Keresés

Részletes keresés

pete08 Creative Commons License 2018.05.12 0 0 3887

Okés,köszöntem akkor majd ősszel ha megerősödnek.Köszönök mindent!!

Előzmény: van_Persil (3886)
van_Persil Creative Commons License 2018.05.12 0 0 3886

Olvasd el a használati utasítását: ősztől tavaszig. Magyarul most márnem. Meg a kölyökcsaládok nem isvennék jón€ven, ha bármi idegen szagbekerülne a kaptárba. Akár még leis rabolhatnák őket, tekintve, hogy kevesen vannak.

Előzmény: pete08 (3885)
pete08 Creative Commons License 2018.05.12 0 0 3885

Köszönöm szépen a hasznos tanácsokat,még esetleg kérdezhetnék?Atkairtásról,varatraz most akác virágzás után jó lenne ?Vagy majd csak akkor kezeljem őket ha már megerősödtek?

Előzmény: van_Persil (3884)
van_Persil Creative Commons License 2018.05.11 0 0 3884

Akkor mindhárom pátyolgatása, majd kettö egyesítése, a harmadik meghagyása tartaléknak. Ha öszre megerösödik, akkor áttelelhet, ha nem, akkor menjen a többihez. Próbáld meg felerösíteni, mert -bár furán hangzik- két családdal könnyebb méhészkedni, mint eggyel.

Előzmény: pete08 (3883)
pete08 Creative Commons License 2018.05.11 0 0 3883

Sajna csak ez az egy családom van volt.

Előzmény: van_Persil (3882)
van_Persil Creative Commons License 2018.05.11 0 0 3882

Az ilyen kölyökcsaládok bepárzott anyával elsösorban arra valók, hogy velük (az egész családdal) leváltsuk egy mási család öreg anyját, vagy ahol nincs anya, oda berakni. Az öreg anyát elvenni, a családot leszükíteni anyaráccsal annyi keretre, amennyit takar, az anyarácsra újságpapír, az anyarács másik oldalára a bepárzott anyával a megerösödött -de még- kölyökcsalád, lehetöleg hordásos idöben, az új anyás résznek kijárót nyitni.

De csinálhatod azt is, hogy a háromból (amennyiben mind sikeresen bepárzott) elöször kettöt egyesítesz, ekkor az egyik anyát vagy leölöd, ha gyengébb, vagy zárkázod és úgy adod be egy anyátlan családnak 8ezt is hordásos idöszakban). Majd, ha úgy gondolod, a harmadikat is egyesíted késöbb ezekkel. Így lehet öszre teljes értékü családod.

Én a helyedben (nem tudom, hány családod van, hány éves anyákkal) ezeket a kölyökcsaládokat arra használnám, hogy más családoknál leváltsam a régi anyát. Az lehet úgy is, hogy a régi családtól elveszed egy kelö fias+egy virágpors+egy mézes kereten az öreg anyát, félrerakod tartalékcsaládnak, és ezt a családot a fenti módon anyásítod az új, bepárzott anyával. Az öreganyás családocskát pátyolgatod, aztán vagy lesz belöle valami, vagy nem, de így legalább van tartalék anyád.

Ha célod a szaporítás (több családot akarsz az eddiginél), akkor a kölyökcsaládokat kell pátyolgatnod, esetleg kelö fias keretekkel, de méhek nélkül, egyszerre csak eggyel, ügyelve, hogy sosem éhezzenek, de véletlenül se pörgess tölük semmit.

Előzmény: pete08 (3881)
pete08 Creative Commons License 2018.05.11 0 0 3881

Helló!Igen jól érted,én kettőt akartam,de nem akartam hülyeséget írni,gondolom télre már eléggé megerősödnek?Köszönöm szépen a segítségedet!!!

Előzmény: van_Persil (3880)
van_Persil Creative Commons License 2018.05.11 0 0 3880

Csinálj három kölyökcsaládot (ha jól értem, hogy három kereten van bölcsö) leszükített kijárókkal, egyenletesen elosztott fias keretekkel, mézes és virágporos keretekkel. Az egyiket hagyd az eredeti kaptárban, a másik kettöt másik kaptárba.

Előzmény: pete08 (3879)
pete08 Creative Commons License 2018.05.11 0 0 3879

Helló!Élég új vagyok még a méhészkedésbe,nem tudom tudna nekem valaki segíteni,tegnap kirajzott egy méhcsaládom kb fele,és ami bent maradt méhekkel mit lehetne csinálnom?10 kereten vannak NB (16-keretes) ,3-kereten van anyabölcső a középtájon 4-db.

heric Creative Commons License 2018.05.02 0 0 3878

Köszönöm !

Előzmény: van_Persil (3877)
van_Persil Creative Commons License 2018.04.30 0 0 3877

Sajnos nincs. Idén repcén nálunk issokkal vadabbak Mindenképp beszélj a szomszéddal, de ha be van jelentve az önkormányzatnál, betartja a védőtávolságokat, akkor joga van annyi méhettartani, amennyit akar. Próbáld kideríteni, hogy marad-e egész évben az egész állomány, vagy csak repcén van ilyen sok. Igazából nem optimális egy telephelyen ennyi méhcsalád, dehacsak így tudja megoldani az elhelyezésüket, akkor ezvan. Ha vannak lovaid, akkor okvetlen hívd fel rá a figyelmét, mert a lovak egy-két méhcsípésbeisbelehalhatnak.

Előzmény: heric (3876)
heric Creative Commons License 2018.04.30 0 0 3876

Szép napot ! Rutinos Méhészektől kérdezném !

 

Szomszédunkban méheket tartanak most már legalább 200 család van , régebben nem volt zavaró.

De az elmúlt idő szakban repce virágzáskor támadnak a méhek , de nem akár hogyan kutyát , lovat ,embert, mindegy nekik de nagyon keményen támadnak mindent .

 

Méhek körül fák vannak de ahogyan onnan kijönnek azonnal támadásban lendülnek hordás közben .

Attól félünk , hogy valaki halálát okozzák a méhek .

 

Kérdezném van valami józan megoldás a méhek támadása védekezése ellen ???

 

Ha valaki tud valami infót kérem írja meg .

Komondortanya Creative Commons License 2018.04.27 0 0 3875

Köszönöm. Sikerült beszélnem a tulajjal.

Előzmény: Jam Clerk (3874)
Jam Clerk Creative Commons License 2018.04.25 0 0 3874

Ha teherautóval hozták őket, kifejezetten a repce miatt, akkor kb. egy, max. másfél hét múlva már nem lesznek ott.

Előzmény: Komondortanya (3873)
Komondortanya Creative Commons License 2018.04.25 0 0 3873

Kedves Méhészek!

 

Tanácsra lenne szükségem. A "határban" élünk, külterületen. Ma hajnalban a tőlünk kb. 100 m -re lévő telekre egy teherautóval méheket telepítettek a repce táblák miatt. Tavaly is itt voltak, észre sem vettük őket. Most viszont a kerti gyerek medencére járnak inni, ami azt jelenti, hogy több százan vannak itt, és amikor a frissen mosott ruhákat kiteregettem, néhányuk idegesen  kezdett el röpködni körülöttem.  Fél óra múlva merészkedtem csak ki az udvarra, és kiöntöttem a medencéből a vizet. Meglehetősen morcosak emiatt, már látom. Lassan kiszárad a medence, de még mindig itt vannak körülötte. Az világos számomra, hogy a medencének lőttek. (sőt, a kert tónak is, amit most kezdtünk el építeni). 

Mit gondoltok, a pangó víz megszüntetésével "leszoknak" rólunk? 

Esetleg vigyek nekik inni a telek kerítéséhez? ( a tulajt nem ismerem, nem is szoktam látni)

Előre is köszönöm a segítséget.

Peet.. Creative Commons License 2018.03.25 0 0 3872

Értem, köszi. Füstölés után mennyi időnek kell eltelnie hogy az utána gyűjtött méz kipergethető legyen?

Előzmény: Kempingez (3871)
Kempingez Creative Commons License 2018.03.25 0 0 3871

Nem árt, gondolom ez a kérdés abból a teljesen félrevezető téves, nem kicsit káros útmutatóból eredhet, amely a nyugalmi állapotban tanácsolja a kezeléseket?

Nos a fiasításban lévő atkákat sem pusztítja el, ezért kell 3 naponta ismételni a kezeléseket, akác után természetesen nem is törekszünk nullázó eredményre. Ekkor lényegében egy ritkító kezelés sorozatot végzünk, már ami a célját illeti.  Kinek mennyi kezelés fér az idejébe, tehát a két hordás között. 

 

A nullázó kezelésre törekvést, én máskor sem tartom értelmes célnak, de ez már egy másik téma. 

Előzmény: Peet.. (3870)
Peet.. Creative Commons License 2018.03.23 0 0 3870

Nem árt a fiasításnak?

Előzmény: Kempingez (3869)
Kempingez Creative Commons License 2018.03.23 0 0 3869

Amitráz, furettóval bejuttatva. 

Előzmény: Peet.. (3868)
Peet.. Creative Commons License 2018.03.22 0 0 3868

Értem. Akác után mivel szoktad irtani az atkákat?

 

van persil: köszi, jó ötlet, alkalmazni fogom.

Előzmény: Kempingez (3865)
Deryan Creative Commons License 2018.03.21 0 0 3867

Már 2. éve ezt használtuk október első felében. Arra mi is ügyeltünk a szomszéd hobby-méhésszel, hogy a méhek még röpködjenek, de a szezonnak már vége legyen.

 

 

Higiénikus aljat használok, így ősszel úgy gondolom jól tudom ellenőrizni az atkák jelenlétét.

A múlt évben nem használtam tavasszal semmi atkaírtó szert. A nyáron 2 alkalommal kezeltem a méheket.

Api Life Var-al, amivel a kezelést megszakítottam, mert a méheket megbolondította.

Nálam a 2 kaptárra a Bayvarol csík nagyon bevált. Júli-augusztusban alkalmazom.

Csak 1x pergetek, a tavaszi gyűjtést, mivel a környéken nincsenek jó méhlegelők.

 

 

 

Előzmény: Kempingez (3863)
van_Persil Creative Commons License 2018.03.21 -1 0 3866

Építtetőkeret kitördelésével miután befedték a herefiasítást.

Előzmény: Peet.. (3864)
Kempingez Creative Commons License 2018.03.21 0 0 3865

Nem, de ehhez kell a megfelelő hatékonyságú őszi atkairtás. Az első irtást, akác után szoktam elvégezni. 

Előzmény: Peet.. (3864)
Peet.. Creative Commons License 2018.03.20 0 0 3864

Sziasztok!

 

Tavasszal szoktatok-e atkát irtani? Ha igen akkor mivel?

Kempingez Creative Commons License 2018.03.17 0 0 3863

Szerencsétek volt, hogy még kirepülésre alkalmas időben használtátok, 12 fok környezeti hőmérséklet alatt nem használható, ez az általános álláspont, de az újabb a tapasztalatok szerint, biztonságosabb ha ennél is melegebb van, minimum 5-6 fokkal.  

A használati utasításban, felcserélték a két évszakot, :)

 

 

Előzmény: Deryan (3862)
Deryan Creative Commons License 2018.03.16 0 0 3862

Mi a szomszéddal ősszel, záró kezelésnek használtuk a Varatrazt, amikor még röpködtek a méhek Neki is, nekem is 2-2 méhcsaládunk van. Ő hozta, ezért nem emlékszem pontosan a használati utasításra. 

Itt a használati utasításban pedig azt írja: Varroa atka fertőzések kezelésére alkalmazzák kijárónyíláson történő füstöléssel ősztől tavaszig terjedő időszakban.

 

https://www.jofogas.hu/bekes/Varatraz_10ml__Amitraz__Meheszet_75427462.htm

 

Amit írsz, logikus. Gyakorló méhész vagy. Nem hiszem, hogy bárki is kétségbe vonná a gyakorlatot.

Nekünk ez a szer jól bevált. 2. éve ezt használtuk.

Előzmény: Kempingez (3861)
Kempingez Creative Commons License 2018.03.16 0 0 3861

Ha valóban az áll benne, akkor nem jól írták. Ugyanis az amitrázos füstölést, fiasításmentes időszakban nagyon nem ajánlott használni. Mert  alacsony a hőmérséklet, a fürtbe nem tud kellően behatolni a füst, a méhek sem tudnak a kezelés után kirepülni levegőzni. 

De tőlem, a saját méhét mindenki úgy nyírja ki, ahogy csak jólesik, legfeljebb csökken a méhsűrűség. 

Előzmény: Deryan (3860)
Deryan Creative Commons License 2018.03.15 0 0 3860

Úgy tudom, hogy a Varatraz  használati utasításában, amit a termékhez közvetlenül mellékelnek, az áll, hogy a szert fiasításmentes időszakban szabad használni.

Előzmény: DolmarPeti (3858)
Kempingez Creative Commons License 2018.03.15 0 0 3859

A receptel nincs gond, miért ne írná fel az állatorvos.

Nem kell hozzá eszköz, a "Varatraz"-ban pont ez a jó.  Ez a papírcsík égetéses módszer a legrégebben alkalmazott, az atka  nyolcvanas évek eleji megjelenésétől. Magam is alkalmaztam húsz évvel ezelőtt. Nem kell ehhez semmi, csak az előírás szerint előkészített papírcsíkot, a kaptár aljában elégetni, például egy üveg tetejében (lapka).  Csak becsúsztatod az alsó kijárón. 

A varojet csak az elmúlt évek találmánya, szerintem teljesen felesleges kacat. 

 

Előzmény: van_Persil (3856)
DolmarPeti Creative Commons License 2018.03.15 0 0 3858
Előzmény: van_Persil (3856)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!