Keresés

Részletes keresés

Chess Creative Commons License 2002.05.14 0 0 443
Ok, néhány dolgot szintén hozzáteszek. "Ilyen körülmények között hogy lehet az emberek kezébe szabadforgalmú akármilyen foszforsavészter tartalmú készítményt adni a boltban? Mert a piertoridoknak hiába hasonló az LD50 értéke, amikor annak nincs kolinésztertáz enzimgátló hatása, ami viszont nem kifejezetten "egészséges" az emberi szervezetre! "
- Azt hiszem mindenki temérdek negatív példát tudna felsorolni, de az hiszem mégsem ez a jellemző bármennyirre látványos esetekkel találkozunk időnként. A többség inkább fél a szerektől mint felelőtlenkedik. A mérgezéses esetek többnyire a véletlen és tömény szer lenyeléséből származnak.
Az LD50 értéket pedig komolyan kell venni akár piretroid akár foszforsavészter az illető, mert nem a származására adják hanem a bevitt mennyiség hatása alapján. Az adott mennyiségtől 50 %-os pusztulás a lényeg, s nem a mikéntje. Tehát mégegyszer, nem a hatásmódra hanem a következményre jön ki. Érdekes módon a foszforsavészter mérgezésnek van ellenszere (atropin) ha időben észlelik, sok másnak viszont nincs csak tüneti kezelése. Ezért csaknem azt kell mondanom, hogy két azonos LD50-el bíró azonos mennyiségű hatóanyagból az a veszélyesebb amelynek nincs ellenszere. Chess
Előzmény: frimi (441)
frimi Creative Commons License 2002.05.13 0 0 442
Hi!

Akkor a folytatás a folytatásodra...

Tegyünk különbséget a nagyüzemi és a házikerti felhasználás kockázati forrásokat jelentő technológiai elemei között. A kijuttatási időpont , a munkaegészségügyi-, élelmezésügyi várakozási idők, a vegyszer adagolás, a kijuttató gépek megfelelő műszaki állapota, a védőfelszerelések használata, egyéb egészségügyi előírások (pl. alkoholivási, dohányzási, éztkezési tilalom) betartására. Egy pillanatnyi kétségem sem volt, hogy a nagyüzemben megfelelő a technológiai fegyleme, ezért a növényvédőszerek szakszerű felhasználását csaknem biztosra lehet venni. De azért az ellenőrzés soha sem árt, mert ahogy mondani szokták: "láttam már (ott is) karón varnyút...!! Kaptam már én is kártérítést pl. Dikonirtos légi permetezés következményeként (persze nem a múlt évben volt, de volt!)

Egészen más a helyzet a házikertben. "János bácsi", miután tevékenységét senki sem ellenőrzi, sok mindenfélét művelhet. És művel is! Csak néhány személyesen tapasztalt elrettentő példa:
-kaptam már olyan üvegházi paprikát kóstolóba, amit tegnap előtt permeteztek le a havertól kapott Phosdrinnel (ez sem mai példa, de nem az úujjamból szoptam),
- volt eset, hogy három szomszédtól sem tudtam kapni egy tisztességes permetezőgépet, amikor az enyém meghibásodott, mert mind a három úszott a vegyszermocsokban,
- láttam atlétatrikóban és rövid gatyában permetezni (sapka volt rajta, mert sütött a nap)...
- láttam már szórófej nélkül(!) permetezni.
De hallottam arról is, hogy nem hittek annak, hogy 10 ml szer elég 10 liter vízbe és ezért belezúdítottak vagy egy jó féldecit, hogy biztos legyen a hatás. (Nem is beszélve az evőkanállal találomra kimért permetezhető porokról.) Soroljam még???

Ilyen körülmények között hogy lehet az emberek kezébe szabdforgalmú akármilyen foszforsavészter tartalmú készítményt adni a boltban? Mert a piertoridoknak hiába hasonló az LD50 értéke, amikor annak nincs kolinésztertáz enzimgátló hatása, ami viszont nem kifejezetten "egészséges" az emberi szervezetre!

Szerintem, ha egy rendszer biztonságát tervezzük
- legyen szó bármiről - mindig a gyenge pontokat kell célba venni. Ha mindenki azzal a felkészültséggel nyúlna a vegyszerekhez, mint például te, akkor nyilván a Bi58 és még más készítményekhez is hozzá lehetne férni a nagyközönségnak. Ilyen körülmények között az engedélyező hatoságnak szerintem "10x"-es biztonságra kell törewkednie!

Talán az Actara is azért feltételes forgalmú szer, mert nicotin származék. S bár az orális LD50 értéke valóban magas, de mit lehet tudni, hogy mi lesz, ha közvetelnül permetezezés után a delikvens leissza magát a sárga földig...

2./ A DDT-ről meg annyit, hogy a 60-as évek vége felé már sikerült kimutatni a szert egyes déli sarki pingvinek zsírszöveteiben is, ahova nyilván a táplálékláncon keresztül jutottak valahogyan. Pedig nem is szisztémikus hatású.

3./ A szisztemikus hatás valóban a növényre vonatkozik. De van egy olyan laikus megérzésem, hogy azok a szerek, amelyek szisztémikusak, talán könnyebben szívódnak fel, mint azok, amelyek nem... S mint ahogy megihatják a sörösüvegbe tett "sógor-készítményt", ugyanúgy pancsolhatnak benne mind a permetezéskor, mind amikor a "jól karbantartott" háti permetező egyszercsak előnti a delikvens hátát mondjuk a csőmegrepedés miatt.
De nyugodtan elpancsolgathatnak a szerben, vagy magában a permetlében az előkészítés során és közben nyugodtan cigiznek...

No, ezek a magam által is tapasztaltak miatt gondolom, hogy nem csak az orális LD-nek van jelentősége, de a dermálisnak is, és hogy számodra - szakember számára - nem érthető, hogy egyes készítmények miért nem kaphatók szabad forgalomban, amikor mások igen. Ezelőtt kb. 10 évvel a Bi58 úton-útfélen kapható volt. Ma már nem, csak "könyvre". Nagyon egyet tudok ezzel érteni! Pedig nem maga a szer annyira veszélyes, hanem az a "szakértelem", amivel ezeket a szereket a hozzá nem értők kezelik és rémisztik el azokat, akiknek egyébként erre semmi okuk nem lenne...
Frimi

Előzmény: Chess (440)
frimi Creative Commons License 2002.05.13 0 0 441
Hi!

Mint korábban már írtam, nem vagyok növényvédelmi szakember, de azért vannak ismereteim a növényvédőszerek nagyüzemi és házikerti felhasználását illetőn. Ezért merek vitázni veled, bár feltehető, hogy nincs mindenben igazam.
Mindezek ellenére egy-két észrevételem azért lenne mindazzal kapcsolatban, amit leírtál.

1./ Talán az nem teljesen szubjektív megítélés részemről, hogy a piretroidokat a természethez sokkal közelebb álló hatóanyagoknak tartom, mint pl. a fosztforsav észtereket. Ugyanakkor nem vonom kétségbe széles körű tagló hatásukat sem - közte a hsznos élő szervezetekre.
Úgy gondolom, hogy az utóbbiak közül talán legfontosabbak a méhek. A magyar környezetvédelmi besorolás a piretroidokat valóban piros kategóriába sorolja, míg - ha jól láttam a Zolne-t és a Basudin-t a sárgába. A nemzetközi adatok között azonban ettől a "sommás" véleménytől eltérő információkat közölnek. A méhekre való veszélyesség és az alkalmazási időpont tekintetében a piretroid hatóanyagok ennél differenciáltabbak. Vannak olyanok, amelyeket virgázáskor tilos alkalmazni, de vanak olyanok is, amelyeket virágzásban is lehet alkalmazni mondjuk hajnali didőpontban (méhkimélő technológia). Már pedig a hajnal nagyon közeli időpont a méhjárás kezdetéhez! És ez nem feltétlenül a hatóanyag hatékonyságának gyors csökkenésére vezethető vissza, de pl. szelektivitásra, vagy a szer riasztó hatására! Meg arra, hogy a piretroidok kontakt hatású szerek, tehát a rágókártevőket kevésbé ritkítják, amikor azok a levélzettel táplálkoznak.
Mindemelett általános a felfogás - és ezt én is elfogadom -, hogy a piretroidok globálisan megítélve sokkal kevésbé szeletívek, mint más rovarölőszerek. (A felhasználóra vonatkozó veszélyesség kérdéséra majd később még visszatérek.)

2./ Nézük meg azonban a másik oldalt is, az említett két foszforsavésztert, a fozalont (Zolone) és diazinont(Basudin 600). Itt sem egységes a kép - még a magyar környezetvédelmi besorolás (sárga) ellenére sem, ugyanis míg a Zolone méhkimélő, addig a Basudin méhekre kifejezetten veszélyes (a gyártó szerint is!)!
A méhek minden rovarölőszer minősítési eljárásában kiemelten vizsgáltak a hasznos szervezetekre gyakorolt hatás szempontjából. De mi van a többi hasznos rovarral? Úgy gondolom, hogy itt már inkább a feltételezések mezejére lépünk!
Természetesen minden rovarölőszer rendelkezik bizonyos mértékű szelektivitással (mert ha nem így lenne, akkor pl. a célzott alkalmazásokat nem is lehetne megvalósítani), de azt semmiképpen nem mondhatjuk ki, hogy pl. a méhekre kifejezetten veszélyes szerek teljesen ártalmatlanok más hasznos rovarokra!

Úgy gondolom, hogy sarkos vélemény az, amit képviselsz, mely szerint a piretroidok alkalmazása egytől egyig "rendet vág" a hasznos rovarok között is, úgyanakkor a Basudin e tekintetben (figyelemmel a felhasználóra is!)megfelelő.

A burgonyabogár egyes piretroidokat valóban kineveti. Ilyen pl. a Decis, a Chinterin. Ezek kerültek úgyszólván elsőként a hazai piacra, a házikertekbe, és ezek frenetikus kezdeti hatásuk miatt nyakra-főre alkalmazott szerek lettek. S ebben nagy szerepet játszott a foszforsavészterek leváltására való törekvés is! Tehát a hosszú időn keresztüli, egyoldalú alkalmazás e piretroid hatóanyagokra nagyfokú rezisztenciát hozott létre. Ez a tény azonban koránt sem zárja ki, hogy egy új fejlesztésű piretroiddal is ugyanz lenne a helyzet!

És itt kell visszakanyarodni a Zolonehoz, amelyet egy kalap alá vonsz a Basudinnal. Ez csak abból a szempontból igaz, hogy mindkettő foszforsavészter. De hogy két embert Kovácsnak hívnak - még ha testvérek is - akkor sem ugyanazon személyekről van szó! Ha egy szer egy tulajdonságában már eltér egy másiktól, jólehet, ugyanabba a vegyületcsaládba tartozik, akkor feltételezhető, hogy más tulajdonságában is lehetnek eltérések! Csak legfeljebb erre nincsenek megfelelő vizsgálati eredmények (még)!
(Érveid II. részére majd később refelktálok, mert most el kell mennem a géptől)
Frimi

Előzmény: Chess (439)
Chess Creative Commons License 2002.05.13 0 0 440
Az LD értékeknél pont fordítva látom amit írsz. A dermális annak a legnagyobb probléma aki napokig vagy hetekig dolgozik a szerekkel. Vagy hetekig zöldmunkázik, kapál stb. Előbb vagy utóbb jut a bőrére is, összeszedi,bármennyire is vigyáz. A kórházi esetek túlnyomó része közülök kerül ki. A "házi" nagy probléma többnyire a véletlen beleivás, mert nincs elzárva, mert megy a cserebere néha üdítős üvegekben is. És itt az LD50 érték keményen számít, amit a szerves oldószer jelentősen tetézt.Soha ne tegyen senki ételes-italos edénybe vegyszert !!
A felszívódás, és főleg a szisztémikusság pedig azt jelenti egy szernél, hogy a hatóanyag bekerülve a növény szállítószöveteibe ott a nedvkeringéssel általában növekedési irányba elmozdul. Csak a növényben való viselkedést jelzi és nem sok köze van az emberi bőrhöz.
A DDT, amiért Nobel díjat adtak, egyébbként azért volt szuper anyag a maga idejében, mert a melegvérűek bőrszövetén alig jutott át.
Az étkezési várakozási időket az üzemek jól betartják és ellenőrzik is őket. Amikor üzemben dolgoztam mint alkalmazott soha nem mertük megszegni, mert a bőrünkre ment a dolog. Nem rte meg. De egy házikertben bizony könnyű kísértésbe esni. S akkor még nem beszéltem az elsodródásról, ami a sokféle egymást érő növénynél szinte kikerülhetetlen. Otthon is mindig húzkodom permetezéskor a takargató fóliáimat és a legrosszabbkor a szél felemeli. Chess
Előzmény: frimi (429)
Chess Creative Commons License 2002.05.13 0 0 439
A piretroidok s egyebek kapcsán
A válasszal kicsit késlekedem, mert távol voltam a géptől. A piretoidok esetében azért mondom a fél napot mert többüket méhkímélő technológiában lehet használni azaz naplemente után permetezve másnap délelőtt már jöhetnek a méhek mert lebomlott. Délután még söpörné a méheket de másnap délelőtt már ártalmatlan.
De amiért igazán nem kedvelem a piretoidokat a kertemben, azt igazolja a hivatalos környzetkímélő (piros-sárga-zöld) besorolás is. Minden piretroid pirosat kapott, azaz a környezetkímélő technológiában nem igazán javallt. De a pl. a diazinon és az általad említett malation sárga, tehát kevésbé kockázatos (Actara is). Én azt vallom nemcsak az embert kell nézni hanem a hasznos ragadozó, parazita szervezeteket is. Ők a növényvédelemben a kollegáink. Sokuknak mindösze egy-két nemzedéke van évente és amikor egy taglózó hatású piretoid rendet vág közöttük, nagyon lassan képesek újra felszaporodni. Amióta nem használom őket, tele a kertem mindenféle jószággal. Ezért különösen házikertben ahol a sokszínűbb növényösszetétel kedvezne a hasznosaknak (mindig van valami virágzó növény) és nem az úgymond gazdaságos terményelőállítás az elsődleges cél, nyugodtan ki lehet hagyni mind. Az én elvem élni és élni hagyni. :-)
A piretroid rezisztencia is megjelent, a burgonyabogár már régóta nevet rajtuk és egyre több levéltetűfaj sem érzékeny rájuk. Egy hetekig rajzó molykártevő ellen pedig ugyan hány alkalommal kellenne permezni velük. A Zolone (LD50 532) pedig amit alternatívaként említesz, éppúgy mélyhatású foszforsavészter mint a Basudin 600 EW (LD50 1783).
Kicsit bővebben írtam, de talán jó ezeket a dolgokat pontosítani.
Vidovszkynak: a Chess szabadforgalmú
Üdv Chess
Előzmény: frimi (430)
Tozatu Creative Commons License 2002.05.10 0 0 438
Tőlem csak pénzt kértek,mikor Chesst vettem.
Előzmény: Vidovszky (435)
frimi Creative Commons License 2002.05.10 0 0 437
Hi!
Egy kissé kíváncsi lettem a dícsérgetett Actarára és megkerestem a gyártó cég hazai képviseletének, meg az amerikai anyacégnek a honlapján a szerről készült ismertetőt. Valóban az orális LD50 érték 5000 mg/patkány testsúly kg érték felett van, csakúgy, mint a dermális érték is. Ennek alapján valóban helytálló, hogy nem tekinthető mérgezőnek. Érdekes viszont, hogy az amerikai engedéályező hatóság, az Amerikai Környezetvédelmi Ügynökség (EPA) által az USA-ban engedélyezett címkén emberre és háziállatokra veszélyesnek van minősítve...

Magyarországon nem.

Ide másolom a cég honlapján az erre vonatkozó deklarációt:

"Méregjelzés, veszélyesség: gyakorlatilag nem mérgező, halakra nem veszélyes, méhekre kifejezetten veszélyes".

Megtudtam, hogy a igen előnyösen szer széles hatásspektrummal rendelkezik a szívó-rágó kártevők ellen és felszívódó hatása olyan, hogy szerencsés esetben akár 2 permetezéssel egy szezonban elintézhetjük a burgonyabogarat. (Ami azért nagy szó!!! Ha így van...) Köszönhető ez a levélen keresztüli gyors felszívódásának és a jó tartamhatásnak. Gondolom, hogy ez utóbbi indokolja a cég honlapján található alábbi kitételt:

"Munkaegészségügyi várakozási idő: 3 nap

Élelmezés-egészségügyi várakozási idő: almatermésűek, napraforgó 21 nap,
őszibarack, dohány 14 nap
paprika, paradicsom, uborka 3 nap
káposztafélék, burgonya, borsó 7 nap"

Nem találtam adatot az beöntözéses használatra, ami esetleg a megfelelő irodalmazásom hiányosságának is betudható.

A jó felszívódó képesség engem óvatosságra intene a felhasználást illetően, és ezért hajlamos vagyok egyetérteni a feltételes forgalmazással. Bár lehet, hogy ez felesleges aggodalom részemről. Lehet, hogy új vizsgálatok e szigorúságon oldani fognak.

Én azért egyelőre maradok a "jó öreg piretroidoknál", amelyek kiskereskedelmi forgalomban korlátozás nélkül beszerezhetők és rotációjukkal no, meg a Zolonnal együtt a rezisztenciák ellen is jól lehet kűzdeni. Biztos, hogy ezek a hasznos rovarokat is kiviszik, de elveimnek ezek mégis jobban megfelelnek.
Frimi

kisvukk Creative Commons License 2002.05.10 0 0 436
Az mitől függ, hogy melyik vegyszer melyikkel keverhető?
Vidovszky Creative Commons License 2002.05.10 0 0 435
Chess van az OBI-ban. Ott is kérik a könyvet? Utána fogok járni.
Vidovszky Creative Commons License 2002.05.10 0 0 434
Szia Chess!

Köszönöm, azt hiszem nagyon használható tanácsot kaptam tőled, pláne ha hozzáveszem ezt az új, ravasz módszert, amiről itt írtatok. Tetszik. Persze gondolom a fákat nem lehet ilyen módszerrel? Vagy csak figyelmetlenül olvastam?
Mindenesetre a rózsát, leándert így fogom kezelni.
A zöldségnél különösen jó, mert lehet a szomszéd ágyban olyasmi, amit nem akarok épp akkor. Szuper!

Egyébként a gondolatomat találtad ki, kérdezni akartalak a Chess-ről. Már jó ideje. Azt is köszi.

Vid...

Előzmény: Chess (427)
pireisz Creative Commons License 2002.05.08 0 0 433
Helló Bd! Okosabb lettem megint! Az Actarát csak zöld könnyvvel lehet vásárolni. Vizsgát kell tenni annak, aki használni akarja. A boltban nem is tartanak ilyet, csak rendelésre hoznak, az árát sem tudják megmondani. Tehát nekem sem adtak a két szememért. Ez lehet, hogy valami nagyon mérgező szer.
Előzmény: pireisz (432)
pireisz Creative Commons License 2002.05.07 0 0 432
Helló Bd! Akkor jól értettem, csütörtökön lesz a kirándulás? Miért nem kaptál Actarát? Nem lehet szabadon vásárolni? Akkor nekem sem adnak! Nem? A 10x10 méterrel kapcsolatban: Sok jó növény, kis helyen is elfér! Én még több félét szeretnék!
Előzmény: bd (431)
bd Creative Commons License 2002.05.07 0 0 431
pireisz, te 10*10 méteren csinálod azt a sok-sok csodát? Tiszteletem!
Ha Actarát kapsz, kérem, vegyél nekem is. Nekem nem adnak, a tetvek jönnek, a szél meg nem hagy permetezni (mindíg akkor fúj, amikor hétvégén kicipelem a permetezőt).
Csütörtökön találkozunk?
bd
Előzmény: pireisz (428)
frimi Creative Commons License 2002.05.06 0 0 430
Hi!
Itt annyiban közbe kell szólnom, hogy ugye csak a piretroidokkal szemben érzett - nem tudom milyen forrásból eredő - ellenszenved mondatja a félnapos hatástartamot? Mert ennél azért a Pyrethrumból készült bolhapor is "Többet tudott"!!!
Frimi
Előzmény: Chess (427)
frimi Creative Commons License 2002.05.06 0 0 429
Hi!

A végével kezdve... Magam - igaz, hogy már eléggé régen - csaknem egy évtizedig növényvédőszer formálással foglalkoztam s így csak megerősíthetem mindazt, amit ezzel kapcsolatban írtál.

Az LD50-eket illetően sokban igazad van, de nekem továbbra is ellenkező a véleményem. A dermális értéknek én azért tulajdonítok nagy jelentőséget, mert számos foszforsavészter típusú növényvédőszer hatóanyag szisztémikus, azaz a növényben felszívódó tuljadonságú. S így lehet ez az emberrel is, amit az EC formulák szerves oldószer tartalma csak fokoz. Ismereteim szerint viaszont a piretroidok nem szisztémikus hatásúak.

Másfelől - ha jól emlékezem - a klórozott szénhidrogének (DDDT,HCH stb.,) leváltását perzisztens, azaz kumulálodó, a zsírszövetekben felhalmozódó sajátságuk váltotta ki s jöttek a foszforsavészterek. Pl. a malatihon, parathion, etil-paration és a Bi-58 is, amely talán a legtovább maradt a boltok polcán az "amatőr" felhasználók számára hozzáférhetően. De talán tudod, hogy e vegyület-családban - növényvédelmi célra soha nem használt - erősen mérgező vegyületek fordulnak elő. Ez is ösztönzhetett a leváltásukra.

S abban igazad van, hogy bár az LD50 (orális) értékek esetenként közel esnek egymáshoz, mégis az alkalmazási koncentráció nagysága, - amit nagyon helyesen kiemeltél - azaz az egységnyi területre kijuttatandó hatóanyagok mennyisége szól a piretroidok mellett! S ezzel éppen alátámasztottad az általam elmondottakat..., hogy házi kertben a piretroidok alkalmazása kívánatosabb, mint mondjuk egy foszforsavészter tipusú hatóanyagot tartalmazó készítményé.

Nagyüzemi alkalmazáskor valóban nagyobb hangsúlyt kap az orális LD50, viszont házi kerti alkalmazáskor a dermális LD50 értékére is nagyobb figyelmet kell fordítani, mert itt sokkal többször fordulhat elő a munkavédelmi szabályok be nem tartása! S éppen az általad leírt koncentrációs különbségek miatt a dermális értékek hasonlósága esetén is az "olcsó piretroidok" házi kerti alkalmazása a kívánatosabb.

Az Actara-t nem ismerem és ha az LD50 érték ilyen magas, akkor nem tudom, hogy miért kell "pult alól" beszerezni? Annál is inkább, mert én is helyesnek tartom a minnél specifikusabb hatású szerek alkalmazását!
Frimi

Előzmény: Chess (423)
pireisz Creative Commons License 2002.05.06 0 0 428
Helló Chess! Nagyon köszönöm a gyors választ. Nekem csak egy kb. 10x10 méteres kis kertem van. Akkor arra csak 4 gr kell. Ez nem is kerülhet olyan sokba.
Előzmény: Chess (426)
Chess Creative Commons License 2002.05.06 0 0 427
Szia Vidovszky ! Az Actarát ajánlom, itt már többen is jó tapasztalatok szereztek vele. Sokkal
kímélőbb a melegvérűekre mint a piretroidok, de uyganakkor felszívódó (gyökéren is) és tartós hatású. Az Actara nálam jól bevált a burgonyabogár (burgonya, paradicsom, tojásgyümölcs) ellen is.
A Chess, többe kerül de nem véletlenül, szintén felszívódó de csak a levéltetveket iktatja ki, meghagyja a katicabogarat és a fátyolkát többek között. Azok pedig boldogok ha jön végre egy megennivaló levéltetű :-)), ezért a hosszú a Chess hatástartama. Biokertészek figyelmébe ajánlom. Azért hat hosszan mert meghagyja a levéltetű pusztítókat szemben egy félnapos hatástartamú piretroiddal. Üdv Chess :-))
Előzmény: Vidovszky (424)
Chess Creative Commons License 2002.05.06 0 0 426
Szia Pireisz !
Esős időben csak permetezeni nem jó, de beöntözni annál inkább lehet. Ásóval rést nyitni a növény közelében és oda beöntözni a feloldott Actarát. A kutyának akkor árthat, de akkor sem sokat, ha az megeszi a beöntözött növényt :-). 600 gramm kell 1 ha azaz 10 000 m2-nyi területre. 4 gr 100 m-nyi sorra. És csak az pusztul utána ami eszi/szívja a növényt. Üdv Chess
Előzmény: pireisz (425)
pireisz Creative Commons License 2002.05.06 0 0 425
Helló Chess! Ez a beöntözéses dolog tetszik nekem. Ügyetlen vagyok a permetezésben és nem is érek el mindent. Az Actarát használhatom ilyen esős időben is? Ez nem bántja a kutyákat?
Előzmény: Chess (415)
Vidovszky Creative Commons License 2002.05.06 0 0 424
Szia!

Az a Bi58 nekem nagyon bevált, de már régen hallom hogy nem kellene használnom, most még van egy kicsi, tudod a "sógortól", amit helytelenítetek. Nem akarok ellene szólni, hiszen nem értek hozzá. DE! Tudtok helyette másik olyan szert, ajánlani nekem amatőrnek, amitől utána hetekig egy szál tetűt nem látok??

Vid...

Előzmény: frimi (420)
Chess Creative Commons License 2002.05.06 0 0 423
Hi ! Kicsit bővebben az LD-k kapcsán. A könyvek többnyire orális értéket közölnek és ez a fontosabb, hiszen jóval többen (csaknem mindenki) fogyasztanak a kezelt növényekből mint ahányan fogdossák. A dermális a munkaeü. várakozási idő szempontjából fontosabb, mert többen matathatnak (gyomlálás, kötözés stb.) a növények között mint amennyien permetezik. A tömény szer az tömény szer, ezért kell vigyázni a háztartási lúgokkal, savakkal, oldószerekkel stb. is.
A Bi58 ügyben igazad van, de az ok másutt keresendő. A mennyiségek környékén. Az azonos LD50-el bírók közül az a kisebb kockázatú amelyből kevesebb is hatékony. A Bi 58-nak 600, a Karatenak kb. 300 az LD50-e. De a Bi58 EC 1 l/ha-ban 380 g hatóanyag, Karate 2,5 WG 0.4 kg/ha-ban csak 10 g hatóanyag megy ki. Ezért kisebb kockázatú a Karate, hiába kisebb az LD50-e. Actarából 0.1-0.2 kg/ha hatékony, az LD50-e viszont 5000. Lepermetezett egységnyi felületen vagy tömegben lényegesen kevesebb van a kis dózisú szerből. Paracelsus azt mondta kb. "az, hogy valami mennyirre mérgező, pusztán mennyiség kérdése". Koffein LD50-e 100-200 azaz ráver a fenti növényvédőszerekre, mégis fogyasztjuk de kis mértékben.
Ami cifrázza a dolgokat még, a formuláció. Közel azonos LD-vel bíró anyagok esetében: A tömény szerrel való érintkezéskor veszélyesebbek az EC anyagok mert a nehezebben lemoshatók és bőrbe hamarább szívódik a hatóanyagot, mint a pl. a szuszpenzió féle EW-k (Basudin 600). A WP porok még enyhébbek, habár a port szél is kavarhatja (tüdő a legjobb felszívó felület, közvetlenül véráramba kerülhet, ami odajut). A WG forma viszont nem szerves oldószeres hanem nem porló granulátum. Lásd új fejlesztéseknél erre törekszenek ha lehet belőlük granulátumot készíteni mert az oldószereknek is van LD50, néha rosszabb mint a hatóanyagnak. Üdv Chess
Előzmény: frimi (420)
Áfony Creative Commons License 2002.05.04 0 0 422
Jah, nem a bolha volt allergiás, hanem szegény cica.
Előzmény: Tozatu (421)
Tozatu Creative Commons License 2002.05.03 0 0 421
Nálunk a feketcica sem,mert utolsókat rúgta már mikor a sötétben észrevettük,hogy az új bolhanyakörvre allergiás.Szerencséjére még időben.
Előzmény: frimi (420)
frimi Creative Commons License 2002.05.03 0 0 420
Hi!
Sok igazság van abban amit írtál, de nekem mégis egy kissé eltér a véleményem. Ami az LD50 értékeket illeti, azt hiszem, hogy ezek etetéses kisérleti adatok és nem dermális értékek. Márpedig permetezéskor ez utóbbiak a lényegesebbek. S meggyőződésem, hogy itt a sorrend azért már egészen más...
Egyébként nem lehet véletlen, hogy a Bi58-at nem adnak "amatőrnek", míg akármelyik piretroidot igen. A Basudin permetezőszert illetően nem tudom, hogy mi a helyzet.
Azért a stimulálás egy kis túlzás...Abban egyértelműen igazad van, hogy a piretroidos permetezés kiirtja az atka ragadozókat is, de nem tudom, hogy a diazinon mennyire kíméli meg azokat? Szerintem ugyanúgy nem...És általában minden szívó-rágó kártevők elleni szer írtja az atkák természetes ellenségeit is!
A macskanykaörvben lehet, hogy diazinon van, nekem nem volt macskám, hanem kutyám és én is vettem olyan nyakörvet, amiben - szaga után ítélve - diazinon volt. Nem is voltam túl lelkes...
Frimi
Előzmény: Chess (419)
Chess Creative Commons License 2002.05.02 0 0 419
Szia Frimi !
Ezzel a melegvérűre nem ártalmas dologgal vigyázni kell. Igaz volt, amíg a Pyretrum port használták de az oldószeres bolti készítményekre már aligha. Csak ízelítőül amíg a Basudin 600 EW-nek az LD50 értéke, amit pedig a melegvérű patkányon mérnek be, 1783, addig a Chinmix 5SC-nek 1366. Az ismert Fendona 2EC-nek mindössze 200, a Decis 2,5 EC-nek 600 azaz annyi mint a Bi 58 EC-nek. Hát ennyit a melegvérűekre nem veszélyesek szlogenről. Az Actarának 5000, ezért nehezen is érthető miért II. kategóriás, próbálkozni kell másik bolttal, többnyire megoldják ezt a "kis" gondot.
Üdv Chess
A piretroidok még egy "előnye". Használatuk stimulálja az atkák szaporodását. Amelyik gyümölcsösben elcsábulnak az olcsóságától, ott utána a megtakarítás többszörösét rá kell költeni drága atkaölőszerre. Ja és míg el nem felejtem a macskák bolhanyakörvében azt hiszem épp diazinon van bepácolva.
Előzmény: frimi (416)
bd Creative Commons License 2002.04.30 0 0 418
Chess, leveled olvasván bevágtattam a "Mautner töke" boltba (Bp Rákóczi út eleje), elmeséltem, mit kérek. Bolti eladók olvadoztak és dicsérték agyba-főbe, de sajnos nem adhatnak, mert ahoz papír kell.
Van ujabb ötleted?
bd
Előzmény: Chess (407)
Tozatu Creative Commons License 2002.04.29 0 0 417
Nekem is kényelmesebb a beöntözés,ha itt-ott kell.De mondjuk 10l vízhez 5ml Actara?Nehogy túlöntözzem a növényeket.
Előzmény: Chess (415)
frimi Creative Commons License 2002.04.29 0 0 416
Hi!
Azért az "olcsó piretroidnak" van egy nagy előnye a diazinon hatóanyagú Basudinnal szemben (amely, ha jól emlékezem: foszforsavészter). És pedig az, hogy a melegvérűekre nem ártalmas, tehát a tapasztalatlan vagy tudatlan kertészben sem tud a kárt tenni! Abban igazad van, hogy "letarolnak mindent" (bár ez rezisztencia kérdés is egyes hatóanyagok esetében - sajnos), de "ars poeticamnak", amit a Biokert rovatban fejtettem ki, a piretroidok sokkal inkább megfelelnek!
Frimi

Előzmény: Chess (415)
Chess Creative Commons License 2002.04.29 0 0 415
Nem bio de sokkal kímélőbb mint a permetezés. Ha permetezel, letarolsz mindent pl. egy olcsó piretoiddal.A felszívódók csak addig hatnak amíg kint vannak, felszívódás után már csak ami a növényt eszi vagy szívogatja. A beöntözött Actara viszont már csak azt pusztítja ami szívja vagy eszi növény nedvét. A legkímélőbb eljárásnak mondható a vegyiek közül a beöntözés. Az előző levelemben említett Basudin 600 EW-s böntözés is kevésbé drasztikus mint a permetezési módszerek.
A teraszomat árnyékoló lila akác levéltetvei ellen is bevált az Actara beöntözve 4 gr-os tasak/tő és nem kellett a kerti bútorzatot lepermezetnem vagy takargatnom miatta.
Üdv
Chess
Előzmény: Scai (412)
Chess Creative Commons License 2002.04.29 0 0 414
Csak szólok mert én is most permeteztem először -
a szilvadarázs ellen, ugyanis a szilvatermés biztosítottnak látszik a fagyok ellenére, de nem a szilvadarázs ellen. A sziromhullás után rajzik és rakja a tojásait. A Basudin 600 EW-t adtam ki ellene, 1 hét múlva ismétlem, amely valamennyirre környzetkímélő és mélyhatású is. Csak kontakt hatású szer kevés ellene. A körte hajtáshervasztó darazsának is megláttam a nyomát, most majd néhány hétig rakosgatja tojásait a hajtásokba elvégezve a visszametszést. Fiatal, koronát nevelő fáknál jelent nagyobb problémát. Egy-két fánál elegendő leszedni a hervadt végeket és megsemmisíteni, szerekkel csak gyérteni lehet.
A Basudin 600 EW-t javaslom hagymalégy, és káposztalégy ellen is. A fejlődő hagymát ill. kiültettet palántákat 40 ml/100 m2-nyi mennyiséggel beöntözni. A víz csak mint közeg számít, ki mennyi vízzel tudja beöntözni eltérő lehet.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!