Keresés

Részletes keresés

Picardia Creative Commons License 2010.01.25 0 0 27
Szerencsére nálunk nem volt ekkora szigor, mert nyugati relációból hoztunk be gépeket, tehát volt szabad vonalunk. A kolléganőm így tartotta a kapcsolatot az Ausztriában élő barátjával, aki aztán el is vette.:-)
Azt viszont a mai napig nem értem, hogy a fénymásolt anyagokat pontosan (db szám, ki, hova, tárgy) kellett vezetni, és rendszeresen jöttek a BM-ből ellenőrizni, hogy a fénymásoló számlálója, illetve a füzetbe bevésett db-ok száma egyezik-e!:-)))
Előzmény: Törölt nick (17)
Picardia Creative Commons License 2010.01.25 0 0 26
Szerintem az RFT (és minden más telexgép), valahol a telefax őse.
Képzelj el egy fadobozt, billentyűzettel, kapcsológombokkal, illetve a lyukszalag olvasóval/íróval.
Egy országos nagyvállalat központjában dolgoztam ezen a gépen.
Pl.: ha valamelyik alközpontból írtak valamit, akkor a kezelő (mondjuk Debrecenben)
leült a saját gépe elé, bekapcsolta az azonnali továbbítást, bepötyögte a központ tx.hívószámát, és már írhatott is. Ezzel egyidejűleg nálam meg elkezdett önállóan kopácsolni a gép, és vette a küldött anyagot.
Volt egy helyi üzem funkció is. Pl. körtelexet kellet küldeni az összes egységnek, akkor nem élesben, hanem a házi módban megírta az ember a szöveget, közben a lyukszalag készítő szorgalmasan lyukasztotta a jeleket. Amikor kész volt, akkor csak (persze a fogadó gép számának beírása után) csak visszaraktad a szalagot, és a gép automatikusan küldte. Csak ezt kellett minden esetben megismételni.
Imádtam ezt a ketyerét!:-)
Előzmény: heted7 (19)
Picardia Creative Commons License 2010.01.25 0 0 25
Tiszta profin leírtad, de tényleg!:-)
Kiegészítésként annyit, hogy a lyukas betűket úgy tudtad elérni, hogy kikapcsoltad az írógépen a festékszalagot.
Nem volt ajánlatos famentes papírra másolni, mert nem szívta be a festéket.
Sajnos nem volt egyenletes az íráskép, mert nem egyformán jutott a festék mindenhova.
Előzmény: Volt tüzér (4)
Qqberci Creative Commons License 2010.01.25 0 0 23
Viszont a "Mi ez a szerkezet?" is a Törzsasztalban van...
Előzmény: Qqberci (22)
Qqberci Creative Commons License 2010.01.25 0 0 22
Írsz a Törzsasztal macerátornak, hogy hova vigye át a topicot.
Előzmény: heted7 (21)
heted7 Creative Commons License 2010.01.25 0 0 21
No jó, mindent a népszerűségért! :) Hogy kell költözni?
Előzmény: oldrad (20)
oldrad Creative Commons License 2010.01.25 0 0 20

OK, csak így szűk körben maradtok, sokan használtuk ezt az üzemmódot régebben, akik hozzátehetnénk hasznos információkat (Gondoltam ezért vannak a szaktopikok)

További sok sikert !

 

 

 

Előzmény: heted7 (18)
heted7 Creative Commons License 2010.01.25 0 0 19
Mesélj valamit az RFT-ről! :)
Előzmény: Picardia (2)
heted7 Creative Commons License 2010.01.25 0 0 18
Gondolkoztam, hova tegyem, de hát rádiósnak nem rádiós, bár úgy tudom népszerű játék volt anno az rtty, azaz a radio teletype. Lehetett volna még a "Matáv és a vezetékes telefónia", de hát az sem igazán stimmel, szóval maradt itt. Mindenesetre azért hálás lennék ha picit reklámoznád egy-két rádiós topikban :)
Előzmény: oldrad (16)
oldrad Creative Commons License 2010.01.25 0 0 16

Régi idők emlékei :

(csak megkérdem, nem lenne-e célszerű ezt a topikot átmozgatni a rádiósok közé, én is csak véletlenül találtam rá :-))

 

 

 

 

Qqberci Creative Commons License 2010.01.25 0 0 15
Az õs-PDP középsõ rack-jein lehet látni a DEC elkefélt szalagrendszerét, a MagTape-et...
Előzmény: heted7 (13)
Qqberci Creative Commons License 2010.01.25 0 0 14
Aki emelt már meg ilyet, tudja, miért :)

Én megmondtam elõre :-DDD
Előzmény: heted7 (12)
heted7 Creative Commons License 2010.01.25 0 0 13
Így van. Nem csoda, hiszen ezen született például a Unix. Egy kép a "szülőkről", Dennis Ritchie-ről és Kenneth Thompson-ról és persze a teletype-ról:
(lopva innen)
Előzmény: Qqberci (11)
heted7 Creative Commons License 2010.01.25 0 0 12
No, az egyik feltámasztandó masinám épp egy RFT2000. Azaz tulképp nem kell ezt feltámasztani, mert köszöni jól van, csak valami hálózatra vágyik. A másik amúgy egy Csehszlovák licencben gyártott Siemens T100.

Vicces, hogy írtak már Windows alatt is futó PC szoftvert ezek használatára. A neve: HeavyMetal Aki emelt már meg ilyet, tudja, miért :)
Előzmény: Picardia (2)
Qqberci Creative Commons License 2010.01.25 0 0 11
Tulajdonképp a legtöbb óperenciás rendszerben ma is megvan a "tty" vagy "putty" perifériatipus, ami ugye nem más, mint a "teletype"...
Előzmény: heted7 (8)
heted7 Creative Commons License 2010.01.25 0 0 10
Jesszus, mi ez? :)
Előzmény: Wágner úr (6)
heted7 Creative Commons License 2010.01.25 0 0 9
Fú, erről mesélhetnél picit! Kicsit nehéz elképzelni.
Előzmény: Törölt nick (0)
heted7 Creative Commons License 2010.01.25 0 0 8
A Unix disztribucióknak mai napig része az ed nevű szövegszerkesztő. Ez direkt ilyesmire lett kifejlesztve: a forráskódot pl. részenként lehet vele kilistázni, hogy ne használjon feleslegesen sok papírt :) Különben ennek egy verzióját, a sed-et használják a mai napig, igaz, kicsit másra: automatizált szövegfeldolgozásra.
Előzmény: Qqberci (5)
Qqberci Creative Commons License 2010.01.25 0 0 7
Friden Flexowriter

Előzmény: Wágner úr (6)
Wágner úr Creative Commons License 2010.01.25 0 0 6
Qqberci Creative Commons License 2010.01.25 0 0 5
A korai számítógépek között is sok használt telexet konzolírógépként (Konzolírógép... Tudja még valaki, hogy mi volt az...), péltádul az Elliott 803, a Flexowritert, ami egy lyukszalagolvasóval kiegészített telexgép volt.
Volt tüzér Creative Commons License 2010.01.25 0 0 4

Egy olyan sokszorosító masina, aminél a sokszorosítandó szöveget először egy speciális hordozó papírra kellett rágépelni. Ez a papöír a gépelés után lyukacsos volt a felhasználás után. Ezután a stencilgépben ezen a mintán keresztül keresztülvittek valami festéket, és tulajdonképpen hagyományos papírra lehetett vele nyomtatni. A gép fordulataként egy példányt. Mivel a minta "csak" papírból volt, a myomtatható másolatok száma eléggé korlátozott volt. A minősége sem volt az igazi, de hát abban az időben nem volt jobb, illetve volt, de drága volt.

Gondolom, majd a szakemberek jobban leírják.

Előzmény: Bolivian Dancer (3)
Bolivian Dancer Creative Commons License 2010.01.25 0 0 3
Bevallom, tudatlan vagyok, a nevét hallottam, de sosem tudtam, mi a lófüle az a stencilgép?
Előzmény: Picardia (2)
Picardia Creative Commons License 2010.01.25 0 0 2
Régi, jó kis RFT!:-))) A 80-as években dolgoztam rajta.
Abban az időben a fénymásolók sem ilyenek voltak, nem volt festékhenger, hanem úgy kellett a géppel megetetni a nagyméretű indigószerűséget.
A régi alulemezre történő gépelésről ne is beszéljek, na meg a stencilgép!:-)))
Előzmény: heted7 (-)
Bolivian Dancer Creative Commons License 2010.01.24 0 0 1
Én nem használtam sosem telexet, de láttam, és érdekel, mit lehet kihozni belőle. Sajnos, a technika elhaladt felette, de biztos nem rossz találmány volt a maga idejében.

Nem hiszem, hogy ma bárki használná üzemszerüen.
Előzmény: heted7 (-)
Törölt nick Creative Commons License 2010.01.24 0 0 0
Bár nem használtam ezeket az eszközöket, de egy kevéssé ismert „termékükkel” volt dolgom. Jelesül a telexen továbbított képekkel. Még színes fotókat is továbbítottak a hírügynökségek, természetsen csak színkivonatonként.
Előzmény: heted7 (-)
heted7 Creative Commons License 2010.01.24 0 0 topiknyitó
Telex, távgépíró, távírógép: minden, ami ezzel a lassan feledésbe merülő technikával kapcsolatos. Bárkit szívesen látunk e topikban, aki valaha használta, építette, karbantartotta vagy javította, illetve persze azokat is, akiket egyszerűen érdekel a téma.

Az első távgépírót bő százötven éve, 1854-ben találták fel, és pl. Magyarországon 2003 végéig működött nyilvános telexhálózat. A MÁV-nál 2008 végén kapcsolták le a hálózatot, de nem lepődnék meg, ha a hadsereg még használná.

A topiknyitás apropója amúgy az, hogy elhatároztam, hogy működőképes állapotba hozok egy-két telexgépet és összekötöm őket egymással, illetve egy PC-vel. (Tréfás lesz rajta emailt olvasni és webezni.) Ez önmagában nem olyan nagy durranás, a világon sok hasonlót csináltak már hozzám hasonló kissé lökött emberek, de arra azért kíváncsi lennék, hogy Magyarországon van-e még ilyen.

A topikot azonban ennél szélesebb körűnek szánom: bárkit szívesen látok, akit érdekel a téma. Jöhetne például pár telexszel, távgépíróval kapcsolatos történet, hiszen én koromnál fogva ilyet működés közben nem nagyon láttam.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!