Keresés

Részletes keresés

cemper Creative Commons License 2004.04.18 0 0 1604
Ki titkolt, és mit?
Előzmény: geeez (1602)
fokhagymabors Creative Commons License 2004.04.18 0 0 1603
Sasolom én, de talán az én sasomban van a hiba... Mondd, a te sasod lát ezen valamit? Ugye nem egy űrhajót az Alfa Centauri egyik bolygójáról?
Előzmény: geeez (1602)
geeez Creative Commons License 2004.04.18 0 0 1602
Inkabb ezt sasold, eleg gazos, hogy mostanaig titkoltak...
Előzmény: fokhagymabors (1600)
Spidermans Friend Creative Commons License 2004.03.23 0 0 1601
Király!:)
Előzmény: fokhagymabors (1600)
fokhagymabors Creative Commons License 2004.03.22 0 0 1600
Botorság... idén májusban jön a 2001Q4 (NEAT)- és a lábad se zsibbad annyira el. :-)
Előzmény: Spidermans Friend (1599)
Spidermans Friend Creative Commons License 2004.03.22 0 0 1599
Akkor nincs más, megvárom a Halley-üstököst. 2061-ig féllábon is kibírom. Remélem lesz nagy show:)
PETYUS Creative Commons License 2004.03.19 0 0 1598
10 magnitudo? Akkor elég nehéz lett volna észrevenni.
Előzmény: fokhagymabors (1597)
fokhagymabors Creative Commons License 2004.03.19 0 0 1597
Hát azt nagyon szerettem volna látni...:-)) 10 magni körül ígérték, de nem nagyon emelkedett a déli horizont fölé. És ha figyelembe veszed, hogy másodpercenként haladt fél fokot, hát ember legyen a talpán (meg távcsövén) aki ezt itthonról megtalálja.

PERSZE EZ IS A NYAVALYÁS DÉLI FÉLTEKÉNEK JUTOTT!!!

Spidermans Friend Creative Commons License 2004.03.19 0 0 1596
Engem lázba hozott. Kíváncsi vagyok a további fejleményekre, az eredetét illetően.

Látta valaki tegnap a kisbolygót?

Előzmény: fokhagymabors (1595)
fokhagymabors Creative Commons License 2004.03.18 0 0 1595
Hümhüm. A Sedna nem hozott lázba senkit ezen a fórumon? Csak nem meghaltunk, gyerekek? Hát ez fölöttébb érdekes. Akarom mondani szomorú:-(
Teeebeee Creative Commons License 2004.03.11 0 0 1594
Sziasztok!

Tudna valaki segíteni abban, hogy hol tudnám megszerezni a RedShift nevű csillagászati programot (4-es vagy 5-ös verzió érdekelne)? Megrendelném az eredetit, vagy ha már valaki megszerezte, egy másolattal is beérem.

Ha kérhetem e-mailt írjon, aki tud segíteni, mert az e-mailjeimhez gyakrabban-gyorsabban hozzáférek, mint a fórumhoz.

Köszönöm szépen!

>T<

Előzmény: siposem (1593)
siposem Creative Commons License 2004.03.10 0 0 1593
Sziasztok!
Szívesen építenék valakinek, csill.távcsövet v.javítanék optikákat. Van referencia is, de ha csak kérdésetek van v. tudok valamiben segíteni, akkor Tel:06 1 244 62 19.v 06 70 516 75 21.
Előzmény: Twining (1586)
fokhagymabors Creative Commons License 2004.03.04 0 0 1592
Nehéz kérdés...
1. hol laktok?
2. mikor lesz a születésnap és hány éves a gyerkőc?
3. A legfontosabb: mennyi pénzt tudsz rááldozni?
Előzmény: FaberK (1591)
FaberK Creative Commons License 2004.03.03 0 0 1591
Sziasztok!

Fiamnak keresek a születésnapjára egy csillagásztávcsövet. Leírná vki, hogy milyet érdemes, kb milyen áron, stb.?
A Szaturnusz gyűrűinek látványa nagy élmény lenne. Vagy az mindegyiken látszik? És az Andromeda-köd?
Szóval meglehetősen sötétben tapogatózom.
Előre is kösz a segítséget.

Loponczi Pál Creative Commons License 2004.03.03 0 0 1590
"Egyébként meg néhány nappal a vélt bumm előtt már kész filozófia eldönteni, mi jobb: hallgatni, vagy beszélni"

Amíg nem biztos, hogy ránk esik akkor azért nem mondják meg, mert minek feleslegesen riogatni.

Ha biztos ránk esik akkor meg azért nem mondják meg, mert ne törjön ki pánik az érintett kontinensen vagy a Földön.

Tehát nem ér semmit az átlagember szempontjából.

Előzmény: fokhagymabors (1587)
Első Polgár Creative Commons License 2004.03.02 0 0 1589
Sziasztok,
ti hogyan ertekelitek ez ev februarjaban tortent ket igen tavoli galaxis eszlelest?
ez forradalmi jellegu attorest jelent, vagy csak egy folyamat resze?
varhatoak e ezekbol a felfedezesekbol nagy elmeleti fizikai - kozmologiai osszefuggesek levonasa?
gondolok itt az accelerationre, a dark energy-re, allitolag minnel tobb adatunk van az univerzum elso milliard everol, annal erosebb szelekcios kriteriumot tudunk alkalmazni az alternativ kozmologiai modellekre.
egyebkent hol van az ilyen tavoli objektumok eszlelesenek a hatara?
Nokiafan Creative Commons License 2004.02.29 0 0 1588
Kiraktam az anyagot.

íme:
http://www.subaruklub.hu/bika.htm

köszi még1x a segítségeteket!!! :imadat:

Nokie

fokhagymabors Creative Commons License 2004.02.28 0 0 1587
Abszolute nem off.
www.mcse.hu - itt az oldal bal oldalán alul találsz ilyeneket, hogy Távcső Szolgáltató, vagy Távcsődiszkont. Olcsó és drága okulárt egyaránt kapsz, 6000 HUF-tól a csillagos égig.
Okulárt házilag csinálni értelmetlen. Bele ne kezdj!

Ami a 2004 AS1 -et illeti:

Ad 1.: képzeld csak el, hogy csúzliból kilövök az égbe egy kavicsot. A röppálya első 10 centiméteres szakaszából te (v. bárki) ki tudnád számítani a pontos landolás helyét?

Ad 2.: erről a farkassal riogató pásztorgyerek meséje jut eszembe, azzal a differenciával, hogy ittnem viccről van szó.

Ad 3.: inkább 500 m 12M km-re, mint 30 m a fejünk felett. Egyébként meg néhány nappal a vélt bumm előtt már kész filozófia eldönteni, mi jobb: hallgatni, vagy beszélni.

Előzmény: Twining (1586)
Twining Creative Commons License 2004.02.28 0 0 1586
Remélem ez nem off:
Van egy tükrös távcsövem, nagyapai hagyaték, a tükröt már rendbehozattam (foncsorozás), de az okulárrész nincs meg, vagy csak egy-két darab. A prizmák megvannak, bár az egyiknek lepattant eg ypici darab a széléből. Tudtok olyan helyet (optikus vagy vmi), ahol a távcső pontos tervrajza alapján meg tudnák tervezni hozzá az okulárt és megcsinálni? Mert én annyira nem éertek hozzá, hogy milyen lencsetagok kellenének oda.
Loponczi Pál Creative Commons License 2004.02.28 0 0 1584
"Majdnem aszteroidariadót rendeltek el a Földön
2004. február 26. 16:45, Csütörtök - Richárd Balázs

Csillagászok beismerték, hogy múlt hónapban csupán percekre voltak a világ riasztásától egy lehetséges aszteroida becsapódást illetően, ami hiányos adatokra épült. Az eset hatására jelenleg a hasonló körülmények között történő riasztási eljárások felülvizsgálatai zajlanak.

Egyes tudósok szerint január 13-án egy 30 méteres objektumnak - amit később 2004 AS1 névre kereszteltek - egy a négyhez esélye volt, hogy 36 órán belül eltalálja bolygónkat. Bár az objektum mérete nem volt nagy, a becsapódás helyén jelentős pusztítást végzett volna, ezért a kutatók erősen fontolgatták, hogy felhívják Bush elnököt, mielőtt megérkeztek a végső adatok, melyek bebizonyították, hogy a Földet nem fenyegeti veszély.

Abban az időben az elnök csapata pont az utolsó simításokat végezte Bush beszédén, melyben az űrprogram változtatásait jelentette be a NASA főhadiszállásán. Ez volt az a beszéd, melyben az emberi űrrepülést helyezte előtérbe és felvázolta a visszatérést a Holdra, valamint a jövő emberi Mars expedícióját, azonban nem sok hiányzott hozzá, hogy valami mást is a hallgatók millióinak tudomására hozzon. Előadását kezdhette volna akár az űrszikla becsapódásának veszélyére való figyelmeztetéssel is.

Felvétel a 2004 AS1-ről
Az elnök nem tudta volna hol fog becsapódni az aszteroida, csupán annyit, hogy valahol az északi féltekén. Egy 30 méteres aszteroida kozmikus méretekben csupán porszem, nem egy olyan objektum ami globális veszélyt jelent a jelenlegi életre, azonban ahhoz elég nagy, hogy légköri elégése közben jelentős károkat okozzon. Ha egy olyan népes területre érkezik, mint New York City, akkor a halálos áldozatok száma valószínűleg jócskán felülmúlta volna a szeptember 11-én történt terrortámadásét. Végül Bush nem tett említést erről, a csillagászok azonban elismerték, hogy nagyon közel jártak ahhoz, hogy riadót fújjanak.

A veterán aszteroidakutató, Clark Chapman "kilencórás krízisnek" nevezte az eseményeket, elmagyarázva hogyan érte el a csillagász társadalmat az aszteroida híre. Az objektumot a Linear automata égboltfigyelő rendszer fedezte fel Új-Mexikóban. Az ilyen megfigyeléseket a massachusettsi Kisbolygó Központ szűri meg, és onnan az interneten keresztül figyelmet kértek a csillagászoktól, mivel különösnek találták. Az objektumtól azt várták, hogy másnap negyvenszeresére erősödjön a fényessége, ami azt jelezte volna, hogy rendkívül gyorsan közeledik, azonban a mindössze négy megfigyelésből táplálkozó adatok miatt nagy volt a bizonytalanság. Számos lehetséges pálya állt rendelkezésre, melyek többsége nem veszélyeztette a Földet.

Mit tegyünk? Értesítsük a világot egy kétes helyzetről, vagy várjunk további adatokra? Az események csúcsa az volt, amikor Steven Chesley, a NASA Sugárhajtómű Laboratóriumának egyik kutatója a rendelkezésre álló információk alapján egy e-mailben közölte, hogy néhány napon belül 25 % esélyt lát az északi félgömbön történő becsapódásra. Ez volt az a pont, amikor Clark Chapman és David Morrison, a Nemzetközi Csillagász Egyesület Földközeli Objektumok Munkacsoportjának vezetői úgy vélték elérkezett az idő, hogy felhívják a Fehér Házat.

Azonban számos csillagász nem értett egyet ezzel a lépéssel. "Teljesen félreértelmezték a helyzetet" - mondta Benny Peiser, a liverpooli John Moores Egyetem szakértője. "Rengeteg idejük lett volna, hogy más megfigyelőket is bevonjanak a munkába." Mások szerint is elhamarkodott lett volna a riasztás. "Pánikot keltettünk volna anélkül, hogy elég információnk lett volna az objektumról" - nyilatkozott Brian Marsden, a Kisbolygó Központ munkatársa a BBC Newsnak. "Személy szerint elképesztőnek tartom, hogy egy ilyen lépést fontolóra vegyenek mindössze négy megfigyelés alapján. Ennyiből egyszerűen nem lehet kiszámítani a helyes pályát."

Clark Chapman
Szerencsére az ominózus Chesley e-mailje után egy amatőr csillagásznak sikerült kikerülnie a felhőket és felvételt készíteni az ég szóban forgó részéről, ami teljesen üres volt. Ez azért volt jelentős, mert ha a 2004 AS1 valóban a Földet vette volna célba, akkor azt már egy amatőrnek is látnia kellett volna. Chapman azonban felszólalásában elmondta, ha továbbra is felhős marad az ég és nem áll több megfigyelés a rendelkezésükre, akkor elrendelte volna a riadót. "Ha felhős maradt volna az ég, és felhívják az elnököt, az katasztrofális lett volna" - fejezte ki rosszallását Marsden.

A csillagászok többsége szerint egy téves riasztással saját munkájukat tették volna nevetségessé, ezért alaposabb tervezést és kevesebb pánikot kértek kollégáiktól, ha újra hasonló helyzet állna elő. Na és a 2004 AS1? Az aszteroidáról kiderült, hogy nagyobb, mint azt bárki gondolta volna, közel 500 méter átmérőjű, és végül 12 millió kilométeres távolságban haladt el a Föld mellett."

http://www.sg.hu/cikk.php?cid=31199

Az eset azt mutatja, hogy semmit nem ér a csillagászati megfigyelőrendszer.

1.Észlelik az aszteroidát, de nem képesek megfelelő méréseket végezni.

2.Ha veszélyeztetve van a Föld, inkább nem szólnak, mert félnek a kudarctól.

3.Az aszteroida mérete 500m-es volt, az először hitt 30m-es helyett.

Spidermans Friend Creative Commons License 2004.02.27 0 0 1583
Tudom, csak azért mondom, mert máshol már volt ilyenre példa, úgyhogy van esély.
Előzmény: Nokiafan (1577)
JFEry Creative Commons License 2004.02.27 0 0 1582
Bocsi!
Elmaradt!

http://index.hu/tech/urkutatas/bolygo5005/

Az tudomány-űrkutatás al-alrovatban van.

Előzmény: BBazsi (1581)
BBazsi Creative Commons License 2004.02.26 0 0 1581
Tudsz valami linket? (Én nem találok ilyen cikket.)
Előzmény: JFEry (1579)
Nokiafan Creative Commons License 2004.02.26 0 0 1580
Értem én a tejutas viccet, meg jó is lenne, csak az egész faluban nincs egy "... út" sem.
Még a fő utca is csak egy "utca".
Istenem, há kis település :)))
-2000 lakos-
JFEry Creative Commons License 2004.02.26 0 0 1579
NA!
Urak! Az utakkal el vagyunk rendesen itt Csepelen. Főleg a Csillag telep környékén.

Az indexen olvastam találtunk szép új bolygót!

A Konkoly-tege utó távcsővel találták meg a jeleit.

Remélem nem adóztatják meg, mert jó nagy!

PETYUS Creative Commons License 2004.02.26 0 0 1578
Lehetne esetleg "Tej út" mint ahogy pl. az "Abszol út" neveződik (vagy "R út").
Előzmény: Nokiafan (1577)
Nokiafan Creative Commons License 2004.02.26 0 0 1577
Ez egy kis falu :)

van Deák u. meg Kossuth, Arany és Petőfi .... rózsa, meg tulipán.

az, hogy máshol ne legyen Mo-n olyan nevű utca az nem kritérium.

a tejút viszont számomra azért nem szimpi, mert az milyen már hogy: tejút utca :)))

Előzmény: Spidermans Friend (1576)
Spidermans Friend Creative Commons License 2004.02.26 0 0 1576
Ilyen utcanevek már vannak, Csepelen van Fiastyúk, Tejút, és Vénusz utca. Csak vigyázz, nehogy Nyuszi sétány legyen, mert olyan is van ott:)
Előzmény: Nokiafan (1575)
Nokiafan Creative Commons License 2004.02.26 0 0 1575
Kész a fiastyúk téma a honlapon!! :) köszi minden segítséget!!!
sajnos még vannak készülő részek a honlapon, uh. amíg az egész nem publikálható, a csillagászati részeket sem tehetem ide... :(
Ami késik, ... kis türelmet még!

Lenne még egy 3. csillagos kérésem is felétek!

Van egy telkem egy frissen parcellázott területen. Most még csak HRSZ-el jelölik az utcákat.

Szeretnék a Polgmesternek egy ajánlatot tenni, hogy arra felém ne 1 újabb virágokról, költőkről, ...-ról nevezett utca-hálózatú lakónegyed épüljön, hanem egy csillagászati kötődésű. :)))

középpontban persze, a FIASTYÚK :)
-ez lenne a lakópark neve is reményeim szerint-

Jó lenne ha az utcanevek közismeret csillagászati nevek lennének, és a hozzá nem értők számára is kimondható nevűek legyenek.

5 utcának kéne nevet adni.
az első már megvan, a Fiastyúk utca.

gondoltam még:

- Orion utcára
- Nagy Medve utcára

és itt akadtam el :(

Még két vhogy köthető név kéne. /közeli, kapcsolódó, .../

Megint csak köszi előre mindenkinek :)

hali, Nokie

Tim the Enchanter Creative Commons License 2004.02.20 0 0 1574
Megjelent sok éve egy kis könyvecske a Fiastyúkról, Szécsényi-Nagy Gábor írta. Esetleg antikváriumokban érdekl?dj.
(A pontos címére nem emlékszem.)
Előzmény: Nokiafan (1566)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!