Keresés

Részletes keresés

rferi Creative Commons License 2006.10.26 0 0 103

na látod! :)

Előzmény: citera (102)
citera Creative Commons License 2006.10.26 0 0 102
Már rájöttem! A forgástengelytől ki kell téríteni r*cos(g) távolsággal, ahol g a horonyszög.
Előzmény: rferi (101)
rferi Creative Commons License 2006.10.25 0 0 101

Hát szerintem egy ügyes marós egyenes marószerszámmal is képes ezt kimarni, hiszen osztófejen van a munkadarab!

Egyenes marás után kétoldalt a ferde oldalt ugyanazzal a maróval marhatja, csak megfelelően el kell forgatni a munkadarabot.

Aztán visszaállni az eredeti állásba, és onnan osztani a következő fogárokig.

A fogárok alja nem lesz sima, de a fogasszíj oda nem is érhet be, tehát nem zavaró.

Persze egy célszerszám a maróban jobb.

halaloszto Creative Commons License 2006.10.24 0 0 100
Szerintem meg a marosnak kell csinalnia egy egyszerhasznalatos profilmarot.

Komolyan fabol akarod csinalni? Ha mar kifizete a gepmunkat, inkabb legyen alubol, vagy danamidbol, de minimum textilbakelitbol.

Van az a maroszerszam, ami allithato, es mindenfele pontos furatokat csinalnak vele, pl csapagyhelyet, csak nem jut eszembe a neve. Fog egy abba valo kest, es addig koszoruli, amig nem illeszkedik pontosan a mintanak hasznalt kerek, vagy rossz esetben a szij profiljaba. Befogja a profilkest abba a furoizebe, ugy hogy a kes vizszintesen alljon, felteszi az osztofejre a karikat, es hajra!

vajk
Előzmény: citera (99)
citera Creative Commons License 2006.10.24 0 0 99
Sevaszttok! Fogasszíj-tárcsát szeretnék csinálni rétegelt lemezből. Az osztást, a horonymarást, az esztergálást meg tudom csináltatni, azonban abban nem vagyok biztos, hogy az esztergályosnak lesz 40fokos profilmarója. Ebben az esetben egyenes falú hornyot kell csináltatnom, és nekem kell valahogy 40 fokban fimunkálni a horonyfalat. Erre kellene nekem valami - lehetőleg minél egyszerűbben kivitelezhető - ötlet.
archivalo Creative Commons License 2006.10.24 0 0 98
Szia!
Ajánlom figyelmedbe a már sokat emelgetett Stuart Ablett-féle siteot. Ő az esztergagépébe, a pad alá betett egy 80 kg-os (!) homokkal teli ládát, mintegy "tehetlenségnek". Ezzel egy rakat rezgésnek elejét tudod venni: ha a ládára csinálsz egy dugóval lezárható "kifolyót", akkor az arréb pakoláshoz sem kell megszakadni: a kifolyt homokot felfogod, beállítás után pedig visszatöltöd....
Előzmény: dacia-2 (89)
adchef Creative Commons License 2006.10.23 0 0 97
Tulképpen ugyanúgy csak ellenkezőleg. Viszont ehez csak egyenes élű kést használj. Ja és finoman, mintha lovat ...
Előzmény: tereketa (96)
tereketa Creative Commons License 2006.10.23 0 0 96
A következő kérdésem:Hogyan lehet elipszis profilt csinálni? (lásd a bekarikázott rész alatti mintát.)
tereketa Creative Commons License 2006.10.23 0 0 95
Köszönöm!megyek gyakorolni!:)
Gauranga!
adchef Creative Commons License 2006.10.23 0 0 94

Ilyen mintát megfelelő méretű lapos vésővel, vagy ívesre köszörülttel tudsz csinálni. Megjelölöd, hogy hol lesz az ív legmélyebb pontja. Oda csinálsz egy V-alakú beszúrást a max mélységig, majd a V-alakú horony két oldalát ívesre húzod. Sose középről kifelé haladj, hanem épp ellenkezőleg, az ív szélei felől középre tartva. Ne keseredj el, ha nem sikerül elsőre tökéletesen. Próbáld megtartani az arányokat mindkét oldalon. Ha íves késsel csinálod, ügyelj rá, hogy nagyon finom fogásokat vegyél és az íves kés két széle sose érjen a munkadarabhoz, mert keményen belekap a fába és kikaphatja a kezedből a kést.

 

 

íves kés
Előzmény: tereketa (93)
tereketa Creative Commons License 2006.10.23 0 0 93
tereketa Creative Commons License 2006.10.23 0 0 92
Hari!Kéne egy kis segítség!Oszlopot szeretnék esztergálni a képen látható motívummal.
A bekarikázott rész viszont valamiért sohasem lesz ilyen szép íves, hanem egy v alaku bevágás keletkezik rajta középen.Van valamilyen javaslat milyen vésővel és hogyan lehet szép íveket csinálni?
tereketa Creative Commons License 2006.10.23 0 0 91
egy kép a görkoris lünettáról
dacia-2 Creative Commons License 2006.10.22 0 0 90

ha jól emlékszem, hetvenes évek vége, vagy nyolcvanas évek eleje...

Előzmény: archivalo (81)
dacia-2 Creative Commons License 2006.10.22 0 0 89

Köszönöm indenkinek a javaslatokat, végül 17.5-ért sikerült megboltolni a ferm esztergát, tárcsa nélkül, de ez nem akkora probléma, mint kiviláglott. Egyelőre még a műhelyben kell neki egy masszív asztalt csinálni, úgyhogy használatba majd csak később veszem, de azért már gyűlnek a projectek :) Az első egy homokóra lesz, aminek eltörött az egyik talp távtartója. Valószínűleg teljesen új állványt készítek hozzá, az üveg belseje szerencsére sértetlen. A második meg egy barométer.


Egyébként ha van kedvetek ilyesmivel játszani, éredemes nézegetni a kirakodó vásárokban az alapanyagot, mert a homokóra egy százas volt, a barométer pedig ötszáz.

 

 

 

 

adchef Creative Commons License 2006.10.21 0 0 88
Akit frekvenciaváltó érdekel annak ajánlom figyelmébe:
http://www.freeweb.hu/majki/elektro/pic/project/fv1500/fv1500.htm
adchef Creative Commons License 2006.10.21 0 0 87
Kössz a görkoris tippet. Mióta agyalok a csapágyak felgumizásán, de még sose sikerült tartósra. Van is itthol egy régi görkori. Tényleg nagyon köszi!
Előzmény: rferi (86)
rferi Creative Commons License 2006.10.21 0 0 86

Ilyen lünettát faesztergáláshoz egy vastag rétegeltlemezből, és három, ócsón vett görkorcsolyakerékből is tud az asztalos csinálni!

A görkorikerék előnye, hogy gumis, nem hagy semmi nyomot!

Előzmény: adchef (84)
rferi Creative Commons License 2006.10.21 0 0 85

Nekem meg még az jutott az eszembe ezzel a FERM esztergával kapcsolatban, hogy ha nincs is hozzá síktárcsa, akkor sem kell gépműhely!

 

Ugyanis a tárcsát magán a gépen kell leszabályozni, mert csak akkor nem fog ütni!

A gép főorsójának M20-as menete van, erre lehet vagy a menesztőt, vagy a gyári síktárcsát felcsavarni.

Én csináltam hozzá egy másik tárcsát, amire az esztergatokmányt szereltem fel.

Egy M20-as anyát felhegesztettem egy kerek, 4mm vastag vaslap közepére, felcsavartam a gépre, az ágyra felfogattam a szupportot, amit kölcsönbe kaptam egy barátomtól (ha jól emlékszem Wolfcraft), és a szupportba befogott gyorsacél késsel szabályoztam fel az egészet, hogy passzoljon a tokmányhoz.

Nem is üt!

 

Az esztergákhoz a tokmányfelfogó tárcsákat mindig a saját gépen szabályozzák fel!

adchef Creative Commons License 2006.10.21 0 0 84
Leng a kezem jelentkezem:)
Archivalo a lünettáról kép a 46. hozzászólásban.
Más: készülnek a tervrajzok az esztergáról, csak nem tudom hova tegyem őket fel, mert elég sok. Esetleg akit érdekel elküldhetem majd mail-ben. Még kb. egy hét mire kész lesz mind, ahogy szeretném, de aztán állok bárki rendelkezésére.
mlipee Creative Commons License 2006.10.21 0 0 83
Torrent oldalakon elérhető a Time-Life Books: The Art of Woodworking 1-25 sorozata pdf formátumban. Ebből és a ShopNotes újság ugyancsak bedigizett számaiból szoktam kivagdosni. A torrenten kívül van egy orosz oldal ahol megtalálható mindez és mellette rengeteg angol nyelvű ebook. A cím sajnos az előző újratelepítés után elveszett, eddig nem sikerült még újra megtalálnom.

mlipee
Előzmény: archivalo (82)
archivalo Creative Commons License 2006.10.21 0 0 82
mlipee!
Bocs a "pofátlankodásért", de honnan szeded ezeket a jó kis ábrákat??? Nem az első, és remélem nem is az utolsó lesz... De jó lenne tudni a forrást is.
Előzmény: mlipee (78)
archivalo Creative Commons License 2006.10.21 0 0 81
Köszi.
A "famenetvágós" megoldás ismert - a kisvakondban csekéyl 30 rugóért lehet kapni egy készeltet 1/2 és vagy3/8, vagy 3/4 collos kivetelben... A dickjnél (német webáruház) darabja 40-50 EUR (plusz 15,30 a szállítás) A kérdés csak azért merült fel bennem, mert anno domini, pont az Ezermesterben volt (fogalmam sincs, melyik oldt timer évjáratban, csak a cikk van előttem) egy cikk, amiben fúrógéppel meghajtot esztergálás során vágott a képen lévő jóember menetet, ileltve készített csvarhoronnyal díszitett gyertyatartót. (dák megmondja pontosan melyikben volt... ;o))) ) Ebben a cikkben volt az általam említett papirszalagos spirál felrajzolás is ismertetve - csak hogy ne idegen tollakkal ékeskedjek.
Előzmény: Maz (75)
rferi Creative Commons License 2006.10.20 0 0 80
Ez jó ötlet
Előzmény: halaloszto (72)
rferi Creative Commons License 2006.10.20 0 0 79

Zsinórral húzza.....

Hmmm....

Ez se rossz ötlet!

Előzmény: mlipee (78)
mlipee Creative Commons License 2006.10.20 0 0 78
Képek a csavartoszlop készítése felsőmaróval az esztergán témában.

Csavartoszlop

Csavartoszlop 2
Teaway Creative Commons License 2006.10.20 0 0 77

Hű, találtam vmit: oszolpon menetes szárral mozgatható szán (csak az oszlop része érdekel):

http://www.univerbau.hu/holz/uj_gepek/adagolo/HP32Juniorg.jpg

Merre találok ilyent, hol nézzek körül?

halaloszto Creative Commons License 2006.10.20 0 0 76
Az indusztrial barkacs megoldas a csavart oszlopra a kulon szanra felfogott felsomaro alkalmas kessel, amit egy menetes orso huz. A foorso fix attetellel kapcsolodik a menetes orsohoz, amit kezzel tekersz szep lassan.

vajk
Előzmény: Maz (75)
Maz Creative Commons License 2006.10.20 0 0 75
>Más: milyen ötletetek van menetvágásra, vagy csavart oszlop készítésére?

Kiskoromban lakott az udvarunkban egy öreg faesztergályos, majdnem 100 éves volt, amikor abbahagyta az ipart.
Ő az ilyen dolgokat egy menetmetszőhöz hasonló dologgal csinálta meg. Tehát nem hinném, hogy egykönnyen ez faesztergával megoldható lenne.
Előzmény: archivalo (56)
tereketa Creative Commons License 2006.10.20 0 0 74
http://www.vintageprojects.com/machine-shop/wood-lathe-treadle.html

Innen lehet letölteni a lábbal hajtható gép terveit
Gouranga!

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!