origo.hu/sport:
---
Gellei már csütörtökön kapitány lehet
2001.10.17. 19:24:44
Nyilasi Tibor szerda délelőtt találkozott Bozóky Imrével, az MLSZ elnökével is, akárcsak korábban Puhl Sándorral, a szövetség alelnökével. A különbség annyi, hogy míg Puhl a kapitányságra szerette volna rávenni "Nyílt", addig Bozóky felkérte az egykori ferencvárosi kedvencet, hogy legyen tagja a 2008-as Eb-pályázatot előkészítő testületnek. Nyilasi azonnal igent mondott, elvégre ezzel a tisztséggel nincs kizárva későbbi Üllői úti szerepvállalása sem.
Mint azt az elmúlt hetekben folyamatosan jeleztük, Várszegi Gábor, az MTK mellett a Ferencvárosi Labdarúgó Kft-ben nyolcvan százalékos tulajdonrészt szerzett üzletember hosszú távú terveiben bizony szerepel Nyilasi felkérése. A kérdés csak az, hogy konkrétan edzőnek vagy szakmai igazgatónak. Nyilasi szerint már eldőlt, hogy az eddigi megbízott szakvezető, Gellei Imre lesz a "befutó", amit az MLSZ-ben egy neve mellőzését kérő informátorunk is megerősített.
A "meccs" tehát szép lassan egyesélyes lesz, de hogy mikor születhet meg a döntés, az még mindig nem egyértelmű. Sőt, bár a kapitánykérdés nem szerepel az MLSZ csütörtöki elnökségi ülésének napirendi pontjai között, Bozóky mégsem tartja kizártnak, hogy határoznak. Mégpedig azért nem, mert az elnök, amennyire csak lehetséges, szeretné megosztani a felelősséget, azaz az elnökségi tagok "megszondáztatása" után határoznának az új kapitányról.
Információink szerint egyébként már maga Bozóky is letette a voksát Gellei mellett, akinek kinevezése attól függ, meglesz-e az elnökségi ülésen a szükséges támogatása. Ha nem, várnak még egy vagy két hetet, míg kialakul a közel egyhangú döntés - Gellei mellett.
---
www.nemzetisport.hu:
---
A törökök emlegetik az előző magyar kapitány nevét
Keresik Bicskei Bertalant
Megszerezte az első gólját a török bajnokságban Kabát Péter. A Göztepe és a magyar válogatott csatára a Galatasaray elleni összecsapás 18. percében törte meg a hét fordulón át tartó gólcsendjét. Történt, hogy Kabát Péter betört az iszambuliak tizenhatosára, ahol a Galata védői fellökték, a bíró pedig büntetőt ítélt. Az ítélet végrehajtására a sértett vállalkozott, és nem is hibázott. Apró szépséghiba, hogy Kabát találata már ekkor is csak szépségtapaszt jelentett, hiszen már 2-0-ra vezetett a hazai alakulat, amely a második félidőben újabb kettőt tett hozzá az addigi terméshez, és könnyedén gy?jtötte be a három pontot.
Lapunk tudósítója, Mehmet Basaran további érdekes hírrel is szolgált: magyar vonatkozása is lehet a Besiktasnál dúló edzőválságnak. Christoph Daum, a csapat vezetőedzője a múlt héten lemondott, majd mégis maradt, ám állítólag csak a megfelelő pillanatot keresi a távozáshoz. Mivel Mészöly Kálmán az 1980-as években kit?nő emlékeket hagyott a magyar szakemberekről Törökországban, Serdar Bilgili, a Besiktas elnöke felvette a kapcsolatot a hazánkban élő menedzserrel, Izmail Gebannal. A klubvezető Bicskei Bertalan, a magyar válogatott korábbi szövetségi kapitánya felől érdeklődött, és nem elképzelhetetlen, hogy a mesteredző Törökországban dolgozhat tovább.
A magyar szakembernek a leváltása óta több ajánlata is volt, hívta az albán FK Tirana - Bicskei erre a felkérésre nemet mondott -, sőt Nyugat-Európából, információnk szerint Ausztriából is volt érdeklődés. Ez nem is csoda, hiszen az utóbbi évtizedben a magyar szakemberek közül Bicskei volt az, aki több helyütt is dolgozott külföldön. Bajnok volt Dél-Koreában a Daewoo csapatával, a svájci Luzern együttesét az élvonalba vezette, Egyiptomban az Al-Mahsri, míg Szaúd-Arábiában az Al-Raed csapatánál edzősködött sikerrel.
S most keresik a törökök...
Bicskei Bertalan lapunknak beszélt arról, hogy külföldről valóban kopogtattak nála, de más ügyben, az utánpótlásképzéssel kapcsolatos videokazetta-sorozata ugyanis egyre népszerűbb a határon túl: az Egyesült Államok után Kelet-Európából, s Közel-Keletről is van iránta érdeklődés.
Persze, gyanítható, ha a török menedzser, Izmail Geban valóban kész ajánlattal érkezik, akkor...
Nos, én még nem értesültem a törökök szándékáról, így az időmet a kazettasorozattal való munka viszi el - mondta Bicskei Bertalan. - Most többet foglalkozok a képzési anyaggal, s bár a munkámat Magyarországon nem vették fel a hivatalos utánpótlásképzéssel kapcsolatos oktatási programokba, azért az egész országban, és immár külföldön egyre több helyütt használják. A határon túli visszajelzések szerint az anyag a latinos futballra jellemző technikai és taktikai képzés oktatásához jó, és hiszem azt, hogy bár a Testnevelési Egyetemen a könyv és a kazettasorozat első számú ajánlott irodalom, a most induló Bozsik-programban is hasznát vehetnék. Annál is inkább, mert a videosorozat előállítási költségének negyedrészét az ISM állta, és örülnék, ha a szívügyemnek tartott utánpótlásképzést így is segíthetném."
S bár a korábbi kapitány magyarázata roppant diplomatikus, azért az elkövetkezendő napokban, hetekben figyeljünk arra, hogy Törökországban Christoph Daum mikor fogja kézbe a bőröndjét.
---
Puhl-Bicskei-párharc, ha van egyáltalán; a legutóbbi Focihétfőből is kideríthettem egy-két tanulságot.
Néhány hónappal, évvel ezelőtt, ha Puhl a tévében nyilatkozott bármiről is (többnyire fociról), egy barátságos, ám határozott ember benyomását keltette bennem. Ma úgy látom, ez többnyire dühös, és határozott fő jellemvonásokká változott. Valószínűleg azért, mert egy ideje jó mélyen benne van a foci nemzetközi és magyar valóságában (nagyjából azóta, hogy MLSZ-alelnök), és ez ilyen irányban változtatta meg a megnyilatkozó hozzáállását.
Bicskei, ahogy én látom, sokkal régebben benne van már, és az ő viselkedésében nem láttam nagyobbnak mondható változást, sajnos, mivel már hosszú ideje adja ezt a szuperkonszolidált, végtelenül türelmes magatartást, amelynek szerves részei voltak az idegborzolóan középszerű nyilatkozatai felelősségre vonásakor.
Ebből akár az is kideríthető, hogy BB bölcsebb ember, mint PS. Számomra viszont az is látszik, hogy BB beletörődő is egyben, PS viszont törekszik, hiába ugyanannyi reménytáplálás van bennük.
Ha Puhl csak egyetlen egyszer járt az öltözőben meccs után, miért találná ki, hogy volt olyan játékos, aki a nemzeti címeres mezen állt? Tényleg az a fontos neki, hogy néhány naiv a pártjára álljon erre?
"'Berci, fúrtak, mint az állat! Hogy tudtál ilyen közegben nyugodt maradni és dolgozni?' Nos, én a választ inkább az olvasókra bízom..." - tehát rám is, akkor azt mondom, remélem, elég nyugtalan BB, hogy ezután inkább a szerződése kiskapuira figyelt.
"Még azokat a kis eredményeket is megtagadják (Puhlék), amelyeket elért ez a válogatott."- mondja BB, de előtte mit mondott többek közt PS; "Ebben az országban mindig legyintenek még a sikerekre is. Nézze csak meg, Olaszországban bravúros győzelmet aratott az utánpótlás-válogatott, minimális vereséget szenvedett a felnőtt csapat, és sokan még a szakmán belül is fanyalognak", ami nem támasztja alá előbbi fanyalgását.
De akkor néztem tovább, és kissé elakadt a lélegzetem; "36 meccsen csak nyolcszor kaptunk ki, ez 57%-os eredményesség, ami a legjobb 1986 óta. Fájdalom, kiestünk, teljesen jogosan, ám némi pozitívum: a második legtöbb gólt rúgtuk a csoportunkban, alig kevesebbet, mint az olaszok! Volt még a 15 hónapos veretlenségi sorozatunk, ellenfeleink között olyanokkal, akiktől az elmúlt évtizedben csak kikaptunk, s körülbelül 25-30 helyet feljöttünk a világranglistán.". Te jó ég, tényleg erről szól a mi focink. A következő az lesz, hogy Lisztes Krisztián Közép-Kelet-Európa 23 legjobb gólpasszadója közé küzdötte fel magát az elmúlt négy év során. Igen, megvertük pl Svájcot 2:0-ra jó játékkal, az egy a sok közül, mert a legelső, a bécsi 3:2 nekem elég messzinek tűnik ehhez, hogy tartós jó játékról beszéljek. 36-ból csak 8 vereség. Jó, de hány győzelem? Hányok. Azt pedig sosem felejtem el, hogy a Lichtenstein elleni gólnélküli után benyögte, hogy pozitívum, hogy nem kaptunk gólt. Ezt úgy tudnám elképzelni, hogy a németjuhászom elszalad egy yorkshire-terrier láttán, én meg cukrot adok neki, hogy futás közben nem sérült meg. Azért a szülő csak nem simizza meg a pici fia kobakját, ha 2-est hoz matekból egy dolgozatra, amire sokat készült, mondván, mégse egyes.
Azt hiszem, nem erre a BB-re volt szüksége a magyar focinak, jobb, hogy elment, a továbbiakban pedig egyelőre minden reményem.
Axl: Biciklijavítást csak szobán vállalok, és csak csajoknak!
"Azt a variációt mindenesetre felejtsük el, hogy külföldről hozunk majd valakit, mert évi három-négyszázmillió forintja nincs az MLSZ-nek senkire."
Akkor a Katanec vs. Milutinovic vitát is lezárhatjuk... ;-)
"Látja, ez a tipikus magyaros mentalitás. Ebben az országban mindig legyintenek még a sikerekre is."
Ez így van.
Kezd izgalmas lenni ez a Puhl vs. Bicskei csata. :-)
Az elnökség többsége egységes
A megtaposott magyar címer
-- Hol volt, hol nem volt?
-- Semmi köze hozzá.
-- A világért sem szeretném felbosszantani ezzel a kérdéssel, de egyszerűen nem lehet kikerülni a témát. Már annyian tippelgettek ezzel a misztikus tobagói úttal kapcsolatban, hogy kénytelen vagyok megkérdezni öntől: járt-e ott?
-- Még egyszer mondom, semmi köze hozzá. Senkire nem tartozik, hogy én magánemberként hová és mikor utazom. Egyébként pedig azt javaslom, hogy erről a témáról azokkal beszélgessen, akiket ez igazán érdekel.
-- Ön szerint nem érdekelheti az embereket, mikor, hol jár Puhl Sándor?
-- Dehogynem, néhány embert nagyon is érdekel, mit csinálok. Csak nem értem, mire megy ki a játék.
-- Vannak ellenségei?
-- Mindenkinek vannak. Nem szeretnék neveket mondani, de nagyjából sejtem, kik lehetnek az engem ért támadások hátterében, csak egyelőre nincs bizonyítékom.
-- Ez úgy hangzott, mintha Puhl Sándort bárki is ki akarná csinálni.
-- Engem nem olyan könnyű kicsinálni, még akkor sem, ha egyesek megpróbálnak lejáratni. Ráadásul olyasmivel, amire inkább büszkének kellene lenniük. Kérdem én: az utóbbi években milyen sportdiplomáciai sikernek örülhettünk? Szepesi György volt az utolsó, akinek fontos feladatai voltak. Most meghívták Bozóky Imrét Trinidad és Tobagóra, aztán ezen csámcsog mindenki, és azt boncolgatják, ki, vagy kik voltak még ott. Nevetséges.
***
Nem mondom, olykor előfordulnak éles viták, nézetkülönbségek, de ez természetes. Talán még némi alattomosság is becsúszik mindebbe, de a Magyar Labdarúgó-szövetség elnökségének döntő többsége egységes
***
-- Érzem a hangján, hogy dühös. Eszébe sem jutott, hogy abbahagyja, hogy egyszercsak azt mondja: na jó, ebből elegem van, visszamegyek Egerbe, ki sem jövök a borospincémből, csinálja ezt az egészet, aki akarja.
-- Na, ne! Ezt az örömet nem adom meg senkinek. Folytatom a munkám, még ha ez nem is tetszik mindenkinek.
-- Szép kis sejtelmes beszélgetést folytatunk, és az embereknek fogalmuk sincs, hogy most ki haragszik kire. Talán tisztább lesz a kép, ha megkérdezem: az MLSZ elnökségében folyik-e hatalmi harc?
-- Szó sincs ilyesmiről. Nem mondom, olykor előfordulnak éles viták, nézetkülönbségek, de ez természetes. Talán még némi alattomosság is becsúszik mindebbe, de a Magyar Labdarúgó-szövetség elnökségének döntő többsége egységes.
-- Jó, hogy kihangsúlyozta ezt a döntő szót, mert olyasmiket hallani, hogy Bozóky Imre hívei, aztán Kovács Attila szimpatizánsai... Szóval, a sejtetés lényege, hogy a novemberi közgyűlésen kitör majd a háború"?
-- Ne essünk túlzásokba. Azt ki merem jelenteni, hogy ha rajtam múlik, óriási vita lesz, tudniillik egyszer és mindenkorra szét kellene verni a szekértáborokat. Mert bizony azok vannak. Unalmas már, hogy mindenki az összefogást emlegeti, pedig ehelyett összefonódások vannak. Túl sokan élnek remekül ebből a gyenge magyar futballból.
-- Ismerős mondat, ezt hallani lassan már évtizedek óta. Mégsem tesz ez ellen senki semmit.
-- Pedig nagyon egyszerű: teljesítménycentrikus szerződéseket kell kötni edzőkkel, játékosokkal. Valamit valamiért. Ha bárki sok pénzt akar keresni, dolgozzon meg érte. Mert az nem igaz, hogy nálunk nem lehetne eredményesebb munkát végezni. Biztos vagyok benne, Magyarországon jobb az életszínvonal, mint mondjuk Argentínában, ahol több poros, földes pályán rúgják a lasztit a gyerekek, mint itthon, és mégis messze vagyunk tőlük.
-- Mindig és mindenről megvan a véleménye. Talán ezért is mondják, hogy valójában ön irányítja a háttérből a magyar futballt.
-- Tévedés, Bozóky Imre a főnök. Jóllehet, mindent megbeszélünk egymással. Nincs abban semmi szenzáció, ha valamiféle csapatmunka folyik.
***
Nekem túl lassú, ami nálunk zajlik. Én annál sokkal pörgősebb és nyerőbb típusú vagyok, hogy MLSZ-elnökként elviseljem mindezt. Persze, azért vannak elképzeléseim...
***
-- Nem akar MLSZ-elnök lenni?
-- Eszem ágában sincs. Erre a pozícióra más habitusú ember kell. Tudja, nekem túl lassú, ami nálunk zajlik. Én annál sokkal pörgősebb és nyerőbb típusú vagyok, hogy MLSZ-elnökként elviseljem mindezt. Persze, azért vannak elképzeléseim... A magyar futballt kétféleképpen lehetne rendbe tenni: vagy más alapokra kellene helyezni mindent, vagy felrobbantani az egészet és a nulláról startolni.
-- Nem tudom, mit ért felrobbantás alatt. Esetleg ugyanazt, amit korábban az ISM reformerei hangoztattak, vagyis hogy elég három csapat a fővárosban, és ha lehet, az ország több fontos városában legyen inkább elsőosztályú csapat. Ilyesmikre gondolt?
-- Nem. Inkább az lenne fontos első lépésben, hogy szüntessék meg a klubok a profi státusokat. Csak az a játékos kapjon igazi profi szerződést és éljen meg a futballból, aki valóban megérdemli. Nézze csak meg, ott vannak huszan-huszonöten a keretben, kapják az alapfizetést, pontprémiumot, ilyen-olyan juttatást és úgy élnek, mint Marci Hevesen. Kérdem én: milyen hajtóerő dolgozik bennük? Megnézném ezeket a fiatalembereket akkor, ha dolgozniuk kellene edzések mellett, akkor tényleg hajtanának a profi státusért. Meg kell találnunk a futball helyét a társadalomban, mert az embereket irritálja a labdarúgók túl magas fizetése. És erről még valamit: ha jönnének az eredmények, ha kijutottunk volna, mondjuk, a világbajnokságra, senki nem beszélne a pénzekről.
-- Igaz, hogy ön rúgatta ki Bicskei Bertalant?
-- Ezt visszautasítom. Kollektív döntés volt, egyszerűen váltanunk kellett, mert a válogatott morálisan a mélypontra jutott.
-- Mit ért azon, hogy morálisan a mélypontra jutott?
-- Mondok egy példát. Az egyik válogatott mérkőzés után bementem a csapat öltözőjébe, és azt láttam, hogy volt olyan játékos, aki fürdés után a földre dobta címeres mezét, és azon állt, mintha valami kapcarongy lenne. Nem akarok itt hazafias húrokat pengetni, de tisztelje mindenki annyira hazája címerét, hogy ilyet nem csinál. Bicskei Bertalannal egyébként magánemberként nincs semmi gondom, bár ha rajtam múlt volna, már jóval korábban leváltjuk. Az volt a fő baj, hogy sokan befolyásolták, beleszóltak az összeállításba, jobbról is, balról is tanácsokkal látták el, ez meg nem megy...
-- Akkor ki legyen a kapitány?
-- Nem tudom.
-- Ugye nem azt akarja mondani, hogy néhány nappal a döntés előtt nincs meg a jelöltje?
-- Komolyan mondom, hogy nincs, de egyébként is én csak egy vagyok a tizenöt közül, majd az elnökség eldönti, ki irányítsa a válogatottat. Azt a variációt mindenesetre felejtsük el, hogy külföldről hozunk majd valakit, mert évi három-négyszázmillió forintja nincs az MLSZ-nek senkire.
-- A közvélemény nagy része Nyilasi Tibort szeretné, Gellei Imre személye ellen sem tiltakoznak, gyanítható, hogy közülük kerül majd ki a kapitány, és ebbe a versenybe talán csak Egervári Sándor szólhat bele.
-- Akkor gondolom, a felsoroltak közül választ az elnökség is.
-- Pénzkérdés, hogy ki legyen a kapitány?
-- Hazai szinten, magyar edzőt alkalmazva nem lehet pénzkérdés. Még akkor sem, ha az MLSZ egyetlen fillér állami támogatást sem kapott. Most úgy néz ki a mérlegünk, hogy az év végére nem lesznek tartozásaink, és ha a válogatott valamivel jobban szerepelt volna, még több pénzünk lenne.
***
Jelenleg még az európai középmezőnyt sem érjük el, nincs más megoldás, mint a generációváltás. Azt mondom, igenis vannak tehetséges gyerekeink, akikből előbb-utóbb lehet ütőképes válogatottat formálni
***
-- Önnek is pontosan látnia kell, hogy a magyar futball egyszer?en nem képes jobbra, többre, mint amit elért. Éppen ezért aligha kérhetjük számon egyetlen emberen a kudarcokat.
-- Ebben egyetértünk. Jelenleg még az európai középmezőnyt sem érjük el, nincs más megoldás, mint a generációváltás. Azt mondom, igenis vannak tehetséges gyerekeink, akikből előbb-utóbb lehet ütőképes válogatottat formálni.
-- Újabb visszaköszönő mondat. Ha nem csal az emlékezetem, ugyanebben bíztunk 1986 végén, a kilencvenes évek elején, a jugoszlávok elleni csapás után...
-- Látja, ez a tipikus magyaros mentalitás. Ebben az országban mindig legyintenek még a sikerekre is. Nézze csak meg, Olaszországban bravúros győzelmet aratott az utánpótlás-válogatott, minimális vereséget szenvedett a felnőtt csapat, és sokan még a szakmán belül is fanyalognak. Pedig egyszerűen nincs más választásunk, mint fiatalokat foglalkoztatni. El is döntöttük, hogy a korosztályos válogatottak mellett lesznek majd úgynevezett B-csapatok is, hogy minél több srác kapjon lehetőséget a bizonyításra.
-- Nem fél attól, hogy még sokáig nem lesz nyugalom a sportágban?
-- A társadalomban sincs nyugalom. És ahogy az imént mondtam, a futballnak meg kell találnia a helyét a társadalmon belül.
-- A szocializmus építgetése közben meg volt a helye: az Aranycsapat fényében fürdött Rákosi elvtárs, de még a hatvanas években is büszke lehetett Kádár János a futballistákra. Tulajdonképpen akkor és csakis akkor számítottunk mi futballnemzetnek. Ezt egyszer és mindenkorra el kell felejteni.
-- Egyetértünk. Vannak fantasztikus emlékeink, de ezeket a helyükön kell kezelnünk, ebből megélni már nem lehet. Emlékezzünk az Aranycsapatra, Albert Flóri Aranylabdájára, csak ne felejtsük el, hogy már új évszázadban élünk.
Válás európai" módra
Borítékolni lehetett, hogy Puhl Sándor szavai nemhogy vihart, hanem tornádót támasztanak. A világ korábbi legjobb játékvezetője (a magyar sportember négyszer kapta meg ezt a kitüntető címet) ma már a Magyar Labdarúgó-szövetség alelnöke, s lapunknak ebbéli minőségében nyilatkozott, s szombaton megjelenő lapszámunkban bizony kemény témákról beszélt. Elmondta azt, hogy szerinte a gyengécske eredményeket produkáló magyar profi futballban sok ember gyenge teljesítményt nyújtva könnyedén megél, ezért áldásosnak tartaná, ha a pazarlást ellensúlyozná a minőségi amatőrizmus, s Puhl Sándor beszélt a válogatottról is. Pontosabban beszélt a néhány hete lezajlott kapitányváltásról, elmondva azt, hogy mit takar a sokat emlegetett morális válság, ami miatt az MLSZ elnöksége végül Bicskei Bertalan leváltása mellett döntött. Nos, az MLSZ alelnökének magyarázata között szerepelt az, hogy volt, aki a végén nem becsülte a címeres mezt, hiszen a fürdés után azon állva szárítkozott, illetve gondként jelentkezett, hogy az összeállításba túl sokan szóltak bele, s ezzel befolyásolták Bicskei Bertalant. A korábbi szövetségi kapitány nem hagyta szó nélkül az elmondottakat, reagálni kívánt Puhl Sándor válogatottat érintő kritikáira. A mesteredző azt mondta: ezúttal maga írja meg az őt, és az általa irányított válogatottat ért kritikára a reagálását (ehhez hozzá kell tenni: e nyílt vélemény személyeskedő részletei nem tükrözik a Nemzeti Sport álláspontját).
Nézzük tehát Bicskei Bertalan lapunkhoz eljuttatott válaszát, amelyet a hallgattassék meg a másik fél" elvét betartva, a korábbi kapitány kérését figyelembe véve, változtatás nélkül teljes terjedelmében közlünk:
Kezdem azzal, hogy a Magyar labdarúgó-szövetség elnöke, Bozóky Imre szerint európai módra váltunk el. Részemről valóban így történt, a leváltásom után pár héttel viszont után úgy látom, hogy a másik fél részéről azonban nem. Immáron sokadszor vagyok azóta a különböző médiákban Puhl Sándor MLSZ-elnökhelyettes és más elnökségi tagok által megszólítva. Ők átlépték az európai mód" határait, immár szakmai lejáratás folyik magyar módra". Meglehet jogos, ámde elhamarkodott kirúgásom miatt bírálja őket a közvélemény, és ők védekezésül a mentegetőzés jól ismert módszerét választják: morálisan akarják ellehetetleníteni a csapatot, néhány játékost és a kapitányt.
Nézzük sorban csak az utolsó négy kitalációjukat:
1. A kapitány és a játékosok között rossz a viszony. Állítólag hangosan veszekedtek az edzőtáborban - ťelőterjesztőŤ Kovács István, aki az egész blődséget a Napkelte adásában maga cáfolta meg. Én pedig kijelenthetem, a válogatottnál az edző-játékos viszony tökéletes volt. Fegyelem volt, szogalmasan dolgoztak, engem a legmesszebbmenőkig tiszteltek. Veszekedés ilyen formája még csak fel sem merülhetett közöttünk, legfeljebb én emeltem fel a hangomat, ha úgy éreztem, szükség van rá.
2. Több játékos kiszökött éjjel az edzőtáborból, mulatni - ťelőterjesztőŤ: Fa Sándor. Később már csak egy játékosról esett szó. Róla is kiderült, volt a bárban, csak egészen más időpontban... A szurkolók kérdése, persze, így is jogos, azaz: miért nem vizsgálják már ki és zárják le az ügyet az MLSZ elnökségben? Kinek jó ez így? Miért csinálják?
3. A játékosok nem tisztelték a válogatott mezt - ťelőadóŤ Puhl Sándor. Idézem a Nemzeti Sport október 13-ai, 20. oldalon megjelent intrejú részletét:
Az újságíró kérdése: - Mit ért azon, hogy morálisan a mélypontra jutott? (t.i. a válogatott)
Puhl Sándor válasza: - Az egyik válogatott mérkőzés után bementem a csapat öltözőjébe, és azt láttam, hogy volt olyan játékos, aki fürdés után a földre dobta a címeres mezét, és azon állt, mintha valami kapcarongy lenne.
Ez azért furcsa, mert én ezt soha nem tapasztaltam, és nem is igen tapasztalhattam, ugyanis a válogatott mérkőzések után minden egyes játékos elcseréli a mezét az ellenfél egyik játékosával. Így legfeljebb az ellenfél mezére léphet rá, ami persze szintén nem rendes dolog. A játékosok mérkőzés után általában papucsra, vagy törülközőre szoktak rálépni, esetleg a mezük alatt viselt trikójukra, ami se nem nemzeti színű, s címer nincs rajta. Hozzáteszem, Puhl Sándort egyetlen egyszer láttam a négy év alatt mérkőzés után az öltözőben. Ha mégis megtörtént ez az eset, akkor ő is, akárcsak az előző két eset ťelőterjesztőiŤ miért nem szóltak nekem, ha már ennyire segítőkészek?! Barátaim szerint a válasz a következő: ťAzért, Berci, mert fúrtak, mint az állat! Hogy tudtál ilyen közegben nyugodt maradni és dolgozni?Ť Nos, én a választ inkább az olvasókra bízom...
4. Most jön az igazán nevetséges rész, legalább is azok részére, akik ismerik munkásságomat. Az ťelőadóŤ ismét Puhl Sándor, s az inkriminált mondat a Nemzeti Sportnak adott interjú egy újabb részlete:
- Az volt a fő baj, hogy sokan befolyásolták, beleszóltak az összeállításba, jobbról is balról is tanácsokkal látták el, ez meg nem megy...
Nos, aki ismer, az - bocsánat a szóért - röhögött ezen, és mint mondják: ťBerci, ehhez te túl konokfejű vagy. Tán inkább pont az Puhlék baja, hogy nem hagytad őket beleszólni semmibe!Ť
Mit fognak még kitalálni, már úgy európai módra"? És mi a céljuk vele? Mentegetik magukat? Miért? Előbb-utóbb úgyis fel kell váltani a jogos felelősségüket a magyar labdarúgásban! Félek, nagyon félek, sok bajt és kevés megoldást hoznak ezek az emberek a magyar labdarúgásban, mert:
a. Eleve nem akarják semmiért felvállalni a felelősséget. Semmiért!
b. Logikátlanok: úton-útfélen azt hangoztatják, nem a kapitány tehet arról, hogy ilyen a magyar foci, a válogatott... Ezzel sugallják, mindegy, ki lesz a kapitány. Kínos érzés kezdi a szurkolókat hatalmába keríteni, már most nem bíznak a későbbi sikerekben, előre mentegetőznek.
Pedig azok, akik most választanak szövetségi kapitányt (ez pedig az MLSZ elnöksége), a felelősséget is vállalniuk kell. Azaz, nincs kibúvó, mint nálam. (mondván: Bicskeit nem mi hoztuk), siker jön, vagy népharag! És ezt ennek az elnökségnek fel kell vállalni! Elsősorban Bozóky Imrének. Ha a mindannyiunk által óhajtott siker jön (szívből kívánom, így legyen!), csak akkor lesz joguk az eredményben fürödni, úgy, hogy a kezdet kezdetén a felelősséget is felvállalják.
c. Kiöntik a fürdővízzel együtt a gyereket is. Jellemző. Még azokat a kis eredményeket is megtagadják, amelyeket elért ez a válogatott. Pedig nekünk ezeket a kis eredményeket is meg kellene becsülni, hogy tovább tudjunk lépni és a jövőben tartós, igazi nagy sikereket érjünk el - természetesen a hibák, problémák megvizsgálása mellett. Nem lehet minden két évben újrakezdeni. A mi sehol nem jegyzett labdarúgásunk színvonalához képest meg kellene a labdarúgás legfőbb vezetőinek azt is becsülni, hogy 36 meccsen csak nyolcszor kaptunk ki, hogy ez 57%-os eredményesség, ami a legjobb 1986 óta. Fájdalom, kiestünk, teljesen jogosan, ám némi pozitívum: a második legtöbb gólt rúgtuk a csoportunkban, alig kevesebbet, mint az olaszok! Volt még a 15 hónapos veretlenségi sorozatunk, ellenfeleink között olyanokkal, akiktől az elmúlt évtizedben csak kikaptunk, s körülbelül 25-30 helyet feljöttünk a világranglistán. Ez miért lenne szégyelni való?! Ez a csapat csábított ki többször 50-60 ezer embert ismét a Népstadionba, s játszott olyan mérkőzéseket, hogy a szurkolók örömmel váltottak jegyet a mérkőzésre legközelebb is. Nekünk az is némi eredményt kell jelentsen, hogy több játékosunk európai csapatban már tud játszani! Pár éve még ez sem volt így...
Sajnos, Puhl Sándor és az általa motivált elnökség megnyilvánulásaiból az derül ki, ők ezeket a kis eredményeinket nem becsülik semmire. Nem szeretik ezt a válogatottat. Ugyebár ha nem osztoznak a kis sikerekben, akkor a kudarcokhoz sincs közük. Kényelmes nézet. Csakhogy meddig tartható? A végtelenségig? Ezt ne higgye senki.
S mivel főleg Puhl Sándor által lettem immár sokadszor megszólítva, a befejezést engedtessék meg, hogy neki adresszáljam: labdarúgásunk még nem jó. Ezért bárki is biztat minket a háttérből, fontos feladatunk a morális tartásunk megőrzése, és a kellő szerénység, mert mindenhez nem érthetünk egyformán. Mondhatnám úgy is: kevesebb whiskyt és több szódát a pohárba. Michel Vautrot úrnak, mint FIFA játékvezető ellenőr - akire Puhl Sándornak a mai napig is fel kell néznie -, valamint a FIFA Játékvezetői Bizottságának nem is olyan régen hasonló volt a véleménye. Nemde, Sándor?
Tényleg érdekes körülmények között született meg Puhl eltiltása...
Nem hiszem, hogy egy lap megadása, illetve nem megadása miatt ennyire "kipécézték" volna. Itt valami gyanús, kíváncsi lennék a háttértörténetre!
,,Puhl azt hiszi, mindenhez ő ért a legjobban, és sajnos nincs ebben az elnökségben senki, aki rászólna. Elszaladt vele az a bizonyos ló, és nem veszi észre, hogy már egyáltalán nem népszerű. Az emberek nem teljesen hülyék, nem lehet tartósan becsapni őket. Érdekes kérdés lenne az is, vajon Puhl Sándort miért tiltották el a csúcson a FIFÁ-nál? Érdekes dolgok derülhetnének ki, azt gondolom. Itthon meg mint a feddhetetlenség jelképe akar fellépni.''
BB kirúgásával egyetértek, de ez a ,,válogatott morális mélypontja, hogy vki. a mezére lépett'' sztori igen szánalmas
"S mivel főleg Puhl Sándor által lettem immár sokadszor megszólítva, a befejezést engedtessék meg, hogy neki adresszáljam: labdarúgásunk még nem jó. Ezért bárki is biztat minket a háttérből, fontos feladatunk a morális tartásunk megőrzése, és a kellő szerénység, mert mindenhez nem érthetünk egyformán. Mondhatnám úgy is: kevesebb whiskyt és több szódát a pohárba. Michel Vautrot úrnak, mint FIFA játékvezető ellenőr - akire Puhl Sándornak a mai napig is fel kell néznie -, valamint a FIFA Játékvezetői Bizottságának nem is olyan régen hasonló volt a véleménye. Nemde, Sándor?"
Mire célzott Bicskei? Puhl alkoholista? Vagy csak én nem ismerek egy mondást?
"a magyar válogatott csak tét nélkül (vagy anélkül sem) tud tartósan jól játszani"
És miért van ez? Sok más mellett azért is, mert megijednek a téttől, gyáván, önbizalom nélkül játszanak. Itt jön be az, amit ADAM17 is mond: hogy mindenki ezt szuggerálja beléjük. OK, hogy szinte senki sem bízik pl. egy selejtezőcsoportból való továbbjutásban, ez rendben van, mert nincs is rá sok okunk, de nem kell minden lehetséges módon a csapat arcába vágni, hogy "szarok vagytok", mert annak semmi értelme.
"de sokat jelentett nekem, hogy nem bújtak a papírok mögé, hanem elküldték BB-t a g*cibe"
elküldték = nem várták meg, míg lejár a szerződése, hanem kifizették neki a 10/20 milliót.
Attól pedig, hogy kihagynánk egy selejtező-sorozatot, nem sok változna.
"szerintem a Sebőköt a tökénél fogva kéne fölakasztani a grúziai második gólért"
Nem azért a gólért, mert 1-2 ilyen mindenkivel előfordul, hanem azért a hozzáállásért, ami a hasonló helyzeteket eredményezi.
Én is végigolvastam, de felajálom az Umbro-csomagot a többieknek. Viszont elromlott a biciklim. Jó jönne 1 ingyenszervíz... :)
Mellesleg azt hiszem, az egyetlen út a siker felé az, ha elkezdik a rengeteg pénzt a felnottektol az utánpótláshoz átcsoportosítani. Sok Goldball-szintu klub kéne, akiknek lenne pénzük mezekre, labdákra, felszerelésre, különbözo pályák bélésére, külföldi utakra...stb.
Én voltam olyan fanatikus, és végig olvastam.
Mit kapok? :-)
Szerintem Hegyi Iván jól látja a magyar foci sajnálatos helyzetét, és azért mert ő lemeri ezt írni, nem kell fikázni.
Sokkal inkább a játékosok fejében kéne rendet rakni, mert ennél biztosan többre lennének képesek, ha nem lennének néhányan agyonsztárolva, és tudnának egymásért, illetve az országért küzdeni...
ADAM17: A Hegyi Iván-féle újságírók csupán kultúrált formában nyilvánítják ki azt a robbanásszerű dühöt, amit egy normális magyar futballszurkoló immáron 15 éve érez, és az nem totális fikázás, amit Hegyi Iván ír (vagy mond ritkán). Valószínűleg több, mint egy éve ezen a nicken szerepelsz, tehát nem tudom, mennyi idős vagy, így azt sem, mióta követed figyelemmel a magyar foci eseményeit, de sejtésem szerint nem rég óta, ami azt jelenti (nálam), hogy a korábban Professzor úr által bemásolt Hegyi Iván-írásban felsorolt selejtezősorozatokból nem láttad mindet. Namost, ha mégis, akkor egy ritka optimista vagy, tartsd meg jó szokásod, én csak tiszteletben tartani tudlak, megérteni nem. Ha pedig nem láttad mindet, akkor szólok, hogy a magyar válogatott csak tét nélkül (vagy anélkül sem) tud tartósan jól játszani. Itt egy korábbi selejtezősorozat-záró meccs, egy moszkvai 2:2 jut eszembe Mészöly Kálmán irányítása alatt. A helyzet reménytelennek látszik. Korábban, a Kovács előtt, Laczkó, meg a másik palimadár (nem jut eszembe a neve, Benkő vagy Bodnár nemtom) uralkodása idején még rosszabb volt a helyzet, ahogy én látom, mivel ők tényleg csak dumagépek voltak - pl. "Én nem tudok gólt rúgni, kérem", "Higyje el, ha bekövetkezne, amit mond, és kijutunk, én lennék a legboldogabb" Ma jobb a helyzet, de én lennék a legboldogabb, ha a nagyok (pl. Puhl, Bozóky, Muszbek) is látnák, hogy ez még kurvára az út eleje csak. Azt ők már aktívan tudják, amit a Láczkóék nem, hogy az A-válogatott csak a jéghegy csúcsa. Mezey Györgyöt próbálták szóra bírni a 8-dikai Futballhétfőban is, mivel mégiscsak vele voltunk ott utoljára, de ő jól érzi magát ott, ahol van, élénken él benne, hogy Mexikó után visszatért mégegyszer a válogatott élére, hogy mégegyszer távozzon vonatkozó okok miatt, amiből a valóság a mában is jelen van, és most sem tudjuk pontosan. Számomra az a lényeg, hogy NEM AZ A LÉNYEG, hogy kijussunk. A gazdag európai klubcsapatoknál igenis az (mármint hogy elöl legyenek), ezért vásárolnak meg minden elérhető játékost. Teljesítménykényszer. Ha ez nálunk nincs, akkor miért játszunk mégis többször kiábrándítóan? Mert mégis van. Bozókyék többek közt azon dolgoznak, hogy ez ne legyen. Kicsit úgy tűnhet, mellettük vagyok, de sokat jelentett nekem, hogy nem bújtak a papírok mögé, hanem elküldték BB-t a g*cibe.
Bicskei Bertalan szakértőként remek dolgokat tud mondani - mivel nem közvetlenül róla van szó. Pl. mikor a néhai tv3 Esti Gyors című reményteljes műsorában (a jelzőt azért tettem hozzá, mert tényleg jó volt, és megszüntették) Baló György a futballmenedzselésről faggatta többek közt őt is, élénken emlékszem ama hozzátételére, hogy ha egy csapat el tud jutni a nyolcaddöntőkig, akkor a döntőig is, és ez tényleg igaz, bármennyire is egyszerűen hangzik, szakértelem van mögötte. De arra is emlékszem, mikor Faragó Ricsi szembesítette a grúz meccs után egy korábbi nyilatkozatával, aminek a lényege az "európa legfiatalabb válogatottja" volt, hogy most akkor mi van a beéréssel 4 év után. Erre azt válaszolja, hogy a franciák is 30 év körüli játékosokkal nyertek vb-t meg eb-t. Nos, mindkét esethez lehető legmélyebb tiszteletem, de utóbbihoz még annyi, hogy a hülyék a másik oldalon, csupán említsük meg, kik rúgták azt a 4 gólt nekünk a románok közül. Kösz, és hány évesek?
Más jó edző is mondott (mond) jókat, mikor nem közvetlenül róla van szó. Csank János azt mondta, hogy addig kéne eljutni büszkeségben, hogy egy-egy világversenyt kihagyunk. Ezzel (innen már énszerintem) sokszoroznánk az erőnket a következőre, meg kapnánk időt gondolkodni, és cselekedni, ha már ilyen lassan megy. Belegondolva, láttam korábban egy gimnáziumi osztályképsorozatot. Azon első évben volt egy csaj, aki szumózni mehetett volna. A negyedik fotón már karcsú bombázó lett. Volt ereje megtenni, hogy kihagy az életből pár évet, és hosszútávra tervez. Lehet erőt meríteni. Ebből. És nem abból, hogy BB nem megy el magától, hiszen még több zsét kap, mint szerződése lejártával. Megvádlására, hogy a fociból, és nem a fociért él, azt fogja válaszolni, hogy neki is meg kell élni valamiből. Döbbenet.
Grof: Lehet, hogy nagyobb divat mostanság szidni a válogatottat, de ezt nem tudtam, míg nem írtad. Szerintem te sem azért teszel dolgokat, mert az és az a jócsávó már csinálja. A fanatikus focidrukkerek és a működtető team az, akik tűzön-vízen át kiállnak a válogatottért. Előbbi azért szereti ezt csinálni, mert enélkül nem tud élni, utóbbi azért nem tud enélkül élni, mert szereti ezt csinálni. Én pl a jó focit szeretem, és hiába vagyok fradista, rühellem a Gera meg a Dragóner meg a Lipcsei meg a stb stílusát. Hiába kedves számomra a magyar foci, szerintem a Sebőköt a tökénél fogva kéne fölakasztani a grúziai második gólért (ha másért nem). Továbbá azt kell mondanom, hogy Király Gábort nagyon nagyra tartom azért, amit tesz. Egy térfélnyi szarkupac kocog előtte, akárhányszor magyarokkal játszik együtt, és meg sem látszik rajta. Csak egy leheletnyi profizmus (azért nem egyértelműen profi, mert ha Raúl ki tud hagyni egy sorsdöntő büntetőt az eb-negyeddöntőben, akkor Király Gabi sem az sajnos - hiába kevés az összehasonlítási alap).
karesz4: Nem kell további külföldi edző, tehát Bora Milutinovics (ne adj' isten Katanec) sem. Erre bizonyíték Jenei Imre, aki a románokkal eredményesen menetelt többször is, a magyarok meg az ő segedelmével kaptak egy hatalmas nyaklevest.
Összefogásra van szükség (én segítem őt, ahogy tudom, és fordítva), kézzelfogható célok munkával való elérésére (egy focicsapat előbb jól játsszon, aztán nyerjen), folyamatos és végtelenített hosszútávú tervezésre (ne csak ma figyeljünk a 8-, 12-, 14évesekre, hanem mindig) , szervezett és nagy létszámú csapatmunkára.
Aki komolyan végig szeretné ezt csinálni, az tudja, hogy mindez meglehetősen nehéz.
Aki végigolvasta, azok között az Umbro Sport ajándékcsomagjait sorsolom ki, ha akarom.
Meg nem erősített hírek szerint november 14-én a Megyeri úton, az Újpest pályáján fogadja a magyar labdarúgó-válogatott Macedóniát. A barátságos mérkőzés tervezett kezdési időpontja 20.15 óra.
A találkozó előtt kerülne sor a stadionrekonstrukciós program keretében felújított létesítmény ünnepélyes átadására.
A Megyeri úton utoljára 1990. szeptember 5-én rendeztek válogatott összecsapást: a magyarok felkészülési mérkőzésen 4-1-re nyertek Törökország ellen.
A Macedónia elleni november 14-i barátságos mérkőzésre már mindenképpen az új szövetségi kapitány készíti fel a magyar labdarúgó-válogatottat.
Az MTI értesülése szerint a csütörtöki MLSZ-elnökségi ülés hivatalos napirendi pontjai között nem szerepel a kapitánykérdés, de az "egyebek" között születhet döntés.
Ha mégsem határoznak a szakvezető személyéről, akkor később rendkívüli elnökségit hívnak össze.
A Románia és Olaszország elleni vb-selejtezőkön megbízott kapitányként Gellei Imre, az utánpótlás-válogatott (U21) szövetségi edzője irányította a nemzeti együttest.
A Macedónia elleni hazai meccsnek még nincs pontos helyszíne.
Mint korábban mondtam,a magam részéről lezárom a vitát.ADAM17 szerint nagyon rosszul érezhetem magam.Most megnyugtatok minden értem aggódót, a fedélzeten minden a legnagyobb rendben.
"Lefociztuk az olaszokat, akik levegohoz sem jutottak."
Ám legyen,ettől függetlenül -rejtélyes módon-megint az olaszok jutottak ki egy világversenyre.Biztos mákjuk van...
A szombati meccs eredményével kapcsolatban különben a kecske és a káposzta esete jutott az eszembe.
Igen, Professzor Ur,
en egy nyomorek divatdrukker vagyok, egyebkent a heten asszem 14,5 uj csapatom lett, de mar kovetni sem tudom.
Egyebkent nem feltetlenul itelem el azokat, akik soteten latjak a magyar focit, es en is sok problemaval egyetertek, meg nem orulok a 4. helynek sem, stb. Neha inkabb egyszeruen sajnalom azokat a magyar focidrukkereket, akik minimalis jot is alig-alig kepesek eszrevenni, hisz a helyukbe kepzelve magam szornyu lehet nekik, tenyleg.
De azert neha elegem van a szutykolasbol, es ilyenkor leirom, hogy en hogy lattam a meccset.
Hegyi Ivannak neha van nemi igaza, de mar ritkan veszem a faradsagot, hogy elolvassam, mert nem ertekelem nagyra az olyan embereket, akik a jot iszonyu ritkan latjak, es mindenbol, a jo dolgokbol is csak a legalantasabb kovetkezteteseket kepesek levonni, folyamatosan mocskoljak a magyar focit, szinte mindenbe belemagyarazzak, hogy sz.r, f.s, aminek koze van a magyar focihoz.
Ha mindezt teszi valaki raadasul ujsagirokent, akkor ezzel a porig alazassal kivaloan alkalmas a hangulat, a kozeg alakitasara.
Ezzel maga is egyre inkabb aktiv reszeseve valik a rossz eredmenyeknek.
Mikozben azzal jonnek, hogy a bizakodas hamis remenykeltes lenne, meg az igazsagot kell leirni, mondvan, az o totalis fikazasuk az igazsag, s raadaskent esetleg felhaborodnak azon, hogy felmerul, ok is hibasak (Ja, miattunk kapott ki a csapat, ill. ilyen rossz a klubfoci? Mi rugtuk a szabadrugasgolt is talan?), ekozben ironikusan foldbe tipro irasaikkal igencsak aktiv reszesei az eredmenyeknek.
Igen, valtozatlanul igy latom, ugyhogy hagyjanak engem a Hegyi-fele ujsagirokkal, nagyon eleg volt beloluk.
Őszintén szólva van némi különbség a szlovén válogatott és a Csepel között:)
Különösen az a jó, amikor Détári vérfagyasztó életuntsággal vegyes lenézéssel közli a rpiorterrel, hogy sokat szoktak poénkodni edzés közben.
Mészöly meg valami olyat mondott, hogy szerinte egy Nyilasi-Détári kettős lenne a legjobb...
Détári pl. most kapott ki 3:0-ra otthon a Lombardtól a Csepellel.
Nem tudom, hogy lesz-e külföldi kapitányunk a közeljövőben, de az angoloknak eddig eléggé bejött, hogy feladták büszkeségüket.
Én kitartok SRECKO KATANEC mellett! 1 második vonalbeli sztárral, rajta kívül pedig nem igazán nagy focistákkal érte el az eredményeit. Őt kéne megvennünk!
"dúsgazdag, már csak a kihívások érdeklik!!!"
Hát, az itt lenne bőven! :-)
Az a probléma, hogy nem hiszem, hogy csak mi figyeltünk fel a sikersorozatára, valószínűleg keresik pár helyről...
Én is támogatnám, hogy külföldi legyen a szövetségi kapitány, az se baj, ha nem a legnagyobb név, de legalább kluboktól, a különböző MLSZ-vezetésektől és a régi ismeretségektől függetlenül irányíthatná a válogatottat.
Én nagy tisztelője vagyok, de szerintem 86-ban Mexikó, 94-ben meg az USA házigazda volt... tehát nem kellett selejtezőt játszania... Most meg Kínának nem volt ott akét nagy vetélytárs, Dél-Korea és Japán... Mindegy , ennek ellenére hihetlenül jól csinálja az ürge!!!
Szerintem kérhetne bármennyit!
barom bicskeinél sokkal többet Ő sem kérne... dúsgazdag, már csak a kihívások érdeklik!!!