Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2003.07.07 0 0 1283
Aza stötét anyaggmennyiség a galaxis egybentartásához is kell,nem?Vagy valamit nagyon félreértettem?
Előzmény: BBazsi (1281)
kaviat Creative Commons License 2003.07.07 0 0 1282
na akkor viszont én is kérdeznék, ha ennyi tudós emberke került ide a topicba :)) szóval mit lehet tudni a féreglyukakról? hogy van ez, hogy elvileg [vagy elvileg nem] át lehet rajtuk menni sértetlenül? ez nekem már nagyon scifi szerünek hangzik.. vagy az utóbbi időkben előkerültek új infók, új elméletek? mi a mai álláspont?

.kav]4t neofittnesspop

BBazsi Creative Commons License 2003.07.07 0 0 1281
Na meg az intergalaktikus sötét anyag is jóval nagyobb tömegű a vártnál, úgy tudom. Amúgy igazán nem tudom, a Deep Field-felvételeken látható kismillió galaxis megléte nem lepett meg senkit? Úgy értem, "statisztikailag rendben" van a dolog? Nem pótolják-e az elmélethez szükséges hiányzó tömeg-mennyiséget? És a fekete lyukak? Úgy tudom, a galaxisok kialalakulásakor jóval hevesebb volt a csillagkeletkezés. Mivel "anyagbőség" volt, értelemszerűen (???) jóval több nagytömegű -számunkra immár észlelhetetlenné "fekete lyukasodott"- óriáscsillag keletkezhetett. Vagy csak én hiszem így?
Előzmény: sheratan50ly (1280)
sheratan50ly Creative Commons License 2003.07.07 0 0 1280
hát a sötét anyag nincs meg teljesen. a neutrínók igaz, hogy kiadhatják egy részét, de csak kis részét, és biztosan nem az egészet. találtak még fehér és barna törpéket microlensing technikával, és meglehetősen sokat. ezek kiadhatják a Tejútban levő sötét anyag kb 20%-át, de ez is csak találgatás szinten van még meg.
Előzmény: szazharminchet (1279)
szazharminchet Creative Commons License 2003.07.07 0 0 1279
Hát, sajnos az első 10^-sok mp fizikájáról még mindig elég keveset tudni...
A csecsemő-világegyetemek elméletét sosem értettem.
A sötét anyagról viszont 2 éve, amikor minket tanított, Marx prof. azt mondta, hogy szerinte a nagy része neutrinó.(Persze azt sem tudjuk, hogy mennyi a sötét anyag.) Itt viszont jó hír, hogy azóta egyre inkább hiszünk abban, hogy a neutrinóknek van tömege (a Napneutrinó problémát ez megoldaná, és asszem sikerült már neutrinóoszcillációt is mérniük).

Üdv
137

Előzmény: BBazsi (1278)
BBazsi Creative Commons License 2003.07.07 0 0 1278
No, engem sem az első 0.0000001 mp fizikája érdekel elsősorban :) De pl. érdekelne, hogy a hiányzó tömeg "megvan-e" már, valamint az -ha már féreglyukak-, hogy a csecsemő-világegyetemek (ugye így hívják) elmélete hogy áll jelenleg?
Előzmény: sheratan50ly (1277)
sheratan50ly Creative Commons License 2003.07.07 0 0 1277
kozmológiai vonal okés, engem is jelenleg az érdekel a legjobban. csak azért rá kellett jöjjek, amik kézbevettem egy-két ilyen témájú könyvet, hogy azért van még mit tanulni.
egyébként nem tudom hogy ide kik írkálnak, de majd kiderül.

na, de akkor hajrá! miről legyen szó a kozmológából?

Előzmény: BBazsi (1276)
BBazsi Creative Commons License 2003.07.07 0 0 1276
Személy szerint pl. engem érdekelne a kozmológiai vonal. Egyébként nem hiszem, hogy sokan irkálnak ide, akik nem tudják, mi a különbség a csillag és bolygó között, aki meg nem tudja, azért nem kár...
Előzmény: sheratan50ly (1273)
BBazsi Creative Commons License 2003.07.07 0 0 1275
2 millió, sz.v.sz. Amúgy a Hubble legújabb Deep Field -felvételén éppen az M31 halo-csillagai látszanak 31 mg-ig (pár százezer db...). Szerintem egy-két éven belül "meglesz" az egész Androméda-köd, ha nem is 3D-ben.
Előzmény: agitator (1272)
sheratan50ly Creative Commons License 2003.07.06 0 0 1274
nem az a jó, amikor ott vagy már, hanem amíg oda elvisz a progi... na mindegy.

amúgy én már láttam csilalgot az m51-ben is, csak kicsit összemosódott a másik 39537 darabbal, ami még mellette volt ugyanabban a képkockában :)))

Előzmény: agitator (1272)
sheratan50ly Creative Commons License 2003.07.06 0 0 1273
ők úgy jártak, hogy nagyon bizonygatják az igazukat, de a tudósok csak mosolyognak rajtuk. nem emlékszel mit mesélt dgy?

csak azt mondom, hogy ezekhez mi még picik vagyunk, és nincs sok értelme róla elmélkedni (vagyis komolyan nem), mert úgysem értünk hozzá. ha annyira érdekel ez a relativitás elmélet dolog, akkor menj el részfiz szakirányra, mert ők tanulnak komolyabban ilyet.

az a problémám ilyen vitákkal, hogy az átlag nép még azt sem fogja fel, hogy mi a különbség a bolygó és a csillag közt, nemhogy még ilyeneket...

na, nem szaporítom a szót. erről ennyi bőven elég

Előzmény: agitator (1271)
agitator Creative Commons License 2003.07.06 0 0 1272
Nagyon gyér, most itt vagyok a nagy semmi közepén.:) Azért nem furcsa, hogy azt írja, hogy a legfényesebb csillag 16 magnitúdós? Nyilván az is a mi galaxisunkban van, ezért furcsa az a 16m. Bár az igaz, hogy a Földről is láttak már az m31-ben csillagot. Hú, ez gáz, most ezt csak 3millió év múlva fogod olvasni, mire odaér;-o)))))))
Lehet, hogy inkább visszmegyek, hogy hamarabb megkapd;-o)))
Előzmény: sheratan50ly (1270)
agitator Creative Commons License 2003.07.06 0 0 1271
Mér', ők hogy jártak?Ja, és kik ők?

Nem kéne azért ennyire véresen komolyan venni ezt az off dolgot, a számelmélet topikban is közölte a srác, hogy milyen off volt, mert anal-ról beszéltünk, holott, egy ott felvetett problémához volt szükség analízisre. Nem is lehetne rendesen dumálni, ha folyton azt figyelnénk, hogy nehogy véltlenül más tudományterületre tévedjünk, különben is, átfedések vannak. Szerinted most erre nyitni kellene egy kvantummechanikai topikot, esetleg átmenni a relativitáselmélet-topikba?;-o))))))))))

Amúgy meg most inkább randizok egyet a val.szám.könyvvel, mert Márkus úgy megvág, mint a mittudoménmit;-o))))))

A "follyon" meg folyjon :-EEEEEEEEE
Na jól van, nem kötözködök;-o)))))))

Előzmény: sheratan50ly (1268)
sheratan50ly Creative Commons License 2003.07.06 0 0 1270
nem csillagoknál, hanem van olyan a menüben, hogy "select object", vagy valami hasonló, és oda írd be, hogy m31
Előzmény: agitator (1269)
agitator Creative Commons License 2003.07.06 0 0 1269
Hol találom az m31-et? Nyilván nem a csillagoknál.
sheratan50ly Creative Commons License 2003.07.06 0 0 1268
figyelj, amíg még nincs érdemleges képesítésünk, addig nem kéne erőltetni az ionhajtómű működési elvét, mert még ott kötünk ki, ahol a Egely úr, és kollégái :)

amúgy hallottam már az ionhajtóműről, de csak említés szintjén. de tényleg jó lenne ha már előjönnének valami újabbal, mert ez a mostani meghajtás már elavult nagyon...

asszem a féreglyukak nyitása sem tartozik szigorúan ehhez a topic-hoz, szóval azt is hagyhatnánk szerintem :)

valami más ötlet, hogy miről follyon szó?

Előzmény: agitator (1266)
agitator Creative Commons License 2003.07.06 0 0 1267
Én azzal szórakoztam pl. hogy beálltam a Charon fölé, aztán meg beállítottam a követőt a Napra(asszem, valahogy így) és tök poén volt, ahogy elspirálozott a fenébe, aztán nagyon lassan mozgott, utána visszaspirálozott, majd huss, elhúzott előttem, akkor ezt oda-vissza lassabban:)
Előzmény: sheratan50ly (1265)
agitator Creative Commons License 2003.07.06 0 0 1266
Komoly, nem hallottál még az ionhajtóműről? Még én találtam fel úgy 4 éve;-o)), de aztán kiderült, hogy előttem már legalább 15 éve feltalálták. Mondjuk én elektronokkal találtam fel, dehát, ugye a technika folyamatosan fejlődik, ehe:)
Egyszerű, kell hozzá egy elektrongyorsító, meg egy valag folyékony hidrogén. És a szuperszónikus hajtómű elvén meg lehet közelíteni vele tetszőlegesen a fénysebességet. Na persze, tény, hogy nagy energia, de hát, ha nem a fegyverkezésbe, meg ilyenekbe ölnék a pénzt, akkor szerintem már a fúziós reaktor is rég készen állna.

Egyébként itt valamelyik topikban vetettek fel egy olyan gondolatkísérletet, miszerint elég durva beavatkozással mesterségesen is elő lehetne állítani féreglyukakat. De hát ki tudja...

Előzmény: sheratan50ly (1264)
sheratan50ly Creative Commons License 2003.07.06 0 0 1265
okéoké, de lehet ez egy cél, amiért harcolsz :) engem nem érdekel annyira a programozás, hogy ilyet írkáljak. na, látod viszont elismerted, hogy benne vannak a pályaadatok a Celestiaban :) csak nehézkiszedni. viszont jó gyakorlás lehet mérésre, hogy felgyorsítod az időt benne, és leészleled a bolygók/csillagok adatait.

amúgy úgy keresd az Andrmédát, hogy 'M31', és mondd neki, hogy forduljon rá, kövesse, és menjen oda a kamera.

de amúgy a Celestia szerintem is inkább csak poénnak, vagy demonstrációs anyagnak jó, mint a legtöbb planetárium progi. ha igazi katalógust akarsz, akkor tölts le egy ps fájlt, ami tele van koordinátákkal, szín és egyéb adatokkal.

de igazad van, nagyon hiba volt kihagyni a hrung lezúdulását!! :)))

Előzmény: agitator (1263)
sheratan50ly Creative Commons License 2003.07.06 0 0 1264
hát azért némi probléma van azzal, hogy valamit felgyorsítsd fényközeli sebességre. többek közt energia kérdése a dolog. de oké, tfh (mint a jó matematikus) hogy megtetted. akkoris számolni kell azzal, hogy bár a világűr elég üres, de az a pár 100 kilóméterenkénti porszem is jelentős súrlódást okoz, ha olyan sebességgel mész, egy nagyobb darab meg egyenesen szétzúzza az esetleges űrhajót. mivel ugye nagy a sebesség, ezért elég sok porszemmel találkozik egy ilyen por-gazdag spirálkarban :)
így még ha az invariáns sík normálisának irányába lövöd is ki, ott is elég sok por van...

azért jó a Lagrange pont, mert ott stablan lehet, főleg az l4, l5 pontokban. a SOHO-t szerinted miért oda rakták? és igaz, hogy sok ott a por, de azért ott sok, mert ott huzamosabb ideig meglehet. máshol elég nehéz lenne összetartani egy kilóméter széles bázisvonalú távcsőrendszert

a féreglyukkal meg még szerintem várnod kell egy kicsit ;) bár lehet rajta gondolkozni

Előzmény: agitator (1262)
agitator Creative Commons License 2003.07.06 0 0 1263
Hah, azért nem írok jobbat, mert 1 éve pl. azt se tudtam még, hogy mi az a c, nem beszélve a többi finomságról.
Viszont írtam jó kis határérték-számoló progikat, meg ilyesmi.
Nem az a nehéz a celestiánál, hogy élethű legyen a csillag, hanem azt a sok pályaadatot beletáplálni, az egész szimuláció, nem tudom, miért rontották el egy ilyennel, mikor ez már nem lett volna semmi plusz megterhelés, hisz pl., ha közelítesz a csillaghoz, akkor úgyis nagyobb lesz, tehát hülyeség volt így elrontani. Na az andromédához elmegyek, feltéve, ha megtalálom. De hát akkor ott már nem is jelez csillagot, mi?

Az exobolygók meg gagyik, mindegyik 65000km-es, ha jól emlékszek, esetleg van egy-két 35000-es és talán 3 féle van. Bár poénnak jó, de ennyi erővel berakhatták volna a betelgeuse 7-et is;-o))) Na meg a nagy lezúduló hrung katasztrófát;-)))

Előzmény: sheratan50ly (1260)
agitator Creative Commons License 2003.07.06 0 0 1262
Nem arra gondoltam, hogy irányításhoz kell a jel, hisz a voyager-eket sem irányították, csak mentek a maguk útján. Fénysebesség közelében meg elég lenne csak kiszámítani egy pályát, amin tuti nem ütközik össze egy bolygóval, aztán kilőni. azalatt a néhány óra alatt, míg kiér, nem mozdulnak el a bolygók számottevően. Kint meg már "nincs semmi":) Vagy egyszerűen kilőni az invariáns sík normálisának irányában. Hú, de szépen mondtam;-))))

Miért jó, ha kirakod a lagrange pontba? Ott is van bolygóközi pot, sőt! ott van igazán:) Azok a porholdak, amivel szegény lengyel fickó szemét kiszúrták, akiről elnevezték. Akkor már inkább kisbolygót nevezzenek el rólam, mint porholdat:)

Hát az tény, hogy itt azzal van a baj, hogy nem megfelelő emberek kezében vannak a bolygó erőforrásai, a technika, stb.

Az se lenne semmi, hogy átküldeni a szondát egy féreglyukon, hátha egészben marad, előtte beprogramozni, hogy keringjen egy kicsit, csináljon néhány fotót, aztán vissza:)

Előzmény: sheratan50ly (1259)
sheratan50ly Creative Commons License 2003.07.06 0 0 1261
ja, az 50ly ugye egy távolság. mégpedig a Sheratan (Beta Aries) csillagé
Előzmény: agitator (1257)
sheratan50ly Creative Commons License 2003.07.06 0 0 1260
szeritnem könnyű volt, de persze így utólag mondom. előtte én sem tudtam hogy mire számítsak, és akkor még nem voltam biztos a dologban.
de ez egy tárgy csak, a többiből én sem vagyok olyan penge

Celestia: nemtom, én csak ma töltöttem le, és még ne mvolt időm részletesen beleélni magamat. de próbáld azért ki, hogy átutazol vele az andromédához, meg vissza a Földre, elég érdekes. meg ami még tetszik, hogy benne vannak az exobolygók is. ezt azért nem sok progi tudja szerintem még ma sem. de még akkor is, ha nem elég precízen valósághű, akkor is jó vele játszani.

amúgy miért nem írsz jobbat, ha ez enm elég? :)

Előzmény: agitator (1257)
sheratan50ly Creative Commons License 2003.07.06 0 0 1259
azért nem tudunk ló***-t sem, mert viszonyítsad csak magunkat a világegyetem méreteihez... szerinted az a kis genyó vírus, ami az influenzdat okozza mennyit tudhat meg mondjuk a lábújjadról, ha a torkod felől nézi? vagy a melletted álló emberekről?

szerintem egyébként elég lenne bőven kitenni egy pár nagy tükörből álló interferométert valamelyik lagrange pontba, és úgyis már bőven jó felbontást kaphatnánk, jelenlegi technikával is. a baj csak a pénzzel van. mert azt nem felén juttatják, hanem "nemesebb célokra" :)

de a galaxisok vizsgálatánál igazából az a baj, hogy rohadt messze vannak. ha mondjuk az ősember a HST-vel elkezdte volna figyleni, és katalogizálni a galaxisokat, akkor talán mára már ki lehetne mérni egy valamekkora sajátmozgást az adatokból, de mivel nem így történt...

egyébként azzal hogy fényévekre küldjed a rádiójelet az a baj csak, hogy évekbe telik mire megérkezik. rendkívül izgi lehet egy olyan távirányítós kütyüvel játszani, ami néhány év múlva reagál a parancsaidra, és újabb néhány év múlva tudod csak meg, hogy jól reagált-e

Előzmény: agitator (1258)
agitator Creative Commons License 2003.07.06 0 0 1258
Amúgy meg engem is érdekel, persze, de kicsit zavar, hogy lófaszt se tudunk még ezekről a dolgokról. Pl. nem értem azt se, hogy oké, nem raknak még az űrhajós segge alá ionhajtóművet, de azért egy-két szondát kilőhetnének ilyen módon, valamit az is tudna mutatni pár év múlva a legközelebbi csillagokról, meg pl. talán a naprendszeren kívül már nem lenne akkora a fényszennyezettség se, mint a bolygóközi térben, így a gx-okat is jobban lehetne vizsgálni. Vagy képtelenség lenne fényévekre egy rádiójelet küldeni?
Előzmény: sheratan50ly (1256)
agitator Creative Commons License 2003.07.06 0 0 1257
Jut eszembe, én még le is tölltöttem valami ilyesmit, még csillagtérkép is van, meg a nemtom hánymillió csillagból álló nemtom milyen katalógus.
De nem nekem kellett, ha visszaolvasol, rájössz, és nem hasogatok szőrszálat;-P

Nem vágom, hogy ha olyan "könnyű" volt(egyáltalán nem volt az), akkor mit szenvedtél ott, hogy nem tudsz semmit, meg ilyenek. Bírom ezt a szövegelést. Elmfiz vizsgán is ott paráztak a csajok, meg az a fickó is, aztán az egyik 4-est kapott, engem meg majdnem megvágott.
Különben meg mi az az 50 fényév a neved mögött?

Ja, a celestia. Nem lehet azon valahogy a valódi látszó méreteket beállítani? Értem ezalatt, hogy a Nap a Föld távolságából csak egy gagyi kis fénypont, nem pedig egy fél perc nagyságú izzó gömb. Ja és ez sem szőrszálhasogatás, hanem tényleg érdekel, mert zavar az "utazásban", hogy nem tudom rendesen beleélni magamat:)

Előzmény: sheratan50ly (1256)
sheratan50ly Creative Commons License 2003.07.06 0 0 1256
benne van 3 darab galaxis! ;) név szerint: M31, Nagy Magellán felhő, és Kis Magellán felhő. ez ne elég? amúgy meg mit akarsz, én legalább odaírtam egy linket, ahol lehet adatokat találni néhány közeli galaxisról...

amúgy igen, kivételesen eltaláltad, 5-ösre vizsgáztam. mert könnyű volt, meg mert érdekel a dolog, stb stb...

a celestia tényleg egy elég használható program, legalábbis látványos. való igaz, hogy nem tartalmaz konkrét pályaadatokat, elérhetően, de benne vannak, minthogy szimulálni tudja a csillagok mozgását. vagy ezt is cáfolod?
amúgy meg nem tudom hol találnál tényleg pályaadatokat, ha már ennyi szőrszálat akarsz hasogatni, de keresni kell, mert a neten minden fentvan.

talán még az a 18 DVD-ből álló csillagkatalógus is ;)

Előzmény: agitator (1255)
agitator Creative Commons License 2003.07.06 0 0 1255
És hol vannak a celestiában galaxisok? Hm?:) Ha így vágod a galaxisokat, tán csak nem 5-ösre vizsgáztál Balázs Lajosnál kedden?;-o)))))

Mellesleg nem a galaxisok pályaadataira gondoltam, hanem a csillagokéra. Tehát valahogy így szólt a dolog, hogy nincsenek benne gx-ok, és a csillagok pályaadatai sem. Vagy ezt is cáfolod?

Előzmény: sheratan50ly (1253)
sheratan50ly Creative Commons License 2003.07.06 0 0 1254
ugyan nem 100, de már közelít hozzá:
http://www.anzwers.org/free/universe/galgrps.html
ezek galaxisok, de lehet szerintem hasonlót találni ködökről is, ha nagyon érdekel

üdv.

Előzmény: ragnar (1246)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!