Keresés

Részletes keresés

G-cart Creative Commons License 2006.12.28 0 0 232

Sziasztok!

Jó 20 éve volt egy TT-s terepasztalom és most újból felmerült bennem, hogy összerakok egy kisebb asztalt. Van pár régebbi BTTB-s katalógusom, amelyekben több helyen emlegetnek egy Gleisplane című kiadványt. Megvan ez valakinek, mondjuk scannelt formában?

Válaszaitokat előre is megköszönve:

G'cart

sikumegalifter Creative Commons License 2006.12.28 0 0 231
Elment ma a barátnöm vásárolni és én is kaptam valamit ime
dijoTTa Creative Commons License 2006.12.28 0 0 230

Üdv minden TTopicolónak.

 

Örülök a TT-s lap indításának és újfiúként ide illő kérdéssel fordulok Hozzátok:

Van-e valakinek tapasztalata az új TT-Kupplungról (Tillig Nr. 08840, 08841, stb.)?

Tudtommal ez Peter Horn (peho) fejlesztése és Tillig felvette gyártmányai közé, vélhetően azért, mert a sajátjánál jobbnak tartja, de tényleg így van-e?

toth_bela Creative Commons License 2006.12.28 0 0 229
Nagyon jó kis képek, tetszetős a részlet a terepasztalról. Friss képeket nem raksz fel?
Előzmény: Uplink (228)
Uplink Creative Commons License 2006.12.28 0 0 228

Üdv mindenkinek....

 

Jó ötlet volt külön TT-s topikot nyitni...

 

Kis önreklám ;)

A kep.tar.hu/lhalmos címen található jópár kép a készülő asztalomról...

 

 

Gashpy Creative Commons License 2006.12.27 0 0 227
Alapvetően én is, de megadnám a lehetőséget. Az asztalomat modulokból építeném fel (ld 131. hsz). Így a tárolás is könnyebbnek tűnik.
Előzmény: Törölt nick (226)
Törölt nick Creative Commons License 2006.12.27 0 0 226
Na, ja nálam a modul az OFF téma, magányos farkas tipus vagyok.:-))))
Előzmény: Gashpy (225)
Gashpy Creative Commons License 2006.12.27 0 0 225
Én az egy váltó, két gomb felállásra gondoltam. A max 3-4 váltót én is az egy gombra kötött váltókra értettem korábban.

Ha már alapanyag:
Én modulon gondolkodom. Mivel a szabvány szerint 180x500 mm a csatlakozó felület, ezért az általad ajánlott fenyőléc sjana stornó. Valahol azt olvastam, hogy használjunk bútorlapot. Van valakinek egyéb meglátása, ill. ehhez pontosítása (/pill nekem még minden deszka meg léc :-))?
Előzmény: Törölt nick (223)
sikumegalifter Creative Commons License 2006.12.27 0 0 224
Köszi a segitséget igy már eltudok indulni holnap vásárolni
Előzmény: Törölt nick (222)
Törölt nick Creative Commons License 2006.12.27 0 0 223
"Bár ha minden váltó egyenként van bekötve..."

Ha úgy gondoltad, hogy egyenként is állítja őket a kérdező, akkor nincs gond. Ha rendesen párhuzamosan vannak kötve, (sorbakötve nem is működnénk, lévén 16V-os tekercsek vannak beépítve), akkor a felvett áramok összeadódnak, amíg a trafó bírja. Ha nem, akkor a nem fog működni a rendszer, mert vagy belép a rövidzár védelem, vagy, ha nem, akkor a trafó kimenő feszültsége a névleges felére is leeshet, ez meg kevés a relék meghúzásához.
Előzmény: Gashpy (219)
Törölt nick Creative Commons License 2006.12.27 0 0 222
OSB, faforgács, pozdorja alapú lemezekez SÜRGŐSEN elfelejteni, mintha nem is léteznénk!!! Nem nekünk valók. Rétegelt lemez, ahova kell az alátámasztás, és 20x5mm-es fenyőléc keret alá, nagyjából olyan 50cm-kénti "négyzetrácsban".


Igaz, a képek ebben a topicban OFF-ok, mert a Z méretű készülő asztalomról készültek.
Előzmény: sikumegalifter (220)
alfalf Creative Commons License 2006.12.27 0 0 221
Valóban ez volt a baj. Most két trafó között szétosztottam a váltókat, eddig úgy néz ki minden rendben. Köszönöm mindenkinek a hasznos és gyors válaszokat!

Előzmény: Törölt nick (218)
sikumegalifter Creative Commons License 2006.12.27 0 0 220
Üdv mindenkinek remélem jol telt a karácsony mindenkinek.Holnap indulok szétnézni, illetve megvenni a terepasztalomnak valo anyagot.Van néhány kérdésem aki tud segitsen nekem tehát a méret 110x250cm van valakinek ötlete hogyan ,és mivel kezdjem pl.OSB laprol tud valaki véleményt mondani és milyen keret kell alá?Ha esetleg tudnátok képeket küldeni a menetröl hogyan csináljam hálás lennék érte.Köszönöm elöre a segitséget
Gashpy Creative Commons License 2006.12.27 0 0 219
Ott leszen az kutymorgó elkaparva!
Köll az a teljesítmény.
Bár ha minden váltó egyenként van bekötve...

Úgy nézem, szükséges még néhány alapadat. Bár lehet, hogy már túlságosan unatkozunk és túlmagyarázzuk az egészet:-)
Előzmény: Törölt nick (218)
Törölt nick Creative Commons License 2006.12.27 0 0 218
Ott a baj!
A régi Zeuke rendszerű kitérők simán zabálhatnak 0,3-0,5A-t is. Ha ezekből egyszerre akarsz állítani 5-6 darabot, akkor túlléped a trafód max. terhelhtőségét, leesik a feszültség, és nem lehet állítani a váltókat. Szerezz egy 16V-os, legalább 1,2-1,5A-es trafót ilyen célra! A Mechano ezt a kiképzést nem bírja.
Előzmény: alfalf (216)
Gashpy Creative Commons License 2006.12.27 0 0 217
Van veszteség, de nálam 1,5 m nem okozott gondot, pedog több minden is fel van fűzve.
Előzmény: gmarc (215)
alfalf Creative Commons License 2006.12.27 0 0 216
Mehano-t
Előzmény: Törölt nick (213)
gmarc Creative Commons License 2006.12.27 0 0 215
Én tapasztaltam némi veszteséget, ilyen kis szerkezeteknél esetleg számíthat.
Előzmény: Törölt nick (214)
Törölt nick Creative Commons License 2006.12.27 0 0 214
Ne misztifikáljuk a dolgot, egy TT-s házi pályán a réz drótok vesztesége nem játszik!
Előzmény: gmarc (208)
Törölt nick Creative Commons License 2006.12.27 0 0 213
Milyen trafót használsz? Lehet, hogy egyszerre nem tud meghajtani, csak 2-3 váltót.
Előzmény: alfalf (204)
gmarc Creative Commons License 2006.12.27 0 0 212
Utánanézek, elvileg megvan valahol...
Előzmény: Gashpy (211)
Gashpy Creative Commons License 2006.12.27 0 0 211
félig off:

gmarc kollega!

pár évvel ezelőtt magekptad a 6. sz. TT-híreket (postán). Ha igen, megvan még? Szükségem lenne egy példányra szkennelés céljából, mivel nekem sajnos nincs egy se... (géphalál...)

on


Gashpy Creative Commons License 2006.12.27 0 0 210
A váltó ill. egyenáramú kapcsok összekötése azt a célt szolgálja, hogy az elektromos berendezéseket a vonat a kapcsolósín segítségével tudja kapcsolni. Alapállapotban nem szükséges...
Előzmény: gmarc (208)
Gashpy Creative Commons License 2006.12.27 0 0 209
Régi tipusú (ex Zeuke!) A váltó hajtóműve fixen rá van építve -> nincs terhelt/terheletlen...
Előzmény: Benbe 3.0 (207)
gmarc Creative Commons License 2006.12.27 0 0 208
Két dolgot néznék meg: az egyik: a CsíkosháTTú által betett elvi kapcsolási rajzon látható, a trafó két kivezetése közötti kötés megvan-e, illetve, hogy ha sorba kapcsolod a váltók visszavezetéseit, lehet, hogy a hátrébb álló váltókra nem jut elég áramerősség, mert azért a vezetékeknek is van ellenállása.
Előzmény: alfalf (204)
Benbe 3.0 Creative Commons License 2006.12.27 0 0 207
Ezt már ismerem. Ez egy kellemes játék.
Arról van szó, hogy valahol szorulás van a mechanikában. Ez lehet az elhajlott összekötőrúd, az alaphoz hozzáérő csúszka, morzsa a mechanikában, vagy csak a váltó saját, rendes belső surlódása is. A lényeg, hogy terheletlenül még meg tudja mozdítani magát a hajtómű, de ha rajta van a hasznos terhelés (a váltó csúcssínjei), akkor már nem moccan.
Megoldás: a surlódás felderítése és megszüntetése, pl. a mechanika levegőbe helyezése (a mozgó alkatrészek alatt kivésni az alapot, hogy ne az alapon csússzon az összekötőrúd és a csúszka), kipucolni a váltót, stb. Ez persze nem biztos, hogy eredményre vezet, mert lehet, hogy nem a terhelés nőtt meg, tehát új surlódás került a rendszerbe, hanem az elektromágnes gyengült el, és nem tudja már az üzemszerű terhelést sem megmozdítani. Ilyenkor eldobós, vagy a Börzén pl. Kardos Józsival lehet jutányos cseréhez folyamodni.
Előzmény: alfalf (204)
alfalf Creative Commons License 2006.12.27 0 0 206
Na azt még nem próbáltam, de mindjárt megnézem...
Előzmény: Gashpy (205)
Gashpy Creative Commons License 2006.12.27 0 0 205
Hmm.

És ha átteszed másik, jól működő váltó helyére?

Előzmény: alfalf (204)
alfalf Creative Commons License 2006.12.27 0 0 204
Lehet, hogy rosszul fogalmaztam az előbb. Megpróbálom mégegyszer. A következő a felállás: van 13 db váltó. A bekötés a következőkép történt. A trafó egyik kimeneteléből húztam egy szálat amit bekötöttem az első váltó „visszavezető” csatlakoztatójába, majd onnan a következőbe és így tovább az utolsóig. A trafó másik kivezetését bekötöttem a TT kapcsolópultba. Onnan minden váltóhoz húztam 2 vezetéket (egyenes vagy kitérő kapcsolása). Ez eddig rendben is van. Forrasztani nem kellett, mert ez mind régi Zeuke váltó, amin ugye mindegyiken kis kapcsocskákkal lehet rögzíteni a vezetékeket. A hiba jelenség, hogy van 3-4 váltó, ami hol csak egyik irányba hajlandó váltani, hol egyik irányba sem, de van, hogy tökéletesen működnek. Viszont ha kiveszem és egymaga ráteszem a trafóra egyedül bekötve a kapcsoló pultba, akkor váltogathatok 100-szor is, működik tökéletesen…     

Törölt nick Creative Commons License 2006.12.27 0 0 203
Nnna üdv TT-seknek iTT is! (Még jó,hogy rátaláltam, azt hiTTem, hogy nincs külön topicunk...)

Igaz ugyan, hogy nem váltó, csak jelző, de az elvi megoldás ugyanaz. Nem értem a sorba kötést, a kapcsolópoltról egy-egy vezeték megy a váltó egy-egy állítótekercsére, és egy közös madzag megy közvetlenül a trafóra. (A trafó másik kivezetéséről értelemszerűen a kapcsolópultra megy a drót.)
Előzmény: alfalf (194)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!