A Képes Krónika világosan fogalmaz: Atila halála után 104 évvel bejöttek a magyarok. Atila pedig csapatokat küldött a Hispániába (Ispánia) betört muszlimok ellen. Ennyi."
A krónika nem a magyarokról ír, hanem a hungárok második kijöveteléről Szkítiából;
Egy a baj: a magyar krónikákat nem sikerült hamisításon kapni, se időrendi hamisításon, ráadásul eredeti krónikák.
A nyugati forrásokban szinte nincs is eredeti forrás csak sokadik másolat, egyébként meg a kora középkorról szóló összes alapforrás 80%-áról már elismert, hogy hamisítvány. Akkor lehet más magyarázatot találni.
A Képes Krónika világosan fogalmaz: Atila halála után 104 évvel bejöttek a magyarok. Atila pedig csapatokat küldött a Hispániába (Ispánia) betört muszlimok ellen. Ennyi.
A Képes krónika Nagy Lajosnak készült. Jó néhány olyan utalás is van benne, ami, mondjuk így nem annyira a történelmi események leírását jelenti. Például Koppány feldarabolása, ami sokkal inkább volt egy példázat,. mint valós esemény, hiszen a régebbi leírásokban ez a történet nem szerepel.
the southwest (the provinces of Lusitania and western Carthaginiensis around the capital Toledo) in Roderic's hands and the northeast (Tarraconensis and Narbonensis) in the hands of Achila is confirmed by archaeological and numismatic evidence. Achila's reign probably began shortly after Roderic's and lasted until 713. https://en.wikipedia.org/wiki/Roderic
AD 1211-ben Földnélküli János az iszlám betéréssel kacérkodik, osztán egy év múlva a keresztény hadak szétverik szegény szultánt személyesen, aki Jaén, Arjona, Granada irányban menekül haza, hogy a következő évben meghaljon Afrikában...
N. Barbour has shown, the fourteenth-century Arab chronicler Ibn Abi Zar in his Rawd al-Qirtas recorded that that in 1211 the embassy sent by a Christian monarch was received.
N. Barbour, ‘The Embassy sent by King John to Miramolin‘, 373-381; Barbour, ‘Two Christian Embassies to the Almohad Sultan’, 189-213.
Egy a baj: a magyar krónikák időrendje pontosan egyezik a különböző időszámítások k.u.-ra való áthamisításával.
A magyar krónika ráadásul eredeti.
A nyugati krónikák közt nincs egyetlen eredeti se. Mindegyik sokadik másolat. A kérdés: volt egyáltalán eredeti??? Szerintem nem.
A magyar krónikák az egyedüli hitelesek. Számomra irreleváns, ki milyen nevekkel, hogyan bűvészkedik. Az időszámítások hamisítása teljesen megmagyaráz mindent és tökéletesen hitelesíti a magyar krónikák leírásait, eseményeit és időrendjét.
Ám X. (Bölcs) Alfonz (1252–1284) krónikájában aligha az általuk is gyakorolt lovaglási stílus legkorábbi felbukkanását örökítette meg Hispániában: „Granada királya, látván a háború elhúzódását amelyben volt, azzal a kéréssel fordult Aben Yusufhoz, hogy küldjön valami [hadi]népet a megsegítésére, ő ezer lovast küldött […] mondják, hogy ezek voltak az első jinete-lovasok akik átkeltek a tengeren azután, hogy Miramolin legyőzetett.” 643
643 „ El rey de Granada, veyendo el gran afincamiento de la guerra en que estaba, envió rogar á Aben Yuzaf que le enviase alguna gente en su ayuda, é envióle mil caballeros […] dicen que éstos fueron los primeros caballeros jinetes que pasaron aquen mar despues que el Miramolin fue vencido.” A szövegrészlet említi az almohádokat követő Banū Marīn dinasztia uralkodóját (Abū Yūsuf Yacqūb, 1258–1286), utal az 1212-es Las Navas-i csatában legyőzött Muhammad al-Nāsīr almohád kalifára (1198–1213, a keresztény forrásokban Miramolin), de csak az ő veresége után először érkező jinete-lovasokról beszél. Idézi DEL CAMPO 1993, 158.
Atila a magyar krónika szerint a Catalaunumi győzelme után arról ábrándozik, hogy meghódítja Észak-Afrikát. Még a csata előtt a serege harmadát elküldi Hispániába, hogy az oda betört arabokat kiűzzék."
Sajnos a krónikánk is egy késői humanista kompiláció, mert tud egy AD 1213-ban (i.sz. 1407) meghalt Miramolin szultánról, tehát nem "az Úr 1358. esztendejében, áldozócsütörtök nyolcadába eső kedden kezdtem el ezt a krónikát..." (Kálti Márk)