Keresés

Részletes keresés

BZoltan Creative Commons License 2021.12.04 0 0 92479

Nagyjából szerintem erre való az olaszrizling szerintem.  Én már láttam jópár igazán kellemes olaszrizlinget, de nem annyit és nem olyant ami indokolttá tenné azt, hogy többezer hektáron prémium fajtaként, dűlős borok alapanyagaként babusgassuk. Az igazán nagyszerű olaszok inkább kivételek számítanak szerintem.

Előzmény: joskabacsi (92475)
Hepci Creative Commons License 2021.12.04 0 0 92478

Azt nem csak Bukovics Martintól olvastam, hogy ezek a klónok (és az osztrák klónok) az olaszrizling csúcsai.

Borban hol vannak a csúcsok?

Külföldi, nagyon jónak mondott olaszt még nem kóstoltam, de Bajnár olaszáról és az egy fokkal erősebb legutóbbi Planináról csak annyi jut eszembe, hogy ezekben lehet potenciál (koncentráltabban), de még nem lehet őket odatenni a nem túl drága Figulák és Sabarok mellé sem.

Előzmény: joskabacsi (92470)
bigup Creative Commons License 2021.12.04 0 0 92477

És/vagy héjon erjesztést is akartam írni még pluszban, bocs :)

Előzmény: bigup (92476)
bigup Creative Commons License 2021.12.04 0 0 92476

Valószínűleg velem van a baj, de itthon még jó hazai narancsbort nem ittam. Igazából értelmezni sem tudom a készítése iránti rajongást (a másik az a petnat). A fehéreknek - szerintem! - egyáltalán nem áll jól a több napos héjon áztatás. Valami olyan teás, kesernyés ízvilág megy át a borba - tanninok?, fenolok? -, ami egyenesen taszít. Volt egy-kettő, ami érdekes volt (Karner, vagy a SAP), de biztos, hogy nem vennék belőle még. De ha tudtok jó narancsbort - hazait/külföldit -, nyugodtan ajánljatok valamit. Egyébként a hársnak jól tud állni ez a technológia? Majd kíváncsi lennék. 

Előzmény: joskabacsi (92475)
joskabacsi Creative Commons License 2021.12.03 0 0 92475

Nálam birtokbor lesz belőle, vegyesen az apám által oltott delikáteszekkel (decsi szagos, bánáti rizling, veltelini meg a jó ég tudja mi még) kiegészülve a termőre forduló andor oltásaimmal. Fajtaborként fehérben csak a hársat tartom meg.

Az idén két hársam lesz, egy héjon erjesztett narancs és egy reduktív. Meglátjuk a végén ...

 

 

Előzmény: BZoltan (92473)
joskabacsi Creative Commons License 2021.12.03 0 0 92474

A vírus-szkepticizmus inkább oltás-szkepticizmus nála - és nem tudjuk kinek van igaza.

Körülöttem hullottak oltatlanok, oltottak, vészelték át majdnem tünetmentesen oltatlanok és szoptam be pl. én két oltással.

Úgy tűnik az aktuális hatalom mindent meg is tesz azért, hogy ne tudj felelősen dönteni, ne legyenek információid.

 

 

Előzmény: BZoltan (92472)
BZoltan Creative Commons License 2021.12.03 0 0 92473

Mi két szüretet toltunk olaszból. Az egyiket héjon erjesztendőnek, amolyan narancsbornak a másikat pedig fullosan érettnek. Azt konkrétan idén határoztam el, hogy mostantól a narancs vonalat fogom olaszból tolni. Sok stílust kipróbáltunk az olasszal, de messze ez jön be nekem a legjobban. A nagyon későn szüretelt sem lett brutál cukros, amolyan átlagos félszáraz olasz lesz szerintem. Mert alapvetően amúgy úgy vagyok az olasszal is mint a furminttal, hogy ez a citrusos, ropogós vonal konkrétan értelmetlen. Az olasz akkor jó ha van benne kraft. Idén meg nagyon későn futott be az olasznak a kraft vonat.

Előzmény: joskabacsi (92471)
joskabacsi Creative Commons License 2021.12.03 0 0 92471

Persze, fajtajelleg, vitathatatlan.

Az idei évben vastagabb volt a héj, rövidebb idő alatt is több kesernye ázott ki annál aki hagyta.

Az enyém idén középszerű lesz, el is engedem a fajtát fajtaborként ...

 

Előzmény: BZoltan (92468)
joskabacsi Creative Commons License 2021.12.03 0 0 92470

Szerintem nem. A Krauthaker túl van hájpolva, a Mitrovac nekem kevésbé jön be, mint a sima birtok.

Voltam náluk - nagyjából egy villányi "itatós" stílus a birtok - ipari módon előállított borokkal. 

Nem tudnék különösebb hibáját említeni (nincs neki) de nem ér annyit amire árazták.

(a Figula szerintem jobb)

A Galic techno borászat, szerintem a grasevinájukat SB élesztővel erjesztik - sőt még az is lehet, hogy házasítanak bele - divatos, nyalós borok, pénzt nem adnék érte, semmivel sem jobbak, mint a Planina - őszibarackos nemtomhányas.

A Martin meg jó arc, de Bajnáron nevelkedett :D :D 

 

 

Előzmény: Hepci (92469)
Hepci Creative Commons License 2021.12.03 0 0 92469

Igen. Tetszést aratott nálunk.

Ha jössz még Pestre idén, kérek majd párat, bár télen ritkán iszunk ilyesmit.

*

Láttam Krauthaker- és Galic-grasevinákat a Pannon Borboltban. Ezek tényleg annyira jók, mint ahogy pl. B. Martin áradozott róluk?

Előzmény: joskabacsi (92467)
BZoltan Creative Commons License 2021.12.03 0 1 92468

Egészen biztos, hogy a teljes érettség és a hosszú áztatás növeli ezt a kesernyét. Meg biztos van olyan klón amiből kinevelték ezt a jelleget.

 

Hallottam már "borszakértőktet" finnyáskodni és húzni a pofájukat, hogy hát ez a kesernye ez milyen gáz. Szerintem meg aki nem szereti az olasz végében ezt a mandulás, diós kesernyét az igyon mást :) Van sok olyan fajta ami kevésbé kesernyés. Szerintem kesernye nélkül az olasz olyan mint a teve púp nélkül :)

Előzmény: joskabacsi (92464)
joskabacsi Creative Commons License 2021.12.03 0 0 92467

Na jó, korrumpálható leszek!

:)

Kóstoltad az "egyéjszakás" sillert?

 

Előzmény: Hepci (92465)
Hepci Creative Commons License 2021.12.03 0 0 92466

Az exjugoszláv klónokban enyhébb és más jellegű, inkább grépfrútos a kesernye, pl. a Planina Csencsevár 2020 c. olaszában.

Bajnár olaszának pedig nem tudom a klónjait, de abból a 2020-asban szinte nincs is kesernye, csak citrusosság.

Előzmény: joskabacsi (92464)
Hepci Creative Commons License 2021.12.03 0 0 92465

Ha legközelebb találkozunk, adok egy 2016-ost, az illeszkedni fog a képedhez.

Előzmény: joskabacsi (92461)
joskabacsi Creative Commons License 2021.12.03 0 0 92464

Klónja válogatja, ráadásul az adott évjárat és pl. az áztatás hossza (mennyi a fenol) is befolyásolja.

Az újvidéki klónok jellemzően kevésbé keserűek, de bekavarhat sok tényező - még az is, hogy adott klón milyen alanyra van oltva.

 

Előzmény: BZoltan (92453)
joskabacsi Creative Commons License 2021.12.03 0 0 92463

A veltelini akkor még csak 7-8 éves lehetett, égő is lett volna, ha megpurcan annyi idő alatt, bár az olcsó parafa már akkor sem nekünk dolgozott ... (a "nekünk" ez esetben túlzás - ahhoz a borhoz semmi közöm nem volt még)

 

Előzmény: Hatvani Szabolcs (92458)
joskabacsi Creative Commons License 2021.12.03 0 0 92462

Amit a dugódílerekről írtál az sajnos maradéktalanul igaz. A NaturoKork pl. egy vállrándítással intézte el, hogy minden negyedik twintopja tca-s volt. Nemcsak nekünk - a Planina '12-es kadarkája is ugyanígy járt, nagyjából ugyanakkor ... 

A kiárusítás pedig számomra autónepperes kármentésnek tűnik, főként a magyarázkodás része, de simán lehet, hogy nincs igazam.

 

Előzmény: BZoltan (92449)
joskabacsi Creative Commons License 2021.12.03 0 0 92461

Két évjáratot kóstoltam Józsitól, egyiket biztosan Hepci közvetítésével, vörösborként mindkettő jó volt, az én pinot képembe viszont valahogy egyik sem passzolt.

 

Előzmény: loading (92440)
BZoltan Creative Commons License 2021.12.03 0 0 92460

Amúgy nyilván fontos, hogy egy márka birtokosa fektessen pénzt, munkát és időt a márkája arculatának a fejlesztésébe. Szóval az sem igaz, hogy ki kell csiszolni a terméket tökéletesre és ha készen van akkor lehet nekiállni az arculatnak. De azért ez nem úgy megy, hogy a bor még nincsen kész, a termékleírás egy káosz, a termelők semmiben nem értenek egyet... de palack az már van.

Előzmény: altimus (92457)
joskabacsi Creative Commons License 2021.12.03 0 0 92459

Ezt jól benéztem, kösz!

 

Előzmény: syntaxerror (92439)
Hatvani Szabolcs Creative Commons License 2021.12.03 0 0 92458

Mint a cövek! És az a 2011-es veltelini (?) sem volt rossz formában.

Előzmény: joskabacsi (92434)
altimus Creative Commons License 2021.12.03 0 0 92457

Kozben rajottem, hogy a peldaim azert santitanak egy kicsit, ugyanis az egy dolog ha egy ceg elkezd ezen dolgozni. Termek, marka arculat ... (pl. az unicum). Aztan az megint mas dolog ha pl. egy "hungarikum" termekfelepitese, (branding) tortenik, amihez akar allami tamogatas ... is hozzaferheto. Ez nyilvan sokkal nehezebb, komplexebb feladat. Sok sikeres peldat nem is ismerek ezzel kapcsolatban.

Előzmény: BZoltan (92456)
BZoltan Creative Commons License 2021.12.03 0 0 92456

Ha egy termék teljesen készen van, a koncepció és a technológia hézagmentes akkor nyilván érdemes akár az ilyen arculat kérdéseket is elővenni.

 

Én nem érzem, hogy a kötelező gyakorlatot akár Eger akár Tokaj, akár a furmint témákban elvégeztünk volna.

Előzmény: altimus (92455)
altimus Creative Commons License 2021.12.03 0 0 92455

Miert lenne ez butasag? Pl. egy chianti-s palackot fel melfoldrol felismer barki egy uzletben. A bekebeli jogoszlav cezar konyakrol nem is szolva. De ugyanilyen az unicumos palack, a johnny walker uvege. Veg nelkul lehetne sorolni.

 

A markaarculat megteremtese fontos dolog. De ha persze ebben ki is merul a tevekenyseg, akkor annak nyilvan nincs minoseg teremto erteke.

Előzmény: BZoltan (92454)
BZoltan Creative Commons License 2021.12.03 0 0 92454

Állítólag nem szép dolog retardált faszfejnek nevezni senkit...

 

https://www.pecsiborozo.hu/blog/ebbe-a-palackba-csak-egri-bikaver-kerulhet

 

Engem mégis csábít a gondolat, hogy az ilyen pótcselekvések kezdeményezőit és szekértolóit annak tartsam.... Lásd még Tokaji palack vagy furmint pohár

BZoltan Creative Commons License 2021.12.03 0 0 92453

Egy olasznak a kesernyés utóíz az nem inkább kötelező elem mint fajtajelleg?

Előzmény: Winesoul (92452)
Winesoul Creative Commons License 2021.12.03 0 0 92452

No, ha valaki szereti a nagyseggű, telt badacsonyi olaszokat és nem riad el ha van a borban érezhető maradékcuki, akkor annak jó szívvel ajánlom figyelmébe a Szászi pincészet nem is oly rég debütált tételét a '20-as Rókaluki olaszt. Illatában virágos, cukorkás,zöldalma és sárgabarack. A telt kortyban a túlérett sárgabarackra emlékeztető jegyeket hozza. S bár elsőre a kis kedves, bájos oldalát mutatja, mintha azt sugallaná, hogy gyere jó lesz... körbeölel aztán bamm jön a maflás :D A korty végén érezni, hogy egész tüzes illetve a hosszú lecsengésű, eltelítő, édeskés végű korty után van egy kis kesernyés utózöngéje. (Alk.: 14%)

 

Múlt hét szombaton meg a tállyai Szűcs Ferinek kóstoltuk a '17-as Inverz Kékfrankosát és marha jó volt. A hosszú, majd 9 órás autóút után nálam megpihenő barátomnak se perc alatt kiröppent a fáradságérzete, miután beleszippantott a borba. Az alapanyagot a Bohomály és a Somszög dűlők szolgáltatták. Színében mély rubinnak mondanám, a pohárból színte kirobban a bor gyümölcsössége, mintha meggykompótba szimatoltam volna bele. Ezen kívűl akad még ott pici áfonyás szegfűszeges és a háttérben mentás jegyek. Utóbbit alapvetően a soproni borokban éreztem eddig egész pontosan Luka Enikő boraiban.. Kóstolva fanyar fűszeres meggylé,de egészen frissítő, kellemesen lédús, ahogy melegszik kissé meggylikőrös jegyek felé megy. A lecsengés közepesen gyors. A szárazpróbánál gyümölcskenyérre emlékeztető jegyeket éreztünk (Alk : 12%)

 

Nagyon érdekes volt tokaji vöröst kóstolni, bár ha vakon teszik elém tuti nem mondom meg, hogy tokaji, mert nem az északi hűvös jegyeket mutatta, hanem mintha melegebb borvidékről került volna ki pl.: Szekszárd.

Hepci Creative Commons License 2021.12.03 0 0 92451

Nádas Borműhely Ösztön Pinot Noir 2018

Írtam már többször róla, Nádas Szilárdé évjárattól függetlenül a legjobb magyar pinók közé tartozik. A silleres 2016-os után a 2017-es gyümölcsösebb-koncentráltabb volt (az eddig talán a kedvencem), a 2018-as pedig picit hedonistább és magasabb az alkoholja. Etyeken feltehetőleg 2018-ban sem volt iszonyatos a meleg, így még nem esett át a ló túloldalára, tehát nem lett a PAP - számomra kevéssé vonzó - pinóihoz hasonlóan alkoholédes-nyalós karakterű.

A Twin Top dugó feltűnően puha (bár át nem ázott) és feltűnően könnyen kijön a palackból, ebből a megfontolásból sem tartogatnám ezt a bort még száz évig...

6 pont, 4000 Ft (pincénél)

BZoltan Creative Commons License 2021.12.03 0 0 92450

Igen, egészen pontosan erről van szó...

Előzmény: Hepci (92443)
BZoltan Creative Commons License 2021.12.03 0 0 92449

Vélhetőleg Bott Frici és shiraz szerint ez a bor még nem esett szét. Innentől meg vélemény versus vélemény.

 

Akárhogy is...ezt és ezeket a borokat már évekkel ezelőtt el kellett volna adni és meg kellett volna inni.

 

Az respektálható  vállalkozás, hogy a Terroir Club megpróbálta katalizálni az évjáratos borok piacát. De szerintem ezt konzervatívabb módon kisebb volumenben lett volna érdemes elkezdeni és nem raklapszámra.

 

Hogy hazai pályán maradjak... értem én, hogy a Takács 'Hollóvár' Lajos nagy király volt és én is rajongok a Lajosért. Hatalmas fazon. De akármekkora jó arc mégiscsak 2005 környékén kezdett el rendes borokat csinálni és azért én elhamarkodottnak tartottam volna 5-6 évjárat után bevállalni, hogy akkor az ő borait raklapszámra érleljük. Egyszerűen semmi jel, semmi merit nem mutatott arra, hogy a Hollóvár borok 10+ évig nemhogy fejlődnek, de legalább elálnak-e... és ez nem biztos, hogy a borról szól, hanem ahogy Hepci is szokta mondani, a dugókról nem tudtuk, hogy bírják-e avagy sem. Szerintem a magyar dugódílerek úgy baszták át a termelőket már akkor is mint szart a palánkon.

 

Az évtizedes potenciállal bíró borok készítése nem úgy megy, hogy gyere buci hamm bekaplak, tegnap még egy irodában tologatom a papírokat másnap pedig tíz évig érlelhető borokat csinálok csak úgy. Ezt már a 90-es években is beszopta a magyar fogyasztó... talány, hogy miért hitték el páran később újra.

Előzmény: joskabacsi (92437)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!