Korrekt amit írtál, az én történetem 96%-ban ez lenne, érdekes a sok hasonlóság és tapasztalat. A küllömbség, annyi én már nem váltok vissza, mert jobbat nem kapok, de megértelek!
Szia, jut eszembe a fogaskerék esztergálás a - markolathoz - sikerüllt?
Na végre valami fejlődés. Van még egy csiszolni való dolguk, a Nyikon mérnökeinek, de remélem sokat már nem kell várnom. De sajnos azt kell, hogy mondjam, összeségében még számomra nem jött el az idő, hogy Nyikonról, Nyikonra váltsak.
Már a topik címe is nagyon találó, mert ebben a kérdésben csak hitvitát lehet folytatni. Objektív érvek nem léteznek. Illetve mindenki a saját objektív érveivel támasztja alá a hitét. Én is így teszek:
Valaha õsnikonos voltam, a Zenitek és Prakticák után Nikon volt az elsõ drágább gépem. Persze egy gépnél nincs megállás, így aztán elfogyasztottam jópárat: F801, F50, F90x, F4, F100, FM2N, FM3A. Az optikákat inkább nem sorolom, de használtam a 20/F2.8 AIS-tõl az 500/F4P AIS-ig elég sokat. Én folyamatosan úgy éreztem, hogy a Nikon teljes egészében kiszolgálja a fényképezési szokásaimat és igényeimet: erõs, robosztus, kompatibilis és csodásan rajzoló optikapark.
Aztán eljött a digitális idõszak. Mint informatikus mérnök, hamar beláttam, hogy váltani kell, ez a jövõ. De mit vegyek? Akkoriban az látszott, hogy a Canon jóval többet áldoz kutatás-fejlesztésre és ez meg is látszik a gépein. A 10D nagyon meggyõzõ volt minden tekintetben, ráadásul a Nikon-Canon vázak felépítménye és jellemzõi is megváltoztak, megfordultak. A Nikon nekiállt mûanyag vázakat gyártani, a Canon pedig fémvázat gyártott a kommersz kategóriában is. Váltottam Canonra. A 10D után jött a 20D és én még mindig elégedett vagyok, a Canon mûszakilag jó. DE....
A váltás óta folyamatosan hiányérzetem van. A Canon valahogy nem úgy esik a kezemre. Hiába az USM és IS, az optikákat nem olyan jó érzés megfogni, stb. A Nikkoroknak szebb a festése és a Nikon felirat is jobban néz ki. Szerintem a Nikon fénymérése is pontosabb, vakuvezérlésben pedig szintén jobb, hogy valami "obnjektívet" is mondjak. De hiába a mentális hiányérzet, ha a Canon a modern technikát gyorsabban fejleszti és olcsóbban is adja.
A D2X már elgondolkoztatott, a D200 pedig egyértelmûen arra késztet, hogy két év Canon után visszatérjek. Végre egy robosztus, fém, idõjárásálló váz nem kevés megapixellel. Mûszakilag minden igénymet kielégíti, a mentális dolgokról nem is beszélve. Ráadásul ismét használhatók a príma manuális lencsék. Szóval a dolog már csak idõ kérdése....
Azért az meg kell hagyni, a Nikon se szégyenkezhet e téren. Szép francia zászlót csinál a d2x a fehér tartórudakból, APS-C érzékelővel, f/9-re rekeszlet objektív zoomtartományának közepén... (már ha az index is úgy akarja, h látsszon is valami... eredeti itt: http://www.dpreview.com/reviews/NikonD2X/Samples/Compared/Outdoor/outdoor_d2x.JPG)
"Dear Topictársam, a Szmena mér nem ér?:-)"--Félre ne értsd,nagyon jo kis gép a smena,én is avval fotoztam éveken keresztül.Az ember fölnézett az égre-beállitotta enyhén felhösre az eggyik tekerentyüt,megsaccolta a távolságot-eltekerte a másik tekerentyüt.És egész jo kis képeket tudtam vele csinálni.De gyakorlatilag semmit nem tudtam mi micsoda,mivel mit állitok.Azt meg végképp nem értettem hogy hogy csinálják azokat a gyönyörű közeli virágos képeket,amikor én nem tudok a gépemmel.
"a Canon minden kategoriaban uti a nikont digitben!"
Rólad annyit kb, hogy mivel kereskedő vagy, és szereted villogtatni az L-es áraidat neten, meg a szép canon vázaid, meglepődtem volna ha nikont ajánlasz...
Csak idézni tudom magamat: "WÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁ NIKONT AKAROK, NIKONT AKAROK! ÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁ.. de komolyan, kúrva jó lenne egy F6 digittben."
Oké, végre nem a szokásos agresszív válasz, meg hőzöngés.
Én már leírtam egy pár helyen, miért is van Nikonom, és nem Canonom, csakhát a Canonos srácok (jellemzően) elhajtottak...
D-SLR- re váltásomkor fő szempont volt a pínz. Mivel így három gép maradt (D70, 300D, 350D), fontos volt az is, hogy jó obi legyen hozzá alapban. Olyan kitobi, amelyik jó minőséget képvisel. Na, ugye, itt már eleve csak a Nikon maradt képben a 18-70-ével (pont ma kért egy srác egy 18-70-es fotót, hogy mit is tud, szerintem nem rossz).
Aztán fontos volt a spot-fénymérés, ami 300/350D-nél nem létező dolog, ami szomorú. Ja, és fontos volt a jó fogású gépváz, mert a sok kompaktcsoda után meguntam a lelógó kisujjamat. Itt szintén a N volt nyerő.
Persze tisztában vagyok azzal, hogy a C zajtalanabb képeket dob ki ebben a kategóriában. De a zaj nem minden. Ha a zajmumus Sony F-828-am képe megfelelő volt Europoszter méretre nagyítva, akkor asszem kibékülök a D70 zajával is.
Ja, még valami: szeretem, ha két tárcsát tekerhetek, ez is N fícsör.
Meg nem szeretem a túlságosan lekerekített dolgokat.
Egyszóval szeretem a Nikonomat, van egy-két hülyesége, de az utódja abszolút befutó lesz nálam, amint megengedhetem magamnak.
Egy barátom kérdezte, hogy na és miért épp Nikon lett? Hát hiszen...
Neki is Nikon gépe van, de azt mondta, hogy ha újra ott állna a döntés előtt, akkor nem biztos, hogy újra Nikont venne. Állítólag a Canon jobb az AF területén, meg azzal, hogy bevezette az EOS-t, igaz hogy megszűnt a kompatibilitás a régi obikkal, viszont az EOS-en belül teljesebb mint a Nikonnál. Mert ott mechanikailag ugyan megvan, de némely gép pl. nem mér fényt régi obival, ami azért elég nagy hátrány.
Namost én nem húztam különösebben sehova, viszont egy külföldi út alkalmával a következő adódott: Nikon F-601, F-801, Canon [az amelyikben először volt Eye Control], megmég egypár dolog, 100 - 150 - 180 meg ilyesmi euroért.
Ha szabadon választhattam volna az akkori ismereteim alapján, akkor Pentax Z-1p kellett volna, de az nem volt. :-)
Tehát a Prakticával összehasonlítva... Szerettem volna beépített vakut, spotmérést, viszonylag gyors vakuszinkront (az 1/90-es gépek rögtön kiestek), meg lehetőleg valami jó kompatibilitást, mindezt olcsón. Győzött az F-601.
Azóta E-bayen sikerült még lőnöm hozzá egy F-801s-t (1/250 szinkron, spotmérés!) 89 Euroért.
Szóval ezek mennek a régi manuális obikkal is - nem úgy mint a barátom F80-asa. Igaz nem kezelik a VR mittoménmit, de olyan obim úgyse igen lesz. :-)
Nem bántam meg a döntésem. Bár valszeg ugyanígy lennék akkor is, ha Canont vettem volna. Vagy ki tudja? :-)
Hja,ha az embernek van 3-4 kilo uvege egy rendszerre az azért eldönti további sorsát...Viszont aki most akar váltani pl kompaktról,gyakorlatilag fotós múlt nélkül(szmena nem ér),az komoly dilemma elé néz,mert nem fog tudni dönteni.Mert az egyik fele ezt,másik fele azt fogja javasolni.Tapasztalat.És nem fog rajta segiteni az :"neked kell dönteni",mert fogalma se lessz,hogy mi a lényeges szempont,mi nem.Na jo lehet hogy némi fogalma azért lessz...de nem sok :o)