Márió - amire anno reagáltál - azt írta, hogy ha fel van töltve, és nem sütjük ki, felesleges naponta állandoan rátöltögetni, és ez helyén is van.
Én viszont másra reflektáltam. Arra, hogyha 10% körüli kisütéseket végzünk, akkor egy ciklikus akkumulátor 1000+ ciklust is kibír. De nem feltétlen azok az akkumulátorok, amiket itt a topicon szóba hozunk. És azt is leírtam jellemzően ez nem az elektromos járművek témaköre, és nem is ezekkel az akkumulátorokkal szoktak ilyen üzemmódban dolgozni.
Múlt héten voltam egy szünetmentes telepen, ami az Elmű egyik helyi elosztójánál van. Ott a szünetmentes telep vészként van jelen áramszünet esetén, hogy bizonyos dolgoknak akkor is kell mennie, amikor nincs áram. Itt pl előfordul az az üzemmód, amiről írtam. Az ólomaksik 19 évesek, és a kapacításuk jelenleg 96%-os..... És rendszeresen ez a 10% körüli kisütés jellemző, de megesett már a 100% DOD is, több mint 950 ciklus van bennük.
Itt az üzembiztonság kötelező, de nyílván ezek más árkategóriájú cuccok . na meg méretben és súlyban se piskóta :-).
Ajánlanék figyelmedbe pár akkumulátoros könyv elolvasását, rengeteg ilyen van, neten is PDF-ben vagy DJVU-ban letölthető formában.
Helló! Elvégeztem a tesztet ugyan 12v 55w izzóval de az eredmények a következők: 26 perc 35 perc a harmadik még birja 12.2 volt nan benne 1 óra elteltével
Olvasgattam a fórumot egészen a 200 akárhanyadik oldaltól,és több helyen találtam olyan bejegyzést miszerint ha elektromos kerékpárhoz veszek akksit,lehet hogy sima szünetmentes tápét,vagy riasztóét adják.Most akkor mi az igazság?
Ha riasztóhoz kínált 8 amperes akksikat veszek a trd-09-embe,mi történik?Ugyanazt kapom,vagy hamarabb tönkre fog menni az akksi,esetleg fele lesz a hatótáv?Egyáltalán van különbség?
Jogos, bocsesz, nem mélykisütésre, hanem nyilvánvalóan 100%-os ciklusra gondoltam, meg gondolt a gyártó is, csak az angol fecnit néztem, amin " Under normal usuage, Greenasaver batteries are able to last more than 400 DEEP CYCLES " szerepel, aztán reflex fordítottam.
Ha sűrűn töltjük, akkor a kapacitás csökken. Mario írta is anno. Időnként meg kell küldeni 15,5V-ra. Ha kevés, szulfátosodik. Ha sok, korrodálódik a pozitív lemez rácsa.
Nem voltam még az MZ közelében. Lemérem a villaadatokat, ha sikerül.
Nem a fesz 50%-ra gondolnak........................ Nem tudom, ezt honnan vetted....
Bizony a jobbfajta ciklikus ólomaksik elmennek 1000 ciklust 10%-os DOD mellett, bármilyen furán hangzik. Ez az üzemmód mondjuk nem az elektromos jármüveknél jellemző.
Ha 50%ot eléri a fesz esés akkor annak már kampec, de vezérlő elektronika lekapcsol 10.5voltnál úgy hogy nem tudod meggyilkolni. de az 1000ciklust azért ne vedd komolyan, a litiumosra írnak annyit.....
Mondjuk az jó kérdés hogy náluk a fesz 50%ára gondolnak vagy másra......
" A jó minőségű AGM akkumulátorok akkor fogják élettartamuk maximumát nyújtani, ha azokat újratöltik, mielőtt a töltöttségi szintjük 50% alá esik. Ha ezeket az akkumlátorokat 100%-osan kisütjük, akkor az élettartamuk nem lesz több, mint 300 ciklus (300 feltöltés-kisütés). Átlagosan 1000 ciklust is elbírnak ezek az akkumulátorok, ha 50%-nál nem sütik ki őket jobban (lásd grafikon lent). "
Ha ez számít valamit, akkor a GS akkuk adatlapján az áll, hogy 400 mélykisütést bínak ( elvileg :) ).
Ha előreláthatólag tudom útközben tölteni, akkor viszem magammal a kis lidilis töltőt ( 3,8A ) .
Itthon van egy nagyobb darab 2 / 6 / 12A-s töltőm, ( aminek a végfeszültsége sajnos 15,5V körüli ) ezzel ált a 6A-s állásban feltolom valameddig 14V környékére és befejeztetem a lidilissel téli autós üzemben ( végfesz 14,8V, ahogy a GS töltő is csinálná ) .
Ha sietek itthon, akkor megkapja 12A-s állást, de nem ad rá csak 8-9-10A-t, ami azután szépen esik lefelé. ( valamennyire szabályzott töltő, csak a végfesz beállítása nem sikerült igazán... :) )
Néztem én is a Zenit 35Ah aksit ,ugyan olyan mélykisütésű fajta mint mint a többi meghajtóaksi ,még a súlyra is stimmel 11,5Kg.Szerintem megéri az árát.
Hello! Már megint túlmisztifikáljátok a greensavert. Jobb a saját töltõje, de annyival nem! Ha sok az 5A akkor töltsetek bármilyen kis töltövel. Az is ólomakksi, semmi hókuszpókusz.
Mohosról én még rosszat nem hallottam, remélem ez az egyetlen homokszem az olajozott tevékenységében, amit nem követnek továbbiak.
( mondjuk ne tekintsük nagy hibának a GS akkuk beérkezéeét követő össze-vissza postázást - bár én könnyen beszélek, nekem megjött minden elsőre egyben szépen... )
Ahogy Te is, én is megmértem, hogy nem veszi-e vissza magát, de sajna azt tapasztaltam, hogy nem.
Rákérdeztem Mohosnál, hogy mégis hogyan gondolta hogy adja ezt a " nagy " töltőt a kis akksikhoz, mikor az akkuk adattábálázatában is az áll, hogy ezekhez a 3 A - s töltő dukálna, mire az a szánalmas magyarázat érkezett, hogy ezek a kis akkuk 14Ah-sak 10h időben, az meg már majdnem 15Ah és így " majdnem " teljesül a 0,3C-s töltési érték, meg egyébként is a csínaiak a 3A-s töltöt nem szándékoznak E minősítettni, úgyhogy az nem is lesz.
Szerintem inkorrekt, hogy a tech-mobile honlapon még ezen túlmenően 15Amperórásnak tűnteti fel a nevében is 12Ah-s akkukat, gondolom csak azért, hogy adhassa hozzá az 5A-a töltőket...
Nem tudom minek kellett a visszatöltés a gázkarra tenni ,elég lett volna ha a fékkar hozza működésbe.
Most olyan mint a bakkecske ,ha húzom neki megy mint az őrült ,ha elengedem a gázt nagyot fékez.Egerbe pont jó lenne ,mire felmennék vele le is merülne ,viszont elég jól visszatölten lefelé.
Ha lassan gyorsitok akkor lehet 20-30A menni.
Álványon 12Ampert mértem teljes gáznál felemelt kerékkel.
Finoman kigyorsítva is sokat kér? A nagyobb tömege miatt biztosan nagyobb az áramigénye a kerékpárénál. Ráadásul ott pedállal rá lehet segíteni. Én fel szoktam tekerni, és csak utána adom rá lassan az áramot.
Kormánylefejelés: gázvisszavételkor nem fokozatosan fékez, és nő a töltőáram? Jeges, vizes úton könnyen hatalmas bukás lehet a rosszul adagolható visszatöltés eredménye.
A szorongásnak pánikbetegségnek rengeteg tünete lehet. A munkatársamnak is hasonló volt, gyenge volt szédült állandóan aludt volna. Lehet próbálkozni természtes szerekkel is de sokkal lassabban hat..... 1 szerotonin dózis jót fog tenni, sok féle gyógyszer van és különböző mellékhatásokkal, de nem kell örökké szedni és ha leteszed akkor újra a régi leszel vagy még jobb!:)
Csináltam egy 100Amper méréshatárú műszert , egy 50A-es sönt meg egy
+-50mikroamperes középállású alapműszerből. Betettem az aksikhoz ,és kiderült micsoda áramok folynak: gyorsitás +50Amperig...nekem ez már nagyon sok!!Eszi az aksit..
Ha leveszem a gázt -30Amper visszatöltés!!! Ez sem tetszik ,lefejelem a kormányt...
Már csak 5-6-km és lemerül erő az nincs viszont mihejst elengedem a gázt az összes led kigyul telit mutat terhelve nem égnek. jövőhéten megpróbálom tesztelni ahogy írtad. Kellemes hétvégét.
"Még annyit, hogy végig figyelemmel kísértem az akkuk hőmérsékletét; egyáltalán nem melegedtek! Lehet, hogy ez a nagy áramú töltés csökkenti az akkuk élettartamát, de ezeket az akkukat már egyszer kidobták; így nem kár értük."
Én még azon sem csodálkoznék, ha a 12Ah-sok az 5A-es tölotés után nagyobb kapacitásúnak mutatkoznának, mint előtte.
Valóban energiapocsékolás a széles gumi. Homokon viszont kevésbé süllyed vele a gép.
A városi terepjárókat is megveszik jó pénzért. A gyártó azt gyártja, amire van igény. Hogy butaság? Nem számít, a fogyasztói társadalom lényege a vásárlás. :-)
Nem érzem, hogy stresszes lennék. Jövő hétre kaptam időpontot. Pánikbetegség a tipp. De nincs heves szívdobogásom, nem félek a tömegtől, a lifttől, csak fáradt vagyok, szédülök, és zsibbad az arcom. Guggolva nem szédülök. Már arra is gondoltam, hogy esetleg a kávétól lehet.
Személyesen intéztem (szó nélkül cserélték). Ilyenkor kifizetődő, hogy lokálpatriótaként gondolkodom: Jelesül, ha valami kapható a környékemen (pláne, ha magyar termék!), akkor ésszerű keretek között hajlandó vagyok többet fizetni érte, semmint rendeljek a neten. Hisz nekem is érdekem, hogy a városomban legyenek szaküzletek, akiknek a forgalmát így növelem. És mint látszik ez a gondolkodásom egy ilyen esetben máris kifizetődő :-)
Igen igazad van pár kép is segít. A gép még nem volt bütykölve, a motor is az eredeti meg a vezérlő is. Belenéztem a vezérlő dobozába, hátha találok egy trimmert a sebesség növelése végett, de az nincs benne, viszont van egy pic + pár ic is még. A bringának nincs is neve, 14Ah akksik voltak benne ,amig ki nem száradtak . Még lehet hogy jók lennének ha felfigyeltem volna az első jelre ( a töltő nem akart lekapcsolni) és desztilált vizet ( amit egy ismerősöm állít elő) pótoltam volna időben. Én csak kék villámnak neveztem ( a fénykorában) most csak kék szikra. A talpam alatt van a helye az akksiknak, de a 35 Ah akksinak is tudok helyet csinálni,lent a talpam alatt szintén. A súlypont tehát lent maradna. A töltőt is kérdeztem a zenith -nél kb: 90 EZER !!! A tech mobilos szilikonos töltő szerintetek jó lenne-e a 35Ah packhoz?
Nézz utánna a garis akkuk szállítását ki állja.Hacsak nem személyesen intézed a cserét.Nekem több E ft-om bánta tavaly.Az akkuk súlya miatt borsos árat kér a Posta.
Nekem bohóckodásmentes közlekedéssel, 50 alatt tartva ment több, mint 40km-t! Tartsad Te is 50 alatt és csak finoman kezeld a gázt; hátha elmegy 50km-t két töltés között!
Kelemes hétvégét mindenkinek és jó bringázást! Üdv.: Béla
Én ikább cseréltetem. Arra van a garancia... :-) Ez nem szimpla lemerülés, hanem mélyen a szulfásodási határ alatt van, ki tudja mióta. Lehet, hogy a névleges kapacitás jórésze oda. Új árért nem szeretek használt / hibás árut venni.
Nem panaszkodok a Ritar-okra:-)Érzésre sokkal többet tudnak és nem azzal 7 Ah-ával ami a Gs akkuk közötti különbség volt előző pakkhoz képest.A plusz súlyt viszont észreveszi gyorsításkor.Még letiltásig nem voltak lemerítve,de lassan sor kerül arra is. 27Km-t mentem vele a legtöbbet egyhuzamban 2-3 megállás volt benne,és még maradt a pakkba energia.Az áramkorlát a hoszabb hatótáv miatt vissza van állitva gyári értékre/25A/.
Reméljük, hogy egy jó darabig nekünk még nem lesz rá szükségünk!
Hogy teljesítenek a Ritar akksik (mert azok is bajnokok lehetnek!) a 800W-s masinádban? Ja és mennyire grundoltad fel az áramkorlátját? Legalább a kezdeti tapasztalatokat kérjük, hogy a kollégáknak legyen választék!
Peti barátunk elfelejtett válaszolni az 5A-s szilikonos töltőre feltett kérdésemre!
Időm és lehetőségem adódott arra, hogy kíváncsiságomat kielégítsem; megosztom Veletek az eredményt!
Én is vettem egy ilyen 5A-s töltőt, az SP20-12-s pakkal, be is mértem annak idején, hogy 5A-rel kezdi a töltést!
Tesztelnem kellett egy ócska 12A-s pakkot élőben, a robogómba téve, az 1kW-s motorral terhelve!
Ez a kidobott pakk feltöltés után 12 km-s hatótávra képes úgy, hogy a tempót 25-30 között tartom és csak finoman gyorsítgatok (mégis feltünt, hogy jobban gyorsul a súlycsökkentés után a masina)! Vannak természetesen emelkedők is errefelé, azokat sem kerülhetem el!
Amikor az akku-védelem letilt; töltőre teszem a gépet. Tegnap bekötöttem az ampermérőt: a töltés megkezdésekor 5A-t mutatott, egy óra elteltével 4A-t, a 80. percben a töltő átkapcsolt a kiegyenlítő töltésre (gyakorlatilag a töltés befelyeződött)!
Még annyit, hogy végig figyelemmel kísértem az akkuk hőmérsékletét; egyáltalán nem melegedtek!
Lehet, hogy ez a nagy áramú töltés csökkenti az akkuk élettartamát, de ezeket az akkukat már egyszer kidobták; így nem kár értük. Most egy kispénzű emberen akarok velük segíteni, s csak azért tesztelem, hogy ne mondhassák, hogy szemetet adtam!
Rakhattál volna egy fényképet ide a gépedről, hogy lássuk, miről van szó!
Nem hiszem, hogy több hely van a masinádban az akkuk részére, mint az enyémben, de én még ebbe sem tenném a 38Ah-s ólom-akkukat a súlyuk és a megemelkedő súlypont miatt!
"A motor 350W-os" na és az áramkorlát? Netán 36V-s és 48-ról járatod, hogy jobban megy 40-nél (akkor mindjárt nem csak 350W-s!)?
Ha engedi a költségvetésed; és tényleg 40 felett megy a gép, akkor egy 30Ah-s lítiumus pakkal váltsd ki a jelenlegit!
Ha nem babráltátok meg a gépet, akkor az SP20-12-s szilikonos akkukkal is vidáman fogja tudni teljesíteni a 60km hatótávot, mert a sebességmérőd többet mutat, mint amennyit mégy!
Én a gumikat tenném az első helyre. Hihetetlen mit meg tud zabálni egy puha,,, vagy csak rosszul megválasztott gumi.
Eszem megáll, amikor látok néha a városban (néha még hölgyeknél is!) egy-egy barom-vastag, "mezőgazdasági-gumit".... az egyébként szuperkönnyű bicikliken.
Nem is tudom hova teszik az eszüket ezek az emberek - szerintem csak azért tesznek ilyen gumit aszfaltra, mert jól mutat... vagy ki tudja miért?
Mert hogy ezek a biciklik egy métert sem mennek soha terepen - az is garantált.
Konkrét példát láttam arra, hogy a barátom évekig nem használta a méregdrága biciklijét - mert az állat kereskedője egy marhavastag gumit beszélt rá - amivel maga a pokol volt a tekerés.
Ugyanaz a bicikli, két vékony gumival - repült alatta.
Szerintem a "bóti-kinaiak" alá is felesleges az a szélesített terepgumi - szerintem az csak az energiát zabálja - másra nemigen jó.
Én sem vagyok tökéletes, mert nagyobb kapacitásu akkuval ellensúlyozom azt, hogy ólmos akkukat használok, holott a napi közlekedésemhez a 10Ah-s lítiumos is elég lenne!
Az 1kW-s motorom 40km hatótávot biztonsággal tud az SP20-12-s akkukkal, míg a 10Ah-s lítiumossal ugyanolyan feltételek között 15 km-t menne, de sokkal jobban gyorsulna a több, mint 20kg-l könnyebb gép!
Tanácsért fordulok a fórum látogatóihoz! Majdnem 4 éves már a bringám, amióta megvan autót csak hosszab távra használok, illetve ha valami nagyobb tömeget kell vinni (pl. mosógép). Az akksik tönkrementek. Nézegettem a kínálatot töbfelé és nem tudok igazán dönteni, milyen akksi kellene! A motor 350W-os, a terep többnyire sík, az út gödrös a kátyúk eszik az ampert, a súlya 55kg, én 75kg vagyok.Több mint 40-el ment. Szinte naponta használnám megint a szerkezetet, 30km, de néha 65km is mennék vele, és nem árt ha marad még energia az akksiban ne legyen kisütve teljessen! Több ciklust bír! A szilikonos SP27-12/38Ah akartam de mostanában nem lessz, sajnos. A következő jelölt a SP20-12/24Ah lenne , ha lenne. Talán a hónap végén lesz. A lítiumos is tetszene ( az árától eltekintve) csak az már 20Ah,és a töltési ciklus szám beugratós. Van még a Zenith meghajtó akksi a ZL120135-ös akkumulátor Bruttó ára 23.000 Ft 35Ah .
Van olyan műszer ami elvileg meg tudja mérni mennyire szulfátos az akku. Ez egy nagyfrekis mérő, ami tulajdonképpen az akkumulátor belső ellenállását méri meg. És ez attól függően - is - változik, hogy milyen az akkumulátor belső állapota, mennyire szulfátos. Ez egyfajta közvetett mérés. Nem teljesen tökéletes, mert a belső ellenállás sokmindentől függhet - pl savsűrűségtől is - de azért támpontot ad az állapotra vonatkozóan.
"mert nem attól mozog fürgébben, hogy lítiumos az akku, hanem attól, hogy kisebb súlyt kell vinnie)"
A kisebb súlyra utalás éa annak következménye igaz, de az első tagmondat nem teljesen tökéletes. A LI akkumulátornak jellemzője, hogy egy nagyságrenddel kisebb a belső ellenállása, mint az ólmosé. Ennek az a következménye, hogy nagyobb terheléskor - kövérebb gázadáskor - a belső ellenálláson eső feszültség is kisebb, azaz ugyanakkora terhelésnél a kapocsfeszültsége nagyobb lesz mitn az ólomnak. És ezzel arányosan nagyobb energia jut a motornak is.
Neo volt túlhajszol vagy stresszes v szorongásos az életed? sok idegeskedés főleg olyanokon amin nem változtathatsz? ha igen akkor szerintem az idegrendszered adta meg magát.... Nekem is volt ilyen, meg a munkatársamnak is. Szedni kell antidepresszánst az helyreállítja az agy kémiáját és hamarosan javúlni fogsz. Ha nem ilyen volt az életed akkor lövésem sincs...
Esetleg az elektronika vagy a gázkar nem lehet ludas? Csak tippelek mert tanácstalan vagyok juni 8-ig garis az akku addig hátha megtalálom a hibát majd ha ráérek letesztelem én az akkut ahogy írták!
Szerintem az indítókapacitás az, aminek mérésére a műszerük képes!
Lakhelyedtől kb. 40km-re lakik "jarkoj"; az ő szakvéleményét már elfogadhatod, ha bevizsgálja az akkuidat!
De igaz is; miért nem vizsgálod be magadnak Te? A módját már többször leírtuk, legutóbb "GPS" tálalta!
Feltöltés után egyesével terhelni kell a 12V-s akkumulátort mindaddig, míg a kapocsfeszültsége a 10,5V-t el nem éri (ettől jobban nem szabad lemeríteni az ólom-akkut, mert maradandóan károsodhat)! A terhelés ideje (órában), szorozva a terhelő áram erőségével (amperben) adja a kapacitást Ah-ban! Célszerű terhelés pl. egy 12V/50W-s izzó, amelynek vagy megmérem az áramfelvételét, vagy "behasalom" 4,3A-nek! A mérés mindig összehasonlítás; a pontosság az etalon megválasztásán múlik! Én azt mondom; ha minden akkud több, mint két órán át világít egy ilyen izzóval anélkül, hogy a terhelt kapocsfeszültsége 10,5V alá esne; akkor jók az akkuid, keresd máshol a lecsökkent hatótáv okát (segítünk)! Nagyon fontos, hogy a lemerített akkuk 24 órán belül újra fel legyenek töltve!
Ha kérdezel; folytatom az eszmefuttatást, amikor itt vagyok!
Szia! köszönöm a válaszotokat. Idő közben megmérettem az akkukat egy akku boltban és nagyon jók! Elvileg a müszer is kimutatná ha szulfátosak volnának nem? Tanácstalan vagyok. Mátészalkán lakom.
De ugye a masinádat Csabika már lekezelte, hogy úgy menjen, mint az övé? Az akkupakk méretét már az ő tapasztalatai alapján méretezd! Gondolom, hogy most 14Ah-s akkukkal hajtod; le fogsz döbbenni, hogy mennyivel jobban gyorsul a kisebb súlyú pakkal (mert nem attól mozog fürgébben, hogy lítiumos az akku, hanem attól, hogy kisebb súlyt kell vinnie)!
Szia Béla!
Köszönöm az üdvözlést!
A life akkumulátorokat még nem nekem jöttek de rajta vagyok az ügyön ;) ! Elvégre ha mehetek mint az autómmal , akkor miért ne! A benzin ára nem igen fog lentebb menni . Éljen az elektromos meghajtás :) !
Üdv.: István!
Ez meg egy veterán gép a bal markolatnál volt a világítást és a hangjelzőt működtető kapcsoló! Kapott egy teljesen új lámpát, az "optikai tuning" ezért téveszt meg!
Most éppen ilyen kapcsolójuk volt! Középállás = 0, onnan jobbra fordítva gyújtás, középállástól balra fordítva adhatnál pakk-feszültséget valamilyen fogyasztónak. A kulcs csak középállásban húzható ki, a jobb és a bal oldali áramkör egyidejűleg nem működik!
Szia dube/1 !
A képen látható a szépség az én tulajdonomat képezi ;) ! A zöld nyíllal jelölt alkatrész egy robogó szatyortartója , a piros nyíllal jelölt az akku tartó alja ami gyári !
Üdv.: István!
3 éve van meg, elégedett vagyok vele, mondjuk most van egy kis baj a vezérlőjével, de nem vészes...
Az el-bike kínálatában kb egy éve jelent meg a hátsó kerekes változat, ami az első kerekesnél biztonságosabb ( tud olyat az elektromotor, hogy beblokkol, és az kezelhetőbb, ha hátul történik meg... ), viszont a " menetes " felfogatású hátsó lánckeréksor kissé lejárt techinka én nem nagyon szeretem, nagyon nehéz tud lenni a cseréje, már bő tizen éve a " kazettás " rendszer megy és már már csak a legalja minőségben, totál amatőr - kezdő készletekben szerepel a menetes hátsó lánckeréksor.
Ha nem vagy rest hozzátekerni, meglehet gyorsítani ezt a motort is, én azt csináltm, hogy a 20 collos kerékbe való motort nagy 28-as kerékbe fűzettem az outi bringámba, így nyélgázon és tekerve sík úton szűk 40 volt az utazóm. Aztán még ott van a 36 helyett 48 Voltról üzemeltetés is, az is dob rajta erőben és sebességben a feszemeléssel arányosan...
Az első verzióhoz kötelező a hozzátekerés, különben túlerőltetésben hamar behalhat a rendszer ( vezérlő és motor melegedés ) és az akkukat is max árammal fogja szívni, a másodiknál van joga a vezérlőnek a dolgot zokon venni ( pl esetemben kissé lejjebb ), a lényeg, hogy minden tuning az élettartam kárára megy nagy valószínűséggel... ( az aztán végképp nem ér, hogy a 20-as kerékbe való motort 28-asba téve 48V-al nyelezzük, ücsörögve a bringán :):):) vagyis llehet ezt csinálni csak ne számítsunk többéves élettartamra... )
Akku : Ha nem is bőségesen, de lehet, hogy elegendő lenne neked a GS 12Ah-s akkuja, de ha ki tudod találni és kivitelezni, hogy hova - hogyan rakd, akkor bevállalhathatsz egy 20 Ah-s szettet is...
Kimondottan meghajtó akkukkal lehet kihasználni a hangtalan suhanást./nem tévesztendö össze az olcsó szünetmentesbe való akkukkal./Az akku választás előtt tudni kell a motorteljesitményt,ez elvárt hatótávot,a súlyodat,és a domborzatot,ahol használni fogod.
A végsebessége 25Km/h körüli,tekeréssel rásegitve kicsit több.
Jól látod az elvárásaidnak a 30-40km hatótáv és a 30-35km/h ahhoz már legalább 500W-os motor kell, egy izmos akkupakk,és egy erősitett fék.
Kresz szerint 300W-ig és max.25Km/h-ig tart a kerékpár kategória.Kerékpárba épitve azért ettől kicsit izmosabb motorért még nem bántottak senkit.
Kicsit szöszmötöltem a hétvégén,és felmatricáztam a Green-EVS tipusú elektromos robogómat.És ha már nekifogtam,mindjárt meg is csináltuk a haveromét is.A gyári szín összeállítás adta a matrica témáját.Ez sült ki a végén belőle.
A következő linken található egy átalakító szett, szerintetek milyen vett már valaki ilyet esetleg, vélemény kellene hogy mennyire nehéz beszerelni, a leírásban az van hogy csak akkumulátorról kell gondoskodnom kb mennyi be kerül hozzá egy aksi??
Mi alapján válasszak akkumulátort?
Szerintetek mennyi végsebessége?
Lehet hogy hülyeségnek hangzik de esetleg tudtok olyan kerékpárt vagy átalakító szettet ami egy kicsit gyorsabban megy nekem nem kell hogy nagy távot megtegyen.. kb 30-40km elég
és olyan30-35km/h gondoltam, persze a weboldalon találtam 500w átalakítót de ahhoz nem kell jogosítvány?
Ezek a pénzes-zsákok már csak a rongyrázás miatt is meg fogják venni, ha megfelelően tálalják nekik és ők két év múlva kicserélik az egészet egy modernebbre; így jut el olcsón a kispénzű emberhez a még fiatal technika!
De nem hiszem, hogy ezt Neked magyaráznom kellene! Építsd meg magadnak; kell az majd a többieknek is!
Valójában nem is a hasznosságában kételkednek - sőt, ha ajánlom nekik meg is bíznak abban, hogy nem beszélek hülyeségeket (pár ismertebb munkám igencsak garancia arra, hogy egy jólmüködő, használható rendszert ajánlok)... de a pénz az pénz.
Mert nagyon téves közhiedelem az, hogy a hajósok vastagok lennének.
Pontosabban:
1) A valódi, hajózó-hajósok, az igazi sportemberek azok (zömében) nagyon nehezen szorítják már ki az éves, egyre növekvő, fix költségeket. Nekik nagyon kellene egy napos-rendszer... na de miből?
Nem véletlen, hogy már nevetséges pénzekért (pl. egy jobb robogó áráért) is lehet nagyon szép, jól felszerelt hajókat venni. Ez nem vicc, ez szomorú.
2) A vastag (20-30 milla+) -os hajójú hajósok meg általában NEM hajóznak... hébe-hóba futnak ki egy szezonban - azt is pár órára és csak verőfényes jóidőben... mert (valljuk be) hajózni azt nem igazán tudnak.
Ezeknek a kikötő-fiúk jó-előre feltöltik az akkuikat, behűtik az italaikat a fedélzeti hűtőbe, feltöltik az illatosító tartályt a hajó-toilettben - vagyis mire megérkezik a tulaj, addigra menetkész a hajó.
Ők könnyen meg tudnák fizetni az ilyen rendszer árának akár a dupláját is - de nekik minek?
Bármilyen hihetetlen, de a (szokványos) hajókon: NINCS HELY.
Illetve ami hely van, annak mindnek szerepe van - abból ennyit kivonni a forgalomból elég necces.
Sokan hátra lógatják ki - túl a hajó hosszán, hogy ne foglaljon helyet a fedélzetről - de azt egy nagyon ravasz és cseppet sem egyszerű konzol-rendszerrel kell ellátni, ami elég masszív (a szélterhelés miatt, ugye) viszont könnyen bevonható, vagy függőlegesre állítható, stb. - mert kikötésnél komoly gondot okozhat egy ilyen túlnyúló szerkezet.
Nekem régi mániám, hogy kidolgozzak hajóra egy valóban használható napos-rendszert (mert igény lenne rá) - csakhogy amikor összeszámoljuk az egész bekerülését, akkor a hajós-sporttársak általában lemennek hídba... és úgy is maradnak. Sajnos.
Ha a világ legjobb napelemét is használják - akár 100 % hatásfokút is - az 1 m2 -re eső napteljesítmény akkor se lesz több max. 1 kW -nál - de azt is csak IDEÁLIS esetben.
A vízszintes napelem meg távolról sem ideális - hisz a beesési szög jócskán eltér a merőlegestől.
Hejj, de régi probléma ez a hajók napenergia-ellátásánál... ráadásul ez még nem is műszaki kérdés - ebben bizony áttörés nem várható (ha csak a Nap nem "embereli meg" magát... de az lehet hogy nem lenne jó nekünk) :-)))
Félig off,de érdekes járgányt láttam ma,a 4-es út 148-as kavicsnál Szolnok felé tartva:-) Velorexre hasonlitó de áramvonalasabb műanyag kasznis elektromos 3 kerekűt,ami a maga mögött húzott solar pakkból táplálkozott.Sajnos csak a napelemek látszódnak,mert hirtelen elsuhant melettem.
Mivel nem tudjuk, hogy hol laksz; így csak elméleti segítséget tudunk nyújtani! Igaz is hol laksz?
Azt tapasztaltam; ha jó a szinkron az energia-ellátás és a fogyasztás között, akkor 5 km megtett út által felhasznált energia egy óra alatt visszatölthető hálózatból az akkukba!
Te 7,5km alatt lemeríted az akkuidat,de két és félórás töltéssel telitöltöd! Itt valami nem gömbölyű! A jelenség szulfátos akkukra utal már csak az a kérdés, hogy mi okozta az időnap előtti szulfátosodást!
Csatlakozok Face gondolatmenetéhez,eladni szeretnek de visszavenni hibás terméket azt már nem.Tisztelet a kevés kivételnek.Egy multiméterrel kimérheted egyenként az akkukat,és minden kiderül.Ha nincs multimétered töltés után húzd szét az akkupakk csatlakozót,és csak használat elött dugd össze/egy pillanatra szikrázni fog,de ez természetes/.Ha igy megnő a hatótávod akkor valami fantom fogyasztó meríti a pakkod.
Nekem is akku gondnak tűnik, szeretik lerázni az embert, mert ilyenkor nekik garanciába cserélniük kéne a rossz akkut, vagy az egész pakkot egyben. Ezt nem szeretik megtenni, mert pénzbe kerül. Sajnos...azért érdemes lenne átnézni, nem meríti e valami aránytalanul gyorsan a rendszert.
A segítségeteket szeretném kérni,hogy az elektromos kerékpár amit használok januárban kapott 3 akkut,a gond az,hogy jó is volt ez idáig de csak 7.5 kilóméter és lemerül töltés 2,5 h. Mivel még garis az akku elvittem a bicajt ahol vettem az akkut 3 napig javitották a semmit azt mondták,hogy kontakt hibás volt a csatlakozó és nem voltak föltöltve 1500 ft a javitás. de a gond továbbra is megmaradt igy át alakitottam a csatlakozót,tuti jó de akkor is 7.5 km lehet nem is az akku rossz? Lehet más gondja a bicajnak? nem várnám meg hogy a garancia lejárjon!
Nekem meg a "felesleges" akkud hiányzott,mert csak 3-at kaptam meg első körbe:-(
Dekang 36/48V-os töltőt kelett volna venned ami 5-30Ah-áig,és max 3A-el tölt.Azzal töltöm a 10,12,és 22 Ah-ás akkupakkokat is.Csak az akku kapacitását kell beállítani,a többit automatikusan végzi.Az akkupakra történő csatlakozás után megkülönbözteti a 36V-os pakkot,a 48V-ostól is.
Egy évtizedet dolgoztam a professzionális hangtechnika világában. Minden hangteljesítményt kW-okban mértünk, több 100 poti egy keverőn és folytathatnám. A feladat nemesebb része, az állandó karbantartás is az én feladatom volt. Alapvetően ha nagy hjülyeséget nem csinált senki az eszközökkel, - bár sok ilyen eset volt - akkor a potik fáradtak el idővel. Időnként cserélgetni kellett.
Az ára - típustól, mérettől, stb.-től függően - 5-15.000 Ft közötti áron volt/db. Viszont garantálták a több százezer fordítgatást, huzogatást. Még azt is elmondanám kh-s nem tudottt lenni alapból, mert egy spéci kerámiás műanyag "ötvözet" volt a csúszkán, ami mindig vezetet, még ha ráömlött egy liter narancslé akkor is ;-)
Ezek a potik akkor fáradtak el, ha már ez a réteg lekopott róla, ami egyben az ellenállás réteg is volt. de ez sok idő volt. Jópárat szétszedtem, nagyon profi potik voltak - amit azu áruk is tükrözött.
ezek a potik napi használat szinten hóban fagyban esőben homokviharban kibírtak 8-10 évet vagy többet is.
Azonban nem is lehetett mást berakni! Képzeld el, ha van mondjuk egy 2x10 kW hangrendszer a színpadon, és kh-s lesz egy poti! Tudod mit okoz az akkor? Az első sorban álloknak maradandó halláskárosodást egy életre valószínűleg. Néha megesett, de nagyon brutális hatása volt....
Vannak helyek, ahol nem szabad mást alkalmazni. Ilyen egy gázpedál is, mert gondold el, ha az a poti kh-s lesz hirtelen, milyen galibát tud okozni - akár az életedbe is kerülhet egy szituációban. De mondhatnám az iparban használatos távadókat, amiben netán poti van, és annak értékét használja fel valami komolyabb CNC vagy egyéb gép. Mi bajt tudna okozni ott egy kh.
Persze pont ezek miatt ma már próbálják mindenhol kiiktatni a potenciométereket egyéb megoldásokkal, és itt is igaz ami igaz: a minőséget meg kell fizetni.
Gugolya András villamos-mérnök úr = FACE; tudtommal Óbudán lakik egy kollégiumban!
Nem kell bűnbakot keresni; mindenki a saját döntése következményeit viseli, csak ez néha másokra is kihat! Egyébként mérted is, hogy hány amperrel töltötte az 5A-s töltőd a 12Ah-s akkukat? Én elképzelhetőnek tartom, hogy a töltés beindulásakor felismeri a ketyeró, hogy kisebb az akku kapacitása!
Ha 48V-ról használod a 36V-s motort; az azért is bírja sokáig, mert nincs állandóan csúcsra járatva; tehát csak ritkán terheled túl, míg a 36V-s vezérlőt állandóan túlterheled, ha 48V-ról üzemelteted, hiába csak kis terheléssel járatod!
Az olcsó árú kínai üzlet tudója Bartalus; én tőle tudom, hogy ennyire kis pénzből is lehet vezérlőt venni!
Potival is lehet persze, az is mint feszoosztó működik.
Azért nem mindenhol használnak ám a potit gázpedálnál. Terjedőben ott is a Hall elemes megoldás, sőt több van belőle, mint potisból.
Ráadásul ha intelligens a vezérlő, akkor azt hall elemes megoldásnál jobban tudja kezelni/tudja érzékelni hiba esetén. Értem ezalatt, hogy mondjuk ha a potit letekered 0-ra, akkor a vezérlő honnan a bánatból tudja , hogy azért 0 volt a jel, mert megszakadt a kábeled, vagy azért 0 mert elromlott valami, vagy mert netán letekerted? Persze lehet ezt is mérni, de nem szokták.
Hall elemnél pont ezért - is - indulnak 1V magasságától a jelszintek, mert ha az 1V sincs meg lehet tudni, hogy baj van a gázpedállal, markolattal, vagy akár automatika néven távadóval. Az más kérdés mennyire tudja ezt kiértékelni a vezérlő, ez már annak intelligenciájától függ.
A hall elem használatának másik oka, hogy egy garantált jóminőségű potenciométer, ami sok 10-100ezer fordulást elvisel mindenféle kontakthiba nélkül, az sokkal drágább, mint egy hall elem.
A magyarázatot már közölte is FACE, gyakorlatilag a rövidrezárt - belül átütött - lábak rövidre zárták a motort, és sima tekerésnél mintha egy rövidrezárt szinkron generátort probáltál volna megmozdítani. Ezért volt a szorulás.
Próbálom a neveket követni, de ki is az az óbudai Bandi?
A 48V-ozás " halálos bűn " lenne?
( Ha bűnbak kell, ennek Mohos T. az oka, eszembe nem jutott volna meg 48 Voltozni a gépet, csak amikor jöttek a GS akkuk, húzódott a mézesmadzag, hogy kiegyenlítős töltő, de az meg csak 48V-on van. Kértem 12Ah-s akkukat töltővel, meg is jöttek, csak kiderült, hogy a kis akkuknak kissé sok az 5 amperes töltés. A töltőt visszavette, de a " felesleges " akku megmaradt... )
Tudsz is mondani konkrét kínais helyet vagy ezt csak amolyan általánosságban véve értetted?
Ezen az oldalon is találkoztam már elírással; automatikusan nem szabad bekötni semmit!
Azt írja, hogy sárga a töltöttségi-szint jelző pozitív szála; én idáig lila, vagy sötétkék színjelzésű pozitív ágat találtam csak a töltöttségi szint jelzéséhez!
Kefe nélkül 48V-s 120 fokos motorhoz keress legalább 300W-s vezérlőt! Azon már minimum 16A-s áramkorlát van; annyi elég Neked! egy ilyen egyszerű mezei vezérlő a kínainál 5eFt!
Tényleg csak annyi a bűnöd, hogy az utóbbi időben 48V-ról járattad a 36V-s vezérlőt? Örülj neki, hogy egy évig bírta!
Miért nem dolgozol össze Bandival (Óbuda!)? Igaz, hogy már megint itt a vizsgaidőszak; de az a pár perc kikapcsolódás még jól is jönne neki, amennyi idő alatt helyretenné a vezérlődet!
Azóta már biztosan találtál még zárlatos tranyót, hiszen egy elégett szál nem fékez!
Hétvégeken le vagyok kódolva az internetről, ezért csak most tudok válaszolni!
Még szerencse, hogy ahogy Attila is írja: piros (vagy annak valamilyen árnyalata) a támpont; arra megy az "5"V pozitívja!
Kínai vezetékelésnél fekete a negatív, de ha elfogy a fekete, akkor sárgát használnak erre a célra! Csak akkor test a sárga, ha nincs fekete szál; különben a sárgát pl. "kapcsolt" negatívnak kell tekinteni!
A jel szála: zöld, de lehet fehér, vagy világoskék színű is (sötétkék általában a pedálasszisztens jelének színe)!
Legtöbbször a FET halál nem öli meg az előtte lévő fokozatot, persze van kivétel. Ha van digitális műszered a FET-eket egyenként mérd ki úgy, hoyg szemből nézve a középső és a jobboldali lábára a műszert téve diódavizsgáló módban 400-500-as értéket kellene látni a kijelzőn. Ha keveset mutat, netán nulla és sípol is akkor az tutira kuka. Elég csak a rosszat kicserélni, lehet kapni ilyet www.hqelektronik.hu FET kb 400Ft/db
A FET 75 Voltos tehát ettől bátran kaphat 48V-ot (ettől mgé lehet olyan más áramköri rész ami nem szerette)
Ha a tranyók átmennek rövidzárba, akkor olyan mintha összekötnéd a mtoor nagyáramú vezetékeit, ami elég erős rövidzár üzem, azért fékez.
Az ilyen vezérlő hibák az esetek 99%-ában javíthatók akár egyetlen multiméterrel, és pillanatpákával. Az el-bike ahogyan a legtöbb motor is 120 fokos szenzorpozíció szerint, akármiylen vezérlő jó hozzá ami 120-as.
Belenéztem az el-bike vezérlőjébe, egy háromlábú vesztette el az egyik lábát :)
A kérdések :
Mitől történhetett ez? Lehet-e köze a 36 helyett adott 48V-hoz?
Jogos-e, hogy ezen hiba miatt kezdett fékezni a kerék? Konyhanyelven mi ennek a magyarázata? ( valami olyasmit sejtek, hogy a forgás közben generált ménkű pont fékezőleg került egy vagy több tekercsre.?. )
Csak ez a tranzisztor károsodhatott, vagy magával ránthatott más alkatrészt is?
Javítható-e / érdemes javítani ezt a vezérlőt?
Ha javítható, akkor csak ezt az egy tanyót kéne cserélni, vagy az összeset?
Beszerezhető pontosan ilyen, vagy olyan, ami jó a helyére?
Hol lehetne ilyet venni itt Pest felé? ( én budaörsi vagyok )
Meg tudnám én ezt csinálni házilag nokedli szaktudással és pillanat forrasztóval?
Ha ezennel ez KO, akkor honnan - kitől milyen vezérlőt keressek? ( nem vágom, hogy az el-bike 120 vagy 60 fokos-e ) Keressem Snow-t?
Végülis elégedett voltam ezzel a vezérlővel, de ha újat kéne venni, jó lenne egy fékezésre visszatöltős ha az olyan nem irreálisan drága... ( szinte elérhetetlenül magas fordulaton ez is elkezdett visszatölteni ).
Pár eshetőséget vázolnék, hátha valamelyik megtetszik :-)
1. Megvárod míg egy olyan kolléga beír aki találkozott ezzel a színkiosztással. ;-)
A továbbiak macerásabbak. Abból azért megpróbálnék kiindulni, hogy a piros az a + táp, ez egy általánosan elfogadott bekötési szín. Reméljük itt is így van, bár távol keleten vannak ilyen téren is csodák.... De tegyük el, a piros a +5V.
Ezután jöhetnek a következők, amiből választani lehet.
2. "Tippelés"
Általában a zöld szokott lenni a jel kimenet, vagy fehér, így maradna a sárga testnek/0V-nak. Ez egy erős tipp, aminek nagy a valószínűsége.
3. Hasonló esetben én a következőt csináltam. Szintén csak piros volt számomra biztos pont, a másik kettő lehetetlen színű volt - talán kék vagy narancs. Fogtam egy 1kOhm körüli ellenállást. A pirosra ráadtam a +5V-ot, és az egyik kiválasztott másik szinre rákötöttem sorba az ellenállást, és ez le a 0V-ra. Erre azért van szükség, mert ha netán a kimenetet húznánk le testre, akkor se tud olyan áram megszaladni a kiimeneten, ami tönkretenné a HALL elemet. És ezután lehet figyelni mit csinál, a kart forgatni, stb, mi van a harmadik lábon. Ha nem jött be, akkor serélni a másik lábra az ellenállást.
4. Szét kell bontani a markolatot, megnézni a HALL bekötését. Ez a legbiztosabb megoldás.
Hirtelen ennyi. Még annyi, hogy a HALL elemek két dologra nagyon érzékenek - a fordított polarításu tápfeszre, és a feszültség nagyságára.
Nem tudom mennyire lesz hasznos - reményeim szerint igen:
Ugyanebbe a problémába egy elektronikus vezérlésű hajómotor esetében botlottam. Ott se volt semmi támpont - ezért belemértem ohm-mérővel (2 kohmos állásban).
Szóval ott az volt a helyzet, hogy a szabályzó-elem egy sima, 1 kohmos, lineáris potméter volt... amit játszi könnyedséggel ki lehetett mérni... pontosabban azt, hogy melyik a középleágazása.
Onnantól mindegy, hogy melyik vége-melyik - mert ha fordítva dolgozik, legfeljebb megcseréli az ember a két szálat, ami a végekhez megy.
Nem állítom kajakra, hogy a biciklinél is így van... de szerintem nagyon sanszos, hogy igen. Egy ohmmérős próbát megér a dolog - azzal rosszat nem lehet csinálni.
Tisztelt Mary bx! Köszönöm a gyors választ, de sajnos az általad javasolt oldalt ismerem.
Az ottani bekötések fekete vezetéken viszi a 0 azaz testet, nekem pedig sárga,piros, zöld jön ki a karból. Kérdés továbbra is: Melyik a bemenő minusz,és a + 5v szín?
Gázkar bekötéshez kérnék segitséget.A régi kivezetései : fekete, piros, zöld, ezt tudom:
0, +5v-be, szab.fesz 1-4v ki.
Amit nem tudok: az ujonnan vásárolt gázkar csatija nem olyan mint a régié.
A kivezetései: 1=zöld, 2=piros, 3=sárga. Nem merem próbálgatással összehozni,nehogy ez is tönkre menjen, ehhez kérném a segitséget. Már vagy 3 órát olvastam a fórum oldalait, de egyértelmű megoldást nem találtam, vagy elkerülte a figyelmemet. A választ előre is megköszönöm!
Köszönöm a képeket, sokat segítenek. Én is kb ebbe a pozícióba tettem. A motor kihajtás a bicaj tengely felett, azzal egyvonalba került. (nálad egy kicsit hátrébb van, ahogy látom).
Jól gondolom, hogy Te a motorra tetted a szabadonfutót?
Mekkora a végáttételed? Én 1/2 áttételben gondolkodom. (kb 25-28 km/h)
48 voltról járatod egy 48 V-os szabályzóval? Tartósan bírja?
Valamilyen bukókeret, vagy bukógomba kialakításán gondolkodok most, hogy egy esetleges borulás esetén ne a motorház törjön
Én a 48V-os rendszert használtam 60V-al,úgy hogy 48V-ról indult felgyorsult,majd egy nyomógombos kapcsolóval a taposólemezen zártam az 5. akku áramkörét,amivel mégtovább gyorsult.Igy nem kap akkora pofont a vezérlő,viszont 2 személlyel már ezt sem dijjazta a vezérlőm:-(
A 48V-nak legnagyobb hátránya (ha a FET-ek még bírják) hogy a vezérlőben lévő áteresztő darlingtonos segédtáp áramkör előtét munkaellenállása az 36V-ra van méretezve. Ha 48-at kap, akkor jobban melegszik, akár annyira hogy már túllépi a max megengedett disszipációját. Lehet hogy ránézésre nem látszik semmi hiba, mérjétek ki a bal szélső TIP122-es darlingtont, a tövében a Zenert, illetve a munkaellenállásokat ott, ahova az indító vékonyabb piros szál vezeték fut be a panelra (ez is a panel bal széle ha szembe vannak a FET-ek a nézővel). Szerintem ott lesz a hiba, de azért a FET-eket is mérjétek meg. Javításnál már kalkuláljátok be hogy 48V-ra számítsatok új ellenállás értékeket.
"a két ultrakönnyű motor. Ezeket az Oxfordi Egyetemen fejlesztették, egyenként csupán 23 kilósak, viszont 120 lóerősek, és egyenként 600 Nm a maximális nyomatékuk."
Kerékpárba is megfelelne a kis tömegű, kisebb teljesítményű változatuk.
Egész jó motor ez a My1018, csak nagyon kínai... Egyenes fogazású hajtómű, öntvény csapágyházak jól-rosszul utánmunkálva, közeli elhelyezésű keskeny csapágyak. Így új állapotában is csapágyas hangja van. Egy kis odafigyeléssel (tervezés - gyártás) kiváló motor lehetne belőle, mert elsőre úgy tűnik, hogy szteroidra nem igazán van szüksége. :-)
Hurrá van motorom, konzolom , kiegészétőim!! Építek! :-)
Sajnos a Tech-mobile konzol nem alkalmazható ösztelós bringához. Viszont nem is tudom oda építeni, ahova eredetileg tervezve van, mert akkor nem tudnék tekerni. Nem fér el a lábam. Ha a pedálon van rendesen a lábfejem, akkor a sarkammal folyamatosan rugdalom a motort (?).
Egy kicsit elforgatom felfelé, így viszont buktam az egyik felfogatási pontot. Ehhez a motorhoz viszont két pont kevés, mert letekeri magát. Kicsit megtorpantam.
Direkten nem mértem, ami a bringán van wattmérő azon néztem az ingadozó feszültségértékeket sárga ledes állapotban. Ekkor volt a két csúcsérték között 5 tized. Még a gyári 22Ah ritar akkuk vannak benne amikben már van pár ezer km, és eddig csak a sima gyári töltővel volt töltve. Lehet ezért is van ekkora kilengés. Majd figyelem később mit mutat!:)
Iigazad van a megállapításra vonatkozóan, de az is a próbléma, hogy az adott kezelőszervhez egy elég komplex elektronika is társul. HA ezt le kellene cserélnem, nagyon át kellene építenem az egészet ismét, ezt lehetőleg szeretném elkerülni.
Érted Te ezt, de akit megzavartál vele, annak leírom!
Ráteszem a pakkot 49V-s feszültséggel. A töltő kicsit megterheli a pakkot; csökken a feszültség 48,8V-ra, ezt beméri és ad egy 49,3V-s impulzus-sort. Az impulzus-sor hatására a pakk feszültsége kezdetben jobban, később kevésbé emelkedik, de a töltő ezt folyamatosan figyeli és a feszültséget hozzáigazítja a mért értékhez mindaddig, míg az előre beprogramozott értéket el nem éri, aztán átkapcsol csepptöltésre!
Sokan vannak, akik nem ismerik, ezért pontosítsunk!
Félreértések elkerülése végett: bovdennel is működtethető olajos munkahengerekről van ebben az esetben szó! Ez a jármű rögzítését jól megoldja, de ha ezzel kell lelassítani, az egy kissé kínos lehet!
Annyira jó ez a felvétel, hogy első ránézésre a villát is a motorral egy darabnak néztem!
Tőlem okosabbak szerint a vezérlődet nem igazán visszatöltésre tervezték; a fékezés közben termelt áramot nem tudta megemészteni!
Ha megjavítod a vezérlőt; akkor változtass a letiltás módján (pl. a fékkar megszakító-kapcsolót működtessen; mondjuk a gázkar pozitívját szakítsa meg)!
Kaphatók már univerzális vezérlők, ha cserére kerül sor, akkor arra érdemes beruházni!
Szerintem Te a kezelő-szervekhez ragaszkodsz, s nem a bovdenes tárcsafékhez!
Olasz gyártmányú robogón láttam, gyári megoldásként, hogy bovden működteti az alvázon felfogatott főfékhengert; Neked ilyenre van szükséged, keresd a robogós bontókban!
(megfelelő áttételek segítségével lehet jól fogó mechanikus tárcsaféket készíteni; csak a működtető kar elmozdulása nagy lesz annak érdekében, hogy a fékezéshez szükséges erő kicsi legyen)
Én egy éve használom és meg vagyok vele elégedve, csak a ventilátor hangjához volt nehéz kezdetben hozzászokni!
Talán a dekang 36v/48V/3A-s töltő lehet ezzel azonos technikai szinten, csak a miénk 5A-s és teljesen automata, míg a Dekang programozható és kijelzős!
Rossz a hatásfoka a bowdenes müködtetésűnek,ezért nem is alkalmazzák mkp-on.Bringákhoz lehet kapni,de senkitöl nem hallotam még hogy milyen jól fog.Csak az ellenkezőjét.
Motor-szerű járművön én még csak a pocket méretűeken találkoztam ilyennel, nem valami hatásos. Egyszer kipróbáltam egy benzinmotoros kerékpárt, azon is tárcsafék volt, nem nagyon fogott. Még egy megoldás van, néhány autónak a bowdenes kézifék is a tárcsaféket működteti.Csak azok a féknyergek elég nagy méretűek.Egyébként miért nem akarsz folyadékosat?
Bowdenes tárcsaféket idáig csak az ilyen occo pocket / pit bike-okon láttam nemtudom ezek mennyire számítanak motornak, de leginkább semennyire.
A '70-es - '80-as évekbeli német ( Hercules, Zündapp ... ) és japper motorokon kezdetektől hidraulikus volt a fék, aztán később is az maradt, Simsonok - MZ-k mind olajosak...
Esetleg még gagyibb robikon tudnék elképzelni bovdenes tárcsát...
Egy hete tulajdonosa vagyok egy szép zöld procis töltőnek.:)
Az eddigi tapasztalatok nagyon jók! Az akkuk eddig kb. 60%-osak lehettek, most érezhetően tovább bírják a terhelést! A töltéskiegyenlítéses állapot ami nekem új. Ebben a szakaszban a feszültséget tudom mérni az akkukon. 0,5V-os impulzusok vannak folyamatosan kb. másodpercenként!
Köszönöm mindenkinek (főleg Bélának) aki rábeszélt erre a töltőre! Nekem megérte!:)
Izmosabb hubmotornak hátul a helye. Vezérlőtől leválasztva is ügyelni kell, nehogy összeérjenek a fázisszálak, mert hatalmas és költséges bukás lehet az eredmény. Első kerekes hubnál fokozottan érvényes.
Attila tett be anno képet a biztonságos rögzítésről. Ha jól emlékszem, több csavaros rögzítéssel volt rögzítve az állórészhez a nyomatékkar a több kW-os motoron. A lapolt tengelyre helyezett elfordulásgátlót a hajtás-visszatermelés előbb-utóbb kikoptatja.
Gyász van srácok úgy tűnik az el-bike verérlőm behalt betöltve a harmadik évét.
Az volt, hogy megyek és egyszerre csak nem húz, sőt még ellen is áll rázva a kereket. Gázadásra rándul egyet - egyet, semmi egyéb aktivitás.
Ez az Osztyapenkónál volt, mentem volna utifutival be Pestre, de így arra jutottam, hogy vissza kell mennem Budaörsre, és mivel ellenáll a kerék, ez csak nagyon - lassan - nagyon nehezen fog menni.
Szerencsére öszefutottam egy elektromosságban jártas jóemberrel, mondta, hogy ha széthúzom a motorba menő vastag szálakat, akkor elmúlik az ellenállás. Így is történt, aztán multiméterrel mértünk itt-ott, és úgy találtuk hogy a vezérlőben lesz a baj. Szerintetek is?
Talán ma megnyitom a vezérlőt, hátha látszik benne hol a hiba, majd fényképekkel beszámolok.
( nem meglepő körülmény, hogy a hajtással ellenkező irányú fékezés hatására a jó kis meghajlított 10-es kulcsok el is távolodtak a villaszártól, lehet ha könnyűfém öntvény lenne a villám, tört is volna... ugye XS / eszes :) )
A 450W-s motor 48V-nál 21A-rel majdnem 1kW-t vesz fel; erre méretezd!
Legyen 4 mm2-s, ha már választani lehet (kétszer a vezeték hossza, szorozva az áramerősséggel, osztva a megengedett feszültségesés 54-szeresével)!
Amíg jó az érintkezés, addig állítólag a csúszósaru 24 A-rel elboldogul, de a biztonság kedvéért ráforrasztjuk a vezetéket az akku pólusára!
Ha egymástól távol vannak az akkuk, akkor célszerű külön-külön biztosítékolni, de ha egymás mellett vannak, akkor csak egy biztosítékot szoktunk betenni! Ha már a távolság kérdése felmerült: nem tudom, ki hogy van vele, de én azonos hosszúságú áthidalókat használok!
Előnyként eddig egyedül a súlyát élveztem. Energia leadásban a 36V 10Ah LiIon egyenlő a savas 6DZM10-el (150x100x100 mértü) A 12V 7-9Ah savas 150x100x65 méretüt veri.
A 6DZM10 1db súly 4,1kg mig a Li akku dobozostól 4,5kg. 1/3 a pakk súlya. Az ára Li 56.-e ft,
ólom 3x 5,5 e ft. Lukszus akku! Ez a jövő. Van ahol nem lehet mást használni.
köszi a segitségeteket! mary by-nek is! az egyik, a velox comfort, az 5 éves, de nagyon jó karban van és jó gazdija lehetett neki a srác, a most kinézett másik is velox, csak city, az meg 1 éves sincsen, de valami csaj lehet az eladója. Nem sokat konyit hozzá sajna. De nem mentek vele csak 10 km.t kb. az se jó az aksiknak biztosan. meg a city kicsit könnyebb, ami nekem fontos lenne, de a fö gondom hogy távol vannak. Lehet, hogy rá kellene szánni 1 napot és mindkettöt megsasolni! akkor lehet okosabbak lennénk!! köszi a jótanácsokat mégegyszer, hálistennek görög a topik ugy látom.
1) A nyáron tönkrement akku nem csak azért kezd télen gyengélkedni, mert a sűrű olaj fogja a motort - hanem azért is, mert az áramleadás is egy vegyi folyamat - ami nagy hidegben pont úgy lelassúl, mint az öregedés is.
Tehát egy akku, amelyik +20 nál simán leadja a 200 A-t (indítóáramot) az -10 -nél lehet, hogy csak 80 A-re képes.
De ennek a jelenségnek köze sincs ahhoz, hogy tárolni (!!!) márpedig hidegben kell.
2) Az én felfogásomban a tárolás az a sok-hónapos pihentetést jelenti - pl. ahogy egy bicikli, vagy egy hajó-akku pihen télen - mondjuk október végétől május elejéig ...kb. 5 hónapig.
3) A grafikonon is látszik, hogy egy 1,28-ra felhozott sav simán kibírja a -40 fokot... bár én a max az 1,26 -ot ajánlom mindenkinek, aki sokáig akarja használni az akksiját.
Hihetetlen, hogy az a 2 század eltérés mennyire szét tudja marni idő előtt az akkut... na de ez egy másik beszélgetés témája.
Mindketten valahol igazat mondtok, a kettő között van az optimális megoldás valahol. Ugyebár valóban minél hidegebb helyen tartjuk az akkumulátorokat, annál kisebb az önkisülés és egyéb esetleg káros kémiai folyamatok, ahogy GPS is írta. Az ólomaksik nagyrésze - bár sokan nem gondolnak bele - legnagyobb része nyáron megy tönkre a kocsiban a melegben állás miatt - csak télen érzékejljük, emrt akkor nagyobb az igénybevétele indításnál. Mert akkor ledermed az olaj, megfogja a motort, hideg van, addigra sűl ki az aksi, addigra szívja le jobban a riasztó, stb (legalábbis nem rendszeres használatnál).
De milyen hideg legyen az a hideg? Na ez már jó kérdés. Az egyik korlátozó tényező a sav megfagyása lehet, mert az tönkretehet mindet - lásd a mellékelt képet - de ez a hőfok azért honi környezetben ritka, legalábbis normális savsűrűségnél.
A másik, hogy pl. a tokozás hosszú távon mit szól a minuszhoz - ezek a műanyagok tudnak hidegben mindenféle érdekes dolgot művelni. Most nem a Zaporozsec tajgára tervezett akkumulátorairól beszélek :-)
A harmadik korlátozó tényező pedig ha használni akarjuk. Ugyanis ha van egy valamekkora tömegű akkumulátorod, annak kell valamennyi idő, míg az "kiolvad", felveszi a környezet hőmérsékletét.
Szélsőséges pédával élve ha én beteszem a mélyhűtőbe az egészet, akkor ugyan lelassul a kémiai folyamat és sok egyéb, de ezzel együtt a kivehető energia is. Így ha rá kell pattannom a járműre, ki fogja nekem órákig lehelni, hogy hosszabb távon is használni tudjam? Ok, a használat során melegszik, ez nem vitás, de kérdés milyen mértékben.
Arról nem is beszélve, hogy ilyen tömegeket lehűteni ha csak energiával tudunk, akkor az eléggé sok kWh-t fog nekün felemélszteni, ami szintén megjelenik költségében. Viszont a természet/környezet adta lehetőségeket lehet érdemes kihasználni, amennyire lehet.
De talán annyira misztifikálni se kell, mert lehet, ha rendszeresen használja az ember ezeket - márpedig elvileg ezért veszi valaki, és nem azért, hogy raktározzuk őket - , akkor attól előbb megy tönkre, minthogy ez a folyamat annyira befolyásolná az élettartamot.
A másik kérdés, hogy hosszabb vagy rövidebb távú tárolásról van-e szó. Ha használjuk, ritka a hosszabb távú tárolás - esetleg a téli álom üzemmód jön szóba.
Persze fenti sorokat elsősorban savas jellegű ólomaksikra értem. Li-nál könnyen lehet hogy más az ideális. Ahogy a netet olvasgatja az ember a gyártók leírásainál is azt lehet látni, hogy hosszabb távú tárolásnál eleve a 40% töltöttség körüli állapotot preferálják. És Li alapuból is egyre többféle van a piacon.
Az eldobandó akkukat így tényleg nagyon gyorsan ki lehet szűrni, csak kérdés, hogy bele tud-e nézni vásárlás előtt a pakkba! Inkább javasoljuk neki, hogy egy két-kilométeres körön teljes gázzal körözzön addig, míg az akku le nem merül! A csereérett akkuk egy fél órán belül megadják magukat, a még használhatóak kibírnak egy órát, vagy még annál is többet!
Hol laksz? "Snow 1" a 15287.sz hozzászólásában mutatott egy pár használt elektromos bringát! Ha tőle tudnál venni; akkor egy olyan átvizsgált géphez jutnál, amely biztosan megéri az árát!
Sokáig én is azt hittem, hogy a velox a minőség garanciája (kiderült, hogy csak a marketingje jobb, mint a többieké)!
Csak zárójelben jegyezném meg, hogy ő regenerálni is tudja az akkukat; tehát nem feltétlenül kellene új akkuk vásárlásával indítani az elektromos korszakodat ( a regenerálás költsége nem teszi ki az új akku árának egyharmadát sem; tehát nem lehet kérdés, hogy érdemes-e felújíttatni az akkukat)!
Az akkupakk mindig lutri egy használt bringába.Ha teheted elötte vedd ki az akkukat a dobozából,és mérd meg egyenként a feszültségüket.Ha nagy az eltérés az akkuk között,akkor hamarosan csereérettek.Az oldalán,vagy a tetején bele van sütve,vagy irva a gyártás időpontja,ezt is érdemes megnézni.És ha már kinnt vannak nézd meg nincs-e alakváltozásuk.Az oldala teteje szokott felpuposodni az akkuknak.Mivel a hajtásláncban nincs kopó alkatrész,/kivéve a csapágyakat,szimeringeket/ mechanikailag úgy nézd át mint egy kerékpárt.
Érdekes! A meleg helyen azt jelenti, hogy szobahőmérsékleten. Célszerü a lakásban tartani, mert többet ér mint a bici. Ott talán nem lopják el könnyen. Használva persze -10 fokban is. Gondolod, hogy hűtőszekrényben kellene tartani??
Élelmiszerekre és savas akkura igazad van. Ez Li Ion, cellánként zárt fémdobozban.
Huhh, azért azt hiszem, hogy esett itt már szó arról, hogy az akkut NEM meleg helyen kell tartani.
A melegben tartott akku sokkal hamarább öregszik, avul, pusztul - mint a kint-tartott.
A feltöltött akkut HIDEGBEN KELL TARTANI !!! - minél hidegebben-annál jobb.
Minusz-fokban is.
Melegben minden vegyi folyamat felgyorsul - így az öregedés, önkisülés, avulás is.
A kajánkat is azért tesszük hűtőszekrénybe, hogy a romlását okozó vegyi folyamatokat lelassítsuk. Ugyanez a helyzet az akukkal is.
Az akku nem élőlény - az nem fázik a hidegben. A jól feltöltött akkunak -30 fokig az égvilágon semmi baja sincs... viszont nem öregszik és nem önkisül a hidegben-tárolás közben.
Akkumulátort melegben tárolni pont akkora gyilkosság - mint autót, télen, fűtött-garázsban tartani.
Sehol nem rohad olyan jóízűen az is - mint a fincsi melegben.
A kerékpár rokkantositva van. Nagyon kiméletesen használva. Az akku meleg helyen tárolva és töltve. Nem mértem még soha, hogy hideg időben hogyan változik a fesz. Engem az élattartama izgat egyedül.
Hát ha teleszkópos akkor azok könnyen járjanak meg a kerekek is könnyen forogjanak, 8as nem legyen bennük éppúgy mint 1 bicajnál, persze ha sokszor rossz úton és még nagy terheléssel űzték akkor lehetnek itt ott mikrorepedések de azt az isten sem deríti ki::))))))
De arra kérdezz rá hogy mióta használta az akksikat kb milyen gyakran töltötte abból kiszámolhatod hány töltésnél tart, 3-500 az élettartama, meg télen mennyire hideg helyen tartják, ha egyszer nagyon lemerül annak kampec..... az a biztos ha 1x full töltéssel megnézed mennyit megy és az már megközelítőleg ad 1 hozzávetőleges állapotot.....
szia! köszi. 60ért jó ár lehet egy ilyen velox-ért? normális 14-es aksikkal van, kicsit tuningolva. jó nyereg, cserélt fékkarok, led elsö világitás, ilyenek. kb 5 éves a tulaja szerint és megkimélt. sokat számit az aksikon kivül, hogy mennyi idös 1 ilyen bringa?
Nekem is a sárga 48V 20Ah van, ne hidd el a marketing szöveget, ezek az akkuk is fáznak mint akármelyik, habár lehet, hogy kicsait kevésbé mint pl. az ólom, de létező jelenség. Én is megfigyeltem, és jobban hervadt nálam is mint reméltem.
Meglett az első problémám a LiFePo4 akkurendszerrel.
Igaz 100%-osan az én hibám.
Át akartam rendezni a BMS vezetékeit,mert nem a legjobb helyeken futottak,és ahogy egyenként leszedegettem az akkukról,véletlenül zárlatot csináltam,és megsérült az elektronika.Most rendelhetek újat.
Tanulság:Ha valaki szerelgetni akarja a BMS-ét a tüskesor kapcsokat húzza szét,és akkor nem lesz ilyen problémája.
Hát ennyi.
Más:Észre vettem mostanában,mióta hidegebb van éjszakánként 3-4V-al még jobban beesik az akkupakk(LiFePo4 48V20Ah sárga színű) feszültsége terhelés közben.Tehát ezek az akkuk sem teljesen érzéketlenek a környezeti hőmérsékletre.Jó időben 20-25 fok környékén 48-49V,0-5 fok körül 44-45V a pakk feszültsége terheléskor.Lenntebb egyenlőre nem ment még,és nem érte el a kritikus szintet.
Nagyon jó kis pakkokat találtam az Ali oldalakon, ki is néztem egy 48V 20A Lifepo4 et kb 500Dollárért ,szerinted hogy lehetne minnél költséghatékonyabban megrendelni?
Ez a fajta utifuti a hátsó ( gyorszáras ) tengely anyája alá van befogatva, mintha egy alátét lenne. A minden irányú mozgathatóságot egy rugós toldalék biztosítja. Rossz uton ez is rángat...
Ha visszalapozol, a 4 oldalon, a 2870-es hsz-ben rizsáztam ki magamat kissé de ajánlom a 2891-93-at is a harmadikon.
Eu-s 25Kg-os,és a taposó lemezen pont elfért:-) Azon meg a lábam. K.b. ennyi súlyban a különbség ha a 22Ah-ás Ritart Litiumra cserélném.Jó kis szerelvény:-)
A hátsó tengelyhez,vagy a vázhoz van a vonófej fogatva?Kemping kerékkel csináltam futót én is,csak a robim hátsó doboza alá fogattam a vonószerkezetet.A nyomvályús főúton keresztbe áthajtva igy nagyon berángatja.
Jó kis bringa!A beépített akkupakk súlya sokat dob a hatótávon,és a végsebességen.Ma nem idítottam be az autómat,csak egy zsák cementért mentem a tüzépre.Minusz 7-8 Km/h-át jelentett visszafelé a cementel együtt az E-robimnak:-(
Ettől az én bringám is táltos lenne :) Szép darab garatulálok. Nekem Lifepo4 re fáj a fogam remélem már nem sokáig. Ki kellene használni az olcsó dollár előnyeit hamar.
Engem csak Li-ion akkupakk érdekel, de arról nem találok semmit. Sajnos Kőbánya nekem 240 km, nem tudok elugrani megnézni. Egy közvetlen linket nem tudnál adni, hogy egyáltalán hogyan néz ki (méretek, stb)? Ha komplett pakk, akkor a BMS is benne van az árban?
A mult évben mikor megjelent a SCHWINN közös szett, próbáltam csak akkut venni, 24V-os, gorombán elutasitottak, csak komplett szett kapható! Azóta nem próbálkoztam. Most várható, hogy lessz 24V-os is ahol a 36V-ot vettem.
Li Ion az akku. 2009. 03. hóban lett egy véve, komplett biciben. Azóta kiválóan teljesit.
Közben utána jártam és megtaláltam a "forrást". A mult hónapban lett egy véve átalakitott Piaggio vázba (bicikli, nem robogó). Az addig benne lévő 3x12V 9Ah savas akku után a bici megtáltosodott, és könnyebb lett.
Kicsit szétnézel az ilyen behozós netes vásárlós topikokban és ezer ötletet találsz hogy jobb a behozatal. De ha elolvasod a VPOP honlapján írtakat abból is tanulhatsz és lehet trükköznöd sem kell a kamu számlákkal és egyebekkel. Én két pakkot akarok venni így ha pakkonként fogok egy tizest az is már 20 a végére.
Számomra az a kérdés hogy az a két hely amit linkeltem korábban mennyire megbízható, mert ha pénzt akarok kidobni akkor arra van olyan mód is amiből (átmeneti) örömöm is származik :)
Mik a szabályok? 36V 10Ah Li Ion akku kapható itthon 56.-e ft. (töltővel, dobozban, felerősitő tartóval, lezáró főkapcsolóval) Ennél lényegesen jobb ár van? 24V 10Ah Li akkut keresek, dobozolva a szükséges elektronikával ellátva. A tech-mobilt ismerem.
Persze nem csak azt szabad nézni. Van szállítási költség, vám áfa is. Persze ha ügyesen csinálod az utóbbi kettő megspórolható és nem 1,4-1,5 így a szorzó :)
Ne keressünk abban is hibát, ahol egyébként nincs! Egy elírás csupán az a tizedesvessző és a kereskedő hanyagsága, hogy nem vette észre! Ez az akku a Tied kistesója!
Olyan régi konstrukció már ez is, hogy rádobhattak egy párszáz-forintos műanyagot az eladhatóság reményében; attól még Alfa Centauri EB010 marad!
Ha komolyan felkeltette az érdeklődésedet, akkor én a Sellő-t javaslom Neked! Úgy látom, hogy nyugodtan vehetsz egy használtat is 40 eFt körüli áron, ha minden rendben van nála, csak az akkukat kell kicserélni!
A hátsó tengelyre épített meghajtás érdekében járható út, hogy pl egy centerlock tárcsafékrözítésű hátsótengelyről leesztergálom a centerlock felfogatást a megfelelő méretre és pl egy bal oldali Babetta szabadonfutót pörgetek fel rá? Véletlenül épp a megfelelő fogszámú a Babszi szabadonfutó a terveimhez (valószínű a menete is jó, mert eleve bal oldalra van tervezve és nem utolsó sorban olcsó - könnyen hozzáférhető). A legnagyobb kérdés, hogy mekkora egy centerlock felfogatás öntvénye, mert ugye csak akkor járható ez az út, ha az nagyobb, mint a Babetta szabadonfutó belső menete. Meg a szélességét is jó lenne tudni, hogy ráfér-e a szabadonfutó (ha elég nagy a kiállása akkor a lánkerék eggyütfutást és az egyvonalúságot is könnyű lenne biztosítani)
Tehát a kérdésem, hogy egy szabvány centerlock hátsó tárcsafékhez milyen méretekkel bír?
Szívesen lefényképezném - de ezek a tetvek kommandósokat küldenek az emberre - ha meglátják hogy akár telefonnal is fotózni próbálsz az áruházban.
Tudod, nagy hadititkok vannak odabent - nehogy már kiszivárogjanak.
Ez a gép ráadásul elől van (nem a bicikli-osztályon), az ügyfélpulthoz közel - és ott tanyázik állandóan a pribék ... tehát felettébb vakmerő dolog lenne fotózással próbálkozni.
Más kérdés, hogy az árcédulán kívül az égvilágon semmilyen táblica nincs mellette - speckókkal, ezzel-azzal - ennyi az ára, oszt kész. "Ha tetszik ennyiért viszed, ha nem, itt marad" alapon.
A lényege, hogy light-osan robogószerű - vagyis van egy láb(térd) védő lemeze, a kerekei szerintem normál, küllős, bringa-kerekek - bár robusztusabbnak néznek ki, a ballonos "mezőgazdasági gumik" miatt - ami rajta van.
Elől-hátúl teleszkóp, egy marhanagy agymotor van hátul és madzagos dobfék (ami elég hányinger...na de ennyi pénzért nem jár hidraulikus tárcsafék, ugyebár).
Az ülés-oszlopban van az akkupakk, mint rendesen - és hátul, csomagtartó gyanánt - egy elég pofás, gömbölyded tároló, szerintem abba egy kisebb kobak elfér.
Külön bája a bringának a lábvédőre szerelt szatyor-felakasztó fül - ami így röhejes ránézésre... de azért sokszor nagyon praktikus is lehet, bevásárláskor.
A kormánya és szerelvényei (gázmarkolat, fékkarok, kapcsolóblokk) viszont meglepően jó kivitelűek, a műszere sem ocsmány - jó nagy fesz-kijelző (is) van rajta.
Hát, tudja a fene - iparszerű munkába-járásra, 20-25 km-re talán nem való... de olyan feladatakra, mint ahogy én is sokszor át kell rongyoljak a városon, 5-6 km-re - mondjuk egy raktár-szemlére, vagy egy zsebben elhozható cucc megvásárlásra - arra éppenséggel megfelelhet.
Ha legalább képet tennél fel róla, akkor véleményezhetnénk is! Egyértelmű, hogy olcsóbb és kényelmesebb nyáron egy gépkocsinál, s ha csak egy személy szaladgálását kell vele megoldani, akkor előnyösebb is!
Milyen típusú a gép? Esetleg hasonlót tudsz mutatni?
Természetesen az utca emberének + költségért be kell szervizeltetnie, ha a garanciára is igényt tart!
Megint láttam a Tesco-ban egy (újfajta ?), robogószerű el-bringát, agymotorost, elég tűrhető kivitelben (elől-hátul telesz-pókos, mondjuk aszfalton-járásra hihető minőségben) -
mindezt kerek 99.000 Ft-ért - utcakészen.
Nincsenek illuzióim... de elképzelhetőnek tartom, hogy a nyári, városi, 5-10 km-es boltba-rohangáláshoz (autó helyett) - éppenséggel még meg is felelhet.
Akkor ez a 10Ah-s lítiumos készlet? Az a kis + költség már igazán nem jelentős!
Ez volt a másik esélyes nekem tavaly ilyenkor, mert a napi km-eimhez ez is elég lett volna!
Nem régen javasoltam az egyik kollégának, hogy a 36V-s elektromos robogóba tegyen egy ilyen 48V/12Ah-s készletet!
A "duncan 74" fedőnevű alak elektromos meghajtásra gyártott akkukat igért tkp. felitatott savas akku árában, de teljesen felszívódott! Lehet, hogy "leesni készülő" árukra keresett madarakat?
Igen,ez is Mohos Tamástól van. Az akku+BMS+töltő+posta 104000-Ft -ba került.Szemes saru+biztosíték tartó+biztosíték betét+az összes többi,plussz költséget jelent.
A 12Ah -ás akkuról nem tudok semmit,de ahogy a képen néztem,az szünetmentes akkuk voltak.
No, amíg nem tudok motort szerezni (a tech-mobile még nem jelzett vissza, hogy mikor lesz) elkezdtem az e-bicaj építést. Az eddigi bumszli terepgumik helyett felpattintottam egy majdnem slick Kendát a kisebb gördülési ellenállás érdekében. Egyelőre ennyit tudok tenni :-))
Ráhibáztál; Tamásé a cég! Kérdezd meg nyugodtan, hogy ő mit ajánl!
Kb. másfélszer annyiba kerül a programozható vezérlő, mint az egyszerű, de lényegesen többre képes! Ilyen téren is kérdezd ki Tomit! Nekem egy 1kW-s motorom van, annak a vezérlője is ennyibe kerül, mint ez a programozható, de az én vezérlőm csak egy motortípust képes kiszolgálni és csak egy szűk teljesítményhatáron belül!
A tech-mobile-nál néztem össze az összes szükséges anyagot. Viszont neki most nincs 1018-asa (várni kell rá). Tudnál elérhetőséget adni Mohos Úrhoz, hogy felvehessem vele a kapcsolatot motor ügyben? (+ vezérlő + egyebek) Vagy félreértettelek és Mohos Úr = Tech mobile, mert ez esetben már kapcsolatban vagyunk, ugyanis tőle is érdeklődtem írásban a tervem életképességéről.
A vezérlő elég vaskos árúnak tűnik. (a projekt természetesen árérzékeny részemről... :-( ) Nyújt annyi többletet a programozhatósága, amennyivel többe kerül?
Sajnos én az ország másik felén lakom; így megmenekült a motorom!
A 1018-st Mohos Tomi forgalmazza; benne is tökéletesen megbízhatsz! Semmi probléma a súlyoddal, ha idáig is bringáztál, akkor az átalakítással nagy könnyebbséghez jutsz!
Van egy kb. 20eFt-s programozható vezérlője is Tominak; feltétlenül azzal vedd a motort!
Ha nem akarsz lítiumos pakkot venni, akkor ajánlom figyelmedbe a legkisebb szilikonos akkukat a Tech-Mobiltól!
Nagykanizsán élek. Van valaki a környékről? A dombok nem ritkák errefelé. A terepviszonyokat és a súlyomat összeadva gondoltam, hogy a 1018-as motor lehet a megfelelő. (még az is megfordult a fejemben, hogy erőtlenség esetén egy második 1018-assal is tudnám tuningolni) A szettet nézegettem már és beszélgettem is az üzlettel, nagyon korrektek. Sokáig vaciláltam hogy készen vegyek, vagy építsek, de végül a motorerő miatt úgy gondoltam, hogy kellhet a 1018.
Valaki épített már ezzel a motorral? Vannak tapasztalatok, vagy jótanácsok? Szívesen fogadnám őket.
Viszonyitás képpen a gyári E-kerékpárok 250-300W-osak.Ha megírod merre laksz és van Valaki a közeledben,biztosan oda adja egy teszt körre a sajátját,hogy kiprobáld a füst és kipufogózaj mentes feelinget.
Fejembe vettem, hogy átépítem az alsó kategóriás MTB kerékpáromat elektromos üzeműre. Ehhez a 36 voltos, 450 wattos, 10 Nm-es, áttételes My1018 motorocskát szemeltem ki szabadonfutós lánckerékhajtással a hátsó tengelyen. Az akkupakk 8,5 Ah-s lenne terveim szerint.
A cél: Elsősorban rásegítés. 95 kg vagyok. Melóba járnék vele napi 8-9 km-t.
A gondom az, hogy még nem volt lehetőségem kipróbálni semmilyen e-kerékpárt, így nem tudok viszonyítani, hogy mire elég 10 Nm.
Semmilyen műszaki, vagy elektromos képzettségem nincs, de nem esek kétségbe a kihívásoktól. Megoldottam már egy pár problémát...
A Vespa a robogók királynője! Hatalmas kiérdemelten nagy, fanatikus rajongógból álló tábora van!
A Simsont a keleti blokk vespájaként emlegetjük, de egy nagyságrenddel elmarad az igazi Vespa-tól!
Egy eredeti állapotban, jó bőrben lévő Schwalbe-t maximum 100-ezerért lehet eladni; annyiért elektromos kerékpárt vehetünk valamelyik nagyáruházban (nem minősíteném!)!
Ha jó és eredeti állapotban van a Simsonod (főleg, ha nem lett idegen alkatrészekkel "korszerűsítve") - akkor azért kapsz annyi pénzt gyűjtöktől - hogy simán vehetsz érte egy fasza, zsír-új villanyrobogót.
A napokban vettek meg egy régi Vespa-t (most kérem erősnek lenni): kerek 800 ezer Ft-ért.
Én nem mondom, hogy ennyit adnak a Simiért is... de hogy egy villanyrobogó árát megadják - az biztos.
Ha még vársz egy kicsit, akkor készen megveheted a németektől, mert már ezt csinálják!
Milyen előképzettséged van az építéshez? Miért nem tetszik Neked az agymotor?
Akkor tudunk tanácsot adni, ha tudjuk, hogy milyen dombozati és útviszonyok között, milyen hatótávon és milyen sebességgel akarod használni a gépet, továbbá mekkora súlyt kell vinnie és mennyiből kell kihozni az egészet (ez utóbbi a női nem tiltakozását válthatja ki)!
Jómagam ha nem is Swablet, de egy SR 50 robogót építettem
át anno. A Swable is egy jó gondolat, magam is filóztam rajta.
Hétvégén a Széchenyi futamon lehetett látni egy ilyen Swable szerű/alapú érdekes járművet - le a kalappal a fejlesztők előtt. Saját elektronika ami nem volt túl egyszerű, kétkerékhajtás, saját agymotorok, még a felnit is maguk öntötték ki.
A simsonnál én azért elgondolkodnék agymotoron, nekem az van. Ehhez a konstrukcióhoz és vázhoz nagyon ideális tud lenni sok szempont miatt.tila
Ha esetleg érdekelnek az eddigi tapasztalatok, keress meg magánban, ne untassuk vele a topicot.
ÉS természetesen
MINDENKINEK NAGY GRATULÁCIÓ A HÉTVÉGÉN MEGRENDEZETT futamhoz, különösen máriónak és Face-nak. De persze mindenkinek itt legoinkább a részvétel a fontos!
(Kicsit bánom, hogy nem mentem résztvevőként......)
Simson schwalbe mocimat szeretném átépíteni elektromosra,legalább is érik bennem a gondolat.(blokkja meghalt felújított blokk horror )
Kellene egy kis segítség, hogy milyen fogaskerék áttétellel érdemes számolni illetve, aksi kapacitás stb. Ha valaki mát épített át hasonlót várok minden hasznos és nem haszno tanácsot. Nem agyhajtásos gépet szeretnék, sima láncost.
Felitatott-savas akkumulátorban ne lötyögjön az elektrolit, mert akkor túlhígítod a savat; csökken a kapacitás! Egy 10Ah-s akku hat cellájába összesen 1dl desztilláltvizet tölts, hagy 1-2 órát rajta, hogy felszívódjon és a felesleget öntsd ki! Ami a fejreállított akkudból kifolyik; az mind felesleges!
Az akkutöltőd hűtése kényszer-áramlású, vagy ventillátoros?
A bringám sűrű használata miatt és az elég pocsék pakk konstrukciója miatt nemszeretném sűrűn szétszedegetni, bár igazadvan az lenne a legjobb megoldás. Jó lenne egyből megközelítőleg eltalálni mennyi víz kell bele.
Szia Jarkoj! A Malagutira én is szívesen kicserélném a Lofty-mat! :)) Az 5ml cellánként nem lenne kicsit sok? Nem gond ha több vizet öntünk bele a kelleténél?
Szia Mary bx! Ellenőriztem az akkupakk feszültségét töltés közben. Azért nem akar átkapcsolni a töltő csepp töltésre, mert a pakk feszültsége pár milivoltal mindég kevesebb a teli akumlátorok feszültségénél. De ha például 4-5 órá melegre töltött akumlátorok után megszakítom a töltést fél napra és utána újból töltésre kapcsolom akkor pár perc után pirosról zöldre vált a töltő. Úgy vettem észre a töltővel semmi baj, csak az akumlátorok egy pár óra töltési idő után hővé alakítják át a töltő áramot ezért nem érik el a töltő küszöb feszültségét.
Töltés közben szoktad mérni az akkukat?Valami nincs rendben vagy a töltödnél,vagy az akkupakkodba.Ki kellene deriteni mig nem késő.Addig is használj idökapcsolót,a legegyszerűbb mechanikus is megfelel.
Sziasztok! Két és fél éve megvan a villanybringám. A múlt nyáron vettem észre, hogy több óra töltés után felforrósodnak az akkuk és nem akar átkapcsolni a töltő. Akkor ionizált vizet töltöttem minden cellába 1.5ml-t. Mostanáig átkapcsolgatott a töltő töltés után, de elkezdett újból jelentkezni ugyan az a hiba. Pár óra töltés után felforrósodnak az akkuk és nem kapcsol le a töltő. A bringám napi rendszerességgel 10-15km-t fut, és minden nap töltöm. Mióta nem vált át a töltőm ha észreveszem, hogy melegszenek az akkuk akkor kikapcsolom a töltőt. Szerintetek újból lenne értelme tölteni vizet az akkukba, vagy valami más a hiba megoldása?
"gyújtáskábelekből mileyn sok fincsi rezet tudok visszavinni, el is kezdtem megnyúzni, de nagyon sok ilyen fekete - nagyon vékony - nagyon hajlékony üvegszál szerű izé volt a réz helyén. "
Csak az a gond, hogy a bringán hogy legyen úgy, hogy a kocsma előtt ne tudják lelopni :)
" szilikonos " kábel téma :
Az elmúlt hetekben bontottam egy benzines VW-t és dörzsöltem a tenyerem, hogy majd a gyújtáskábelekből mileyn sok fincsi rezet tudok visszavinni, el is kezdtem megnyúzni, de nagyon sok ilyen fekete - nagyon vékony - nagyon hajlékony üvegszál szerű izé volt a réz helyén. A kábelre rá volt nyomtatva többek között, hogy " ... silicone ... "
Mi volt ez, tudjátok?
Aztán :
Milyen kábelcsatlakoztatást idealizáltok?
Mert ugye van az összesodrás oszt szigszalag, aztán az összesodrás - forrasztás - szigaszalag ( ezek mentek úgy 15 éves kormig ) , továbbá van a csúszosaru forrasztás nélkül vagy forrasztva meg még biztos van más is.
Én a csúszósarut forrasztva használom, de van ennél jobb csatlakoztatás is? Vagy van ezzel valami baj? pl, hogy eszi az elektronokat, ellenáll, nem a legjobb vezetésű stb.?.
Sőt, occo kategóriában a 300A-esek 3500 Ft körül vannak, nekem is az van :-) És még elemet is adtak hozzá ;-) Egyszerűbb nem nagy pontosságú igényekhez dolgokra teljesen jó.
Viszont valahová kell a sönt is, mert olyan a mérési elv, vagy a mérési felépítés, jelfeldolgozás.
A DC lakatfogőkban is ma már leginkább HAll elemek vannak. Persze van más elv is, de az analóg Hall van terjedőben nagyon.
Ennek oka, hogy az akkumulátor belső ellenállása összemérhető a kábel ellenállásával. Ha kétszer olyan vastag kábelt használsz ilyen mérési elvvel akkor is így lesz, nem ez a fő baj. Mivel az akkumulátor belső ellenállása mOhm nagyságrendű. Egy kontakt is sokszot van már eleve ennyi.
Precízen mérni áramot ebben az esetben teljesen máshogy kell/illik, legalábbis ilyen inteligens töltőknél.
Talán ide tartozik: nekem sem tesco-s műszerem van, valódi 20 A-t mér, marhavastag műszerzsinór jár hozzá gyárilag.
(Néha röhej, hogy a piacon árult, 10A-esnek mondott műszerekhez, szigeteléssel együtt 1 mm össz-átmérőjű zsinórt adnak... vékony golyóstoll-betét vastagságú, krómozott !!! pálcákkal.
Egyébként rohadjon meg aki ezeket a pálcákat kitalálta - hogy semmibe nem lehet őket megbízhatóan rögzíteni (pl mérőcsipeszbe)... és az, hogy esztétikai okokból még a szarul-vezető krómbevonattal is ellátják - azért meg külön gratula.)
Na szóval, ezzel azt tapasztaltam, hogy a procis-töltő áramát még ezzel se lehet kajakra megmérni - mert még az a minimális sönt-ellenállás (és fesz-esés) is bekavar a proci "gondolataiba".
Tény és való, hogy 10 A feletti áramokat azért a legbiztonságosabban DC lakatmérővel lehetne mérni... csakhát az nem occsó-mulatság (igaz, már nem is olyan drágák, mint valaha voltak).
Ha a méréseknél tartunk és csak "tesco gazdaságos" a műszer akkor még mindig megoldás sorosan kötni egy kis értékű de nagy teljesítményű ellenállatot a mérendő áramkörrel és az ellenállás sarkain mért feszültségesésből számítható az átfolyó áram. ( pl 0.1 ohm ellenálláson ha 1 volt esik akkor I=U/R = 10 amper) a példában szereplő ellenálláson 10watt disszipálódik ( P=UxI= 1x10=10) , tehát inkább 20 wattos ellenállást kell használni a méréshez. A mérés pontosságát az ellenállás pontossága befolyásolja, tehát lehetőleg kis tűrésű ellenállást kell használni.
Robi, kicsit tévedésben vagy. Azon a 20 centi vezetéken még a 20A is olyan minimális feszültségesést okoz, ami érdemben nem befolyásolja a mérést - főleg azért sem, mert egy belső söntön mérik az átfolyó áramból feszt..... Magának a műszernek a műszerpontossági osztálya olyan kategória, hogy gyakorlatilag a vezetéknek nincs jelentősége ilyen szempontból ;-). És bizony rá van írva, max. fél-egy percig használható, vagy addig se, fejből nem tudom.....
És ez nem is nagyáramú pontos mérésekre való, 1000 Ft-ét ne várjunk már csodát vagy mást. Csak egy csatlakozó, ami tartósan elvisel 20A-t szinte többe kerül, mint egy ilyen műszer. Ha nagy pontosságú mérésre van szükség nem ezt kell alkalmazni mérésre, hanem erre alkamas eszközt. Viszont akinek erre nincs lehetősége, annak ez is megfelel, mert az az nagyágrndileg max. 2-4 százalkéknyi eltérés nem olyan tétel, ami ilyen jellegű mérésnél számít, ilyen szinten nem szükséges a nagyobb pontosság.
Márpedig Bírja, ezt tanúsítom én is, van több típusból is.
6mm2 vastag vezetékkel van bekötve, és van benne egy nagyon kis értékű sönt ami egyébként jó nagy.
Szóval elbírja! Korrektebb mint egy OBI-s multiméter azért....
Az én multim is mér 20A-t meg többet is. ÉS az occo is tudja x ideig, amíg nem melegszik túl. De ha elolvasod a használati útmutatóját egy ilyennek, akkor bizony bele van írva hogy max fé lpercig vagy ilyesmi....
Modelleknél használt,szilikon bevonatú vezeték,a becsatlakozási huzal. 6 mm2 -es nagyon finom szövésű, nagyon vékony,nagyon sok,és nagyon jó minőségű réz huzalkákból összesodorva.Olyan puha a vezeték,mint egy 0.75 -ös sima sodrott kábel volna,amit a villanyszerelők boltjába kapni.És hidd el,elbírja még a 130A -t is.
Jól írod barátom. Valószínűleg sehogy. Ami hővá alakul rajta a veszteség, meghamisítja a mérést.
A multimétert szétbontva jól látszik, milyen kis forrasztásokon halad át az a 20 A. A mérőzsinórokat megnézve 1mm-nél vékonyabb huzalt találhatunk. Ugyanúgy, mint a gazdaságos árú akkubikázó kábelekben. Kis áramra épp használható.
Elhiszem, biztos űrtechnika, de nekem a csúcsban 20 A-t mérni tudó multiméterem konstans 10A-tól már faján lágyította a vezetékét...
Mert ugye volna az az ökölszabály, hogy 10A-enként ~ 1 mm2, mondjuk, hogy 70 ( 100) A-hez kéne legalább 5mm2, de ez még csak látszani sem látszik annyinak...
Semmi nem változott,a töltés folyamán.előbb az egyik,majd a másik is lekapcsol,és átállnak csepptöltésre ,ami 58,4V 0.1A áramerősséget takar.A BMS-nek nem értem mi köze van a dologhoz,mert a max.feszültséget nem lépjük túl,töltőáramerősségben,meg sokkal többet is elbírna.
Abban egészen biztos voltam, hogy van több 48V-s töltőd is, de egyidejűleg több rákötését a pakkra nem javasolnám!
Akkor megint visszautalnék a BMS-re! A töltés második fázisában a maximális töltőáram 1/6-ával számolnék töltőnként; ha kettő van rajta, akkor az 1/3-ot jelent. Mit szólnak ehhez a kiegyenlítést végző ellenállások?
"GPS"-nek is igaza van; nem hiszem, hogy röhögő-görcsöt kapnak a procik de a töltő a kisebb gond; csak az akkuk ne károsodjanak!
Most éppen,lehet,hogy hülyének tertotok,de két töltőm is volt itthon,és párhuzamosítottam őket,így most 3.5A -el töltöm az akkukat.Először leál az egyik töltő 58.5V -on,majd a másik fejezi be 58.8V-on,és átáll csepptöltésre 58.4 V -ra.Mikor kigondoltam ezt,kíváncsi voltam,hogy működik-e,és előzetesen kötött savas akkun teszteltem,és jól vizsgázott.Így most 9 óra halyett,durván 4-5 óra alatt tölt fel.
Nem kell azt annyira túlkombinálni! Tulajdonképpen csak azt akartam megtudni, hogy az akkufelügyeleted jóvoltából nem csak azzal az 1,9A-s töltővel töltheted, hanem a Dekang 3A-s, vagy a Szilikonoshoz kapott 5A-s töltővel is!
A vezérlő akkuvédelme beprogramozható 43,2V-ra, vagy az áramkörbe kell beavatkozni ahhoz, hogy ne menjen lejjebb a pakk feszültsége?
Végül is a műszered mutatja, hogy hol tart az akkupakk feszültsége, de a biztonság kedvéért legalább egy zümmert érdemes lenne beépíteni, hogy idejében figyelmeztessen!
Köszönöm, hogy próbálsz tippet adni a köz okulására!
Az a biztosíték, amely a működőképességet biztosítja; a rendszert megvédi a zárlat ellen, de az elektronikát megvédeni nem képes!
A három "fázis"-ra tett dióda-híddal elképzelhető egy fajta visszatöltés, egy vezérlő-védelem, de a zárlat elleni védelmet nem látom benne, mivel visszatöltéskor is a pozitív van rajta!
Az én meglátásom szerint; mivel ezek az akkupakkok a jármű alvázától teljesen függetlenek (szigeteltek), így mindegy, hogy a nagatív, vagy a pozitív ágba teszem a biztosítékot!
A tűzijáték a kormány feletti részen alakult ki, a vezetékek is csak ott sérültek.
Tudni kell, hogy ezeknél a járműveknél a fogyasztók a gyújtás ráadásával pozitív feszültség alá kerülnek, működtetésükhöz a kapcsolók a negatívot kapcsolják rá!
Elképzelhetőnek tartom azt is, hogy valaki belebarkácsolt annak a járműnek a villamosságába, amelyik kigyúlladt!
Béla ,szerintem a jó megoldás- a motor felé- vagy a három fázisba három bizti, vagy három nyitóirányú dioda. biztinél nincs veszteség- diodáknál 0,7V x átfolyó áram, pl 10A nél 7Watt fázisonként. A - ba tett bizti nem véd a visszatermelt nagy áramtól ,mert a szabályzó -ba megy a villany, és ott lehetett zárlat , ami aztán tovább rontotta a helyzetet. Az aksit védi a + ba tett bizti, akár kifelé/ terh/, akár befelé /töltés/, lehet az is bizti "patkolva" volt, és a vezérlő -ben lévő zárlat nem olvasztotta ki , ekkor éghetnek a vezetékek .Egy biztos, a kábelköteg tűznél nincs rosszabb dolog.
Más itt a jó idő ! Aki az úton jól érzi magát ,mehet kifelé!, van 4-5 hónapja.
Ahhoz,hogy tudjam,mikor,és hol,melyik cellát meríti éppen,folyamatosan egyszerre figyelnem kellene az összes cellát.Nem vettem még ilyen cellafigyelő kis készüléket,de már kinéztem egy tipust.Most egyenként mérem a cellákat,és mindegyik azonos feszültségű,töltés közben,és nyugalmi állapotban.Terhelve természetesen nem tudom mérni,de szerintem ez is eléggé megnyugtató eredmény.A feszültség mikor mennyi,attól függ mikor mérem,de 3.7V fölé sosem ment a feszültség cellánként.Nem az a lényeg,hogy mennyi az annyi,hanem egyforma legyen,és 3.7V fölé,valamint terhelve 2.7V alá ne menjen cellánként.Ha lesz cellafigyelőm,le tudom mérni,hogy terhelésen is egyformák-e a feszültségek cellánként,de ez még a jövő.
Igaz is; mire a BMS-nek be kell avatkoznia, akkorra a töltőáram már csak pár tized amper lehet, hiszen a maximális áramot csak az első szakaszban produkálja a töltő!
De biza ezt vettem meg,(lementem érte Békésszentandrásra),de Varta aksikkal,így engedtek az árból.Úgyhogy,mivel a feleségem térdét műtik (május 6.),kell a zsuga.Én nem vállalom be az idén a motorozást,mert ha velem is történne valami ,(esés,elütnek, stb.),akkor a 2 kis lurkóval mi lesz ? ( 4 és 6 évesek).1,5-2 hónap,mire lábraáll rendesen az asszony.
A mocit kipróbáltam,nagyon jól megy,működik rajta minden elektromosság,így felteszem a kérdést: ki mennyit adna a motorért,az akksik 4-5 km-ert bírnak,ha fel vannak töltve teljesen.
Sima autó akkumulátorok 12 V 40 Ah, 4 db. Világítás : helyzetjelző,tompított és fényszóró is van
rajta.A műszerfala full digitális,írja ezeket : napi számláló,megtett összes km,hány C fok van ,
terhelés mekkora az adott pillanatban az akksikon,mennyi a hátralévő "erő" a gépben,stb.
Budapesti vagyok,a X. kerületben lakom.De ha valakinek kell a moci,eljön,megnézi és ha teszik neki ,benzin árban elviszem neki a lakásig.Sajna ,a műtét az után derült ki,miután megvettem a mocit.Akkor biztosan nem költök rá,ha ezt előbb tudom.Ez van.Pedig élvezet vele menni nagyon.
Számoltam kis MZ képességű motorra akkuigényt. 7kW a keréken, 80% motorhatásfokkal 8750W akkuból felvett teljesítmény. 100-as tempó, 100km, 1 óra alatt, 8,75kWh. 48V 182,3A. Ha a tech-mobilos LiFePO4 20Ah 14Ah-ját vesszük alapul, 13 x 20Ah, 260Ah lenne szükséges. 16 x 13 x 0,8kg= 166,4kg akku. :-(
Sajna erre még várni kell. Még mindig nehezek az akkuk tárolóképességükhöz képest.
Értem én a tréfát, csak nem szeretem a beszólásízű hozzászólásokat... Gondolom te sem.
Mit értesz sportos közlekedés alatt? Mázsák kombinációja néhány kW-tal gazdaságos, takarékos, a fosszilis üzemanyagnál olcsóbb, kevésbé környezetszennyező lehet. Sportosnak kevésbé lehet nevezni.
Az indítóakkuk néhány száz A-ével elért menetteljesítményt már inkább, de csak rövid ideig. Ezért írtam a 400 méteres gyorsulást.
Ez csak egy példa volt, található sokminden az oldalon sokkal olcsóbban mint amit írtál. Azért raktam ezt be, mert ez volt azonos kapacítású durván. Azért elektromos kerékpároknál és motoroknál 3-5C felett nem nagyon sütögetünk általábban. Ha meg igen alá van nagyon méretezve az akkupack, vagy valami célgépről van szó, pl gyorsulási futamra :-).
Egyébként tényleg nagyon durvák ezek az aksik, akár 100-150A is simán kijön belőlük, és szinte elfér a tenyerünkben, döbbenet.
Az általad belinkelt "teljesítménymérő" is megkapható az adott oldalon, nekem is van belőle itthon pár darab. Sokmindenre valóban jól lehet hasznosítani, akár aksitöltőbe is érdemes beépíteni - nálam is fel van használva ilyen céllal is.
Ej már megint csak én vagyok, ne is figyeljetek rám!
Egy barátomnak pénteken kigyulladt a masinája, de én csak most tudtam meg!
Megírtam neki a véleményemet, s egyúttal közprédává is teszem!
"Kigyulladt a Velox? Ismételjük át az égés előfeltételeit, s megtaláljuk a kiindulási pontot! Ezek a masinák nincsenek központilag testelve a vázhoz, tehát az akku negatívját az akkutól jövő vezetéktől kapják! Mivel ha van is biztosíték; azzal az akkutól jövő pozitívot védik; így az akku negatív és a motor által termelt áram közötti huncutságban keresendő a bűnös! Hogy legközelebb ilyen ne fordulhasson elő javaslom a biztosíték áthelyezését az akkumulátor negatív kivezetésére, de ez is csak akkor vezet eredményre, ha a negatív szál független marad a jármű alvázától (fém-alkatrészeitől)!"
Végülis: töltéskiegyenlítéskor ugyananyi energia veszhet kárba a kisebb teljesítményű töltő használatakor is! Ennek a kis töltőnek hogy változik a töltőfeszültsége a töltés során?
Ha lesz időd; mérj rá légyszíves, hogy kiegyenlítés közben a töltés alatt álló cellák feszültsége hogyan változik! Nekem volt egy Márió-féle BMS-m (emlékszel? VALAKI azt mondta, hogy ólom-akkura felesleges!), az kiegyenlítéskor terhelő ellenállást kapcsolt a már feltöltött akkura, s egyidejűleg a többi akkun emelkedett a töltőfeszültség!
Tényleg illik a lítiumos pakkhoz egy ilyen minőségi biztosítékot tenni!
Ha egy négy-férőhelyes késes biztosítéktarót veszek a négy biztosítékkal és a nyolc kábelvéggel; az is közel ezer forintba kerül és nem néz ki ilyen jól!
A teljesítménymérőről egy magyar nyelvű ismertetőt tudnál a címemre küldeni?
Attila több, mint 15 évvel fiatalabb tőlünk és egy tuningolt benzines Malagutit szeretne egy elektromos robogóval kiváltani! Elvárása az, hogy maximum 25km-t minél rövidebb idő alatt tudjon megtenni. Benzinest nem tárolhat a társasház közös tárolójában, ezért fog elektromosra átülni!
Robi barátunk Attilánál is majdnem 10 évvel fiatalabb! Ő még az útkeresés elején van; kicsapongó hozzászólásaitól várja az isteni szikrát, melynek hatására felfedezhetne egy korunkat megreformáló módszert a meglévő természeti energiák hasznosítására!
Egyébként ez az elektromos Malaguti, melytől lehet, hogy meg fog válni Attila; hozzád is méltó lenne! Én csak azt nem értem, hogy hogyan lett az eredeti meghajtó-akkuiból Varta típusú indító-akku!
Ezzel az akkuval vigyázzatok,mert "transmitter"-be való,tehát modell távirányító akku,3-5C max terhelésre.A tapasztalatom az,hogy a megadott C értékeket még elviseli,de felpuffad,mint egy lufi,és olyankor már nem hosszú lesz a további élete.Lehet kapni 50-70C akkukat is,meghajtásra a modellezők ezeket használják,igaz,hogy ezek piszok drágák,akár az A123-as LiFe akkuk.Brutálisak,de rohadt drágák.
Ugyanennyiért tudok én is adni nektek ilyent,csak 130A folyamatos terhelhetőséggel,és kéken megvilágitott kijelzővel.Nekem is ez van beültetve a műszerfalba,amit este is tökéletesen látni.
1héten belül megérkeznek a nagykeremből.Igaz,ez egy kis önreklám,de ha valakinek kell,az az ő érdekeit is szolgálja.
Konkrétan pénteken kerek 11 km-t autóztam keresztül a bedugult városon azért - hogy az egyik, (az átellenes városszélen lévő) színesfém-lerakatban megnézzem - hogy ilyen-olyan alu-profilokból hogyan áll a készletük.
"Zsebretett kézzel" mentem és jöttem, semmit sem vittem és nem hoztam - mindössze a mobilom és egy notesz volt nálam. Meg az 1 tonnás autóm.... mert azt magammal cipeltem.
Ezért minimálisan másfél liter benzint elégettem, nyúztam a kocsit, idegeskedtem zsinórban... mert haladni azt ugye nem lehetett, olyan dugó volt végig.
Legalább 5-600 Ft-omba volt ez a kis kiruccanás... amit mondjuk egy villanybiciklivel lehet 40 Ft áramból megúsztam volna - fele idő alatt.
Nekem ezt jelenti (jelentené) a villanybicikli "sportossága" :-)))
Szerinted nem "elcsúszott" dolog sportosságról beszélni egy olyan jármű esetében - amelyiknek a fő szerepe eljuttatni a gazdáját A-ból... B-be - minél nagyobb (ható)távra, lehetőleg gazdaságosan, tisztán és környezetkímélően?
A málhahordó öszvért sem a gyorsaságáért tartják... viszont a mázsás súllyal a hátán, étlen-szomjan (vagy csak kóró-kaján), a hegyi-ösvényeken - bizonyára "teljes köröket" ráverne a leggyorsabb arab telivérre is.
Szerintem a villanybicikli egy alternatív (kiegészítő) jármű - amivel rohadt-sok foszilis üzemanyagot (és szennyezést) meg lehet takarítani a városban, olcsó az üzemeltetése, praktikus... viszont pont a "sportosság" a legutolsó szempont, amit követnie kéne.
"BLDC motor vezérlő kellene ha lehet 24v os lehet rosz is csak olcsó legyen:))"
Ez a mondat arra utal, hogy meg tudod magadnak csinálni! Ha így van, akkor meg teljesen mindegy, hogy hány voltos a vezérlő hiszen "csak" az akku-védelmet kell átállítani 21V-ra (ha ólom-akkukkal akarod használni), miután a működőképességét helyreállítottad!
A hibás vezérlőket sem adják ingyen; postaköltséggel együtt háromezerért felkínálok egy 48V/350W-s 120 fokost. Az áramkorlátja 15A-s, eredetileg pedál-érzékelőről és/vagy gázkarról is működött (lehet alkuldozni, de csak privátban)!
Szerintem mégsem ezt vetted; ezt nem Varta akkukkal, hanem az eredetiekkel hirdették eladásra!
(Malaguti Ciak Békésszentandrás, a kikiáltási árát nem ismételném!)
Erről a következőket írta a gazdája: "a robogó önsűlya akkukal: 120kg; évj.: 2008; telj.: 1500w; futott km: 4621km 4db 12V-os munkaakku van benne, 40Ah/5h, 50Ah/20h van ráírva - ez talán azt jelenti, hogy x óra alatt mennyi a leadott teljesítmény 40km/h-val tud menni két személlyel is, nagyon erős motor van benne kb 20-25km a megtehető táv, ez lehet hogy a 2éves akksik miatt van, eddig 40km-t is tudott"
Sajnálatos, ha máris meg kell válnod tőle; hiszen még meg sem melegedett nálad, de egészen biztos, hogy itt a fórumon gazdát találsz neki!
De ,ezt vettem meg ! Honnan tudod ? :) Akkor gyűjtögetek Litiumos pakkra,csak most közbejött
a feleségem térdműtéte :( Nem tudom mikor tudok motorral járni,mert ugye a 2 lurkót reggel kocsival viszem el az oviba és utána már nem motorozok.Úgyhogy még az is lehet,meghírdetem,
mert kell a pénz.Nagyon sajnálom eladni,de úgy néz ki ez lesz a vége :( Jövőre ,megint nekifutok...
A motor 250w os pedelok bicajba való van a belsejében egy fogaskerék áttétel aksit nem szoktam veni mert azok már semmire sem jók.BLDC motor vezérlő kellene ha lehet 24v os lehet rosz is csak olcsó legyen:))
Sajnos ez rosz hir igy már elég drága lenne szerintem más után kell néznem.
60 ezret az alkatrészre semmikép nem szánnék nálunk 25-30 ért használt bicaj szokot lenni általában csak aksit kell benne cserélni,most vettem Sanyo agymotort 5eft ért.
Én is szoktam rendelni a del röl itt 0,1dolár a posta és még minden megjött.
De azért majd szólj, ha ennyiért megérkezett, mennyi idő alatt, hova kellett menni érte, (vagy hazahozzák-e)?
Én még nem mertem ilyen 2-3 dolláros cuccokat rendelni (szállítással együtt ennyi) - mert egyszerűen NEM hiszem el, hogy ennyiért bármit is utaztatnának sokezer kilométeren keresztül... és még cuccot is adjanak érte.
Lehet, hogy túl öreg vagyok már, hogy a csodákban is higgyek - ki tudja?
Gratulálok az új energia-ellátásodhoz! Egy kicsit izmosabb töltőt nem tudtak adni hozzá, vagy a BMS nem bír el erősebbet?
Csatlakozom Imihez: szerintem is praktikusabb a késes biztosíték! A szaküzletben azt mondták, hogy ezek a kábelvégek, amelyek a késes biztosítékhoz is csatlakoztathatóak; 25A-t minden károsodás nélkül átvisznek. Mondtam, hogy nekem attól több kell, erre azt válaszolták, hogy párhuzamosítsak! Egy jó ideje már egy 20A-s hőelemes automatát párhuzamosítottam egy 20A-s gyors-leolvadásúval, így nálam megszünt a nehezen beszerezhető drága biztosíték tartalékolása!
Ezek szerint nem ezt a Malagutit vetted meg, amelyiket javasoltam?
A Varta a legjobb márkák egyike; csak az nem mindegy, hogy mire tervezték azt az akkumulátort, amelyet ilyen márkanév alatt vásárolunk! Az indító-akkuk sajátossága az, hogy rövid ideig nagy (100-,...,300 A!) indító-áramok leadására képesek! Ugyanezek az akkuk tartós terhelésként már az indító-áram huszadánál nagyobb terhelést (a példa szerinti: 5-,...,15 A-t) is nehezen viselik el! (Érthető, hogy a "GPS" által említett akku miért fekszik ki a 300W-s motortól?)
A Te stílusodhoz a lítiumos akkumulátor illik! Sportos közlekedésre teljesen alkalmatlan az indító-akkukból öszeállított akkupakk és ráadásul borzasztóan nehéz is! Ne vegyél ilyen akkukat, bármilyen olcsón is jutsz hozzá! Kis utánajárással olcsóbban be tudod szerezni a Neked megfelelő lítiumos pakkot, mint Csaba, s addig egy szaki helyrepofozhatja egy kissé a meglévő Vartákat!
Ééégen, a szállítási költség - ha az külön fel van tüntetve - az mindig is vám- és áfa alap volt...tehát hozzácsapták az árú értékéhez és úgy sarcolták, együtt.
Kivétel, ha az eladó az ár elé odabigyeszt 3 betűt, ami a CIF (vagy CIP, ha közúti) - mert akkor nem sarcolják külön a fuvart.
Igaz, akkor a fuvart már nem jelöli meg külön, hanem (egy előzetes megegyezés alapján) már ő hozzáadja a vételárhoz.
A legszarabb helyzet az, ha ez a 3 betü sincs az ár mellett... de a fuvardíj sincs feltüntetve.
Mert ilyenkor (a vámos szerint) az ár csak a termék ára, szállítás nélkül - így hát a fuvardíjat "hatósági becslés" alapján csapják hozzá a vételárhoz - amiből szokott is vita lenni, rendesen.
(a CIF egyébként "Cost, Insurrance and Freight" -et jelent... vagyis hogy a feltüntetett árban már benne van a szállítás és a biztosítás is - így hát nincs szükség becslésre, meg egyéb hatósági okoskodásra sem)
Így igaz.Ezt úgy kell elképzelni,hogy megállapítja a vámos,mennyi a csomag értéke,beleértve a szállítási költséget is,megkérdeztem,hogy miért,és a válasz az volt,hogy "mert az is értéknövelő tényező".Ezt az értéket megvámolják,ha jól tudom 10%,majd ami kijött összeg,arra megy a 25% Áfa.
Tehát a csomag értéke 10000Ft+posta 2000Ft=12000Ft *1.1=13200*1,25=16500Ft+Nem viszi ki a posta neked,ha nincs szerencséd,hanem el kell menned érte Pestre.
Nálam így volt,mikor 2éve rendeltem Kínából.Pont ez miatt vettem meg én is az akkukat inkább itthonról,kicsit drágábban,meg ha valami probléma van ,küldheted vissza nekik ki vissza, akár egy egyszerű garancia miatt is.
A királyi posta (MPL) hozta. Az 500 Ft szállítási díj hozzájárulás, a tényleges költséget a Banner fizeti. Itt Debrecenben a Trojan aksikat jóval drágábban tudnám megvásárolni az akku nagykerben, de érdekes módon az indítóaksik meg itt olcsóbbak...
Nem a vám összege lesz jelentős, hanem az ÁFA (25%).
"Az ÁFA törvény 94.§ (1) bekezdés c) pontja értelmében e jogcím alkalmazása esetén a termékimport 22 EUR összegig mentes az adó alól. Az említett összeg az ÁFA törvény 256.§ (1) bekezdése szerint, a Magyar Köztársaság Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napján érvényes, az MNB által közzétett hivatalos forint/euró devizaárfolyamot (252,19 HUF/EUR) figyelembe véve 6.000.- HUF értékhatárt jelent." Szvsz hatezer alatti összegből nem tudsz kellő mennyiségű cuccot összevásárolni ami egy átépítéshez elegendő lenne.
Környezetvédelmi termékdíjat fizetnei valószínűleg nem kell majd, mert azt nem a vámosok intézik már - tehát magánforgalomban bátran lehet terhelni a környezetet :-)
És figyelj oda a DHL-re is, mert akkut nem szállít légipostával.
"A múltkor kb. 100 Kg akkumulátort hozott a postás 500 Ft-ért,"
Hmm, ez melyik posta?
Én igencsak ismerem a postai árakat... de ennyiért max. egy kis pár dekás dobozkát hoznak ki - sima levélként azt is.
- Egy 5 kilós darabot 860 Ft-ért hoztak ki (ennyiért is adtam fel) - minden extra nélkül.
- Most vettem egy drótnélküli fejhallgatót a Vaterán - az eladó ragaszkodott az ajánlott levélhez (utánvét nélkül!) - annak a cirka 10 dekás csomagnak volt 810 Ft a posta-díja.
De hogy 100 kilót - 500 Ft-ért...az már csoda-számba megy.
El sem kell menni a boltba, a Trojan aksikat a Banner forgalmazza, megrendeled a Dunaharasztiban lévő raktárukból telefonon vagy emailben, és jelképes összegért postán elküldik. A szállítás és az ütánvét költsége max. 1000 Ft, de ha több aksit rendeltem egyszerre, akkor csak 500 Ft-ot kellett fizetnem. Az Energy Bull aksik is kibírtak nálam kb. 300 töltést, de azt mondták, a Trojan Deep Cycle 2x annyit tud.
A múltkor kb. 100 Kg akkumulátort hozott a postás 500 Ft-ért, utána pár nappal meg majdnem 2000 Ft volt a postakoltsége néhány dkg rugónak..:)
A123 egy brutális akku.15perc alatt ujratölthető,gond nélkül.Modellekben már teszteltem sokat régebben.Itt a gyári honlapja,gyártanak már nagy kapacitású akkukat is,motorkerékpároktól elkezdve a buszokig.
Hasonló elven anyagi hasznot hajt a társadalom számára a nikotinfüggő, alkoholbeteg, kábítószerfüggő, szerencsejátékfüggő, kényszeres vásárló plázafüggő, a nagy üzemanyagfogyasztású járművet használó, illetve családi ház áráért autót vásárló személyek. Sőt még a hulladékgeneráló, és a szemetet az utcán szétdobáló igénytelen személy is, mert munkát ad az utcaseprőnek...
Vizsgáljuk meg azt is, miből származik az a pénz, amit befizet a társadalom kasszájába. Biztosan hasznára válik ez társadalmunknak?
Láttam a horgászokat vízparton szemetet gyűjteni. Az hasznosabb. A fogyasztás növekedése hulladékot generál, több fogyasztás több hulladékot.
"Kötelező neki horgászni? Inkább végezzen társadalmi munkát. :-)"
Most döbbenj le: végez.
Az ember agya ledobja az ékszíjjat, amikor megtudja, hogy ezek a giliszta-huszárok mi temérdek pénzt betolnak a közösbe.
Én (hajósként) nagyon nem vagyok jó viszonyban a horgászokkal (sőt) - de azt be kell ismerjem, hogy a 30+ ezres horgászengedélyükön túl - ezek (fejenként és évente) százezres nagyságrendben költenek a hobbijukra... ami azért (egy ekkora tömeg esetében) - elég komoly állami bevétel (is).
A halálomány fenttartása, de a belföldi turizmus is sokat köszönhet nekik... a kiszolgáló mellék-iparágakról már nem is beszélve.
A fenébe. A hajósboltban egy ilyen simán egy 50-es.
Hiába mondom ezeknek az okosoknak a parton, hogy a munka-akksi az nem hajósbolt-specifikus termék - ők még mindig azt hiszik, hogy hajóra - hajósboltban kell akkut venni.
Közben mindenki tudja, hogy Ali Baba (további 40 "hallgatóval") már tavaly ősszel bejelentkezett a magyar hajósboltokba - továbbképzésre - mert ilyet még ők se tudtak rabolni, mint a mi hajós-ellátó barátaink tudnak - folyamatosan. :-)))
Én régebben Energy Bull meghajtó aksikat használtam, de szinte ugyan olyan áron vettem most Trojan Deep Cycle aksikat Pl. netto 30e Ft-ba kerültek a 12V/85 Ah-s aksik, a 6V/210 Ah-s pedig még olcsóbb volt.
Kérdésem oka: "Igen benne van az árban a BMS,és egy 58V 1.8A -es töltő."
Tehát 1,8A-es töltőt adnak a 20Ah cellához, de a honlapon 0,5C töltőáramot tüntetnek fel?
Ha megötszöröznénk a pakkot (80 cella) 320-224V 20(ill. 14)Ah-s pakkot kapnánk 64kg tömeg mellett, remélhetőleg alacsony töltési veszteséggel. 35A-es kisütőárammal(1,75C) 5x 48=240V-ra esne az akkufeszültség. Ez 8400W, 80%-os motorhatásfokkal 6720W.
Töltés 320V 14Ah= 4,48kWh. Ebből 35A mellett lesz 240V 14Ah, 75%-os hatásfokkal (3,36kWh). Ebből a motor 2,688kWh-t ad le hasznosan.
60%-os összhatásfok konnektortól motorig, ha töltési veszteséget nem számolunk. Mennyire felel ez meg a valóságnak?
Röviden és tömören: autóaksit használni meghajtásra csak olyan esetben ajánlott, ahol ez a kényszer megoldás. 1C körüli kisűtésnél - márpedig nálad is ilyesmiről van szó - ne számíts többre, mint 30-50 ciklus. 10 km-ert el fogsz tudni menni egy töltéssel - még talán 20-at is óvatosan - , de ha napi kétszer töltöd, akkor kiszámolhatod, hogy ez kerek egy max két hónapra lesz elég neked......
Legalábbis a gyakorlati tapasztalatok ilyenek, néha felmehet esetleg 100 ciklusig is a ciklusszám. Azért nem véletlenül vannak indító akkumulátorok, meg ciklikusak, stb. Első körben érdemes elolvasni a
Én drukkolok neked, hogy sikerüljön - de én részemről (most szezon-kezdetkor) senkinek nem merek autó-akkut ajánlani hajóra, mert nagyon beéghetek vele.
Pont a tegnap jöttek hozzám a parton, hogy láttak akkut 3 Ft 60 fillérért a Tescoban - jó lesz-e hajóra ? - mert a hajósboltban 50 rugóért ajánltak nekik egy "ugyanolyat".
Elmondtam nekik, hogy a hajósbolti annyiban "ugyanolyan", hogy mindkettő 12 V-os és fekete színű is - de egyébként nagyon nem "ugyanolyan" a kettő.
Hümmögtek nagyokat - mert az 50 rugó, az 50 rugó - de azért elgondolkodtak a dolgon.
(Hajóra azért nagyobb ám a felelősség - mert ezek a fiúk néha kilométerekre kimennek a horgász-szarjaikkal a vízre... és ha nem tudnak visszajönni, annak akár szomorú vége is lehet. Pláne, ha közben jön a vihar is.
Egy bringa ha ledöglik - legfeljebb hazatolja a kuncsaft.... de ha egy hajóban sül be a dolog 1-2 km-re a parttól - hát az már nem olyan vicces)
Hááát, nem tudom. Biciklivel, kerekes villanyjárművel nincs tapasztalatom... de hajóban lesújtóan rosszak a tapasztalataim.
Példaként említem azt a tavasszal, boltban, vadi-új 44 Ah-ás akksit - amelyik őszire, a szezon végére már szart sem ért hajón - 300 W-os motorral használva.
(külön gazemberség a dologban, hogy a ráragasztott gagyi-címkén, volt autó-hajó-lakókocsi logó - csak űrsikló nem volt rajta - ezért is választották ezt, hisz ha már rá van rajzolva, akkor biztos jó lesz hajóra is)
Az elején közel másfél órát toltak vele... de szezon végére jó, ha 15-20 percet bírt. Autóba még jó volt, de munkára már kuka.
Ráadásul nem is naponta használták a hajót - mert volt rosszidő, vagy nem értek rá, stb. - szóval nem úgy használták, mint egy melóba-járó járművet.
A töltés,állandó áram,állandó feszültség elven működik.0,5 C max.töltő áramon.Ez azt jelenti,hogy 20Ah -ás akkut max 10A -el kell tölteni addig,még el nem éri a maximum feszültséget.Innentől fogva,hogy ne emelkedjen a feszültség,csökkenti a töltő a töltőáramot.Mikor már a legkisebb töltő áramon is az akku feszültsége elérte a max,feszültséget,leáll a töltés,és átáll csepptöltésre(fenntartó töltésre).Minden Lithium akkut (LiPO,LiFe,LiFePo,LiFeYPo,Li Ion.)így kell tölteni,csak a Max C érték más lehet.Pl:a modellezésben használt LiPo nanotech akkukat már 70C-vel is lehet terhelni,vagy szintén inkább a modellezésben használt A123 akkukat 15 perc alatt is fel lehet tölteni mindenféle károsodás nélkül.
Szerintem, az autó indító-akkumulátor hajtásra tökéletesen alkalmatlan. Több okból is.
Az a szöveg senkit ne tévesszen meg, hogy például: "Az apósom Ladájában már 7 éves az akku - de még mindig pöccre indul"
Na jahhh. De ha az após véletlenül bekapcsolva felejtené a fényszórót - 3 perc mulva már nem lenne ott pöcc-röff... sőt, már semmi sem lenne.
Mert kapacitás az már almás benne - egy indításhoz viszont 2-3 Ah is elég.
Ráadásul a kommersz indító-akkuk irtó szarok lettek már az utóbbi időben - ennek környezetvédelmi-adózási meg egyéb okai vannak... olyannyira, hogy a szalonban vett, új autók aksiját azonnal ki kell cserélni - ugyanis azok csak demo-akkuk, tartós használatra nem valók.
A szilikonos-hisztériát - részemről - ameddig nem bizonyítják konkrétan az előnyeit, addig nem pártolom.
Eddig csak legendák zengtek erről (no meg a magas árak)... majd ha konkrétan leírják, hogy mifán terem, majd újragondolom a dolgot.
De hajtásra továbbra is csak munka-akkumulátort tudok elképzelni (és itt mindegy, hogy löttyöst, vagy zselést) - mert mélykisütést és hosszútávú kapacitás-megőrzést csak ezektől lehet elvárni.
Baroni 1.5Kw-os motorba lenne?Az inditó akksik energia leadása eltér az elektromos meghajtásra tervezett "munka akkuk" karakterisztikájától.Ahogy wolfka is irta a nagyobb kapacitású akkuknak van-e elég hely,mivel ezeket a savasakat csak állitva lehet használni.A plusz súly sebesség csökkenést fog okozni,és a futóművet is jobban igénybe veszi/saját tapasztalat/,és a géped súlypontja is megváltozik .Vagy egy izmos 48V-os töltőt,vagy 4db hagyományos 12V-os töltővel tudod csak 100%-osan feltölteni.Vagy 1db 12V-ossal ami idöigényes.
Ha csak 40el mész akkor jóval kevesebbet fogyaszt.
Nézd meg mekkora hely van az akksiknak nehogy ne férjen be az új pakk!:)
Ja és a villanyhajtás nem a száguldozásról szól hanem a meghajtás filozófáról és a szinte ingyenfuvarról!:) Mellesleg 40nél nem csak a fogysztásod csökken hanem nő az akksi élettartama , mert nem kell olyan gyakran tölteni....
1 szezont biztos kibírnak. végül is azok egész jók mert nagy indítóáramot tudnak.
A sima e-bringa akksik is savasok, nagymértékben nem külöböznek az autóakksiktól.
Ha hidegben nem merül le nagyon akkor hosszú élettartamúak lehetnek. A hondánkban 11 éves a gyári, de az én autómba is 8éves koráig vígan muzsikált a sima perion addig amíg 1x rajtahagytam a világítást. Az akksik élettartamát az tudja nagymértékben csökkenteni ha 1 bizonyos feszültség alá esik a töltöttsége. Hogy mennyi már nem tudom, régen tanultam, de akkor maradandó károsodást szenvednek el..... Ilyen nagy Ah-hoz viszont nem árt 1 izmosabb töltő, egyrészt mert nagyon lassan töltődik fel, másrészt az akksinak is jót tesz ha az elején nagyobb amperral töltődik, minimum a kapacitás 10%-a, de autókban 40-80 ampert is kapnak.....
Miért kell neked olyan nagy kapacitás?
Mielőtt döntesz hallgasd meg mások tanácsát is mert nem vagyok 1 villanymérnök!:)
Pont a késes biztosítékról álltam át,mert állandóan összeégett a késes érintkezése.Ez a biztosíték,ami most van szinte tökéletes.Aranyozott bevonatú a foglalat,és ahol bele kell tolni a biztosítékot a foglalatba,van egy egy körrúgó,ami a tökéletes,és nagyon nagy felületű érintkezésért felel.Ezek a foglalatok,még 35A -nál sem melegszenek,még egy kicsit sem,csak most ez a biztosíték betét szopatott le,mert selejt volt.Szóval nincs gond vele,én mindenkinek csak ajánlani tudom ezt a tipust.Ha akarjátok lefényképezhetem,és fel tehetem,hogy ,hogy néz ki.
Cseréld le hagyományos g.k.-ban használatos késes biztire.A hengeres rész soha nem érintkezett maximálisan nekem sem.40A-est használok,de létezik 60A-ig ebböl a tipusból.Tartalék biztit tartok a robimba:-)
Igen benne van az árban a BMS,és egy 58V 1.8A -es töltő.
Teszt:
Ma reggel megállt alattam a bicaj,félúton.Se kép,se hang,gyorsítás közben hallgatott el.A nyakamat mertem volna rátenni,hogy a BMS mondta fel a szolgálatot,mert gyorsan megnéztem az 50A -es olvadó biztosítékot,és semmi baja nem volt.Na mondom erről ennyit.Haza rollereztem vele,és itthon derült ki,hogy mégis csak a biztosíték ment tönkre.Gyári selejt volt,mert nem a olvadószál volt elolvadva,hanem ahogy az olvadószál rögzítve van a véghüvelyhez,(hengeres üvegbíztosítékról van szó,autó Hi-Fi berendezések biztosítására szokták használni.)ott szakadt meg.Csere.és megjavult a cucc.Az akkukk 30Km távra elegendőek 14Ah merítek ki belőle (DOD.70%-ig az akkuk védelme érdekében) ez idő alatt,35Ah -ás csúcsterhelés mellett(nem folyamatos)55Km/h -ra növekedett a végsebességem 52Km/h -ról.Eddig jó,bár 35A -es terhelésnél 46-48V-ig beesik a feszültsége az akkupaknak,amire azt mondták,hogy természetes.Majd meglátjuk.
Itthonról vettem a Tech-Mobil-tól,mert külföldön sem olcsóbb,de ha mégis,akkor nem sokkal.Így meg a garancia miatt is legjobb itthonról venni.Ezeken a dolgokon nem szoktam filléreskedni,és ezzel is hozzájárulok az itthoni kereskedők megélhetéséhez is. Persze,ha nagy az árkülönbség,akkor mérlegelem a külföldi beszerzést is.
Bruttó 150 000 Ft -ba került mindenestől.Az eladó hozzáállása kifogástalan,segítőkész.Remélem az akkukkal is ez lesz a helyzet.Folyamamtosan tesztelem.
Nekem más hasonló akksit sikerült javittatni/regeneráltatni Nyírbátorban. Számitógép szervizeléssel foglalkozik a bolt, laptop akksiját javittattam náluk, de száraz ólmos akksi feljavitásában is tudtak segiteni. www.pckernel.hu Esetleg postai uton is megoldható a dolog velük.
Ha nem vagyok indriszkét honnan és mennyiért sikeredett? Én is hasonlóban gondolkodom csak még tapogatózom egy kicsit nehogy vékony jégre fussak. BMS is friss beszerzés? Ha nem publikus jöhet privát is.
Papíron 300W a motor, de a beépített wattmérő szerint több. A vezérlő is 25A korlátú, én 26,2-t mértem max. Mióta ezt tudom gyorsításkor nemengeedm 20A fölé az áramfelvételt akkukímélés miatt. Síkon már utazósebességnél (38-40km/h) 700W körüli a teljesítmény. Valamivel több mint amit a gyártó ajánl, de majd odafigyelek. Ha addig kibírja mig nem nyerek a lottón az már jó utána lesz litium.:)
A töltőt megveszem, mert nemakarok sokáig bringával járni dolgozni (elkényelmesedtem):).
Nem azt mondtam hogy száguldozni kellene, csak ha a többiek sima bicajjal mennek akkor lemaradhatnak......:))) meg egyebek, nem szaporítom a szót!
Én azért váltottam villanyosra mert a szüleim dombon laknak, oda hosszú út vezet és a végén kell felfelé tekerni közel 1kilómétert. 250w/17A amivel gazdálkodok, ez nem túl izmos gépezet még az én pehelysúlyommal sem röpköd, többek között ezért is tekerek folyamatosan hogy és is segítsek neki. Az elején alig kaptam levegőt, kalapált a szivem és a lábaim remegtek egy rövid út után is, mostanra azért sokat javult a helyzet, a rásegítés segített át a kezdeti hiányosságokon. Közben rájöttem hogy városba teljesen felesleges az autó, mert így villanyossal alig több idő eljutni bárhová mint autóval, a tömegközlekedés sebessége pedig itt Miskolcon 1 vicc. Az elején persze kell bátorság a kamionok és buszok közzé, vettem is szuper sisakot, keszttyűt, szemüveget és dzsekit!
Összegezve pénzt takarítok meg miközben közben sportolok is ami persze jót tesz az egészségemnek!
Volna egy 48V 1200W BLDC HUB motorom eladósorban. Kiegészítők nincsenek hozzá (mert azokat használom) ami kell hozzá még: fékfedél, fékpofa (fékpofa mintát adom és listát is hogy milyen jó bele 2000Ft egy pár kb.) tengelyanyák, és elfordulás gátló.
Érdeklődni akár itt, akár mailben, akár telefonon: +36_20/5 4 0_3 8 8 9
Nem szeretnék postázni, személyesen Budapest, vagy Paks, vagy Tiszaug
Nem baj az, ha nem mindenki a sebesség megszállottja!
Elektromos rásegítéssel 40km-s hatótáv általában könnyen elérhető!
250W-s rásegítéssel, 20km/h-s tempót tartani egy könnyű sétának megfelelő igénybevételt jelent az ember számára! Amit ajánlottam nekik: a női gép 250W-s és 6 sebességes váltóval szerelt; az Arizona Tubby 300W-s és egy sebességes, de három különböző nagyságú nyomaték kapcsolható rajta!
Ugye Neked 500W-s agymotorod van? 22A-s az áramkorlátja? Az már több, mint 1kW! Ekkora energiához már komoly akkupakk is kell! Jó, hogy felvisz Lillafüredre, de le is merül az akku, mire hazaérsz! Tegyél rá pedál-érzékelőt, használd gázkar nélkül, s rájössz, hogy mennyivel jobb lesz úgy a gép!
Én is pont ilyen meggondolások alapján választottam a szilikonos akkut, csak én a 48V/1000W-s motoromhoz és időjárástól független üzemre!
Neked milyen teljesítményű motorhoz kell ilyen akku? Mint már jeleztem: a gyár 4db SP20-12-st javasol beépíteni a 48V/500W-s motorhoz (kisebb motorral nagyobb élettartam, nagyobb motorral lényegesen kisebb élettartam várható)!
Máris vedd meg a processzor-vezérelt töltőt egy teljes feltöltés után lényeges javulást fogsz tapasztalni! Ez a töltő első lépésben: 4-6 óra alatt feltölti az akkumulátort (csak zárójelben jegyezném meg, hogy az első két óra alatt kb. 80%-s töltöttségi szintre hozza!), a következő 6-8 óra alatt töltés-kiegyenlítést végez (rejtély számomra, hogyan csinálja, de mértem és tényleg kiegyenlíti az akkuk feszültségét!); majd csepp-töltésre kapcsol. Érdemes néha 16-18 órán át töltőn hagyni az akkukat a tökéletes feltöltés érdekében!
Megtudnád nézni a "magic controllered" széria számát? Megérkeztek a megrendelt vezérlőim, de a forgalmazó nem tudja, ezek is le vannak-e korlátozva 15 A-re...
Ha nem az a cél hogy rendszeres nagyobb távot tegyetek meg gyorsan, meg csak a gyerekekkel bicajoznátok akkor nem értem hogy mért kell nektek villanybringa?!:)
Másrész ha ti villanyrásegítéssel mentek akkor a gyerek bizony le fognak maradni, tehát megint értelmetlen max akkor nem ha a gyermekeid gyakorlott szívós bringások......
A sétatmpóhoz való bringázáshoz felesleges a rásegítés. A plusz dolgok miatt a bringa súlya és menetellenállása is megnő és rásegítés nélkül igen nehézkes a tekerése. A 250wattos motor csak kismértékű rásegítést ad, szóval jól meg kell gondolni mi a cél!
Akkuk terén az SP 20-12-el szimpatizálok mivel azok beférnek a mostaniak helyére mindenféle módosítás nélkül. Most 22 Ah akkuk vannak bent, de már 20km utánerősebb gázadáskor néha néha letilt az akkuvédelem. Napi használatban vannak (kivéve tél) és 13-14Ah-t szoktam kivenni belőle.
Töltők közül a 48V/5A processzor vezéreltet venném meg.
Olvasgatva a fórumot szilikon akku terén eléggé megoszlanak a vélemények. Valakinek bejön, valakinek nemigazán, én úgyvagyok vele, hogy a 22Ah "zselést" (félve írom):) se lehet annyival olcsóbban megkapni, mint a 24Ah kapacitású szilikonost. Próba lesz megírom majd a jót is + rosszat is.
Általában készen megvenni olcsóbb, az átépítést leginkább azok díjazzák, akik egy megszokott járművüket akarják elektromos-rásegítéssel kiegészíteni, s esetleg saját maguknak építik át!
Ha építtetni akarsz; fordulj a Gas-Boards-hoz, de még most is inkább a "Snow 1"- féle lítiumos gépet javasolnám Neked, párodnak pedig pl. az Arizona Tubby-t!
Nézd meg az >elektromos kerékpár sokoldal< honlapját!
Először is köszönöm, hogy ennyit segítesz! Ketten használnánk, én 75 kg vagyok, a párom 110. Abszolút sík terepen, elsősorban nyáron a Balaton körül használnánk a gyerekekkel, amelyikünk éppen ott van velük. Budapesten leginkább a Duna-parton bicikliznénk, egyébként tudjuk tölteni, olyan helyen tároljuk, és mindig biztonságos helyen, házon belül.
A szilikonos akkukhoz gyártott töltőket nyugodtan használhatod felitatott-savas ólomakkumulátorok töltésére is, amennyiben nem nagyobb (vagy lényegesen kisebb) kapacitásu akkukhoz gyártották!
Egy kicsit bővebben; ha lehet: melyik típusú szilikonos akkut nézted ki magadnak és melyik töltőre gondoltál, valamint mekkora a meglévő pakkod kapacitása?
Cegléden Trepák Zoli tudná regenerálni, akiről én tudok, de csak utána kell járnod; Pesten is találsz olyan műhelyet, ahol felelősséggel és elfogadható áron vállalják!
Azért az igényeidet elárulhatnád. pl hány kg vagy, hol mennyit akarod használni, jelenleg bringázol e, tekeréssel vagy a nélkül használnád e, ahol tárolnád ott tudnád e tölteni?
Az átépítős verziót jó teleszkópos bicajba javasolnám ill akkor ha inkább tekerve haladnál vele.
Egy olyan gondom lenne, hogy ma valami miatt kaktusz lett a töltőmnek. Az akkumlátorokat még érzékeli, de ha bedugom a konnektorba akkor nem tölt.:( Amúgyis terveztem, hogy majd átállok szilikon akkukra, és ahhoz úgyis másik töltőre lenne szükségem, gondolom.
Kérdésem, ha most megveszem a szilikon akkuhoz ajánlott töltőt azzal még tölthetem a még most bringában levő akkukat?
Vagy vigyem el egy elektronikáshoz hátha olcsóbban megjavítja, mint egy új töltő?
Van ez a bicaj. Reégóta szemezek vele, a leírás alapján nagyon jó árban van 36 V 10Ah Li akksival, hagyományos MTB kivitelben. Csak azt nem tudom eldönteni hogy csak pedálrásegítéses vagy önállóan csak elektromos meghajtású lehet-e.
Látott már valaki ilyet közelről, milyen minőségű lehet? Sajnos az áruházban sem lehet megnézni, csak előre rendeléssel működik. Itt olvastam a Yakimoto Citi elektromos kerékpárról hogy valaki alatt széttört....na most ez egy másik kategória, de ugyanaz a gyártója...
Valahogyan a vezérlőt megkerülve, üzemben záróirányú, fékezéskor nyitóirányú dioda, vagy valami mással lehetne tölteni az akkut.Ez három d a motor felé, s három a motortól az akku felé, egyszerűsítve .A cifraság a töltő-áram kordában tartása.A veszteség 0,7V fázisonként 10A nél 3 x 7W .Nyereség csak dimbes- dombos terepen keletkezhet.Sík úton nem-sok értelme van, időarányosan csak m.percekben mérhető a töltés amíg fogyasztás percekben.Gyöngyös- Mátrafürednél már jó volna .
Akkor ez egy nagyon komoly vezérlő, ha ennyi mindent tud!
Helyedben felvenném a kapcsolatot Márióval és Andrissal, mivel nekem úgy tünik, hogy a programot módosítottad, csak a végrehajtáshoz az alapot nem biztosítottad (az áramkorlátért felelős ellenállás nagyságára tippelek)!
Üzemeltethető vele kefés,és kefe nélküli motorok 24-48V-os rendszerekig.120-60 fokos motorokat,és ezeknek az összes variációját.Van benne diagnosztika is ami megmondja mi nem stimmel a kerékpáron(hall elem,gázkar,akkufesz,stb.)
Én még tavaly nyáron vettem,mikor elkezdtem foglalkozni a tuningal.Lehet,hogy most már az új generáció van,de annyira nincs benne hely,hogy fogalmam sincs,milyen fetekkel oldhatják meg a problémát.Hiába állítottam 30A re a folyamatos,és 50A re a csúcs áramot,15A -nál leszabályzott.
Nem lakatfogóval mértem,hanem egy digitális ampermérővel ami 130A-ig mér 60V feszültségig.
Akkor ez a vezérlő fékezés közben nem visszatölt, hanem lassításra használja a motor által termelt áramot! Tételezzük fel, hogy alkalmas visszatöltésre is; programozd be 40A-re és ne kösd be a fék vezetékét! A rendszerbe kötött műszer egyértelműen fogja mutatni a működést!
Tehát mindegy, hogy 60, vagy 120 fokos az adott motor?
Még ebben az esetben is inkább a "Snow 1" teszterét részesítem előnyben, mert azzal nem csak a motorokat, de a vezérlőket, gázkarokat és a kerék HALL-elemeit is tudom ellenőrizni!
Rossz nyomon jársz! Az eredeti akkuit regeneráltasd a gépnek!
Az eredeti akkukapacitásod: kb. 2kW/h, s ezt felezni akarnád?
Feltételezem, hogy az SP20-12-s akkuval gondoltad kiváltani az eredeti akkuit!
A 4 db SP20-12-st a gyár a 48V/500W-s elektromos masinákba ajánlja beépíteni, ebből következik, hogy 12 db-t kellenne megvenned ahhoz, hogy igazán hosszú életű legyen az új akkupakk!
12 db SP20-12-s áráért megveheted a 48V/20Ah-s lítiumos pakkot, s tudsz 20 km-t rakétázni vele, de nem hiszem, hogy ez lenne számodra az igazi megoldás!
Te kb. mikor vetted a "magic controllert"? Nekem április végére ígérték a szállítást, lehet az már egy újabb széria lenne? Szoftveresen be lehet állítani 30A-t is, de ha rámérsz lakatfogóval, akkor mégsem tud 15A-nél többet? Ezt a szabályzót nem lehet esetleg kicsit tuningolni?
Igen,válaszolt a kérdésemre,hogy miért csak 15 A -t tud a vezérlő?
A válasza az volt,hogy eredetileg 30Amperes volt,de szétégtek a fetek fékezéskor,és vissza lettek korlátozva,hogy ne forduljon többet elő,de fejlesztik a következő generációt.
Én 800W-os motorhoz raktam be,de nagyon kevés volt,alig akart haladni a jármű.1500W-os motort meg sem fog szinte hajtani,mert 15A-nál korlátoz.Viszont tudja az elektronikus fékezést,és szoftverileg nagyon toppon van,csakhát a teljesítmény nem az igazi.
Én azért nem adtam vissza a szlovák kollégának,mert ezzel az 1 szabályzóval minden tipust le tudok ellenőrizni,a javítások során. vele.
Azt olvasom, hogy a (főleg amerikai) sporttársak is igencsak fel vannak háborodva - hogy nem találnak konkrét és korrekt specifikációkat ezekre a cuccokra.
Állítólag (ismétlem: állítólag) ez a fickó válaszol a kérdésekre: tom@goldenmotor.com
De vigyázat, mert az emberünk kínai, vacakul beszél angolul, ezért azt tanácsolják, hogy csak nagyon rövid és nagyon érthető kérdéseket tegyenek fel neki, hogy megértse. Természetesen angolul.
Nem garantálok érte - én is szak-fórumokon olvastam.
Én is rendeltem 2 db BAC-281P "magic" controllert, mivel azt írták folyamatosan 30A-t tud, csúcsban meg 50-et. Akkor ezek szerint átverés az egész? 1500W-os agymotorokhoz akartam felhasználni, a Kellynél sokkal drágábbak a szabályzók, gondoltam 65$ egy próbát megér...
Ezt én is így gondolom,volt már vitám ez miatt a vaterán.Átb........szás az egész.Mikor rákérdeztem az eladóra,hogy mi az értelme ennek,normális válasz soha nem jött.
Én sem hagyom akárhol, utcán max 5percre. Mélygarázsban lelakatolva azért többnyire biztonságban van szerintem. Miskolcon van 1 mélygarázs ahol még külön zárható bicikli tároló van.
Az önkormányzatok meg elgondolkozhatnának olyan parkolók létrehozásán országszerte ,ahol napenergiával termelt árammal fel lehetne töteni parkolás közben ezeket a járgányokat. Valahol olvastam, hogy Japánban van ilyen.
Szerintem kezeltetni kellene magad, vagy elgurult a gyógyszered. Senki nem csúsztat. Nem kötelező licitálnod, ha nem akarsz. Olvasd el a felhasználási feltételeket és a szabályzatot abba minden benne van. Ha nem tetszik ott a tesco ahol mindent annyiért kell eladni mint ami az árcédulán van ( kikiáltási áron) . Én csak próbáltam a szinteden megmagyarázni a dolgot.
Szerintem nagyon más a világnézetünk. Mi a baj azzal hogy valamire azt mondod adsz érte egy 20-ast a másik meg azt "válaszolja" hogy nem adom annyiért. De akár úgy is mondhatnánk, hogy itt ez a cucc kinek mit ér meg, de van egy összeg ami alatt nem adom.
De szerintem hagyjuk mert én itt túl fiatal vagyok az off-oláshoz :)
"Ha tudom, hogy 100 rugó alatt semmiképp nem válnék meg a cucctól - akkor miért nem lehet kiírni azt, hogy "Kikiabálási ár = 100 rugó" ?"
csak azért mert nem dob rá senki így 100 alatt, de ha a kikiáltási 10 a minimál 100 és nem publikus akkor 100 ig tesztelhetsz úgy hogy nem kell eladnod :)
Még nem jöttél rá arra hogy nem csak az árul aki eladni is akar, hanem az is aki keresi a madarat Már pedig amíg van lószar addig lesz veréb is :)
"Pl arra hogy teszteld mit ér a motyó amit árulsz, de gombokért nem akarsz odaadni."
Nem kerek.
Ha tudom, hogy 100 rugó alatt semmiképp nem válnék meg a cucctól - akkor miért nem lehet kiírni azt, hogy "Kikiabálási ár = 100 rugó" ?
És akkor hamar kiderül, hogy:
1) Csak én vagyok-e elszállva az erotikus vágyálmaimmal (ha pl. a kutya se licitál rá ennyiért)... avagy
2) A cucc valóban többet ér - és akkor óra :59 percnél még rárak valaki 2 rugót a 185 ezerre?
De annak mi a túró értelme van, hogy komoly, felnőtt emberek 1 ezer Ft-okat rakjanak rá mondjuk az 5.000 Ft-os állásra.... miközben a cucc csak és kizárólag 120 rugó felett vihető?
Az is hülyeduma, hogy "Így a kispénzű vásárlókat vonzák... mert nem ijesztik el a magas kikiáltási árral".
Ki a fenének van szüksége olyan licitálóra, amelyik max. 30 ezret tudna adni egy 100 rugós cuccért?
"Túl olcsónak tűnik,és semmi konkrétat nem ír a hirdető.Gyakorlatilag csak ígérget,és az pedig nem kerül sokba."
Hát igen.... Érdemes elolvasni a hozzászólásokat:
"Sajna a nagy sietségben lemaradt a minimálár,mikor jeleztem,kitiltottak,reméltem,hogy senki nem gondolja hogy ennyire bóvli a termék,a jellemzői alapján ennél sokkal többet ér!"
Bár nem vagyok szakértő,de azért véleményem nekem is van.
Ez egy Goldenmotor átalakítószett valószínű,voltam szlovákiában régebben,mikor még csak ott forgalmazták,és vettem egy számítógéppel kalibrálható motorvezérlőt,ami a gyári honlapon 30A-nak írták.Itthon persze kiderült,hogy csak 15A.
Az akkutartó,és a motor alakja színe szerint,szerintem goldenmotor átalakítószett lehet.Viszont ilyen olcsón,még a gyári honlapon sem adják oda nekünk.Túl olcsónak tűnik,és semmi konkrétat nem ír a hirdető.Gyakorlatilag csak ígérget,és az pedig nem kerül sokba.
"Sajnos elkövettem azt a hibát, hogy kipróbálta a barátnő és annyira megtetszett, hogy mostmár ő is ilyet szeretne, nem tudom holtudok majd ilyet szerezni."
Hát igen, ez veszélyes dolog. Én is kipróbálásra odaadtam egy családtagnak a simsont, azóta se kapom vissza :-)))))
A 13516 hozzászólásomban kértem segítséget egy Németországból behozott elektromos kerékpár javítása kapcsán. Az esetet mint tanúlságot írom le így esetleg mások is tanúlhatnak belőle. Mikor már minden ötletem elfogyott elvittem egy szervízbe ahol megcsodálták majd szétszedték és a szerelési költséget felszámolva szétszedett állapotban visszaadták. Mondván, hogy javíthatatlan, át kell alakítani ami kb 60ezer forintba kerül de a hibát nem közölték velem. Otthon összeraktam a motort /köszönöm dube-nak a segítséget/ és azt tapasztaltam, hogy nem indul a motor direkt rákötésre sem. A kefetartó felől meglazítottam a csavarokat és ha a fedelet kb 2mm-re megemeltem a motor ragyogóan fut. Ekkor már agyilag teljesen kivoltam és elvittem egy másik szervízbe /Hódmezővásárhely villanybringa/ ezt azért írom le mert ez a szervíz méltó rá, hogy beszéljünk róla. Ítt a szerelő egyből látta azt amit én nem vettem észre, nevezetesen, hogy az egyik kefetartónál a melegedéstől a műanyag megolvadt és a rögzítő csőszegecsek kiszakadtak. Ez a kefetartó kb 2mm-re felfelé állt és ebből adódott, hogy csak akkor ment ha a kefetartót megemeltem ennyivel. A csegecseket kifúrtam és csavarral rögzítettem a kefetartót majd összezsereltem és láss csodát a gép azonnal ment. Kipróbáltam, tényleg állandóan kell tekerni, közben kiderült, hogy aki a gépet hozta az még nem is ment vele ezért tájékoztatott félre ugyanis a feleségéjé. Sajnos elkövettem azt a hibát, hogy kipróbálta a barátnő és annyira megtetszett, hogy mostmár ő is ilyet szeretne, nem tudom holtudok majd ilyet szerezni.
A lényeg, hogy megvédtük a Magyarok becsületét mert a Németeken kifogott.
Köszönöm azoknak akik megpróbáltak segíteni és elnézést a hosszúra sikeredett szövegért.
A max 70 kg és az 50-es tempo ellentmondádos kicsit. Nem lehetetlen feladat persze, de akkor félek, a 150-ezres határnak kell feljebb kúsznia a Li alapú akkumulátorok miatt.
Nagyon köszönöm mindenkinek a választ,aki válaszolt egy kezdő "motoros" kérdéseire :)
Én pesti vagyok.Ki vállalná nekem,hogy épít vagy átalakakít nekem egy elektromos robogót,
hogy az tudjon 50-el menni és ne legyen több a súlya,mint 70 kg és ne legyen hosszabb,mint
egy nagytestű malaguti,ami befér a lakótelepi raktárba ? :) Mindent meghallgatok, éljen a versenyszellem :) Nagyon jó csapat jött itt össze,örömmel olvasom a sok,egymásnak segítő emberek hozzászólásait.Olyan 150.000 Ft-om lenne erre a projectre.Akinek van tunningolt
e-robija eladó,az se kíméljen,írjon ! A külcsíny nem annyira érdekelne,de a belbecs ,a jó működés annál inkább.Autófényező műhelyben dogozom mint klímás ,így egy szép festést a végére tartogatnék,mondjuk bordó metál ,vagy feltűnő narancs lenne a gép,beleírva annak a nickje
Bárkinek segítségre van szüksége egyedi elektromos kerékpár építéssel kapcsolatban, akkor az keressen nyugodtan! Tudok alkatrészt is jó áron, meg vannak már saját fejlesztéseim is.
Ha a kollégáid között nem akad segítség, akkor ugorj el egy TV-szerelőhöz; neki rutinmunka megállapítani, hogy melyik kondenzátor, tranzisztor, vagy FET élte túl ezt a sokkot!
A hajós-elektronikák azok bizony kökemény gyantába vannak beöntve - nahát, azt még élő ember nem szdte szét úgy, hogy még használható legyen bármire is.
Ez főleg a motor-kontrollereknél gyászos... mert a legkisebb is 100+ dollár az ebayen + az itthoni macera.
Hál istennek nem műgyantával volt kiöntve, hanem szilikonnal.
Szétfűrészeltük az alu burkolatot és sikerült kivenni és most már naggyából hozzáférhetők az alkatrészek csak az elektrónikába nem vagyunk profik. Ebben kérnék segítséget ha tudtok.
Három db FET van benne a két egymás mellett lévőn az van hogy: P60NF 06L a harmadikon az, hogy STPS20S100CT
A pici tranzisztoron: A1015 Y
Az IC-n: 46E46NK LM339N volt rajta még egy matrica és azon hogy: B5
A panel feliratozása: TC235033 és a felső sarokban: 13902149565 alatta: BIPB208 még allat kicsivel hogy: 327040
Nos vajon mi szállhatott el hogy megkapta a 36 Voltot fordítva? Meg tudná ezt javítani nekünk valaki?
Ezzel nem érdemes foglalkozni, inkább keress helyette egy szerelhetőt, amely nincs műgyantával kiöntve! A 36V-s rollerek vezérlője is alkalmas Neked ehhez a motorhoz, de hozzáértők még a 24V-osét is hozzá tudják hangolni! Mohos Tamásnak szoktak lenni hibás, szerelhető elektronikái kérhetsz tőle is, javítani valót, vagy "FACE" is megszánhatná az ifjúságot egy általa tuningolt példánnyal!
Tudom, hogy Te is olvasod Bandi! Miért van 3db kétutas, nagy teljesítményű dióda a 800W-s roller vezérlőjében? Olyan, mint ha visszatöltene annak segítségével, de a kerék szabadonfutós!
Lazán sem terhelhető a térded (max. 8km/h-s montis közlekedés)? A pedelec-s e-kerékpár legfeljebb ennyire venne igénybe (amit használnak: kevésbé romlik)!
Helyedben megépíteném magamnak, bár kedvenced talán eredetiben is beszerezhető elektromos kivitelben!
Most divat a retro, én egy Babettát alakítanék át elektromosra. A kínai elektromos robogókhoz képest masszívabb a váza, jobb a rugózása, és fillérekért lehet kapni. Vennék egy 1500Wos robogó agymotort, leflexelném róla a 10".os felnit, és átalakítanám fűzhető küllősre. 16"-os kerékkel már 60 km/h a sebesség...
65$-ért lehet már kapni 50A-es programozható vezérlőt, ami még vissza is tud tölteni, az simán elég lenne egy 1500 W-os motorhoz. A motor kb. 50e Ft, a 800W-os sem sokkal olcsóbb.
Az aksik elférnének egy sporttáskában a csomagtartón, ha tölteni kell, elég azokat felcipelni...
Milyen kicsi a világ! Ha így folytatod; jövőre már Borsodban üdvözölhetlek!
Gratulálok a lelkes kiscsapathoz (persze csak tudni kell irányítani őket)!
Szerencsés esetben 3 db kondi és 3 db FET cseréje után az elektronika újra működhet ( ez összesen kb. 1000Ft, egy próbát megérne)!
Sokat kibírnak azok az agymotorok is, de ha direktben megkapják az akkupakk áramát, akkor hamarosan azt is lehet cserélni!
Hálózati kismegszakító? Az váltóáramra van tervezve, az egyenárammal másképpen viselkedik! Zárlat ellen véd, áramtalanítónak jó, de itt másra nem alkalmas!
Készíts olyan csatlakozót, amely kizárja a fordított polarítás megismétlődését a következő elektronika védelmére, vigyázz a zárlat elleni védelem ne maradjon el és ha csak éles sarkakat tudtok készíteni; akkor utólag valami védelem kerüljön rá a kiálló élre (sarokra)!
Olvasgatva a fórumot,kedvet kaptam egy e-bike-hoz.Meg az is dobott rajta,hogy a
benzinárak már a csillagokat verdesik :) Van "B" jogsim,tehát nem a 300 W-os bringát
szeretném megcélozni,hanem egy 800 W körülit.Esetleg 1000 W :) Nekem volt egy 70 cm3 malagutim malosi tuningos+sport kipufogós :) vitte a 90 km/h rövid távon,75 km/h volt az átlagos utazója.Én lakótelepen lakom,így a legújabb rendelkezések miatt,robbanómotoros cuccot nem tárolhatok az épület aljában létrehozott 2 vasajtó mögötti raktárban.Viszont egy elektromos bringát be tudnék ide tenni.Ugye,ha benzinest vennék,azt a ház előtt kéne tárolnom,de a "kisebbség" elvinné,mire lelakatolom :( Azt kérdezném,hogy a mai e-bringákból melyik jöhetne szóba,ami azért nem 100 kg,ugyanis elég szűk a raktárba a lejárat,ráadásul 3 lépcsősoron is
át kell citálni a gépet. ( összesen 3*6 lépcsőfok,szűk fordulóval) Azt szeretném megkérdezni tőletek,hogy akinek van e-bringája az írja már le nekem az első gumi elejétől a hátsó gumi végéig a távolságot.Nekem a malaguti nagytestű volt és éppen be tudtam szuszakolni a raktárba.Van egy 26-os MTB-om is és azzal is be tudok oda menni,rá tudok fordulni a derékszögben lévő ajtóra.
Ami tetszik az az E-robogó.( Régi malagutis de ja vu : ) A lényeg : a térdem elég vacak (41 vagyok) így pedálozni nem nagyon szeretnék,nem is nagyon tudok,mert akkor másnapra 2x akkora lesz a jobb térdem :( (A MTB is meg lett csinálva ,de ott porosodik.lehet eladom)
Tehát 800 W elektro robogó kéne nekem ami a 11 km-re lévő műhelyig csendben és gyorsan
odarepít :) A 800 W -hoz úgy olvastam,hogy kéne vagy 5 akksi ,ez azért már súly,nem tudom
a lépcsőkön bírnék-e egy 100 kg-os géppel.Ki mit ajánl nekem,merre induljak ezek fényében ?
Olyan 150 Ft lenne erre a célra.
Másik kérdésem : akinek már van 2-3 éve e-bicaja,írja már meg,hogyha napi használatban van,
amikor jó az idő egy szezonban,mennyit megy el egy akkuszett,ha nagyon odafigyel rá az ember ?
2-3 szezont kibír,vagy csak 1-et ? Magyarul,kell-e évente venni akkupakkot ?
A 11 km-ert kéne áthidalni,többre nem lenne szükségem,azt sem bánom,ha teljesen kidöglik
a gép mire odaérek,csak menjen minél jobban :) Ott úgyis töltőre rakom,ahogy beérek.
A hatótávuk ugye általában 25-30 km.Nekem csak 11-re kéne ,úgyhogy fele táv 2x akkora sebesség :) Persze,tudom ez messze nem így van ,meg van benne sebesség korlátozó is (azt nyírnám ki belőle először :) ) Tehát milyen e-robit vegyek,mit javasoltok ? Hogyan alakítsam
át ha már megvettem.Kicsit értek az elektromossághoz,autóklímás vagyok + kicsit autóvillamosságis is :) Egyenlőre ennyi,így is elég hosszú lett :)
Nekem nem hűteni kell, hanem fagyasztani, a fagyit -14-16 fok között kell tárolni. Ezt is simán meg lehet oldani egyenáramról, de ha csak hűteni kell, az még egyszerűbb. A Danfossnak vannak állandó mágneses egyenáramú hűtőkompresszorai, szerintem egy 2,5 cm3-is kompresszor bőven elég egy hűtőszekrényhez. A DB 50, DB 80 kompresszorok akkorák, mint egy háztartási hűtőszekrény kompresszora, és van hozzá gyári elektronika, ami lehet 12 és 24-os is. Az elektronikában ellenállásokkal lehet szabályozni a motor fordulatszámát, ha nem teszel be semmit, a legkisebb fordulaton fog menni, az pedig lehet kevés lesz.:) Az akkuvédelmet is ellenállásokkal lehet beállítani.
Ha komolyabb hűtőteljesítményre van szükség, akkor tudok ajánlani spéci 3x50V-os asszinkron motoros kompresszort, amihez van 12 és 24 V-os inverter. De a Danfosnak is van inverteres üzemre tervezett kompresszora, bár az már 6,5 cm3-is, inkább ipari célra való.
A vizes kondenzátorral vigyázni kell, mert ha túlkondenzál a hűtőközeg, gond lehet belőle. Egy hőfokkapcsolót célszerű beépíteni a hőcserélőbe a hűtővíz szivattyű kapcsolására.