Keresés

Részletes keresés

kormi07 Creative Commons License 2022.01.11 0 0 43582

hát most ennyire futotta, ha lehal az ariston ígérem beírom az addig létrejött átlagot is, utána meg tudja fene mivel fűtünk majd.

ahogy kinéz most a világ, valószínűleg üldögélünk a hideg sötétben, ha élünk még.

 

:-)

Előzmény: Keeper83 (43579)
kormi07 Creative Commons License 2022.01.11 0 0 43581

Csak nálam a kiinduló pont igen rossz volt, azt ne felejtsük el. Nem tudjuk, nála a brutális mit jelent, meg nagyjából semmit se tudunk, nem egyértelmű a leírás.

mindenesetre a hőszigetelés egy nagyon fontos dolog, kazánhatásfok ide vagy oda.

Előzmény: peterch (43576)
kormi07 Creative Commons License 2022.01.11 0 0 43580

Amikor valaki fürdik, lépj be a kazán menüjébe és nézd meg az előremenő/visszatérő vízhőfokot, hogy mit mutat, ingadozik-e(hőérzékelő hiba), illetve azt hiszem az átfolyó vízmennyiséget is lehet nézni a menüből, hogy az változik-e(áramlásmérő hiba).

 

Ha nagyon meleg a víz, nem gondolnám hogy le van vízkövesedve a hőcserélő, mert van hőátadás, inkább érzékelési hibák miatt azt hiszi a kazán, hogy elhűlt a kilépő víz, és rámelegít - holott nem.

 

de majd a szakik megszakértik.

Előzmény: Törölt nick (43573)
Keeper83 Creative Commons License 2022.01.11 0 0 43579

Szeretem azokat a részeket olvasni, hogy "10 éves átlag", meg "9 éves átlag", meg "4-5 éves átlag". Ezekre már lehet állításokat alapzni.

Egyik évről a másikra: felejtős.

 

Jó számok! Köszi a köz nevében!

Előzmény: kormi07 (43575)
Keeper83 Creative Commons License 2022.01.11 -1 0 43578

Simán elfogadom, hogy létezik olyan összeállítás régebbi, magas min. teljesítményű kazánnal (itt főleg a kazán- és/vagy szabályzó/termosztátbeállításra gondolok együtt), hogy elvetemült fogyasztás mellett mégis kevés energia jut a házba, tehát rossz a hatásfok az össze-vissza kapcsolgatások miatt. (Csak hogy tisztázzuk, itt arra a kapcsolgatásra gondolok, amikor a hőleadók teljesítménye valamiért, pl. sok termofej zárása vagy túl alacsony előremenő/szivattyúteljesítmény miatt a kazán min. teljesítménye alá csökken. Ilyenkor láng ki, utókeringetés időre és/vagy hőmérsékletre, láng gyújt, előremenő hőfok megszalad, láng ki, stb.)

 

Véleményem szerint - és majd megcáfoljátok, ha nagyon tévúton járok - ésszel hozzányúlva be lehetet lőni egy ilyenformán jelentősen túlméretezetté vált kazánt is az új hőigényekre, csak foglalkozni kell vele. Persze komfortból lehet, hogy vissza kell venni egy picit, de még ez sem biztos: termofejek leszerelése, radiátorok helyiséghőmérséklethez történő beszabályzása, magasabb előremenő hőmérséklet, PID-es vezérlés mondjuk órás ciklussal, ilyesmikre gondolok. A lényeg: a hőleadók pillanatnyi teljesítménye sose menjen a kazán min, teljesítménye alá!

 

Nyilván, ha egy korábbi magasabb meredkségű és magasabb talppontú időjárásfüggő vezérlést leviszünk az új hőigények miatt alacsonyabbra, akkor a régi nagy min. teljesítményű kazánnal a hőleadók lecsökkent teljesítménye miatt előállhat a nem kívánt gyors ciklusos on/off üzem, de ez nem más, mint rossz beállítás!! Nem szabad az előremenő víz hőfokát (és szivattyúteljesítményet) olyan alacsonyra engedni, amikor a kazán min, teljesítményénél kisebbre csökken a mindenkori hőleadókon leadható teljesítmény és máris nem lesz gond ez a fajta kapcsolgatás...

 

Na, így beállítva tuti nem fogyasztana dupla annyit egy jelentősen túlméretezett kazán sem, mint egy új, modern kondenzációs társa. Biztos, hogy rosszabb lenne (10-20 % ??), de mint ahogy azt peterch páldája is jól mutatja, szigetelés és egyéb kazántól elvárt hőtermelést csökkentő tényezők után, egye eleve drasztikusan csökkent hőigényre, egy éves szinten 10-20.000 Ft-os megtakarításért valóban megéri a kazáncsere  (0,8 - 1,2  M Ft ??), ha egyébként jól szervizelhető, stabil, üzembiztos a régi készülék is? Nem lenne jó még egy jó 5-10 évek kihúzni vele? Ez lenne az én nagy költői kérdésem a felvázolt példához.

 

Persze, aki kazánt forgalmaz, annak lesz megoldása egy új kazánnal... Pedig tényleg nem akarok semmi rosszat belelátni ott, ahol az valójában nincs, csak végiggondoltam a példát.

Előzmény: lala1961 (43567)
1413 Creative Commons License 2022.01.11 0 0 43577

Sziasztok,

 

A hozzáértő szakik segítségét kérném. Kéményes Biasi kombi gázkazánunk van, és az utóbbi időben betegeskedik.

A tünetek - fűtés jól működik, miután a kazán felfűtött és kikapcsolt (néha fűtés közben is), 60 fokos vízhőmérséklet mellett,

ha meleg vizet szeretnék engedni, nem lobbanik be. Illetve ha mégis, a kazánban nekiáll rotyogni a víz, a hőfok pedig felmegy 100-120 fokig. Persze ilyenkor abbahagyom a víz engedést, és a kazán viszonylag gyorsan visszahűl.

Jellemzően 60 fokos (ennyire van állítva) kazán hőmérsékletnél csinálja ezt, ha hagyjuk, hogy kicsit visszahűljön akkor normálisan gyullad és jön a melegvíz. Még egy dolog -  a melegvíz max fokozaton sem forró hanem csak meleg.

 

Előre is köszi a válaszokat!

peterch Creative Commons License 2022.01.11 0 0 43576

Szia !

 

Ezek szerint többen is vagyunk , akiknél a höszigetelés és egy jól üzemelö rendszer tud nagyon jó megtakarítást eredményezni. Nálad 78%-os a megtakarítás a kiinduló pontot figyelembe véve .

Ezért csodálkozom a " brutális szigetelésü "  ház meg  " csak "  48%-ot úgy , hogy még egy modern kondis kazánt is kapott .:-) Ott valami nem kerek !

Előzmény: kormi07 (43575)
kormi07 Creative Commons License 2022.01.11 0 1 43575

Én is szólnék hozzá, ha lehet:-)

 

Épület 100m2, 270m3 lakótér B30 tégla, betonfödém, fa ablakok, TGK-25kW álló, csöves hőcserélős nyílt égésterű kazán őrlángos, HMV Fég V4 átfolyós, szintén őrlángos melegítő, padlófűtés, belső hőmérséklet átlag 20 fok(egyik szoba 22, mellette levő 18), MMG termosztát, 50-55 fok előremenő(padlóba!), 10 éves átlagfogyasztás 5800m3/év

 

Kazáncsere Celsius plus 20 őrlángos, álló, nyílt égésterű(táskás hőcserélős) készülékre, minden más maradt 1 év "átlag" 5000m3/év, 14% csökkenés

 

4cm hungarocell falakra +10 cm gyapot födémre, belső hőmérséklet 22-re emelve, FÉG V4 kidobva/Junkers átfolyósra cserélve félidőben, 45 fok előremenő, minden más marad, 9 éves átlag 3600m3/év, 28% csökkenés

 

6cm hungarocell a 4cm tetejére, 10cm hungarocell a (újkorában)10cm gyapot alá(ez szezon közben készült el nov-jan között), MMG termosztát helyett Honeywell CM67, 22,5 fokra emelve a belső hőmérséklet, 40 fok előremenő, 1 év "átlag" 2400m3/év, 33% csökkenés

 

(itt 6v.7 szezon fatüzelés következett, nincs gázról adatom, 4 nagy+3 kicsi ablak cserélve lett közben)

 

Celsius kazán őrláng nélkülire alakítva, HMV készítés indirekt fűtésű 200l bojlerrel kazán által, még 7 nagy ablak csere, belső hőfok 22,5, 40 fok előremenő, 4v.5 év átlagfogyi 1870m3/év, 22% csökkenés

 

Kazáncsere Ariston GPE kombi, Computherm Q7 termosztát, 22,5 belső hőfok, 35/37 fok előremenő(nagy hidegben), időjáráskövetés nincs, 2 év átlag 1270m3/év, 32% csökkenés

 

Azért az látható, hogy a hőszigetelés önmagában nem rontja le a kazán hatásfokát, a "kapcsolgatás" ugyanúgy megvan előtte-utána, mivel az előremenő vízhőmérséklet csökkentésével a padló hőleadó képessége is csökken, a kazánteljesítmény meg nem. Nálam ez úgy nézett ki, hogy mondjuk 40 fokos víznél, másfél percet égett a főláng, utána 3-4-et állt, amíg lehűlt 36 fokra, itt kapcsolt vissza, és ezt ismételgette óránként 12 szer, naponta 100-200-szor, szezononként akár tízezerszer, attól függően mennyire volt hideg kint...

Azt is el lehet képzelni, hogy egy lemezes táskás hőcserélős állókazán 40/35 kb vízhőfokkal mennyire volt ideális erre a célra, szinte kondenzációs üzemben ment, egy csempedarabot kellett tennem az őrláng fölé, mert volt, hogy a rácseppenő víz eloltotta:-)

na, ehhez a végletekig rossz üzemhez képest tudott az ariston 32%-ot hozni, beleértve a hmv készítés hatásfokának javulását is.

 

Uff, beszéltem:-D

 

 

 

 

 

Előzmény: peterch (43568)
Apaxp Creative Commons License 2022.01.11 0 0 43574

Kb 25 métert saccolok

Esetleg 80/80-as osztott rendszer ha van a bosch-nak.

Előzmény: Sony Black (43571)
Törölt nick Creative Commons License 2022.01.11 0 0 43573

Szia!

Folyamatosan 40 fokra van állítva és a kijelzőn nem mutatja a kimenő víz hőfokát, de nagyon meleg, vagy éppen jó! Változik, de inkább nagyon meleg!

A láng ikon is felszalad üzemközben, majd vissza!

Előzmény: Sony Black (43572)
Sony Black Creative Commons License 2022.01.11 0 0 43572

Most hány fokra van beállítva a HMV készítés, és ahhoz képest mit mutat a kijelző, hány fokos amikor engeded?

Előzmény: Törölt nick (43570)
Sony Black Creative Commons License 2022.01.11 0 0 43571

A lakás 2 emeleten van, még 2 emelet van fölöttünk. Kb 25 métert saccolok a teljes kémény hossznak.

 

Ezt a 2500-as nem tudja, úgyhogy ezt el is felejtheted. Tehát marad a 2300-as, vagy bármelyik olasz csoda akkor.

 

Ami az elektromosságot illeti, érdemes egy picit távolabbról is átgondolni. A foszilis anzagok egyértelmúen kifogyóban vannak. A gazdaságot pörgetni kell. Képzeld el, globálisan mekkora üzlet van az elektromos üzemmódra való átállásban.

 

Nézd én nem azt mondtam hogy nem ez a jövő. De Budapesten főleg a belvárosban ennek te parányi nyomát se fogod látni társasházi viszonylatban az elkövetkezendő min 10 de inkább 20évben. Az hogy miket irkál a sajtó a kutyát nem érdekli. Valamin csámcsogni kell... Pont ezért írtam a dugó díjat is. Lassan 10éve csámcsognak rajta. Néha előjön majd alább hagy a téma... Most épp a fekete párduc rohangálása a Szolnok környéki erdőben a fontos. Lassan az egész ország azt keresi :D

Előzmény: Exosud2 (43569)
Törölt nick Creative Commons License 2022.01.11 0 0 43570

Sziasztok!

 

A napokban írtam, hogy a HMV első indításkor nagyon meleg, a kezem sem állja! Később már visszaáll a rendes 40 fokos üzemmódra és ezt nem értettem, hogy miért van.

Kaptam is érthető választ, de azóta fejlemények vannak!

Már ingadozik a hőfok. Hol a normális 40 fok körüli, hol olyan forró, hogy kiugrok a zuhanyzóból!

Miért van ez?

Augusztus környékén a HMV hőcserélő is tisztítva lett és jól is működött. Az előbbi hibajelenség, az ingadozás csak mostanában fordult elő!

Mi lehet a gond?

Ariston Genus One 24

Exosud2 Creative Commons License 2022.01.11 0 0 43569

Nagyon köszönöm a választ.

 

A kazénok betiltásáról több helyen is olvastam, ha ez felmerült, akkor annak szerintem alapja van.

https://www.portfolio.hu/gazdasag/20210520/a-gazkazanok-ertekesitesenek-betiltasat-javasolja-egy-uj-tanulmany-2025-tol-484046#

 

https://www.penzcentrum.hu/otthon/20211209/itt-a-javaslat-mely-szerint-betiltanak-a-gazkazanokat-magyarorszagon-1120102

 

 

Meg fogom nézni az általad javasolt kazánt is.

A lakás 2 emeleten van, még 2 emelet van fölöttünk. Kb 25 métert saccolok a teljes kémény hossznak.

 

Ami az elektromosságot illeti, érdemes egy picit távolabbról is átgondolni. A foszilis anzagok egyértelmúen kifogyóban vannak. A gazdaságot pörgetni kell. Képzeld el, globálisan mekkora üzlet van az elektromos üzemmódra való átállásban.

 

Egy hasonló példát mondok. Az elektronikai iparban egyszer csak kitalálták, hogy az ólmos forrasztó anyagok mérgezőek, és bevezették az ólommentes anyagokat. Ez annyit jelentett, hogy a teljes elektronikai ipar meg kellet újjuljon, ami egy rengeteg változást hozott, és gyakorlatilag a teljes ipari parkot le kellet cserélni globálisan. :) Irtózatos pénz van ebben is.

 

Előzmény: Sony Black (43562)
peterch Creative Commons License 2022.01.11 0 0 43568

Sziasztok !

 

Belebeszélhetek ?

 

Csak konkrét számok . Turbós gázkazán 1998-ban telepítve , a ház nem höszigetelt , csak a nyílászárók voltak cserélve , beköltöztünk .

Gázfogyasztás 1998-1999 2000m3 , 1999-2000 1750m3 , 2000-2001 1755m3 .

Ház höszigetelése és egy napkoli felszerelése fan-coil-os fütés rásegítéssel . 2005-2006 671m3 , 2007-2008 553m3 , 2008-2009 555m3 .

Klíma lett felszerelve fütésre . 2010-2011 109m3 ( Egész fütésszezont a klíma fütötte , mert teszteltem , hogy mit tud . A gáz egész évben ha kellett , akkor a HMV-t készítette ) . 2011-2012 269m3 , 2012-2013 201m3 , 2013-2014 171m3 , 2014-2015 135m3 .

Gázfogyasztás alap ház  átlag                     : 1835m3

Höszigetelés utáni átlag                              :   593m3

Höszigetelés és klíma felszerelés utáni átlag :   194m3

68%-os energiaspórolás a höszigetelés utáni évek átlaga .

Mi lenne , ha még egy kondis gázkazánt is felszerelnék ? A jelenlegi kazánom az 593m3 gázból hasznosít 5183kWh höenergiát . A kondenzációsnak kellene csak 527m3 gáz . Akkor már 71% lenne a megtakarítás évente átlagosan .

Most akkor a brutálisan höszigetelt ház miért ilyen kis javulást mutat , ha még a gázkazán is kondis ?

 

lala1961 Creative Commons License 2022.01.11 0 0 43567

Jahh, ha az számít ,akkor egy kb 7 éves Berreta kombi kazán(nyilt égésterű, kéményes) + Siemens REV 24 öntanuló termosztáttal történt! :-)

Előzmény: lala1961 (43566)
lala1961 Creative Commons License 2022.01.11 0 0 43566

Üdv ! Lehet, hogy van erre IS példa:"1. állapot: Brutális szigetelés + régebbi, kapcsolgató kazán: 100-nál több egységnyi gázszámla (fent 2. idézetben vastagon kiemelve)" ,de szerintem nem ez az általános, mivel kapcsolgatással szinte lehetetlen annyit fogyasztani, mint ami a drasztikus hőigény csökkenés kéne generáljon fogyasztási oldalon!:-) Szerintem. Saját tapasztalat, ha ez számít! :-)

Előzmény: Keeper83 (43565)
Keeper83 Creative Commons License 2022.01.11 -1 1 43565

Szerintem pontosan arra reagáltam, amit írtál és most is írsz:

 

"Unicalja volt,meg volt vele elégedve,és tényleg a kazánja tip- top makulátlan ,hibátlan állapotban volt.Gondolt egyet,hogy beszigeteli a házat,nem sz@rozott 20 cm szigetelést rakott fel a falakra +40 cm-t födémre"

"csak elkezdett kapcsolgatni,mint állat ,és hihetetlen de a szigetelés ellenére nem hogy kevesebb de picivel több lett a gázszámlája"

"A megoldás kazáncsere lett Unical kon m kombi"

"eredmény :48% al kevesebb gázfogyasztás,(konkrétumok a gázszámlák alapján)"

 

Jelenlegi matektudásom szerint ez így néz ki:

0. állapot: szigeteletlen + régi kazán. ami legyen 100 egységnyi gázszámla az egyszerűség kedvéért

1. állapot: Brutális szigetelés + régebbi, kapcsolgató kazán: 100-nál több egységnyi gázszámla (fent 2. idézetben vastagon kiemelve)

2. állapot: Brutális szigetelés + új, kis minimum teljesítményű kazán: 52 egységnyi (100 - 48 , ugye a 48 %-os megtakarítás, utolsó idézet) gázszámla

 

Az 1. és 2. állapotokoat összehasonlítva pedig az alábbiakat mondtam (mert itt már elvileg csak a kazán a különbség a sztorid szerint, nem?):

"...Elhiszem, hogy arányosan rosszabb a hatásfoka egy extrém sokat kapcsolgató kazánnak, de azt nem, hogy duplaanyit fogyaszt mint egy modernebb, jól beállított, keveset kapcsolgató márkatársa..."

 

A 100-nál több, nekem kb. duplája az 52-nek. Erre akartam rávilágítani. Biztosan jobb, de ez arányok...

 

 

Előzmény: Unicalfan (43564)
Unicalfan Creative Commons License 2022.01.11 -3 0 43564

Amit nem vettél figyelembe,vagy nem tudom lehet én nem írtam egyértelműen a -48% a brutál vastag szigetelés + kazáncsere együttes eredménye

Előzmény: Keeper83 (43563)
Keeper83 Creative Commons License 2022.01.11 -1 4 43563

Nagyon köszönöm a lelekes és részletes összefoglalót!

 

Teljesen gépészeti kívülállóként olvassátok a következő sorokat.

 

Kicsit szkeptikus vagyok az olyan összehasonlításokkal kapcsolatban, ami egyik évi gázszámlát hasonlítja a másikhoz. Elég sok sebből vérzik az ilyen típusú hasonlítgatás (időjárás, használati különbségek, gázszámla energia és nem energia részének aránya nem állandó, stb.).

Elég elborult vagyok bármilyen méréssel kapcsolatban (fizikus lévén), szeretem az almát az almával hasonlítani, közös nevezőre hozni a dolgokat, ezért a 3 évvel ezelőtti komplex fűtésfelújításkor az új fűtő kazánünk fűtési és indirekt tárolós ágába is rakattam külön-külön hőmennyiségmérőket. Ezzel a kazán hatásfokán kívül a fütésre és HMV gyártáskor víz oldalra betáplált energiát tudom mérnbi külön-külön és a külső hőmérséklet függvényében megkapható az ingatlan hőigénye is (későbbi hőszivattyú vagy bármi más hőtermelő tervezéséhez akár). Alább az elmúlt 2,5 év fűtési higényei láthatóak havi bontásban:

Minden egyéb paraméter változatlansága mellett (ugyanúgy fűtöttük és laktuk az épületet) például 2019-20. után a 2020-21. egész télen 10,5 %-kal több energia kellett fűtésre. Ennek az oka nemes egyszerűséggel, hogy a 2. tél hidegebb volt.
Az is jól látható, hogy az aktuális fűtési szezonból eltelt 4 hónap még ez előzőnél is jóval hidegebb (nálunk). Ha csak az aktuális első 4 hónapot hasonlítom a 19-20-as első 4 hónappal, akkor önmagában a külső hőmérséklet miatt 25 %-kal (!!!) több hőt igényelt az ingatlan ebben a 4 hónapos időszakban. 

Ezen kívül a gázszámla nagyjából 1.000 Ft/hó havi fix rendelkezésreállási (vagy mi?) díjat is tartalmaz, ami azt jelenti, hogy egy éves 120.000 Ft-os gázszámlából valójában csak 108.000 Ft az energia, a megtakarítási százalékot is erre illene számolni, nem a 120.000 ft-ra. (Ez persze pont növeli a gázszámlával "mért" megtakarítási arányt, de a lényeg, hogy itt is egy pontatlansági faktor.)

 

Ezen kívül rálátásom van egy közeli sokkal nagyobb mértékben felújított házra, ahol szintén fejlövéses a tulaj és sok éve méri a fűtésre víz oldalon betáplált hőmennyiséget. Lásd. alábbi táblázat pár fűtési szezonról (lakás, fűtési körülmények itt is nagyjából állandóak voltak):

 

Itt pontosan ugyanúgy megjelenik a +- 25 %-os ingadozás egyik évről a másikra.


Figyelem! A fenti táblázatok nem veszik figyelembe, hogy mivel állítottuk elő a betáplált energiát, gázkazánnal, hőszivattyúval, mókuskerékkel, akármivel. Egyszerűen csak azt hivatottak bemutatni, hogy minden más változatlansága mellett, pusztán a téli átlaghőmérséklet változása miatt az épület aktuális szezonális összes höigénye önmagában ingadozhat 20-25 %-ot szezonról szezonra!!

 

Na, ezek után mondom én azt, hogy minden tiszteletem az erőfeszítésekért, de kezeljük fenntartásokkal a gázszámlára, év (esetleg még rosszabb, hónap!) összehasonlítására alapuló megtakarítási becsléseket, amik nem veszik részletesen figyelembe a használati külső körülményeinek változását, úgymint: külső átlaghőmérséklet (!!!), belső igények, belakottság változása...

Elhiszem, hogy arányosan rosszabb a hatásfoka egy extrém sokat kapcsolgató kazánnak, de azt nem, hogy duplaanyit fogyaszt mint egy modernebb, jól beállított, keveset kapcsolgató márkatársa (lásd még, ebből a matekból indultam ki:
" ... Aztán kis idő elteltével hívott,hogy valami nem oké a kazánjával ,vmi elállithatódott rajta,vagy vhol ereszt a gáz szerinte,bár gázszag nincs,de gázszámla az van,több mint amit megszokott..kimentem megnéztem a kazán hibátlan volt...csak elkezdett kapcsolgatni,mint állat ,és hihetetlen de a szigetelés ellenére nem hogy kevesebb de picivel több lett a gázszámlája....én sem akartam elhinni,de ott voltak a tények a kezemben.A megoldás kazáncsere lett Unical kon m kombi + rétegtároló (üzemre hekkelve) ,kazán visszaszabályozva 2.1 kw-ra...eredmény :48% al kevesebb gázfogyasztás,(konkrétumok a gázszámlák alapján)...")

Elhiszem, hogy valamilyen szám ezt mutatta, de kicsit a mélyebben megnézve lehet, hogy nem annyi az valójában.

Még egyszer, minden tiszteletem az erőfeszítésért, hogy utánkövetési eredményekkel is foglalkoznak, nem szeretném elvitatni ennek fontosságát, inkább csak a módszer pontatlanságára szeretném felhívni a figyelmet.

 

Előzmény: Unicalfan (43546)
Sony Black Creative Commons License 2022.01.11 0 2 43562

"Figyelembe véve, hogy már felmerült annak a lehetősége, hogy 2025től betiltsák a foszilis alapon működő kazánok értékesítését, és egyre nagyobb teret kapnak az elektromos eszközök"

 

Na hát ez egy oltári paraszt vakítás. Ez kb olyan mint a dugó díj Budapesten. 15éves szerződést írt alá a kormány a ruszkikkal :) Gondolod hogy itt, főleg Budapesten, 2025 után majd nem lesz gáz, vagy le kell szerelni a gázkazánt? :D Még ha ezt valamilyen szinten be is vezetik, meglévő készülékekre ez nem fog vonatkozni. De mondom én egyáltalán nem hinném hogy ez így lesz. A budapesti ingatlanok 70%-a valamilyen gáz fűtés a többi távhő. Arról nem beszélve, hogy legtöbb belvárosi társasházban, a villanyhálózat bővítése sem megengedett, mert nem bírja el a hálózat. Egyik 8.kerületi ügyfelem 25A-ről akart bővíteni 32A-ra és nem engedte a szolgáltató, mert a gerinc hálózat nem bírja el. Ez a nagy elektrifikálási láz csak a családiházas kelületekre terjeszthető ki egyenlőre, és szerintem ez még így is marad vagy 10évig minimum. Szóval az, hogy csak ez miatt legyen külön tárolós egy ilyen pici lakásban, teljesen hülyeség.

 

Visszatérve a kazánokra. Ebbe a lakásba a Bosch 2300-ast ajánlom inkább (kombi), mert ennek a modulációja még jobb mint a 2500-nak, és magasabb kéményt is tud. Nem tudom hányadik emeleten van a lakás...

 

Ha minden újra lesz betonozva, akkor osztó/gyűjtővel (1radiátor 1 kör) 5 rétegű szigetelt csővel a padlóban vezetve célszerű, és jóval olcsóbb mint rézzel. Elég hozzá a 16-os cső. Csövet csak hajlítjuk nem idomozunk! Osztó és a kazán összekötést én itt 22-es rézcsővel csinálnám. Iszapleválasztó Fernox TF1 Total filter, alább ne add!

 

Előzmény: Exosud2 (43560)
kormos* Creative Commons License 2022.01.10 0 0 43561

Feladtad a leckét.

Nagyon kicsi a lakás és kombi kazánt kellene ajánlani. Ekkora lakáshoz még fűtő kazánt sem nagyon lehetne ajánlani.

Végül is az indirekt HMV tároló nem hülyeség és akkor megtudod venni a lehető legkisebb fűtő, kondenzációs kazánt. Itt lényeges, hogy minél kisebb teljesítményre tudjon leszabályozni.

Majd jönnek a Szakik, aztán megmondják a tutit.

Előzmény: Exosud2 (43560)
Exosud2 Creative Commons License 2022.01.10 0 0 43560

Sziasztok!

 

Egy 34 nm VIII. kerületi lakást szeretnék felujítani, és le kell cserélnünk a jelenlegi kazánunkat. A lakás belmagassága 3.4 méter

 

A követlező két kondenzációs kazánban gonolkodom:

Ariston Clas one 24

Bosch Condens 2500 W WBC 28-1 DCE 23

 

A Bosch szimpatikusabb, többek között azért, mert szélesebb a modulációs tartománya.

 

Figyelembe véve, hogy már felmerült annak a lehetősége, hogy 2025től betiltsák a foszilis alapon működő kazánok értékesítését, és egyre nagyobb teret kapnak az elektromos eszközök, arra gondoltom, hogy egyelőre egy indirekt tárólót is beüzemelnék, ami részben elektromosan is segít megfelelő melegvíz ellátásban. Gyanítom, hogy így valamivel takarékosabban lehet kijönni, mintha csak a kombi kazánt használnánk melegvíz ellátásra is.

 

Ha már teljesen szét lesz verve a ház, akkor azt hiszem érdemes most kialakítani ezt a rendszert, amit később akár elektromos bojlerre is át lehet kötni, ha esteleg megszünne a gázszolgáltatás.(ki tudja?)

 

Nekteki mi a véleményetek? Érdemes gondolkodni indirekt tárolóban egy ekkora méretű lakás esetében, illetve jó választásnak tartjátok a fent említett kazánokat?

Egy másik fontos kérdés, hogy a fűtés csöveket 5 rétegű csövezéssel, vagy inkább rézcsővel alakítanátok ki, és hogy érdemes a padlóban vezetni? újra lesz betonozva a lakás.

 

Nagyon köszönöm.

 

 

nagykunsági Creative Commons License 2022.01.10 0 2 43559

Az a szomorú, hogy aki fűtésszerelőnek adja ki magát ilyen egyszerű rendszert nem lát át. 

Előzmény: Sony Black (43556)
nagykunsági Creative Commons License 2022.01.10 0 1 43558

Nem értem mi olyan bonyolult benne?

 

Nálam is a kazánból közvetlenül megy a tusolóba a víz. 

Előzmény: Törölt nick (43555)
Unicalfan Creative Commons License 2022.01.10 0 0 43557

Bameg nem tudom abbahagyni a röhögést :D

Előzmény: Sony Black (43556)
Sony Black Creative Commons License 2022.01.10 -4 1 43556

Ezt senki nem látja át, ne aggódj! :D

Egyszer így magyarázza egyszer úgy. Attól függ, hogy tud kapcsolódni az adott témához :)

Van amikor pufferbe megy van amikor villanybojlerbe, vagy indirektbe és a napkollektor is melegíti, meg a vegyes is rádolgoz, meg a gázkazán is, de közbe meg kombi a kazán... vagy van amikor szivattyús törtéssel tölti, jaaaaa meg még a napelem is közvetlen cekásszal melegíti. :D:D:D De lehet még a hegesztő trafó is besegít, vagy ő minden nap lemegy a pincébe, és egy átalakított biciklivel dinamó hajtással gerjeszt feszültséget, és azt is belevezeti a HMV cekászba. Mi ezen a meglepő? Ez a normális! :XD

Előzmény: Törölt nick (43555)
Törölt nick Creative Commons License 2022.01.10 -1 3 43555

Ha jól tévedek neked az indirektből megy a kazánba . 

Mondjuk megnézném azt a rendszert, mert ahogy anno leírtad én nem látom át.

 

Azért inkább  az általános, hogy a kazánból közvetlenül a tusolóba megy a víz. Szerintem pont az a lényege az átfolyósnak, hogy ne kelljen magashőfokú vizet gyártani, mert azonnal fel van használva.

Nálam 45 fokra van beállítva, nyáron leveszem 40-re. A termosztatikus csap meg dolgozik ahogy kell.

 

Előzmény: nagykunsági (43553)
Sony Black Creative Commons License 2022.01.10 -3 0 43554

Az! :D

Tudjuk, nálad minden rendkívüli módon fordítva és abszolút szélsőséges módon működik... neked a föld is lapos. Most mit vitatkozzak veled? :)) Teljesen igazad van azt kész. Haladjunk tovább...

Előzmény: nagykunsági (43553)
nagykunsági Creative Commons License 2022.01.10 -1 0 43553

Nem megy a pufferen keresztül

De egyébként mindegy. 

 

"de 43-48fok között van. Ha ettől melegebbet csinál a kazán, túl sok hideg vizet kell majd rákeverni, és ki-be fog kapcsolni ami erős hullámzást jelent a hőfokban. Zuhanyzás közben ez nem fog jól esni majd :) "

 

Ez egy hülyeség. 

Előzmény: Sony Black (43550)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!