Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2001.09.14 0 0 103
Elnezest, Kedves Kenyeresek, hogy ide is beleszolok, bar nincs kenyersutom es nem is ertek hozza, de szeretnem megemliteni, hogy amenyiben ezekben a gepekben lehet sutni rozskenyeret is , ugy erdemes kiprobalni arabos dioval. Hihetetlenul finom a sult dio benne. A tesztat pedig atjarja a dio-olaj...ha egyszer veszek ilyen gepet, csak azert fogom tenni, hogy MO-n is hozzajussak ilyen kenyerhez.
AttiM Creative Commons License 2001.09.14 0 0 102
Kedves GPF!
Nagyon köszönjük a tanácsot!
Ég és föld a különbség!
Benne hagyva, melegentartó programon: puha, szivacsos, alja határozottan vizes (1-2 óra alatt kiszárad), utána is olyan 'tartós kenyér' állaga van.
Azonnal kivéve, kendőben, rácson: ropogós héj, belül puha, omlós, egyszóval: fantörpiszikus!

Most már jönni fognak a magosak és édesek is...

Annyi program van ezen a kenyérsütőgépen, nem is igen tudni, hogy mire valók (vagyis, hogy mi a lényegi különbség közöttük): pl. van ilyen, hogy Szendvics-program. Hogy ez mire való?

Köszönjük még1x!
AttiM

Előzmény: GPF (101)
GPF Creative Commons License 2001.09.10 0 0 101
Szia, üdv a körben!

Recept ügyben nézd meg a Süssünk otthon-os linket!
A cukor elősegíti a héj képződést. A kalács fokozat épp hogy kevesebb ideig süt, mert sok a cukor a tésztában.
Biztos, hogy működik a sütési fokozat állító? Nekünk egyszer elromlott.
Mi nem hagyjuk benn a kész kenyeret, épp azért, mert sokat veszít a ropogósságából. Azonnal kivesszük, kendőcskébe bebugyoláljuk, rácsocskára ráállítjuk!

Ha gondolod, küldhetek mailben pár receptet. Word-ben van, akkora, hogy pont elfér egy 9*13-as fotoalbumban.

Előzmény: AttiM (100)
AttiM Creative Commons License 2001.09.10 0 0 100
Sziasztok!
Egy hete boldog tulajdonosai vagyunk egy olcsó kenyérsütőgépnek.
Sajnos nagyon kevés a recept hozzá, az is elég nehezen értelmezhető...
Gyors tapasztalatok:
- porélesztővel mindig stabilan jól megkelt. Valódi élesztővel általában beesik a teteje.
- normál kenyérsütésnél még a legbarnább fokozatban se túl sült. Nekünk pont jó, de aki sültebben szereti? (Pl. ugyanaz a program kalács-tésztával (cukor benne és tej) sokkal barnább lesz a végeredmény...)
- amikor kivesszük (igaz, benne hagyjuk még fél-egy óráig melegentartó programmal) mindig vizes az alja. Van ötletetek?
- a lényeg: a kenyér nagyon finom! Még meg kell tanulni 'cicomázni' ezzel-azzal.

AttiM

Mulan Creative Commons License 2001.09.05 0 0 99
Mi meg direk teszünk egy kis sót meg cukrot a folyadékba, amiben felfuttatjuk a tejet. Én úgy tanultam, az élesztő szereti a sót is, illetve szereti, ha minél gazdagabb a kajája.
Előzmény: GPF (98)
GPF Creative Commons License 2001.09.05 0 0 98
Én is úgy tudom, hogy a só hátráltatja az élesztő működését.
Előzmény: zordon_ (97)
zordon_ Creative Commons License 2001.09.05 0 0 97
Nem lett belőle szénpor, sem lepény. Kb. másfél centi magas jó tömör eléggé betonkemény kenyér lett (még meg sem égett bár lehet hogy ügyi volt a sütőgép). Annyira, hogy beletörtünk egy kést.

De annyira pipa voltam a saját hülyeségemre, hogy végül is két nap szárítás után felkockáztuk, és levesben megettük.

Szóval szárított zsemlekocka lett belőle :)

De ne próbáljátok ki otthon, mert háromnegyed órán át ütögettem és rázogattam a kivehető sütőformát hogy kijöjjön belőle :)

Még valami sok helyen látom, hogy a kovászba már beleteszitek a sót. Én úgy tudom hogy nem szabad, csak köré, ha van benne só, beesik a teteje, sőt néha nem is kel meg rendesen a kenyér. Ez igaz?

Előzmény: Törölt nick (96)
Törölt nick Creative Commons License 2001.09.05 0 0 96
Ne csigazz mert nem tudok aludni! Mi lett belole?
Előzmény: zordon_ (94)
GPF Creative Commons License 2001.09.05 0 0 95
Hozzám képest nem ellenkező a nemed. Nézd meg a Konyhatrükkökben írt linket, ott a teljes Süssünk otthon receptgyűjteménye megvan.

Lepény? Szénpor?

Előzmény: zordon_ (94)
zordon_ Creative Commons License 2001.09.05 0 0 94
Sziasztok kenyérsütők!

Hát... Elnézgettem itt a teljes fórumot, végigolvastam és végignéztem az összes linket...

Azért úgy érzem többségében nők/hölgyek vagytok. Akkor most mit szóljak én, a magam 27 évével ellenkező nemmel, akinek ott figyel a konyhaasztalon a kenyérsütőgép (noname fajta, de nem esik be a kenyér teteje bibiii).

Eddig mindig a géppel kapott recepteket használtam. Egészen addig amíg a cicáink úgy nem döntöttek, hogy kiváló játékszer egy hétvégére (utána vasárnap éjszaka hazajövetelkor összesöpörtem a centis fecniket, és kidobtam).

Szóval nem volt receptem, a gép egy hónapja szunnyad. Kínomban mindent és mindenhol kerestem a neten, aztán csak megtaláltam a Tisztelt Társaságot.

Mulan! Gratula a honlapodhoz, most szépen sorban végig fogom próbálni a receptjeidet!

Nekem is lenne egy érdekes kérdésem. A kenyérsütő alján egyszer kihagytam a dagasztókart, szépen beletettem mindent, beprogramoztam másnap reggelre.

Lehet tippelni, mi lett belőle? Nem hinném hogy eltaláljátok.

Előzmény: Mulan (93)
Mulan Creative Commons License 2001.08.29 0 0 93
Off: Olyan öreg lennél?:-)))
On
Szerintem is valami élesztőféle volt az is: egyszer valakinek sikeresen megbuggyant a lepénynek való kásája, és azután mindig eltettek belőle egy kicsit:-)))
Előzmény: GPF (92)
GPF Creative Commons License 2001.08.29 0 0 92
Ez annyira mellbe vágott, hogy aludni sem bírtam, s egész éjjel a Süssünk otthon-t magoltam. Idézet:

"Régen a kenyérsütéshez háromféle úton nyerték a tészta lazításához szükséges erjesztő anyagot.

A 'morzsóka' az előző kenyérsütéskor a kovászból kivett anyag. Annyit vettek ki és szárítottak meg, amennyi a következő kenyérsütéshez szükséges volt.

A 'kovász' az előző kenyérsütéskor, a dagasztóteknő faláról lekapart nyers kenyértészta, amelyet megszárítottak, felhasználás előtt pedig beáztattak.

A 'sütnivaló'-t fél vagy egész évre előre elkészítették. Anyaga: hat marék tisztára mosott zab, három marék száraz komló, egy nagy szakajtó búzakorpa, egy közepes tál friss, megkelt kenyértészta.
A zabot, a komlót nagyobb méretű (10 literes) fazékba tették, kellő mennyiségű vizet öntöttek rá és háromnegyed órán keresztül forralták, többször megkeverték, majd lehűtötték, összekeverték a tésztával és összedolgozták. A kész tésztából dió nagyságú darabkákat szakítottak, majd megszárították. Nyáron a napon, télen a kemencében. Vászonzacskóban, szellős helyen tárolták."

Idézet vége.
Na, én ebből sok mindent nem értek.
1. Hogyan készült az első?
2. A fenti három dologból mindegyi kellett, vagy csak valamelyik?
3. Mennyik azok a kellő mennyiségek?

Valamint továbbra is van egy olyan sejtésem, hogy ezekkel a módszerekkel is az élesztőgomba továbbélését és szaporodását érték el, tehát nem tudom, hogy megoldás-e a felmerült problémára.

A könyv is megemlíti lehetséges lazítóként a sütőport és a szódabikarbónát. Ezek vegyszeres lazítók. Lehet, hogy működnek, de biztosan tömörebb, kevésbé kelt kenyér készül velük. A szódabikarbóna sav hatására képez széndioxidot, ami felfújja a tésztát, ezért ehhez kell egy kis citrom vagy kefír vagy joghurt vagy aludttej vagy író.

Előzmény: Mulan (91)
Mulan Creative Commons License 2001.08.28 0 0 91
Hiába, a kor...:-))))))
Előzmény: GPF (90)
GPF Creative Commons License 2001.08.28 0 0 90
Elfelejtettem.
Előzmény: GPF (89)
GPF Creative Commons License 2001.08.27 0 0 89
Megnézem holnapra. Meg a kenyérsütő örömére más ilyen sütős könyveket is vettem, de azok nem ilyen jók.
Előzmény: Mulan (88)
Mulan Creative Commons License 2001.08.27 0 0 88
Sajnos azt elég régen nem találom, remélem nem adtam kölcsön feledésbemenősen. Eddig az Eleink ételeiben meg a Gasztronómiánk krónikájában néztem, de azokban nincs.
Előzmény: GPF (87)
GPF Creative Commons License 2001.08.27 0 0 87
Maláta rémlik nekem is, meg zab.
Tényleg, mintha én is olvastam volna valami ilyesmit. Talán a Süssünk otthon c. könyvben.
Előzmény: Mulan (86)
Mulan Creative Commons License 2001.08.27 0 0 86
Az már a "gyári" - vagy legalábbis sörgyári - élesztő feltalálása után lehetett, amikor azért még nem lehetett minden sarkon bagóért kapni.

A még régebbi régi időkben valami liszt-víz keveréket hagytak megerjedni, de még nem volt időm pontosan utánajárni. Maláta rémlik.

Előzmény: GPF (85)
GPF Creative Commons License 2001.08.27 0 0 85
Szerintem abban is van élesztő, csak egyszer tették bele, és az szaporodik tovább.
Mint a kefír.
Előzmény: Mulan (84)
Mulan Creative Commons License 2001.08.24 0 0 84
Sörélesztőre gondolsz? Próbálkozz sörgyárban.

Namost: régen élesztő nélkül csinálták a kovászt, ha egyszer rávették a masszát, hogy erjedésnek induljon, abból szárítottak és tettek el a következő alkalomra. (Ez volt a "sütnivaló", és volt baj, ha elfogyott valakié) Hétfőre utánajárok a massza összetételének, valamelyik "történelmi" szakácskönyvemben csak benne lesz.

Előzmény: jonatán (76)
jonatán Creative Commons License 2001.08.23 0 0 83
Köszi nekem pont az élesztő gombával van a bajom, a sütőpor nem hinném , hogy elég a kelesztéshez és egyébként is búzaliszt van benne, ami szintén nem jó nekem, szódabikarbónával meg ugye nem lehet kenyeret csinálni. : (((
Előzmény: GPF (82)
GPF Creative Commons License 2001.08.23 0 0 82
Az élesztő növényi. Illetve gomba.
Helyette korlátozottan lehet sütőport is használni, de nem tudom, az jobb-e.
Előzmény: jonatán (76)
joy Creative Commons License 2001.08.18 0 0 81
Kérdezd meg, hogy csinálja, és körmöld ide lécciii!
Előzmény: Oszi (0)
szervező Creative Commons License 2001.08.18 0 0 80
Margit körúton a Kisrókus utca környékén van egy malomipari szaküzlet, ha jól emléxem 100 Ft körül volt. Vagy 110?
Itt árulnak adalékokat is, amitől ilyen meg olyan lesz a kenyér, de én épp az adalékok miatt nem eszem bolti kenyeret.
Inkább morzsálódjon, semmint telenyomjam a bendőmet E367-tel és állományjavító antioxidánsokkal ;o))))
Jozsó Creative Commons License 2001.08.15 0 0 79
Hali,
pár hete van kenyérsütő gépünk, most kísérletezünk. Az első cél egy fehérkenyér kidolgozása, ha ez megy akkor jöhetnek a variációk. A mai prototípus nagyon finomra sikerült, csak morzsálódik. Szerintem az alkalmazott finom liszt - rétesliszt kombinációban nincs elegendő sikér ami összetartsa.
Ebből fakad a kérdésem is. Nem tudja valaki, hogy hol lehet bpesten kenyér lisztet kapni? És mennyiért?
jonatán Creative Commons License 2001.08.10 0 0 78
Köszi Nerdy, Mulant már ostromoltam ez ügyben sajnos ő se tudja. :((((
Előzmény: Nerdy (77)
Nerdy Creative Commons License 2001.08.09 0 0 77
Nekem van kenyérsütőm, de élesztő nélküli sütésről még nem hallottam, a növényi élesztőt meg el sem tudom képzelni, hogy mi lehet.

Mulan most szabin van, ő MINDENT tud, ebben is biztosan tud segíteni neked, csak várjál mig visszjön közénk.

Nerdy

jonatán Creative Commons License 2001.08.09 0 0 76
Sziasztok!

Nekem még nincs kenyérsütő gépem, de szeretném tudni, hogy élesztő nélkül hogyan lehet kovászt csinálni és valaki ismeri-e a növényi erjesztőt, hogy az micsoda?

Köszike.

ladyzso Creative Commons License 2001.08.08 0 0 75
ladyzso Creative Commons License 2001.08.02 0 0 74

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!