Keresés

Részletes keresés

blackbile Creative Commons License 2022.01.07 0 0 43474

475m3 ház.

Előzmény: kormos* (43471)
Unicalfan Creative Commons License 2022.01.07 0 0 43473

Nem tudom ezt a Hajdú táblázatot,honnan szedted ,illetőleg azt az utólag rászerkesztett adatokat:-))) elég viccesre sikerűlt...

 

A kazánod min teljesítménye 5.5 kw 80/60 fokos fűtővíz hőmérséklet esetén...de te nyilván nem ennyin használod ...50/30 fok esetén máris 5.9-6.0 kw-ról beszélűnk..

Előzmény: blackbile (43447)
kormos* Creative Commons License 2022.01.07 -1 0 43472

Azért írtam, mert egy átlagosan szigetelt házban az 5.5 kw min. teljesítményhez, legalább 120 nm alapterület szükséges radiátor fűtés esetén. Kisebb ház esetén felejtsd el az időjárás követést. Tegyél be on-off termosztátot és mindennap kézzel állítsd be az időjárásnak megfelelő előremenő hőmérsékletet és figyeld a kapcsolás számot és annak megfelelően módosíts rajta.

Előzmény: kormos* (43471)
kormos* Creative Commons License 2022.01.07 0 0 43471

Tehát van egy kazánod

Hajdu HGK Smart 24, aminek 5,5 kw a min. teljesítménye.

Mekkora a lakást vagy házat fűtesz ezzel??

Előzmény: blackbile (43468)
Sony Black Creative Commons License 2022.01.07 -1 1 43470

A 2500-as Bosch 3,8Kw-ra le tud menni. De nem csak ez a lényeg, hanem hogy a te lakásodnak/házadnak mennyi a hőigénye adott külső hőmérsékleten. Azért kell nekem is leállítanom az időjárás követést +10 fokban, mert nekem is már akkor sok a kazán minimumja, és emiatt ki-be kapcsolgat 10percenként 5percre, és amikor kikapcsolom, beállítom mondjuk fix 45fokra, nem foglalkozik csak a belső hőmérséklettel, akkor tök jól működik. 

 

Írod hogy nincs is külső hőmérséklet jeladód. Hát így meg teljes mértékben felejtsd el ezt az időjárás követést, mert az internet alapú azt csak kb arra jó, hogy megsaccold milyen az idő, mielőtt kilépsz a házból. Nekem pl ma reggel is -2 mutatott a telefonom és a kocsiba -6 volt. De van hogy fordítva van, hogy mutat +6-ot a teló és 1 fok van kint, meg van amikor elég pontos 1 fok eltéréssel... Szóval a lényeg ezzel nem lehet időjárás követést szabályozni. Kell a saját érzékelő, északi falon ahova nem süt a nap soha. A másik dolog, hogy ez az időjárás követés felületfűtéshez lett lényegében kitalálva (padló, fal mennyezet) mert ezeknek nagyon nagy a tehetetlensége. Nagyon lassan melegednek és nagyon lassan hűlnek, így nagy arányban lesz túlfűtés/vagy túl hűlés. Radiátoros rendszernél ez nem így van, ezért nem nagyon tudod elkerülni, az átmeneti időben (5-15o) hogy ne ki-be kapcsolgasson a kazán. Legalábbis ezzel a kazánnal biztosan nem, max egy olyannal ami lemegy 2Kw-ra pl Ariston Genus. Ja és nem egy 30 m2-es körbefűtött társasházi lakásod van szó persze... mert az is fontos (körbe fűtöttség, szigeteltség, nyílászárók stb...)

Én azt ajánlom neked, hogy vegyél egy sima On-Off termosztátot, pl egy Computherm Q7RF-et, és azon állítsd be 0,1fokra a kapcsolási érzékenységet, az előremenő hőfokot meg 40-45o-ra és rögtön helyre áll a komfort, meg a lelkibékéd is hidd el. ;-)

A gáz számlád meg nem lesz több... Egy digitális termosztát 2% energia megtakarítás, az időjárás követés 4% a nagy könyv szerint. Na de ha nálad ilyen intervallumban dolgozik és ilyen anomáliákat okoz, ne gondold hogy jobban jársz az időjárás követéssel mint anélkül. :)

Előzmény: blackbile (43447)
Sony Black Creative Commons License 2022.01.07 0 0 43469

Hát ezekbe ne menjünk bele mert ez Bosch... és ez a kazánbeállítása... gyári termosztáttal meg megint mást kell állítani rajta.

Előzmény: blackbile (43448)
blackbile Creative Commons License 2022.01.07 0 1 43468

Igen olvastam:

- tartály 160e-250e?

- másik szivattyú 60-70e?

- csövek fittingek 30e?

- munkadíj 70e?

 

350e <> szembeállítva a kazán kipurcanásával 

Előzmény: Törölt nick (43464)
suncow Creative Commons License 2022.01.07 0 0 43467

A miénk az csak fűtő kazán: wbc 24-1 de 23.

Ez 4kW alá is le tud menni.

 

Előzmény: blackbile (43447)
njani1 Creative Commons License 2022.01.07 0 0 43466

Sziasztok!

 

Ariston clas one kazánunk 5p3 hibával időnként újraindul. Volt már ilyen gond vele 2 éve akkor le is állt és a szerelő valahol  fent leengedett belőle kondenzvizet és mondta, hogy visszaszokott telni az a baj.  Igazából nem láttam, hol engedi, mit csinál mert elég szűk a hely. Azóta jól működött, de most megint kezdi. Kerestem itt a fórumon meg máshol is, hogy mit lehetne csinálni de nem találtam semmit. A panel hibát írják több helyen de legutóbb se az volt, hátha most se.   Kondenz szifont kipucoltam. Valaki esetleg tud rá megoldást?

Köszönöm.

peterch Creative Commons License 2022.01.07 -1 1 43465

Szia !

 

Mint egyszerü felhasználó írok !

Nekem csak sima turbós gázkazánom van . Elöször én is a Honeywel programozható termosztátját használtam . Ugyan azt produkálta mint nálad . Óránként 6-szor gyújtott a kazán végette , mert utánfütést kért a termosztát . Ez durván minden alkalommal 1-2 perc volt . Meguntam és lecseréltem egy on-off-os termosztátra . Annak a hiszterézise 0,2°C . Amíg direktben fütötte a kazán a radiátorokat , akkor az igény szerint kapcsolta a kazánt , nagyobb hidegekben lehet 30-szor naponta . Utánna feldobtam a tetöre a napkolit és ahhoz egy 300 literes tárolót . Ilyenkor az történik , hogy amennyiben a tároló kéri a felfütést , akkor a kazán elkezd felfüteni . Amikor a termosztát is kéri a felfütést , akkor párhuzamosan mind kettöt füti a kazán . Tehát naponta 2-3-4-5-ször füt fel a kazán , a kinti hömérséklettöl függöen . Napi maximum 10 kazán indítás .

Mit akartam ezzel mondani ?

Ha van kedved , megpróbálhatnál egy sima on-off-os termosztátot , hogy az mondjuk 0,2°C-os hiszterézissel mit csinálna . Vagy ha minden kisérlet után sem sikerült optimálisan beállítani a rendszert , Akár egy puffer is segíthetne a ki-be kapcsolások számának radikális csökkentésében .

De tudod , ez csak az én véleményem a saját tapasztalataim alapján !

Előzmény: blackbile (43430)
Törölt nick Creative Commons License 2022.01.07 0 1 43464

Kormos írt egy llehetőséget, az sokkal gazdaságosabb üzemre  képes.

Azt is lehet "okosítani".

Előzmény: blackbile (43463)
blackbile Creative Commons License 2022.01.07 0 0 43463

20% beállítható a menüben, hiába ír 25%-ot.

Ezek szerint kisebb a hőigénye a háznak... akkor ezt bebuktam, de most már "ebből kell főzni".

 

300000 kapcsolást bír kb. -> így nem fog 20 évig menni. Ennyi.

Előzmény: Törölt nick (43462)
Törölt nick Creative Commons License 2022.01.07 0 1 43462

Az általad betett adat  -két helyen néztem én is adatlapját- azok alapján is 5,5 kW a minimum teljesítménye.

Van ekkora hőszükséglete a házadnak 0 fokban? Mennyi lehet +5, +10 foknál?

 

Hiába próbálsz a hőfokkal variálni, ha nincs szükség akkora teljesítményre.

Előzmény: blackbile (43447)
lala1961 Creative Commons License 2022.01.07 0 1 43461

A legjobb ha arra a beállításra jutsz ,mikor a kazánod tartja a vágyott hőfokot ,de ezt a legalacsonyabb modulációval(energia:gáz és villany ERP) tudja ,és a kapcsolgatások száma minimális ! Azt írod ,hogy most megy (nem kapcsolgat) és megvan a hőfok ,akkor mi kéne még !?  Amúgy a kazánhoz ezt a termosztátot adták "gyárinak"? A kazán kezelőfelületén milyen opciók vannak, mit ír a "silabusz"? Nem rossz kazán szerintem ,de kevés infó található róla ! 

Előzmény: blackbile (43459)
Apaxp Creative Commons License 2022.01.07 0 0 43460

Nálam ariston genus one system 24 a kazán, és rákötve külső érzékelő és sensys vezérlő.

Az eddigi +10 fokok környékén nálam is volt 1-2 kapcsolgatás. De +5° alatt folyamatosan működik a kazán, tized fokra pontosan tartva a benti kért hőmérsékletet. A helyiség érzékenység aránya 1-20 (1=csak külső, 20=csak belső) között állítható, nálam 15. A meredekség az amit el kellett találni, de azóta állandóan megy a kazán kapcsolgatás nélkül. Égő kisebb, nagyobb lángon, Venti és keringető is szabályozott fordulaton.

A kazán 2,4kW-ig tud lemodulálni, tehát az ilyen meleg időszakot is könnyebben viszi modulálva.

Előzmény: blackbile (43459)
blackbile Creative Commons License 2022.01.07 0 0 43459

Iszom a szavaid ;-)

 

"arra törekedj hogy a külső érzékelő parancsa és a benti hőmérséklet igény  közös algoritmusa (görbe)minél előbb találkozzon!"

megint csak meg kell kérdeznem, hogy ez a gyakorlatban mit jelent? 

 

A kazánba nincs külső hőmérséklet érzékelő bekötve. A használt Honeywell T6R az internetről és a település megadásával tudja a külső hőmérsékletet, gondolom ezt használja a számításokban...

 

"ebben a mínuszban nem elég a 33 c fokos előremenő ,mert nem tudja elérni a vágyott hőfokot!"

Pontosítok - a mérésünk nem tökéletes -, most 40°C-os vízzel megy miközben a 33 fokot mutatja a mérésünk! 

Az, hogy "még nem érte el" - azt én úgy értettem, hogy nem állt le a kazán! A helyiségben már 1m magasságban megvan a kívánt hőfok.

 

"Aza baj ,hogy kintről egy állandóan változó adatot kap és ha ehhez nincs egymáshoz rendelve a megfelelő vízhőmérséklet akkor v soha v a kazán szempontjából gyorsan eléri a benti vágyott hőfokot és akkor kapcsolgat !:-)"

Na, arra kérdésemre még senki nem felelt, hogy mit jelent számotokra az egyensúlyi állapot??? Te is írod, hogy "akkor v soha v a kazán szempontjából gyorsan eléri a benti vágyott hőfokot és akkor kapcsolgat"

De mi van a kettő között, tehát a kazán szempontjából lassan/optimálisan elérni a vágyott hőfokot mit jelent?????

Előzmény: lala1961 (43457)
kormos* Creative Commons License 2022.01.07 -2 0 43458

Tegyél be egy 300 literes puffert hőcserélővel és minden radiátorra termofej... és kész.

Előzmény: blackbile (43456)
lala1961 Creative Commons License 2022.01.07 0 0 43457

Üdv ! Nem annyira ismerős a kazán, de arra törekedj hogy a külső érzékelő parancsa és a benti hőmérséklet igény  közös algoritmusa (görbe)minél előbb találkozzon ! pl most látszik ,hogy ebben a mínuszban nem elég a 33 c fokos előremenő ,mert nem tudja elérni a vágyott hőfokot ! Aza baj ,hogy kintről egy állandóan változó adatot kap és ha ehhez nincs egymáshoz rendelve a megfelelő vízhőmérséklet akkor v soha v a kazán szempontjából gyorsan eléri a benti vágyott hőfokot és akkor kapcsolgat !:-)

Előzmény: blackbile (43454)
blackbile Creative Commons License 2022.01.07 0 0 43456

Na ez érdekes információ!

 

"A beállított előremenő max" - kíváncsiságból ez nálad mennyi?

"és tervezési hőmérsékletet meghagyásával" - mi ez a tervezési hőmérséklet?

"helyiséghőmérséklet szabályozásra (ilyenkor a külső hőmérséklettel nem foglalkozik)" - ez azt jelenti, hogy a helyiség hőigényéhez igazítja a modulációt és a szivattyú fordulatszámát? Ez akkor azt is jelenti, hogy kisebb határok között változtatja ezeket?

És mi történik, ha a beállított hőmérsékletet eléri, kikapcsol a kazán, folyamatosan megy nagyon kis lángmodulációval - azaz teljesítménnyel - kis előremenő vízhőmérséklettel és szivattyú fordulatszámmal?

És folyamatosan megy szinte egész nap a kazánod?

*********

bocsánat, szeretném megérteni a miérteket, akit untatok, az bocsánattal nézze el nekem.

Előzmény: k.tsabi (43455)
k.tsabi Creative Commons License 2022.01.07 0 0 43455

Cw400 szabályzóm van ami a Bosch gyári szabályzója! 
3 vezérlés közül lehet választani:

- külsőhömérséklet vezérelt

-külső hőmérséklet vezérelt talpponttal

- helyiséghőmérséklet szabályzás

 

Eddig külsőhömérséklet vezérlésen volt amivel nem tudtam elérni a kívánt hőmérsékletet, hideg időben kb4-5 kapcsolás volt naponta. Tavaszias időben meg ki-be kapcsolgatott egésznap.

A beállított előremenő max és tervezési hőmérsékletet meghagyásával átraktam helyiséghőmérséklet szabályozásra (ilyenkor a külső hőmérséklettel nem foglalkozik) és most a beállított értékre fűt ,tavaszias időben kb 10-15 kapcsolás van ,hideg időben kb ugyan úgy 5-6 kapcsolás. Fogyasztásban nem vettem észre különbséget, viszont most legalább a kívánt hőfok van bent!( vagyis akkor most fogyaszt kevesebbet) 

Előzmény: blackbile (43452)
blackbile Creative Commons License 2022.01.07 0 0 43454

Nem mertem este, mert jött a -6° reggelre - nehogy meglepi legyen a hőmérséklet. 

Mit tanácsolsz, hogyan tovább?

Az látszik, hogy - igaz, hogy az előző napokhoz képest jóval hidegebb van kint - még mindig nem érte el a kért szobahőmérsékletet, és jóval lassabban halad a folyamat - természetesen az alacsonyabb vízhőfok miatt.

Előzmény: lala1961 (43453)
lala1961 Creative Commons License 2022.01.07 0 0 43453

Üdv ! Visszavetted az előremenő hőfokot?:-)

Előzmény: blackbile (43450)
blackbile Creative Commons License 2022.01.07 0 0 43452

Az utolsó mondatod kifejtenéd:

- helyiség hőm. szabályozás

- működik szépen 

 

mit jelentenek ezek a gyakorlatban?

Előzmény: k.tsabi (43451)
k.tsabi Creative Commons License 2022.01.07 0 0 43451

Igaz nekem Bosch van és gyáriszabályzó, de ugyan így nem érte el sose a kért belsőhőfokot. Időjáráskövetésen volt a kért belső hőfok előtt 0.5-1 fokkal már vissza modulált 30 párfokos  előremenővel , de nem fűtött fel! Átraktam helyiség hőmérséklet szabályzásba , most működik szépen. 

Előzmény: blackbile (43450)
blackbile Creative Commons License 2022.01.07 0 0 43450

lemaradt...

blackbile Creative Commons License 2022.01.07 0 0 43449

Ilyen volt az éjszaka és a mostani állapot: 40°C a max. beállított előremenő, 19,5°C volt éjszaka a kért, 5:20-tól 21°C és még mindig fűt, nem érte el.

blackbile Creative Commons License 2022.01.07 0 0 43448

"A jelleggörbén állíts pedig! Legyen mondjuk 38-70o A max előremenőt meg állítsd 60o-ra. Mondjuk ha nagyon meleg van kint és észreveszem ezt a jelenséget amit te, (pl 10-15fok kinti hőmérsékletnél szokott nekem is ez előfordulni) akkor én a P0-ban leveszem 0-ra, és akkor ez azt jelenti, hogy kikapcsoltad az időjárás követést. Ilyenkor beállítom fix 40-45o és úgy megy a kazán, és akkor megszűnik ez a jelenség is. "

 

a vastagítottak mit jelentenek, mit állítasz ezekkel... vízhőfokot?

Előzmény: Sony Black (43443)
blackbile Creative Commons License 2022.01.07 0 0 43447

Nézegettem amit írtál, hogy mennyire döntöttem sz@rul a készülék választásommal...

 

Ilyenetek van?

https://www.bosch-thermotechnology.com/ocsmedia/optimized/full/o372355v47_6720884241.pdf

https://szbolt.shoprenter.hu/custom/szbolt/image/data/pdf/Bosch%20Condens%202500%20W%20szerelesi%20es%20karbantartasi%20utasitas.pdf

 

 

Ez a Bosch 4-4,1kW-ot tud alacsony hőmérsékletnél - hogy jó legyen a kondenzációs hatásfok -, korrekt.

 

Az én Hajdum pedig:

4,4 körül -> ez azért nem a világvége...

 

Ráadásul előttem írtátok, hogy nektek is - tavaszi körülmények/hőfokok esetén - ki-bekapcsolgat.

Jól látom?

Előzmény: suncow (43445)
Sony Black Creative Commons License 2022.01.07 0 0 43446

A 3-ast, és azt akkor sem szoktam visszaállítani, ha kikapcsolom az időjárás követést. De a jó a 4-es beállítás is.

Előzmény: suncow (43445)
suncow Creative Commons License 2022.01.06 0 0 43445

Az 1E menüpontban melyik szivattyú jelleggörbét használod?

Előzmény: Sony Black (43443)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!