Keresés

Részletes keresés

Gorcsev Creative Commons License 2012.11.02 0 0 121881

"Pontosan ezt csináltam."

Nem, közel sem ezt csináltad. Azt a partíciót a dos rendcerpartíciójának akartad használni. Én pedig azt mondtam, hogy az xp adatterületének használd.

Vágod a különbséget?

 

"De a floppyról-CD-ről indított Win98 nem látta ezt a partctót. Mivel a többi mind NTFS, ezért nem talált HD-t."

Sz'tem azt ezért nem látta. Vagy ezért. (Az 1024 cyl. limit megint más...)

Ha egy 'rendes', mai dos-szal próbálnád, menne is. A DFSee is FreeDOS-t használ, és bármilyen diszket kezel...

 

"Ezt nem értem. A 90+30 GB méretű két particióból az első 90-est kell lecsökkenteni mondjuk 1 GB-al? És azon az 1GB allokálatlan területen kell csinálni még egy FAT  particiót és oda kell telepíteni a DOS-t?"

Nem. Ha már mindenáron a lehető legésszerűtlenebb megoldást erőlteted, hiába mondgyuk lassan százával a jobb tippeket, akkor előbb ki kell deríteni, hogy mekkora diszket kezel a w98 (a franc emlékszik má' rá), és az alá a méret alá kell zsugorítani az 1. partíciót úgy, hogy még a méretkorlát alá odaférjen a dos partíciója is.

De mintha az előbb má' ott tartottunk vóna, hogy fele üres a diszknek, nem?

Előzmény: Vgyuri (121879)
Doky586 Creative Commons License 2012.11.02 0 0 121880

"összehúzni annyira, hogy utána még a dos is elférjen"

itt szerintem az utána szót nem térben hanem időben kell érteni..

 

"az első 90-est kell lecsökkenteni mondjuk 1 GB-al? És azon az 1GB allokálatlan területen kell csinálni még egy FAT  particiót és oda kell telepíteni a DOS-t?"

BINGÓ! Ön eltalálta a helyes megfejtést!  ;)  a lényeg hogy az üres hely a hdd legelejére essen (bal oldalra).

az ilyesmi régen ghostal - ha jól emlékszem - 2 lépésben ment: csak a patíció végéből (jobb oldalról) lehetett elvenni majd utána az egész partíciót arrébb kellett tolni..

Előzmény: Vgyuri (121879)
Vgyuri Creative Commons License 2012.11.02 0 0 121879

A diszk 'végén' kellett volna létrehozni egy adatpartíciót (ha azt is akarod dos-ból látni, akkor fat32-vel), az xp kötetéről odamásolni a mozdítható cuccot,

 

Pontosan ezt csináltam. De a floppyról-CD-ről indított Win98 nem látta ezt a partctót. Mivel a többi mind NTFS, ezért nem talált HD-t.

 

az xp kötetét pedig összehúzni annyira, hogy utána még a dos is elférjen az általa kezelhető helyen.

 

Ezt nem értem. A 90+30 GB méretű két particióból az első 90-est kell lecsökkenteni mondjuk 1 GB-al? És azon az 1GB allokálatlan területen kell csinálni még egy FAT  particiót és oda kell telepíteni a DOS-t?

Előzmény: Gorcsev (121876)
Gorcsev Creative Commons License 2012.11.02 0 0 121878

"Ha os-t akarsz átrakni más partícióra az copy-val nem is fog menni"

Attól függ...

Előzmény: mmonitor (121863)
Gorcsev Creative Commons License 2012.11.02 0 0 121877

"Éppen azt mondja, hogy csak allokálatlan területre megy a Copy. Logikus, mert a másoltat akarja 1:1-ben klónozni."

Dögivel vannak bevált cuccok, amik más méretű helyre is átviszik a cuccot: GParted, CloneZilla, alighanem az Easeus is, stb.

Vsz. csak naggyából elég a szabad hely, valójában a cilinderhatárokra igazított új partíció már nem férne el.

 

"Viszont ha nem törlöm az alsó részt, akkor nem tudok belőle DOS particiót csinálni. Hogy lehetne letesztelni, ha sikerül a klónozást egyáltalán? Le kellene kapcsolni az alsó particiót, de visszaállíthatóan."

Simán átállítod a típusát vmire, amit a vindózer nem ismer. Pl. 82.

Előzmény: Vgyuri (121861)
Gorcsev Creative Commons License 2012.11.02 0 0 121876

"Azért kellett volna Win98SE, mert abban még tökéletes DOS van"

FreeDOS?

 

"de már van USB kezelés is."

Nem csak abban.

 

"Vannak régi dolgaim, amik időnként előkerülnek (évente 1-2 alkalommal), amik csak DOS alatt futnak tökéletesen."

VBox, DosBox, stb?

 

"Ezért akartam a most kispadra küldött régi winyómon egy FAT32 particiót csinálni, de úgy, hogy az elején megmaradjon a régi XP rendszer mentőcsónakként"

Semmi akadálya.

A diszk 'végén' kellett volna létrehozni egy adatpartíciót (ha azt is akarod dos-ból látni, akkor fat32-vel), az xp kötetéről odamásolni a mozdítható cuccot, az xp kötetét pedig összehúzni annyira, hogy utána még a dos is elférjen az általa kezelhető helyen. Végül fölteszel egy bútmanaggert (pl. ezt, de van sok más is), amivel az épp használaton kívüli rendcert elrejted a másik elől, ezzel megelőzve a Misland által ecsetelt itt-a-bötü-hol-a-bötü-mizériát.

Így gyakorlatilag kockázatmentesen, a kényesebb adatok bolygatása nélkül megoldhattad vóna a problémát.

Előzmény: Vgyuri (121854)
Törölt nick Creative Commons License 2012.11.02 0 0 121875

Partíciómásolással is megoldható, bár nekem az soha nem volt egy szimpatikus eljárás, gyakorlatilag szükségtelen is. Elvileg szektorszintű 1:1 másolat készül ilyenkor, ami mindig egy sokkal lassabb folyamat, mint fájlrendszer szintjén dolgozni. HDD-t is kár kínozni ilyesmivel, hogy ide-oda ugrál a fej, ez külön lassítja a dolgot, igen sokáig eltarthat. De cserébe pontos tükörmásolatot kapsz, ami természetesen mindenképp működésre bírható, ha esetleg nem akarna elindulni. Csak ismerni kell a működés logikáját, nincs megoldhatatlan feladat a Windows indításával kapcsolatban. Legfeljebb sokan csak néznek, amikor klónozás után nem indul, de az nem azt jelenti, hogy nincs megoldás.

A Ghost dolgozik fájlszinten is, de az is tud szektorosan másolni, ez feladatfüggő, hogy melyiket választja, illetve parancssorban befolyásolható is. A Ghost képes klónozás közben automatikusan belenyúlni a boot.ini és a registrybe is, konkrétan a már említett MountedDevices kulcsot csesztetve, igénye szerint. De nem mindig jó, ha egy program túl okos, mert csinálhatja pont ellenkezőjét is, mint amit mi szeretnénk, amikor ő a pillanatnyi konfigurációt veszi figyelembe, mi viszont később másképp rakjuk össze a gépet.

Tehát én jobban szeretem átlátni a dolgokat, nem egy program kénye-kedvére bízni magam.

Előzmény: Vgyuri (121864)
Törölt nick Creative Commons License 2012.11.02 0 0 121874

Már megkaptad a választ.

A Wordpad nem kezeli a cirill betűket.

A Notepad igen.

Előzmény: Hófehérhajó (121873)
Hófehérhajó Creative Commons License 2012.11.02 0 0 121873

Nem megy, orosz TC-vel sem, pedig a srác azt irta siman menne

Ez egy jatek magyaritasa

Ez tobb txt fajl, amit beker sorban a program

Tex

Endtext es kozben a szoveg

 

Mindegy, megtalaltam angolul, ott megy a magyaritas

De akkor sem ertem es furja az oldalam :)

Előzmény: Doky586 (121771)
Vgyuri Creative Commons License 2012.11.02 0 0 121872

2006-os évjárat.

Előzmény: Doky586 (121871)
Doky586 Creative Commons License 2012.11.02 0 0 121871

hát az ciki.. nem mondtad hogy múzeális tárgyról van szó..   :-))

Ha jól emlékszem a dosos symantec Ghost-al (az XP megjelenése körüli időkben) simán csak át kellett húzni feljebb a partíciót és kész.

de azóta már FDD sincs egyik gépemen se, nálam emiatt nem működik..  :)

Előzmény: Vgyuri (121870)
Vgyuri Creative Commons License 2012.11.02 0 0 121870

Az jó lenne, csak ez az alaplap nem tud USB-ről bootolni.

Előzmény: Doky586 (121867)
mmonitor Creative Commons License 2012.11.02 0 0 121869

Nekem úgy rémlik csak akkor működik ha kölön meghajróra klónozol és a boot sorrendet is át kell állítani biosban.

Én talán azt csinálnám, hogy csak az egyiki hdd t hagyni először xp-vel ami működik, utána ezt kivenni és megcsinálni a másikhdd-t win 98-al utána berakni mindkettőt és az xp-t rakni biosban bootolni, akkor látod mi a 98 particio és meg tudod adni a floppynak, hogy miről bootoljon.

Nem emléxem mit használtam klónozásra egyszer ami működött ugyan csak a win kiírta, hogy nem regisztrált, valamilyen migration tool a neve.

Előzmény: Vgyuri (121864)
Törölt nick Creative Commons License 2012.11.02 0 0 121868

Én mondjuk úgy gondoltam, hogy úgyis felülírja, de az igaz, hogy a méretének is "hajszálra" egyezni kell, emiatt logikusabb allokálatlan területre másolni.

 

Én mindig egyértelműen be tudtam határolni a klónozott rendszer helyes működését a környezeti változók és a Lemezkezelés betűjeleinek megnézésével és azonosításával. Egyébként később ugrott be, az offline Regedit természetesen csak az egyik megoldás az indíthatalanságra, más lehetőségek is vannak. Az fdisk /mbr parancs tud egy olyan trükköt, hogy mivel nem kompatibilis az NT-alapú rendszerekkel, a boot-rekord felülírása mellett az MBR-szektorban törli az NT Disk Signature bejegyzést is, ezáltal érvénytelenné válik a registry MountedDevices kulcsa is, tehát az mindenképpen újrakreálódik a következő boot során.

 

Amúgy én elintézném az egész másolást Total Commanderrel, másik Windows használatával. Vagy a DOS Ghost segítségével.

Előzmény: Vgyuri (121861)
Doky586 Creative Commons License 2012.11.02 0 0 121867

igazából továbbra se értem minek a W98

Nekem jól bevált az usb pendriveról bootolható dos, ami a CloneZilla mellékes része (vagy más usb pendriveról bootolható freedos), mert pendrivera rámásolható a futtatandó progi is; vagy a win alatt futó dosbox.. max.2GB volt a méret Win95 esetén (Fat16-al), vagy M$-DOS6 alatt, ha olyan régi a progi ez bőven elég. előbb-utóbb addig kisérletezel hogy XP-d se lessz.. Az XP pedig futtat 16bites windows és dos progikat is.

Előzmény: Vgyuri (121854)
terka-45 Creative Commons License 2012.11.02 0 0 121866

Teljes siker! működik az új rendszer, igaz hosszú volt az éjszaka. A driver-es link nagyon jól jött, először nem tudtam net-kapcsolatot létesíteni.

Köszönöm a segítséget!

 

Előzmény: giovanni54 (121842)
terka-45 Creative Commons License 2012.11.02 0 0 121865

Teljes siker! működik az új rendszer, igaz hosszú volt az éjszaka.

Köszönöm a segítséget!

 

Előzmény: DMA (121846)
Vgyuri Creative Commons License 2012.11.02 0 0 121864

Ez nem fájlkopi hanem partició másolás. Abban nincs benne a boot zóna, fat, regi, miegymás? Ghostom nincs :-(

Előzmény: mmonitor (121863)
mmonitor Creative Commons License 2012.11.02 0 0 121863

Ha os-t akarsz átrakni más partícióra az copy-val nem is fog menni, vannak erre való programok.

Előzmény: Vgyuri (121858)
mmonitor Creative Commons License 2012.11.02 0 0 121862

Szeintem ha külön mindegyik hddre primary particióra rakod a win-t és mindegyik bootolható az működhet.

Előzmény: Vgyuri (121855)
Vgyuri Creative Commons License 2012.11.02 0 0 121861

Éppen azt mondja, hogy csak allokálatlan területre megy a Copy. Logikus, mert a másoltat akarja 1:1-ben klónozni.

 

Viszont ha nem törlöm az alsó részt, akkor nem tudok belőle DOS particiót csinálni. Hogy lehetne letesztelni, ha sikerül a klónozást egyáltalán? Le kellene kapcsolni az alsó particiót, de visszaállíthatóan.

Előzmény: Törölt nick (121859)
Törölt nick Creative Commons License 2012.11.02 0 0 121860

Előre jelezném, hogy ha esetleg sikerül elindítani a második partíción a klónozott XP-t, még ne töröld az elsőt, mert előfordulhat, hogy utána nem indul el a második sem. Meg kell nézni, hogy ténylegesen mit használ C: meghajtóként a második rendszer. Ha esetleg elszúrsz valamit és kitörlöd alóla az elsőt, utána már csak offline Regedittel bírod rendbehozni a másikat, a tévesen kreálódott MountedDevices kulcs törlése útján.

Előzmény: Vgyuri (121858)
Törölt nick Creative Commons License 2012.11.02 0 0 121859

Nem mondom, hogy én így csinálnám, de ha az allokálatlan területen létrehozol formázatlan (esetleg formázott) üres partíciót, akkor sem engedi?

Előzmény: Vgyuri (121858)
Vgyuri Creative Commons License 2012.11.02 0 0 121858

Én ezzel kezdtem már tegnap is, hogy DOS partíciót mindig előre kell tenni.

 

Igen, ezt vettem, csak éppen nem tudom megcsinálni. Lepucoltam a 120 GB felső részét, töröltem a particiót. Az alsó 60 GB-on van a régi, évek alatt összeállt XP rendszer (ezt akarom megmenteni boot-képesen). Copy-val át akartam tenni a felső ugyanakkora üres helyre az egész particiót rendszerrel együtt. De a MiniTool nem akarja átmásolni, vagy nem jól csinálom. Copy célterületként kijelöltem az allokálatlan területet, de nem volt hajlandó tovább menni, szürke maradt a Next, pedig még csak ezután jött volna, hogy mit akarok oda másolni.

Előzmény: Törölt nick (121856)
Törölt nick Creative Commons License 2012.11.02 0 0 121857

Én sem a méret miatt aggályoskodtam, hanem például az 1024 cilinderes DOS boot-határ miatt. 40 vagy 80 Gigás HDD-m volt, ha jól rémlik, de már azon sem működött a Win98, ha magasabban lévő partícióra tettem, másoltam, klónoztam. Plusz olyan eset, amikor a telepítő közli, hogy nincs alkalmas meghajtó, mert az első NTFS, felette meg már nem látja a FAT32-t, hiába ott van.

Előzmény: Gorcsev (121850)
Törölt nick Creative Commons License 2012.11.02 0 0 121856

Én ezzel kezdtem már tegnap is, hogy DOS partíciót mindig előre kell tenni.

 

Az XP partícióját egyébként megnövelted közben, és utána működött is? Mert annál is lehetnek gondok, ha megváltozik alatta a partíció, emiatt érvénytelenné válik a registryben C: meghajtót is azonosító HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\MountedDevices kulcs. De erre is van megoldás.

 

Ha nem volt ilyen gond, akkor jó, de azt mindenképpen jó tudni, hogy miután az XP partícióját feljebb tolod, azt jelöld meg aktívként, az XP legelső indítása így történjen, és ekkor még más merevlemez se legyen csatlakoztatva. Indítás közben ugyanis újrakreálódik a fent említett MountedDevices kulcs, és nem mindegy, mit állít be magának C: meghajtóként, tehát ebből nagy keveredések lehetnek. Később már átrakhatod az aktív jelet előre.

 

Egyúttal létrehozhatod elöl a DOS partíciót is, de csak formázatlanul, vagyis a formázást már DOS programmal végezd. Esetleg az ilyen programokban lehet DOS-boot opciót is választani. Ez azért számít, mert a format értelemszerűen kialakítja a partíció első szektorát is (bootszektor), amibe ne akarj NT indítókódot formázni egy NT-alapú rendszerrel, mert ennek hatására a DOS beint, hogy az neki nem jó. Hiába FAT32, ennek ellenére. Tehát ilyenkor újra kell formázni, vagy a DOS-os SYS-paranccsal átírni a bootszektort is, illetve ez parancs  feviszi az indítófájlokat is. Tehát akkor már egyszerűbb eleve DOS-ban formázni, illetve a Win98 telepítővel.

 

De ekkor már a DOS partíció legyen aktív.

Előzmény: Vgyuri (121855)
Vgyuri Creative Commons License 2012.11.02 0 0 121855

Még egy dolgot meg lehetne próbálni. Ha a partició buherálóval felkopizom az XP rendszert a felső részbe primary particióba, alulra csinálom a FAT particiót boot nélkül, akkor ezt a drájvot megjelölve bootolásra be fog az XP bootolni? A win98se meg floppyról indul(hat)na.

Előzmény: Vgyuri (121854)
Vgyuri Creative Commons License 2012.11.02 0 0 121854

Azért kellett volna Win98SE, mert abban még tökéletes DOS van, de már van USB kezelés is. Vannak régi dolgaim, amik időnként előkerülnek (évente 1-2 alkalommal), amik csak DOS alatt futnak tökéletesen. Ezért akartam a most kispadra küldött régi winyómon egy FAT32 particiót csinálni, de úgy, hogy az elején megmaradjon a régi XP rendszer mentőcsónakként, ha valami történne az új winyóval.

 

Végülis fájdalomtól megtört szívvel tudatom, hogy az egész manőver nem sikerült, a win98 boot nem találja meg a FAT particiót a 120 GB winyó utolsó negyedében :-)

Előzmény: Doky586 (121853)
Doky586 Creative Commons License 2012.11.02 0 0 121853

bocsi, de lemaradtam a lényegről: mi célt szolgál ez a hajcihő a Win98-al??

ha még DOS kellene megérteném, esetleg win3.11, de minek manapság w98 ?

Előzmény: Vgyuri (121852)
Vgyuri Creative Commons License 2012.11.01 0 0 121852

Végül a MiniTool Partition manager Home változatával mindent meg tudok csinálni, csak még azt nem tudom, hogy tényleg látni fogja-e a nagyon fent levő FAT32 partíciót.

 

Ha nem látja, a Win98SE már kezel kisebb USB memóriákat, az egész évente kétszer használt anyagot fel tudom tenni egy régi 2GB-os pendrájvra. Annak még saját telepítője is van.

 

De mivel ez a winyó mobilrackben van, elővehetek egy 20-30 GBos régi winyót is, és azt használom floppys bootolással. De tehetek is rá Win98SE bootot, csak akkor a setupban cserélni kell a boot sorrendet.

 

Mindezt azért, mert nem tanultam meg, hogy lehet bootmenedzsert csinálni és a 250 GB-os fő winyóra tenni egy XP meg egy kicsi Win98 bootos particiót.

Előzmény: Törölt nick (121849)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!