Keresés

Részletes keresés

kaviat Creative Commons License 2003.09.06 0 0 1396
zsíííír !!! hogy csináltad? simán csak odaraktad a gépet az okulár mögé? fókusz? fényerő? vagy hagytad, hogy a gép állítsa be autómatikusan?

.kav]4t neofittnesspop

Előzmény: Imhoteph (1392)
GaB Creative Commons License 2003.09.06 0 0 1395
Powershot,
Na ezt lehet, hogy kipróbálom.

Imhoteph,
Jók lettek.
Hogyan csináltad, ahogy Powershot irta, vagy valami más technikával?

Előzmény: Imhoteph (1392)
jenette Creative Commons License 2003.09.06 0 0 1394
huhúúú

az a "Hold felsö negyed" nagggyon baró ! ! !

Előzmény: Imhoteph (1392)
Muster Mark Creative Commons License 2003.09.06 0 0 1393
Sirály :) Csak így tovább :) Hány méter lehet a Holdon, ami a képeden 1 pixel?
Előzmény: Imhoteph (1392)
Imhoteph Creative Commons License 2003.09.06 0 0 1392
Tisztelt csillagásztársak!

Engedjétek meg, hogy megosszam veletek elsö - és igy igencsak kezdetleges - képeimet, amiket ma este löttem. Sajnos a technika még csiszolásra szorul, holnap (ma :) azthiszem ezzel leszek elfoglalva. Reményeim szerint sokkal élesebb és elszinezödés-mentes képeket fogok majd csinálni. Most azonban nem tudom nem-megosztani az elsö próbálkozásaimat :)



Első képeim


Powershot Creative Commons License 2003.09.05 0 0 1391
"Nem lehet, hogy láttam már ezeket a képeket a makszutov.hu oldalon?"

De, de Leventének elküldtem őket, mert tőle vettem az APEX-et...
Amúgy a CANON-A70 -es objektív tubusa pont belefér az okulár gumigyűrűjébe, így "csak annyi" volt a dolgom, hogy odategyem a gépet, megnyomjam az odőzítőt és reménykedjek benne, hogy addig sem esik le a távcsőről :))
Kicsit barbár módszer, de muszáj volt kipróbálni, szerintem elég jó ehhez képest. Most azon vagyok, hogy egy toldószárat szerkesszek az okulár köré, ami menetesen kapcsolódna a CANON kiegészítőgyűrűjéhez, így már nyugodtan forgathatom a szerkezetet, stabil marad.

Amúgy bárki aki az okulárba akar fotózni, azt javasolom, hogy kb pupillatávolságig közelítsen a fényképező objektívjének lencséjével, és használjon makrót, hiszen a kép nagyon közelre vetítődik! Sok sikert!

Előzmény: GaB (1388)
GaB Creative Commons License 2003.09.05 0 0 1390
Imhoteph,
Nálunk mostanában csak nappal nem felhős az ég, estére midig "befelhősödik".
Előzmény: Imhoteph (1389)
Imhoteph Creative Commons License 2003.09.04 0 0 1389
Megérkezett az okulár és a barlow! :)))
Sajna felhös az ég, igy nem tudom kipróbálni, de a 3 utcányira lévö ház antennáját azért megsasoltam. A 4-es okulárral már a rögzités csavarjait is tökéletesen láttam :) A barlow sajna per pill nem használható, mert röviditeni kell a tubuson. Még 2 mm-t kéne beljebb tolni, de már nem engedi a tubus vége. Naja, igy jár aki házilag gyárt távcsövet.

Szóval hogy kell fotózni távcsövön keresztül? Kell valami módositó lencse? Heeeelp! :)

GaB Creative Commons License 2003.09.04 0 0 1388
Sziasztok!

Powershot,
Nem lehet, hogy láttam már ezeket a képeket a makszutov.hu oldalon?
A gépet, hogyan kapcsoltad a távcsőhöz?
Egyébként pont az emlitett honlapon néztem ki egy MEADE távcsövet amit megvennék (majd valamikor, ha lesz rá pénzem) és érdekelne, hogy neked kb. mennyi időbe telt mig megérkezett (gondolom rendelni kellett)?

Előzmény: Powershot (1387)
Powershot Creative Commons License 2003.09.04 0 0 1387
Nekem sikerült Okulárprojekcióval pár használható képet készítenem a holdról...
A napfoltokon még dolgozni kell, mert nem élesít a gép rá rendesen, de már alakul az ötlet. Ja, amúgy CANON A70-el készült a kép (meg egy Apex90-essel)

http://kep.tar.hu/samwise/index.phtml?aid=27585530

Előzmény: Imhoteph (1385)
jenette Creative Commons License 2003.09.04 0 0 1386
hát ez ari volt !     ¦-D
Előzmény: Imhoteph (1385)
Imhoteph Creative Commons License 2003.09.04 0 0 1385
A lencsém és a barlow még nem érkezett ugyan meg, de tegnap volt szerencsém a Holdat megfigyelni az 5mm-es ösöreg okulárommal. Gyönyörü volt, ekkora nagyitásban (150x) már tökéletesen láthatóak a kráterek. El is határoztam, hogy lefényképezem Nektek, de sajnos nem jött össze. Van egy Nikon CoolPix 775-ös digitális gépem, betettem az okulár helyére, próbáltam távolitani, közeliteni, zoomolni, de egy nagy sárga teljesképernyönyi folt látszott csak. Nyilvánvalóan láma vagyok, abszolute hüjeséget csinálok, ezért is kérném a T szakértök segitségét : hogyan fotózzak Holdat? (ill. egyéb ojjektumot az égen)
GaB Creative Commons License 2003.08.30 0 0 1384
Imhoteph,
A távcsövet még anno Dán András készítette, szerintem tökéletes. Egy 150/1200-as Newton egyébként az általa készített mechanikán.
A pont az egy szorzásjel akart lenni, szerintem így már érted mit akartak írni. Ha a képletet követed akkor kiderül, hogy a te távcsövedhez az ajánlott nagyitás 27,5X-220X-os.
Mellesleg én sem vagyok profi csillagász, csak amolyan érdeklődő.
Előzmény: Imhoteph (1383)
Imhoteph Creative Commons License 2003.08.30 0 0 1383
Nos megrendeltem egy 4mm-es Plössl okulárt és egy Barlow kétszerezöt (rövidet, hogy a 90 fokos prizmásat is hozzá tudjam illeszteni majd egyszer). Ha igaz, kedden érkezik, már nagyon várom (bár most spec épp felhös itt Szegeden az ég tegnap óta)
Amúgy meg kell, hogy emlitsem : ilyen korrekt eljárást még nem tapasztaltam. Pénteken fél 6ékor hivtam este a srácot a rádióján (délelött már beszéltünk az okulár kihuzatának átméröjével kapcs), és sajna nem vette fel. Mondom érthetö is, péntek este van. Na majd hétfö. Erre fél hétkor csörög a telcsim, mondja : volt erröl a telcsiröl egy nem fogadott hivása. Bakker, leadtam a rendelést, söt kikértem a véleményét a barlowwal kapcsolatban, lediktáltam a cimem, minden, és megigérte, hogy hétfön feladja postán. Szal ilyen nincs máshol. Minden tiszteletem a úré.

GaB : köszi az infót, szuper lehet a 1200-as fókuszú szerelésed. Remélem az én 750-esem is jól fog szuperálni az új okulárral. Bolygózni szeretnék, ezért rendeltem a kis fókuszú okulárt. De azthiszem jövöhéten lerendelek egy 15-20-ast is :)
Ezt az idézetet nem tudtam sajna értelmezni. (van ott a 2 és a D között egy pont is, ami zavart). Megmagyaráznád egy ilyen zöldfülünek is mint én? :) Pl az én 110es átméröjü, 750 fókuszú lencsémhez mi az ajánlott maximális nagyitás? Köszi!

Előzmény: GaB (1382)
GaB Creative Commons License 2003.08.29 0 0 1382
Imhoteph,
6.3mm, 10mm, 17mm, 40mm. Nagyitásba ezekkel 190.4x, 120x, 70.5x, 30x-t tudok elérni (f=1200mm). Szerintem ezekkel majdnem mindent meg lehet nézni.
Hogy melyik okulárt vedd meg? Szerintem ez attól függ leginkább, hogy mit akarsz nézegetni az égen. Ha ködöket, galaxisokat akkor kisebb nagyitásút vegyél, ha bolygókat, kettőscsillagokat akkor célszerű a nagyobb nagyitástút.
Idéznék az Amatőrcsillagászok kézikönyvéből:
"A gyakorlatban az amatőrtávcsövek többségét a D/4-2.D (D=átmérő mm-ben) nagyitástartományban használják"
Előzmény: Imhoteph (1381)
Imhoteph Creative Commons License 2003.08.29 0 0 1381
Köszi GaB, igy már megtalálom.
Mekkorák az okulárjaid? Még mindig gondban vagyok, hogy a legkisebbet vegyem (f=4mm), vagy inkább nagyobbat?
Előzmény: GaB (1380)
GaB Creative Commons License 2003.08.29 0 0 1380
imhoteph,
EK fele keresd, ott megtalalod (vagy ugy ahogy PETYUS irta).
[A hivatkozott kép már nem található meg a tar.hu-n]
Az M31 (Andromeda kod) kb. ott van ahol a piros ellipszist latod. Binokularral is lehet latni (igaz csak halvanyan).
Okular.
Nekem 4 db Plossl van mar 5. eve es semmi bajom nincsen veluk. Szerintem nagyon jok, minden celra.
PETYUS Creative Commons License 2003.08.29 0 0 1379
A Sirius nem kavar be, mert az vibrál, a Jupiter meg nem. Az Andromédát megtalálod, ha a Sarkcsillagtól húzol egy egyenest a Cassiopeián keresztül egy kicsit tovább. A köd helyének meghatározásához javaslom egy csillagtérkép használatát, mert bár jó nagy, de elég halvány, fényszennyezett városi körülmények között elég nehéz észrevenni.
Előzmény: Imhoteph (1378)
Imhoteph Creative Commons License 2003.08.29 0 0 1378
Ja, reméljük nem fog lötyögni az okulár. A 4mm vs 40mm kérdésemre esetleg valami tanácsod ? :)

Bolygó meghatározására a következö programom van : Felnézek az égre, látom, hogy szép tiszta, csillagos. A Jupiter általában erösen megkülönböztethetö a többi égitesttöl, esetleg a Sirius kavarhat be. A Jupitertöl indulva nemmessze töle általában feltünik egy nem_csillag kinézetü másik égitest, a kettöt összekötve fellelhetö az ekliptika. Ez alapján már pl a Mars is könnyen megtalálható. Hát ez a programom :)
Viccet félretéve : van valami bevált módszer? Évkönyv? Program?
Petyus : hol találom ezt a ködöt?

Előzmény: Biga Cubensis (1376)
kaviat Creative Commons License 2003.08.29 0 0 1377
én 3 okulárt használok ehhez a kis 50 mm-es zeiss-hez. egy 10mm-est, egy 16 és egy 25 mm-est. ebből az utóbbi kettő gyári, annó az objektívhez adták, a 10est pedig még Gyuri bácsitól vettem az urániában több mint 20 éve [ez kicsit szinez].. én ezekkel teljesen jól megélek, ha pl. pleyadok, vagy valami halványabb nagyobb cucc kell, akkor biza a 25-ös kerül elő, ennek jó a fényereje [ez is tényező, ugye mennél nagyobbat nagyítasz, annál halványabb az eredmény], nagyobb darabot lehet befogni a keresett objektumból, ha pedig valami bolygó [ez vagy a sat, jupm venus szokott lenni, mostanság a mars is] a cél, akkor pedig jönnek a kisebb fókuszu okulárok

[aztán majd ha kigazdagszom, akkor lecserelem a 10est valami jobbra, esetleg megpróbálkozom egy kicsit rövidebb fókuszuval, de csak akkor ha vettem végre egy rendes állványt is, mert ezzel a mostani vacak fotóállvánnyal már eléggé mozog a 10es okulárnal a kép, meg eccercsak egy nagyobb távcsövet is]

.kav]4t neofittnesspop

Előzmény: Imhoteph (1374)
Biga Cubensis Creative Commons License 2003.08.29 0 0 1376
Örülök, hogy bejött. Én is okulárt újítok, csak sajna úgy néz ki, hogy a kihuzatom 24,5-ös és nem 31,7-es, amihez a legtöbb okulár van. Úgy tudom, fotóadapter is csak ez utóbbi kihuzathoz van.

Remélem azért szeptemberben még ki tudjuk próbálni az új lencséket a visszasompolygó Marson.

A bolygók helyzetének meghatározásához milyen programot használsz? A Marsot szerencsére most nem kellett keresgélni, pont ott állt az erkélyünk előtt :-)

Előzmény: Imhoteph (1374)
PETYUS Creative Commons License 2003.08.29 0 0 1375
Nézd meg egyszer az Androméda ködöt 200-szoros nagyításban, aztán meséld el, milyen volt!
Ha a Jupiteren látsz egy stabil foltot, az nem lehet optikai hiba.
Előzmény: Imhoteph (1374)
Imhoteph Creative Commons License 2003.08.29 0 0 1374
Köszönöm a válaszokat!
Biga : ez a két honlap nagyon hasznos, föleg a távcsödiszkont. Fel is hivtam öket, elpanaszkodtam a bajomat, és valóban segitökészen, mármár baráti stilusban adott tanácsokat a srác. Le is beszéltük, hogy egy Plössl okulárral beújitom a technikát, mert föleg ez lehet a bajom. Hálistennek úgy néz ki, belemegy a mostani tubus esztergált foglalatába a Plössl okulár is, úgyhogy nem kell semmi átalakitás.
Még mindig a tanácsotokat kérném a következö dologban :
Láttam sok sok okulárt itt a honlapon. 4mm -> 40 mm-ig. Óriási különbség nincs köztük árban (2 ezer ft), ami nyilván a lencse elöállitási költségéböl adódik. Viszont nem értem, miért kell ilyen "nagy" okulár, mint pl a 40 mm-es? Hisz én eddig úgy tudtam, minél kisebb az okulár fókusza, annál nagyobb nagyitást eredményez. Azaz nekem is érdemes lenne a legkisebbet, a 4 mm-est megvenni, igy a 75-ös fókuszú lencsémmel 750/4 = 187,5 x-ös nagyitást érhetnék el, mig a 40essel csak 19x-eset.
Attól tartok, valamit nem jól tudok, és vásárlás elött ki szeretném kérni a véleményeteket, melyiket vegyem? Lehet, hogy jobban járnék egy nagyobb fókuszú okulárral?

kaviat : korábban néztem a Szaturnuszt és a Jupitert is. A Szatból csak annyi látszott, hogy egy szürke folt, két oldalán kidudorodással. Egy másik állásban bár a gyürü is kivehetö volt, ahogy elkülönül a bolygótól, de mindvégig gombostüfej méretben (pontositsunk : kb 2-3 mm)
A Jupiter igen kedves élmény volt egyszer, 4 hol látszott egyvonalban, 3 egyik oldalon, 1 a másikon, mig a bolygón egy icipici sötét folt. Ez ugyan lehet optikai hiba is, de hadd higgyem, hogy ez "az" a folt :)

kaviat Creative Commons License 2003.08.29 0 0 1373
ha a sat-ot, jupitert nézed mit látsz? csak a gombostűfejeket, vagy esetleg látsz a jupiteren néhány sávot, látod e a saturnus gyűrűjét, a galilei holdakat? ezekkel a távcsövekkel nem lesz fél látómezőnyi egy bolygó, nem lesz akkora mint a hold.. több100x-os nagyitásnál is jó esetben látsz egy kicsit nagyobb korongot [de ahhoz nagyon jó optika kell, stabil állvány, mozdulatlan kégkör]

.kav]4t neofittnesspop

Előzmény: Imhoteph (1371)
Biga Cubensis Creative Commons License 2003.08.28 0 0 1372
http://tavcsodiszkont.csillagaszat.hu/
http://tsz.csillagaszat.hu

Írj nekik, elég barátságosak! Sajna az okulárok minősége is sokat számít, ugyanolyan nagyítású Plössl okulár sokkal jobb, mint egy SR. A Barlow-lencse mindősége is sokat számít. Ezenkívül vannak háromszorozók is... Nézz el a fenti oldalakra, elég sok minden van.

Egyébként nekem is ugyanez volt, a Mars csak egy pici gömbként látszott. Most újítok be okulárokat.

Előzmény: Imhoteph (1371)
Imhoteph Creative Commons License 2003.08.28 0 0 1371
Sziasztok!

Tegnap énis nagyon rákészültem a Mars megfigyelésre, elöször itt is felhösnek készült, de végül kitisztult.
Egy 120as lencsém van, 75 cm-es fókusszal, sajnos egyenlöre egy saját készitésü tubusban. A Holdat nagyon frankón tudom vele nézegetni, Jupiter, Szaturnusz sajna eddig nem nyújtott túl nagy élményt, lévén pici szines pontnak tünnek. Megintcsak sajnos, a tegnapi Mars megfigyelésem is hasonló eredménnyel zárult. Egy 10-es, 8-as és 5-ös okulával próbálkoztam, de még az 5-össel is csak gombostüfejnyi sárgásvörös foltnak láttam a bolygót.

Két kérdésem lenne a T. társasághoz :
- mi lehetett a baj? Ha jól számolom, az 5-ös okulával már 150x-es nagyitásom van. Mégis csak ilyen picinek láttam?

- szeretnék egy kisebb okulát venni, de bevallom, nem tudom hol próbálkozzak. Volt valamikor egy 3-as, de sehol nem találom :((( Kicsit szakbarbár módon körülirom milyen : kb 3 cm átméröjü, 4 cm hosszú fekete müanyag henger, benne a lencse. Esetleg befényképezem este.

Köszönöm elöre is a segitséget, ma este megint rátapadok a csöre :)

Biga Cubensis Creative Commons License 2003.08.28 0 0 1370
Közben konzultáltam szakértőkkel, és a probléma az okulárjaimmal van. A Hama nem éppen a hihetetlen minőségéről híres (ezt eddig is tudtam), maga a távcső nem rossz, de az okulárokat cserélem. Beszerzek egy 20mm-es, egy 15mm-es okulárt és lehet, hogy egy 6,5-ös is működni fog. A Hama Barlow lencséjében pedig állítólag az egyetlen használható alkatrész a rögzítő csavar. Viszont ami nagyon megörvendeztetett, hogy árulnak fotóadaptert is nem túl drágán.

Persze, mire mindezt beszerzem, a Mars még a Naprendszerből is eltűnik :-)

Törölt nick Creative Commons License 2003.08.28 0 0 1369
Egy amerikás csillagász azt nyilatkozta, hogy 5 focipálya távolságból teniszlabdányinak látszik. Ebből saccoltam, lehet rosszul, mindjárt számolok egy kicsit.
Előzmény: Dr. Lecter (1363)
kaviat Creative Commons License 2003.08.28 0 0 1368
nemrég pár percre elszaladtak a felhők, ezalatt kb olyannak láttam mint tegnap es tegnapelött.. 5 cm-es cucc, csodákat nem várok tőle, de azért egy 1 mm-es okulárra szépen mutatja a hósapit meg valami alakzat is dereng középen

.kav]4t neofittnesspop

GaB Creative Commons License 2003.08.27 0 0 1367
PETYUS,
Vagy ha a földi az méginkább. Nálunk most frankón felhős az ég :-(((
Előzmény: PETYUS (1360)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!