, de eddig 2 ilyen nap volt csak, és lehet rosszabb lesz a februári termelés mint a januári. Jelenleg szarul néz ki, de még feljöhet.
Januári 545kwh-s termelés egész jó volt, még a novembert is felülmúlta, jelenleg 234-nél tart a február.
Ezért lesz jó ha nagyobb lesz a rendszer mert télen is megtermeli azt amit elfogyasztunk.
Persze nem várom hogy jobb legyen nap nélkül árnyékban, de jó lenne ha sokkal rosszabb se lenne.
Ezt a termelést belinkelte régebben? Megkeresem akkor.
Most írom össze miket kell vennem a rögzítéshez, maradt még sok cuccom, kb egy 100-asból megúszom vagy kicsit több a mostani adag rögzítését. Remélem márc végére már az új panelek nyelik napsugarakat.
Znshine 250W. Ha nem termel, azért ne a napelemet okold! Hiába látja az ember, hogy világos van, energiája nincsen. Mérj fotós fénymérővel, majd meglátod, mennyire világos! Világos? :-)
Nekem is korán elindul mindig fél nyolc körül így télen, de hiába indul el ha 50-500w-al termel csak.
Még a legsötétebb napon is amikor végig felhős és köd van, tök sötét akkor is termel, de hát szinte semmit. Milyen mono-k vannak annál a két rendszernél?
Nálam mono panelek vannak mindkét rendszeren és csak jó tapasztalataim vannak velük. Nem lehet észrevenni, hogy ködös, borús időben kevesebbet termelnének, mint a közeli poli panelek. Azokat is én telepítettem. Írtam már a termelési arányokat, az egyik poli jobban termel a meredekebb tető miatt. Reggel elég korán elindul, pedig még nem kap közvetlen sugárzást, sőt inkább a háta mögül süt még a nap.
Nincs valahol fent napi termelésed a közelmúltról. Mivel én is mono -s leszek nem sokára ezért érdekelne ilyen időben (köd, felhős, nulla napsütés) hogyan termel.
Ez az egy aggodalmam van csak a mono-val kapcsolatban hogy nem fog termelni ilyen időben vagy csak kevesebbet jóval, de lehet hogy nincs így.
SMA TL4000-21 -gyel 7-7 panel rendben van. Az elég alacsony feszültségről indul.
Amúgy érdemes lenne DK oldalt kicsit jobban kitömni, mert ott picivel kisebb a felhősödés és hűvösebbek a délelőttök. Talán egy százalék különbség lehet. De, szimmatrikusan jobb a magasabb feszültségek miatt. Ha esetleg bővítesz, akkor DK-ra érdemes még rakni majd.
Szerintetek müködhet egy 10 csöves Heat-Pipe rendszerű napkollektor keringető szivatyúval? Közvetlen 100l bojlera kötve, és még felnem melegiti a vizet addig kizárni a hálózati nyomást, igy a bojler megoldaná a nyomásszabályzást ,ami már ugye bevan épitve vagy ez nem müködne meglátások?Télére persze le engedném a kollektor vizét ,ha felmelegitené a bojler vizét, pedig letakarnám hogy ne menyen tönkre a kollektor, ezt gondolomcsak nyáron kellene éjszakára, hogy ne induljon meg a melegviz viszafelé beszerelnék két csapot, amivel kitudom zárni a kollektort ,ami amugyis kellene mikor nyomás alatt van a bojler, hát elégé megvan bonyolitva :) vélemények?