Keresés

Részletes keresés

XANTIi Creative Commons License 2023.09.10 0 2 45817

Persze célszerű egy árnyékolt kábelt használni. Ha másra nem egy próbára.

Előzmény: XANTIi (45816)
XANTIi Creative Commons License 2023.09.10 0 2 45816

Nyilván. De könnyen kideríthető, ha produkálja a beakadást és kicsi kis gombócba gyűröd akkor történik-e valami. Vagy nem kézzel nyomod a billentyűt, hanem egy félméteres fa v. műanyag pálcával és akkor nem jön elő, az is árulkodó.

Előzmény: alsógatyagnóm (45814)
XANTIi Creative Commons License 2023.09.10 0 2 45815

Az NB áramkörben cserélik vagy az ANL-ben? Utóbbi csak AM-ben hasznos.

Elviekben lehet jó, bár ott eredetileg germánium diódák vannak, amik ilyen üzemben legalább olyan jók. Az NB elég egyszerűre van csinálva, nagy csodát nem tesz, de működik. Ha jól be van hangolva.

Az csak és kifejezetten a pattogó, recsegő impulzus zajokat csökkenti. Pl. autó gyújtás pattogása, szikrákból eredő beütések. De ebben a kivitelben a nagyon közeli más CB adók nagy recsegés szerű áthallást okozhatnak. Mobilban LEHET hasznos. De jó hogy kikapcsolható ha nem kell.

A sávban uralkodó zaj, katyvasz ellen semmit nem jelent. Az ANL a nagyon vételhatáron lévően gyenge AM jelet csak tovább gyengíti. De legalább áthallást nem okoz.

Előzmény: leicam4p (45813)
alsógatyagnóm Creative Commons License 2023.09.10 -2 1 45814

Ha a billentyű kábel is visszajuttathatja a jelet a rádióba, akkor lehet, hogy ez történt, mert nálam ez két külön vezeték, árnyékolás nélkül. Lehetséges, hogy a billentyű vezetéke csak CW üzemmódban okoz ilyet?

Előzmény: Maketheworldabetterplace (45811)
leicam4p Creative Commons License 2023.09.10 0 0 45813

Scotthky diódás zajszürésröl mi a véleményed? Olvasom, h a régebbj rádiókban cserélgetik s jobb lesz vételi minöség.

Előzmény: XANTIi (45810)
XANTIi Creative Commons License 2023.09.10 0 2 45812

Ott már több dolog a telítéshez közeli állapotban dolgozik. Pl. egy végtranzisztor erősítése kis áramon sokkal nagyobb, mint nagynál. Akár a harmadára, negyedére is csökkenhet. A többi rendszer ezt kompenzálja, de ELVILEG lehetséges egy kicsit nagyobb gerjedési hajlam.

A dinamikus viselkedés egy külön műfaj.

Előzmény: Maketheworldabetterplace (45811)
Maketheworldabetterplace Creative Commons License 2023.09.10 0 0 45811

Igen. 10W Cw esetén létrejött, 100W más esetén nem. A vezeték oknál 100W másnál is létre kellene jönnie.

Előzmény: XANTIi (45810)
XANTIi Creative Commons License 2023.09.10 0 3 45810

Az antennához való közelség is okozhat rásugárzást a vezetékekre. A billentyű kábelére, a hallgató, mikrofon és tápkábelre. Szerencsétlen esetben akár ilyen anomáliákat is okozva.

A mágnestalpasoknál a kicsi ellensúly felület fokozhatja ezeket a bajokat avval, hogy a koax köpenye is sugározhat.

Előzmény: alsógatyagnóm (45809)
alsógatyagnóm Creative Commons License 2023.09.10 -2 1 45809

Én is úgy gondolom, hogy ezért most nem viszem el beméretni. Figyelni fogom a műszert, és egy RTL-SDR vevővel is ellenőrzöm, hogy folytonos-e az adás. A mágnestalpast csak ideiglenesen használtam, egy kb. 1 m²-es horganyzott lemez közepén volt a terasz asztalomon. Valószínűleg a hosszabbító kábel is megoldotta volna a problémát, mert már az antenna kis mértékű elhangolása is segített. Azóta többnyire a saját dipól antennámat használom, és nem jelentkezett a hiba.

XANTIi Creative Commons License 2023.09.10 0 0 45808

Nem folytam bele az eddigi leírásába a gondoknak, csak a mostani beírásból láttam a mágnestalpast.

Előzmény: Törölt nick (45807)
Törölt nick Creative Commons License 2023.09.10 0 0 45807

Azt is lehet, de a logika védelmében csak annyit, hogy mobilantennáról eddig nem volt szó, ha visszaolvasol, csak hogy gyakran előjön a probléma különböző konfigokban. Elég stabil és túl gyakori hibának tűnt, de látatlanban nehéz. Én nem hagynám így: RH rádió, 100 W-os, kis teljesítményen használva - ki tudja, hol jön még elő és mekkora teljesítményt nyom ki olyankor és hogy hol.

Előzmény: XANTIi (45805)
Maketheworldabetterplace Creative Commons License 2023.09.10 0 0 45806

Hol, min, hogyan van ez az antenna? Kérek képeket róla. Köszönöm.

Előzmény: alsógatyagnóm (45804)
XANTIi Creative Commons License 2023.09.10 0 2 45805

Nem hinném, hogy érdemes lenne belematatni. Jó eséllyel semmi baja. Semmi más esetben nincs baja, csak egyetlen antennán.

Olyan is van, hogy egy antennán a sima SWR mérő tök jót mutat, de a valóságban nem jó. Egy antenna analizátorral lehetne a nyomára bukkanni.

Szerintem akárhány próbapadra feltennéd, akár jobb, akár rosszabb SWR-ű terheléssel, hibátlanul dolgozna a vas.

De lehet, hogy az ML145 kábelébe betéve egy méteres hosszabbítót, simán dolgozna.

Előzmény: alsógatyagnóm (45804)
alsógatyagnóm Creative Commons License 2023.09.10 0 0 45804

Valójában új a rádió, a huntsvillei GigaParts-tól küldték néhány hónapja, ezért nem merült fel a javíttatása. Jelenleg is csak egyetlen gyári mágnestalpas antennával (AS 145) jön elő a hiba, és ezzel is csak 1.1 SWR alatt, 1.2 SWR-nél más semmi, saját dipóllal és vertikállal pedig 1.1 SWR alatt is hibátlanul megy. Mindenesetre HA5NP elérhetőségét ezúton is köszönöm, itt Sopronban sajnos nem ismerek amatőr rádiók javításával foglalkozó szakembert. Egyébként nagyfeszültségű szerelő vagyok, amivel a rádiójavítás tekintetében valóban nem állok messze a kőművestől, az 1-2 tranzisztoros kis QRP rádióimnál bonyolultabb elektronika számomra már egy másik szféra. De az ember egész életében tanul, és ennek a kérdezés egy nagyon jó eszköze, ezért első körben ezzel próbáltam élni. Legutóbb a kis Albrecht rádióm nyitásával kapcsolatban is itt kaptam segítséget, ami azóta is szépen működik.

Törölt nick Creative Commons License 2023.09.09 0 1 45803

Vagy nem tudja valaki, hogy ez lehetőség: létezik olyan ember e kis hazában, aki meg is képes javítani egy adóvevőt. De azóta már tudja.

Előzmény: Vosseler (45802)
Vosseler Creative Commons License 2023.09.09 -3 3 45802

Jaaaa!  Annyi pénzem nincs. Csak vettem valami szart, amit kőműves végzetséggel, szeretnék az interneten megjavítani. 

(ha nem így van, akkor bocs az iróniáért, de egyelőre kurvára ez jön le)

Előzmény: Törölt nick (45800)
alsógatyagnóm Creative Commons License 2023.09.08 -1 0 45801

Küldtem neked e-mailt.

Előzmény: Törölt nick (45800)
Törölt nick Creative Commons License 2023.09.08 0 1 45800

Ha már ezt mondod, leginkább meg kellene javíttatni egyszer. Létezik egy-két olyan szakember, aki megbízható és el is vállalja a r.amatőr rádiókat több évtizedes rutinnal.

Előzmény: alsógatyagnóm (45799)
alsógatyagnóm Creative Commons License 2023.09.08 0 0 45799

Köszönöm a válaszokat! Sajnos nem találtam erről semmi infót. Használom így, és csak remélni tudom, hogy ez nem fog később egyéb hibát is kiváltani.

Előzmény: Törölt nick (45798)
Törölt nick Creative Commons License 2023.09.05 0 0 45798

Ahhoz nálam ebben tapasztaltabb ember kell, hogy látatlanban vagy akár rajz alapján, de távolról megmondja a valószínűségeket... Amúgy a végfokot a meghajtásával együtt értettem.

Előzmény: alsógatyagnóm (45796)
Maketheworldabetterplace Creative Commons License 2023.09.05 -1 0 45797

Az Univerzum energiatengeréből áramlik vissza a szennyezésmentes tiszta energia. Ezért nem veszi fel az antenna a teljesítményt a rádióból. 1 másodperc után leáll a rezonancia. ;)

Előzmény: alsógatyagnóm (45796)
alsógatyagnóm Creative Commons License 2023.09.05 -2 1 45796

Pontosan mi okozhatja a végfok gerjedését? A PA egységben lehet valahol egy hibás alkatrész? Csak az egyik antennámmal csinálja. Tönkretehet a gerjedés más alkatrészt is egy amúgy jól illesztett antennával? Vagy nem érdemes vele foglalkozni?

Előzmény: Törölt nick (45791)
XANTIi Creative Commons License 2023.09.05 0 0 45795

Így van. A felesleges, információt nem tartalmazó hang az zaj. Akár mélyebb dübörgő vagy sistergő magas.

A külső hangszórónak még egy nagy előnye van. Az ember a vele szemben szóló hangot érti a legjobban. A szórt, asztalra, plafonra, oldalra sugárzó sokkal rosszabb, nagyobb figyelmet követel. Autóba építettnél lehet ezt jól érezni.

Sőt! A külső zaj milyensége is számít. Profi kézi URH-n lehet menüből állítani úgy a kimenő, mint a bejövő hangszínt. Az adott hely zajviszonyainak a függvényében.

Jó játék pl. az occógizdaságos SDR vevőkön játszani pl. az SSB vétel sávszélességével.

Előzmény: atika001 (45793)
Maketheworldabetterplace Creative Commons License 2023.09.05 0 0 45794

Beszédérthetőségnél előny a magas hang, zajnál hátrány. Ha hiba nélkül átmeny az információ nem számít mennyire zajos.

Előzmény: atika001 (45793)
atika001 Creative Commons License 2023.09.05 0 2 45793

A minap a vásárban pár száz forintos áron hozzájutottam néhány külső hangszóróhoz, és az a tapasztalatom, hogy van amelyik tényleg sokat javít a hangminőségen. Ezek a hangfrekvenciás vágással dolgoznak gondolom, azáltal érezni jobbnak a hangot, hogy az éles sercegő hangtartományt levágják, a fül számára kedvezőt kiemelik. A K-PO DX5000 beépített hangszórója brutál rossz, azóta folyamatosan egy ilyen külső hangszóróval üzemel. A SuperStar360 beépített hangszórója is szép, kellemes hangzású a számomra. Régebben vettem egy kis equalizert, autóba építhető típust, de azt még nem próbáltam ki, de annak is az a lényege, hogy a fül számára kellemes tartományba lehet vágni a hangot.

Előzmény: leicam4p (45778)
alsógatyagnóm Creative Commons License 2023.09.03 -3 0 45792

Valóban olyan a jelenség, mintha gerjedés lenne. Nincs még egy éves a rádió, remélem, hogy ez nem tesz benne kárt. Végül akkumulátorról üzemeltetve is jelentkezett a hiba, ezért visszakötöttem kapcsolóüzemű tápra és antennát cseréltem, most néhány napig így fogom használni. Igen, 27.5 MHz körül szoktam próbálkozni távíróval, összejött már néhány állomás, főleg franciák. Érdekes egyébként, hogy a hiba más üzemmódban még nem jelentkezett, pedig USB-ben 100 W-ra fel szoktam tekerni, néha AM üzemmódban is használom, de egyikben se vettem észre hasonlót.

Előzmény: Törölt nick (45791)
Törölt nick Creative Commons License 2023.09.03 0 3 45791

Gerjed a végfok... Időnként beugrik abba az állapotba, aztán a vételre kapcsolás megszünteti. Más tápnál, más antennánál, nagyobb adóteljesítménynél lehet, hogy sosem fordul elő. Jobb esetben valamilyen alkatrész döglődik, rosszabb esetben mindig hajlamos volt rá az a példány. De ezek csak feltételezések. Amúgy távírózol CB-n?

Előzmény: alsógatyagnóm (45789)
Maketheworldabetterplace Creative Commons License 2023.09.02 -2 0 45790

Érintkezéshiba, korrózió?

Előzmény: alsógatyagnóm (45789)
alsógatyagnóm Creative Commons License 2023.09.02 -3 1 45789

Néhány napja tapasztalom, hogy amikor távírózok, billentyűzés közben az SWR érték felugrik maximumra, és ott is marad. Ilyenkor leállok a billentyűzéssel, de mivel "semi break-in" beállítással szoktam távírózni, ezért kb. egy másodperc eltelik, mielőtt a készülék vételre kapcsolna. Még ebben az egy másodpercben is - és a billentyűzések közti szünetekben is - folyamatosan max. SWR-t mutat a rádió, ami azért furcsa, mert ilyenkor nem lehetne kimenő teljesítmény. Csak akkor áll helyre az SWR, amikor kattan a relé, hogy vételre kapcsol. Ha újra billentyűzni kezdek, már stabilan a normális értéket látom. Ezt viszonylag ritkán csinálja, de azért aggaszt a dolog. A rádió Icom IC-718 (100 W), max. 10 W teljesítményen használom. Használok még egy külső SWR mérőt is, ez szintén jelezni szokta a hibát. A táp egy QJ-PS30SWI kapcsolóüzemű tápegység. A tápvonal adás közben nincs mozgatva, de mozgatásra a hiba nem is jelentkezik. Tapasztaltatok már hasonlót? Néhány órája akkumulátorról használom a rádiót, azóta még nem jött elő a hiba.

XANTIi Creative Commons License 2023.08.30 0 2 45788

Nincs ilyen. Egy alkatrésznek a paraméterei számítanak. Ha az megfelelő, akkor a kora nem számít. Zajt nem termel.

De értelmetlen is ez, mert az éterből olyan mennyiségben dől befelé pont a CB sávon milliónyi jelforrás katyvasza ami egy zajjá áll össze.

Előzmény: leicam4p (45786)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!