Keresés

Részletes keresés

Volt tüzér Creative Commons License 2005.04.13 0 0 1178
Itt a második képen lehet nagyon jól látni azt a betontuskót, amiről beszéltem, ami a TZM hátsó kerekeit rávezette az indítóállványra.
Előzmény: Hpasp (1168)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.04.13 0 0 1177
Azok, de nekem a fedezék ajtaja volt inkább az ismerős.
Előzmény: mezenguz (1176)
mezenguz Creative Commons License 2005.04.13 0 0 1176
Hpasp!

..olyan magyaros az egyenruha a képeken, ezek mezőfalvai képek..?
Előzmény: Hpasp (1169)
st_patrick Creative Commons License 2005.04.13 0 0 1175

Ahhaa:-) Mostmár értem a HT-cikk szövegét! Az üteg vp lokátora célmegvilágító-rávezető izgyelija 30N6E2, a ü.vp típusa 5N63E2. Ez a célokat az 54K6 dandár vp-tól és a dd.vp  64N6 lokátorától vagy 96L6E lokátor-komplexumától kapja. Ha van csatoló kabin az meg a felsőbb pki szinttől.

A kérdés:a 76N6E kismagasságú felderítő komplexum a maga kb 90km érzékelési távolságával (ez 500m célmagasságra értendő adat) az üteghez kerül vagy a dd-hoz? Mert ha az üteghez, akkor ez a rendszer sem olyan mobil mint amilyennek az orosz el szeretné adni.

Előzmény: Hpasp (1174)
Hpasp Creative Commons License 2005.04.13 0 0 1174

A Favoritra azt írja hogy a rakétán keresztül oldja meg a célkövetést (Track Via Missile-TVM): a célt a rakétafej látja és a földi berendezés számítógépe irányítja rá a célra ezzel egyszerűbb  a rakéta szerkezete. Annyit vélek érteni belőle hogy a rakéta nem igényli a cél megvilágítását mert a fejében valamilyen érzékelő van (hogy hőképes vagy lokátor azt nemtom) és a földre sugározza a cél helyzetét amit a földi számítógép egyeztet a keresőlokátor adataival és ennek megfelelő kormányparancsot küld vissza. Ha véletlenül jól értelmezem ezt a bölcsészagyammal, akkor ez azt jelentené hogy nincs szükség a cél megvilágítására és kiküszöböltük a fedezőszög problémáját?

 

Nem!

 

A parancsközlő rávezetés (Dvina, Nyeva, Volhov, Krug)

a tűzvezető lokátor méri a cél, és a rakéta helyzetét, és küldi ki a rakéta számára a kormány parancsokat.

Előnye: egyszerű olcsó rakéta (mivel a rakéta nem látja a célt)

Hátránya: a rávezetés pontossága a távolsággal csökken.

 

Félaktív rávezetés (Kub, Vega)

Itt a cél közelében a rakéta veszi az alávilágító lokátor által megvilágított, célról visszaverődő jeleket, és azokat követi.

Előnye: a pontosság a rakéta célhoz közelítésével nő

Hátránya: drága rakéta (mivel a rakéta számítja ki a kormányparancsokat)

 

TVM (Patriot, S300)

Itt a cél közelében a rakéta veszi az alávilágító lokátor által megvilágított, célról visszaverődő jeleket, és azokat visszaküldi a lokátornak, ami kiküldi a rakéta számára a kormány parancsokat.

Előnye: egyszerű olcsóbb rakéta (mivel a rakéta látja a célt, de nem számítja ki a kormányparancsokat), a pontosság a rakéta célhoz közelítésével nő

 

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: st_patrick (1173)
st_patrick Creative Commons License 2005.04.13 0 0 1173

Várj csak: a HT azt írja, hogy a félaktív lokátorrávezetéses irányítási mód (hőképes önrávezetővel kombinálva) az Sz-300V és V1 változatra érvényes, ez viszont csapatlégvédelmi eszköznek készült. 300V: 9M83 rakéta magasság 250m-25km, megs zóna távolsága 8km-75km. A 300V1-nél ez 9M82 rakétát jelent, az adatok sorrendben 1000m-25km és 13km-100km. Utóbbi rakéta ballisztikus rakéták fejrésze ellen 2000m-30km és 13km-40km.

A Favoritra azt írja hogy a rakétán keresztül oldja meg a célkövetést (Track Via Missile-TVM): a célt a rakétafej látja és a földi berendezés számítógépe irányítja rá a célra ezzel egyszerűbb  a rakéta szerkezete. Ez persze nekem laikusnak egy nesze semmi fogd meg jól... Annyit vélek érteni belőle hogy a rakéta nem igényli a cél megvilágítását mert a fejében valamilyen érzékelő van (hogy hőképes vagy lokátor azt nemtom) és a földre sugározza a cél helyzetét amit a földi számítógép egyeztet a keresőlokátor adataival és ennek megfelelő kormányparancsot küld vissza. Ha véletlenül jól értelmezem ezt a bölcsészagyammal, akkor ez azt jelentené hogy nincs szükség a cél megvilágítására és kiküszöböltük a fedezőszög problémáját? Na ebbe most jól belebonyolódtam-bocs az értetlenkedésért:-)

Előzmény: Volt tüzér (1164)
Hpasp Creative Commons License 2005.04.13 0 0 1172

Ha a cél 540 m/s alatt közeledett, a paramétere kisebb volt 20 km, a magassága 5 és 20 km között volt, akkor a lőszabályzat megengedte a passzív szakasz kihasználását.

 

Az APP az aktív, vagy a passzív hatótávolságot jelenítette meg?

Előzmény: Volt tüzér (1165)
rali Creative Commons License 2005.04.12 0 0 1171
Köszönöm a válaszokat.
Hpasp Creative Commons License 2005.04.12 0 0 1170

A Volhovét tudom, az helyből 4 perc ...

... A Volhov TZM-ről indítóállványra 7 perc alatt lehetett rátölteni

 

Ezt most nem értem, akkor mennyi is?

Előzmény: Volt tüzér (1163)
Hpasp Creative Commons License 2005.04.12 0 0 1169

Előzmény: Volt tüzér (1162)
Hpasp Creative Commons License 2005.04.12 0 0 1168

Az áttöltés folyamata egyszerü volt. A PU a megfelelö töltési szögre állt. A ZM kigurult a PU-hoz és egy mechanikus kapcsoló szerkezettel összekapcsolódott vele.

...

 

Előzmény: SZ-200VE (1166)
Hpasp Creative Commons License 2005.04.12 0 0 1167

Az 54 kilométer (nem 55) kifejezetten nem a sodródó léggömbök ellen volt alkalmas. Ha a cél 540 m/s alatt közeledett, a paramétere kisebb volt 20 km, a magassága 5 és 20 km között volt, akkor a lőszabályzat megengedte a passzív szakasz kihasználását. A 43 km-t nem tudom, hol találtad, de a Volhov M2 és M3 zóna távoli határa 36 km volt és nem 43.

 

Na most megint lehet hogy megdől egy axióma???

VM könyvében 143./185. oldalon is a 43/55km -t adja meg.

 

Iván szintén a 43/56km -t említi:

http://pvo.guns.ru/s75/s75_data.htm

 

Azután persze kiderül az egyszem megsemmisítési zóna rajzomról, hogy az előbbiek ferde távolságok, míg te a vízszintes hatótávot említetted?

 

Előzmény: Volt tüzér (1165)
SZ-200VE Creative Commons License 2005.04.12 0 0 1166

Ahogy a tüzér leírta.

 

ZM-PUÉ

Az áttöltés folyamata egyszerü volt. A PU a megfelelö töltési szögre állt. A ZM kigurult a PU-hoz és egy mechanikus kapcsoló szerkezettel összekapcsolódott vele.

Ezutan a ZM megemelte a raketat az orranal. Ekkor a starthatomuvon levo hatso gorgok leereszkedtek a toltopalyara es az OS-1 vedo kiszabadult.

Ezutan ratolta a PU-ra a raketat majd leengedte az elejet is. Amikor az elulso tamasztekok felfekudtek az indito sinre, szetkapcsol t a ZM es visszament a fedezekbe. Amint a ZM megfelelo tavolsagra ert, az OS-1 elektromos-levego csatlakozo automtikusan felcsatlakozott.

 

TZM-PU:

A toltesi palyak kegyenliteset, parhuzamossag, elektomosan tortent. Par masodperc volt az egesz. Az atteltesek elektromosan tortentek. 4'15" mar kivalo volt.

 

Előzmény: rali (1160)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.04.12 0 0 1165

Nem tudom. Ez a földre lövés dolog szerintem csak egy lehetőség volt, amit én nem is tudok nagyon hova tenni. Hiszen a rakéta nem arra készült. Hiszen a harci része a leggyengébb fedett létesítmény ellen sem ért semmit. Én csak a nagy területen összetömörült élőerő ellen tudom hatásosnak elképzelni ezeket az eszközöket. Ez a dolog már csak azért sem működött a véleményem szerint, mert minél lejjebb hajtottad az antennát, annál sűrűbben és intenzívebben jelentek meg az indikátoron az állócélok. Ha magad elé képzeled a terület dombortérképének metszetét az indikátoron, azt láttad szinte bántó "tejfehéren" az indikátoron. Ezt ugyan az SZDC-vel el lehetett tüntetni, de akkor a földi cél is eltűnt.

Az 54 kilométer (nem 55) kifejezetten nem a sodródó léggömbök ellen volt alkalmas. Ha a cél 540 m/s alatt közeledett, a paramétere kisebb volt 20 km, a magassága 5 és 20 km között volt, akkor a lőszabályzat megengedte a passzív szakasz kihasználását. A 43 km-t nem tudom, hol találtad, de a Volhov M2 és M3 zóna távoli határa 36 km volt és nem 43.

Előzmény: Hpasp (1154)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.04.12 0 0 1164
Ezzel a 25 méterrel nekem csak annyi aggályom van, hogy csak kis távolságon tudom elképzelni. (max 50 km) Pláne, hogy ennek a paraméternek a teljesítéséhez olyan terület kell, mint a Nagykunság. Ha ez teljesül minden irányban 200 - 200 kilométerig és megfeledkezünk a Föld görbületéről, akkor elhiszem az adatot. Ám ha akármilyen kis fedezőszög közbepofázik, máris süthetjük a 25 méterünket. Az SZ-300 különböző variációi is félaktív önirányításúak, vagyis a rakéta csak akkor képes követni a cél, ha az RPC (Alávilágító lokátor) folyamatosan megsugározza a célt. Vagyis, ha közben valami hegy miatt nem tudunk a célra sugározni, akkor semmit nem érünk a komplexum 25 méterével.
Előzmény: st_patrick (1161)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.04.12 0 0 1163

A Volhovét tudom, az helyből 4 perc, 300 méterről (szakaszfedezékből) azzal a távolsággal több. Nem véletlenül kellett állandóan futtatni a kannibálokat. Volt egy vékonyka kis őrmesterünk annak idején, akitől rettentően féltek a kannibálok, de mellette tűzbe is mentek volna érte. Az megcsinálta azt, hogy felült a csőrös ZIL lökhárítójára, és amelyik katonája lemaradt a többiektől, azt hátbavágta egy seprűnyéllel. Máskor a rajnak a TZM mögött kellett futni, de az ilyen alkalmak kivételek voltak. Ennek a csapatnak sose volt kiválónál rosszabb eredménye. Kint a lőtéren sem.

A Volhov TZM-ről indítóállványra 7 perc alatt lehetett rátölteni, de ez csökkenthető volt egy pontos ráállással, mert akkor nem kellett a két pálya egyeztetésével tökölni.

A ZM az indítóállványra ajtónyitástól zárásig 4 - 5 perc alatt felnyomta.

Előzmény: rali (1158)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.04.12 0 0 1162
Emellé még képzeljetek el egy betontuskót is, ami valami harminc fokra volt a sínektől, és arra kellett a TZM-nek rátolatnia. Ez egy kicsit macerás volt abból a szempontból, hogy ha nem sikerült pontosan beállni, akkor a töltőpálya mozgatásával kellett korrigálni az eltérést. Én is küldök még egy képet, amin ha nem is teljesen, de látszik ez a beton.
Előzmény: mezenguz (1157)
st_patrick Creative Commons License 2005.04.12 0 0 1161

Nálam mindenesetre többet tudsz tehát szakember vagy:-))

Mindenesetre most már kezdem érteni hogy az Sz-300-hoz miért rendszeresítettek külön kismagasságú lokátort (76N6). A Haditechnika azt írta, hogy a Favorit 25m és 30km közötti magasságon dolgozik. Megsemmisítési zóna távolsága minimum 5km, max 200km. Rakéta típusa 46N6E2. Egy korábbi változatából India 1milliárd USD-ért vett 6 komplexumot, ez gondolom egy dandár ereje, komplexumonként 48 rakétával.

Előzmény: Volt tüzér (1147)
rali Creative Commons License 2005.04.12 0 0 1160
Meg kell valahol néznem egyszer, másképp nem tudom megérteni.
rali Creative Commons License 2005.04.12 0 0 1159
Köszönöm a képeket és a válaszokat, nézem és próbálom elképzelni.
rali Creative Commons License 2005.04.12 0 0 1158
Köszönöm, nagyjából megértettem.

Mennyi idő alatt lehet áttölteni?
Előzmény: Volt tüzér (1148)
mezenguz Creative Commons License 2005.04.12 0 0 1157
..a tároló, s a sínek:
mezenguz Creative Commons License 2005.04.12 0 0 1156
Hpasp!

..végre Mezőfalva is felkerült a térképre,grat. a német oldalhoz..:))
Előzmény: mezenguz (1155)
mezenguz Creative Commons License 2005.04.12 0 0 1155
Sziasztok!

..még két kép a ZM-ről,remélem így látható a rátöltés folyamata, s a tároló épület,a sínpár is, amin mozgott..:
Hpasp Creative Commons License 2005.04.12 0 0 1154

Két kérdés a Volhovról:

 

1, Földi célra való lövészetnél mire céloztatok? Hogy nézett ez ki az indikátoron?

 

2, A rakéta 55km-es passzív hatótávolsága csak léggömbök ellen volt jó? Gondolom az APP a 43km-es hatóságot jelezte az indikátoron (ha a cél állt)?

BAKTER Creative Commons License 2005.04.12 0 0 1153

Itt is van egy-két érdekesség, bár lehet, hogy ismeritek...

 

http://www.buran.ru/htm/molniya.htm

Volt tüzér Creative Commons License 2005.04.11 0 0 1152

Na itt van. Ezt a két masinát úgy képzeld el, hogy két kb 15 - 20 fokot bezáró sínpáron ácsorog belőle egy - egy. Mezőfalván egy osztálynak volt két fedezéke, amiben két két ZM volt. Ezek gombnyomásra szépen előcsoszogtak - közben a kábelt szépen feltekerte magának, nehogy belegabalyodjon, majd a rakétát szépen rátolta az indítóállványra. A rakéta egyébként a seggével előre jött ki a fedezékből. Mikor a rakéta a helyén volt, a ZM szépen visszacsoszogott a fedezékbe. A hat indítóállvány közül csak kettő mellett volt fedezék, a többi négynél a szabad ég alatt volt a technika. Ezekre egyébként nálunk nem is raktak rakétát, hiszen az ügyeletes rakétáknak elég volt a két fedezék. Sőt. Még a gyakorló rakétákat is ott tartottuk.

Minden világos kedves Rali?

Előzmény: mezenguz (1151)
mezenguz Creative Commons License 2005.04.11 0 0 1151
Sziasztok!

...a ZM-ről egy fotó(vagyis kettőről),mindkettőn fenn a rakéta is by Kecel...
Előzmény: Volt tüzér (1148)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.04.11 0 0 1150

1982-ben a 11. dandár négy osztálya, (2 Nyeva, 2 Volhov), a 104. ezred két osztálya (2 Dvina), némi repülő és némi csapatlégvédelem (2 üteg KUB volt lövészetre tervezve. Ez a brigád ki is ment. Nagy lövészet volt, éppen kint voltam. Az volt a Dvináink utolsó lövészete, ebből az alkalomból elindítottak egy csomó öreg rakétát. Akkor láttam életem egyetlen valóban éjszakai lövészetét. Sajnálhatod, hogy nem lehettél ott. Bár a 105. ezredről akkor szó sem volt. Ha Neked valaki azt mondta, hogy tervezve vagytok lövészetre, akkor nagyon átvertek.

Én megtartottam volna azt a hajtóművet. Más öröme nem nagyon érdekelt volna ebben az esetben, egyébként is nálam is lehetett volna örülni.

Előzmény: Törölt nick (1149)
Törölt nick Creative Commons License 2005.04.11 0 0 1149

Szia kedves tűzér!

 

Véletlenül erre járva élvezettel olvastam az írásaidat - én magam sorállományú KIPSZ-es voltam Miskolcon.  Úgy volt, hogy 1982-ben megyünk lövészetre, és még önként rá is húztam volna néhány hónapot a szolgálatra, de sajnos elmaradt a dolog.

De mivel nagyon szerettem a technikát hazavittem jónéhány darabot belőle, és évekig nosztalgiázva őrizgettem, bár összerakni nemigen akartam. Kedvenc darabom egy Dvina 2. fokozat hajtóműve volt, amit két éve adtam el, hogy más is örüljön neki. Itt egy kép róla, a leendő vevő támaszkodik a zsákmányra, míg én békésen tejet iszom a háttérben:

Előzmény: Volt tüzér (1147)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!