Nagyjából egy hónapja osztottam meg veletek az első füvesítésemre összeállított tervet véleményezésre, melyre sajnos nem kaptam választ, így csak remélni tudtam, hogy nem fogok túl nagy butaságot csinálni (némiképp nyugtatott a gondolat, hogy a terület elég kicsi, így nagy baj nem lehet, ha esetleg újra kéne csinálni jövőre). Múlt héten szombaton történt meg a vetés és ma reggel már így állunk (ez a 8. nap). Eddig bizakodó vagyok. Ahhoz képest, hogy ez az első próbálkozásom nem tűnik rossznak (habár lehet ezt hozzáértő szemek másként gondolják).
Felesleges az aggódás, mert magról és a kikelt növényről is megállapítható a magkeverék faji összetétele, persze megfelelő ismeret és gyakorlat kell hozzá. Nyugtasson meg az a tény, hogy nem amatőröknek hanem kertészeknek készül elsősorban a profi 10kg csomagolás. Azt hogy mi legyen a vetőmagos zsákon feltüntetve a vetőmag törvény szabályozza, attól eltérni nem lehet, mert jönnek a szankciók.
Sziasztok! Azt szeretném kérdezni, hogy felülvetest, hogy kel csinálni? Kell kevés földet vinni a fűre, vagy csak a meglevő fűre szórok fumagot? Köszönöm
Ezer éve nem írtam kommentet, de folyamatosan olvaslak titeket. Én bertuka észrevételéhez szeretnék írni. Augusztusban vettem Toscana fűmagot az Everris web áruházban 32.900 ft.-ért plusz posta költség. Augusztus 28 án vettetem el kézzel kiszórva , szépen ki is kelt ,van ahol sűrűbb lett , van ahol ritkább lett, de majd tavasszal felülvetem. Én is csak remélni tudom hogy Toscana fűmagot kaptam a pénzemért nem pedig valami olcsóbb fűmagot. Ahogy bertuka is leírta a zsákon nem volt rajta az hogy Toscana név. Egy 10 cm x 10 cm öntapadós papíron volt rajta a Toscana név , amit le lehetett venni és akár más pr select-t fűmagra át lehetett rakni , mivel a zsákon nincs feltüntetve semmi a fűmagról.(El is raktam ). Én is csak bízom benne hogy amit vettem és el vettem az Toscana fűmag volt. Az lenne a kérdésem hogy a fűből utólag meg lehet e állapítani a fajtáját.
Nem hiszem, hogy a szél elbírta volna fújni a magokat. A fűnyíró csak azokat vette fel ami a fűre volt ragadva, de annak meg mindegy. Amikor kiveszel egy szem magot akkor biztos látod már a csíragyökér kezdeményt az angolperjén, a ncs re még várni kell. A hűvös éjszakák is lassítják a kelést. Nem hiszem hogy gond lesz, ha nem szárad ki sosem a mag.
Most még csak az angolperje kelt ki, de azokat meg egyenetlenül szórtad és a ereblye is húzott ide oda rajta. Majd kikelnek a csnenkszek is és besűrűsödik, de ha mégis foltos maradna a gereblye miatt, akkor tavasszal felülveted a foltokat.
Jelen esetben kiirtja glifozáttal a gyepet, leszedi az elszáradt füvet késes szellőztetővel, kiszórja a fűmagot, bemunkálja csillagkapával, mert a régi gyep maradvány szőnyegét veti felül, aztán várja hogy majd kikeljen tavasszal, ha eljön az ideje majd beindul a fű. Ugyan az mint a télalávetés.
12 napja vetettem be 150 nm területet. Megvolt a talajmunka, kézi szóróval vetettem el a magokat, aztán kicsit gereblyéztem, majd hengereztem. Folyamatosan öntöztem.
Jelen állás szerint ilyen. Mitől nő foltosan? Gereblyével összehúzgáltam a magokat?
Hétfőn volt a felülvetés, reggelente készítettem, pénteken 2 mm, szombaton 20 mm csapadék volt, nem mosta össze a magokat, de sajnos nagyon erős szél volt, így szerintem bőven elvitte egy részét a szél.
Szombaton muszáj volt nyírni, mivel magas volt. A föld nedves volt, talán nem szívott fel sokat. Látok magokat, de mintha több lett volna, mikor felülvetés volt.
Nem látok sehol még csirákat 🤔
Vessem felül még egyszer, vagy jó lesz e így, mi a tanácsod?
https://www.prenor.eu/KERTeSZETI_aRUDA5/budapest.html itt biztos van Toscana és Szszentmiklóson vannak. A TF ben kevesebb a nádképű és van benne réti perje is ami nem olyan szárazságtűrő. Keress vissza volt már erről is szó az idén.
Szia! A zsák alján szokott lenni egy gyártói címke amire rá van írva hogy Toscana, illetve az összetevő fűmagok fajtái. Az hogy ezt a cimkét le tudják-e szedni és átragasztani egy olcsóbbra azt nem tudom. Remélem nem.
A toscana zsákos képek alapján azt látom, nincs a zsákra ráirva a toscana név, igy bármelyik pr select-t odaadhatja a kereskedő toscana áráért... Ez csak azért jutott eszembe, mert keresve a toscanat, ajánlottak egy másikat, amely állitólag ugyanaz - ez a ProSelect Thermal Force jóval alacsonyabb árért, mint a toscana. Nem tudom, hol lehet vásárolni toscana-t? Tudtok ebben segíteni? A kertem füvesitését egy évvel ezelőtt egy szigetszentmiklósi cég - KERTSPECIALISTA- elvállalta, 98000 Ft-ért hozott polder fűmagot a 400 nm-re (ez csak a fűmag ára vot, a munkadij ezen felül), amely alig kelt ki, és mai napig főként a gyomok élnek. Kérdőre vontam őket, amikor láttam a számlán a fűmag árát, azt mondták, h annyiért adják, amennyiért akarják...a fűmag nevét nagy nehezen tudtam meg tőlük. Igy aztán tavaly ősszel űjra füvesítettem én magam 100 nm-t agro-val (nőéknt), de a maradék 300 még várat magára. Erre már toscanat szeretnék, ha tudnám, hol lehet biztosan vásárolni. előre is köszönöm a válaszokat....
Szerintem elég volt az adag. A csíragyökér gyorsan mélyre megy ne aggódj. Az meg hogy nyírsz-e karácsonykor attól függ, hogy mennyire lesz jó az idő, vagyis kedvező a fű növekedése számára. Mellesleg volt már, hogy én nyírtam gyepet karácsonyra.
Ez astarter inkább a felülvetésnél hasznosul, vagy a fgyepszőnyeg terítés előtt, de ártani nem fog itt sem, legfeljebb nem megy olyan méylre a későbbi bojtos gyökérzet.
Szerintem elég a tápanyag amit a gyökérről vesz fel, mert a levelet túlhajtva gyengülhet a gyökerezés stb. Elég ha most csak gombaölőzöl és majd tavasszaal az idulás után adtok lombtrágyát is.
Egy barátomnál most lesz 2 hetes a vetés, szépen növekszik, viszont elmaradt a gombaellenes kezelés telepítéskor, javasoltam neki hogy azt érdemes lenne még most is megcsinálni. A kérdés, hogy van omex starter lombtrágyám, ezt jó ötlet lenne a ridomil mellé keverni kis plusznak? (telepítéskor be lett rotálva npk 15)
"A gyepemet kb 3 hete vetettem, (előtte csak a vadregényes növényzet széles tárháza burjánzott) szépen fejlődik, lassan eljön ez első fűnyírás. Viszont sajnos rengeteg közte a gaz (mindenféle), mikor gyomirtózhatom le az új pázsitomat és mivel?" Köszönöm
Túúúdom-túdom, hogy felülvetésnél a régi fű növekedési ütemében nyírjunk, de az a helyzet, hogy a régit nyírnám de csak tegnap bújt ki az AP egy része. Tényleg nem lesz baja, ha végigtrappolok a fűnyíróval? :) Köszönöm
Attól tartok a hétvégére zápor esők jönnek és a rövi idő alatt lezúduló víz kiemelheti és összemossa a fűmagokat a vetés után, mert még nincs csirgyökér ami megtartaná. Várd meg míg elmegy ez az időjárás, mert bár szeptemberben már általában nincs ilyen záporos idő de mostanában minden megváltozott.
Holnapra lesz kész a tereprendezés, aztán tervezem a fűvetést, viszont hidegebbet ,meg jelentős csapadékot mondanak hétvégére. Érdemes lenne várnom, és csak jövőhéten vetni, vagy mehet most pénteken?
Ha nem parlagfű, akkor semmi nem történik. hiába okoz problémát virágzó fű, üröm, egyéb gyom.
Nyíregyházán, ha nem parlagfű van a telken, maximum felszólítják a tulajt gaztalanításra. Ha nem tesz semmit, nem tudnak mit tenni. Polgári peres eljárást lehet indítani. Ez felháborító!
Külterületen a törvény sokkal szigorubb, ott a nem művelés miatt bírságolhatnak, belterületen nem, ezt mondták nekem az ezzel fogllakozó hivatalnokok.
Hali, bocsánat ha volt már, ugyan próbáltam visszakeresni de nem találtam...
Szóval, a gyepemet kb 3 hete vetettem, (előtte csak a vadregényes növényzet széles tárháza burjánzott) szépen fejlődik, lassan eljön ez első fűnyírás. Viszont sajnos rengeteg közte a gaz (mindenféle), mikor gyomirtózhatom le az új pázsitomat és mivel? Köszönöm!😃
Dobsz a jegyzőnek egy emailt fotókkal. Ha nem parlagfű van, akkor írd hogy számodra ismeretlen felmagzott gyomok, amitől tüsszög a család. 10 perc munka, ennyit megér. Persze innentől sok jót ne várj a szomszédtól :-)
Sejtettem, hogy van valami birtokháborítás féle a dologban. Beszéltem amúgy vele, azt mondta azt csinálok amit akarok, gondolom ez a legrosszabb válasz, amit adhat.
Szia ginolaginola! Azt hiszem ugyanazt a szellőzettős Toscana-sítást csináltuk végig most szinkte teljesen egyszerre. Nekem csütörtökön volt meg a szellőzetetés, felülvetés. Kíváncsi leszek, melyikünknél, hogy működik majd, Én mára várom az angolperjét, utána még kelesztek. Kb 2 hét múlva újra lefújom ridomillal. Remélem a Toscana hamar eluralkodik jövőre és a gomba elleni permetezést kicsit elengedhetem.
Attól függ mitvetettél, mert az angolperje egy hét alatt kikel, a réti perje 2-3 hétig is eltökölődik, a vörös csenkesz kb 10 nap a nádképű meg úgy 20 nap, perzse ebbe bejátszik még a talajhőmérséklet is, melegebb talajban jobban csirázik mag. Tehát ezaz időszak az öntözés igényes, de én pl a nyárvégi telepítésél nem öntözök és mégis beáll a rendszer. Ezt követően leht ritkítani az öntözésen.
A másik kritikus időszak a gyökér váltás ideje, ami a kelés után 6-8 héttel várható, Ekkor a csíra gyökér már alig működik a végleges bojtos gyökérzet pedig még nem elég a meglévő levelekhez, mert már bokrosodott is a fű. No, ha ekkor szárazság van, akkor erős a kritikulás, ezért itt is öntözni kell, ha már elkezdted- legalább egy hétig még.
Csak akkor permetezhetsz át, ha megbeszéled és hozzájárul, különben birtok háborítás. A glifozát csak ott hat ahová permetezed, tehát nem jön át, ha jól csinálod.
No az erős szellőzetés után elé viseltes a gyep, de így a növekedési időszakába elég gyorsan helyre jön, ill besűrűsödik.
Az öntözési adagot mm re nem tudom megmondani, mert nálam ez talaj függő, vagyis addig öntözöm a vetést hogy ne képződjön még tócsa, mert attól felúszik a fűmag amíg be nem gyökeresedik. A homokon szinte sosoem áll így be míg a kötöttebb talajoknál elég gyorsan megállhat a víz tócsában. Szóval neked kell belőni, aztán mehet az időzítés. Délután már nem szoktam öntözni, hoyg ne hűtse le a talajt estére, reggelre úgy is lehül. A csirázáshoz 10 fok feletti talajhőméséklet kell, különben lelassul a kelés. Az angolperje gyorsan kikel, a nádképű el lesz egy ideig magával. Jól csináltad nem lesz gond.
Igen, épp ma került sor többek között a gyepre is. Sikerült szerezni csillagkapát, tényleg jól működik, utána hengerezés is volt, majd a Ridomil Gold MZ. A magok szinte nem is látszanak, ennek örülök. Már csak eső kéne.
Nem szép látvány így szellőztetés után...kell neki pár hét, hogy valahogy kinézzen.
Nekem négyszög esőtetőm van, amit be tudok állítani, hogy mikor, mennyi ideig locsoljon.
A kérdésem az öntözéssel kapcsolatban az, hogy véleményed szerint milyen gyakran indítsam el és mennyi mm menjen ki ilyenkor kb. Olyan 10 óráig már harmatos a fű és du. 2 óra felé már azért kb. a fele árnyékban van.
Két éve nekem is ez volt a problémám a szomszéddal, többszöri beszélgetés után se vágta le a kerítés tetejéig érő gazt, így én fotót és videót küldtem a helyi önkormányzatnak, akik felszólították, hogy 14 napja van rendbetenni különben bírság. Nálunk bevált, hatott rá, onnantól kezdve rendbetartotta a kertet. Egy próbát megér.
Most ősszel szeretnénk füvesíteni a kertben. A tereprendezés és az öntözőrendszer telepítése nyáron megvolt, leraktuk a vakondhálót is, viszont azóta kinőtt egy csomó gaz, pl.: kövér porcsin, fehér libatop, tarack, közönséges kakaslábfű, angolperje. A kérdésem az lenne, hogy a fű elvetése előtt Glialkával permetezzem le őket? Illetve miután elszáradtak ezek a gyomok, kikell őket húzgálni, vagy elég csak összegereblyézni, és vetni a füvet?
Régóta olvasom a fórumot, sok hasznos dolgot megtudtam belőle, de lenne egy kérdésem, amire eddig nem találtam választ. A hátső és egy oldalsó kertszomszédom is szereti a gazt, annyira, hogy nyaranta kb egyszer nyírják. Kerítés magasságában van már a gaz, bármikor beszélek velük, kb egyik fülükön be, másikon ki, hogy ezzel mostmár kéne valamit kezdeni.
A tervem, hogy átpermeztezek egy kis glialkát, viszont nekem gyepem van, és az a kérdés, hogy a glialka áthúzna-e hozzám kipusztítva a kerítás tövében lévő gyepet.
Nem, ezt eddig nem kezeltem semmivel, nem volt rá szükség, mert egészségesnek tűnt. Nem tudom, hogy az jelent-e valamit, hogy az utóbbi kb egy hónapban úgy jöttek össze a dolgaim, hogy nem tudtam olyan rendszeresen nyírni és többször megmaradt magasra a fű, cserébe egy kicsit kevesebbet öntöztem. A magasabb az kb. 8-10cm-t jelent.
És ez hogy jut le a gyökérhez? Mert a symbivitet már én is néztem, de azt ültetés után a gyökérhez lyukakat fúrva lehet alkalmazni, pont ezért gyepen nem is igazán használható csak vetés előtt gyökérmélységbe dolgozva(és 150g/m2 ajánlott dózis irreálisan drága-> kb. ezer ft/nm)
Ez amit írtál jól hangzik, csak vannak kétségeim, ezt mért nem kell bedolgozni?
Aki nem akar permetezni elgondolkodhat rajta,ez simán kiöntözhető és utána be kell öntözni mint egy trifendert vagy artist.
Egy a lényeg ahogy víz éri kb egy nap alatt kicsírázik a spóra és max 4 napja van,hogy rá tudjon csatlakozni egy gyökérre.Ha nem sikerül neki akkor elpusztul.
Szóval nem vetéskor hanem utána kell használni akár "öreg" fűben is.
Rezet nem szereti és a túlzott foszfor szintet de azt a foszfor szintet nemigen lehet elérni.
Kertészetben nagyon jól bizonyított (nem ez a forma de a lényeg ugyanaz),az idén már nem de tavaszra megkapja az én kertem is.Igaz nem a pázsit kedvéért,mert abból nem sok van hanem a többi növény kedvéért.
Ha egyszer megtelepedett akkor többször nem kell használni.Csak akkor pusztul el ha a növény is.
Ennyi idő alatt felveszi a növéyn a hatóanyagot és a talajba forgatva is hat a tarackra, nem fog kikelni csak ha alvó rügye is maradt még. A vetésre már nincs hatása a talajban.
Inkább haszná mint árt ha megcsináld. A téli felkészítőt nov 10 ig zsórd ki mert ha lehül a atalaj akkor le lasul a fű növekedése is és ezzel együtt lassul a tápanyag felvétele is, amire szüksége lesz a fűnek az átteleléshez, különösen a káliumból kell sok.
Valsz jó lesz mert a lényeg hogy legyen valami magágyféle és ha felsérted a talajt, akkor ezt meg is kapod és az öntözéssel be tudsz segíteni a természetnek.
Két hete műtrágyáztad hagyományossal ami szerintem három hétig hat amikor normális a gyep de nálad most szét kaptad a szekllztetéseel, bviszont a fejlődő gyep el s ezdi sizívni a tápanyagot, úgy hogy a szórástól számított három hét után adhaszt még neki startert.
Amikor a meglévő gyepnemezt nem bolygatjuk akkor a felülvetésnél bedolgozott fűmag mehet a téllá vetéssel is a fagyok előtt, mert tavasszal amikor a talaj felmelegszik ki fog kelni, de nem úgy gyomosodik mintha tavasszal vetetted volna. Nálam eddig működött.
október 10 ig vetve még jól ki fog kelni később már időjárás függő. Okt 20 után csak az angolperje indul meg és tavasszal fog zöme kikelni a magoknak, de jól be szokott állni áprilisra.
Gondolom közben megtörténtek dolgok amit elterveztél.
Ridomil gold Mz ből 20g/100m2 adagban permetezhetsz. a kelés után két héttel ismételd meg a kezelést.
Az öntözés akkor jó ha annyi megy ki hoyg ne tócsásodjon a területen a víz mert kiemeli a víz a magot és összemossa. Ezt az önötzést, amikor felszáradna a fű megismétled. délután hárotól már leállhatsz az önzéssel, hogy a talaj még fel tudjon melegedni estig és ne legyen vizes a régi fű sem.
A nyírás szokott még kérdés lenni. Amikor a régi füved eléri a nyírási magasságot akkor meg kell nyírni az egyharmados szabály szemelőtt tartásával. Esetleg előtte mehet egy hegerezés hogy a fűnyíró előtt visszanyomjuk a talajra a csirázó növényeket.
Az volt az értelme az én elgondolasom szerint, hogy én úgy tudtam, a Glialka 1-2 nap alatt lemegy a gyökereig, és mar vissza fordithatatlanul, lassan megöli a növényt.
Igy, ha a föld alatt közel marad a felszínen, nem kel életre. Remélem...
A Dichoparban van 2,4 D, ami Tsunami tapasztalatai alapján hatásos a foltos kutyatej ellen. Csak alacsony a dózisa, 70 g/l. Amit Tsunami használt abban meg 600 g/l. emelni kell a Dichopar dózisán, nem is kicsit. Vagy venni vmi komoly 2,4 D tartalmú szert!
a segítségeteket szeretném kérni. kb. két hete elkezdett a füvem kikopni. A fű gyepszőnyegként kb. egy éve lett lerakva, egészen idáig tulképpen nem volt vele probléma, dús, erős, tömött szép zöld színű volt. Úgy tűnik, mintha a ritkásabb részeken a talaj kiszáradt volna, de rendszeresen (egyre többet) locsolgatom és a talajt nem érzem száraznak, de javulást sem látok. :( Az látszik, hogy az árnyékosabb területeken erősebb a kopás.
Mellékelek egy pár képet, hátha Nektek mond valamit.
ma-holnap felülvetem a foltokat, jövő hézen 25-26 fok lesz,milyen kelesztő öntözést ajánlottok?Én reggel 10p,majd 13-14 között megint 10p-re gondoltam, (PGJ fejek). Délután nem égeti már ki a nap a füvet,ha vizes lesz?
most már tudom, miért kérnek tőled tanácsot olyan sokan: nemcsak megmondod a tutit, hanem elmondod az okokat és a miérteket is. Ezt díjazom, köszönöm!
Felülvetésre visszatérve: most már megvettem jó drágán a dcm mix2-t, úgyhogy nem vennék még egy zsák startert is. az a terv, hogy kiszórom felülvetéskor a dcm-et, aztán még egyszer, novemberben pedig jöhet a téli felkészítő scotts, amit ajánlottál.
Jol gondolom, hogy Vetés fűmagok csillagkapa bedolgozását, ki lehet váltani Gyepszellőztető gereblye ives felét áthuzom egyszer + lomb gereblye hátoldalát is egyszer áthizom?
Szia! Nekem is volt ilyen vele. Kb 1.5 óra volt a gépben. Visszavittem és csapágyat cseréltek benne. Azóta semmi baja(3 éve) . Tavasszal és ősszel 400nm-en használom.
Tegnap szellőztettem késessel Al-ko combi care 38...majdnem kivágtam a ..c.sába, 100nm-n 10x kellett pihenni, mert gondolom túlmelegedés miatt leállt, aztán kb 10-15 perc múlva indulhattam újra :(. Na mindegy
Valaki tapasztalt ilyet ezzel a géppel?
Szóval alaposan megtéptem, mert Toscana-sításban vagyok. Elvetettem a Toscanat (3,5 kilót 100nm-re), bedolgoztam utána csillagkapával, ami megint megtépte alaposan a területet, de ezeket a kitépett csomókat már nem tudtam fűnyíróval, mert a szomszédok nem örültek volna. Temészetesen megvolt a gombaölő is, reggel pedig megkezdtem a kelesztő öntözést.
Egy kérdés: 2 hete szórtam ki yarát (23-7-7), de gondolom, kevés a foszfor a vetésnek. Nagy gáz lenne, ha ezt most megszórnám valami starterrel? Okozhat problémát?
Az ideális gyomirtással el vagy késve jó másfél hónappal. A tarack (csillagpázsit) ilyenkor már nem aktív, nehezebben veszi fel a szert, lehet hogy magot is szórt, ami évekig kicsírázhat. Te tudod mennyire sürgős, legfeljebb jövőre megcsinálod újra. :-) Ha holnap permetezel, ma még jól locsold meg, de felszívódás után is öntözz!
Kb. 1 hónap múlva vethetsz, ha 2-2 héttel számolod a Glialkázást. Teljesen reális. Még mindig jobb mintha vársz májusig.
Sziasztok! Egy kis segítségre lenne szükségem vetés szempontjából tapasztat híján. Szeretnék füvesíteni a kertben. A jelenlegi terep nagyon tarackos, gazos. Ha holnap glialkával lenyomom és amikor szárad akkor gyepszellőztetővel felszedem és utána még egyszer ugyanez a menet, akkor mennyi idő múlva lehet bele füvet vetni. Idén ez még bele fog férni? Elég a gyepszellőzetető? Sajnos robizni nem lehet, mert vakondháló van lerakva. Toscánát szeretnék vetni bele. Előre is köszönöm a segítséget!
Sziasztok! Megmaradt kb 3kg Toscana fűmagom illetve kb 10 kg ICl new grass starter műtrágyám. Ha valakit érdekel akkor a siposlajos86@gmail.com e-mail címre írhat.
Én már vetettem (többször) október második felében. Lehet, hogy nem optimális idő, de szépen kikelt. Sőt, úgy vettem észre, hogy a késő őszi vetés esetleg lassabban kel, lassabban nő, de erősebb, ellenállóbb. Lényeg, hogy még a fagyok előtt megerősödjön. De ez csak az én szerény véleményem és nem vagyok nagy szakértő. Én mindíg arra gondoltam, hogy az őszi búzát is októberben vetik. Az is csak egy fűféle. :)
Műtrágyát múlt héten szórtam (20gramm/ négyzetméter) az NPK15:15:15-ből, így nem szórnék már semmit a fűmaggal együtt.
Jó szerinted így?
-Szombaton nyírom 4,5 centire. (Vagy egyből nyírjam a legalacsonyabbra szombaton és hétfőn már nem nyírnék, hanem szellőztetés?)
-Hétfőn a legalacsonyabbra nyírás és utána szellőztetés, felülvetés Tosvanával (2,1 kg jut 80 négyzetméterre, ami kb. 26g/m2 remélem elég ez a dózis), hengerezés, Ridomil Gold MZ ( ebből mennyi az ajánlott?), utána beöntözés.
-A kelesztő öntözést felülvetés során milyen dózisban, gyakorisággal ajánlott?
Nincs eső hetek óta, de újra megjelent a gomba.....Remélem a Toscana ellenállóbbá teszi a pázsitot.
Ha valamit kihagytam, vagy javasolsz kérlek jelezd.
Jó az Artis pro talajt fertőtlenteni, hogy a hangyákat viszi e nem tudom, de ahangyákat tlapítésnél maga a talajművelés is elrendezi. A jó hír hogy a proplant nem bántja az Artis pro-t. A ridomilt viszont a kiszórás után ne öntözd míg meg nem száradt, hogy ne mosódjon be, így nem kerül kacsolatba a talajban lévő Ap -vel.
A múltkori kezelés nagyon jót tett, de maradt itt-ott azért, kézzel hiába irtom, csak visszajön 🙂. Úgyhogy hajnalban kap foltokban még, mert kb 30-40 m² lehet összesen a 300-ból.
A gyomirtós trágyát lehet úgy kiszórni, hogy csak a gyomos területre, vagy az egész füves részre szórjam inkább?
Mehet foltkezeléssel is, de arra számíts, hogy a ntrogéntől sötétzöld lesz a fű a folton a többihez képest. Én telibe szoktam ha nem nagy a terület vagy megy utána még egy műtrágyázás és annak a hatása majd elfedi.
A kérdésem az lenne hogy trágyát nem szánnék már sok pénzt, a mag is húzós volt..
Sima bármilyen 15:15:15 műtrágya jó lesz?
Mire kéne figyelni? Külön nap szórjam ki?
Az a helyzet hogy alaptrágyaként kellene a vetés előtt az NPK 15-15-15% műtrágya úgy 50g/m2 és ezt be szoktuk dolgozni a termőrétegbe egy rotakapáv és még Force talajfertőtlenítőt is érdemes hozzáadni a rovarok ellen. aztán terep rendezés, léps állóra tömörítés és vetés, kelesztő öntözés, de előtte a vetés után érdemes a palántavész ellen bepermetezni 30g/100 m2 adagban Proplanttal és az első nyírás után Ridomol Gold MZ vel. ( A lényeg hogy MZ legyen és ne a Plusz)
Logikus a felhasználási terved. A füvet most meg kell nyomni mert második élettani növekedési fázisa van az évben, nem fogja elnyomni a felülvetést.
A szerves trágyás tápanyag ellátást inkább a nyári meleg időszakban alkalmazzuk, mert télen, ha lehül a talaj, akkor már benne lévő mikrobális tevékenység leáll. Jobb ha téli felkészítésre más műtráhgyát használsz, még ha ezt ajámlják is.
Az 1 kg hiányzó rész abból ered hogy figyelmetlen voltam amikor a százalékos összetételt kiírtam az Eurogreen tiszafa honlapjáról. A két angolperjéből egyik 30% a másik 40% ésez akkor már 100% lesz.
A réti perjét én 0,2 g ezermagtömeggel számoltam, ami most akkor 47,6% a hivatkozot táblázatod pedig 0,3 grammal, ami 38% arány a keveréken belül.
Az egyes fajták csíraszám százalékát az össz magszámra számold.
Gondolom növénytermesztésből tanultad a vetőmag tömegből a csíraszám, vagy tőszám számítást, ha meg nem, akkor elég ha tudod hogy van különbség.
Szerintem burkolatlan műtrágyát nem ajánlatos vetés előtt bedolgozni a talajba, mert nedvesség hatására gyorsan kioldódhat a nitrogén aztán a kelő magocskákat jól le is perzselheti. Jobb esetben csak mire kikelnek addigra le is mosódott a tápanyag és pont akkorra nem jut belőle a friss fűnek amikor már feltudná venni és szüksége lenne rá. Főleg drágább mag esetén én biztosan burkolt, kimondottan a gyep telepítéshez gyártott műtrágyát használnék. Utána már lehet olcsóbbat venni, ha beállt.
Sajnos időközben megrendeltem a DCM Mix 2-t. Az egyik füves webáruháznál konkrétan ezt ajánlották felülvetéshez, mert nem dobja meg annyira a régi füvet, hogy elnyomja az újat. Hiba volt? De az NPK alapján ez a DCM elég más, mint a Scotts: 7-6-12+4 MgO vs. 16-25-12.
Vagy kiszórom a DCM-et felülvetésnél, aztán egy hónap múlva még egyszer (ők 3x ajánlották, havonta), aztán novemberben viszont jöhet vmi téli felkészítő. Így működhet? Esetleg télire valami szerves táp javaslat műtrágya helyett?
Bár így egy 10 kg-os zsák csak 9 kg fűmagot tartalmaz, márcsak az ára miatt is azért soknak találom (10%) veszteséget.
A csíraszázalékot pedig végkép nem tudom értelmezni, minek a 15 vagy 50 %-a, a teljes magszámnak?
Ez alapján 72 % lenne rétiperje összes kikelt magdarabszáma, ami nagyon jó eredmény.
Viszont ha az Angolperje 50%-át vesszük, a csenkeszek 100 %-át (itt nem egyértelmű amit írtál) illetve a rétiperje 50%-át akkor 32% a rétiperje aránya.
Végtelenül hálás vagyok a gyors segítségért! Az árnyékost meg is vettem. Egyébként pont vannak olyan ritkásabb részeim a kevésbé napos területeken, ahol külön jól is fog jönni. :)
Miért is lenne egyszerű?! Szóval a Barenbrug universalt sem 1, sem 5 kg-os kiszerelésben nem kapom meg sehol a webáruházak kínálatában. Én vagyok ennyire béna a keresésben, vagy tényleg ez a helyzet? Amennyiben az utóbbi, mivel helyettesítsem? Nem kell, hogy szárazságtűrő legyen, és "sok" réti perjét szeretnék. :) Örömmel venném, ha 1 kg-os kiszerelés lenne, de 5 kg-ig el tudok menni.
végül mivel nem tudtam gépet bérelni, úgy döntöttem, megcsinálom szellőztető gereblyével a hátsó, árnyékosabb részt, ahová meg egész nap direktben tűz a nap, azzal várok.
Tegnap szellőztettem, trágyáztam, ma reggel felülvetettem.
Még ezt az elméletileg árnyékosabb hátsó részt is nagyon tűzi a nap. Nem normális, hogy szeptember közepén ilyen meleg legyen.
Kéne csinálni egy táblázatot, a gyepben leggyakrabban felbukkanó gyomokról és mellé írni, melyik a leghatásosabb szelektív gyomirtó. Pl. a Colombus nem viszi ki rendesen az útifüvet, viszont a gyomstop igen.
gyermekláncfű
Én konkrétan ezekkel a gyomokkal találkozom a leggyakrabban:
sziasztok, azt szeretném kérdezni, hogy érdemes még várni a szellőztetés/felülvetéssel? Itt 29 fokot mondtak mára - nem sínyli meg a fű, ha ilyen nagy melegben gyötrik?
Mind kettő jó, hasonló ahhoz amit használtál, de az Universalban több a réti perje.
A fűmag a fémzárolástól kb 3 évig megízható, de csökkenő csira képességet mutat, a rp hamar be tud dögleni, de az ap akár 6-8 évig is képes megmozduln. Persze egy ellenőrző cserepes vetéssel ellenőrizni kell, hoyg mi jön ki belőle.
Kb két hét kell hogy meginduljon a régi és szerintem be fog sűrűsödni majd a meglévő réti perjétől, mert hogy az a tarackjairól újul fel és benövi a foltokat. Tavasszal, ha még foltos, felülveted. Én most kivárnék, hoyg a réti perje mennyire szapoodik fel, ill zárja a gyepet. A fűmag általános keverék és alacsony a réti perje aránya, de nem rossz.
hogy őszinte legyek, a Gala fűmagkeveréket egy barátomtól kaptam kisebb mennyiségben. Ez most nem elérhető számomra, egy 10 kg-os zsák jelenleg 24 ezer forint, amit most nincs nagy kedvem egyben kifizetni. Egyáltalán meddig áll el egy ilyen keverék? Nyilván csökken a csírázási képesség idővel.
Tehát a "B" kérdésem az lenne, hogy mennyire követek el hibát, el tudom "rontani" a gyepem, ha a Barenbrug Classic (Sport)-ot, vagy az Universal-t használnám felülvetésre? Így elég lenne megvennem az 1 kg-os kiszerelést.
Illetve még egy kérdés.Tegnap megvolt a szellőztetés,most várok kb 1 hetet meglátom milyen foltos lesz.
Ha felülvetném Agro Largo dekor parkkal ( ez van itthon)
Angol perje (Lolium perenne) 50 %
Vöröscsenkesz 1 (Festuca rubra) 20 %
Vöröscsenkesz 2 (Festuca rubra) 22 %
Réti perje (Poa pratensis) 8 %
milyen kelesztő öntözési stratégiát válasszak ?Jövő hétre már nem mondanak ilyen meleget, reggel illetve 14 h körül gondolnék 10 percet (PGJ fejek), kb 3 héten keresztül,ez működhet? Sajnos minden felülvetésnél eddig csak az angol perje erősödött nálam.
Idei tavaszi vetés, ezért menetrendszerűe begyomosodott. Sem most sem tavsszal ne szellőztesd még,hagyd erősödni. A kisebb foltok mos vesd felül, hogy tavaszra homogén , vagyis egyöntetű fejlődésű legyen a gyeped. Az első tél után erősödik meg a gyep. A tavaszi nyírást csináld jól és ha zárt pázsitot tudsz a jó nyírással kialakítani akkor muhar sem lesz.
Lehet hogy száraz volt az idő, vagyis a gyomok levele elég viaszos, ezért gyomirtás előtt egy nappal érdemes jól beöntözni, vagy megvárni egy esős napot és utána elvégezni a kezelést. Nálam a gyomirtós műtrágya is működött csak az a sok magja ne lenne.
Bele akadtál a leírásba, ami egy kicsit nevezzük így Patinás., vagyis nem minden igazság igaz mindig. Ma már a park fűfajták jól tűrik a nyírást az alapfajhoz képest. Felejtős az az anyag.
Már beszéltünk róla, hogy a vetőmag tömeg százalékban van megadva ami nem azonos a csira százalékkal amit l fogsz vetni mert a magvak mérete a keverékben fajonként más és más.
Hasznáhatod a keveréket továbbra is, mert az nálad így néz ki.
Angolperje vetőmag tömeg %: 30% csiraszázalék: 15%
Angolperje vetőmag tömeg %: 30% csiraszázalék: 15%
Vörös csenkesz tarackos 10% 10%
Vörös csenkesz bokros 10% 10%
Réti perje 10% 50%
Tehát ez a magkeverék amit eddig használtál 50% ban réti perje alapú, ami az ideálishoz közeli.
A cég, amitől veszed, egyébként sem engedhetné meg magának a gyenge minőségi összetételű fűmagkeverék árúsítását, pláne a saját gyepszőnyege ápolásához.
Az NPK 15-15-15% hatás kb három négy hétig tart úgy hogx mehet a következő adag amikor vetsz ill valamivel előtte, az adag szerintem 20g elég lesz hogy a tél előtt már ne hajtsa meg a többi füvet a nitrogén mert foszfor és a kálium hatása tovább tart, feltéve hoyg nem homokos a talaj.
Jó napot! Szakértő segítséget szeretnék kérni rugós szellőztetés és felülvetés ügyében. A gyep májusi vetés, mára kikezeltem belőle a muhart és megküzdöttem a gombákkal is, Cropcare-rel tápláltam (23-7-7), most szemre tetszetős az eredmény. Vannak talajközeli száraz fűszálak, kevés elhalt muhar. Kérdésem, hogy essek neki szellőztetéssel most, vagy még zsenge hozzá a növényzet, illetve most vessem felül a kisebb foltokat vagy inkább majd tavasszal. Köszönöm előre is a válaszokat.
Szaktársak, meg tudnátok mondani, milyen gazfickók okozzák ezt és mivel lehet őket hullamerevre lenyugtatni? Letaposom, másnapra megint feldúrják. Közben meg elfogy a területről a pázsit.
Valaki kérdezte egy-két hete, mivel lehetne megtamadni a foltos kutyatejet. Jelentem, a dupla dózisú Colombus eléggé odavágott neki, de nem pusztult ki. Töményebbel nem próbáltam, majd jövőre...
MIvel a kertem 20 év alatt teljesen elfáradt, újra akarom füvesíteni. Le lett gyomirtózva, majd száradás után felrotáltam alaposan, majd gondoltam, hogy komposztált marhatrágyát veszek 2-3 cm vastagságban, berotálom, aztán jöhet a vetés. Itt elakadtam, mivel sehiol nem sikerült komposztált trágyát venni, nálunk csak a zsákos van az áruházban, abból viszont a nekem kellő mennyiség százezres tétel lenne, annyit meg nem adnék sz@rért.:) Találtam viszont több helyen növényi komposztot, párezer egy köbméter. Szeretném megkérdezni, hogy ha a növényi komposztot rotálom bele a fárdt földembe, az is javít a talaj minőségén annyit mint a szarvasmarha trágya? A válaszokat előre is köszönöm!
Volt egy kis balesetem, ezért csak most tudtam beszerezni a tápszereket, amit egy hónapja ajánlottál. A Sportmaster high N-t még elszórhatom most hétvégén? Aztán november első hetében mehet a Pre Winter?
Ismeri valaki ezt a fűmagkeveréket? Eddig ezzel vetettem felül a gyepemet, szerintem szépen működik nálam. Viszont most beleakadtam ebbe a leírásba, ami egy kicsit elbizonytalanított.
Azért használtam ezt eddig, mert állítólag a gyepszőnyegem ezt a keveréket tartalmazza.
Mit gondoltok? Vagy van jobb megoldás a felülvetésre? A gyepem nagyobb része rendben van, inkább a kigereblyézett EP foltokat szeretném rendbe tenni.
Ahogy én itt láttam, a kocsival meggyült a bajuk néhányaknak a nem egyenletes szórás miatt, ráadásul ekkora területre felesleges is.
Én a magot kézzel szórtam, mert akkor még nem volt kézi tekergetösöm, utóbbival biztos egyszerübb. A lényeg, hogy elöször mérj ki egy kisebb területre (25-50 nm) való mennyiséget, szórd ki egyenletesen egy akkora placcra, aztán már látod, hogy egyrészt hogy néz ki a föld felszínén a megfelelö mennyiség, másrészt, hogy mekkora területre való mag fér egyszerre a szóróba. Utána már tudsz annyinként haladni.
Hétvégén füvesítek, de eddig még nem használtam starter trágyát. Scotts icl new grass trágyát rendeltem. Ezt a fűmag előtt szórjam ki és dolgozzam bele a talajba gereblyével vagy pedig a fűmag elszórása után csak szórjam ki a füvesítendő területre?
Aug. 28-án szórtam NPK 15-15-15-őt 40 g/nm adagban, ha szeptember 20-a környékén lenne mondjuk a szellőztetés, felülvetés, akkor is adjak (ha igen mennyi) tápanyagot?
Én úgy jártam tavaly, hogy felülvetésre vettem néhány folthoz és a maradékot szétszórtam. Teljesen elütött az előzőleg ugyanilyen néven árulttól. Mikor utólag megnéztem az összetételt kiderült, hogy az előző 60% nádképű helyett valami 25, vagy 30%volt csak benne.
Valószínűleg valami egyedi hiba volt, de azóta inkább ellenőrzöm.
Nem kell ebből ügyet csinálni. Mindenki olyan tanácsot ad amilyet jónak lát , és mindenki azt a tanácsot fogadja meg amit jónak tart. A visszajelzések alapján nem nehéz a döntés. Én azt szeretem itt, amikor egymásnak adjátok a tippeket már a saját tapasztalataitok alapján, azt itt kapott tanácsokat megerősítve.
Nemigen jól emlékszel, mert a műtrágyát a szellőztetés után adjuk, különösen , ha hosszabb hatású, szabályozott tápanyag leadású szemcsékből áll. Különben sérülne a szemcse.
Előtte is lehet a hagyományos műtrágyát ey héttel kiszórni, ha pl felülvetést akarsz csinálni és félsz a vetéssel együtt kiadni mert akkor jöhet egy sóhatás ami árosíthatja a csíranövényeket, de mivel úgyis öntözöl a keléshez ezért ilyenkor nemigen van sóhatás.
Más a helyzet a nem öntözött gyepeknél, de az már nem pázsit téma, és nem felülvetés, hanem mondjuk legelő telepítés.
Az Artis pro, mivel nem tudjuk a talajba keverni de a talajban lévő rovarokra hat, ezért a gyepen be kell öntözni.
Mennyi vízzel? Legaklább 5mm kell de jobb, ha 10mm adsz neki. Abból lehet kiindulni, hogy az 1mm víz az 1m2 területen egyenlő 1 liter vízzel, és ez az átlag talajt 1cm mélyen áztatja be. Most 5mm öntözéstől 5cm beáztatást várhatsz, de ha a gyökérzónát akarod beöntözn, akkor jobb a 10mm vízadag. Az hogy meddig működjön az öntöző berendezés attól függ tehát, hogy mennyi idő alatt megy ki a javasolt vízadag. Érdemes bemérni égy csapadékmérő felállításával. https://www.obi.hu/homerok-meroeszkoezoek/obi-esomero/p/1097484 Én ilyet használok.
Én csináltam azt, hogy előtte adtam 5mm vizet majd permetezés és ismét 5 mm. Ez azért volt jó mert a víz felhozta a rovarokat gyökér felszíni zónájába és hamarabb ellérte őket a gomba. A Beauveria gomba kissé lassú hatású mert leállítja a rovart de nem pusztul el csak később. Egy hónap múlva lehet ismételni, ha még vannak élő kártevők, de a spóráik elég sokáig el vannak a talajban, egyébként úgy negyed évente volt a javaslat az ismétlésre.
Számomra is egy tiszteletlen, okoskodó fórumozónak tűnik. Itt Sz_Attila, Samubá és Tsunami mondják a tutit, ők segítettek nekünk évek óta. Én csak az ő véleményüket fogadom el gyeppel kapcsolatban.
1%-os szuszpenzió, az 10 liter vízben (ez 10000 gramm) 100 gramm Artis Pro.
Ha ezt 0,1%-ra higítom, akkor 10-szer ennyi vízbe öntözgetem, vagyis 1 liter 1%-ost beleöntök 9 liter vízhez a kannába. Így 10 kanna vizet tudok készíteni. Én 10 kanna vízzel maximum 30 négyzetmétert tudok meglocsolni. (2 db 200 literes hordóból fogyott el a víz, amikor ferticare műtrágyát locsoltam ki)
Így nem lehet normálisan kiöntözni a 200 négyzetméterre jutó 100 g Artis Pro-t.
Nemhiába javasolják a beöntözést.
Én csak azt szerettem volna tudni, érdemes e beöntözni. Erre majd Samubá vagy Tsunami válaszol, nekem ők a hiteles forrás ebben a fórumban.
Nagyon bírom az olyan embereket, akik azzal foglalkoznak milyen a körítés, a helyesírás, vagy hogy van tálalva a mondandó, ahelyett hogy az információ tartalomra koncentrálnának, mert az a lényeg! Nem pedig az, hogy milyen stílusba írom, vagy egyesek hogy érzik, hogy az milyen stílus. Mert lehet te, vagy páran úgy érzitek, ettől még egyáltalán nem biztos, hogy az úgy is van. Ezért írtam majd megszokjátok ;-)
Keverési arányokat kérdeztem, hogy jó volt e matek? Akkor hogy hogy nem voltál ilyen okos?
Semmi kioktatós stílus nem volt, pont azért mert közben tájékozódtam, beszéltem egy növényorvossal ez ügyben és megosztottam az infókat! Úgy kell csinálni ahogy leírtam. Én ezt így meg is csináltam és tökéletesen használt! Le is lett ellenőrizve, hogy felszaporodott e a talajban. (hogy, hogy ezt már nem írom le, nehogy kioktassalak.) Ha nem tetszik a stílus haladj tovább... Én ilyen vagyok majd megszokod. Más topikban is megszokták ;-)
Már ne haragudj, de kicsit fura tőled ez a kioktató stílus, mintha te szakértő lennél, írod, hogy "olvasás értelmezés", ehhez képest nem rég még a trifenderről jó nagy hülyeségeket írtál/kérdeztél, 10literbe akartál tenni 2,5ml 1%-os szuszpenziót, az aztán biztos sokat érne.
Amúgy leírom egyszerűbben, rá van írva a csomagolásra trifendernél és artisnál is a kiskerti adagolás, utóbbinál "15-30g/100m2" Ezt öntözheted is, permetezheted is, annyi vízzel, amennyivel jól esik, annyi hogy betartva az említett max. töménységet, aminek max. a permetezés esetén lehet jelentősége.
"Ha öntözöd, nem 1% töménységben kell kijuttatni hanem, 0,1%-ban." "24 óra múlva kannába adagolva 0,1%-ra hígítod"
Tévedés ez is, nem ennyivel kell, hanem ez a max. ajánlott töménység! Ha 0,1%-ra hígítanád a kannába, akkor az azt jelentené hogy 10liter vízbe 10g kerül, tehát max. dózissal számolva is 3 kannából be kéne tudjon öntözni 100m2-t.
Ehelyett inkább először sima vízzel felmérjük hány kanna kell az egész területre és úgy osztjuk el arányosan a szuszpenziót.
Itt konkrétan nem írja a 24-36 órát, de a Trifender Pro-nál pl írja. Ez ugyan olyan hiperparazita gomba, ha áztatod felszaporodik, stabilabbak lesznek a micéliumai, stb... Ha öntözöd, nem 1% töménységben kell kijuttatni hanem, 0,1%-ban.
Azért nem ajánlatos permetezni mert ha a permetezőben már volt gombaölő szer, vagy netalántán ez előtt az volt benne, a büdös életbe nem mosod úgy ki, hogy ne maradjon benne valamennyi szer. Az meg kinyírja ezt a hasznos gombát. ha nem is mindet, de jól leritkitja... szóval ezért érdemes inkább kannázni, mert abba nem valószínű hogy valaha tettél gombaölő szert :)
"az intenzív növekedés időszakában a talaj öntözésére 1,5-6,0 kg/ha mennyiségben (paprikában, paradicsomban 3-6 kg/ha mennyiségben), az öntözési módtól függő vízmennyiséggel, de legfeljebb 0,1 %-os töménységben kijuttatva, majd igény szerint 1-3 hónap múlva megismételve."
Tehát csinálsz egy szuszpenziót 1%-osra, majd 24 óra múlva kannába adagolva 0,1%-ra hígítod. Olvasás értelmezés! ;-)
Nem állt 24 órát. A csomagoláson 30-60 percet írtak, ennyit állt langyos vízben elkeverve. (Ki szükséges fogom próbálni, hogy mennyivel jobb, ha áll 24 órát. Szerintem a kézmeleg víz hamar kihűl, így nem lesz jobb hatásfokú, de ez csak tipp részemről.)
10l vízhez ment 100g, ami 200 négyzetméterre elég. Ha öntözőkannával öntözöm, akkor nekem 10l pár négyzetméterre elég, vagyis szerintem öntözőkannával kijuttatni nem lehet az előírt dózisban(1%).
Korábban már jelentkeztem, hogy én is szeptemberi füvesítés előtt állok, és az itteni jó tanácsok mentén igyekszem eljárni. Jelenleg a talaj előkészítésnél tartok.
Olyan kérdésem lenne, amire viszont még itt sem láttam választ (és máshol sem találtam rá útmutatást), hogy mikor talajfertőtlenítés miatt kiszórom a Force 1,5G-t, akkor azzal együtt juttathatom-e a földbe az annak javítására szánt DCM Vivisolt is, hogy egyszerre forgassam bele a talajba? Vagy érdemes hagyni a kettő között valamennyi időt és külön-külön megcsinálni?
Ha rendesen szuszpenziót csináltál, és hagytad állni legalább 24órát, akkor nem kell még egy kezelés. Amúgy meg nem jó permetezni, szóró rózsás öntöző kannával kell megfelelő arányban hígítva kiöntözni, utána mehet a belocsolás. Mindig nedvesnek kell lennie a talajnak, tehát a locsolásokat úgy időzítsd, ki ne száradjon a talaj teteje, de ne is álljon rajta a víz.
A következő 2 hétre az előrejelzés szerint 30 fokok lesznek nap közben éjszaka 15 fok kb., 20-a után már viszont 20 fok környékén lesznek csupán a maximumok. Ennek tükrében is szerinted érdemes minél korábban megcsinálni?
Aug 28-án szórtam NPK 15-15-15-őt 40 g/nm adagban, ha 20-a környékén lenne mondjuk a szellőztetés, felülvetés, akkor is adjak valamennyi tápanyagot?
A felülvetés során a jobb takarás miatt érdemes a fűmagokhoz kvarchomokot keverni és úgy behengerezni?
A napokban/hetekben kezdtem életem első füvesítési kísérletét, amihez az utóbbi 2 év hozzászólásainak átolvavása után a lentebb látható tervet állítottam össze. Amennyiben a hozzáértő szakemberek röviden véleményeznék, nagyon hálás lennék, különös tekintettel azon pontokra, ahol erősen bizonytalan vagyok a részleteket illetően.
Talajrendezés - határidő szeptember 12.
Gazolás megtörtént (egyenként gyökerestűl szedtem ki a gazokat - a nyár során korábban lett vegyszeresen is írtva, plusz a talajt átrostáltam)
Vakondháló letéve
Tömörítés, gereblyézés folyamatosan
Öntözés napi 2x (tömörödés elősegítése és a megmaradt csíraképes gyomok kinövése végett)
Gyomírtás - időpontja szeptember 19.
Glialka kijuttatása permetezővel (ha van mit lefújni), két héttel később gazolás (ha van mit)
itt már nincs napi öntözés
Talaj kondícionálás - időpontja október 3.
Miután az elhalt gazokat kiszedtem
Ennek szükségességében nem vagyok biztos...
DCM Antagon-t vagy Amalgerol-t olvastam erre a célra ha minden igaz
Hengerezés, gereblyézés - időpontja október 3.
Vetés előtt még egyszer áthengerezni, gereblyézni
Füvesítés - időpontja október 10.
Fűmag kiszórás (Everris Proselect Toscana)
Rá tőzeg vékonyan és csillaggereblye
Tápozás - időpontja október 10.(?)
Everris Starter beszórás
Ebben nem vagyok teljesen biztos, hogy ezt mikor kell kijuttatni (mehet rögtön a fűmag után?)
Öntözés
Rendszeres öntözés
Amennyiben valamit kihagytam volna, vagy valami nagyon butaságot írtam volna (ami könnyen előfordulhat), akkor kérlek jelezzétek.
Más:
Tavalyi évben a beköltözés után az első kertbe gyepszőnyeg került (kép alább/csatolva). A mostani füvesítés egy kísérlet, hogy mi lesz az eredmény, ha magam csinálom. Ennek tükrében döntök a jövő évben milyen módszerrel füvesítem a fennmaradó területet.
A segítséget, hozzászólásokat, kritikákat előre is köszönöm. Az eredménytől függetlenül küldök majd képes beszámolót, hogy mire jutottam.
Utólag már nem segít semmi, jövőre megelőző permetezés segíthet ha nagy a gond. Jönnek még az őszi és téli gombák is azonban, nem árt utána nézni mire számíthatsz.
Nem akarsz széppázsitot? Csinálj vadvirágos gyepet. A környéken begyüjtött magoka szórd szét aztán majd betelepül, ha lesz kedve hozzá és persze jön a talajból az elfekvő magokból is ha észreveszi, hogy jó ott neki.
A fenntartás. Havonta kaszálod, akkor egy hétig csúnya két három hétig szép virágos rét 10-20 cm, Amikor hetente nyírod mndig ugyanakkor és kb 6-8-10 cm magassra, akkor a fűnyíró alatt nyílik és virágos pázsitot kapsz.
Amikor magot akarsz pergetni a területen lévő növényekből akkor egyszer vagy kétszer kaszálsz esetleg csak egyszer a következő tavasszal.
A felülvetés ált késes után a legbiztosabb, de ha nincs késes akkor próbáld homokkal keverni a fűmagot és együtt szórni, hogy valami takarást kapjon a mag, no és nem árt egy hengerezés sem. A mag könnyebben kiszáradhat, figyelni kell az öntözésre és amikor csirázik de még nem fogja erősen a gyökere, mert nem volt talaj munka akkor a fűnyíró is kikaphatja, ezért nem árt a mag szórása előtt egy villás levegőztetést is beiktatni, hogy lazább legyen a gyep talaja.
A mhar nem öntözési hiba, hanem a rendszetelen nyírástól rikás fűben átsüti atalajig a gyepet a nap és ettpl beundul a muhar mert nincs elég fű. Persze ha májusban iszárad a gyep akkor is jön a muhar, de májusban elég gyakori az eső és ennyire nem sül kia apázsit. stb.
Szóval milyen is az igazi felülvetés?
Az igazi felülvetés amikor az egész területet telibe veted, de a foltokra akkor is kevesebb mag juthat, tehát legalább féladaggal kell menni viszont biztosabb ha teljessel csinálod
A vetőmag keverékekben kétféle veres csenkesz van; az egyik tarackos Festuca rubra a másik bokros Festuca commutata. A bokros a vékony levelű, alighanem azt vetettél valamelyik vetőmaggal.
Előfordulhat az őshonos aprócsenkeszek közül is akármelyik, itt pl a savanyú talajon a fonalas csenkesz, de barázdált csenkesz is túlevelú és bokros.
Elég lehetetlen helyen igyekszem füves területet létrehozni, van minden: napos rész, félárnyék, fenyő, árnyék, savas talaj stb. Két éve vetettem általános fűmag keverékkel, azóta foltokban felülvetettem, újrafüvesítettem, több-kevesebb sikerrel. Nem homogén a felület, nem is cél, viszont tavaly már észrevettem, az idei évtől pedig egyre határozottabban terjed a képen látható fajta. Úgy tűnik, hogy ez bírja a legjobban a mostoha körülményeket, kezdi átvenni a hatalmat és ott is nő ahol a többi állandóan kipusztul. Melyik fajta lehet ez? Bokrosan nő, sötétebb színű, vékony, tűlevélhez hasonló. Gondoltam akkor speciálisan ezzel a fajjal kellene kezelnem a kritikus részeket.
Mennyi idő alatt hat az Artis pro a pajorokra? Egyre nagyobb terület érintett nálam. Egy hete kevertem 10 liter vízhez 100g-ot. 200 négyzetméterre kifújtam, majd 15 percig öntöztem. (20g-ot írnak 100 négyzetméterre, de olvastam már ennél többet is, így inkább 100g-os kiszerelést vettem)
Pár hét múlva megismétlem, sajnos mást nem tudnak adni gyepre a gazdaboltban. Bora megszűnt, az Artis Pro állítólag a Bora és Artis keveréke.
másik kérdés, szellőztetés után nálatok is nagyon gyatrán, mondhatni vállalhatatlanul néz ki, vagy ez azért nem megszokott? Aztán kb. 2hét mire elfogadható és 3 hét mire tényleg szép lesz.
nálad mennyire egyenletes a talaj? én mindig felül kell vessek részeket szellőztetés után, mert vannak részek amit elég jól megtép és arra gondoltam azért lehet, mert sajnos hiába volt füvesítéskor lesimítva talaj, azóta elég hepehupa lett, így a kés is van ahol kevésbé, van ahol elég jól elkapja.
Nem kell felülvetni. Én úgy tapasztaltam, hogy a Toscana szereti a szellőztetést. 2 hét sem kell, s gyönyörű lesz. Én 3x csinálom,2x durvábban tavasszal és ősszel és 1x nyáron mikor záporosabb idő jön, s melegek az éjszakák! Akkor csak "megfésülöm" :) Volt nyáron aug közepén, mikor sokszor volt esti eső, egy folton beindult a ferztőzés, 1 nm-nyi terület besárgult, de már gyökérről hajt. Ott van egy tetőről kivezetett csatorna is, valószínű az a probléma.
Szia, milyen mélyen vág bele a talajba nálad a szellőztető? Eléggé megtépte a kép alapján, ilyenkor felülveted utána, vagy csak a tápanyagtól is magához tér? Tavasszal lesz aktuális a késes a toscanamon, ezért kíváncsiskodok.
Ugyanaz hatóanyag tartalomra, mint a Gyomstop. Hatékony szer, én sokat használtam. de a teljes hatás az ellenállóbb gyomoknál 2-3 után jelentkezik. Viszont ez nem azt jelenti, hogy ennyit kell várni a fűnyírással. Én általában 4-5 nap után nyírni szoktam.
Segítséget szeretnék kérni a Scotts Edgeguard DLX (DELUXE) műtrágyaszóró beállítással kapcsolatban ha van vkinek tapasztalata kérem jelezze! 20gr/nm fűmagot szeretnék kiszórni vele, ehhez kellene egy pontos érték. 🙂
Sokan emlegetitek mostanság a szellőztetést és a felülvetést..
A nagykönyvben úgy van írva, hogy tavasszal a késest, ősszel a rugós szellőztetést kellene preferálni.
De, ha nem a késessel megyünk rá, hogyan történik a felülvetés? Keresgettem a youtubon is, de csak foltokat füvesítenek újra.. Mi van a nagy területekkel?
Pl. nálam.. Augusztusra elvesztettem a csatát a muharral szemben (sejtem, hogy öntözési hiba miatt). Jó pár kis "bokor" jelent meg, most nyírással kordában tartom, már nem foglalkozom vele.
Télen kipusztul, tavasszal így lesznek olyan foltok -meg vannak most is- ahol kilátszik a föld. (fél tenyérnyi..)
Ezzel mit kezdenétek? Az nem megoldás, hogy 300 db kis foltra szórjak magot...
Elég nehéz követni a "használati útmutatót"... Kb 2 hétig nem lehetne nyírni a füvet. Azt írja nyírás után 1 héttel permetezzem ki és utána 1 hétig ne nyírjak füvet.
Az előrejelzések szerint augusztus végi melegek lesznek, így érdemes mondjuk szeptember 20. körül időzíteni a felülvetést is a szellőztetéssel együtt? Vagy az már későn van?
Füvesítés előtt állok. Májusban lenyomtam gyomírtóval, és azóta még háromszor. Lehordtam a területről 5-10 cm földet talajjavítás céljából. Szeretném feltölteni homok + tőzeg keverékével, összerotálni a meglévővel, ami agyagos, löszös. Igazából a szerek sorrendiségére lennék kiváncsi, ami van: talajfertőtlenítő, amalgerol, bactofil A, DCM antagon és természetesen Toscana fűmag. Mehet minden egszerre, kell-e mellé még indító műtrágya, vagy mi a folyamat?
A szellőztetést érdemes elvégezni, hogy az ősszel még tudjon regenerálódni a fű. Felülvetést ott alkalmazom, ahol nagy foltok keletkeztek, a kisebbeket úgyis benövi magától. A friss vetésnek van olyan hátránya is, hogy utána meg vigyázni kell a tavaszi szellőztetéskor, meg érdemes jobban odafigyelni, hogy kapjon elég nedvességet. Idén szerencsére nem "kell" felülvetnem.
Nekem is hasonló kérdésem lenne, illetve mennyire "kötelező" ez a felülvetés? Illetve mi lenne az a fajta,ami ellenálló,és tudnám vele erősíteni a mostanit?
Júniusi vetésű (tudom, hiba volt) Toscanát szeretnék felülvetni. Starter táp mehet neki? A régebbi füvet nem kavarja meg tél előtt? Vagy azt adjam később? Konkrét termékre is kíváncsi vagyok, ha van bevált cucc ehhez a folyamathoz.
Most csináltam a képet,és szépnek nem mondható (a fű mellette).De mindenki bolond aki azt a törpenövésű pampafüvet elülteti, (én is).A kertészetet aki eladja jól elnáspágolnám,mert a hátul ütőjéről bezzeg nem beszél.
Én elengedtem a "szép zöld pázsit"-ot,próbálgatom irányítgatni milyen legyen és nem esek kétségbe ha másképp sül el a dolog.Most szedtünk kamilla magot meg a legelőből valami pici fehér virágot is hoztunk és elszórtuk benne.A pitypang már az idén is szépen nyílt. Ez így sokkal természetesebb nekem.Most például gondolkozok,hogy vessek-e felül egy kis fűmagot,mert két helyt ki kellett gyomirtóznom egy jó darabot az elterjedt törpe pampafű miatt és eléggé kopasz lesz ottan.
Megtudnám csinálni a szép pázsitot valószínűleg,de nekem nem éri meg és nem is nagyon tetszik .Anyagilag nem volna probléma,talán a kertészeti tudásom is elég lenne hozzá de itt minket mindenütt zöld vesz körül szó szerint ezer hektárnyi.
Persze megértem azokat is akik be vannak szorítva a pici telkükre és ott szeretnének kicsit "zöldben" lenni.
Ahogy megerősödik a Toscana a vetés után, úgy a nyírástól sűrűsödik is és mivel erős fejlődésű, uralkodni fog az állományban. A nyírástól a sűrű gyep levele keskenyebb lesz, de ha ritka, akkor szélesebbek lesznek a levelek is.
Az hogy a nyírás után mikor kezeled attól függ hogy mennyire vágtad le a gyom levelét és mennyi időmúlva erősödik vissza mert különben mit fogsz a gyomirtóval kezelni , ha nincs elég levél. füvet vethetsz a kezelés után szinte azonnal maaior már rászáradt lés be tudod dolgozni. Kérdés mikor tudod bedolgozni? Ez attól függ mikor pusztul ki a gyom, ami sokáig eltart. Kell e az elszáradt növényi maradványoktól szellőztetni, mert ha igen akkor előtte nem ajánlott vetni, mivel szétkaparod a csiranövén füvet és vetheted újra.
Most a 15-st adnám egy hónap múlva pedig valami kálium túlsúlyost az őszi felkésztéshez, aztán megint káliumost a téli felkészítéshez. A 27-7-7 jó lesz tavasszal.
Amiről beszélek pampafű az max 50 centi magas.Tessék itt van egy pampafű növendék,nem bírtam mind kiirtani. Ezek majd glifozátos ecseteléssel lesznek kezelve.
Elég messzire tudja vinni a szél a magját nem kell nálad legyen.
Az egyik kép az kétéves "tő" és a fűnyíró szó szerint belefullad,az alsó pedig az idén kelt.
Tavaly is már egyes részekre (foltok, szélek) vetettem Toscanát és nem üt el meglátásom szerint, ráadásul kizárólag a Toscánás részeken nem volt gomba idén. A nagy magadaggal való felülvetést is gondolom ezért ajánlottad
Kipróbáltad; Bevált. Csináld meg!
A régi fűmag keverékból szerintem ikább a rétiperje maradt meg, mert az a tarackos és hosszúéletű, az angolperje meg nem túl hosszúéletű, bokros fűféle, de a taposott gyepekben tartós lehet.
A műtrágyában igazad van, nem emlékeztem a korábbi levélváltásra.
Szerintem nem,mert tavaly volt,de akkor feljött mint a szőnyeg.A száraz között van néhány erős szál,azokkal nincs baj. De holnap megpróbálom felszedni,feljön-e.
az utóbbi hetekben egyre több száraz folt (tenyérnyi, 2 tenyérnyi,kiszárad, vagy rohad?) jelenik meg a fűben.Műtrágya,locsolás OK.Van macskánk, elvileg pisi is lehet, de nem tudom. A száraz szálak szőnyegként vannak leterülve,csomósodva, szárukat megfogva a földből szinte ellenállás nélkül szakadnak ki.
Ugyanezen gondolkodom én is. Szeretném lecserélni az "állományt" Toscanara már évek óta, de soha nem vágtam bele (nekem is AgroLargo Biliard Sport keverék van és érzékeny). Most is attól félek, hogy adok még egy évet neki, de nem tetszik a sok vegyszerezés.
Én is kérdeznék, és Samubától is tisztelettel, ha már foglalkozott ezzel a kérdéssel, hogy ilyen módon 1-2 év alatt kicserélődik a füvünk Toscanara gyakorlatilag? Köszönöm
Gyom-stop használatát egy héttel fűnyírás után írja, de ha jól emlékszem valaki írta, hogy 2-3 nappal már mehet a nyírás után. A másik kérdésem mennyi idő után lehet felülvetni, füvesíteni a használata után?
Minden fűvel törődni kell... Nem érdemel több szót dolog. Az aki csinált már illet is olyat is, az tudja mi a különbség. Csak az egyik oldalról a vélemény nem vélemény.
Nem szeretnélek elkeseríteni, de ez pampafű. Magról kelt és tarackol. Nem viszi az egyszikű gyomirtó, csak a totális! Intézd el mielőbb, mert az egész udvart benövi idővel.
Ehhez a 15-15-15-höz eszembe jutott, hogy közeledik a szellöztetés ideje, amihez azt szeretném kérdezni: van-e értelme ezt az összeállítást szórni a 23-7-7 helyett, vagy esetleg keverve, hogy a nagyobb P tartalom segítse a gyökeresedést? Van itthon mindkettöböl.
Szia. A legolcsóbb Obi-s, lx790. 400nm-en felül vágatok vele, saját programján kívül időnként elindítom, mert 3 részre osztott a terület, nem tud zónázni sem. A célomat elértem vele, mert nem kell füvet vágni, sőt szegélyeznem is csak néha, úgymond nincs nyesedék, ami mindig gond. 2x1000 l-es komposztáló mindig fullon volt :)
Akinek szép a gyepe, tudja hogy 3-4 naponta vágni kell szezonban, na nekem már nem. És élvezem :). Ill van 2 rész 50+100 nm, ahol nem megy, de az meg van 10 perc alatt.
Vágásképe szép, főleg új késsel, amit havonta nem árt cserélni, főleg ha elkap egy lepottyant szilvát. Nem kényeztettem el, mert mikor beüzemeltem, már vágnom kellett volna, csak a vezeték nyomán szaladtam át a telepítés miatt. 3. nap végére mindenhova odaért.
milyen robot nyirja a toscanat? És hogy boldogul vele? Nalam Agro sport van az udvaron amit egy Bosch nyir de erősen gondolkodom hogy újra fuvesitem és lehet Oda is toscanat raknék.. szóval milyen gép nyirja és milyen a vágáskép?
Helló. Nekem picit más a véleményem. Én 2 éve a füvesítésem, előtte kezdtem el olvasgatni a fórumot, s szerencsére kaptam elég infót, hogy sikerüljön. Ahogy sokan írják, egy kertben a szép gyep megalkotás és fenntartása a legnehezebb, s legdrágább! Abban egyet értünk, hogy a talaj előkészítése akár gyeptégla, akár vetés esetén szinte ugyan az(nálam elmaradt a gyomirtózás, időhiány miatt is, de nem lett belőle probléma). Vehettem volna gyeptéglát, de nem akartam, mert a fenntartási költsége egy 500nm-es gyepnek horror ára van! Gondolok itt a folyamatos ABD-re mert azoknak kell...Így maradt a 2 zsák vetőmag(50.000) vs 500nm gyeptégla (kb 750.000+szállítás) Inkább vetettem ellenállób fajtát, s szerintem nyertem! 2 hónapja robot nyírja, s azt kell mondjam, nincs panasz. És én használom a füvet, nem csak dísz!
Szerintem aki nem full milliomos vessen, s vegyen egy robot fűnyírót! Persze aki nem képes egyenletesen elszórni a magot, s csillagkapával átmenni rajta...... az vegyen gyeptéglát, mert béna
Csak azért merült fel nálam, hogy éredmes e, mert ha így meg tudtad védeni a gyepet akkor az nagyon eredményes
Nagyon sok munka volt vele!
Mit vársz a felülvetéstől?
Sajnos a mostani pázsitom nagyon fogékony a gombás megbetegedésekre, most is vannak gombás foltok, pedig 2 hete egy csepp eső sem volt.
Remélem a felülvetéssel ez jobb lesz.
Átalakul a gyep összetételel, de hiába lesz ellenállóbb az új, ha a régi azért közte marad. Szerintem a régit továbbra is védeni kell, mert különben csúnya lesz. Kérdés mennyire lesz majd csúnya, nehogy utána az egészet kikeljen iratni és újra telepíteni.
Tavaly is már egyes részekre (foltok, szélek) vetettem Toscanát és nem üt el meglátásom szerint, ráadásul kizárólag a Toscánás részeken nem volt gomba idén. A nagy magadaggal való felülvetést is gondolom ezért ajánlottad.
A régi, húsz éves keverék zöme angol perje ( a zacskón 60 % angol perje volt).
Véleményed szerint akkor inkább hagyjam a felülvetést, vagy nyugodtam mehet? Minden adott hozzá, de ha nem javaslod, akkor hagyom!
Korábban ezt írtad:
Műtrágyázd meg NPK 15-15-15-val 40 g/ m2 adagban a szellőztetés előtt egy héttel, hoyg feloldódjon és ne legyen a csirázásra sóhatása
Ez meg is történt szombaton. Így gondolom vetés előtt ne szórjak már ki semmit alaptrágyának.
Egy képzett kertésznek lehet baromság ember! De annak akinek fingja nincs a füvesítésről, és youtobe, meg fórum alapján kezd el füvet vetni, annak igen hosszú lesz a tanulóideje, és sok tanulópénze is rámegy mire eljut oda, hogy golfpálya szintű füve legyen! Ha egyáltalán lesz! Mert szerintem 10ből kb 2 embernek. Az is azért mert a fűvel kel és azzal fekszik kb... az elején lehet nagy a hév, de ez idővel satnyul, és a füvön ez pillanatok alatt meglátszik. A kijelentésem erre irányult. Akinek elég sok ideje, kedve, tanulópénze van gyepet telepíteni és szeret gyomlálni is, azt ne riassza el a fű vetés. Én végig jártam mind a 2 utat, mint írtam. Nem kezdenék bele még egyszer fűvetésbe, a tapasztalataim alapján, mert se idegzetem, se időm nincs rá. Azt meg hogy nézegessem hogy gazosodik stb... biztos hogy nem. Örülök ha arra van időm, hogy heti 1x lenyírjam.
Amióta leraktam a szőnyeget 2éve, egy szál gaz nincs benne. Ja és sorsdöntő, hogy azonnal füved van!!!!!!! Nem hetek hónapok! Nem vitát akartam nyitni, nekem ezek a tapasztalataim, meg a véleményem. Ennyi.
Ez a tipusú fűkeverék megállná a helyét felülvetésnél? Permetezve eddig se volt a "fű" ezután se akarom. Tápanyagot kicsit soványan adnám vízből annyit amenyi kell.
Ez a miből legyen a pázsitom vessem vagy gyeptéglázzam téma nem ér meg sok vitát.
A gyepszőnyeget réti perje alpon csinálják, mert a gyorsan tarackol és összefogja a gyepszőnyeget mire eladásra kerül. A Toscanaból azért nem fognak gyepszőnyeget készíteni, mert nincs benne réti perje az angol meg a ncs nem tarackol. Van viszont mediterránnak nevezett gyepszőnyeg amiben elég nádképű van ahoz hogy szép legyen és elég réti perje hogy eladható legyen. Ez benne a profi szakszerűség.
Hasonló ehhez a különböző nádképű csenkeszes és réti perjés vetőmag keverék, amiről elég erősen szoktunk itt is vitatkozni. A vetőmeggal meg az a gond, hogy szárazságtúrőnek hirdetik a nádképű miatt, de én még szárazságtűrő réti perjét nem láttam, pedig sok van benne ha a csíraszámot is figyelembe veszem.
Amúgy drága a gyepszőnyeg, mert a réti perje az egyik legdrágább fűmag.
Én pár éve telepítettem a családban augsberger játék és sport gyeszőnyeget főleg az unokám miatt hogy gyorsan legyen gyep. Még mindig, vagy inkább azóta is megcsodálják az arra járók. Amit nem értek, hogy még mndig nincs benne egynyári perje, pedig nem gyomirtóztam.
Ami még a gyepszőnyeg mellett szól, hogy könnyebb a vakond hálót telepíteni alá.
Ezenkívül vetéssel és kellő adafigyelés mellett egy év múlva már nincs különbség a vetett vagy a gyepszőnyegről telepített pázsit látványa és minősége között. Aki gyepszőnyeget telepít sokszor azt hiszi hgy az mindig ilyen de a nézelődéstől ált tönkre is megy, mert kertésze nincs ő maga pedig nem ért hozzá eléggé.
A gyepterület egy része kevés napot kap, vacakul néz ki, ezért Barenbrug Shadow & Sun maggal vetném be a hiányos részeket. Eddig rendben lenne, de a meglévő fű sport típusú, míg a említett Barenbrug pázsit.
Mi a véleményetek, azzal vessek felül, vagy valami sport keverékkel?
Most kezdődött a ZTE-Fradi meccs, Knézy Jenő elmondta, hogy miért ilyen katasztrófális a gyep állapota.
"Az öt-hat gyepalkotó fűmagból az egyiket megtámadta egy gombabetegség és nem tudnak vele egyelőre mit kezdeni..." Lehet hogy Sallói sportigazgató Úr nem olvassa a fórumot.
Üdvözlök mindenkit! Visszaolvastam, ahogy illik, sok jó információt tudtam meg a "szakiktól". Nálam sajnos elburjánzott a muhar, és már olyan nagy területen, hogy nem volt érdemes egyesével kigyomlálni. Lefújtam totális gyomírtóval, így most sok helyen szép sárgás, barnás foltjaim lettek. Ezen a területen fűszellőztetővel már 3-4 alkalommal átmentem, egyre kevesebb a kiszáradt, de megmaradt fű. Ezt ki kell-e szedni teljesen, vagy már esetleg fűmaggal rávethetek? Totális gyomirtás 08.22-én volt, tegnap levágtam a teljes füves területet kicsire, mindenütt megcsináltam a fűszellőztetést, ahol korábban a gyom volt, ott többször is átmentem. KÉRDÉS! Ezt ki kell-e szedni teljesen, vagy már esetleg fűmaggal rávethetek?
Szerencsére annyira túl lett már magyarázva, hogy átlag user is érteni fogja mire gondoltam. Legközelebb ügyelek, hogy kezdő gondolatolvasók is értsék mit akartam kifejezni. :)
Ez a hozzászólásod tökéletesen alátámasztja azt, amit én is tapasztalok(tapasztaltam) a saját gyepemnél évek óta. Beleértve a termesztővel/forgalmazóval történ kommunikációt is. ;)
A terv jó de a gyepszellőztetés után alaptrágya kellene pl komplex műtrágya NPK 15-15-15% 30g/m2 , utána öntözés majd a vetés és csillagkapázás ha kapsz, ezt követően annak a beöntözése, de csak kis vízadagokkal amíg nem kezd el kikelni, hogy a sok víz ne okozzon tócsásodást, mert az a fű közül is kiemeli kiúsztatja a vetőmagot. Ahogy írtad amig elnyeli a talaj.
A teljes barnulást követően talajforgatás és utána kellene permetezni újra. Kérdés, hogy van e még erre idő.
Én szerdán 14 nap után vesztettem el a türelmemet és fújtam le újra az idén füvesítésre szánt területemet, mert nem nagyon akart látszani a totális hatás. Sajnos a területen benne van az aprószulák, amitől a legjobb tanácsok ellenére sem tudtam a kontroll területemen az idei évben megszabadulni, így nekem még mindenképpen permeteznem kell, de én előtte talajforgatni is fogok. nálam szerintem ez már tél alá vetés lesz csak, sajnos megcsúsztam az első permetezéssel.
Csak azért merült fel nálam, hogy éredmes e, mert ha így meg tudtad védeni a gyepet akkor az nagyon eredményes.
Mit vársz a felülvetéstől?
Átalakul a gyep összetételel, de hiába lesz ellenállóbb az új, ha a régi azért közte marad. Szerintem a régit továbbra is védeni kell, mert különben csúnya lesz. Kérdés mennyire lesz majd csúnya, nehogy utána az egészet kikeljen iratni és újra telepíteni.
9 nap telt el Glifozát óta, eléggé sárgás sok minden, de vannak zöld foltok azért még sajnos. Az első képen az a VASTAG szárú gyom se tűnik sajnos teljesen halottnak :(
Ma le akarom vágni, 6-7 cm-re, mert van ahol elég magas és sűrű..
Gondolom 9 nap gyomírtó után levághatom???
Majd 6 nap múlva újra le akarom fújni, ahol zöldellik valami...
Nemcsak a környéketeken árulnak betegségnek kevésbé ellenálló gyepszőnyeget. Alapjában véve sport tipusú szőnyeget gyártanak, sok angol perje, réti perje. Gyorsan keljen, gyorsan nőjön, minél hamarabb el lehessen adni. Általában augusztusban vetnek. Ha kell, azt már májusban szedik is fel, és adjk el, amikor konjunktúra van, és fogy a termék. Ritkább esetben kibir őszig a helyén. Másfél évet csak nagy válság esetén ér meg a szőnyeg a termesztőnél. Én ezeket saját szememmel látom. Persze, kifele nem ezt mondják. A felmerülő betegségekre pedig azt kommunikálja a gépezet, hogy helytelen karbantartás :)
"Én úgy látom, hogy ahhoz, hogy rozsdának ellenálló füved legyen vetned kell."
Olvasd el 10x a fenti mondatodat, és talán megérted, hogy azt irtad, hogy vetned kell a füvet ahhoz, hogy ellenálló legyen. A füvet, mint irtad, az pedig általános fogalom, nemcsak a toscanát nevezik fűnek.
Tudod, jön majd ide valaki a fórumra, elkezdi visszaolvasni. Mivel olyan sokat nem lesz kedve, ezért csak minden 3. hozzászólást olvassa majd el, hogy hamarabb a végére jusson. Elolvassa a mondatodat, nem fogja tudni, hogy te valahol, titkon, a sorok közt mélyen elrejtve a toscanára értetted (én sem jöttem rá). Vesz fűmagot, elveti, majd nem érti, miért betegszik. Téged majd trollnak néz :)
Ne haragudj, de olyan mintha direkt nem akarnád megérteni, amit írok. A kommentedben ott a válasz a kérdésedre. NINCS gyepszőnyeg toscanaból, a gyártók nem ezt VETIK, ezért kell vetni SAJÁT MAGADNAK. Nem a füvesítési technológia és betegségek között van összefüggés, nem is írtam ilyet. :) A fűfajta és a betegségellenállás között van az összefüggés... Nekem úgy tűnik a környékünkön lévő gyepszőnyegek kevésbé ellenálló fűfajtákat tartalmaznak.
Ha most azzal jössz, hogy a toscana nem is egy fűfajta, akkor kardomba dőlök... :D
Kiepenkerl termékkel dolgoztam, mégpedig a virágos rét keveréket vetettem 2 kertben. Elég nagy csalódás volt számomra. Főleg az verte ki a biztositékot, hogy ugyanazon termékek egyikében teljesen mást mutatott az összetétel kelés után, mint a másiknál. Aztán lehet, hogy fűmagkeverékek esetében nincsen gond.
"Én úgy látom, hogy ahhoz, hogy rozsdának ellenálló füved legyen vetned kell."
Ezekre a dolgokra hogyan jöttök rá, mi alapján következtettek??? Hol van összefüggés a rozsda, és a füvesitési technológia között? Ha elérhető gyepszőnyeg lenne toscanából, az jobban rozsdásodna, mint a vetett?
Végül megkérdezem: a gyepszőnyeg nem vetéssel születik?
Még azon filóztam, ha nálam is visszajön, hogy mi van, ha azokat a területeket kézzel gyakrabban meglocsolom, mintha frissen fektetett gyepszőnyeg lenne. Nyilván, jobb a probléma forrását megszüntetni, de talán egy próbát megér.
Naná, hogy a fajtának köszönhető, kicsit félreértettél. Én úgy látom, hogy ahhoz, hogy rozsdának ellenálló füved legyen vetned kell. Nem ismerem minden egyes gyepszőnyeg fajtaösszetételét, de amiket láttam azok sosem tűntek túl ellenállónak a gombával, betegségekkel szemben. Persze lehet, hogy a tartási körülmények miatt lesz satnyább egy gyepszőnyeg, vagy csak simán nem ismerem a tuti gyepszőnyeg forgalmazót de nekem egyértelmű, hogy pl. a toscana sokkal jobban tolerálja, ha elnéz vmit az ember, azaz kevésbé kényes.
"Olyan füved soha nem lesz, mint egy 1-1,5éves szőnyeg amit megveszel."
BAROMSÁG!!!
Remélem, a fenti mondat privát véleményed volt, és nem akarod szándékosan félre vezetni a fórum tagjait. Mélységesen nincsen igazad. 13 éve füvesitek (is), állitom, hogy a vetett füvek hosszú távon szebbek a gyepszőnyegként fektetetteknél.
Azok után, hogy elvetettem a fűmagot, nem költöttem rá a szőnyeg árát kétszer, sőt semmit nem költöttem rá a nyírás és műtrágyázás költségén kívül. Idén egy alkalommal lefújtam dithane és mister kombóval, ez nem volt egetrengető költség.
Szerintem a szőnyeg irreálisan drága, csak nagyon kis területre éri meg, vagy olyannak, akinek nem számít az ára.
Az nem pár nap múlva hat hanem hetek múlva kb. De addig csurom vizesnek kell lennie a fűnek állandóan, mert ha egyszer is kiszárad, a hiperparazita is kidöglik. Vasvillával megszúrkodtad a talajt?
Köszi - a fű az próbál vissza erősödni, talán nem tudom olyan könnyen megemelni már - probál új gyökeret ereszteni.... zöldebb is az össz kép . most utoljára kapott Artis-t be öntözve. most ez dolgozik.... már nap mulva kiderül hogy ér e valamit.
A megoldást nem tudom, csak a sajnálkozásomat szeretném kifejezni. Tavaly nálam is elrágták több helyen a pajorok a gyökérzetet. Tekerhettem fel, mint egy szőnyeget. Visszavetettem fűmaggal. Idén valamiért elkerültek eddig.
Hát én Toscanat vetettem tavaly szeptemberben, november közepén már zöld volt az egész. Tavasszal gyomláltam kicsit és áprilisra olyan sűrű volt, hogy aki itt jár 80%-ban gyepszőnyegnek nézi. Kb. okt közepéig esett ki a kert a használat alól, mert tavasszal mire jó idő lett nagyon megerősödött és háziállatostul használjuk azóta. Ez egy hónap várást jelentett.
Ár-érték arányban nincs az a gyepszőnyeg, ami tudná ezt. A fenntartás ugyanaz, pontosabban sokkal kevesebb vízzel nálam, mint gyepszőnyeg esetén. Ráadásul itt a környéken komoly gombásodások voltak a gyepszőnyegekben, nálam egy kis rozsda, de azt is kinőtte pár hét alatt.
Egyetlen előnye a gyepszőnyegnek, hogy azonnal van füved, minden másban alulmarad az én szempontjaim szerint.
Én személy szerint a gyepszőnyeget preferálom. Olyan füved soha nem lesz, mint egy 1-1,5éves szőnyeg amit megveszel.
Nagyon sok kínlódástól megkíméled magad. Árban lehet hogy több, de mire eljutsz oda, (ha eljutsz) hogy gyepszőnyeg minőségű gyommentes füved legyen, a szőnyeg árát kb 2x már ráfordítottad, a befektetett munkádról most nem is beszélek. Könnyebb fenntartani is egy meglévőt, mint a nulláról kezdeni. Szerintem érdemes ezt átgondolni. 1500ft/ m2 körül már van szőnyeg. Arról nem beszélve, hogy azonnal füved van és gyönyörű, nem kell heteket hónapokat várnod rá.
Új vagyok itt és egy 110 nm-es terület füvesítése előtt állok (pontosabban teljes udvar átrendezésben vagyok), viszont mielőtt bárminek is neki kezdtem volna rátaláltam a fórumra és biztosra menvén 2,5 évnyi hozzászólást olvastam végig. Így ezerszer átrágott kérdéseket én már nem is szeretnék feltenni sokadikként :) Az itt talált szakértelemnek hála készítettem magamnak egy tervet és ennek mentén haladgatok szépen lassan előre, szeptember közepére várható, hogy bevessem a területet a fűmaggal.
A nagy szubjektív "milyen keveréket válasszak" kérdéskört is lezártam már magamban. Személy szerint a Kiepenkerl Profi-line Dark Green magra esett a választásom. Tudom, hogy itt a nagy többség a Toscana keveréket illetve a BB keverékeit favorizálja (sokáig úgy volt, hogy a water savert választom én is), de kicsit szándékosan szerettem volna mást kipróbálni, legfeljebb drága tanulópénz lesz, mivel szó mi szó nem egy olcsó termékről van szó.
Kérdésem is ehhez kapcsolódik:
Van itt a fórumon olyan, aki Kiepenkerl keverékkel füvesített? Ha igen, akkor milyenek a tapasztalataitok? Egyszerűen csak drága, vagy valóban ennyire prémium minőségű a termék ?
A másik amiben jól jönne a segítség, hogy a legtöbb esetben 30-40 g/nm az ajánlott vetőmag mennyisége, itt ennél a keveréknél 20 grammot javasolnak négyzetméterenként, a nagyon magas csírázóképesség miatt. Nos én hajlamos vagyok hinni a gyártóknak, de a tapasztaltabbakat kérdezném, hogy érdemes lehet-e emelni itt az adagoláson? Magam részéről nyitott lennék rá.
Köszönöm, ha kapok válaszokat vagy véleményeket!
Amennyiben kíváncsi lesz rá valaki, idővel szívesen töltök fel képet, hogy mit sikerült összehoznom füvesítés gyanánt. :)
3 éve vetett füvet eddig kétszer szellőztettem (idén tavasszal és tavaly ősszel), mindkétszer csak a rugós - drótos fejjel (Hecht gép). Most ősszel rá merjek menni a késessel? Figyelni kell valamire? Vagy inkább maradjak a sima drótos fejnél?
Nemrég kértem tanácsot Full Gyomos területet füvesítek most. Itt mindenféle Gyom van csak, fű egy szál sincs, Kicsit változtattam a tervemen, mert meg vagyok csúszva idöben.
Tudnátok segíteni 1-2 kérdésben, illetve hogy változtassak-e valamin?? Elöre is köszönöm aki tud segíteni.
Tervem:
- Aug 19. Első totál gyomirtás már megvolt.
- 7-8 napra rá, azaz pár nap múlva le vágnám fűgyüjtössel a száraz tetejét, mert elég magasra lett hagyva a gyom, és brutál sűrű. 12-14 cm magas volt, és sűrű. Ezzel kárt nem teszek már ugye?? Gondolom 7-8 alatt végig megy a vegyszer a gyökérbe, hogy vágható legyen?? Azért akarom levágni, hogy jobban lássam, illetve serkentsem, azt ami még ÉL. Már rendesen sárgul el minden :) kivéve a Pitypang hosszú levelei, meg még azért vannak zöldfoltok itt ott.... Habar már sok helyen ropogós száraz összeesett... De meg van ahol zöldes és magas 12-14 cm..
- 3-5 nappal a fűvágás után újra gyomirtóznám.
- 1 hét pihentetés, majd felszántás + rotálás, talaj elökészitése. majd menne a fűmag: Agro-Largo Kentaur Szárazságtűrő keverék
+ DCM Vivifos, vagy DCM Bio gyeptáp Új füvesítéshez ezekre gondoltam még. Esetleg kiegészitem egy sima 15:15:15 műtrágyával, összekeverve 50:50 arányba, ha kevés lesz a területemre 1 zsák..
Elöre is köszönöm, aki tud segiteni.
Illetve változtassak-e a várakozási időkön amit irtam,vagy másik fűmag, trágya javaslatot is szivesen fogadok.
Ahelyett hogy agyon vegyszerezted a füvet, inkább mikrobiológia készítményt használtál volna... pl Artis, Nematop.
Igaz az nem azonnal hat. A Steward állítólag a jó pajorra, de ez II.kat szer. Úgy kellene a beöntözés csinálnod hogy a vasvillát tövig lenyomod sűrűn a fűben, főleg ezeken a területeken, és úgy öntözd be a szerrel utána.
Az elmúlt egy hèt felvonásai. 1. Felvonás (Force 1,5 szórás majd Cyperkill belocsolás 2ml/30liter /50m2 kannával) majd vízzel is. 2.Felvonás 2 nap múlva : még mindig mozogtak: Cyperkill beöntözés és majd vízzel is. 3. felvonás még 3 nap múlva : mert nőtt a sárga terület és még mindig aktívak voltak : Decis 50ml / 40Liter vizbe /50m2 -re , de már csináltam egy kis élő tesztet mert már aggódtam hogy ezeken nem hat semmi. Mikor megkapták az anyagot elindult a fickándozás de 10 perc és abba maradt. Kannás beöntözés a területre és 2 óra múlva egy teljes nagy öntözés indítás Mp rotator 1 órára. màsnap csináltam a képeket és még mindig mozognak / pedig a teszt edényben meghaltak.
mit kellene csinálnom velük - és hogyan mit adjak nekik ... aaaaaa
A következő gondban vagyok a kerttel kapcsolatban emiatt kérném a tapasztaltabbak tanácsát. Akik ismernek olvassák a hozzászólásaimat, képeket látva tudják, hogy kert 2017 májusában lett újra rendezve szüleimnél. Illetve azt, hogy külföldön élek, tehát rendszeresen nem tudok foglalkozni vele. Kivéve távlocsolást. A nyíráson kívül (erre van egy emberek aki ha kell hetente odamegy) megpróbálok mindent magam elredenzni, de nem minden esetben optimális időben sikerül.
Múlt év szeptemberében vettem egy AL-KO elektromos szellőztetőt. Most megnéztem naptárban, hogy szeptember 28.-án vetettem be a gépet első alkalommal. Az idén szeptember 7-9.-én tudok menni ősszel, majd rá hat hétre október 23-26. Vannak foltok amit pótolni kellene pl. vakond intenzívebb volt az idén vagy kiégette a nap. Erre most alkalmas lenne a szeptember 7.-ei nap(ok). Viszont előtte a területet meg kellene szellőztetni. Ez nem túl korai? Vagy ha elvetem most a foltokat, akkor az október végére hagyott szellőztetéskor már nem fogja kiszedni a szeptember eleji vetést? Kicsit ebben bizonytalan vagyok mert azt olvastam valahol, hogy vetés után 1 évig nem ajánlatos szellőztetni. Vagy ugorjam át azokat a területeket a szellőztetővel?
Gyeptrágyázás időpontjai most optimálisan jöttek ki. Most pl. elszóróm az utolsó szokásost, majd utána őszire váltok át. Múlt évben is mindenszentek előtti napokban volt az őszi trágyázás, majd nekiállt szakadni az eső szerencsére 2 napig. Végén le is bontottam a locsoló rendszert, a föld alatti csöveket kompresszorral kifúvattam. Nem telt el sok idő már volt fagy is utána. A hosszantartó őszi trágya után viszont csak február közepén kezdett el sárgulni. Majd március végén megkapta a szokásos gyeptrágyát. Ezt követve 5-6-7 hetente mindig megvolt a rendszeres utánpótlás.
Jut eszembe október végéről valami. A terület majdnem közepén vagy egy meggyfa ami az utóbbi 2 évben romlásnak indult. Az idén döntöttünk: ki lesz szedve. Ami azt is jelenti, hogy gyökerek felszedve, majd másik fa (alma v. barack) lenne helyette. Itt ugye területet a gyökerek miatt kicsit fel kell ásni, de október végén hiába szórok el magokat annak semmi eredménye nem lesz már. Ezáltal marad az, hogy márciusban ahogy elkezd éledezni a természet akkor lesz mag elszórva ami talán hamarabb kikel mint a gyomok.
Meggyel az is gond volt, hogy a termét hullott és a fünyíráskor a magokat szétvágta a gép, sok ki is kelt. A fa elkedzett dőlni, az ágai közel voltak már a földhöz. Géppel elmenni alatta nem lehet normálisan. Emiatt gondolkodtam olyan fába ami nagy termést hullat le, könyebb összeszedni. Valamit az alsó ágai magasabban vannak. Már ki is lett szemelve, de mivel konténerest nem akarok, meg kell várni az októbert.
Tavaly május végén és idén áprilisban Scotts Weed Controllal trágyáztam, sajnos a foltos kutyatejet és a madársóskát nem szorította vissza. Ezen a héten is kiszórok egy adagot, talán még nem késő.
Amikor befejezted a vetést, akkor mehet a permetezés és utána öntözd is be, hogy a talajon is hasson. 10 nap, vagy két hét múlva ismételd meg a kezelést, hogy a frissen kel tfüvek is kapjanak belőle. A gyökérváltős kb hónap után következik be, addig nagyon érzékeny a fű mindenre.
Nézem a fotóidat. Szép pázsit. Bizos hogy felül akarod vetni?
Az öntözést automata biztosítja ebben a melegben napi kb 6-8mm ami kimegy 1 m2 (mérőedénnyel mértem) területre. Ez reggel 6:30 kor történik 1 alkalom alatt/nap.
Az időpont választás jó. Az öntözési gyakoriság - ha nem homokos a terület -, akkor jövőre ritkítható.
Füvet kb 2-3 naponta nyírok (természetesen gyüjtős kosárral). 5cm magas amire vágom vissza. Normál késes elektromos fűnyíróval. Mindig változtatom a nyírási irányt keresztbe/hosszában. Ahogy nézem így is 2 nap alatt majdnem 8cm lesz néhány részen.
A nyírás jó. A gyakori nyírás sűríti a gyepet.
Még soha nem trágyáztam vagy gyomírtoztam. Kézi megoldásban gondkodom. Alaposan szétmérném a mennyiséget kb 1/8 részre és ezen az 1/8ad részen szórnám ki majd jöhet a második nyolcad. Ha kell veszek amit mondasz /javasolsz kiskocsit, vagy kézi szórógépet.
Kézi műtrágyaszórót "Handy green" javaslok. Ezzel jól elboldogulsz amikor már megszokod. Milyen műtrágyát akarsz? hagyományos gyors hatásút gyakran szórva, vagy szabályozott tápanyag leadásút ritkábban kijuttatva. A haygományost óvatosabban kell használni mert égethet ha csomóba szóródik.
A gyomosodás kezd átmenni azon a határon amikor már feltünő. Azaz sok. :(
Május 1. lett telepítve Agro-Largo Billiárd Sport a típusa.
A tavaszi vetésnl a gyomosodás törvényszerű, ez jövőre megszűnik és ha gyakran nyírsz továbbra is akkor oylan sűrű lesz a füved, hogy a muhar nem tud megjeleni.
Gyomírtóhoz permethez van klassz elektromos permetezőm ami jól porlaszt.
Általában 5-10 liter vízzel adjuk ki a vegyszereket 100m2 területre. Amikor permetezel ne magad előtt integetve permetezz, hanem tartsd a permetező fejet megad mellett és akkor egyenletes lesz a fedés, pláne ha oda vissza jársz a területen. A jelenlegi gyomjaidra jó a gyomstop vagy a Colombus ami jövőre is jó lesz még. Idén még gyomirtós műtrágyát ne használj.
Nem kérdezted, de beszálni kell a zseóóztetésről is. A telepítést követő évben még nem kell, vagy ha sok a száraz levl benne akkor a rugóst használd úgy hogy nem engeded a talajba kapni. Amúgy a következő években tavasszal késessel nyárvégén, vagy akár évközben is, pedig rugóssal dolgozunk.
Nemrég kértem tanácsot Full Gyomos területet füvesítek most. Itt mindenféle Gyom van csak, fű egy szál sincs, Kicsit változtattam a tervemen, mert meg vagyok csúszva idöben.
Tudnátok segíteni 1-2 kérdésben, illetve hogy változtassak-e valamin?? Elöre is köszönöm aki tud segíteni.
Tervem:
- Aug 19. Első totál gyomirtás már megvolt.
- 7-8 napra rá, azaz pár nap múlva le vágnám fűgyüjtössel a száraz tetejét, mert elég magasra lett hagyva a gyom, és brutál sűrű. 12-14 cm magas volt, és sűrű. Ezzel kárt nem teszek már ugye?? Gondolom 7-8 alatt végig megy a vegyszer a gyökérbe, hogy vágható legyen?? Azért akarom levágni, hogy jobban lássam, illetve serkentsem, azt ami még ÉL. Már rendesen sárgul el minden :) kivéve a Pitypang hosszú levelei, meg még azért vannak zöldfoltok itt ott....
- 3-5 nappal a fűvágás után újra gyomirtóznám.
- 1 hét pihentetés, majd felszántás + rotálás, talaj elökészitése. majd menne a fűmag: Agro-Largo Kentaur Szárazságtűrő keverék
+ DCM Vivifos, vagy DCM Bio gyeptáp Új füvesítéshez ezekre gondoltam még. Esetleg kiegészitem egy sima 15:15:15 műtrágyával, összekeverve 50:50 arányba, ha kevés lesz a területemre 1 zsák..
Elöre is köszönöm, aki tud segiteni.
Illetve változtassak-e a várakozási időkön amit irtam,vagy másik fűmag, trágya javaslatot is szivesen fogadok.
Mivel már kérdeztem ilyen témában, és már van jó pár hónapos tapasztalatom:
Tavasszal vettem egy ultrahangos és LED villanós macskariasztót (Wei-Tech WK0052), hónapok óta nincs pisifolt. Igaz, nyilván az öntözőrendszer is majdnem naponta megy (de tavaly is ment), a szobakutya is sűrűbben van kint (de tavaly ez még nem zavarta a macskákat), és a szomszéd macskái is felnőttek... Ha megér neked (230 V-os adapterrel) 15 rugót, próbáld ki te is.
Samubá! Valamit félrenézett, a 86486 hsz-ban panaszkodtak az oda nem illő alkotó elemekre! Az Ön által is előszeretettel képviselt cégtől származik a mag, ami problémás, ne másokat próbáljon rossz színben feltüntetni. Korábban már mások is megjegyezték ezt a feltűnő elfogultságot, van alapja úgy tűnik.
Csak a nőstény/szuka kutya/macska pisi éget, mert az van tele nitrittel. A kanoké nem igen éget...
Nincs ellene gyógyír tudtommal... Ha abban a pillanatban amikor csinálja slaggal rálocsolsz, felhígítod nem ég ki. De kb 5perc elteltével már ez sem használ, és az a baj nagyon sokáig nem is tudod újravetni ott a füvet mert nem nő ki. 2-3 hónap múlva kell megpróbálni, nekem ez a tapasztalatom. A mi kutyánk is ezért ki van tiltva a füves területről mert szuka sajna. Ha olyan vizet adsz neki amiben nincs nitrát, akkor elvileg nem lesz nitrites a vizelete, azt olvastam. Még nem jutottam odáig hogy ezt ki is próbáljam...
A fűnyírás ha nem elírás, akkor túl ritka és sokat vágsz le belőle gyszerre. A fű sűrűsödése a nyírás gyakoríságától függ.
A muharfélék a sűrű fűben nem fognak majd jönni. Mst ehetszrá pumát ha nagyon zavar., de nem évelő.
Ott ahol nincs füved vagy nagyon gyomos adj totális gyomirtást és szellőztetés után vesd felül. Nem érdemes feltúrni, ha már egyszer a terep jól ki volt alakítva valamikor.
Igen, de jobb a weed control az ms-ra és a puma a muhar ellen, hogy már elpusztult legyen a gyom a vetés előtt, amikor ki fogod szedni a szellőztetővel. Igy nem fog a gyökérről újra hajtani, ősszel pedig már nemigen jönnek ha normális lesz az ősz.
Ha kézzel kitépkedem, akkor azzal ki tudom irtani, vagy olyankor valójában csak beszakad a gyökere és újra ki fog hajtani?
Sovány perje, ami sárgászöld és nem színesedik a műtrágyától sem. Kézzel kitépve nem sokra mész vele, mert mélyebben tarackol is, és csak a felszínen indásodik. Volt aki focipályán gyeptégla szerűen kiszedte, de vissszajött a pótlásban is, és totális gyomirtás lett a vége.
Neked is azt javaslom, hogy kezeld a foltokat totális gyomirtóval, aztán vesd felül, ha még maradt abból a fűmagból amit vetettél. Azt megteheted egy trükkel, mert ha azt hiszed hogy azzal került be a területre a SP, akkor mivel a réti perje és a sovány perje magja is egyaránt apró, és ha összerázod a vetőmagot úgy hogy egy vödörben oldalról ütügeted, akkor kiosztályozódik és az angolperje felül lesz az aprómag meg alul, így a felső réteg nagymagvakat veted el és a gyepben meglévő értékes eredeti réti perje , mivel tarackos, majd benövi az angolperjés foltot is idővel.
Az a baj hogy az a SP évjárat hatást is tud mutatni, azaz ha kedvező körülmények vannak, akkor megjelenik az évekig elfekvő magvakból is. Ezért tud bekerülni a vetőmag termesztésnél a réti perje megok közé is a szaporító anyaga.
Fogadd el hogy valami díszfű magról kelt foltja lehet ami ezekszerint évelőre váltott. Javaslom a totális gyomirtót foltkezelésre, de várd meg nem jön e vissza mert akkor ismételni kell és aztán jöhet a felülvetés a folton.
Organikusan pedig takard le a foltot egy átlátszó fóliával és pár nap alatt ebben a hőségben megsül, aztán szellőztetés séfelülevteés vagy gyepszőnyeges pótlás a meglévő pázsit széléről.
A Dicophar négy hatóanyagából 3 biztosan hatékony rá
és a 2,4 D + dicamba tartalmú everris gyomirtós műtrágya is a hasonló hatóanyag tartama miatt, de ez még a füvet is meghajtja és és a várható többszöri alkalmazás miatt talán olcsóbb is lehet.
Láttam már, de nem tudom. Egyik ügyfélnél is voltak ilyen foltok. Az lett az ügy megoldása, hogy eladta a telket 😊csak remélni merem, hogy nem a foltok miatt 😊
Igen, ez van nálam is. Van még egy fél zsák supreme fűmagon, de tuti abban volt, tehát nem tudom mennyire van értelme annak, hogy kiszedegetem és felülvetem a foltokat?
Vegyek más fajta fűmagot és reménykedjek abban nem lesz?
még annyi tavaly ősszel vetettem felül scotts supreme-el késes szellőztetés után és akkoriban vettem észre először a világosabb foltokat, de akkor azt gondoltam, hogy a felülvetés miatt a fiatal nemrég kelt fű mindig világosabb.
de akkor mi lehet ez? Olyan mintha a gyökérzete a föld felületén lenne, könnyedén kiszedem kézzel és szinte semmi föld nem jön vele. Bármi más gyomot, főleg ami ekkora csomó, ha kiszedem gyökerestől akkor egy jó adag föld is jön és lyuk marad a helyén, ez viszont mintha mondjuk mohát szednék fel.
Nekün volt két olyan pampafű félénk,nagyon szép törpe növésű. Csak baszták mondani a növénykertben,hogy a bugáját le kell szedni ne szórja el a magját.
Na a magja kikelt jó nagy foltban Kb 2X20 m2-en. A fűnyíró nem tudja levágni szó szerint belefullad tépi a szálát,és az szokott így kinézni utána. Tegnapelőtt lefújtam glifozáttal.
Ő nagyon sűrű, ezért a gombabetegség az elsők között támadja meg, ezt én is tapasztaltam, főleg nehezebb talajokon. Azért tudja elnyomni a nemes füveket, mert esetleg jobbak az életfeltételei (sok viz gyakran), illetve állandóan virágzik, intenzivebben szaporodik. Mondanám, ő a füvek világának romája, de nem szeretnék politizálni meg gyűlölködni :)
Kézzel, totális gyomirtóval megszüntethető. Egyéb varázslatokkal is, mint az a permetszer, ami nem engedi kikelni a magokat, találsz itt erről irásokat. Annak egy kicsit macerásabb az alkalmazása.
füvem sárgul foltokban és arra lettem figyelmes, hogy ezeken a részeken kézzel finoman próbálva simán ki tudom tépkedni a füvet gyökerestől, nagyon sekély a gyökérzete. Ez akkor sovány perje, vagy egynyári perje lehet? (holnap majd teszek fel képet) Van jelentősége, hogy a kettő közül melyik? Mármint mindkettőt csak kézzel, vagy totálissal lehet eredményesen kiirtani, ugye?
Viszont az a furcsa, azt nem értem, hogy ez a kis sekély gyökérzetű fű hogy tudja elnyomni az eredeti gyepalkotót?Más fajta gyomot, ha találok és kiszedem gyökerestől csak egy kis lyuk marad, ami nem is látszik, ez viszont kiterjedt foltokban van és ha kiszedem üres föld marad a helyén, tehát adott helyen jó két tenyérnyi foltban csak ez van.
Köszi. A nádkepű csenkesz gyökere tényleg olyan mélyre hatol, hogy ezáltal sokkal jobban bírja a meleget kevesebb öntözéssel, vagy csak marketing duma az egész?
Madársóska is van bőven, talán a képen az is látható. Azért nem tudod nagyítani, mert az Index rendszere közölte, hogy az eredeti - Canon DSLR-rel készült - túl nagy, kicsinyíteni kellett.
Nekem akkor volt ilyen, amikor a gyerekeim azt játszották, hogy le kell kardozni a szórófejeket. 8db csere lett belőle, meg 8-8 karlapozás fejenként (persze óvatosan). Ha kicsavarod s fúvókát, szerintem látni fogod, hogy szétesett.
Ezek szerint nem voltam világos, én is így gondoltam ahogyan írod. A WP-t és WG-t csak címkézésre használtam nem a hatóanyag meghatározására. Az alábbi két sort akartam javítani. A második helyesen WP:
A Ridomil Gold MZ 68 WG - ben van a dithane hatóanyaga, ami alapjába véve rézpótló szer, míg be nem tiltják.
A Ridomil Gold Plus 42,5 WG ben peduig réz van ami nem előnyös a fűre.
ridomil gold PLUS ami réz hatóanyagú ( a felszívódó komponens mindkettőnél uaz)
A WP,WG jelölés kizárólag a formulára utal (és semmi köze a hatóanyaghoz) , aminek ahogy Samubá is írta a bekeverésnél van jelentősége,. pl. először por alakút, majd a folyadékot keverjük be.
Itt ebben az esetben amúgy pont igaz, hogy a WG formátumú a mankoceb hatóanyagú, de ez kb. olyan mintha egy autónál a motor mérete alapján mondanád meg hogy milyen típus, mondjuk a1 vagy a6, mert annál pont igaz lenne, hogy adott motorból csak a6-ost gyártottak.
Köszönöm akkor nekilátok még ebben a hónapban. Viszont egy szeptemberi végi szellőztetés nem lesz gond, mert egy ez valami hosszú lebomlású izé (Weed Control)?
Ez a gyémántlapokkal történő élezés érdekelne. Próbáltam keresgélni, de sikertelenül. A pasztás, fúrógépes forgatású élezés van bőven, de az általad említettem nem találni. Vagy béna vagyok.
Lehet elírtad. A Syngentánál kétféle Ridomil van WG és WP. A G granulátum a P por. A WG-ben MZ van a WP-ben réz.
Korábban volt szerintem olyan amit fel lehetett turbózni Dithane-nal és nem volt benne réz. Akkor ez már nincsen, illetve az MZ-t nincsen értelme, mert abban benne van a Dithane (egyik?) hatóanyaga.
Több éve jelen van ez a gyom, legalább 4 alkalommal adtam neki Colombust, a hatása nulla.
Mezőgazdasági boltos javasolta a Pendigant, amitől gyérült, de ami kifejlődik, az brutálisan szaporítja önmagát. Lassan több van belőle a kertemben, mint fű.
Az amistar vagy az amistar top viszi, 10-20 ml /100m2 de a kezeléstől az elszáradt fű nem zöldül vissza csak újra nő, amit 10-14 nap múlva ismét permetezni kell hogy védeve legyen az új állomány. Az elszáradt füvet szellőztetéssl szedd ki.
Új terület füvesítésében kérnék segítséget, milyen inditó gyeptrágyát ajánlotok, amiben van gyomirtó is?
Nincs ilyen. Alaptrágya viszont kell a vetés előtt. Jó a hagyományos komplex NPK 15-15-15% hatóanyagúból 60-70 g/m2 a termőrétegbe bekeverve kb 10-15 cm re rotakapával a hengerezés előtt.
A nyárvégi és őszi telepítés alig gyomosodik, biológiai gyomszabályozás!!!, de tavasszal vetve a fűvel együtt kel ki az egyéves gyomflóra is.
Baszki, ha egy sima, vetésre előkészitett területet műtrágyázol meg a vetés előtt, ott mi a nyavaját akarsz gyomirtani? Vagy hogy majd az egy hónap múlva kelő gyomokat vigye? Vagy mit akarsz elérni egyáltalán?
Mp 2000 360 szorófej forgása olyan szinten begyorsul, hogy nem tud sugarakban locsolni, úgy ahogy az megszokott. ha fentrol pici Nyomást teszek rák akkor lelassul s visszáll de utána pillanatok alatt ismét begyorsul. Állítócsavaron is oda vissza állítottam, ecetes vízbe is beáztattam, de semmi.
gondolom cserés?! Járt már így valaki? Szét lehet valahogy szedni?