" A szőlőhegyi területemre telepített kákival, hatalmas fügékkel, nagy babérral én is közelítem lassan a két évtizedes jelenlétet, mégis csak olyanoknak van pl. fügéje a közelben, akiknek egyébként is volt, vagy lenne.
Ha azt mondom, hogy "Magyarországon vagyunk", akkor ezzel egy bizonyos attitűdre utalok. Itt szigorúan tilos "kilógni a sorból". Ha van valamilyen növénykülönlegesség valahol, azt esetleg elmennek megnézni, "elzarándokolva" oda, mint valami kegyhelyre. Az ott van, az valami különcé, aki olyan bolond, hogy "ilyenekkel foglalkozik", aztán mindenki hazatér és teszi a dolgát tovább, ahogy szokta, legfeljebb néhány hasonló "különcben" indít el olyan gondolatokat, hogy neki is lehetne valami hasonló. Itt a topicban mi mind ilyen "különcök" vagyunk. De a mi törekvésünk itt az, hogy megpróbáljuk kialakítani azt a mentalitást, ami nem így közelíti meg ezeket a dolgokat. Különcnek lehet tekinteni azt, aki a háza köré középkori várat épít, vagy veteránautó tulajdonos, stb. De a nálunk meghonosítható, kiemelkedően hasznos növények terjesztését bizony nem ilyen szemlélettel kellene megközelíteni.
"Ember, ha ilyet ültetsz, nem fogsz már kilógni a sorból". Igyekezz, mert, ha időben nem ültetsz, Te fogsz kilógni a sorból, mert mások megelőznek!"
Ezen a fórumon olyan, teljes mértékben, vagy korlátozottan téltűrő, nálunk még kevéssé ismert gyümölcsfajok hazai termesztésével kapcsolatos tapasztalatokat, gondolatokat, ismereteket oszthatunk meg egymással, melyek feltétlenül érdemesek lennének a magyarországi meghonosításra. Néhány hobbikertész már rendelkezik ezen növények néhány példányával, ezért szándékunkban áll e példányok felkutatása, a tulajdonosok tapasztalatcseréje. E fajok közül a legjelentősebbek és legérdemlegesebbek a kivi, a káki/hurma/datolyaszilva (diospyros kaki), a füge, a jujuba (ziziphus jujuba) és a pawpaw (asimina triloba). Ezek mindegyike teljesen rezisztens, tudomásunk szerint semmiféle növényvédelmet nem igényel, így megvalósítható velük a biotermesztés. A füge és részben talán a káki kivételével mindegyik teljesen télálló. Éppen a füge korlátozott fagytűrése miatt elengedhetetlen, hogy foglalkozzunk az éghajlattannal, különösképp a mikroklímát alakító tényezőkkel, mert ezek ismeretében belátható, hogy a fügét is az ország jelentős területein megfelelő biztonsággal lehet termeszteni. A topik feladata a tanácsadás, helyes művelési példák, modellek bemutatása is. Bárki beszélhet sikereiről, de akár esetleges eddigi kudarcairól is, ez esetben célunk a megoldás együttes keresése, azonban nem lenne jó, ha ez a jobb sorsra érdemes, azaz akár nagyüzemi ültetvény céljából meghonosításra érdemes növényeknek a valóságtól eltérő, negatív propagandát eredményezne. Sajnos nagyon makacs, közkeletű tévhitek akadályozzák ezen gyümölcsfajok hazai elterjedését, éppen ezért célunk e tévhitek lerombolása, néhány sikeres magyar mintaültetvény és elszórt házikerti példák bemutatása által. A már létező mintaültetvények bemutatásával szeretnénk egyfajta mintát adni a magyar kertészeti, gyümölcstemesztési szakma kezébe. A jelenlegi helyzet sajnos az, hogy több évtizedes lemaradásban van a szakma ezen gyümölcsfajok meghonosítását illetően, konkrétan sehol nem foglalkoznak a honosítással. Ez köszönhető részben az e növényekkel kapcsolatos makacs fagyérzékenységi hiedelmeknek, valamint Magyarország klímatényezőinek totális félreértelmezésének.
Az eddigi csekély elterjedtség jelentős részben köszönhető a különböző hazai kertészetekből beszerzett megbízhatatlan, rossz minőségű szaporítóanyagnak is. Ez különösen nagy gondokhoz vezethet egy olyan kétlaki növény esetében, mint a kivi, amelynél jelentős számú vevőréteg kizárólag hímnemű növényekhez jut hozzá a nem létező önporzó néven, vagy hamisan, különböző neműekként forgalmazva. Ezért célunk a megbízható beszerzési források felkutatása, a megfelelő tulajdonságú példányok házi, vagy esetleg kertészeti szaporítása, egymás közötti cseréje.
Foglalkozunk még a hagyományos gyümölcsfajok rezisztens fajtáinak szelektálásával, vagy régi, feledésbe ment, de jó és ellenálló fajták újraélesztésével is. Szeretnénk szakmai útmutatást adni olyanoknak is, akik belevágnának új fajokkal, fajtákkal az üzemi méretű termelésbe is. Azt várjuk, hogy a topik leendő résztvevői az itt megszerzett ismeretek aktív terjesztőivé is válnak, felgyorsítva ezek magyarországi meghonosítását.
Attila Labdarúgás! :)) A radar szerint Észak-Somogyban, Marcalitól keletre, bár lehet Marcali fölé is belóg, órák óta egy helyben áll egy zöldes pacni, amiből elvileg órák óta havaznia kell elég rendesen! http://met.hu/loop.php?almenu_id=weather&pid=kepek&pri=3&id=brod&w=504 Ez a radar linkje! Te mit tapasztalsz, vagy milyen infóid vannak arról a részről, ami a zöldes-kékes pacni alatt van?
Szia! Itt még van egy kevés hó (Szeged - tudom, Te tudod, de van aki esetleg nem), délután is szállingózott, de két hét múlva itt van március!!! Kezdődik a TAVASZ!!!
Mondok néhány olyan anekdota- jellegü adatot a kanizsai állomáshoz.
A híres 85-ös telet sikerült a kanizsai reptéren töltenem a haza védelmében, ez kb. 2 km-rel délebbre van, mint az állomás, de ugyanabban a völgyben. Marha hideg volt, ablakhőmérővel is mértünk -28-at, mellé még viharos északi szél, a sz.r is belénk fagyott, pedig mindent felvettünk, ami a szekrényben volt.
A másik, h. ha az egész megyében nincs köd, Kanizsa ny-i részén Sormásig akkor is van. Volt olyan éjszaka, h. a kutyával mentem le szoliba a laktanyából, a lámpafényben a kutya farka még látszott, a feje már nem. Látótávolság ugy 2 m...
Biztos voltam benne, hogy ezt fogod reagálni! Szerencsére tökmindegy hogy szerinted fagyzug-e vagy szerintem fagyzug-e, de ha vizsgálod egy ideig részletesen, meg fogod látni! Derült, szélcsendes éjszakákon az rh-ja gyakran ugyanannyi, mint az iklódbördőcei vagy kanizsai állomásénak! Gyakori, hogy derült estéken talajmenti köd ül be oda! Ennél több bizonyíték nem kell!
"Azzal még semmi baj nincs, hogy a hozzászólások egy jelentős része azt kívánja sugallni, hogy Zala megye a legszuperebb és legjobb klímájú vidék egész Közép-Európában (bár állítólag nincsenek jelentős térségi különbségek az országban)"
Pedig ha így lenne, ezzel kéne, hogy a legnagyobb baj legyen.
NEM KÍVÁNJA AZT SUGALLNI, EGÉSZEN MÁST AKAR SUGALLNI, SŐT HATÁROZOTTAN ÁLLÍTANI!
ninovarga 2007. 01. 23.
"... A hideg zalai dombokat illetően, a fügével kapcsolatban írt klímamegfigyeléseim nem ismernek hideg dombokat és nem helytálló a dombok vonatkozásában országrészek szerint különbséget tenni. A légkör alsó rétegeinek sajátos hőmérsékleti rétegződése van, a legnagyobb hidegeket okozó derült, szélcsendes éjszakákon. A völgyszint feletti 40-50 méteres szint nagyobb hőmérsékletkülönbséget mutat helyileg mint akár az ország nagy távolságon belüli lehetséges eltérései. A dombok ennélfogva hihetetlen termőhelyi lehetőséget kínálnak.
vizizé 2007. 07. 09.
"Fantasztikusak...
Melyik részén vagy az országnak??"
ninovarga
"Egy zalai dombon, de az ország bármely részén lévő hasonló dombon lehetne."
ninovarga 2007. 11. 03.
Dombvidékeink sajátos, rendkívüli változatosságot mutató mikroklímája adta lehetőségeinek ésszerű hasznosításához a szinte nem, vagy éppen csak létező agroklimatológia tudományágon belül is még egy olyan külön aldiszciplinának kellene kifejlődnie, mint amilyen a limnológia az élővizek tanulmányozására. Akinek van szeme ahhoz, hogy értelmezni tudja az éghajlati hatásokat az egyes növények fejlődésén, fenológiáján keresztül, világosan látja azokat a hatalmas különbségeket, amelyeket egészen kicsi távolságokon belül a mikroklíma, egyébként műszerekkel is jól kimutatható eltérései okoznak.
Emellett időnként azt is bemutattam, hogy ez a hidegnek kikiáltott országrész semmilyen évszakban nem mutat lemaradást a fenológiában a melegnek kikiáltott országrészek analóg pozícióival szemben. Sőt... De talán ez is egy bocsánatos bűn egy totálisan félrevezetett Magyarország népének segítségére.
Nem is győztem exkuzálni magam emiatt, de úgy látszik, hiába. Sajnálom, ha minden erőfeszítésem ellenére sem sikerült elég világosan megfogalmaznom szándékomat, hogy még ennyi idő után is félreértelmezhető maradt:
ninovarga 2007. 11. 20.
"...Azért teszem meg ezt a kérésemet ilyen "békeidőben", hogy senki ne érezhesse úgy, hogy burkolt, de mégis címzett ez a szándék. Kérem, próbáljon Mindenki eltekinteni attól, hogy ezeket a példákat elkerülhetetlenül saját földrajzi környezetemből hozom, a korlátozottan fagytűrő növények viselkedését pedig, zömében, saját növényeimen mutatom be. Mellékes körülmény, hogy az általam feltárt tapasztalatok egyben a témát érintő összes tudomány, szakma és intézmény éppen ezen földrajzi tájegységre vonatkozó álláspontjának cáfolatát jelentik. Amint azt már többször kifejtettem, elsősorban a tévhitek, rossz beidegzések és hamis sztereotípiák ellen próbálok küzdeni minden lehetséges fronton. Azért folytatom ezt a küzdelmet, mert tudom, hogy ezek a kreatív gondolkodás, ténykedés és általában a fejlődés legnagyobb kerékkötői. Ahelyett, hogy azt próbálnám bizonygatni, hogy az általam bemutatottak itt, és csak itt lehetségesek, ennek éppen az ellenkezőjét célom bizonyítani. Azért próbálok ehhez minden olyan ismeretelemet megadni, hogy minden ilyen érdeklődéssel bíró ember pontos képet kaphasson a lehetőségekről és érzékelhesse azok határait is. Ez az oka, hogy olyannyira igyekszem mindezeket a lehető legnagyobb pontossággal, aprólékosan körülírni......"
Igen Farkasfa egy 250-es völgyben van, míg az állomás mellette 310-en a dombtetőn! És ha rendszeresen figyeled, azt látod, hogy a minimumai alig valamivel jobbak derült éjszakákon, mint kanizsáé vagy iklódbördőcéé, süt nem egyszer rosszabbak is! Ami nagyon figyelemre méltó, hogy naplemente után úgy zuhan a T, mint a fene, gyakran jobban mint a fagyzugoké! A képekből kiderül, miért is! Az állomást körbeölelő fák leállítják a légmozgást, így az kis izolált szigetként elkezd hülni! Ráadásnak ott van a töltés is mellette, mint szintén lefolyásgátló körülmény! Ezért vannak a 60 méteres abszolut fagylefolyás ellenére borzalmasan rossz minimumai! Csak azokon az éjszakákon produkál elfogadható értékeket, amikor nagyon nagy inverzió van!
Tessék http://www.wetterzentrale.de/topkarten/fsavneur.html A menüsorban a 3. rublika, a "Mittl.Wolken"!
Szerintem a GFS oda több havat számolt a határ túloldalára, ugyanis a szelet és a felhőzetet tökugyanúgy várja! Még egy van, a várt harmatpont is oda sokkal alacsonyabb! Én ezek alapján, a határ mellé sajna -15-öt legalább kinézek a szituból! Ami még éppen határeset, bár most nem egy agyonhibernált növényzet van, mint januárban volt! Sajna nekünk a legnagyobb ellenségünk a hó, onnatól már csak a derült égre és a szélre van bízva! A múlt télen a déli megyék, tolna, baranya, bács-kiskun úszták meg a 20-30 centi havat ugy hogy nem derült ki, most ezen a télen mi jártunk ugyanilyen szerencsével, remélem most a keleti országrész is ugyanígy megússza!
Úgy vélem, hogy némi légmozgásra alapozzák a nem túl alacsony minimumokat. Erdélyben, gondolom, a medencék fagyzugaira várnak nagyon alacsonyakat. Én egy optimista verzió mellett tenném le a voksomat. A célszalag előtt ennyivel nem szabad, hogy az ország bármely része elvérezzen!
Végignézve a modellek által a keleti részre várt éjszakai hőmérsékleteket, furcsállom, hogy vagy nem számolnak a hótakaróval, vagy nem is értem, de a havazás elállta után a jövő hét elejére nem nagyon várnak a magyar területekre -10-nél többet! Annak ellenére, hogy derült eget és maximum gyenge szelet vár pl. a GFS! Szerintem sajna a -15-20 fok is benne van a pakliban, a vastag hótakaró miatt! A határ túloldalára, román területekre vár -20-akat is! Nem kizárt az elmúlt 2-3 tél leghidegebb értékei lesznek a keleti részeken!
Nem lehetne valahogy ezt a módszert szabadalmaztatni, és kötelezővé tenni.
Mindig kiderül ,hogy csk az vezet megoldáshoz ha megtanulnánk egymás véleményét ,legalább meghalgatni,tiszteletbe tartani,és békésen, veszekedés nélkül ,megvitatni.Az igazság bármilyen furcsán hangzik ,nézőpont kérdése is.Ha egy terembe föllógatsz egy száz forintos érmét, és a teremet körbe ülik, a társaság egy része,a 100 ftos feliratot látja, a másik oldalon ülők a cimert ,lessz akicsak az érme élén lévő recés oldalt ,ha megkérdezed mit lá a társaság legalább háromféle választ kaphatsz ,és mindegyik igaz ,Ezt azért irtam mert nagy szükség lenne rá ,hogy az emberek ne csak nézzenek ,hanem lássanak is ,hogy ne hátat forditsanak egymásnak a véleménykülönbségek miatt ,hanem vitassák meg a témákat,csak így lehet megtalálni a legjobb megoldát ,mindenben,örülök neked Griffi,
A lényeg Halgassuk meg egymás véleményét,vitassuk meg .Jó lenne elérni odáig hogy ,ne legyn szempon "ha nem én találtam ki nem lehet jó"
Ez mindenkire vonatkozik ,korra nemre való tekintet nélkül.
Örömömre szolgál hogy végre komunikáltok egymással.
Magyarország történelmének elmúlt évtizedeiben töméntelen szagember, sok szag- és szag nélküli irodalom rengeteg téveszmével tömte tele az emberek fejét. Óriási károkat okoztak a társadalomnak. Azt az elégtételt már végképp nem adhatjuk meg nekik, hogy jóravaló embereket közvetetten össze tudjanak egymással veszejteni. Így a magam részéről a baráti viszonyt továbbra sem adom fel irányodban, még akkor sem, ha netalán egyoldalú marad. Ennyivel tartozom Neked, magamnak és az elveimnek.
Grifi! Amit leírtál ebben a két hozzászólásban, abban rengeteg olyan információ van, ami úgy ahogy Te leírtad, abban a formában nem állja meg a helyét! Pl. ha jobban megnézed azt az elfagyott kozármislenyi fügét, hogy miért pont azon a felén nem fagyott meg a termőrügy, amelyiknek nem fagyott meg, akkor azonnal tisztában látsz! Ugyanis a ház felöli része nincs annyira sérülve, mint a háztól távolabbi! Ennyi! A kanizsai fagyzug nem a szűk völgy-féle fagyzug, hanem egy másik típusú fagyzug! Hogy a szűk völgy, a tágas medence, a katlan (katlan az a fagyzug, amikor a völgy szélesebb mint egy szűk völgy, nem elég széles ahhoz hogy medence legyen, viszont az alján van kisebb-nagyobb sík terület) nagyob fagyzug-e, ahhoz végezz éveken át tartó méréseket és megfigyeléseket, és Te is megtudod! Pl. állítom, hogy Ninon és rajtam kívül a szentgotthárdi állomásra (310 méteren dombtetőn) ember nem mondaná hogy fagyzug! Pedig az! Csak soha senki el nem gondolkodott rajta! Az, hogy Eszék középhőmérséklete-e a magasabb vagy Varasdé, az pedig annyitól függ, hogy melyik állomás hol fekszik, milyen terepponton, és mivel ezt valójában sem Te, sem én nem tudjuk pontosan, felesleges is belemenni! És így sorban tudnék reagálni az összes érvedre! A lényeg: Pécs gyönyörű város, Baranyában nagyon szép a táj, jó a klíma! Csak ha ugyanazt a kutatást megtetted volna, mint amit mi megtettünk ebben a témában, akkor a Te zsebedben is kinyílt volna a bicska! Soha sem állítottuk, hogy Zala megye a legszuperabb klímaájú hely! Amit állítunk, csak annyi, hogy semmivel sem rosszabb klímájú, mint a Te lakóhelyed! Ez pedig szemben áll az összes meteorológiai, klímatológiai elemzéssel, leírással, méréssel, a társadalom megítélésével (amik nyílván az előzőekből indulnak ki), és mi ezzekkel szemben harcolunk!
Képzeld el, ha a sors iróniája folytán fordítva lenne a helyezt, Baranya megyében az elmúlt 100 évben csak fagyzugban, patakparton, 60 éves fák között mértek volna, Zala megyében pedig csak és kizárólag előnyös helyeken! Az összes klímatológiai térkép Feléd lenne elkékítve elsárgítva, rossz mezőgazdasági feltételekről számolnának be, hogy kevés a csapadék hideg-ködös-fagyos a klíma! Ebben az esetben mi lennék Te, és Te lennél mi! Te bizonygatnád, a dombi képeiddel, 15-20 éves fügékkel a klímaleírásokkal ellentétes véleményedet, úgy, ahogy mi tesszük! Hogy épp Te vagy azon az oldalon, és mi ezen, ez már tökvéletlen! Csak jó lenne, ha az igazság kiderülne! Azért csak nem neheztelhetsz ránk, hogy szeretnénk, ha világossá válna, hogy az egész ország által hitt, gondolt, tudott dolgok nem úgy vannak! Mert vélemény az sok van! Igazság viszont csak egy! És amíg az igazság oldalán harcolsz, addig nem teszel rosszat! Egyébként örülök, hogy írtál!
Én nem neheztelek senkire. Hát a temperamentum dolgában nem értünk egyet, a sok-sok hozzászólás alapján azt hiszem, a kismiska inkább én vagyok. Többnyire kerültem is, hogy ezekkel a dolgokkal foglalkozzak, mivel emiatt egyesek részéről indulatos reagálásokkal találtam magam szemben. Talán az sem véletlen, hogy Zalából sokan írnak ide, míg pl. Baranyából senki.
Sztereotípia, status quo őrzésére utalást nem találhattál a hozzászólásomban.
Viszont a ló másik oldalára való átesés, másfajta sztereotípiák létrehozása sem szerencsés. Én tudom, hogy amit teszel, azt mindenki érdekében teszed, viszont a kettős mércét igenis alkalmazod, érthetően a saját szemszögedből szemléled a dolgokat, és mivel Te vagy aki ezt a topikot - tiszteletre méltó módon - mozgásban tartod, így a nézőpontod hatványozottan érvényesül. Csak ezért szóltam hozzá- az lén szempontomból nézve a dolgokat.
De most már nem zavarok tovább, további jó fórumozást, kertészkedést mindenkinek!
Ezt képet kb. 5 perce készítettem a Napfény városában (kilátás az ablakomból). Igen erről a városról terjedt el a jelző, de nem itt a legtöbb a napsütéses órák száma. Ugyanígy nem pontos a Pécsről vagy Zaláról megjelent anyag sem. Mi - topikosok - tudomásul vesszük lakóhelyünk előnyeit vagy hátrányait, és ezek figyelembevételével nevelgetjük növényeinket, választjuk meg életterüket.
Nem éppen ezer ágra süt a Nap, esik a hó - de a felhők felett süt a Nap!
Ezt onnan is sejteni lehet, hogy a napkollektorom 41 fokot mutatott, el is indítottam a keringető szivattyút, jöjjön be az a kis összegyűjtött hő.
Teljes mértékben igazad van, de ezt is írtam a téli időjárásra vonatkozóan: "csak helyi különbségek vannak, amelyek a domborzattól és a hőszennyezettségtől függenek."
A tények beszélnek, mi pedig vagy tudomásul vesszük őket, vagy hadakozunk ellenük...
Nem Pécs, vagy Baranya ellen irányul egyetlenegy TÉNYLEÍRÁS sem, hanem azok ellen a SZTEREOTÍPIÁK ellen, amelyeket vele kapcsolatban kialakítottak. Az csak egy véletlen(?) körülmény, hogy a zalai térséggel kapcsolatban legalább olyan mértékű negatív sztereotípiát kreáltak, mint a baranyaival pozitívat.
Mi lehet a feladatunk? Szerintem az, hogy nem olyan példákra hívjuk fel a figyelmet, amivel ezeket, a fejekből már úgyis csak nagy nehézségek árán eltávolítható tévhiteket még jobban begyökereztetjük, hanem olyanokra, amelyekkel könnyűszerrel beláttatható módon leleplezhetjük őket? Erről van itt szó, semmi egyébről.
A temperamentumodat ismerve, én kismiska vagyok ahhoz képest, mint amit Te fordított esetben tennél azon tények ismeretének birtokában, amelyek nekem rendelkezésemre állnak.
Szeretném őszintén kinyilvánítani az irántad érzett szimpátiámat a lokálpatriotizmusodért. Rokon lelkek vagyunk. De amíg a Te lokálpatriotizmusod Téged egy status quo őrzésére sarkall, addig engem az igazság felfedésére.
Nekünk semmiképp nem szabad egymásra neheztelnünk! Próbáljuk mindketten szem előtt tartani, hogy "Similis similem gaudet".
Senki nem fog rossznak kikiáltani. Az ilyen lelkületű ember nem lehet rossz. Az ilyen ember, akinek a saját szülőföldjéhez való vonzalma ilyen határozott megnyilvánulásokban manifesztálódik, egészen biztosan jó ember, még annál is nagyobb bizonyossággal, mint amennyire a közmondásos virágszeretet ad garanciát. Ez gyermekien tiszta lélekre vall. Én mindig nagyon sajnáltam, hogy a leleplezéseim esetleg egy ilyen személyes ellentét csíráját hordozhatják.
Kérlek, próbáld megérteni és elfogadni, hogy leleplezéseim SENKI ELLEN nem irányulnak, csupán egy úgyis ledönthetetlen nimbusz parányi megnyirbálása árán MINDENKI ÉRDEKÉBEN teszem őket.
"Tudom, most én vagyok a gonosz. Elnézést mindenkitől."
Nyilván nem vagy gonosz, és szerintem elnézés kérésre sincs okod. Csak ugyanazzal a lokálpatrióta indulattal reagáltál, amit az általad kritizált oldalról érzel. De ha jól látom, az nem ellened, vagy Pécs, Baranya ellen szól, hanem a rossz beidegződések ellen. A térségek lakóinak érzelmi polarizálódása helyett inkább kollektív bölcsességre lenne itt is szükség, hogy jó helyre és jól mérő állomások kerüljenek, és jobb modellekkel csinálják az előrejelzéseket.
U.i: Én innen a Napfény városának környékéről irigy vagyok mindkettőtökre: irigylem a déli lankákat, a miénkhez képest kicsit kiegyenlítettebb csapadék és hőviszonyokat, de attól még a mostani nagy pelyhekben hulló hóban is tudok gyönyörködni!
Azt már tudjuk, ezerszer elhangzott, hogy a kanizsai met. állomás fagyzugban van. Azért a műholdképen olyan megabrutál fagyzug nem látszik (1. kép). Akik a környéken laknak, méltán elvárják, hogy ne általánosítsunk az ott mért hőmérséklet alapján.
Így elvárható, hogy az Egerág melletti valóban durva fagyzugban (2. kép) 2003-ban (nyilván nem árnyékolt hőmérővel) állítólag mért -28 fok alapján se általánosítsunk térségi szinten, (u.i. ez alapján a görcsönyi pálmának nem szabadna élnie, ezért mutáns), miközben akár a faluban is ennél nyilvánvalóan jóval melegebb volt.
A kozármislenyi (3. kép), félig megfagyott tóparti füge alapján sem kellene általánosítani (aminek az egyik ágán furcsa módon még a termőrügyek sem fagytak meg, másik fele viszont teljesen megfagyott) valahogy Kanizsánál nem látok ilyen durva fagyzugot (a domborzat mindegyik képen 3-szoros nagyításban látható).
A Pécstől D-DK-re fekvő terület alapból viszonylag sík csak enyhén dombos, viszont mély, víz által vágott völgyek hasítanak bele. Ezek emiatt valóban durva fagyzugok, viszont a terület 80 %-a nem az. Ezért az itt mért alacsony hőmérsékletekből még kevésbé lehet messzemenő következtetéseket levonni, mint a Kanizsaiból
Egyszóval a pozitív elfogultsággal szerintem nincs semmi gond, legyen mindenki lokálpatrióta, hiszen mindenki a saját lakóhelyét szereti, ott szeretne boldogulni, de a negatív elfogultságot, frusztráltságot, indulatot nem ártana legalább álcázni. Aki az éremnek mindig csak az egyik oldalát nézi, előbb-utóbb elhiszi, hogy a másik oldal nem is létezik.
Az információk folyamatos egyoldalú szelektálása, amikor az adatokat mindig adott cél érdekében választjuk ki, könnyen tévútra viszi az embert (ez minden irányban igaz).
Tudom, hogy nem kellett volna hozzászólnom, valószínűleg nem is volt értelme, de úgy éreztem, hogy az érem másik oldalát sem árt néha bemutatni, mivel azt itt ebben a dologban senki sem képviseli (nem is lenne rá lehetősége).
Tudom, most én vagyok a gonosz. Elnézést mindenkitől.
Elnézést, hogy az egyesek által méltán gyűlölt Baranya lakójaként belepofátlankodok a topikba. Néha beleolvasok (tudom, nem kéne), és most úgy éreztem, néhány dolgot azért helyre kéne tenni (tudom, rosszul teszem).
Azzal még semmi baj nincs, hogy a hozzászólások egy jelentős része azt kívánja sugallni, hogy Zala megye a legszuperebb és legjobb klímájú vidék egész Közép-Európában (bár állítólag nincsenek jelentős térségi különbségek az országban). Nem baj, ha az ember szereti a lakóhelyét, de azt nem értem, hogy legalább Pécsről/Baranyáról miért nem lehet leszállni, miért kell manipulálni, csúsztatni. Az információk szelektív bemutatásával bármit be lehet bizonyítani, és annak az ellenkezőjét is.
Például nem tudom, miért kell olyan USDA térképet ilyen céllal berakni, ami semmilyen konkrét adaton nem alapul, csak kb. húztak rá pár vonalat. Itt mindenki tudhatja, hogy jelenleg a legpontosabb (nyilván nem 100 %-os) térképet Aiol készítette (kép).
Azt sem tudom, miért kell OMSZ hőtérképeket beszúrogatni, amikor a beszúró részéről is rengetegszer elhangzott, hogy kevés az OMSZ állomás, és rossz helyen is vannak, sokszor egyáltalán nem tükrözik a valós helyzetet. Nyilván az Időkép sem teljesen pontos, de a hőtérképe mégis 100-szor jobb képet alkot az aktuális helyzetről. Egyébként is bármikor be lehet szúrni olyan hőtérképet ahol éppen Szabolcsban, vagy éppen Vasban van a legmelegebb attól függ, hogy mit akar vele igazolni az ember
Az pedig erős csőlátásra utal, hogy ha valaki Zalából szép mediterrán jellegű növények képeit rakja be, akkor azt kötelező csodálni (ez rendben is van), viszont amikor én raktam fel még a másik topikban takarás nélkül növő hasonló növényeket, gyönyörű pálmát Baranyából, akkor először semmi reakció, majd kiderült, hogy maszlagot akarok ezzel beadni (?) végül azt tudhattuk meg, hogy ez a növény biztosan valami különleges hidegtűrő mutáns (no comment). Ezt hívják kettős mércének. Saját, vagy pécsi növényekről nem is volt ajánlatos képet felraknom, hiszen azok borzalmasan hőszennyezett területen vannak. Szerintem attól még be lehet mutatni.
Ha már meteorológiai adatokra hivatkozunk, akkor tegyük ezt teljeskörűbben.
Pl. ha már összehasonlítjuk Varasdot és Eszéket (itt megint Pécs/Baranya a célpont), akkor nézzük már meg a hőmérsékleteket (mindkét város sík területen fekszik):
Eszék Varasd
január -0,8 -0,8
február 1,2 1,3
március 6,2 5,5
április 11,4 10,5
május 16,5 15,3
június 19,7 18,7
július 21,6 20,2
augusztus 20,8 19,4
szeptember 16,6 15,4
október 11,2 10,3
november 5,7 5,3
december 1,3 0,9
átlag: 11,0 10,2
márciustól novemberig: 14,4 13,4
abszolút minimum: -27,1 -28,0
-10 fok alatti napok: 9 11
Itt az látszik, hogy az a fránya Eszék (85 m-en) sehogy sem akar télen hidegebb lenni, mint Varasd. A két területen belül télen nyilvánvalóan csak helyi különbségek vannak, amelyek a domborzattól és a hőszennyezettségtől függenek, tehát Zala semmivel sem mediterránabb mint Baranya, pedig némelyek folyton ezt bizonygatják (pedig ugye nincsenek is térségi különbségek, ami így elég ellentmondásos érvelés). Márciustól novemberig viszont kereken 1 fok a különbség Eszék javára! Máshol 10,9/10,1, illetve 10,8/9,9 fokos évi középhőmérséklet is szerepel.
Ami a napsugárzást illeti, erre is biztosan van sokféle adat. A térkép az éves napbesugárzást mutatja (Kwh/m2). Ezek a fránya horvátok biztosan nagyon elfogultak Osjecko-Baranjskával szemben, Cakovec-Varazdinskát meg nagyon utálhatják. Persze tudom, erre is biztosan lehet mondani, hogy de . Én nem hiszem, hogy itt állandóan a két egymáshoz közeli vidék egyoldalúan végzett összehasonlítgatásával kellene foglalkozni, de ez persze a hozzászólók dolga
Szerdán jártam Ninovargánál Zalában, kivételes élmény volt, ezúton is köszönöm neki a lehetőséget! Bár a növények most pihennek, így is meggyőzőek voltak az életerős kiwik, kákik, extrém kései barackok stb. Fityeházán. Adott egy csomó fügevesszőt dugványozásra azokról a fajtákról is, amik nem igazán elterjedtek még nálunk. A hozzám való jóságát igyekszem azzal viszonozni, hogy meggyökereztetem mindet amit csak tudok, és ha sikerülnek, tavasszal-nyáron adok belőle minden lelkes dél-alföldi topiktársnak.
Azt a szemellenzőt kellene valahogy kurtítani, amitől a nap nem tud "besütni egyes fejekbe", hátha akkor ott is világosabb lenne, és a rossz sztereotípiák kevesebb árnyékot vetnének...
Kellemes 10 centis hó borítja a dél-Alföldet, a kocsimat kétszer oldalba szórták sóval, és persze a Szegeden átvezető főutak megint bedugultak. De ez mind mellékes, a lényeg, hogy most ne jöjjenek derült éjszakák, amíg itt az egybefüggő hótakaró!
Még egy mozzanatban meg lehetne ragadni a különbséget: ha Szegeden süt, szándékosan süt, ha Zalában süt, véletlenül süt. Ha Szegeden borult, véletlenül borult, ha Zalában borult, szándékosan borult. Ezért a véletlenül 2000 fölötti napsütéses órák számát kell kénytelen-kelletlen a szándékosan hasonló napsütéses órák mellé tennünk.... véletlenül....
Úgy értik ám, hogy akkor a napfény városa, amikor süt a nap. Amikor nem süt, akkor meg úgy értendő, mint az élelmiszerbolt: akkor is élelmiszerbolt marad, amikor zárva van. Csak mi itt Zalában vagyunk úgy értelmezve, hogy akkor is zárva vagyunk, amikor nyitva vagyunk, a magunk kis "külföldön" mért évi 2027 órás napfényátlagával (Varasd 1961-2008)
Nagy szerencse, hogy a szőlő már ott van a hegyen és nem az állomás volt korábban a hegy alatt. Könnyen lehet, hogy annak a mért adatai alapján nem telepítenének szőlőt a fölötte lévő hegyre, mert azt gondolnák, hogy az állomás adatai referenciát szolgáltathatnak a fölötte lévő szintek viszonyaira vonatkozóan. Az ostobaság netovábbja!
Részlet egy tanulmányból:
"Cseke Ferenc tanár úr korábban már említett tanulmányában összehasonlítja a nagykanizsai meteorológiai állomáson mért relatív nedvességi adatokat a 310 méter tszf. magasságban lévő nagykanizsai TV-torony mellett végzett mérések adataival. Az adatok elég beszédesek annak ellenére, hogy a mérési terület fák között helyezkedik el, azaz az adatokat ezzel az információval együtt kell értelmezni. De talán nagy szükség nincs is rá, hogy ezt ebben a tekintetben figyelembe vegyük, mert olyan nagy a különbség, annak ellenére, hogy az összehasonlított adatok egy, az átlagosnál csapadékosabb évből származnak, amikor ráadásul a 8 %-kal alacsonyabb átlagos relatív páratartalommal alacsonyabb értéket mutató TV-toronynál 25 mm-el is magasabb csapadékösszeg volt, mint a völgytalpi állomáson. Különösen látványos a két mérőhely közti eltérés a 80 %-ot meghaladó relatív páratartalom előfordulási gyakoriságának vonatkozásában. Például amíg augusztus hónapban a TV-toronynál 5 napon fordul elő, addig a völgytalpon 11-szer, amíg szeptemberben a TV-toronynál 5-ször, addig a meteorológiai állomáson 22-szer, amíg októberben a TV-toronynál 6-szor (!), addig az állomáson 27-szer (!). Könnyen elképzelhető ezekből, mindazon összefüggés, amit a köd és a nagyfokú párásság okoz a völgytalpi állomáson, mind a napsütéses órák, mind a nappali hőmérsékletek vontatott emelkedése, és egyéb negatív hatások vonatkozásában. A tankönyvek és a klímaleírások nem győzik hangsúlyozni, hogy Zala megye magasabb légnedvességi mutatói az óceáni hatásnak és az Alpok közelségének tulajdoníthatók. Minek tulajdonítható akkor az, hogy ugyanitt, a magasabb tereppontokon a völgytalpénál 8-10 %-kal alacsonyabb a páratartalom értéke, de válogatva egyes völgyek és egyes dombi pozíciók között, nagy valószínűséggel még ennél is nagyobb eltérést lehetne tapasztalni?..."
A Kiwigold védett, nem szabad forgalmazású fajta. Ami hozzánk került, az nem bejegyzett, hanem szelekció alatt lévő kísérleti fajta. Ebből csinálunk egy kis kísérleti parcellát, illetve követve lesznek azokon a helyszíneken, ahova a kedves topictársak ültetik őket.
Mint "vadiúj" fórumozó, egy darabig csak olvasgattam a soraitokat, de most kilépek a hallgatás csendjéből,mert kérdéseim vannak:
1. Az ősszel vettem egy fiú-lány párost Fityeházán. Karácsonyig a szabadba voltak, majd mikor a hidegek jöttek bekerültek a vízaknába (az egyetlen fagymentes hideg helyem). És ekkor történt a baleset. A porzós majdnem talaj felett eltörtem. Kérdésem, hogy lehet-e még belőle "daliás legény" vagy szerezzek be egy másikat.
2. Kedves Nino!
A sárga kivit már néhányszor mutattad. Felkeltette a kíváncsiságomat és egy kicsit is hozzá is olvastam (már amit találtam a neten). A múlt héten így vettem egy kis tálca sárga kivit "potom" 2 Euroért. Összesen 3 db volt és 220 g. Mikor megkostoltam, hatalmasat csalódtam. Jobbat vártam, sokkal jobbat. Vagy a leírásokban van túlfényezve (édesebb, aromásabb mint a Hayard), vagy nekem sikerült éretlen gyümölcsöt vennem. A fajtája Jintao. Neked mi a tapasztalatod a sárga kiviről?
Akkor még egy ha már benne vagyok . Ha valaki szereti a kefevirágot ,leírom a szaporitását ,amikor a virág elnyílik a virág buga tetjén van egy zöldhajtás ,azt kell letörni és földbe dugni ,árnyékos helyen,hamar gyökeresedik.
A z ellendrukkerkről az a tapasztalatom,hogy később amikor végül nekünk sikerül a próbálkozás ,azonnal átmennek irígybe ,ennél,már csak az a jobb ,amikor valaki ,megmagyarázza hogy amit szeretnél az mért nem megvalósitható,de arra nem ad tanácsot hogy a problémát hogy lehet megoldani ,ezt nagyon utálom .Kb 18 éve bementem egy" főhelyetteshez",legyenszives hívja fel a kerület iskola igazgatóját, hogy a környezet ismeret tanár adjon minden gyerek kezébe egy parlagfüvet ,és kérje meg őket hogy otthon mutassák meg a szüleiknek ,ezt kell kiirtani mert allergia keltő,akkor párszor tapasztaltam hogy,tüsszög az ember a parlagfü felett ,és nem tudja miért .A főhelyettes azonnal elmagyarázta nekem ,mért nem lehet megoldani.Az ilyen hozzáálástól elmegy az ember kedve.
Nem vagyok egy rutinos növényszaporító. A képen két és fél hetes minikiwi dugvány. A felső végén megindult a gyökérburjánzás. Arra gondoltam, fordítva tettem le az ágat. Kibotottam és mind a két végén gyökeresedik. Ez normális reakció, vagy kivételes eset? Nem csak az
régóta olvasgatom a fórumot,sok ügyes hozzáértő ember van itt,amint az kitűnik a hozzászólásokból nagyon csodálom a szakértelmüket.Amiért most irok,hogy van olyan ember aki a kiwi ellensége,el sem tudom képzelni.Nekem ugyan nincs a kertemben,de mindig szoktam vásárolni,mert szerintem érdemes a sok c vitamin tartalma főleg a téli időszakban nagyon fontos.Továbbra is olvasgatom hangtalanul a sok okos embert,mert szakértelem hijján én nem tudok mit mondani.
Nézd meg a kertben vagy a környékeden, van e kihajtva vadsóska ha nincs a házisóska is jó ,dörzsöld be vele a sebet,és köss rá egy két levél sóskát hamar begyógyul ha godolod hogy megtámadta a monilia vagy más gommba ,akkor a barna részt le kell előbb kaparni róla egéssz addig amig zöld szinü a kéreg ,és utána bekenni a vad sóska nedvével ,tavaj egy monilia által megtámadott őszibarackom igy gyógyult meg ,a kivit hajtását ha behajtjuk az üvegezett verandára a beporzásáról gondoskodni kell, ha csak a méhecskéket is nem engedjük be .
EVICA HUUazonnal kell nekem egy beuvegezett terasz)))) ebbol csak a terasz van meg ,,, mindig vagytam egy olyan igazi verandas hazra ,,, de mas lett helyette ......)))) ez a terasz csak felig van beuvegezve , de semmi fagyvedelem ...
NINO tavaj az egyik kivimet kicsit megharapta a kutya , akkor bekotoztem de mar nem volt ideje begyogyulni a sebnek,,,sajnos lenti reszen a szárán,
MOST ''folyik a leve '' nem tudom ezt maskeppen irni. bekossem ??? nem fog ott megfagyni, a heten rank koszonto hidegben ? Telen be volt takarva ... kicsit...
Ugy nezem hogy egyebkent él az egész TŐ ....még él.
Üdvözöllek körünkben,én is elééggé új vagyok a topikban ,de ugy gondolom szeretettel fogadtak ,és sok jó információval lettem gazdagabb ,bár Budapesten élek de Sárospataki születésü vagyok ami nincs töled messze .
Szeretnék a topiktársakkal megosztani egy tapasztalatot.
A SZOMSZÉDOMBAN VAN EGY ÜVEGEZETT TERASZRA VÉLETLENÜL BEKÚSZOTT SZőlő AMIT A GAZDÁJA ÚGY HAGYOTT, ÉS NEM VÁGOTT LE A TÖVE KINN VAN A SZABADBAN MINDEN ÉVBEN EGY HÓNAPPAL KORÁBBAN ÉRIK BE RAJTA A SZŐLŐ MINT A MELLETTE KINN LÉVŐ LUGASON ,ARRA GONDOLTAM HOGY EZT A KIVIVEL FOGOM MEGPRÓBÁLNI ,AZÉRT IRTAM LE HÁTHA MÁS IS MEGPRÓBÁLJA AKINEK VAN RÁ LEHETŐSÉGE.
Kedves Gyula! Azt hiszem, a teljes tagság nevében mondhatom, hogy nagyon, de nagyon örülünk, hogy ránk találtál. A puszta megjelenéseddel is sokat segítettél abban, aminek megnyilatkozásod alapján Magad is elkötelezett híve vagy. Igen, a kivit Magyarországon általánosan elterjedt és termesztett növénnyé kell tennünk.
Hogy mennyire sok jó tud lenni a rosszban is, azt a Te felsőzsolcai példád bizonyítja. Az elmúlt 6-7 évben az utolsó kettő kivételével, (a mostani még nem lezárt), kemény telek és rendszeres tavaszi fagyok sorozatát éltük. Éppen 2006-ban, amikor a kivid termőre fordult, volt az északkeleti térséget különösen érintő "lábas" hideg. 2007 május 2-án milliárdos tavaszi fagykárok keletkeztek ugyanott. De a többi év téli, tavaszi időszakai is bővelkedtek szélsőséges eseményekben. Mindemellett a Te kivid exponenciálisan növekvő termésmennyiséget produkált évről-évre. Úgy, ahogy a nagykönyvben meg van írva. Úgy, ahogy a saját sokéves tapasztalataim ugyanezt megerősítik.
Tudnod kell, hogy felfoghatatlan módon, vannak a kivinek ellendrukkerei is! Ez a topic például a kivi és az általam a kiviről adott ismeretek elhiteltelenítésére irányuló akcióból keletkezett konfliktus következményeképpen nyílt. Szerencsére itt olyan tagság van és olyan légkör alakult ki, amelyben elképzelhetetlen lenne egy ilyen, mindenki kárára történő destruktív akció.
Még a régi topicban az egyik Miskolc közeli fagyzugban élő kedves topictársunknak a következőket írtam annak idején:
"Ha Te veszteségként éled meg annak a tájékozatlanság okán kivágott régi hatalmas kivinek a hiányát, hidd el, az általam, a Te kivid nem-léte miatt megélt veszteség a Tiéd milliószorosa. Képzeld el, ha meglenne és én minden ősszel egy működésképtelen és érdektelen szakma képébe mázolhatnék egy métermázsányi Északkelet-Magyarország egyik fagyzugában termett kivit. (Miután erre a lehető legnemesebb célra jó pénzért megvásároltam Tőled.)..."
Ezek szerint az idén ezt a Te segítségeddel meg is tehettük volna. Milyen kár, hogy már elfogyott! Nem baj, majd jövőre!
Ez a Pécs-elfogultság csak Magyarországra jellemző. Aki nem magyar iskolába járt és nem magyar szocializációs hatások érték, az úgy tekint rá, ahogy kell. Egy nagyon szép, történelmi város egy hegy déli oldalában, jó fagylefolyással, jó napbesugárzással és jelentős hőszennyezéssel. És ez már egy alapvetően kontinentális éghajlatú medencében is elég sok mindenhez. A kár az, hogy a félreértelmezésével egy egész nemzetben képesek fogalomzavart előidézni. Borzasztóan nagy kár Pécsért is és a nemzetért is. Ehelyett ugyanennyi erővel reális dolgokat is taníthatnának. Sokkal előbbre kerülhetnénk vele.
Bármennyire téved is az USDA térkép a lényeget tekintve, mégsem véletlen, hogy így néz ki. Az elmúlt 50 évben a nyugatias áramlások domináltak. Ezt tükrözi vissza. Ez jellemezte Európa klímáját. Ez a mostani egy eléggé fenyegető helyzet. Deregulált, dekompenzált légkörzési állapotokra utal, globális szinten, Félelmet keltő. Minden, csak nem globális fölmelegedés. Hónapokig keleties áramlás Európában!? Rohanás a forgalommal szemben az autópályán!
Igen, ezzel csak az a baj, hogy egy óriási anomália, aminek a továbbiakban szörnyű következményei lehetnek. Angliában már kinyírta a növényzetet. A "hagyományos" helyzetekkel mindenki jobban jár. Hosszútávon még Nagyvárad is. Ha van valóban klímaváltozás, akkor az leginkább ezekben a fejtetőre fordulásokban érhető tetten. A végén mindenki nagyon rosszul jön ki belőle. A pillanatnyi kedvezményezett is. Lásd az idei január elejét, egy hosszú keleti pozitív anomália után. Miközben "mögöttünk" az Atlanti-óceán folyamatosan blokkolva van. Szörnyű helyzet!
Én is gratuláltam annak idején. Egyszer régen már megvitattuk ezt. Azt viszont tetten lehet érni, hogy milyen típushelyzet alapján készítették. Ez egy nagyon tipikus, megelőző lehűlésből visszamelegedő áramlási helyzet. Valóban előfordulhat olyan (is), hogy a kedvezményezett területeket megmenti EGY(!) erős lehűléstől. Arról már nem szól a történet, hogy mi zajlott előtte és hol mekkora hideget mértek. Azt feltételezné, hogy egy lehűlést követően ez azonnal érkezik. Bárcsak tényleg így lenne! Ezt is csupán ennyire lehet komolyan venni. Azaz, marad a domborzat, a városi hőmocsok, vagy a kettő együtt... Aztán tévedjen mindenki úgy, ahogy csak bír! Egy ilyen hatalmas intézmény büntetlenül megteheti!
Igen, kis lyukak vannak a termésen, a belsejét meg szépen megette a rohadt kis dög. Köszönöm a felvilágosítást, így már legalább a nevét is tudom ennek a kis mocsoknak, aki ugyanúgy szereti a mogyorót, mint én.
Bár sosem permeteztem mogyorót, ha jól sejtem erre gondolsz:
"
A mogyoró termését elsősorban a mogyoróormányos (esetenként a tölgymakkormányos) károsítja. A két faj aránya még nem teljesen tisztázott (Jenser, 1984). A fő kártevőalak a lárva, amely a mogyoró belsejében táplálkozva a termést fogyasztásra alkalmatlanná teszi. A lárva károsítása mellett különösen a korán rajzó imágók esetében alkalmanként jelentős lehet a nővirágzatok és a kocsányok károsítása, valamint a zsenge termések megsebzéséből származó kártétel is (Bürgés, 1990). A rágási sérülések utat nyitnak a Sclerotinia fructigena kórokozó gombának, amely csapadékos körülmények között a termés teljes pusztulását okozhatja. A mogyoróormányis egynemzedékes faj. A talaj 20-50 cm-es rétegében földgubóban áttelelő lárvák jelentős része (70-75%) májusban bábozódik, míg más részük 1-3 éves diapauzába vonul. Az imágók május harmadik dekádjától június végéig repülnek (Endrődi, 1971). A főrajzás időszaka hazánkban június első felére tehető. A mogyoróormányos rajzásmenete a szelídgesztenye terméskártevői esetében javasolt higanygőzizzóval ellátott fénycsapdával jól követhető (Bürgés és Czencz, 1976). Az 1-3 hetes érési táplálkozást, majd a párzást követően a nőstény a petéket a termés héj alatti illetve mélyebb részeibe helyezi. A termésben kifejlődött lárva a gyümölcsből 2-3 mm-es átmérőjű, kör alakú nyíláson távozik. Az eredményes védekezés alapja a rajzó imágók elpusztítása állománykezeléssel. A 4-6 hétig elhúzódó rajzás időszakában az erős toxicitású és hosszú hatástartamú készítmények (metidation, karbaril stb.) 2-3 alkalommal történő kijuttatásával a fertőzés minimálisra csökkenthető. Az általában javasolt mechanikai eljárások (az imágók lerázása, a fertőzött termés megsemmisítése stb.), valamint a talajba húzódott lárvák elleni vegyszeres védekezés csak mérsékelt eredményt biztosítanak. A természetes ellenségek (paraziták, predátorok, rovarpatogén gombák) gyéríthetik a kártevőt (Maisner, 1974). Kevésbé érzékeny, korán keményedő héjú fajták (Hallei óriás, Barcelonai stb.) telepítésével csökkenthető a mogyoróormányos okozta fertőzés mértéke."
Igaz, hogy nem szaklap, de mégis dicséretes, hogy egy rejtvényújság (a Füles) leközöl egy cikket a kákiról.
Tanácsot ad a termés fogyasztására, leírja, hogy fagytűrő, szóval egy kis reklámot csinál "nekünk", így nem néznek bennünket teljesen őrültnek, hogy a káki elterjesztésével küszködünk.
Hát, ezt tüzetesen meg kellene figyelni. Mindenesetre a völgyben lévő mogyorók ugyanúgy virágban vannak most, mint a dombon. Az is igaz, hogy az utóbbi hetekben nem volt túl nagy különbség domb és völgy között. De nagyon szép látványt nyújtanak már távolról is. Most lehet csak látni, milyen sok vadmogyoróbokor van.
Nem vagy egyedül,én is minden magot elvetek ,hajtást ,vesszőt ekdugok ,gondolom van még rajtunk kivül itt pár ilyen ,ez a dolga a növényszerető embernek ,aztán álltalában lesz belőle valami.
Na ha eddig nem volt elég fügefajtáról tudomásunk/otok akkor ezt érdemes megböngészni/ABC sorba rengeteg füge fajta!!!/:http://figs4fun.com/Varieties.html
Na szombaton-mivel jó idő volt-emberhez/mármint kertészemberhez/ méltó munkát végezhettem:nekiálltam metszeni,igaz csak a körtét,almát azt is csak ami a földről elérhető-ez a nagyobbik része.Ezen kívül kijelöltem a tavaszi őbaracksor ill.a fák helyét/ ez12 fát jelent elvileg/ ill.próbaásást végeztem.Mire minden ültetnivalónak kiásom a helyét....A fügék sztem szépen átvészelték az eddigieket,még a tavalyi dugvány is,na most már csak javuljon tovább az idő
Most jöttünk haza Flooval, hogy megszedjük azt, amit küldeni fogok. Hogy mit, az majd kiderül, itt azt láthatod, hogy honnan. Egy kis február 9-ei helyzetkép innen, a környékről:
Kedves Barátom! ezt egy őrült fazon kitalálta,kereskedelmi célzattal és megmagyaráz- zák,hogy akinek kevés helye van azoknak ajánlják.Csakhogy egy idő után ebből nincs tovább,tehát nincs mit tenni alaposan vissza kell vágni és új koronát nevelni.Az ilyet csak akkor venném meg,ha valami ritka fajta lenne és azonnal elkezdeném a rendbehozatalát.Az ágdarabokat meg oltványnak v.dugványnak fel lehet használni. Mindenesetre én már mondtam,hogy a kitalálóját kéni így gúzsba kötni csak egy pár napra.
Úgy képzelem, hogy csomagolva lehettek ezek a növények szállításhoz és azért hajlították őket vissza, hogy jobban elférjenek. Vagy ki kell őket egyenesíteni, ha lehet, vagy valóban elvágni az egyenes szakaszig és onnan újranevelni. Szerintem...
Kedves Ninovarga! Ez ugyan egy kicsit off, de azért megkérdezném, mert olasz növényeket vettem (citrus mitist és tahitt limettte-t), amit visszahajlítottak. Nem tudom miért csinálták ezt, s érdeklődnék, hogy tudja-e valaki, hogy ennek a technológiának mi lehet a folytatása. A citromfa topikban azt javasolták, hogy vágjam vissza és próbáljak rendes koronát nevelni.
2008-ban volt főldi cserim mert vettem a boltban gyümölcsöt és elvetettem a magját.
Lett 2 db szép palánta de az én hanyagságom hogy nem lettek kiültetve szabadfőldbe és így cserépben sínylődve hoztak termést kb fele akkorát mint a bolti de volt rajta sok és folyamatosan termett is. az íze teljesen gyári volt !!
Csak javasolni tudom mindenkinek hogy magról ültessen mert könnyen lehet sikereket elérni vele.
Béla, neked már lesznek perui földicseresznye palántáid!:)
Mikor vetetted?
Én jan. 30-án vetettem az első adagot, nekem is van 2 kis zöld valami kibújva, de nem élem bele magam, hogy ez már Az.
Vetettem egy másik edénybe olyan magokat, amiket a kertben találtam lehullva, na arra vagyok igazán kíváncsi.De azok még csak pár napja vannak a földben.
Azon gondolkodom hogy csak hétfőn momdom meg a választ addig had kínozzak így mindenkit.
Elsőe azt hittem hogy gaz mag kelt ki a virágfőldben de láttam a kis növények hegyén a magházat vagy minek mondják, remélem hogy az kelt amit vetettem :)))))))))
Na lám, hogy mindkét helyszín csak egy ugrás! Nagyon örülök, hogy itt is megjelennek egyre többen azok közül, akik már "életben is megtapasztalták az elszántságomat". Már említettem itt azt a tervemet, hogy a megyében szerveznénk egy kivi-káki,stb. termesztők klubját, amely mozgalmat a továbbiakban országossá szélesítenénk az itt jelenlévő aktív topictársaink révén. Rédics, Lenti, Letenye és Zalaegerszeg környékén is lelkes fiatalok vannak, határozott telepítési szándékkal, részben már meglévő, sőt termő növényekkel.
Nagyon szívesen elmegyek megnézni a kivijeidet, (mindenképpen lett volna járásom azon a hegyen Lócsi Józsinál, így most itt meg tudom üzenni, mikor), tudod, a növesztésük titka elsősorban a tenyészcsúcs folytonos fölfelé állítása és nyáron, nagy szárazságban az öntözés.
Na, ilyesmi sejtésem volt. Magyarán szólva az omsz patakba suvasztott kiskanizsai állomásán mért értékeknek még Kiskanizsa legnagyobb részén sem lehet semmi hasznát venni. Derék és fölöttébb szakmai megoldás volt egy olyan helyre mérőállomást telepíteni, amelyik a térség töredékszázalékát képviselheti csupán. Arra jó, hogy, amint magad is mondtad egy hírhedt helyen lakhatsz, Dél-Zala évi középhőmérsékletét pedig jó egy egész fokkal alátaksálhatja ez a kitűnő szakma. De hogy ez kinek jó? Te tudod rá a választ, van valami sejtésed? Miért kell Dél-Zalát két (a másik Iklódbördőce) hűtőszekrénybe dugott hőmérővel detektálni? Kinek érdeke ez? Vagy talán úgy tudják, hogy eben-guba? Képtelen vagyok fölfogni.
De igen. Két éve Letenyén ott voltam az előadásodon, ami nagyon tetszett. Azután
vettem 3 db kákit Fityeházon. Vettem kivit is, de egyenlőre arról "hallgatok" mert
nem foglalkoztam vele eléggé.Majd az idén. A lányomékat is rábeszéltem a kivire
szőlő helyett a Förhénci hegyen, de a mutatvány nem eléggé sikeres.Valamiért nem akarnak nőni, pedig van vagy 13 db is. Lehet,hogy szükség lesz segítségre!
Van 3 db fügéjük is,de azok sem törik magukat a növekedésben.
Olyan megbízható hömérővel amire Te gondolsz nem szoktam mérni.Csak a ház
É-ÉNY-i falán (ablak mellet 2 m magasan) van állandó hőmérőm. A megfigyeléseim
szerint én 4-5 fokkal mérek többet.mint az OMSZ (reggel szélcsendben).
A kertben ( a háztól 15-20 m-re) 2-3 fokkal többet. Itt van egy fólia sátram és tapasztalatból tudom,hogy ősszel,ha az OMSZ 4 fokot mér,akkor a paprikán már
fagyás látszik. Ha 5 fokot mér,akkor pedig megfagy. Egyébként a met. állomástól
légvonalban kb 1 km-re lakom a Kisrácban.
A ház DNY-i falán a fügém jól "állja a sarat".Talán a kákik sem károsodtak a kertben.
Kedves Bejó! Szoktad mérni a reggeli hőmérsékleteket valami megbízható hőmérővel? Mindig nagyon szerettem volna tudni, hogy Kiskanizsán a lakott részeken hány fokkal különbözhet a hőmérséklet a patakparti állomásétól, feltéve, hogy nem a falu szélén lévő ugyancsak patakparti házaknál mérjük. A Sormás felőli nyitott rész is jó hideg lehet. Az autó hőmérője a kamionállomástól egészen a benzinkútig, végig eléggé alacsony értékeket mutat. Sormáshoz képest 3-5 fokkal alacsonyabbat.
Ha mindez a magyar illetékes szakmák szakvéleményére alapozott (nem létező, de ha lenne)) gazdaságfejlesztési stratégiára lett volna bízva, az akácerdő mára elérte volna az innen 2 km-re lévő Mura folyó vonalát...
Van egy Ember, akire többször hivatkoztam, jóllehet nem korlátozottan téltűrő növényekkel (bár...) foglalkozik, de az Ő története mégis példát és hitet adhat nekünk, akik azon munkálkodunk, hogy olyan növényfajokat honosítsunk meg Magyarországon, amelyekre egyelőre idegenül és hitetlenkedve tekintenek a szakmák.
Ha húsz évvel ezelőtt valaki azt mondta volna a borászati szakma akkori legnagyobbjának, hogy lesz majd egy Olyan, aki egy nevesincs zalai dombon ilyen példátlan borászati diadalokat fog aratni a következő két évtizedben, abban a kikacagásban lett volna része, mint most nekünk például a kivivel.
A héten a Zalai Hírlap interjút készített Bussay doktorral, abból az alkalomból, hogy, amint arról már tudósítottam, Zala megye díszpolgárává választották. Ebből szeretnék idézni itt néhány részletet és ezen keresztül talán világosabbá válik, hogy miért is teszem.
...1985-ben végez, s a baranyai nagyvárosban, a megyei kórház tüdőgyógyászati intézetében helyezkedik el. A városi élet azonban nem neki való, amint lehetőség adódik rá, annak levegőtlensége elől kimenekül falura. A sors szeszélye folytán Zalába kerül...
...Aztán Csörnyeföldön, a Kövecs-hegyen megláttam egy akkor 25 éves fügefát, s az volt a legfőbb ok és akkor még hétpecsétes titok, ami miatt végül mellette döntöttem...
...hiszen itt egykor muravidéki horvátok termeltek szőlőt, ám 1948 után ott kellett hagyniuk a birtokaikat.... Valóságos dzsungel volt itt, de nagyon jó fekvésűnek ígérkeztek a területek... ...A pécsi orvosnak a falu apraja-nagyja segített. Közösen irtották az akácost, kalákában építették a régi pincét...
...Zala a második világháborút megelőző időszakig borászati nagyhatalom volt... csak később leírtak bennünket, annak ellenére is, hogy én egy évben itt háromszor szüretelek fügét...
...Dr. Bussay László eredményei egészen egyedülállóak. A megyei és borvidéki versenyeken eddig MINDEN ÉVBEN ARANYÉRMES. A Pannon bormustra élmezőnyében immár nyolcadik éve folyamatosan ott szerepelnek a pincészetéből kikerült fehérborok, legutóbb három általa palackozott mintát (rajnai rizling, olaszrizling, furmint) választottak be a legjobb húsz közé, EZT AZ EREDMÉNYT EDDIG EGYETLEN HAZAI PINCÉSZET SEM ÉRTE EL. A 2007-es szüretelésű rajnai rizlingje a pontszámok alapján AZ ORSZÁG LEGJOBB FAJTABORA lett. A 2003-ban megrendezett Alpok-Adria versenyen öt ország pincészetének borai közül az általa termelt és palackozott tramini kapta a NAGY CHAMPION díjat. A legrangosabb borászati szaklap, az angol Decanter magazin szavazásán az olasz és rajnai rizling házasításával létrehozott Esküvé nevű cuveéje EGYEDÜLI MAGYAR BORKÉNT bekerült A VILÁG LEGJOBB RIZLINGJEI közé...
Talán egy kis "off"-ot azért megért.
A KÖVETKEZŐ HÚSZ ÉVNEK A MAGYAR KIVI EHHEZ HASONLÓ SIKEREIRŐL KELL SZÓLNIA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Nem könnyű,de lehet.Vagy páraszekrényben v.olyan fóliában ,üvegházban ahol biztosítani lehet a magas páratartalmat.Nagyon lassan gyökeresedik,de arra ügyelj, hogy nyugalmi állapotban lévő vesszőt vágj.Nem kell 10-15 cm-nél hosszabb ágat választani és csak a csúcson hagyni 2-3 levelet.Gyökereztető hormont célszerű használni hozzá.Egy használaton kívüli akvárium is megfelel páraszekrénynek. De mit magyarázok ennyit,hisz Te már nem kezdő vagy e témában.Ha most keresel rajta olyan ágat melyen nincs virág,mielőbb vágj belőle,mert virágzás után hamar megindul a hajtásrügyek kibomlása és akkor már nem jó dugványnak.
Jozso 48 érdeklődnék, h. a kaméliák szaporitásával kapcsolatban van-é valami tapasztalatod? Egy ismerősömnek van pár , de aszongy, nem lehet dugványozni.
Az elmúlt órában fölmentem a hegyre, hogy vagdaljak fügesarjakat dugványnak a kedves délalföldi topictársak részére. Közben megejtettem egy kis szemlét a növényeken. Egyelőre még "nem volt tél" számukra. De ahogy a kötéltáncos sem mondhatja, hogy nem esett le, amíg át nem ért a túlsó oldalra, úgy én sem hamarkodnám el a végérvényes mérleg megállapítását. Mindenesetre egyelőre megnyugtató a helyzet.
Kezdetben, még a régi fórumban több kisebb vita folyt Magyarország különböző körzeteinek klímájáról. Később ezek elültek, mert mindenki jól láthatta a saját növényei példáján, hogy sokkal nagyobb jelentősége van a hely mikroklímájának, mint a térségre (többnyire tévesen) elképzelt éghajlati jellegnek.
Érdekességképpen ideteszek egy eléggé elgondolkodtatásra késztető képet a klímaleírások megbízhatatlanságának példájaként.
Napfénytérkép Magyarország éghajlati atlaszából. Mellette két, szomszédos horvát területen ugyanabban az időszakban mért napfényadat.
Nyilvánvaló, hogy itt valaki (vagy mindenki?) téved!
"Szolgálati információ" a Szeged környéki, dél-alföldi topiktársaknak: Jövő hét szerdán (11-én) tudok egy rövid látogatást tenni Ninovargánál. Abban maradtunk Ninoval, hogy akinek van (vagy lesz addig) valamilyen megbeszélt növénye, szaporítóanyaga nála, ami fuvar híján eddig nem tudott eljutni ide délkeletre, azt nagyon szívesen elhozom. (És persze vigyázok rá addig, amíg megoldjuk, hogy itt a szomszédságban megkapja.)
Az ochideák mindig virágzanak ,rájuk van parancsolva mert az anyukámé voltak.
Szoktam neki kivinni ,A képeket karácsony előtt csináltam a nagy fagy előtt.Az azalea most is nyílik a citrommal eggyütt kinn a fűtetlen erkélyen vannak még van körülötte egy pár kankalin ,ami májusig mindig virágzik egyfojtában ,anyunak nem volt erkélye mindig februárban végigraktam neki a külső abkakpárkányt szines virágzó kankakinokkal,az utcán járók mindig azt hitték hogy művirág ,volt mikor megfagyott a földje ,még is addig virágzott amig a többi a kert talajában el nem nyiltak,csak akkor szoktam bevinni a garázsba ha az időjósok 7-foknál nagyobb hideget mondtak,ha elmult vissza tettem ,nagyon hálás virág ,csak nem birja a benti levegőt,csak pár napot bír zárt helyen .Később ki szoktam ültetni lombhullató bokor alá és következő évben ott is virágzik, a tűző napot nyáron nem birja.Az elnyílt virágokat mindig le kell szedni róla.
Köszi ezt együttérzésnek veszem ,a tizedik már biztos jobb lessz , kicsit béna kicsit viharvert de az enyém.A Jozsótól kérdezném a szamócafádról vetettél már magot ?Mennyi idő alatt kelt ki ,hogy kell elvetni hogy ki is keljen ?Próbából vetettem kb egy hónapja de nem töri magát a keléssel.
A képen a termés "hegyes", ez citromra vall. A kumkuát tojás alakú, a kalamondinnak meg homorú a vége. (egyébként most nálam is jóval kisebbek lettek a citromok, mint máskor voltak).
A Fórumon a képbeillesztés megoldása elég sántára sikerült, szinte mindenki kinlódik vele az elején: vagy nem sikerül, vagy túl sokszor, vagy összevissza rakja a szöveghez képest, én is ügyetlenkedtem vele eleget. :)
Véletlen volt,jól mulattál rajta,a bénaságomon ,én is úgy gondolom hogy nem az ,teljesen citrom szinü ,citrom ízü de olyan nagyságu mint a kamkvat és héjastól lehet enni nekem igy is jó csak érdekesnek találtam ,majd fel teszem oda is
Hát nekem nagyon nem kumquatnak tűnik... Tedd fel a "Banánfa, Citromfa" topikba, hátha a rutinos öreg rókák ráismernek. (De elég lesz egyszer is !) ;)))
A kamkwatnak vett citromomat akartam frltenni de elég sötét lett valamiért pont a lényeg látszik legkevésbé ,de ez az első képem örülök hogy sikrült feltenni,most egy kicsit kevesebb a levele de télen nem merem tápozni mert kevés a fény ,azért a kis citromok érnek rajta már megettem róla vagy6db-otmost a szokottnál is kissebbek tavasszal át kell ültetnem.
Ebben igazad van, pl. a füge a tarcali állomás mellett azért nem élne túl, míg ott fent a kápolna mellett már igen! A sármelléki állomás tényleg magasabban van mint a Balcsi, jobbak is a minimumai mint a kanizsainak pl. de elég érdekes helyen van tényleg, a nagy Balaton és a Kis-Balaton között, az aszfalt meg sajna elég messze van....nem úgy mint Pécs-Pogányban!
Ha nekünk Zalában ilyen állomásunk lenne, örömünkben a seggünket a földhöz vernénk, illetve abban az esetben nem lett volna totálisan félreértelmezve a térség klímája! A képekhez még annyit, hogy a mérőhely ugye kb. 30 méterrel van sík felett, eléggé meredek oldalban ahhoz, hogy onnan le tudjon folyni a hideg, nincs semmi terepakadály (fűzfasor, fenyves, diófa, töltés), ami derült éjszakákon a mozgásban lévő levegő útjában állna, így az szabadon járhat-kelhet egész éjjel! Ez utóbbi körülmény biztosítja a magas minimumokat, az alacsony absz. tszf. magasság pedig a relative magas nappali hőmérsékleteket! A miskolci avasi állomás minimumaival szinte megeggyezik derült éjszakákon, egyik éjjel Miskolc, másikon Tarcal mér 1-1 fokkal jobb vagy rosszabb értéket!
A következő képet Digiptr nevű, rakamazi metnetes észlelő készítette! Elég sokatmondó az állomás fekvéséről :))
Az, hogy ezen a télen Angliában a növényzet soha nem látott károsodást szenved, egyáltalán nem fogja zavarni a "globálisfelmelegedistákat" abban, hogy továbbra is töretlenül írják cikkeiket Közép-Európa "elmediterránosodásáról". A jónép meg még el is hiszi (gondolkodás híján).
Remélhetőleg a bevált Hayward (lány) - Tomuri (fiú) termőpárosról kaptál dugványokat. Szerintem sem könnyű zöldágra vergődni velük, úgyhogy másfél hónap után én még nem bolygatnám a dugványokat! Majd ha már látszanak a pille-palack oldalánál, vagy kikandikálnak az edény alján a gyökerek, inkább akkor ültesd át őket. Ha megbolygatod, nagyon könnyen sérül, és akkor rothadásnak indul a gyökértelen dugvány.
A dugványozási kísérleteim eddig mindig kihajtottak, többnyire pár hónapig szép, egészséges leveleik voltak, de gyökeret csak egyszer, a legutóbbi próbálkozásomkor kaptam néhányon. Azok a dugványok most 5-10 fokon pihennek, és reménykedem, hogy megindulnak, ahogy melegszik a teleltetőnk. Egy újabb adag dugvánnyal most kísérletezek megint, azokat a januári enyhe időben szedtem meg. Magot még csak egyszer vetettem, túlérett gyümölcsből mostam ki a magokat hozzá. Azok akkor könnyen és gyorsan keltek, de következő évben ugyanebből az adagból már semmi csírázást nem kaptam.
Fogalmam sincs milyen nem kertésztöl kaptam őket csak azt tudom hogy két fiu négy termő december közepén ültettem,itt a fiuk azt iták nem mindig van gyökere ha kihajt . Többféle magot is kaptam,próbavetést csináltam,a golgotából 5 magból egy kelt ki de az is megadta magát,csak 22 fok van és ez elég kevés a trópusi magoknak a paradicsomfa sem kelt a kivi mag sem ,eddig a peppinó is csak hajtásról sikerült.
Maradnak csak a pionírok, az üdítő kivételt képező magányos harcosok (pedig, ha vezetve le nne(tt ) (volna), ebből az országból aranybányát lehet ne(ett) (volna) csinálni.
Íme egy üdítő kivétel:
2008. december, Heti Válasz, Alkonyi László Ha egyszer eljutunk Bussay László csörnyeföldi birtokára, ne szabaduljunk gyorsan a Mura-mente öleléséből. Maradjunk legalább még egy hetet a borász 2007-es évjáratú traminije kedvéért.
Bussay doktor ugyanis nemcsak a legnagyobb szürkés, hanem a legnagyobb traminis borász is. Az ő tételei nem kérkednek, nem pacsulisak, és még csak nem is édességükkel akarnak hódítani - még akkor sem, ha történetesen jelentős cukortartalommal rendelkeznek. (A 2007-es évjáratnál csak néhány gramm cukorról beszélhetünk.) A szürkebarát mellett már a legelső évektől a tramini volt a pince legfontosabb fajtája, a fejlődés azonban ennél a bornál olykor ugrásszerű csodákat produkál.
A 2007-es tétel mindenekelőtt elegáns: illata virágos, rózsás, finoman licsis, olyan, amilyennek egy igazi tramininek lennie kell, mégis messze van bármilyen uniformizálástól. Tömören kecses, mint egy fiatal atléta, s érzékeny, mint egy balerina - egész egyszerűen szép és bájos. A Borbarát őszi számában ****(+) minősítést kapott. Tudnak valamit ezek a csörnyeföldi dombok - és természetesen a domboldalait faggató doktor úr is. Vajon miért nem képesek erre máshol is a vincellérek? Valóban ennyire különleges a dél-zalai terroir, vagy ilyen mélyen "benne van" maga az ember?
Időnként az ember még a sajtóban is talál reális tényfeltárásra utaló mondatokat. Kár, hogy ezek rendre negatívumokról tudósítanak...
/Zalai Napló/ 2006. aug. 30.
"Zala megye kiváló termőhelyi és természeti adottságaival a gyümölcs-, szőlő- és zöldségtermesztés, illetve a termőtájra alapozott agrár környezetvédelmi termesztés élenjáró övezete. Ez az adottság azonban az uniós támogatási rendszer anomáliája miatt nem volt kihasználható. Bekövetkezett az a paradox helyzet, hogy a megye területének 71 százalékán gabonát termelnek és az állattenyésztés is drasztikus állománycsökkenést szenvedett. Ez a rendkívül kedvezőtlen folyamat alig visszafordítható következményekkel jár, amit még nehezít a multinacionális kereskedelmi cégek túlzott jelenléte, amely kizárja a kis- és középvállalkozói termékek elosztó rendszerbe való bejutását...'
Annyit még hozzá lehetne tenni, hogy inverzióban pontosan annyival vannak jobb minimumok 280 méteren, mint amennyivel most zordabb képet mutat, mint a síkság. Ezzel talán még a hőmérő fokainál is jobban lehet érzékeltetni a különbséget.
Ha valaki egy bizonyos helyzet kiváltotta pozitív, vagy negatív benyomásait hagyja érvényesülni a dolgok általános megítélésében, akkor ezen a példán keresztül most megértheti, mekkorát téved.
Jozsó a képeid üdítően hatnak ebben az esős szürkeségben. A mimózád (acacia dealbata) érdekelne, hogy mekkora növényed van? Milyen idős korában kezd virágozni? Hány fok van az üvegházadban?
Nekem egy fiatal kis példányom van, ha minden igaz idén megmutatja majd a virágját is, de mivel +3 C körüli körülmények között van, még kivár ezzel...
Tegnap kihordtam a leandereim egy részét a kerti üvegházba, tiszta atka lett az összes a +10 C-os speizunkban, úgyhogy kapnak egy kis vertimec-et majd a napokban....
Igen, sajnos azt kellene ebben a mostani időjárási helyzetben meglátni, hogy teljességgel atipikus, abnormális. Az ember kénytelen mindig óvatosan elővezetni egy témát a mi szubjektív ítéletalkotásra hangolt magyar társadalmunkban, mert hamar érheti az elfogultság vádja, amint ez a régi topicban velem szemben többször is előfordult. Szerencsére itt más a légkör, ezért, ha itt azt mondom, hogy nem azért panaszkodom végig a telet, mert savanyú a szőlő, elhiszitek nekem. Magyarán, bármennyire is kicsi ez az ország, a nyugat-délnyugat-európai enyheség (ami téli időszakban a normális helyzet) Magyarország nyugati-délnyugati részét kedvezményezi. Ez a mostani (fejtetőre állt helyzet) a keletit. Ez magában még nem lenne baj. A baj azzal lehet, hogy egy nagyon előnytelen helyzetet tud előkészíteni, mint amilyen karácsonyt követően következett be, azaz hogy rászakad a szibériai levegő egész Európára, mihelyt egy pillanatra szünetel ez a mechanizmus. A hideg egészen az óceánig kiterjed (ilyenről számolt itt be Mergez), egy, a továbbiakban az enyhébb légtömegek útját blokkoló anticiklont alakítva ki, ami egy hónapra hűtőszekrénybe tesz bennünket. Ez történt karácsonytól a januári ónos esőig terjedő időszakban. Minden éjszaka az élet és halál küszöbén táncoltak a növényeink. Egész nap fagyott, a nap 24 órájában. Reménykedjünk, hogy ezúttal elkerüljük az ilyen folytatást!
Valóban, ma igazi téli idő volt itt a tengerparton is, kb. 2 cm hó esett és egész nap havazott kisebb-nagyobb intenzitással. Azonban igazán kemény téli napok nem most, hanem január elején voltak -7-8 fokos hajnali hidegekkel és napközben is fagypont alatti hőmérséklettel, ami itt nagyon szokatlan, szinte sosem fordul elő. Láttam megbarnult Phoenix pálmákat, és egy teljesen elszáradt, lombjafagyott akáciát is. Tavaly volt egy extrém 'téli' napi is. Április(!) 6-án kb. 4-5 centi hó esett, de másnapra elolvadt. Egyébként nem is gondolná az ember, hogy a +1-2C fokos nappali hőmérséklet és erős szél itt mennyire rosszabbul esik, mint otthon a szélcsendes -10-12C. Azt hiszem ez a windchill faktor(?).
Jogos a felvetés! Szerintem igy a téli unalmas idöszakban kicsit több a meteorológia, de amint kijön a jóidő tavasszal, biztosan háttérbe szorul majd! Márcsak azért is, mert hogy nyáron +29 fok van vagy +22, majdnem tökmindegy, viszont a téli időszak alatt sok, általunk tárgyalt növényfaj is nagyon közel kerülhet a letális küszöbhöz, és ennek a 3 hónapnak az időjárási előrejelzése és elemzése fontos, mert nem mindegy hogy -12 vagy -19 fok néz-e ki!? A másik meg hogy tavasszal jönnek a metszési feladatok, lehet felkutatni újabb és újabb példányokat fügéből kiwiből és kákiból, vagyis háttérbe fog szorulni az időjárás!
Nagyon érdekesen kelt ki a cserimolya ,sokáig a földben marad a feje úgy néz ki mint egy u betü ,amikor ki jön a földből a sziklevele benn marad le törik aztán egy hét alatt kiegyenesedik ,és lassan hajt kis leveleket még csak 3 kelt az 5 db ból érdekesek .
Örülök annak, hogy távollétemben is ennyi hozzászólás születik minden nap. Sajnos az az egy-két óra, amit most internetezéssel tudok tölteni, nagyjából arra elég, hogy végigfussam az új beírásokat. Sajnálattal látom, milyen tetemes károkat okozott az időjárás egyes helyeken. Ha úriember akarok maradni, akkor nem említem meg, hány fok van ahol éppen most vagyok. De bizakodjunk együtt abban, hogy már lassan vége a télnek, tavasszal pedig újult erővel vethetjük bele magunkat a kertészkedésbe! Én több újdonsággal is készülök, így igazán eseménygazdag időszak elé nézünk! Mint említettem, nagyon örvendetes munkát végeztek a rengeteg hozzászólásotokkal! Bár nem szokásom és tudjátok, hogy nem szeretem, ha a vélemények korlátozottan jelennek meg, de mégis azt kell mondanom, hogy próbáljunk vissza-visszatérni az eredeti témákhoz. Nem magam miatt mondom, hanem azért, hogy az index szabályzatának valamennyire megfeleljünk. Nem szívesen mondom, mert engem is rendkívül érdekel a meteorológia, éppen a meteorológia és a növények találkozási pontja volt az egyik érv a topik nyitásában. Azt javaslom csupán, hogy egyensúlyt próbáljunk tartani a két téma között. Ennek oka egyszerű: hogy mindenki megtalálja itt az őt valóban érdeklő ismereteket. Sok szeretettel kívánok mindenkinek biztonságos tavaszkezdetet!
Szokatlanul kemény téli időjárás, intenzív hóesés köszöntött a Brit-szigetekre vasárnap este. Londonban is folyamatosan havazik, a közlekedés sokfelé teljesen lebénult. Hétfő délután tovább erősödik a havazás helyenként hófúvás kíséretében, a héten csak lassú olvadás várható.
A Skandinávia déli része felett elhelyezkedő anticiklon erős keleties áramlással hideg levegőt szállít az elmúlt hétvége óta a Brit-szigetek fölé. Az anticiklon peremén Angliától délre egy markáns légörvény alakult ki, amely kedvez a jelentősebb csapadék kialakulásának. Hatására vasárnap este óta változó, időnként meglehetősen erős intenzitással havazik Angliában és Skóciában. A havazást erős szél kíséri, amely hófúvásokat is okoz.
Londonban vasárnap este óta tart a havazás. A közlekedés sokfelé megbénult. A személygépkocsik az itteni enyhébb éghajlat miatt általában nincsenek téli gumival felszerelve. A járművek beragadnak a lámpáknál, gyorsan kialakulnak a dugók.
A januáriak jóval alacsonyabbak lesznek a hidegpárna miatt. A derült, hideg időszakoknak köszönhetően pedig ki fog emelkedni Pest a hőmocsokkal, Pogány pedig a dombbal. Debrecen sokat behoz a főnnel. Lehet, hogy Szeged lesz az utolsó a rangsorban?
Az itt leírtakban rejlik az oka, hogy miért vallom azt, hogy térségileg nemigen érdemes különbséget tenni. Kivételt ebből csak a felszíni jellegből fakadó különbségek tehetnek. A teljesen sík, alföldi jellegű terepeken nincs megfelelően magas tereppont ahhoz, hogy inverzió esetén megfelelő biztonságban lehetnének a bizonyos mértéken túl korlátozottan téltűrő növények. Így azokat a területeket differenciáltan ugyan, de mégis általánosan szemlélhetjük térségi értelmezésben. Ugyanakkor jól tudjuk, hogy a változatos domborzatú vidékeken minden egyes pont külön értékelendő és gondosan meghatározandók azok a pontok, azok a területek, amelyek pozíciójuknak köszönhetően alkalmasak.
Remélem, most már mindenki érti, miért rojtoztam ki a szervert a klíma-mikroklímaelemzéseimmel.
Ezekből a példákból érthetővé válik, hogy időszakosan tudnak lenni olyan áramlási viszonyok, amelyek hol az egyik, hol a másik, hol a harmadik országrésznek kedveznek, miközben részben, vagy egészben sújtják a másikat. Teljesen véletlenszerű az is, hogy egy havazást követ-e erős lehűlés, illetve, hogy éppen hol alakul ki a lehűlésig is kitartó hótakaró.
Ennek megfelelően egyes országrészek kockázati mutatói legfeljebb statisztikai gyakorisági adatok alapján határozhatók meg, de ez mit sem változtat azon a körülményen, hogy ha például egy jó mutatókkal rendelkező helyen mégis összejön a hidegelárasztást követően minden olyan feltétel, ami az extrém hideg kialakulásának kedvez.
Mint már annyiszor, állandó tényezőként marad a városi hőmocsok, a domborzat, vagy a kettő együtt...
Ezt hívják főn-jelenségnek. Jelenleg ugyanezt a hatást élvezi az Alpok északnyugati oldala is. Amikor nyugati szektorból érkező áramlások vannak, a délnyugat-nyugati országrész kerül hasonló helyzetbe a Dinári-hegység és az Alpok felől. A sokéves téli hőmérsékleti átlagai is csupán azért magasabbak, mint keleté-északkeleté, mert általában gyakoribbak voltak a nyugatias áramlások, mint a keleties irányúak. Ha ez véglegesen ilyenre változna, a keleti-északkeleti országrész téli évszakbeli középhőmérsékletei magasabbak lennének, mint a Dunántúlé.
Anglia, Spanyolország, Franciaország és Észak-Olaszország az utóbbi évtizedek legalacsonyabb középhőmérsékletű telét éli ennek a szituációnak a folyamatos ismétlődése következtében. Angliában egyes parti sávokban jegesedés tapasztalható az óceánon. Ez már nem semmi. Ukrajnában és Romániában ezzel szemben a legkisebb édesvizű tavak is jégmentesek.
Egy kicsit ijesztő helyzet. Azt sugallja, hogy ha ez lehetséges, akkor bármilyen beláthatatlan időjárás változás, vagy időjárási esemény is lehetséges. Hangsúlyozni kell, hogy nem néhány napos epizódról van szó, hanem szinte az egész tél ennek jegyében telik.
Kedves Tibor! Remélem, sikerült egy kicsit megvigasztalnom, bár tudom, hogy a lombardiai magnóliák ágainak letörése nem forrasztja vissza a gellénháziét, de talán a helyzet reális bemutatása segít feldolgozni az elszenvedett kár okozta bánatot. Olaszországnak gyakori látogatója vagyok minden évszakban, így nagyon jól ismerem az ott előfordult és előfordulni képes helyzeteket. Nálunk fagyzugban nem csak azért nem tört volna le egy húszéves magnolia grandiflora ága, mert nem volt hó, hanem azért is, mert nem lenne húszéves magnolia grandiflora. Ez legyen a másik vigasz számodra. Valamit valamiért...
Szerencsére 1-2 nap múlva a szabadtéri viszonyok a mostani üvegháziakra fognak hasonlítani. Utána, ha sokat imádkozunk, talán sikerül ebből a télből is "ép bőrrel" kikerülnünk.
Had hozzak egy kis szint a hideg,borus napokba,nyílnak a Caméliák az üvegházban és a mimózának nevezett akácia is virít,míg kint a hó borítja a kis bonsaiokat.A sarokban meg már a tavaszi előkészületek folynak,kezdenek levelesedni az első fügedugványok.
Hát igen, ahogy az atlaszcédrusnál egyszer már irtam, ezek a növények a törzsfejlődés folyamán nem szoktak hozzá a hóhoz, elég törékenyek az ágaik, és nem tudnak annyira meghajolni, h. lecsusszon róluk. De ez előfordul hazai fajokkal is extrém esetekben, pl. 80-ban a fél Kőszegi-hg. bükköse kidőlt egy hirtelen széllökés következtében. Fel volt ázva a talaj, még nem hullott le a levél, és éjjel esett 20 centi hó...
Vagy pl. 81-ben Lenti mellett, Gáborjánháza határában egy komplett erdeifenyvest tört le a hó.
Ezeket a részleteket azért tartom fontosnak közvetíteni, hogy mindenki érzékelhesse, hogy a klíma kérdése sokkal árnyaltabb annál, mint ahogy azt sematikus iskolai tanulmányaink alapján képzelnénk.
Miközben a hozzászólásokat írom, félszemmel a RAI UNO-t nézem. Ebben a pillanatban hangzott el az időjárási előrejelzés, amely szerint holnap újabb csapadékhullám éri el Észak-Olaszországot, ami kezdetben havazásokat okoz még alacsonyan fekvő alföldi területeken is, majd a hóhatár lassan emelkedik és a nap folyamán Toszkánában már 300-500 "dombvidéki" (collinare) magasságban lesz. Egy ideig azért takaríthatják a magnolia ágait!
Én sem arra akartam koncentrálni elsősorban, csak nem tudtam a poént kihagyni. Természetesen, a hőmérsékletek összehasonlítása nem-inverziós helyzetekben egészen más dolog, mint inverzióban. Nappal azért is használom szívesen az omsz hőtérképeket, mert a mérés maga legalább megbízható, ellentétben a többi hőtérképpel. Éjszaka pedig, inverzióban nagyszerűen "belőhető" belőle az állomások fagylefolyási pozíciója. Az egyes állomások közti "ollónyílás" pedig pontosan érzékelteti az inverzió mértékét, meredekségét. Ebbe a kontextusba csak akkor helyezhető be egy amatőr (házilagos) mérés, ha a feltételei teljesen azonosak a hivatalos mérésekével. Erről volt szó, nem hiszem, hogy kölcsönösen félreértettük volna egymást, legföljebb egy kicsit kitekintettünk a tárgyból.
Képzeld el, hogy egy gyenesdiási (Keszthely mellett) ismerősöm azt állítja, hogy a saját udvarának az alja és teteje között 7 fokos különbség van inverziós helyzetekben. Először azt hittem, hogy árnyékolt-árnyékolatlan, illetve pontos-pontatlan hőmérőkről van szó, amelyek közül egyikkel lent, a másikkal fönt mér, de megnyugtatott, hogy túl van már ennek az ellenőrzésén és ugyanazt a hőmérőt egyik helyről a másikra szállítva produkálja ezt a különbséget a legkihegyezettebb helyzetekben. Azt ajánlottam neki, hogy szervezzen egy téli tábort az udvarában az omsz szakemberei részére és a sátraikat a terület alján veresse föl. Akkor költözhetnek át a terület fölső részére, amikor már mindenki jól megÉREZTE, mennyire nem mindegy, hogy egy mérőállomást hova telepítünk.
A hivatalos adatokat árnyékolt hőmérővel, vagy hőmérőházban elhelyetett hőmérővel mérik. Árnyékolatlan hőmérővel történő mérés negatív irányban torzít, feltételezésem szerint nem mindig azonos mértékben. Valószínűsítem, hogy a negatív torzítás oka a felületén történő párolgás, a pillanatnyi levegő páratartalom függvényében. Mondhatnánk, hogy akkor az ágak is alacsonyabb hőmérsékleten vannak, mint a tulajdonképpeni léghőmérséklet. De igazában nem a hőfok számszerűségének van jelentősége, hanem annak, hogy a viszonyíthatósághoz egységes feltételek mellett mérjünk.
Lehet, hogy az én fogorvosommal beszélt. Az én fogaimat ez a folyamatosan fönnálló keleti anomália kezdte ki tényleg. Könnyen belátható, ugye, hogyha most nem jött volna rögtön az előző nyomában egy ugyanilyen, szépen ránk fordította volna a szibériai levegőt. Azért imádkozom, hogy szűnjön meg már ez a folyamatos anticiklonblokk Európa nyugati partjainál, hagyja végre "kiegyenesedni" az áramlást nyugati irányból és a ciklonoknak ne egy spanyol-francia-olasz "mandinerből" kelljen ideérniük, rendre meridionalizálva az áramlásokat, egy óvatlan pillanatban ránk zúdítva Skandináviát és Szibériát. A zonális áramlásban hátoldalon is atlanti levegő van, ezért egy olyan után vállalnám a lehűlést is, de egy ilyen után jobb nem rá gondolni.
Ezzel szemben Munkács hómentes, hőmérsékletben 2 fokkal, hőérzetben 8-cal veri Velencét. Ezen a télen ez nem egyedi eset, hanem a hidegpárnás időszakot kivéve JELLEMZŐ. Folytatódik a kelet-európai pozitív hőmérsékleti anomália. Továbbra is reménykedjünk, hogy előbb, vagy utóbb nem ér rossz véget.
Mukachëvo, UKR Add this to your cities
Current conditions (as of 2:00 PM) °F | °C Cloudy 2°C
A legnagyobb kár a tölgyben keletkezett. Egyébként Nálad tényleg meglepően nagy tömegű hó van, úgy gondolom az érintett területeken belül is a legérintettebbek voltatok. Pedig hogy' elfért volna ez ott, ahol legföljebb szilvafák vannak, vagy még azok sem.
A mostani NEM INVERZIÓS helyzetben a jelenlegi hőtérkép, csekély túlzással, az állomások tengerszint feletti magasságának a meghatározására is alkalmas lenne.
Sőt, Piemontéban és Lombardiában ezen a télen ez már a második ilyen eset. Múltkor 40-50 cm nedves hó esett. Egyes helyek ott egy hónapon belül is teljesíthetik a Te 25 éves "katasztrófáid" 2/3-át. Így kell ezt fölfogni!
Ninovarga csak az az elkeserítő,hogy az örökzöld, föleg nagy levelüeket egyszerüen lehetetlen megszabadítani a latyakos nenves hótól. A nagy súly leszakítja a nagy ágakat is.A növények évekig nem tudják kiheverni.Eddigi kertészkedésem 25 esztendejébe az a 3-dik súlyos eset.
Szeretnélek nagyon megvigasztalni. 25 év alatt három ilyen eset nem túl sok. Szerintem ez a gyakoriság (vagy még ennél nagyobb is) Olaszország legnagyobb részén lehetséges. Annál is inkább, mert ott nagyon gyakori az ilyen nagyon vizes és ugyanakkor nagy intenzitással hulló hó. Jelenleg Milano környékén havazik +1 fok mellett. Az állomás szintje fölött ez a havazás 0 és +1 fok között zajlik. Ha eléggé sűrű, az érintett területeken sokan olyan foglalatosságot folytatnak, mint Te, amikor a nagy levelű örökzöldjeidet igyekeztél a hókásától megszabadítani. Jómagam is szemtanúja voltam ilyen eseménynek. Ne keseredj el, a héten eltűnik a hó!
Milan, ITA Add this to your cities
Current conditions (as of 8:50 AM) °F | °C Snow 1°C
Egyszerűen megszállott lettem, mindenkit megpróbálok a kivi és káki termesztésére "rábeszélni". A saját telepítéseim már megtörténtek (bár kiviknél még van további tavaszi telepítési feladatom is). Ősszel lenyomtam 4 tő kákit, most tavasszal meg jön 6 tő kivi ( a múlt évi másik 3 tő mellé - közelébe).
Már egy rakás kivi-termőhelyet begyűjtöttem, de az igazi akkor lesz, amikor a sajátomra tudok hivatkozni, amikor megpróbálom meggyőzni a kertgazdát a termesztésükről.
Egyiknek sem sokkal nagyobb a rizikója a termesztésben, mint a szőlőnek, vagy az őszibaracknak, viszont nem kell őket permetezni. (Szerintem nem sokkal érzékenyebbek a nagy fagyra. - vagy nagyot tévedek?)
Ez a tél megint kedvezett a -14 C°-os minimumával. Megint lehet hivatkozni arra, hogy a nagy elfagyások csak ritkán jelentkeznek, ekkor viszont a megszokott növények, mint pl. a szőlő is károsodnak.
Így van ,gyakorlatilag nem változott semmi.Lehet szidni a múlt rendszert,de a mostani mennyivel jobb ?Hogy most nem egy párt tagjai lopnak,csalnak,hazudnak hanem 35.A " magyar demokrácia " azt jelenti,hogy mindenki mindent megengedhet magának,de legalább annyit amennyit a vezetőitől lát.
Hidd el, nem a hazait akartam ócsárolni a külföldivel szemben, csak azt akartam demonstrálni, h. itt ugyanúgy átvernek, szval ha nem otthon szeded, nem tudod, mit eszel.
Mellettem pár standdal a ,,sáska" meg a szomszédja beszélgetnek, panaszkodik a manyus, h. aszongya annyira tetvesedik a salátája, szinte naponta kell permetezni. Kapás van, vevő jön. Kérdi:- Nem permetes ez a saláta? -Á, dehogy, kedvesem, ez fóliás, nem kell permetezni!
Hogy 50 évig voltak, azt még elviselném. Sajnos 20 éve megintcsak az megy, és az emberi hülyeséget és főleg a magyar mentalitást ismerve ez igy is marad!
Végül is őshazája a Himalája, és a legjobb minőségü teák most is onnan valók, elég nagy magasságból. A gyarmati időkben az angolok ezeken a területeken tartották pl. a nyaralóikat, mer hasonló volt a klíma, mint otthon. A nehézséget inkább abban látom, h. egyes Ny-i határszéli területek kivételévelnincs meg se a sav. talaj, se a csapadék, se a páratartalom. No meg marha meleg van nyáron.
Igen, a gondolkodó ember úgy cselekszik, mint Te, mert érti a dolgok összefüggéseit. De sajnos, a gondolkodó ember ritka madár. Az az attitűd pedig, ami a nem gondolkodók részéről ahhoz kellene, hogy a láthatóan náluk okosabbak tanácsait, magatartásformáját elfogadják, sajnos, teljességgel hiányzik egy olyan társadalomban, ahol 50 évig a tökfejek uralkodtak és úgy féltek az értelemtől, mint ördög a tömjéntől.
Én is a hazait támogatom,de...de az azért nem javít a helyzeten,hogy kutyaeledelnek sem való húsból gyártanak felvágottakat Mo-n,meg az sem hogy egy gyüm.termesztő azzal a jóindulatú figyelmeztetéssel adott egyszer egy szatyor körtét,hogy hámozzam meg/tehát még a mosás sem elég neki,mondjuk azért ,mert dugig van vegyszerrel/.Tehát elsősorban hazait,de nézzük meg kitől és mit !
Reméljük, hogy tényleg úgy lesz és nem csak azért írják ezt, mert még "annak idején" minden sajtócikknek kötelezően pozitív kicsengésűnek kellett lennie, aztán a végén soha semmi érdemi nem történt, legfeljebb "kipipálták", hogy "ez is megvót, mégsincs este", utána folytt minden tovább, a maga medrében, a tönk felé. Ezt a "dicső" kort módom volt jól megismerni, most pedig a túlélését tanulmányozhatom "kedvemre". A káki, úgy gondolom, egy egyszemélyes, sikeres akció, Vaszile Zajac professzor nevével fémjelezve. Nagyon-nagyon dicséretes.
Nem láttam,nem voltam a tv környékén,de amikor olvastam a "felhivásodat" /de meg fogom nézni utánanézem és megtaláltam a Duna Tv honlapján .De meg fogom nézni. Most nézem Becsehelyen meg próbálkoznak a postásokkal ?! Nem szép dolog...
És amiről oly sokat beszélek, de ( amint a tea és a kivi példája mutatja) még mindig nem eleget: a "hegyem" ma Lent foltok, alul lepel, fönt hó. Most a legkedvezőbb klímájú helyek keltik a legzordabb benyomást és a legnagyobb fagyzugok a legkellemesebbet, de remélem ez itt már senkit nem téveszt meg. A mostani hócentiméterek növekedése, fölfelé, szimbóluma lehetnek az inverziós helyzetek magasságfüggvényű hőmérsékletemelkedésének.
Ha 60 év bizonyítás után ennek még mindig haldokolnia kell, akkor ebből elég könnyen leszűrhető, hogy az ukrán állapotok igen hasonlíthatnak a magyarokhoz.
A múlt héten is segítettem a fiaméknak egy tetőkészítésnél (ács gyerek).
Az építtető - a gazda - mondta, hogy tavasszal egy pergolát is szeretne majd, amire vadszőlőt futtatna fel, hogy jó árnyékos legyen, meg, hogy a vadszőlő gyorsan nő.
Erre mondtam neki, hogy a kivi is ott van a gyorsaságban, több méternyit nő a hajtása, igen erős árnyéka van, és annak még haszna is van, pár év múlva akár mázsányi termést ehet a (most még apró) gyermeke, az egész család. És ilyenkor jön: "de hát az déligyümölcs!"
Igen olyan déligyümölcs mint mondjuk a szőlő. Nézze csak meg a Toszkán lankákat, tele van szőlővel. Nagy zimankóban - mínusz 20 alatt - ugyanúgy fagykáros lesz a szőlő, őszibarack, sárgabarack is. Viszont a kivinek van még egy nagy előnye: nem kell a permetezőt használni.
Hogy végül is kivit fog-e telepíteni, még nem tudom, de ha akkor is menni kell majd segítenem, biztosan tovább "piszkálom" a gazdát.
Szóval itt még nagyon sok felvilágosító munkát is kell végezni. Sajnos a sajtóban időnként megjelenő tudósítások úgy szólnak a kiviről, kákiról, mint valamilyen hihetetlen dologról. (szerencsére a fügéről már leszoktak, az nem újdonság).
A " Talpalatnyi zöld " c. műsorról volt szó ? Aki lemaradt róla az a Duna Tv honlapján itt megnézheti:http://www.dunatv.hu/felsomenu/nettv?video=1_490099
Ninovarga csak az az elkeserítő,hogy az örökzöld, föleg nagy levelüeket egyszerüen lehetetlen megszabadítani a latyakos nenves hótól. A nagy súly leszakítja a nagy ágakat is.A növények évekig nem tudják kiheverni.Eddigi kertészkedésem 25 esztendejébe az a 3-dik súlyos eset.
Freddy 56 : Debreczi Zsolt:Télen is zöld kertek c. könyvében ezt irja a teacserjéről, hogy az 50-es évek elejéről Grúziából származó növényeket telepítettek Zala megyébe. 5-6- os ph-jú talajban szépen fejlődtek, és elviselték a -19 fokos fagyot is.
Nagyüzemi telepítése nem gazdaságos, de a házikertekben savanyú talajon, szép teabokrok nevelhetők, amelyek esetenként szedhetők is. Én is szeretnék teacserjét csak nem tudom hól lehet beszerezni,szivesen cserénék más növénnyel is.
Japán naspolyával kapcsolatba az a véleményem - 14-15 foknál nem bír többet és mivel télen virágzik, renkivül enyhe télnek kell lenni ahhoz, hogy a szabadban teremjen.
Ilyen barom dumákkal lehet a leghatékonyabb népbutítást elérni.
A magam tisztázására elmondanám, hogy nem neveztem meg konkrét sajtóorgánumot, csupán egy játékos feltételezéssel igyekeztem a figyelmet felhívni egy mindenki által sokszor megtapasztalt JELENSÉGRE, a jobbítás szándékával.
Van olyan térség Magyarországon, ahol a Zala megyében lezajlott időjárási eseményekkel hajszálpontosan azonos körülményekről és következményeikről ilyen tudósítások készültek volna.
...Több falu maradt áram nélkül a ...... megyei .......... Hegyhát körzetében, ahol a zivatartevékenységgel kísért felhőszakadásszerű havazás következtében lezúduló rendkívül nehéz, vizes hó súlya alatt villanyoszlopok törtek el vagy dőltek ki az átázott talajban. Ez az érdekes természeti jelenség nem ritka a .......... vidékén. Ebben a térségben gyakran ütközik a meleg páradús Földközi-tengeri levegő az északi hideg léghullámokkal, ami sajátos, az országnak csupán erre a részére jellemző időjárási helyzeteket idéz elő. Mint oly sokszor, most is a .........-hegység által védett területeken csak jelentéktelen hótakaró alakult ki, az is csak a magasabban fekvő részeken, miközben a ............ menti síkság teljesen hómentes maradt. Ez hazánk egyetlen mediterrán klímajelleggel rendelkező térsége....
Ne tudjak innen fölkelni, ha ez, bizonyos földrajzi területre vonatkozóan nem így lett volna tálalva.
Ez a cikk tényleg passzol a fórum címéhez (bár nem gyümölcs). Abban a mikroklímában - ezek szerint - úgy kb. 60 éve bírja a tea-cserje.
Magyarország is rengeteg jó adottságú mikroklímával rendelkezik, melyet még nem ismernek, nem használnak ki.
Nálunk is kelle(né)nek olyan emberek, akik merik fölvállalni, hogy szakítanak az ottani hagyományos növénykultúrával, és hajlandóak - a többiek rosszallása ellenére is - új növényfajok telepítésére.
Amikor beléptem, és elolvastam az üzenetedet, már csak 5 perc volt délig. Az tudom, hogy szinte minden adón egész óra előtt csak a hülye hirdetéseket nyomják!
Március utolsó hétvégéjén megint megyek (megyünk) Somogyba. Ha Neked megfelel a szombat - ha jól emléxem 28-a, akkor átmennék újra.
Arról talán kevesen tudnak, hogy zivatartevékenységgel párosult, ezért volt olyan hallatlanul intenzív. Itt nálunk volt két villámcsapás, egy pillanatra elment a villany, a számítógép kikapcsolt, a másodiknál ismét, úgy hogy nem lehetett bekapcsolni. Azt hittem, hogy kiégett, majd reggel visszatért belé a lélek és problémamenetesen bekapcsolódott és működött.
Ráadásul határozottan emlékszem, hogy az omsz aznapra nyugatra már igencsak szerény kis nyári időt jelzett előre. Csak akkor "véletlenül" nem jött be éppen.
Vigasztalódj azzal, hogy Bologna környékén néhány évvel ezelőtt hasonló helyzet alakult ki, félméteres ilyen állagú hóval. Az imolai és faenzai dombvidéken nagyon gyakori az ilyen, miközben a tengerparti síkságon felhőszakadások vannak esővel, vagy havas esővel.
Tényleg gyönyörű Bussay doktor szőlőtelepe. Előző évben telepített tőkék 2 méternél magasabbak voltak, és rajtuk volt már a termés! Megérdemelte a kitüntetést!
Amikor ott voltam Csörnyeföldön Veled, majd elpusztultunk ezen az "iszonyatos, napfényszegény területen", úgy tűzött a nap. Még a kocsi üléshuzatából is szinte csavarni lehetett a vizet.
Igen, a magasan fekvő területeket sújtotta. A hó állaga pedig éppen olyan volt abban a magasságban, hogy se nem olvadt vízzé, se nem maradt pelyhes állapotban, hanem éppen hókása hullott, őrületes mennyiségben, soha nem tapasztalt intenzitással. Néhány tized fokkal magasabb hőmérséklet, vagy valamivel kisebb intenzitás kellett volna, hogy elolvadjon, vagy néhány tized fokkal alacsonyabb hőmérséklet ahhoz, hogy pelyhes állapotban maradhasson. Egészen speciális helyzet alakult ki, mindez tized fokok miatt. Ha a negatív hőmérséklet felé mozdult volna, nálatok porhó lett volna kártétel nélkül, viszont mi a síkságon kaptunk volna havat, pontosan olyat, mint amilyet Ti így. Az érdekessége az, hogy olyan magassági szinteket érintett így leginkább, ahol inverziós helyzetekben a dombvidék legkedvezőbb fekvései vannak.
Zalában Zalaegerszeg mellett nagyon megviselt az utobbi 4 nap.Havazott, 30cm hó hullott, fujt az orkán erejü szél.4 napig nem volt áram.Sajnos a növényeim is sérültek. Magnólia grandiflóráról méteres ágak szakadtak le. Hiába vertem le a latyakos havat.Az örökzöld tölgyemről is egy nagy ág lehasadt.Ciprus arizonikának is a tetejéből 1 méter letört. Nagyon elkeseredtem, évek munkája kárba veszett.
Szerencsére a többi növényem nem sérült.Talán 1-2 év mulva kiheverik a tragédiát.
"Zalaegerszeg - Pénteken összesen 23 megyei elismerést osztottak ki a Zala Megyei Közgyűlés megyenapi ünnepségén. Zala Megye Díszpolgára dr. Bussay László háziorvos, borász lett..."
Ezt a megtisztelő rangot elsősorban kiemelkedő országos és nemzetközi borászati sikereivel érdemelte ki.
Képzeljük el, mekkora teljesítmény ez egy ilyen iszonyatos, napfényszegény területen, mint a miénk, ráadásul aszú jellegű desszertborokkal! Nem is értem, hogyan lehetséges....
O.K. a verseny, de hogyan mérjük meg, hogy mennyit sütött. Rábízzuk a kanizsai saccolókra, aztán a végén minden adathoz hozzáadunk 300 órát, miután most már tudjuk, hogy annyit szoktak tévedni?
Egyébként a külföldről jövő hírek is általában rettenetes értelmezési torzuláson mennek keresztül. Görögországi havazásokról szóló hírek is speciális domborzati viszonyok közül valók. Amikor Athénban is havazik, az általában csak olyan komolyságú a mi fogalmaink szerint, hogy mi itthon egy olyan havazást nem is jegyeznénk. De arról is csak a szenzáció kedvéért tudósítanak.
Nekem is van ilyen gyanúm, azért fogalmaztam olyan óvatosan a végén. De ha így van, a horvátok a magyarokéval ellentétes koncepciónak akarnak megfelelni. Muraszombat esete talán egy kicsit más. Ott azért én mégis hajlok inkább a mérésnek hinni, mint a saccolásnak Kanizsán.
Az elmúlt napokban garmadával kaptuk az aggódó és részvétnyilvánító telefonhívásokat az ország más részein élő barátainktól és ismerőseinktől a TV-ben "Zaláról" szóló tudósítások miatt. Hiába nyugtattam meg őket azzal, hogy Letenyén még csak néven nevezhető hó sincs és a magasabban fekvő síkságokon is csak jelentéktelen, azt gondolták, hogy csupán megnyugtatásképpen mondom, de a valóság biztosan más. Így aztán nem tudtam megspórolni, hogy egyenként el ne magyarázzam nekik a légkörfizika azon részletét, ami megadja a választ az addig számukra érthetetlen jelenségre. Hogyan lehet "világvége" egy innen elhanyagolható távolságra lévő helyen, miközben itt ez a helyzet és a tévében is "délnyugatra" mondtak sok havat. Egyszer tavaly már egy képen mutattam olyan helyzetet, amit akkor az inverzió "negatív"-jának neveztem. Ami azt jelenti, hogy a csapadéktevékenység közben "rendes" és nem "inverz" hőmérsékleti légrétegződés van, amely szerint fölfelé haladva érünk hidegebb rétegbe. Ennyire alacsony hóhatár esetén egy ilyen rendkívüli intenzitású és mennyiségű csapadék esetén bizony ilyen látványosan "lövi szét" a viszonyokat. A valóságban ami a zalai viszonyokat illeti, a sármelléki állomás hófoltokat jelent 120 méteren. Letenyén 150 méteren vannak hófoltok. A 10-30 méterrel magasabb síkvidéki szinteken 3-5 cm hó van. A 250-300 méteres dombokon 15-23 cm. A tudósítások teljesen korrektek: tényleg Zala megyében szakadtak el a vezetékek, tényleg nem volt áram. Semmilyen tudósítónak nem tisztje vagy feladata az események légkörfizikáját elmagyarázni. Mégis fölvetődik a kérdés: vajon a közönség teljesen jóhiszeműen nem jár-e mégis téves asszociációs pályákon. Vajon nem az lehet, hogy bizonyos szakmák művelőiben is inkább dominálnak a "civilként" szerzett sztereotípia-értelmezések, mint a tárgyszerűek? Nem ugyanolyan jelenségnek lehetünk-e tanúi, mint a füge termeszthetőségének térséghez kötése, vagy a gyümölcstermesztésre alkalmas területek kiválasztása képességének hiánya az inverziós jelenség ismeretének híján? Illusztrációképpen ma délután 13. 50-kor készítettem ezeket a képeket innen a letenyei patakpartról. Látható a rajta lévő "hó" is.
Mellékelek még két hójelentést is, egy szlovént és egy horvátot.
Kiemeltem a hivatkozott helyeket a hóadataikkal. Szentgotthárdon hasonló mennyiségű hó van, mint a múltkor a legkedvezőbb (-9) minimumot mérő, hasonlóan magas bilogorai dombon. Eszéken nyolcvanegynéhány méteren ugyanúgy 3 cm délután egykor, mint Muraszombatban 190 méteren reggel 7-kor (más kérdés, hogy nyilvánvalóan Muraszombatban ilyen magasságot feltételezve nem is lenne hó, ha Sármelléken 120-on, Letenyén 150-en sincs, bizonyíthatóan ugyanolyan, vagy nagyobb csapadékmennyiség és csapadékintenzitás ellenére) Stb., stb., stb. Kéretik megérteni az összefüggéseket!
Viina snene odeje
Petek, 30. januarja 2009, ob 7. uri Opazovalna postaja Viina snega cm Triglav Kredarica 380 Vogel 295 Vojsko 83 Lisca 65 Rateče Planica 15 Slovenj Gradec 15 Katarina nad Lj. 13 Novo mesto 12 Kočevje 8 Celje 5 Let.Cerklje obKrki 4 Murska Sobota 3
Naja! Péccsel és Baranyával kapcsolatban mindent szabad! A klímát érintő kutatásaink közben rájöttünk, hogy több turpisság (finoma fogalmazva, mindenki értse ahogy akarja) is van az adatok között, és néha a valóságtól írreálisan elrugaszkodó adatok kerülnek bele az éghajlati leírásokba és talán a nemzetközi adatforgalomba is! És eddig nem akadt még senki, aki ezek nyomába eredt volna, és aki tiszta vizet öntött volna a pohárba! Mindenki elfogadja amit az intézmények és a szakmák állítanak! Sőt, ha valaki ezek ellenkezőjét állítja, akkor azt mindenáron negatív fényben kell feltüntetni, és még ha óvodás aggyal is felfoghatóan egyszerű dologról van szó, abban az esetben is tiltakozik ellenük mindenki! Ezért tart itt az ország, ahol tart! Hogy a szakmák ilyen fokú tévedései hátterében mi állhat, az továbbra is kérdés marad válasz nélkül, és egyszerűen érthetetlen, felfoghatatlan!
Talán érzékelhető, hogy ezeket a meteorológiai és klímaelemzéseket nem öncélúan teszem. Tavaly, még a régi fórumban kevesebb példával illusztrálva állítottam, hogy a medence egész területén csak leheletnyi eltérések vannak térség és térség között abban a vonatkozásban, hogy hol és mikor alakulhatnak ki kritikusan alacsony hőmérsékletek. Aztán volt, aki elhitte, volt, aki nem. Jelenleg például, amennyiben egy, a most várhatónál komolyabb lehűlés követte volna ezt a mediterrán ciklont, könnyen belátható, hogy azok a területek kerültek volna hátrányosabb helyzetbe a hótakaró miatt, amelyekről, déli és nyugati földrajzi helyzetük miatt, általánosságban a kedvezőbbet feltételeznék. De a mostani példa is bizonyítja, hogy ez így nem föltétlenül igaz. Csak a véletlennek köszönhető, hogy nem lett most egy határozottabb hidegbetörés. A múltkori hideg periódust pedig éppen a keleti területek jó része töltötte hótakaróval. Általános érvénnyel marad tehát a domborzat és a városi hőmocsok, vagy a kettő együtt. Ezekből lehet "szubmediterrán" területeket hallucinálni. Ennyi Magyarországon a korlátozottan téltűrő növények túlélési esélyeinek titka. Továbbra sincs új a nap alatt...
Hát én is voltam a nagy Japán naspolyával és a fidzsoával, jó pár évig hoztam vittem ősszel és tavasszal, aztán már olyan nehéz lett, hogy kiültettem lesz ami lesz. Eddig semmi gond.
Igen a citrusfélék nem egyszerű kérdés, de érdekes velük kísérletezni. Ezek a növényeim a Pocirus trifoliáta és narancs ill a mandarin hibridjei. Ezáltal az ízük valamelyest kellet, hogy javuljon a hidegtűrésük pedig csökkent a Ponc trif-hoz képest, csak az a kérdés, hogy mennyire. A virágzás és a gyümölcs érés szerintem inkább a Ponciruséra fog hasonlítani, mert kint telel ezért a szabadföldi vegetációs időszakban kell, hogy bedobja az összes erejét. Tehát tavasszal virágzik és őszig beérnek a gyümölcsei.
Aztán vannak nagy mágusok akik ezt fokozzák és a hibridet visszaporozzák a Poncirussal és így tovább és tovább...
még németországban is vannak elkötelezettjei e témának:
például Bernard Voss aki már jó pár éve kísérletezik velük:
Az, hogy a japán naspolya teljesen télálló-ezzel vannak fennatartásaim, szerintem a kiszelektált példányokra ez elmondható, de nem bármely példányokra. A fagytűrésük egyedenként változhat. Ugyanez a tapasztalatom a selyem akáccal is, sőt még a Trachycarpus-okkal is . Szerintem az a legjobb, ha az embernek van egy marék magja a fent említett növényekből, elveti akár a szabadban és kint hagyja télire. És amelyik erősen visszafagy attól meg kell válni, viszont lesz olyan példány is, mely nem is fagy vissza kicsit sem. Na ezeket kell megtartani, esetleg visszacserepezve néhány évig nevelni, majd kiültetni. No persze így lehet, hogy csak a magoncok 10%-át tartja meg az ember, de szerintem megéri csak ezekkel foglalkozni és esetleg ezeket továbbszaporítani.
Nekem már teljesen kifagyott egy Japán naspolyám, ugyanott, ahol a mostani virágzó hatalmas nagy van. Ezen kívül volt 3 másik kis magoncom, kiülettem őket pár éve. Egy abszolút nem fagyott vissza, egy másik egész picit, a harmadik már jobban sérült. Az első kettőt hagytam meg. 3-4 éve gyakorlatilag takarás mentesen fagyási sérülés mentesen telelnek, persze a fűtött szomszéd ház közelében.
A virágzóval kapcsolatban, pedig határozottan bizakodó vagyok, mert pl a Füvészkertihez viszonyatva 1-1,5 hónapos késében van, a bimbói nagyon zártak, hitem szerint így nem olyan érzékenyek a hidegre, mint kinyílt vag félig kinyílt állapotban.
Ezek is Haywardok, csak sziámi ikrek, mint ahogy ritkán cseresznyénél is előfordul az ilyen jelenség. Érdekes módon Olaszországban ezeket nem engedik kereskedelmi forgalomba helyezni. Buta szabály, mert tényleg semmi baj nincs velük. Viszont úgy képzelem, hogy a magyarországi forgalmazásuk ennélfogva különösen jó üzlet lehet.
Abszolút hiteles forrásból megtudtuk, hogy Nagykanizsán, a meteorológiai állomást körbevevő (jó kis árnyékot is képező és a fagyzug mellett még hozzáadott fagyzughatást is biztosító) hatalmas fák(!) miatt nem lehetett napfényt mérni, ezért annak meghatározása becslés(!) alapján történt. Ennek ismeretében különösen izgalmas lehet, ami itt következik.
Hogy a nagykanizsai becsült napfényadatok mennyire közelítik meg a valóságot, könnyen ellenőrizhetővé válik a 10 év muraszombati adataival történő viszonyítással, amit a szakma bármikor könnyűszerrel megtehetett volna. Különösen ha még a szakma által feltételezett "Pécshez közelítő távolságarányos javító együtthatóval is felszorozzuk az értékeket. Amennyiben az archivált adatok mégis 300 órás nagykanizsai napfénytartamhiányról tanúskodnának, egy olyan furcsa helyzettel állunk szemben, hogy az adatok szerint Pécsről Nagykanizsa felé közeledve drasztikusan lecsökken a napfényes órák száma, majd nyugati irányban továbbhaladva még drasztikusabban, távolságarányosan, még nagyobb sebességgel megemelkedik!!!!! Alátámasztva az eddigi, zalai napfénytartamra vonatkozó gyanút, hasonlóan meglepő eredmény született volna, ha a korábban említett 2068 órás 10 éves muraszombati napfénytartam átlagot összevetették volna a Napfény Városa jelzőt kiérdemelt Szeged azonos időintervallumra vonatkozó napfényes órák átlagával! Kiemelten lett volna érdemes összevetni az 1997-től 2002-ig tartó hatéves időszakot, akár külön-külön, évenkénti összevetésben is. Muraszombat napfényes óráinak átlaga ebben a hat évben: 2121 óra. A szakma Szeged ezen hat évének napfényátlagát könnyűszerrel összehasonlíthatta volna Muraszombatéval. Még érdekfeszítőbb lett volna ez az összevetés, ha mondjuk a napfény észlelésének helyszíne nem a nagy ködhajlammal jellemezhető Mura völgyében, hanem a Vend-dombvidék vagy valamelyik Nyugat-zalai domb kedvező pozíciójában lett volna....
Még ezeknél is bájosabb összevetésre adnak alkalmat a 2001-es és 2002-es év magyarországi meteorológiai szélsőségeit reprezentáló adatok. 2001-ben Magyarországon Kecskeméten mérték a legmagasabb napos óra számot: 2047 órát. Ugyanebben az évben, Muraszombatban 2121 órát sütött a nap. 2002-ben ismét ugyanaz a magyar város lett a napfény-bajnok 1978 órával. Ehhez képest Muraszombat ugyanezen évben mért napfényes óráinak száma 2059.
Ez azt jelenti, hogy ebben a két évben Muraszombatban 155 órával magasabb napfényes órát mértek, mint Magyarországon bárhol. Mindez a nyugat-zalai határszéltől 30 kilométerrel nyugatabbra történt. Mindössze 70 kilométer választja el légvonalban attól a Nagykanizsától, amelyik az időszak második évében Magyarország abszolút utolsója lett a maga szerény 1740 órájával, ráadásul az előbbi várostól boldogabb irányban. Amennyiben hitelesnek fogadjuk el az adatforrásokat és a méréseket, ez azt feltételezi, hogy 2002-ben Zala megye nyugati részén az országos csúcs közelében kellett lennie a napfényes óráknak, miközben ettől a zónától 30-35 kilométerre délkeletre az ország legalacsonyabb értékét mérték. Vagyis Zala megye lehetett volna a napfény bajnoka, és abszolút vesztese is egyszerre ebben az évben!!! De ha ezt az egészet abszurdnak tartjuk, mint ahogy az is, ezen a ponton már csak arról kell döntenünk, hogy a Muraszombatban MÉRT, vagy a Nagykanizsán BECSÜLT adatot tekintsük-e hitelesnek.
A napfénnyel kapcsolatban pedig annyit, hogy az alábbi képen látható oszlopok mutatják Horvátország néhány városának a sokéves adatokból számított napsütéses óráinak évi átlagát. Százezerszer elnézést kérek, hogy ezt a kontrasztot mutatom be, de sajnos, minden magyar állampolgár "jól tudja", hogy Zalában a legalacsonyabb, Baranyában pedig (számtalan állítás szerint) a legmagasabb a napsütéses órák száma. Tehát, ez az összevetés nagyon jól adja magát. Külön szeretnék szeretnék azoktól elnézést kérni, akiknek a nyugalmát különösen felbolydítja, ha azzal szembesülnek, hogy valamit egy életen át rosszul tudtak és megnyugtatóbb számukra a világot olyannak hinni, amilyennek addig tudták. Ha valakinek az kényelmesebb, arra bátorítanám, maradjon hát meg eddigi hitében. Mindenesetre, bízom benne, hogy ezek az adatok itt, hitelesek és nem olyanok, amelyek esetleg engem is félrevezetnek az igazság megismerésében.
Tegnapelőtt traktoros horgászott ki /sajnos a Fiat Doblo nem terepre való,de ezt a posta agynélküli vezérei nem tudják/ ,egyenlőre néhány highlanderhez csak gyalog tudok eljutni,de az eltart egy darabig...
Amennyiben Pécsen vannak írástudók, már pedig úgy tudom, nem is kevesen, nem értem, miért hagyják, hogy ilyen eget verő blődségek megjelenhessenek. Ha az én településemről írnának hasonlót ország-világ elé, biztosan szót emelnék. Ez már nem imázsfokozás, hanem lejáratás. Ettől normális ember a hasát kell, hogy fogja a röhögéstől. Ha az számítana, akkor az én házam 300 kilométerre van Trieszttől. Úton(!) De légvonalban Pécs is jóval közelebb van 500 kilométernél. Vagy úton számítják! De ha ilyen messze van, akkor miért van közel? Múltkor az Isztriától légvonalban 20 kilométerre mértek -24 fokot. De folytathatnám a végtelenségig. Itt valami kegyetlenül rosszul működik. Ha viszont szó nélkül hagyjuk, úgy tűnik, mintha mindannyian ennyire ostobák lennénk. Borzalom! Ilyenkor istentelenül tehetetlennek érzem magam.
Totális fordulat a modellek alkotta képben! Amelyik időpontra -200 fok nézett ki, most +15 fok néz ki, amiatt, hogy a hideg nem ide, hanem nyugatra szakad le!
Tökéletesen igazad van. Sajnos, talán ez a legfontosabb tényező abban, hogy reális esélyünk nincs a gazdasági kilábalásra. Ez még a nemzet érdekeit képviselő kormányzás esetén is komoly akadályozó körülmény lenne. Hát még anélkül!
A szagembereket el kéne vinni egy hétre a Pó-delta környékére, hogy nézzenek körül, és ha az akarat meglenne bennük azonnal kicserélhetnék a g-t k-ra a nevükben. Utána már csak itthon kellene olyat csinálni, mint amit ott láttak. A gyümölcstermesztők is elkísérhetnék őket és azoknak is már csak kopírozniuk kellene.
Az ilyen típusú ciklonok esetén gyakran pozitív, mert már eléggé keleten van a medencén belül. Persze mindig a végeredmény számít. Jelenleg Eszéken több hó van, mint Letenyén, ugyanúgy 4 cm, mint a 72 órája havazás alatt lévő, Őrség közeli Kerkakutason, sík területen. De a déli határtól jóval délebbre lévő Daruvaron 18 cm, annyi, mint a mi legmagasabb, legagyonhavazottabb dombtetőinken. Ugyanakkor Szombathelyen alig van hó. Kedvezőtlenül akkor érintik különösen, amikor hideg időszakban éppen csak odáig nyúlik föl egy mediterrán ciklon, ami a "Mecsektől délre" megrakja hóval.
Még szerencse,hogy a birtokom a Balaton szintjénél magasabban van.Mellesleg amerre járok elég siralmas már most a belvízhelyzet.A vetéseken halastónyi "tavacskákat fodrozott a szél,kérdés hogy a tulaj/na meg a gabona /mennyire díjazza ezt ?!
................................................................................................................................................................. .............................................................................................................................................................. ............................................................................................................................................................... Ez a véleményem a mai időjárásról.A pontok helyére mindent lehet képzelni amit a nyomdafesték NEM tűr.
Nekem is volt régebben kiültetve japán naspolya, de a -23 elvitte. Most van egy elég tekintélyes méretü a fóliában, megpróbálom védettebb helyre kitenni, lesz, ami lesz. A citrusfélék kinti tartásával szemben vannak fenntartásaim. Jó, jó, nem fagy el. De mikor érik meg a gyümölcse? Mert ugye a fóliában is karácsonykor kezd érni, pedig előbb is virágzik, meg nyáron is nagyobb hőmennyiséget kap!
A japán naspolya teljesen télálló,akár -20 fokot is elvisel.A gond a virágzással,terméskötéssel van,ez ugyanis nálunk a késő őszi-téli időszakra esik.A virágok viszont fagyérzékenyek,ezért bármilyen szép a kiültetett fa,termés nemigen várható róla.A Füvészkertben terem ugyan,de ott akkora a hőszennyezés,hogy az egy átlagos magyarországi kertre nem irányadó.
A teljesen érett,puha fügék szárát levágjuk,a fügéket apró darabokra vágjuk,vagy ledaráljuk.Hozzákeverjük a dzsemfixszel kevert cukrot,majd állandó keverés mellett felforraljuk és 3 percig főzzük.Vizet nem kell adni hozzá,a füge enged annyi levet,hogy nem ég le.Forrón üvegekbe töltjük,csavaróstetővel lezárjuk,majd 10 percre fejreállítjuk.Isteni finom,sűrű,kenhető lekvár lesz belőle!
Egy érdekes dolog, ahogy többen írtunk a japán naspolyáról és hogy idén eddig milyen szépen vették a tél jelentette akadályokat. Emellett nálam a "télálló narancs" és az egyik "télálló mandarin" kérge elég rendesen "elcsattant"(hosszanti repedések -fagykár), ez a fagyok után mikor megenyhült az idő akkor lett látható. Pedig ezeket a növényket is -15 fok körüli tűrésűre saccolják(még nincs igazi tapasztalat vele). de láttam már ilyen elcsattant kérgű citrus félét mely a következő tavasz-nyár során úgy nőtt mint még soha, szóval túlélte!!!
És az is érdekes, hogy van egy "télálló mandarin" melyen semmi sérülést nem láttam.
Ez a japán naspolyám jó pár évig edénylakó volt és kb 3-4 éve kiültettem egy pergola alá, amit télire hidegházzá alakítva betakarok. Eddig teljesen körbe be volt takarva, de idén először csak foghíjasan takartam. Itt lakik 2 Trachy, 2 Sabal minor, japán naspolya, "télálló mandarin", Musa basjoo, passiflora coerulea és egy Acca selloviana(fidzsoa). A japán naspolya igen kinőtte a helyét, betakarás előtt kénytelen vagyok visszavágni és már kezdtem gondolkodni, hogy tavasszal kiszedem, hát erre elkezdett az ősz végén virágkezdeményket hozni. Szerintem megérezte mire készülök és az ő finom módján így akar meggyőzni, hogy maradhasson. Szóval ezek még csak nagyon zárt virágkezdemények, szerencsére.
November vettem észre őket, csak ez az egy fürt van rajta, idén először. Ránézésre épnek látom, bízom benne, hogy ennyire zártan átvészelték a -12-13 fokot amit kaptak. Bp-en én is láttam november elején teljes virágzásban lévő illatozó bokrot.
Van a szomszéd ház védelmében két másik is, de azok még fiatalabbak, eddig jól bírták a teleket, csak a tövüket takarom egy kicsit. A 2000. utáni első években már fagyott ki teljesen 2 év alatt egy másik példány, onnan ahol most a nagy van, de akkor még nem volt hidegház.
A klímaleírásokban sokfelé lehet olvasni, hogy pl. Baranya megyében a mediterrán hatás miatt meleg és napos a klíma! Nos, mivel mediterrán ciklon van, a mediterrán hatás most biztosan megvan, ennek ellenére Baranyában havazik 1 fokkla, Nyíregyházán meg süt a nap és +5 fok van! Szerintem a mediterrán hatás inkább negatív, mint pozitív hatású pl. Baranya megyére nézve!
Jól mondod, a jelenlegi hóhatár már nincs olyan nagyon magasan ott sem. A helyzet bája, hogy itt délután óta eső-havas eső esik. Most is esővel kevert, amikor már jóval keletebbre is havazik. (Az északnyugati szél emeli meg a hőmérsékletet, mivel az Alpokon keresztül érkezik.) Ugyanezzel Grazban, 400 méteres magasságban 2,5 fok van jelenleg. Érdekes dolgok vannak.
Itt, az ország legmélyebb pontja mellett - jelenlegi hóhatár alatt pár tíz méterrel - már tegnap délután háromtól esik az eső. Éjjel volt pár óra szünet, hajnalban újra kezdte, de azóta is csak esik-esik. Ha hó lenne, már jelentős magasságot ért volna el. Tegnap megnéztem a fügéimet, kivijeimet, kákit, jujubát, első látásra minden nagyon rendben van.
A freemail megint szarakodik/bocs a kifejezésért,de nagyon idegesítő/,elolvasni nagy nehezen el tudtam,de válaszolni már nem.Az egy -érett termést tartalmazó-kép alapján sztem Fertődi bőtermő.Igazság szerint a növényük nagyon egyforma,max atüskézettségük alapján lehet saccolni a fajtát,ha nincs a termésről kép.Érésidőben térjünk vissza rá/ de sztem Fertődi/.Az állatos képek aranyosak,a gyerekeimnek külön tetszett./Főleg a süni..
Hát nem tudom,ahol én megsüllyedtem kba felső 10cm volt laza,a többit /lefelé/már az autó fötörte mélyebbre.Amikor ásóval próbáltam a kerék környékehez férni elég keménynek tünt/a már említett 10 cm alatt/
Zsolti, jártál ma kint? Láttad, hogy a településen belül is a nulla hómennyiségtől a 4 centiig minden előfordul? A Ti utcátok felső végén már látsz valami fehérséget, a mi magasságunkban pedig nincs hó. Nálam a hegyen 10 cm.
Talán a megdöbbentő kifejezés az én értelmezésemben a helyénvalóbb.Most láttam a híradóban a Lenti és környéke felvételeket, mintha nem is ez az ország lenne innen Dunaújvárosból szemlélve.
Az a szép terület ami 2008 tavaszán legalább 2-3héttel megelőzte a Mezőföld és környéke vegetációjának fejlődését az most zord és goromba :((
Tipikusan az a helyzet, amikor "minden méter" számít a tengerszint feletti magasságban a hó megmaradása szempontjából. Ilyenkor érdekes percek alatt 20-30 cm hóból a "semmibe" jutni. Szinte hihetetlen annak aki nem járja végig.
Idézet egy másik fórumból, avagy jelenségek, amelyekről oly sokat mesélek:
"Délután 1-kor átmentem Tapolcára (légvonalban kb. 35km K-DK). Zalaszetgrót 5cm hó, Sümeg (20km) 7-15cm, Sümeg-Tapoca ún. "erdei út" helyenként 20cm-es hó, majd az erdei út Taplcai oldalán elkezdett fogyni a hó és 3km-rek később Tapolcán már csak nyomok voltak. Tapolca DK-i részén semmi. Mindenhol hó esett. Az erdei út kb 2-300m-re van a tengerszint felett... És Tapocán értetlenkedtek, hogy miért tartott majdnem egy óráig az út."
Ez fantasztikus, gratulálok! Ezek szerint ez még csak virágzás lesz? Az enyém tavaly előtt novemberben virágzott (tavaly nem), de az is elfagyott utána. Ez inkább úgy néz ki, mintha pici gyümölcskezdemények lennének. Mesélj róluk kicsit, mióta vannak meg, milyen hideget kellett elviselniük, stb...
A fák úgy ki vannak lazulva ebben a péppé vált földben, hogy egész nagy csemetéket át lehetne most úgy ültetni, hogy két markos legény egyszerűen kihúzná gyökerestül. Ha komoly szél támad, veszélyben lesznek a nagy fenyők. De különösen az, vagy aki a közelükben van.
Hát ÉNY Somogyban is esett egész nap ez az istenverte hó,de csak latyakot csinál,mert el is olvad,meg arra volt jó,hogy traktor húzzon ki a postakocsival/mert amivel járok természetesen nem ilyen körülmények közé való,de ez kit érdekel?.../
Sőt, mediterrán ciklonokból származó hó támogatásával mérték három héttel ezelőtt Horvátországban a nagyon alacsony minimumokat, de tavaly télen Dél-Magyarország is szenvedő alanya volt a mediterrán ciklon havának a legkritikusabb időszakban. Az idén a horvátországi, Baranya déli részét "súroló" mediterrán ciklon havának a következménye volt Slavonski Brod nagyon alacsony minimuma. Hát akkor valaki mondja meg nekem, hogy mi az a "mediterrán hatás"!
Egyébként az utóbbi hetek mediterrán ciklonjaiból Iklódbördőce 100 mm összmennyiség körül van. Ha ez hóban jött volna le, egy méter fölötti hómennyiségnél tartana. Számomra is nehezen értelmezhető, amikor "mediterrán hatásról" beszélnek. Az ilyen típusú mediterrán ciklonok legnagyobb kedvezményezettje Ék-Mo., Ukrajna és Románia. Ezek szerint ezeken a helyeken a leghatározottabb a "mediterrán hatás". Csapadék szempontjából a legérintettebb Dny-Mo. Ez is mediterrán hatás, csak a rosszabbik fajtából. Tehát, hogyha a mediterrán hatáson a pozitív hatást értjük, akkor a legzordabb klímájúként számon tartott térségek mondhatják magukat a legfavorizáltabbaknak, ennélfogva a "legmediterránabbnak". Az már mellékes körülmény, hogy a ciklon, elmozdulása után, maga mögött ránk húzza a szibériai hideget. De ha úgy alakul, hogy a visszaforduló ágából a keleti térség nem kap havat, csak a nyugati marad hótakaróval, akkor a rá következő hideg periódust is jobb túlélési esélyekkel veheti kelet, mint azok a térségek, amelyek hóval a nyakukban várják a véget.
Ezt a 3 "elvadult" kivi tövet tavasszal szeretném kicsik megszelidíteni, kérlek adj tanácsot hozzá(akár rajzolj is bele, ha ez megoldható).
Én arra gondoltam, hogy 1,5-2m magasságban az oszlopk elé kihúzok egy erős drótot és ahhoz kötözöm a vesszőket, ha így jó lenne akkor melyek vesszőket hagyjak meg és melyeket vágjak le? Köszönöm !
Ennek a gyönyörű japán naspolyának nekem sem lett volna szívem letörni egy ágát!
Az enyém is határozottan jól néz ki, a csúcsa lehet, hogy kicsit fagycsípte lett, mert nagyon sokáig hajtott ősszel, sőt még ezekben a virágokban is bizakodom, mert még nagyon zártak, s reményeim szerint így nem oly védtelenek a fagyokkal szemben:
Már megfogalmaztam az alábbi kis szöveget, amikor megláttam a hozzászólásodat, mert újranyitottam a hozzászólást, mivel nem engedi föltölteni a képeket, azt állítva róluk, hogy túl nagyok, pedig le vannak kicsinyítve. Válasznak is megfelelő lenne. Mindenesetre ezt elküldöm, aztán tovább próbálkozom.
Ezeket a képeket elsősorban síkvidéken élő topictársaink figyelmébe ajánlom.
Ma reggeli letenyei "hóhelyzet" az egész éjszaka tartó intenzív zalai havazás után. Itt 150 méteres tengerszint feletti magasságon vagyunk. Még összefüggő hólepel sem alakult ki a belső dombvidék 10-15 centiméteres hórétegével szemben, ennek a néhány 10 méteres szintkülönbségnek köszönhetően. Könnyen belátható, hogy az Alföldre jellemző 85-100 méteres tszf. magasságban még hópelyhet sem kellett volna látnunk, itt a ciklonnak immár a hideg szektorában. Ez a jelenség mély benyomást keltő kontrasztot eredményez egymástól csekély távolságban lévő, elenyésző szintkülönbségű helyek közt.
Baranyában például, az ilyen, borotvaélen táncoló hóhatár esetén kialakuló hótakaró kelti azt a látványt a Mecsek, a környező dombvidék és az egészen alacsony szinten lévő síkság kontrasztjával, amire a "Mecsektől délre" misztikuma épül.
Ez a megfigyelés fontos segítség lehet ahhoz, hogy mikor, mit és hogyan értelmezzünk.
Az egyik mini kivim teljes napon van, de a nagy szőrős rokona nyár közepére ránő és kissé árnyékolja, megégni nem szokott, de nagy melegben lógnak a levelei. Van egy másik tövem viszonylag árnyékos helyen(ezüsfenyők közelében), ez is beérik, de sokkal gyengébben hajt és kevesbb rajta a gyümölcs, szerintem az árnyékos hely is közrejátszik ebben, de beérni tuti, hogy beérik.
Igen sok esetben akkor hoznak a növények gyökérsarjakar, ha megsérül a gyökerük.
Nekem az egyik jujubám oltott volt és már épp elkezdett teremni, és hozott 1 gyökérsarjat is. Majd következő évben lepusztult róla a nemesrész és azóta folyamatosan hozza a gyökérsarjakat egy egész kis telepet képzett már. Pedig itt csak fűnyírás történik, ásás soha, szóval nem valószínű, hogy megsérült volna a gyökere és azóta folyamatosan sérülne, hogy mindíg hozza az újabb sarjakat. Szerintem ez sarjadzási hajlam növényfajtáktól függ és akár még azon belül növényeknént is változhat, merta a többi 6 jujubámnál eddig még nem nőttek sarjak.
Magvetési tapasztalatokat Lantos Andrástól hallottam, ő hoztott be még jó régen a SZU-ból 3 fajtát. Ő mondta, hogy meg kell óvatosan repeszteni a héját, de nem mindegyik fa magja kel ki, ennek okát nem tudom.
Egyébként a papau-ról is írja az amerikai leírás, hogy gyökérsarj fejlesztésére hajlamos. Érdekes, hogy az általam megfigyelt 5-6 fából 1 folymatosan hozza a gyökérsarjakat a többi viszont nem.
A hideghatás szerintem is kell ezen növények magjainak, a jó kelési hajlandósághoz.
Hogy van ez Vas és Zala 20cm hóval bajlódik és itt dunaújvárosban csak az eső esik enyhe kabát nélküli időben , sajna itt a munkahelyen nincs hőmérőm :((
De! 6 óránként frissül, a frissülés kb. 1 óra alatt meg végig! Délelőtt fél 11-kor kezdi, és általában fél 12-kor ér végig! A következő délután fél 5-kor, majd este fél 11-kor, aztán reggel fél 5-kor indul! Vagyis most kezd az esti frissülés a végére érni!
Bár nekem nem volt alkalmam letörni a levelét és megbizonyosodni, valóban ép-e, de úgy néz ki, hogy közel három héten át tartó folyamatos fagy és -12C abszolút minimum ellenére nálam a jappánnaspolyának kutya baja. De a télnek még nincs vége...
-Nem kell mindjárt besz@rni- mondta a papagáj. mikor a macska vitte!
Jóslatom szerint néhány nap lesz csak hideg, de nem nagyon hiszem, h. -5 alá menne. Utána enyhülni fog, bár jó idő -ugy tünik- a hónap végéig nem lesz.
Úgy érzékelem, mintha a lehűlés mértékét az akkorra feltételezett hótakaró földrajzi elhelyezkedésének függvényvényében adnák. Azt feltételezik, hogy Nyugat-Magyarország addigra nem tud megszabadulni a most nyakába szakadótól, Kelet-Magyarországra pedig a ciklon visszapörgéséből várnak havat, feltételezve, hogy az országban egy középső sáv hómentes marad. Ezért várnak oda valamivel kevésbé hideget.
Ha ennek csak a fele jön be, az is tökéletesen alátámaszt minden elméletemet: egy lehűlést követő négy hétből az első kettő a (légköri) melegedés felé megy (hidegpárnát követően nem biztos, hogy talaj közelben azonnal érzékelhető), a második kettő az újabb lehűlés felé és a végén megismétlődik a négy héttel korábbihoz hasonló (esetleg mértékében eltérő) újabb lehűlés. A legrosszabb verzió a mostanihoz hasonló "feje tetejére állított" légköri helyzetből (Ukrajnában meleg, nyugaton hideg) való indulás. Nem azt kellene kutatni, hogy ez általában beválik-e, hanem azt, hogy mi okozza, ha mégis eltér ettől a menetrendtől. (Ezért mondtam, hogy nyugtával dicsérjük a napot és ezért vizsgálom meg minden egyes hideg periódus után a növényeimet. Ezzel tudom pontosan kitapasztalni, hogy mikor, milyen hatásra történt bajuk, amennyiben történt.)
Bizony! Péntek reggelig akár 20-30 centi hó is hullhat, lényegében folyamatos csapadék várható! Utána pedig sajna valamilyen formában le fog szakadni a hideg, hogy az ország mely részén hogy áll le borul-ködöl be, az kérdéses, de a hóval fedett tájak sajnos csúnya időszak elé néznek!
Ráadásul éppen Zala megye térsége kerül az ilyen ciklon áramlási rendszerében a legspeciálisabb pozícióba, több, különböző irányú áramlással körbezárva hosszú időn keresztül, ezáltal a legintenzívebb csapadékzónába. Már mostanáig akkora esőmennyiséget produkáltunk itt, amennyi az országban csak kevés helyen lesz, több nap összmennyiségével is. Pedig még csak az elején vagyunk.
Sajnos, eléggé rosszul alakul a helyzet. Amint múltkor jeleztem, a tartós kelet-európai pozitív hőmérsékleti anomáliának mindig aggasztó folytatása van. Tulajdonképpen nagyon hasonlóak az előzmények és a várható lehűlési folyamat is, mint a karácsonyi hidegbetörésé. Csak amíg akkor az ország nagyobbik része megúszta a lehűlés előtt kialakuló hótakaró nélkül, addig most erre kevés esély van, legalábbis a Dunántúlon, tekintve a még várható csapadék tartósságát és intenzitását. Az ezt követő jövő heti hideg éjszakák annál is inkább kritikusak lehetnek, mivel, amíg karácsonykor egy folyamatosan fennálló fagyhelyzet (talajfaggyal együtt) száraz körülményeket teremtett, addig most felengedett, vízzel telített talajban vannak a gyökerek és hófelszín felett a múltkorival megegyező mértékű hideg már összehasonlíthatatlanul nagyobb károkat okoz. Arról már ne is beszéljünk, ha a múltkorinál még alacsonyabb hőmérsékletekkel kell esetleg számolnunk. Bizakodjunk!
Jelenleg esik a havaseső +2 fok van.Reménykedem ,hogy a szombattól betörő hidegfront nem lesz tartós és -10 fok alá nem süllyed a hömérséklet.Február enyhe lesz, márciusban itt a tavasz!!
Kivivel kapcsolatban én is megjártam kb.10 éve vásároltam egy "önporzos kivit" aztán 4 év mulva megjelentek csak a porzos virágok.Egy ideig reménykedtem majd jönnek a termő virágok-azok sajnos elmaradtak-.Az idén segitséggel, talán a porzos mellé kerülnek termősek is,talán nem sokára megkóstóhatom saját termésem.
Vannak, akik annak örülnek, ami miatt mi aggódunk. Idézet egy másik fórumból:
Gyerekek! Hosszútáv??? ECM szerint közeleg a kemény Tél-bomba! A DNY-i nagy? havazás után szombattól szép hidegelárasztás, majd azt követően zord "csapatok" Ék-ről...mi lesz itt még februárban?...Hajrá TÉL! Vonalzókat elő!!! Éljen a mediterrán DNY...hehe...
Nem, már szedtem ki, magoncok. Gyökérsarjak ált. csak akkor fejlődnek, ha vmitől megsérül a gyökér. És az ilyen csonthéjas magokat jobb ősszel vetni, mert hideghatás-fagy-stb. javitja a kelést.
Szia!Igaz nem nekem tetted fel a kérdést,de nemrég raktam fel a FÜGELEKVÁR és a FÜGEBEFŐTT receptjét a 3762 sz.hozzászólásban egy másik forumtárs kérésére. Olvasd el- nekünk és eddigi vendégeinknek is nagyon ízlett.Érdemes vele vesződni. Bár már újra ott tartanánk.
Ngyon jók ezek a kivis oldalak, főleg a holland. Ezek alapján az én minikivimet az A. arguta Issai önpozós változatának nézem. A másik aimből ettem, barnás héjút pedig A. arguta Weiki-nek gondolom.
Az én önporzós mini kivim, ez tényleg önporzós. Ezeknél a kopasz-miniknél ez az önporzósság úgy tűnik jól működik :
Ezen kívül ettem még barnás színű termésűt is, az talán nem volt olyan aromás, de jó édes. Persze ezekből is vannak nem önporzósak, hanem külön fiú-lány növények. Finom gyümölcs, hamar terem, nem kell hámozni, viszont csak pár hétig lehet eltartani és korábban érik , mint a nagy. A nagy kivit pedig még most is esszük, ebben ez az egyik legjobb dolog, hogy télire ad gyömölcsöt !
A jujuba magvetéséről annyit hallottam, hogy meg kell óvatosan repeszteni a héját, mert nagyon kemény, hogy ki tudjon törni a csíra.
Szaguaro !
A jujuba alatt kinövő kis fácskák, biztos magból keltek? Nálam ugyanis az egyik fa körül állandóan törnek elő a gyökérsarjak, de magról még magától nem kelt ki egy sem. Persze a gyökérsarj is jó tovább szaporításra, de annak az önálló gyökerei nem túl fejlettek, mert ugye a nagy növény látja el őket.
Szeretném megkérdezni, a kakiszilva hajtást próbáltátok dugványozni, nemis hajtott ki vagy csak gyökeret nem hajtott? Mert egy hajtásom meg van fakadva ,de az nem valószinü hogy már gyökere is van .
Köszönöm Extrem már megnéztem most ez még sikerült is .
szépséges idő volt ma negyőzöm a vadszőlő gyökereket kiirtani a virágoskertemből mert elvándoroltak 5 méterre a keritéstől ,a kaki csemetémnek csak a hegyét kapta meg a fagy egy kicsit a többi él remélem így is marad .
Bármivel átolthatod,csak az a lényeg,hogy termő fáról származzon az oltóág,akkor már egy-két év múlva termés lesz rajta.Ha nem oltod,akkor is terem,de csak 15 év múlva.
Hali ,találtam egy jó kis oldalt a minikivikről,esetleg vess/etek rá egy pillantást/ igaz hogy lengyel de a lényeg rajt van a képeken.http://www.clematis.com.pl/wms/4027.html és egy másik az összes kivifajtáról ezt meg pláne érdemes megböngészni :http://kiwifruit.tuinkrant.org/-ez holland, de a lényeg nemzetközi.
Laci, köszönöm az információt.
Akkor a grapefruit fácskát mivel érdemes oltani?
Jaj, azok a banánképek, döbbenetes, hogy miket tudsz.
>A citrusféléket át lehet egymással oltani,így a grapefruitot is naranccsal,de a >gyakorlatban alanyként a vadcitrom-poncirus trifoliata-magcsemetéit használják >leginkább.
Igazad van! Az "önporzós"ra a viszontlátásra a válasz. Én több évet elszúrtam az önporzóssal való "kísérletezéssel". Nem találtam mást, mint önporzósat. Megvettem, telepítettem, semmi! Megint csak önporzósat találtam, más névvel, megint telepítettem, megint semmi! Találtam Hayward-Tomuri nem önporzóst, telepítettem, és ... Igen, lehet mondani, hogy belejöttem a telepítés titkaiba. A metszéssel ugyanaz a nézetem itt, is, mint a fügénél. Ami akar, menjen, csak azt kell kikapni, ami befelé megy, dzsungelt okozna, de a kifelé menő ágakat ne piszkáljam, ne nyessem vissza pár szemre, mert akkor egyből már szüretelek is.
4 éve dugványoztam őket. Csak a végeit szoktam levágni, ami nem érik be, és elfagy, meg ami nagyon rossz irányba megy. Van még 2 különböző + egy porzónak, mert azok kétlakik, a p. már 2 éve virágzik, a termők talán idén. Az egyiken tavaly volt 1 szem.
Van itt minden, a szóló-szőlőtől a Solo kiviig, a vége pedig az, hogy az emberek legnagyobb része becsapódik és az a meggyőződése alakul ki, hogy a "kivivel" nem érdemes foglalkozni. Ehhez a konklúzióhoz pedig úgy jut el, hogy életében nem találkozott még egy tisztességes Hayward-dal. Olyan ez, mintha az emberek lerobbant kétütemű Trabantokkal szerzett tapasztalatok alapján ítélkeznének a személyautóval való közlekedés gyorsaságáról és kényelméről.
A kérdés csak az, hogy az-e tényleg. Hasznos lenne, ha "KIVI"-nek csak az 'Actinidia deliciosa'-t hívnák, az apró minikiviket pedig valami más, kivitől eltérő megnevezéssel. Úgyis annyi zűrzavar van körülötte, hogy az apró gyümölcsű actinidiákkal való össze-visszakeveredés már végképp nem hiányzik.
Nincs miért bocsánatot kérned,de jó ha tudod,hogy nem mindíg jön azonnal válasz a topikban feltett hozzászólásra.Sok mindent csak elolvasunk,tudomásul veszünk,s aztán néha napok múlva jön egy topiktárs,aki reagál is rá.Ez minden topikban így működik.
Nekem az tűnik egy kicsit furcsának, hogy mi metszeni való lehetett egy olyan növényen 3 évvel ezelőtt, ami most 70 centis.
Igen, kivit csak olyan helyen szabad beszerezni, ahol tudják, hogy mit adnak. Az "önporzós" szóra pedig legtisztább úgy válaszolni, hogy "viszontlátásra".
Szerintem a gratuláció az eggyel alattad szólónak szólt, bár Te is megérdemled, hisz sikerült rájönnöd a füge titkára!! Egyébként rengeteg, amúgy jó helyre ültetett füge esik áldozatául a metszésnek, amivel tulajdonképpen a termést vagdossa le róla az ember!
Amint olvastam a fenti szoveget elgondolkodtam hogy amit nekem eladtam onbeporzós kivi Issaiként akkor az nem is az.Már nem tudom hogy mit higgyek.Nekm is van fugém és ebben a múlt termett előszor,már tudom hogy miért.Mert eddig az osszes évben megmetszettem és 2 éve meg kihagytam és láss csodát a 70 cm-es bokromon 1 kg termés volt.
Az általam Sógor-fügének hivott bokrom absz. szeles, semmitől se védett helyen van, és semmi károsodás nincs rajta.
Lehet hozni az 1000 Ft/ év terméshozamot, az én narancsomon tavaly 100-nál több volt, és 70-es átlagot hozza, még az idei40-nel is. Persze fajtától is függ, a legnagyobb citromfám ált. 10 alatt terem, igaz volt már rajt 67 dekás is. A másikak megg akár 100-at is.
Azért pont ilyenek, mert ennél jobb nem is lehetne. Ha csak újabb hideghullám nem jön és ez marad a végeredmény, megnyugodhatsz, hogy abszolút sértetlenül teleltek.
Köszönöm!Itt valóban toleráns a társaság az offolást illetően,de van olyan topik,ahol nem nézik jó szemmel.A vasútmodellezés nem az én világom,de szenvedélyes kertész vagyok,s a fafaragást is szeretem.
Azt gondolom hogy ezt a topikot csatlakozva ninovarga megjegyzéséhez nem lehet szét offolni, ebben szinte biztos vagyok ! Mivel minden összefügg mindennel. Vannak elméletek arra hogy ha Braziliában egy lepke összecsapja a szárnyát akkor abból hogyan lesz a közép-nyugaton (usa) tornádó!!
Ha van kedved azt is elmondhatod hogy pl szeretsz vitorlázni vagy vasútmodellezni!
Mi/én nyitottak vagyunk mindenre és mindenkire nincsenek tabuk.Remélem jól gondolom !!
Bátorítanálak hogy igen is még-még a sok növényes képell okozz itt örömet mindenkinek.
Sejtettem, hogy ilyen pozitív hírt fogsz mondani a fügékkel kapcsolatban. Körbenéztem itt a környéken a legelőnytelenebb fekvésben lévő "fagyzugfügéket" és azt állapítottam meg, hogy valóban a hajuk szála sem görbült a korábbi erősen fagyos időszakban.
Tulajdonképpen megerősítették azt a tapasztalatomat, hogy -15 fokig egyáltalán nem lehet baj, huzamosan, fokozatosan előfagyasztott (hibernált) növények esetében pedig, valószínű, még ez a kritikus határ is tovább kitolódik. Bár tavaly is hasonló helyzet előzte meg a Nálad jelentkező kritikus hideget, de kevésbé alacsony hőmérsékletekkel és rövidebb időtartammal. Ha ezzel túl lennénk a mélyponton (de nyugtával dicsérjük a napot), úgy gondolom, a nagyon-nagyon szélsőséges fagyzugok kivételével (de talán ott eleve nincsenek ilyen növények) a fügék sehol nem károsodtak az országban, ismét bizonyítva, hogy a kritikus küszöbön innen nem törődnek a fagykitettség időtartamával, a fontos az, hogy a letális küszöböt egyetlen egyszer se lépje át a hőmérséklet. (Lehet magasugró versenyt nyerni úgy, hogy a versenyző minden egyes magasságon súrolja a lécet, de úgy nem, ha a kritikus pillanatban leveri.) A banán és citrusfélék miért ne jelenhetnének meg itt is, különösen, ha láthatóan többeket érdekelnek, de különösen jól színesítik a topicot. Miért kéne mindig mindent off-nak minősíteni, ha nem vág össze betű szerint valamilyen címmel. Erről már többször is beszéltünk.
Köszönöm!Nem állt szándékomban szétoffolni a topikot,hiszen némi jóindulattal ezekre is rá lehet fogni,hogy nálunk is termő új gyümölcsök:-))Képzeld a fügéim idáig megúszták,egyáltalán nincs fagysérülés rajtuk,de a levágott vesszők metszéslapján sem!
Egészségedre:-))A citrusféléket át lehet egymással oltani,így a grapefruitot is naranccsal,de a gyakorlatban alanyként a vadcitrom-poncirus trifoliata-magcsemetéit használják leginkább.
Hát 1000t/év az kicsit húzós,de remélem ,hogy a néhány tízkilós termésmennyiség az elérhető lesz:-))Néhány évvel ezelőtt banán is termett az üvegházamban,egy kb. 25 kg-os fürt,benne 318 db banánnal.Ahogy sárgult,úgy szedtük le egyesével,fantasztikusan finom volt,sokkal jobb,mint a bolti,zölden behozott,s mesterségesen érlelt gyümölcsök.
Az almástermésűek metszését már elkezdheted,s februárban be is kell fejezni.Az őszibarackot,illetve általában a csonthéjasokat én kétszer metszem évente:agusztus 15-szeptember 15 között alapos metszés,ágritkítás,koronaalakítás,márciusban pedig a meghagyott vesszők felére-kétharmadára kurtítása.Ezt pirosbimbós állapotig lehet elvégezni,s minden esetben azonnal kövesse a gombaölős permetezés.
Amikor gyermek voltam a banánt nem lehetett úgy kapni mint mostanában ha akadt 1-2 db banán akkor azt valami misztikus szertartással hosszasan majszolgatva minden ízmolekulát és atomot megszámolva fogyaszottam.
az őszibarackos forumban olvastam mint vitaindító hozzászólást a metszés tavaszi kezdetének időpontjáról illetve a szőlő és alma esetén a fagyokban történő metszésről mert ezen növények nem hajlamosak a csonthéjasokkal szembeni könnyű seben keresztüli befertőződésre.
Tegnap reggelre nálunk Zalaegerszeg mellett is 3-4 cm-es hó esett,nappal olvadt.
most +3 fok van,fuj az E-NY-i szél.
Freddy56 maximálisan igazad van lesz még egy tél kezdet az idén,de én ezt nem akarom tudomásul venni!! Még a mostani téllel sem tudtam megbarátkozni és allig várom,hogy eltünjön.Várom a csodálatos tavaszt és nyarat az az én világom!!!!!!
Bizony! A durva az, hogy ezt a történetet én 2007 tavaszán leírtam a metnetre, és azt fejtegettem, hogy az alacsony hóhatár miatt pont a dombok estek bele a "már hó"-ba, míg a sík és a völgy "még eső" volt, illetve bizonyos tszf. magasság felett hó, alatta eső! Erre a válasz az volt, hogy persze, mert a domború formáknak nagyobb a kisugárzása és onnan lefolyik a víz, emiatt könnyebben megmarad a hó, miközben a sík részeken kisebb a kisugárzás, és az ott összegyűlt víz miatt nehezebben marad meg a hó! Az illető ezzel magyarázta, hogy a dombon van hó, míg síkon nincs! Hibásan! Ugyanis, ahol nem volt hó a völgyben, ott nem is esett, vagyis nem a megmaradás volt a kérdés, hanem hogy esik-e vagy sem! Az este is a völgyekben eső-havaseső, a dombokon hó hullott! Ami nem hiszem hogy a talaj és a kisugárzás miatt volt!
Ha nagykanizsai lennék, és ma nem jártam volna meg a Becsehely-Kanizsa-Egerszeg-Vasvár-Becsehely vonalat, azt hinném, hogy Zala megyében nincs, vagy legalábbis nemigen van hó! Ezzel szemben Kanizsa szinte nulla, észak felé haladva Egerszegtől délre 15 km-re a semmiből 3-4 centi hó van, miközben a Válicka-völgyében csak lepel, Egerszegen 2 centi, Vasvár környékén is lepel és 4 centi között van a hóréteg vastagsága! Szinte faluról-falura változik a helyzet! Pl. volt, hogy Pusztaszentlászlón 3-4 centi hó van, mellette Pusztamagyaród egyik felén semmi, másik felén 2-3 centi! Elképesztően változatos a kép!
A legmeglepőbb viszont az, hogy az állomásom +3,1 fokot mér! Ezzel a Dunántúlon abszolút első vagyok, úgytűnik :))
Az inverzió kapcsán rengeteget írtam már a dombvidék klímájának elképesztő változatosságáról. Alföldi viszonyok között egyértelmű, hogy esett-e hó, vagy nem, vagy hogy mennyi esett, mennyi maradt, stb. Nagyon változatos domborzati viszonyok mellett az ilyen csapadékhelyzet és annak az utóélete is rendkívüli változatosságot mutat. Íme néhány mai kép a dombvidékről és környékéről:
1. Az "én hegyem" a déli lejtőjével és síksági előterével
2. Nyugati-északnyugati tájolású domboldal enyhe emelvényen lévő előtérrel
3. Zárt völgy (fagyzug) a dombvidék belső részén, ahol a völgytalp is elég nagy magasságban van
Nálunk is esett az éjjel vagy 1-1,5 cm ,de már szinte alig van belőle.Azt a latyakot utálom amit ez maga után hagy./tudom,hogy ez nem kívánságműsor,de vagy esne normálisan vagy semmi/
Öcsém délelőtt volt Nagykanizsán, azt mondja ott szinte alig van hó! A környéken 10-15 mm csapadék hullott! Az én 184 méteremen 3-4, a 310 méteren lévő Tv-toronynál 6-7 centi hó van! Holnapra virradóan illetve holnap napközben a déli megyékben lesz csapadék, eső majd hó, aztán kedden jöhet a feketeleves!
De a szlovénok is kevés híján tévedtek, mert síkvidéken Szlovéniában is csak a Prekmurjén (Muraszombat-Lendva környéke) lett lepel-3cm hó, beljebb csak eső, mert nem érte el azt az intenzitást, amit ebben a sávban.
Persze ehhez a hóhoz kellett az a hihetetlenül nagy intenzitás is, amivel ez a csapadékhullás zajlott. Az időegység alatt hulló óriási mennyiség elolvasztásához nem volt elegendő annak a pozitív hőmérsékletű légrétegnek az energiája, amin áthaladt. Éjfél után, amint csendesedett, visszament havas esőbe-esőbe. Néhány méter szintkülönbség is rengeteget számított. A legalacsonyabb részeken alig valami, a dombokon számottevő hóréteg. Az Alföldre jellemző 80-100 m tszf-en még ilyen intenzitás mellett sem igen láttunk volna havat.
Jelenleg 3 centi hó van, és esik és esik és esik! A szlovén met. szolgálat várta egyedül az előrejelzésében, hogy 200 méter alá is jöhet a hóhatár, és sík vidéken is havazhat! Csodaszép a táj, fehérek a fák, a kerítés, a járda, és közben csendben hull a hó! Most azért ír(hat)om ezt nyugodtan, mert a levegő eredete talán garancia arra, hogy vagy elolvad hamar, vagy ha megmarad, akkor sem tud nagyon lehülni a levegő, még a hó erősen kisugárzásfokozó hatása mellett sem!
Nem megfelelő működés miatt,megváltoztattam az email címem,de nem sikerült lecse- rélni a név alatti régit,így ezúton teszem közzé barátaimnak,ismerőseimnek az új címet, íme :kocsis.jozef@gmail.com Kérem,hogy a jövőben ezen keressetek,mert a másik címen nagyon sok levél nem ér- kezett meg ill. nem kapták meg a címzettek.
Június 30-án kellene zárni az évet és július elsejével nyitni az újat, azzal megoldható lenne a két tél és egy nyár helyett a két nyár és egy tél kérdése. Sajnos, a lényegen mit sem változtatna. Sót, én azt támogatnám, hogy az évet csak március elsejétől október végéig számítanánk, a közbeeső időszakot pedig sehova nem könyvelnénk és ha meghalna, a temetőárokba temetnénk. Ezzel, azt hiszem, mindent el is mondtam a télhez fűződő viszonyomról.
Reménykedni lehet, de az idén lesz még egy tél!! Hátra van a november, december, akár nagy fagyokkal is.
(érdekes, hogy az emberek a télről úgy beszélnek ilyenkor, mintha véget érne az idén hamarosan, és megfeledkeznek az év végéről. Az év végén pedig úgy beszélnek, mintha addig még nem lettek volna fagyos nappalok, éjszakák).
Sajnos nálunk kétszer van tél, az év elején és a végén is, nyár meg csak egyszer.
Én is ugy nézem nem károsodott a babérod!Sajnos én már átéltem néhány babér fagyást. volt olyan is mikor az hittem nem károsodott ,aztán márciusban tartos 5-6 fokban kezdett el száradni.-10-11fok körül fagy el.
Úgy gondolom, csak valami szimbolikus mennyiség, lepelnyi eshetett Gellénházán. Most jöttem haza a hegyről, szórtam ki egy kis műtrágyát. Örömmel tapasztaltam, hogy nincs fagyott réteg a talajban. A babérom felől végleg megnyugodtam, teljesen sértetlen. Ottani délutáni hőmérséklet 6,8 fok. Ideális.
Gombaölöszeres vizzel öntöztem.20-25 fokos helyen tartottam kb.30-45 nap alatt kelt ki. Ha csiraképes a mag ,és megfelelően gondozod biztosan sikert érsz el.
Szia! Engem viszont az elmúlt két hét fagy károsított (agyilag). Nem tudtam ma, hogy mi az igazság, január második dekád vége van, vagy március első dekádja. Ahogyan jelezted tegnap este, be is jött, betört a "tavaszi meleg".
Kérésed felsőbb szervhez továbbítva, bár nem vagyok benne biztos, hogy én vagyok a legmegfelelőbb személy. Bár tavaly egyszer voltam templomban( a lányom keresztelőjén, akkor is elkéstünk ). Ugy hogy lottót azért vegyél!
De az is lehet, hogy nem találkoztak még ilyen áramlási helyzettel, vagy találkoztak már, de elfelejtették, hogy milyen is az ilyen, olyan régen vót....
Na jó, elismerem, hogy pancser vagyok (igaz, hogy Lendva is külföld, mégis)...
Torek, 20. januarja 2009, med 12:30 in 13:00 Samodejna merilna postaja °C Babno Polje 6 Bilje pri Novi Gorici 12 Bort/Gorenja vas 8 Dolenje Ajdovčina 13 Ilirska Bistrica 9 Koper Kapitanija 14 Luka Koper 14 Kraj. park Goričko 11 Krko 8 Lendava 14
Torek, 20. januarja 2009, med 11:30 in 12:00 Samodejna merilna postaja Temperatura °C Babno Polje 6 Bort/Gorenja vas 9 Dolenje Ajdovčina 12 Ilirska Bistrica 9 Koper Kapitanija 14 Luka Koper 14 Kraj. park Goričko 10 Krko 10 Lendava 13
Itt a piros, hol a piros... Erről a 13 fokról beszéltem tegnap este, ha az omsz 6-11 fokos előrejelzése alapján nem lett volna érthető, hogy miket mondok...
Azért nem árt közben egy-egy ilyen kis fellélegzés. Ez még mindig közelebb van a normálishoz, mint a három hétig tartó, szinte minden nap 24 órás fagy, durván 0 fok alatt. A holnapra várható +13-nak is jobban örülök, mint egy -13-nak. Utána úgyis normalizálódik. Ez most szépen kiengeszteli a földet, hogy a holnaputáni sok esőt beihassa.
Hát talán ezért is várjunk még az örömmel,nehogy csak a nagy semmit nézegethessük néhány hónap múlva./Term. nem akarok a kuvik szerepében tetszelegni !/
Hát bizony, egy évvel ezelőtt ilyenkor már túl voltunk egy 14-16 fokos időszakon, sőt, pont holnap lesz egy éve, hogy Szentgotthárdon 17 fokkal megdölt a melegrekord! Aztán februárban elfagyott a bimbós barack! Persze nem kizárt, hogy 2 hét múva meg betemet mindent a hó!
Meg vagyok nyugodva.Előfordul,hogy akaratlanul bántok meg embereket és most úgy éreztem ,kicsit okoskodó voltam,pedig nem az volt a célom.Ha Te nem így érezted akkor minden OK.
Bármennyire is utálom a telet,mégis igazat kell adnom.Azzal együtt,hogy ma szétment a fejem az időjárásváltozástól kicsit én is korainak tartom ezt a melegedést.Nem tudom a növényeknek hány nap kell ,hogy felébredjenek ,de a korai ébredést nehogy nagy pofáraesés kövesse.
Aki az utóbbi időben írt nekem e-mail-t, vagy a topicban feltett nekem kérdést, tájékoztatom, hogy néhány napon belül igyekszem a válaszokat bepótolni!
Megjósoltam már 2 hete, és febr. 5-6 -ig igyis marad, persze lesznek éjszaka kisebb fagyok, de vsznü egyelőre- ugy nézem- február se lesz nagyon hideg, de majd 2 hét mulva megmondom.
Nagyon nem szeretném, ha most elkezdene tavaszodni! Legyen csak mérsékelt hideg márciusig. Éjszaka -3- és -5, nappal pedig 1-2 fok. Nem akarok megint március 15-én virágzó kajszikat látni.
Letenyén lakom, Ninótól kb. 300 m-re, csak az én kertemen nem folyik át a patak, szval jobb a klima. Elsősorban kaktuszos - pozsgásos és orchidióta vagyok, meg az évelő növények érdekelnek, de vannak délszaki gyümiim is, meg pár érdekesebb fenyőm. Ja és minden kell, a székely is megmondta, amit adnak, vegyétek bé!
Szia!Épp most mentek el a vendégeink,akiket elkápráztattam a fügebefőttel és a füge- lekvárral amit tavaly évvégén raktam el.Én is itt találtam a receptet,nekünk nagyon bevállt.Ami a legjobban ízlik a késői,már be nem érő zöld,kemény fügékből készült befőtt,ami mostanra érett be igazán.Először óvatosságból külön üvegbe tettem csak olyan szemeket,amelyek egy kicsit már kezdtek puhulni,a másikba a csont kemény és teljesen éretlen gyümölcsöket raktam.Ezekbe már alig bírtam beleszurkálni a villát. Ugyanis az első lépés,hogy a megtisztított(lecsumázott)gyümölcsöt körbe kell szurkálni villával,majd egy órát kell főzni cukorszirupban(a recept szerint annyi cukor,amennyi a gyümölcs súlya).Nekem ez kicsit túl édesnek tűnt,így a második adagnál már csökken- tettem a cukor adagot,pedig én rendkívül édesen szoktam mindent fogyasztani. Utána üvegekbe töltjük és kevés tartósítószert szórunk a tetejére,majd lekötve száraz duntszba tesszük.Az enyhén puhák kevésbé ízlettek,de a kemény gyümölcsből készült az rettenetesen ízlett mindenkinek.Sokkal finomabb,mint az aszalt füge. A lekvárhoz pedig minél érettebb annál jobb,mint álltalában a többi gyümölcsnél is. Feldaraboljuk a gyümölcsöt és minden kg-hoz 20 dkg kristálycukrot keverünk és egy éjszaka ebben hagyjuk állni.Célszerű közben megkevergetni,majd hosszasan(2-4 óra) lassú tűzön kevergetve főzzük.Azután mint a befőttet eltesszük. Néhány üvegbe betöltés előtt konyakot is kevertünk,a többit csak natúr tettük el. Mindegyik kiváló ízű,mindenkinek ajánlani tudom.Sajnos ez még odébb lesz.
Ide, hozzám betette a jobb első lábát az, amire lassan egy hónapja várunk. Bízzunk benne, hogy miután mindenhova megérkezett, a tél hátralévő részében már nem hagy el bennünket...
Nem bántó éllel akartam írni, csak azt akartam érzékeltetni ,hogy a növekvő beszerzési lehetőségek/ami Neked is köszönhető/,gondot,de kellemes gondot okoz.A területem véges , a vágyaim-némi túlzással-végtelenek,így csak úgy lehet megoldani,ha süríteném az ültetést.Mellesleg a " gyümölcsmezőt azért nem próbálnám ki ,ha a Googléban találsz róla képet-az angol navat beírva-azt is meglátod,hogy miért.Szóval mégegyszer bocs ha,nagyképűen fogalmaztam volna.
Mi a problémád a katalán krémmel? próbáld úgy hogy egy fazékban felteszel vizet és amikor forrni kezd abba tedd bele a lábast amibe kevered a krémet és keverd folyamatosan akkor nem ég le és nem csapódik ki a tojás emailt megkaptad?
Ha keresek valamit akkor én is rögtön a google-ba írom be:)))))
Nem voltam elég konkrét.
szóval én már kipróbált receptekre gondoltam, mert sokszor a leírt receptek , legalább is nekem nem szoktak sikerülni, nem jó pl az anyaghányad meg ilyesmi.
Akkor úgy kérdezem hogy a találtak közül te vagy ismerősöd melyiket készítette már el ??
Most a katalán krémmel küzdök már harmadszor megyek neki és még mindíg nem jó :((
Szia! Beírtam a gúgliba a "füge receptek" varázsszót, és egy halom recept között lehet válogatni, előétel, főétel, aperetif, vagy eltevés szempontjából is. Én pár éve dzsemként tettem el. Jó étvágyat a fügés kajákhoz. Üdv.: Freddy
Most olvastam egy idős kertészmérnök könyvét.Leírja ,hogy több fajta gyümölcsfát is lehet dugványozással szaporítani.Kiemelte a körtét.Zöld,fás, dugványa nedves homokban könnyen gyökeresedik.
Tettem vázába is egy babérágat, de nagyon szépen állnak a levelek is és a rügye is rózsaszín árnyalatú, puha, élő tapintású. Reménykedem a japánnaspolya épségében is, de majd elválik.
Ídőközben találtam egy másik oldalt,itt többfélét is kínálnak,tipo,hanu fuyu,vaniglia fajtákat.140-200cm-es 3950ft-ért.Addig viszont nem rendelek amíg a hozzáértőktől nem kaptam tanácsot.
Tanácsot szeretnék kérni a hozzáértőktől.Az egyik növényküldő öntermékeny kákit kínál közel 6000ft-ért.Szeretnék ültetni a kertembe,de nem tudom,hogy melyik fajtát érdemes.Legyetek szívesek segíteni ebben.
Ma reggel -4 fok volt most szikrázó napsütét +2 fok, a hó is olvad már, álítólag vasárnaptól esik az eső. Megvizsgáltam a növényeimet úgy néz ki nem szenvedtek fagykárt -13 fok volt a leghidegebb.
Ninovarga ha csak -9 fok volt nálad akkor nem károsodtak nálad a növényeid? 5-6 évvel ezelőtt nekem is volt kiültetve egy japánnaspolyám. Sajnos nem termett mert télen virágzik, és elfagytak a virágai. -14 fokon elfagyott, és tavaszig nem is lehetett fagykárt látni rajta.
Tartósan +5-6 fok körül kezdett el elszáradni. A növény háncs rétege sérült, s a törzsén hosszanti behasadások keletkeztek. A babér -10-11 fokon fagy el. A mediterrán növényeknél nagyon fontos, hogy a hajtások jól beérjenek. A fagykárt úgy lehet ilyenkor pontosan megállapítani ha egy gallyat levágunk, majd egy két óráig melegen tartjuk, és ha a háncs rétege zöld akkor nem sérült a növény.
Ha nem köveztek meg a témáért ,még az infulenzához ,a propolisz is egy nagyon jó megelőző szer, egy kockacukorra vagyegykis kanál cukorra rá kellcsepegtetni pár csepp propoliszt, és gyorsan lenyelni utána víz maet az íze nem valami jó ,de nagyon hatásos ,amikor az ember ugy érzi hogy tele van az orra és tompa nyomást érez a homloka mögött ,este lefekvés előtt propolisz és egy bögre cutromos limonádé .A propolisz még nagyon kiváló seb fertőtlenitő is, mindenkinek ajánlom aki nem allergiás rá próbálja ki.
Nagyon köszönöm a felajánlást talán én is tudok neked valamilyen növényt adni ,pl peppinó dugványnak valót . Ragusának is küldenék belőle ha tdnám a címet. Marimamának is köszönöm az infót
Az inffulenza járvány miatt szeretném felhívni mindenki figyelmét, hogy próbáljatok most minnél több __nyers__ zőldséget gyümölcsöt enni ,mert az enzimek már 50 fokon elpusztulnak .Ők felelősek a szervezet ellenálló képességének anöveléséért is többek között, a sárgarépát ,karfiolt, céklát ,egy két almával összeturmikszolva nyersenis fogyastthatóvá lehet tenni ,vagy bár milyen gyümölcsel zöldséggel ki mit szeret ,akit bővebben érdekel gogl Enzimek
Petek, 16. januarja 2009, med 22:30 in 23:00 Samodejna merilna postaja Temperatura °C Babno Polje -6 Bilje pri Novi Gorici -1 Bohinjska Čenjica -2 Bovec -1 Bort/Gorenja vas -3 Celje -2 Dobliče Črnomelj -4 Dolenje Ajdovčina 4 Hrastnik -2 Idrija -2 Ilirska Bistrica -4 Koper Kapitanija 3 Luka Koper 4 Kraj. park Goričko 0 Krko -3 Lendava -3
Nagyon remélem, hogy a téllel szembeni imponáló fölényüket továbbra is megtartják. Még ha a tiszteletadásra vigyáznak is és csupán jólneveltségük akadályozza őket abban, hogy fityiszt mutassanak.
...és esetleg egy fajtalistafélét nem tudnál az ismerőstől addigra szerezni /mert én pl kb mindennap áttervezem az ültetnivalókat,hogy hova tudnék még besuvasztani egy-két/de inkább több / gyümifát.Ezért is próbálkozok a sövényformációval,mert így megduplázhatom az egysorbanültethetőfák mennyiségét.Hát még ha Ninotól törpekörte-alanyt is tudnék beszerezni?!..akár megháromszorozhatnám/legalább a körtét/.És ha teljesen bevadulok lehet,hogy meadow orchard lesz belőle....
Ez igaz. Mi korábban /amig élt édesapám/,hosszú évekig málnáztunk... és a málna is olyan,hogy a hosszantartó,folyamatos hideget elviselte,de ha jött egy több napos komolyabb emelkedés és utána nagy mínusz,hát... abban az évben nem volt rekord termés.
Nem előírás a meccsnézés férfiaknál,mint ahogy a kocsmázás sem stb.Gyerekkorom maradéka a fociszeretet ,de korántsem elvakultan és időben is egyre kevesebb jut rá.Nagyon sok minden van ami vmilyen szinten érdekel ,nem vagyok bebetonozva egy témára.Igaz a gyümik és a történelem foglalja el a legtöbb szabadidőt ,na és az olvasás.Szóval mindenkinek megvan a maga hóbortja és én tiszteletben is tartom,feltéve ha nem káros a természetre és annak részeire.
Ma este szolgálnék egy csemegével. Íme a Szeged városát képviselő korábbi meteorológiai állomás képe. Háztetőn, kémény mellett, a talaj fölött 24 méter magasságban. Ennek alapján kapott külön izotermát abban az iskolai atlaszban szereplő klímatérképen, amelyből mindannyian tanultunk. Pécs városát is valami ehhez hasonló képviselte az egyetemEN(?). Amióta kitették vidékre az állomásokat, nem értik az okát, hogy miközben általában emelkedtek országosan a középhőmérsékletek, valamilyen megfoghatatlan oknál fogva, Szegedé és Pécsé nem. Hallatlan! Fölfoghatatlan! De számomra, valami egészen más...
A növényszemlémhez még hozzátennék egy gondolatot:
Ha ezen a télen megismétlődne egy ugyanannyira hideg és ugyanolyan hosszan tartó kemény időszak, mint ami mögöttünk van, a városiak úgy emlékeznének vissza rá, mint egy nagyon zord télre. Ugyanakkor a növények azt mondanák, hogy ez nem is volt egy rossz tél. Ha ellenben végig +10 fokban töltenénk a telet, de egy egyszeri hidegbetörést követő éjszakán -22 fokig süllyedne a hőmérő higanyszála, azt az egy éjszakát mindenki elfelejtené és a városiak soha nem tapasztalt, mediterrán télként emlegetnék, miközben szegény növényeinknek már emlékezni sem lenne módjuk...
Egyvalamiben nagyon hasonlítok Dávid Ibolykára: én sem értek a focihoz. Én vagyok az egyetlen magyar férfi, aki még életében nem nézett végig egy meccset. Én kérek elnézést!
Ez a goji a nálunk is telepitett-főként temetőgyepüben előforduló- ördögcérna v. semfüsemfa ,,Testvére" , azaz vsznleg kisbaltával sem lehet agyonverni. Amugy Solanum, azaz burgonyaféle.
Egyébként engem is érdekelne, akár mag is, ha már ilyen adakozó vagy, mert a Starkl- félékről megvan a saját különbejáratu véleményem. Egyszer- kétszer jártam is ott, és nem változott tőle.
Ja és mindenkinek TUDOMÁSÁRA ADOM, hogy ha már tavasszal ugyis szerveződik ide egy öszzeröffenés, van itt egy ismerősöm, aki foglalkozik sokféle gyümioltvánnyal, régi fajtákkal is, párszáz /5-6-7/ ft-/ db. Ne siessétek el a vásárlást, ha van rá igény megszervezem, hogy otthon legyen!
Szavadon fogunk! Miután leitattunk, elvégeztetjük veled az összes időszerű villanyszerelési karbantartási munkát és egy CD-t is csináltatunk veled a repertoárodból. Alapanyag előkészítve!
Ezután a babér következett. Úgy látszik, ennél is fölösleges volt az aggodalmam. A levelek épek, a rügyek szép duzzadtak és a színük is arra utal, hogy sértetlenek. A teszt egyik elég megbízható módszere a virágrügy kettécsípése. Ha belül ép, nyugodtak lehetünk, hogy a növénynek nincs baja. Részleges fagyás esetén először ezek sérülnek. A szomszéd présház melletti cserjéje is megerősíti a pozitív tapasztalatokat.
Az eléggé mostohán kezelt, kizárólag klímaindikátorként tartott kis japánnaspolyámat vizsgáltam meg elsőként, mint a hideg leghitelesebbnek tartott tanúját.
Nagy örömömre, nem tapasztaltam nála semmilyen aggasztó jelet. Letörtem egy levelét is, hogy megnézzem, a törési felület élő-e. A csúcsrügyek is mind épnek látszanak. Az itt mért -9 fokos abszolút minimum magában nem indokolná még a károsodást, de hosszú időn keresztül fagypont alatt volt és napokon át az abszolút minimumnál alig alacsonyabb hőmérsékleten is.
Az elmúlt fagyos téli időszak után megtettem az első szemlét a szőlőhegyi növényeimnél. A domb pillanatok alatt levetette jég- és hóleplét a ma itt mérhető +5,6 fokos max. hőmérsékletnek köszönhetően, csak az aljában lévő áthűlt csupasz föld nem akarta még elengedni.
Beleveszhetünk a számok tengerébe, de a lényegét úgyis érted.
A Floo-féle -18, sajnos annak idején még árnyékolatlan hőmérővel volt, ezért most a régi adatokat még magunknak is homogenizálnunk kellene.
Egy biztos: a környékünk omsz állomásai válogatott fagyzugokban vannak, amelyeknél rosszabb fekvéseket keresve is nehéz lenne találni. Ezért mi, tapasztalatokkal százezerszer megerősítve tudjuk, hogy ezeket az értékeket nem vehetjük alapul, mert ezek a teljes környék csupán 1-2 %-ára, de lehet, hogy csak töredék százalékára érvényesek. Egy ideje, hitelesített, szabványos hőmérőket használunk a méréshez, amelyek még a korábbinál is nagyobb és biztosabb megerősítését adják a korábban tapasztaltaknak.
Más vidékeken járva, látjuk, hogy milyen omsz értékekhez, milyen fagykárok tartoznak és ebből kialakult egy eléggé megbízható viszonyítási érzékünk. Én ennek alapján mondtam, lehet, hogy egy kicsit egyszerűsítve és túlozva, az avasi példát. De érteni, úgyis érted.
Mérhetnénk a fügefán "csupasz" hőmérővel, akár 20 cm egységesített magasságban is, csak akkor nyilván jóval alacsonyabb értékekhez tartoznának ugyanazok a károsodási fokozatok. A baj az, hogy ki így, ki úgy mér, ki ilyen, ki olyan eszközzel. Akik pedig a legközelebbi állomás adataihoz "igazítják" a fügefájukat, ki tudja milyen pozíció állomáshoz képest vannak milyen pozícióban. Ez nehezíti meg az egységes értelmezést. Ezért van az, hogy az amatőr mérésekkel teletűzdelt hőtérképekre nem szívesen támaszkodom. Mert igaz bár, hogy az omsz a legképtelenebb helyekre telepítette az állomásait, de legalább maga a mérés hiteles. Miután ismerem az állomás jellemzőit, az adott időjárási helyzetben a mért hőmérsékletét is tudom értelmezni. Ezek szerint biztonsággal állítható, hogy a kanizsai és iklódbördőcei eddigi -15-16 fok után a térségben, még sík vidéken sincs baja a fügéknek. Egy ugyanilyen érték az Avason mérve azt jelenti, hogy az ország egész keleti felében egy sem maradt épen. Így lehet értelmezni ezeket a dolgokat.
Valika! Nem is rendelnék tőlük, csak kíváncsi voltam a kínálatukra. Van egy hármasom, amit múlt tavasszal telepítettem, ők már 2,5 m fölötti magasságot verik, azután van még két másik hármasom, ezek a tavaszt és a kitelepítést várják. (meg még egy hármas, de ezt a barátomnak teleltetem.) Most a + 2-3 fokos helyen vannak. Mindhárom(négy) hármas tuti, hogy az, aminek kell lennie. Sőt ebből kettő ninovarga féle biztos hármas.
A levélírás viszont jó tipp! Megkérdezni, hogy miért kell hülyíteni az amúgy sem tisztánlátó vásárlókat. Azt hiszem itt is érvényes nino idevonatkozó kifejezése: "szagemberek" készítették a termékismertetőt.
Az ősszel voltam egy helyen, ahol a pár évvel ezelőtt pont a Satrkl-tól rendelt önporzós kivi termését láthattam, ill. fotóztam. Hát mit mondjak? Kivinek kivi, de úgy kb. két db tesz ki egy boltinak a súlyát. (persze méretben is jóval kisebb). Viszont innen kaptam egy kis vadcitrom tövet. Majd megpróbálok Neked is szerezni. Üdv.: Freddy