Keresés

Részletes keresés

arpa. Creative Commons License 2008.03.15 0 0 180
Türr István születésének 100. évfordulóját ünnepelték! :)
Előzmény: rkozma (179)
rkozma Creative Commons License 2008.03.15 0 0 179
Több bajai hajós képeslap van az új Profil árverésen.
Vajon milyen esemény volt 1925. augusztusában Baján?
LINK - régi hajók
LINK - Flottila
zvajda Creative Commons License 2008.03.14 0 0 178
Gyermekkorom emlékeiközött :)
gazo2 Creative Commons License 2008.03.08 0 0 177
Kedves Feri!

Csak most vettem észre a beírásodat, rögtön válaszolok. A képeslapok Becherer Károly tulajdonai. Úgy tudom, hogy rövidesen megjelenik a képeslapos könyv második kötete is, abban bizonyára benne lesznek.
A csatornáról - valószínűleg I. Ferenc József számára - készült egy díszalbum 1875 körül. Ez a bajai múzeum tulajdona. Ebből kértem és küldtek nekem képeket a baja-bezdáni tápcsatornáról szóló, a Bácsországban rövidesen megjelenő cikkemhez. Ezeket tudom elküldeni, kis türelmedet és a villámposta címedet kérve.

Baráti üdvözlettel:
G. Zoltán
Előzmény: Fefe952 (174)
Mwin Creative Commons License 2008.03.08 0 0 176
Akkor bocs, azok valóban azok, hiszen az a hely a Halászpart amúgy is (vagy mit tudom én, lehet, átnevezik Naplopóhely-, vagy PUbipartnak, vagy mi a jófenének..)
, szóval igazad van.
A haltartó bárka (amiről horgásztatok) bizonyos hírek szerint Pakson van, más hírek szerint meg a bárkamennyországban, szóval minden lehet.
Előzmény: arpa. (175)
arpa. Creative Commons License 2008.03.08 0 0 175
Én a kép hátterében balra látható halászbárkákra gondoltam - azt hiszem legalábbis, hogy azok. A víziszínpadnál régebben állt egy halászbárka, sokat pecáltunk rajta, onnan ismerős.
Előzmény: Mwin (172)
Fefe952 Creative Commons License 2008.03.06 0 0 174
Kedves Gazo2!
És esetleg hozzá lehetne jutni ezekhez a képekhez? Dávodról már több, mint 1000 fotóm van. Jól jönne a csatiról is, abból kevés van. Ha igen, privátban elérhető vagyok.
Előzmény: gazo2 (173)
gazo2 Creative Commons License 2008.03.03 0 0 173
Kedves Levelezőtársaim!

Több alkalommal is találkoztam azzal a téves vélekedéssel, hogy a bőgőshajót mélyhangú kürtjéről nevezték el. Ez a magyarázat első pillanatra helytálló lehetne, de ha arra gondolunk, hogy a hajókürtöt gőzzel szólaltatták meg, akkor a bőgőshajónak gőzhajónak kellett volna lenni. Az igazság az, hogy a bőgőshajók a nevüket orrtőkéjükről kapták, ami egy nagybőgő csigájához hasonlított.

A hajókat a fahíd előtt ábrázoló képeslap mása - laikusként nem tudok lényeges különbséget felfedezni - látható Becherer Károly - Kovács András könyvében a 42. oldalon a következő szöveggel:

Két nagy uszály a fáktól nem látható belváros partjainál a régi kis fahíd mellett.

A levelezőlap alatt a kiadó: Ifj. Wagner A. 1900. k.

Más alkalommal megtettem, most ismét említem a kitűnő képeslapos könyvet. Hadd mondjam el, hogy a képeslap gyűjtésnek hihetetlen nagy jelentősége van a történeti kutatásban. Ennek kiváló művelője, hasonlóképpen az érmészetnek is Becherer Károly. A múlt héten a Ferenc-csatornáról tartottam előadást a helytörténeti klubban. Szemléletessé tette mondanivalómat az általam hozott térképeken kívül, hogy Becherer Károly egy sereg képeslappal lepett meg bennünket. A bajai Deák Ferenc-zsiliptól a bezdáni, a kis-sztapári, a verbászi, az újvidéki, a bácsföldvári stb. vízválasztók és zsilipek ábrázolatai mellett egyéb képeslapokkal a Ferenc-csatornáról, a Ferenc József-csatornáról és a baja-bezdáni tápcsatornáról.
Az érmészetet mindig is a történelem fontos segédtudományának tartottuk. Úgy tűnik a képeslap hasonló szerepet tölt be.

Tisztelettel:

Gál Zoltán
Előzmény: Mwin (172)
Mwin Creative Commons License 2008.03.03 0 0 172
Ami azt illeti, ezek ún."bőgőshajók" nem halászbárkák. 200 tonna körüli ömlesztett és darabáruk szállítására voltak alkalmasak.Érdekesebb a háttérben álló, félállandó, nyitható Sugó híd.
Előzmény: arpa. (170)
arpa. Creative Commons License 2008.03.02 0 0 171
Bocsánat, most látom, hogy ez a lap szerepelt már.

Ld. 63. hsz.

Azért jobb kétszer, mint egyszer sem...:)
arpa. Creative Commons License 2008.03.02 0 0 170
Itt jól látszanak a halászbárkák is. Volt már egy hasonló képeslap, kicsit más szemszögből mutatta a környéket.

Sugovica

(Wurmfeld Gyula kiadása)
A levelezőlap saját; nem futott.
wildeviktor Creative Commons License 2008.02.25 0 0 169

Kedves Zoltán,

Köszönöm leveledet és elnézést kérek a Fórum más olvasóitól az ide nem illő témáért, de arra gondoltam, hogy a régi képekben érdekeltek között vannak olyan helytörténészek, akik segíthetnek.

1844.7.15-én született a bajai ref. anyakönyv szerint a Zomborba nősülő Dömötör Pál, ugyanilyen nevű apja a házasságot 1841-ben kötötte az akkor 27 éves anyjával. A szakirodalom szerint az apa 1770-ben született Dunaszentgyörgyön. Na most ott kétévente született egy Dömötör Pál, meg kell találnom, hogy minek alapján választották ki közülük éppen az 1770-est.   

Kinyomozom, tájékoztatlak.

Köszönettel és üdvözlettel:

Wilde Viktor

Előzmény: gazo2 (167)
rkozma Creative Commons License 2008.02.25 0 0 168
A legújabb Darabanth árverésen található ez a lap.

gazo2 Creative Commons License 2008.02.25 0 0 167
Kedves Viktor!

Nagyon jó szemmel olvastad a soraimat.
Jómagam is meditáltam a Dömötörök évszámain. Mégis - részben azért, mert úgy gondoltam, hogy talán a lényeget illetően nem annyira fontos, azonkívül egy előadásra készülve meglehetősen sok tennivalóm van - elfogadtam a kis különbséget mutató adatokat. Miután a Rapcsányi monográfia a fiatalabb Dömötört 1845-ös születésűnek jelöli. Ez a könyv pedig 14 évvel az ifjabb Dömötör halála után jelent meg, tehát akár személyes ismeretség állhatott fenn közte és az életrajzi rész összeállítója között.
Kérlek, hogy kutatásod eredményét írd meg! Érdekes kérdést vetettél fel.

Baráti üdvözlettel:
Gál Zoltán
Előzmény: wildeviktor (166)
wildeviktor Creative Commons License 2008.02.25 0 0 166

Kedves Zoltán,

Nagyon köszönöm a választ. Reméltem, hogy jobb híján a bajai Dömötörökről nevezhették el az utcát, de reális lehet-e - elnézést a levelek kiskorú olvasóitól a frivol felvetésért - az, hogy valakinek 74 éves korában születik gyereke (az én eddigi családkutató praxisomban pl. 66 év volt a maximum)? Miközben neje 30 éves, ahogy a bajai református anyakönyv mutatja? Hát nem tudom, majd tovább kutakodok, hátha téved a szakirodalom.

Köszönettel,

Wilde Viktor

 

Előzmény: gazo2 (161)
Mwin Creative Commons License 2008.02.24 0 0 165
Robi, semmi baj, nem te vagy a hunyó, hanem szvsz a sorozat szerkesztője, aki ilyen hülye feliratot nem vett észre...
Persze a többi képen is egyértelműen látszik, hogy télen készült a film, csak a Sugó verte ki a biztosítékot.
Előzmény: rkozma (164)
rkozma Creative Commons License 2008.02.24 0 0 164
Kedves Mwin!

Jogos a felvetés. A júliusi dátum a Századunkban szerepelt.

Utánanéztem a filmnek, de "Vidéki művészek" néven sem filmhíradót, sem rövidfilmet nem adtak ki 1956-ban, és a közeli években sem. Ezért pontos keletkezési dátumot nem tudok.

Robi
Előzmény: Mwin (160)
gazo2 Creative Commons License 2008.02.23 0 0 163
Bizony az sem lett volna rá méltatlan.
Sebők Zsigmond a magyar gyermekirodalom klasszikusa. 1902-től írott állatmeséinek hőse, Mackó Miki egy évtized múltán kapta jellegzetesebb nevét, Dörmögő Dömötör lett belőle.
Zebulon, Dorka , Róka Miska, Malac Misi, Ártány Tóbiás, Hörpentő sógor, Birka Jeremiás vidám, tanulságos történetein egész nemzedékek cseperedtek fel.
Saját gyermekkorom, gyermekeim és unokáim révén bőven volt és van alkalmam tanulmányozni Dörmögő Dömötör és unokaöccsei, más ismerősei fantasztikus kalandjait. Örömöt szereznek a kicsinyeknek és a mesélőnek egyaránt.

Gál Zoltán
Előzmény: Thernitibi (162)
Thernitibi Creative Commons License 2008.02.23 0 0 162
No miről nevezték el a Dömötör utcát?

Hát a Dörmögő Dömötörről:-)))
Előzmény: gazo2 (161)
gazo2 Creative Commons License 2008.02.23 0 0 161
Kedves Viktor!

Csak most fedeztem fel a Dömötör utca névadójára vonatkozó kérdést.

Dömötör Pál néven apa és fia szerepelt. A város jelentős embereinek számított mindkettő, lévén, hogy foglalkozásukra nézve ügyvédek, bírók, írók, költők is voltak.
Az idősebb Dömötör Pálnak (1770-1847) nagy szerepe volt a bajai református egyházközség 1811-es megalapításában. Haláláig elöljárója volt.
Fia (1844-1920) íróként jeleskedett. Több verseskötete jelent meg.

Ami az utca elnevezést illeti, hasonló, mint a Perczel utca, mely valószínűleg Mórról, a 48-as tábornokról, és nem a Baján örök álmát nyugvó Miklósról van elnevezve.

Úgy vélem, hogy az idősebb Dömötör Pált tisztelték meg utcanévvel.
A Dömötör és a Perczel utca közvetlen közelében lakom a Katonavárosban. Egy kis közvéleménykutatást végeztem. (Nem tudományos igénnyel.) A Dömötör utcáról senki sem tudta a környéken lakók közül, - azok sem, akik benne laknak, - hogy kiről van elnevezve.
Van egy mondás: A holtakról vagy jót vagy semmit. Ez helyesen így hangzik, hogy "Az igazat vagy semmit". Kevés ember van, aki minden tettében példamutató volt egész életében.

Jóllehet jómagam is javasoltam néhány utca elnevezését jeles személyekről (Szikszay Gerőről, aki az első bajai Duna-hidat tervezte, Rózsavölgyi Márkról, aki két évtizedet Baján élt), egy idő óta bizonytalan vagyok a személyekről való elnevezés létjogosultságát illetően. (Például a bajai Duna-hidat sem hallottam Türr István-hídként említeni.) A legtöbb ilyen utcanévről még az ott lakók sem tudják, hogy ki volt, akiről utcájukat elnevezték. (Kossuth vagy Széchenyi kivétel.)
Gyakran felmerül, a Városvédő Egyesület is szorgalmazza, hogy az utcatáblákon egy kis szöveggel utaljunk a névadóra. Természetesen egyetértek, jóllehet azzal is megelégednék, hogy az utcanevek a térképeken helyesen szerepelnének, vagy a házakon kivétel nélkül legyenek házszámok. (Ez különben a mentőknek is fontos lenne.)

Tisztelettel:
Gál Zoltán, katonavárosi, Dömötör utca melletti lakos
Előzmény: wildeviktor (154)
Mwin Creative Commons License 2008.02.22 0 0 160
Az az "56 július"nagyon bizarr a téli Sugó képével:-DDDD
Előzmény: rkozma (158)
rkozma Creative Commons License 2008.02.20 0 0 159
Megpróbálom a linket beilleszteni:

http://www.youtube.com/watch?v=Cs2l9aeDMwU
rkozma Creative Commons License 2008.02.20 0 0 158
Elkezdtem digitalizálni néhány régi filmhíradót.
Képek a "Vidéki művészek" c. kisfilmből. (Ezt Kovács Józsi már egyszer feltette.)







wildeviktor Creative Commons License 2008.02.12 0 0 157
Igazad van, a lámpaoszlop árnyéka majdnem tisztán északról jön, egy nagyon kicsi keleti elhajlással. Pedig a régi kép és az újak összevetése is nagy hasonlóságot mutat, igaz, némi átépítésekkel mindkét szomszéd ház esetében. Meg kellene nézni a Szegedi úti házat is.
Előzmény: rkozma (156)
rkozma Creative Commons License 2008.02.11 0 0 156
Egy dolgot viszont nem értek.
Ha a Dózsa-Flórián u. sarokról van szó, akkor a régi képeslap szerint észak felől süt a Nap? Az árnyékokból úgy látszik.

Ha a Szegedi út 25/a sz. házról van szó (Ady E. u. sarok), akkor nyáron késő délután eshet úgy a napfény az épületre, hogy ilyen árnyékot adjon.
Előzmény: Cziczo (153)
rkozma Creative Commons License 2008.02.11 0 0 155
Köszi, ez az az épület!
Előzmény: Cziczo (153)
wildeviktor Creative Commons License 2008.02.11 0 0 154
Tudja-e valamely helytörténész Kollégánk, hogy a bajai Dömötör utca kiről kapta a nevét?
Cziczo Creative Commons License 2008.02.10 0 0 153
Előzmény: wildeviktor (152)
wildeviktor Creative Commons License 2008.02.09 0 0 152
Hát képem nincs a Dózsa-Flórián sarokról, de ez a kép tényleg ott készült!
Előzmény: gaakos (150)
wildeviktor Creative Commons License 2008.02.07 0 0 151
Elnézést a Déry-kertes megtévesztő ötletemért, az tényleg egy ma már nem létező kapu lehet az evangélikus templom közeléből, talán a szovjet temető létesítése miatt szüntették meg. Egy régi térképen egyébként úgy láttam, hogy a kert a Rókus-temető vonaláig tartott, egyszerűen keresztülvágták rajta a Petőfi utcát. A Flórián-Dózsa sarokra viszont emlékezetem szerint nagyon hasonlít a régi boltos-fotó, talán ma is üzlet van a helyén.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!