Keresés

Részletes keresés

L. Chen Creative Commons License 2002.01.21 0 0 204
bedugtad a kezed, hogy nem fűti-e túl?
az ártalmasabb az élesztőnek, mint a hűtőszekrény.
Előzmény: julian7 (203)
julian7 Creative Commons License 2002.01.21 0 0 203
Többször emlegettétek már azt, hogy minek az a sok élesztő. Nos, nem is olyan rég még azzal töltöttem az időmet, hogy kiderítsem, miért nem akar megkelni a tészta a jó öreg Hauser Bread Master nevű berendezésben. Az általános hibakeresési módszert alkalmaztam, amely abból az axiómából indul ki, hogy a berendezés bizonyára működik, csak én vagyok a balfék. Rendszeresen a "francia" programot használtam, mert ez volt a leghosszabb (három és fél óra)

A tészta rendszerint valamelyest megkel, de lapos marad, és nehéz, mint a féltégla (hmm, most jut az eszembe, hogy a formája is olyan ;-). Már a manuális gyúrást is kipróbáltam, de ott sem volt valami fényes az eredmény.

Egyszer meguntam a dolgot, és sütés elindítása előtt leállítottam a gépet, és hagytam még húsz percet, percenként kb. 10 másodpercre bekapcsolva a sütés programot. Az első 10 percben szépen jött fel a tészta, aztán kicsit belassult, és végül nem egy könnyű, de finom kenyér keletkezett.

Akkor most a készüléket kell eldobni, vagy ne kísérletezzek mással, csak búzaliszttel?

GPF Creative Commons License 2002.01.21 0 0 202
Víz vagy tej: 300 ml
Vaj: 3 ek
Tojás: 1
Búzaliszt: 540 g
Főtt, tört burgonya:90 g
Cukor: 2 ek
Só: 1 tk
Élesztő: kb. 1,5-2 dkg friss.

Ez az eredeti.

Kicsit kevesebb vajat tettem bele, s az élesztőt felfuttatom cukros langyos vízben. Ez pont megvan addig, amíg a többi cuccot előkészítem.

Nagyon puha belű, ropogós héjú, könnyű kenyér lesz belőle.

Előzmény: RodrigeZZ (201)
RodrigeZZ Creative Commons License 2002.01.21 0 0 201
recipe???
Előzmény: GPF (200)
GPF Creative Commons License 2002.01.21 0 0 200
Na, én nem csináltam kovászt.

Viszont csináltam egy gyorsprogramos krumplis kenyeret, s a csekély 2h20min alatt is kidagadt az edényből, pedig nem volt benne sok élesztő. Tök jó lett, tudom ajánlani, ha valakinek gyors kenyér kell, meg van egy kis maradék krumplipüré.

rouhun Creative Commons License 2002.01.21 0 0 199
sziasztok.
Van 1 BOMANN nevü kenyérsütöm.Amikor vettem nem adtak hozzá semmi receptet,,igy csak probálgatom a sütést,kissebb nagyobb sikerrel.Ha valaki ismeri ezt a tipust,és van jól bevállt kenyér,,gyümölcskenyér,,kalács receptje,,kérem a mail cimemre küldje.
julian7 Creative Commons License 2002.01.21 0 0 198
A Doktor Ötker egyszer kiadott egy Pikáns Falatok nevű szakácskönyvet, ami a tésztaféléket ecseteli bő lére eresztve. Az elején, a kezdőknek szóló (tanácsadó) részben itt is megemlítik a kovász készítésének fortélyát. Rozslisztből, de hát a szakácsok sosem voltak precíz emberek (a műszerészvizsgámon 3 tized milliméter miatt kaptam kettest).

Röviden: fogunk 100g lisztet (tíz deka, legyen ez egy egységnyi liszt), és hozzá 100ml langyos vizet (egy deci, legyen ez egy egységnyi folyadék). Ezt egy edényben keverjük jól össze, takarjuk le ruhával, és rakjuk műanyagzsákba. Ezt szobahőmérsékleten kelesszük egy napon át. Ekkor keverjünk hozzá még egy egységnyi lisztet és egy egységnyi folyadékot, megint letakarva bele a zsákba, és pihi újabb 24 órán át. A harmadik napon keverjünk hozzá két (!) egységnyi folyadékot és lisztet (mit szólna ehhez Fibonacci?), és jöhet az újabb egy napos kelesztés.

Ezt a kovászt hűtőben 1-2 hónapig eltehetjük, és a következő kovász alapja lehet. Ilyenkor (bár arányokról itt már szó sincs) már hipp-hopp 18 óra alatt kész is az újabb kovász.

Előzmény: GPF (194)
julian7 Creative Commons License 2002.01.21 0 0 197
Sikerült ebből a Sütnivaló nevű kenyérlisztből szerezni a Metróban. Nekem 5kg-s kiszerelésű volt az egységcsomag. Az ára sem volt eget rengető, 447 Ft-ra emlékszem a jobb sarokban.

Ami az érdekes: eddig ez volt a legjobban megkelt kenyerem rövid (ám rendszeres) kenyérsütési pályafutásom alatt.

Előzmény: raistlin (185)
GPF Creative Commons License 2002.01.17 0 0 196
OK, kíváncsi vagyok!

Azt hiszem, én is megpróbálom.

Előzmény: raistlin (195)
raistlin Creative Commons License 2002.01.17 0 0 195
Köszi! Ha ma elkezdem, akkor a hétvégére kenyér is lehet belőle. 8-)
Majd vasárnap referálok.
Előzmény: GPF (194)
GPF Creative Commons License 2002.01.17 0 0 194
Lisztből és vízből lágy tésztát készített. Ezt lefedve közel 2 napig pihentette. (Kelesztőtálban)
Egy kicsit erjedt szaga lett, s meg is kelt. Még liszt hozzáadásával kemény tésztát csinált, azt is pihentette pár órát. És kész.

Ennek a tésztaszerű valaminek kb. a harmadát, fél ökölnyit tett a kenyérbe. A maradékot lehet pótolni, pár nap alatt a hűtőben újra működöképes.

Olyan lisztet érdemes használni, amilyen lesz a kenyér.

Előzmény: raistlin (193)
raistlin Creative Commons License 2002.01.17 0 0 193
GPF!

Kérlek, részletezd. A múltkori leírás egy kicsit hosszú procedúrának tűnt és nem volt türelmem nekiállni.

Előzmény: GPF (192)
GPF Creative Commons License 2002.01.17 0 0 192
Kolléga csinált kovászt élesztő nélkül. Kicsit egyszerűbben, mint írtam a múltkor. Sikerült a kenyér vele!

Tehát élesztő nélkül, jó minőségű, kenyérhez megtévesztésig hasonló kenyeret készített. Nem tudom, ez a Candidásokat nem érinti-e. Azért persze erjedés volt a folyamat során.

Nerdy Creative Commons License 2002.01.13 0 0 191
Sziasztok!

Régen jártam erre, de nálunk most lakásfelújítás van és a kenyérsütés szünetel, na, de majd ha kész az új konyhám én is bevetem magamat.
Minden receptet, ötletet, tanácsot felírtam, mert bizony nekem is sokszor beesett a teteje.
Nekem Severin nevű gépem van.
Nagyon finom még a benne sütött gyömbéres kalács is.

További jó sütést mindenkinek !

Előzmény: GPF (190)
GPF Creative Commons License 2002.01.09 0 0 190
Na! Egy újabb megszállott?

Régebben írtam egy orosz feketekenyér receptet! Próbáld ki!

Kollégának a hűtőben 12 óra alatt megkelt a tészta, finom lett a kenyér, de nem savanykás.

Előzmény: xmarcell (189)
xmarcell Creative Commons License 2002.01.09 0 0 189
Pár hete én is így csinálom: ég és föld!
Tulajdonképpen az a gond, hogy az egyszerűbb gépek nem készítenek kovászt és ez nagyon rontja a minőséget. Ezt helyettesíti az a művelet amit te is írtál.
Azonban, tudomásom szerint a hűtő az túl hideg. A kovász lényege, hogy só nélküli előtésztát készítünk amelyet 32C-on 1ésfél-két órát érleljük vagy hűvös helyen (16-18C-on) 10-12 órát.
Ezután hozzátesszük a fennmaradó hozzávalókat (beledobáljuk a gépbe) és kisütjük a kenyerünket egy rendes kenyérkészítő programmal.

(A kovászkészítés, nem csak azért fontos hogy segítse a gombák elszaporodását. A savak képződésének hosszabb idő kell, ennek a koncentrációja csak így lesz megfelelő. A savak lassítják a kenyér öregedését, a tészta homegenitását növeli, csökkenti a morzsálódást és persze fontos zamathatásuk is van.)

xMarcell

Előzmény: xmarcell (187)
GPF Creative Commons License 2002.01.09 0 0 188
Kolléga kísérletbe kezdett. Azt írta a kenyérenciklopédia, hogy a tészta hidegben is megkel, csak lassabban, s ilyenkor több ideje van az élesztőnek dolgozni, savanyodni. Mivel ő is savanykás kenyeret szeretne, a következőket teszi:
A géppel kikeverteti a tésztát. Azt nem tudom, hogy egyszer vagy kétszer. Ezután kiveszi és a hűtőbe teszi. Vár másnap reggelig (ez 8-10 óra), majd a sütő programon megsüti.

Ha végrehajtotta, beszámolok az eredményről. De Te is kipróbálhatod.

Előzmény: xmarcell (187)
xmarcell Creative Commons License 2002.01.08 0 0 187
Sziasztok!

Tudja valaki, hogyan kell igazi törtbúzás német (savanykás) feketekenyeret készíteni?
Mitől lesz savanyúbb tovább kelesztem a kovászt?

xMarcell

GPF Creative Commons License 2002.01.08 0 0 186
Nem tudom, hogy egy sima lisztben nincsenek-e adalékok. Meg az élesztőben. Na mindegy.

Tegnap véletlenül összekevertem két lisztet, s teljes őrlésű rozsliszt helyett teljes búzalisztet adtam a kenyérhez. Kétszer akkora lett, kevésbé tömött és nagyon finom. Most majd a kettő keverékét is kipróbálom.

Régebben volt itt szó arról, hogy hogyan lett az első kovász, meg hogy lehet-e élesztő nélkül sütni. Na, találtam erre vonatkozóan valamit:

Francia első kovász:
Egy csésze lisztet keverjünk el 5 ek. vízzel, majd gyorsan gyúrjuk tésztává. Takarjuk le fóliával, majd tegyük félre szobahőmérsékleten 2-3 napra. Ekkorra a tészta megemelkedik, és szürkés színű lesz.
Az esetleges kérget szedjük le és dobjuk ki. Keverjünk a tésztába fél csésze langyos vizet, hogy pasztát kapjunk, majd adjunk hozzá másfél csésze lisztet. Dolgozzuk össze, majd lisztezett felületen dagasszuk, amíg szilárd nem lesz.
Tegyük tálba, fedjük le fóliával és megint hagyjuk 1-2 napig szobahőmérsékleten állni.
Ha van kéreg, azt megint szedjük le. Ami megmarad az a kovász.

Előzmény: raistlin (185)
raistlin Creative Commons License 2002.01.07 0 0 185
Na itthon vagyok, kezemben a kilós csomag. Aszongya hogy: Alföldi Gabonaipari RT, Törökszentmiklós

Sütnivaló
Kunsági Gabonaőrlemény, hzi kenyérsütéshez, félbarna
Összetétel: búzaliszt, rozsliszt, szárított élesztő, búzaglutin, növényi zsiradék, amiláz készítmény, citromsav, tejsav és aszkorbinsav

Hááát, igen, van benne pár E-betű. Lehet, hogy mégse ajánlgatom olyan lelkesen, mint eddig.

Egyébként a vak tyúk is talál szemészt - elv működik nálam. Eddig tényleg véletlenül botlottam bele a különböző kenyérlisztekbe. Mintaboltban még sose jártam. It Miskolcon nem is mennék vele semmire. Nagymama onnan veszi - illetve viszik neki. A legkisebb kiszerelés 15 kg. Próbálgatáshoz egy kicsit sok. :-)

Előzmény: GPF (184)
GPF Creative Commons License 2002.01.07 0 0 184
Hát, azt hogy vegyi anyagokat használnak a kelesztés elősegítésére, és azok visszamaradnak.
Olyan nagyon nem zavar, de pl. az egyik előnyét abban látom az otthoni sütésnek, hogy tudom, mit eszem.

Azért irigyellek ám! Amerre jársz, mindenfelé kenyérlisztekbe botlasz. Én meg nem találok.

Előzmény: raistlin (183)
raistlin Creative Commons License 2002.01.07 0 0 183
Most a munkahelyemről írok, este 7 után majd otthon megnézem a pontos összetételét. A sütési időről biztos, hogy nem ír semmit. Eddig 1 kenyér és 1 adag zsemle készült belőle, finom, jó állagú, emészthetőségével sincs baj. Mi rosszat írtak róla?
Előzmény: GPF (182)
GPF Creative Commons License 2002.01.07 0 0 182
Most olvastam egy cikket a tésztákról. Abban szó van az "önkelő" lisztekről. Nem sok jót ír!

Mi van abban a gabonaőrleményben? Rá van írva? Rövidebb sütési időket javasol, mint a megszokott élesztős?

Előzmény: raistlin (179)
KelemenGy Creative Commons License 2002.01.07 0 0 181
Sziasztok!
Most találtam egy malomipari boltot a Soroksári út- Tóth Kálmán u. sarkán. Ez a Haller és a Vágóhíd u. között van. Ha Soroksár felől jössz rá is lehet látni az üzletre. Nagyon sokféle lisztjük van, lisztérzékenyeknek is van mindenféle áru + gabonapelyhek, levestészták, stb. Én most vettem ott kenyérlisztet (1 kg: 61 Ft, BL80). Ma fogom kipróbálni. Nyitva: Hétfőn és Pénteken: 7.30-17.00, K-CS: 7.30-18.00.
Mulan Creative Commons License 2002.01.07 0 0 180
Sajnos, régi tapasztalat, hogy az egyes malmok lisztje nem egyforma, meg - mondjuk ez érthető - évenként is változhat a minősége. (Attól még mind benne van a szabványban) Volt, amikor direkt a kisalföldit vettük, most éppen nem...
Előzmény: raistlin (177)
raistlin Creative Commons License 2002.01.04 0 0 179
vettem a Metro-ban "Kunsági Gabonaőrlemény Házi kenyérsütéshez" fedőnevű félbarna lisztfélét. Itthon vettem észre, hogy az élesztő már eleve bele van keverve, nosza ki is próbáltam. Nekem bevált, 60dkg liszthez 3,5 dl víz, 1 ek ecet + só

Kellemes és szép is. Akinek nehézségei vannak a "beesett" tetejű kenyérrel, annak nyugodtan merem ajánlani, még lisz/víz arányok is rá vannak írva 40/60/80/100 dkg-os kenyér készítéséhez.

B37 Creative Commons License 2002.01.04 0 0 178
Naszoval. eddig csak irigykedve olvastalak benneteket, de NEKEMISVAN.

Hauser. A Jesszuska hozta.
És becses előzetes segítségetekkel még a sütéssel sincs sok gondom. En tönkölybúza lisztre gyúrok:-) hogy stilusos legyen.
Nyami

raistlin Creative Commons License 2002.01.02 0 0 177
B.Ú.É.K. Mindenkinek!

Egy kis kritikával kezdeném: az ünnepek alatt kipróbáltam a kisalföldi finomlisztet (sima fehér) a szokásos kukoricás kenyeremhez. Pocsék lett. Ugyanolyan liszt/víz arányban keverve, mint a komáromi liszttel szoktam - egy híg trutyi lett a tészta és a kész kenyér "szalonnás" lett.
Más is próbálta már? (Gondolok itt a dunántúli topictársakra.)

GPF Creative Commons License 2001.12.19 0 0 176
A teljes őrlésű búzaliszt a Graham.
Van Graham, ami kb. annyiba kerül, mint a sima liszt és van bio teljes őrlésű, ami kétszer annyi. De az bio.
Előzmény: Öcsibácsi (173)
KelemenGy Creative Commons License 2001.12.19 0 0 175
Nemigen szoktam méregetni. Kicsit több, mint a felét belerakom.
Előzmény: GPF (172)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!