Keresés

Részletes keresés

laviolette Creative Commons License 2021.08.16 0 0 19575
laviolette Creative Commons License 2021.08.16 0 0 19574
Előzmény: Nobody1 (19570)
laviolette Creative Commons License 2021.08.16 0 0 19573

Van, gyártják, vehetsz, de csak, mint igazolt hivatásos felhasználó:

https://portal.nebih.gov.hu/-/valtozasok-az-ammonium-nitrat-tartalmu-mutragyak-forgalmazasaban

Előzmény: koffeinmentes sör (19572)
koffeinmentes sör Creative Commons License 2021.08.16 0 0 19572

Azt tisztázzuk, hogy a Pétisó és az Ammónium-nitrát az két különböző műtrágya. Egészen más a célterülete, a Pétisó a mészszegény talajok vagy mészigényes növények műtrágyája, ahol az NH4NO3 mellé mészkő- vagy dolomitőrlemény van keverve, részben tápanyagpótlás, részben az ammónium-ion savanyító hatásának ellensúlyozására. Az Ammónium-nitrátot ezzel szemben éppen a túlzottan meszes talajokon kell használni (vagy a mészkerülő növényekhez). Ebből látható az, hogy sehogyan sem helyettesíthető Pétisóval.

 

Mi lett akkor most az "Ammónium-nitrát" műtrágyával, aminek nemcsak az összetétele, hanem a neve is ez?

Nobody1 Creative Commons License 2021.08.15 0 0 19571

Milyen acélokat kovácsolok össze? Röviden amit találok, ami a kezembe akad. Tudod én gazdálkodok, letörnek gépalkatrészek, laprugók, nagyobb spirálrugók, csapágyak, eltört szerszámok, drótkötél darab, fűrészlapok, stb.

Szóval konkrét anyagminőséget nem tudok mondani. Szikraképet nézek köszörűn, aztán kovácsolás után a végeredmény vagy jól használható kés lesz, vagy díszkés vagy szalmabálabontó... :)

Előzmény: W_B (19564)
Nobody1 Creative Commons License 2021.08.15 0 0 19570

Látod pont ez a gond, hogy aki aljas célokra akarja felhasználni, az megtalálja a módját...

Na meg még számtalan szabadon forgalmazott anyagból lehet(ne) robbanóanyagot készíteni és azokat mégis lehet kapni. (Egyelőre.)

Amit viszont nem értek, hogy formalint 20 litert szabadon vehetek, de 1 decit már nem. Vagy magnófej tisztításhoz nem kaphatok 10 ml 96%-os alkoholt. Rám akarja tukmálni a gyógyszerész a 70%-ost. Mondom neki ennyi erővel mosogatószeres vízzel is tisztíthatnám. Könyörgöm, 10 ml mi másra lenne elég?

Előzmény: laviolette (19568)
Nobody1 Creative Commons License 2021.08.15 0 0 19569

A 33%-os ammónium-nitrát tartalmat lecsökkentették 16%-ra. Gondolom a különbözetet vagy több mésszel vagy más nem robbanékony anyaggal pótolják. A lényeg, hogy ezentúl kétszer annyit kell venni és kiszórni a földekre, hogy ugyanazt a hatást érje el az ember. (Nem tudom, de tuti az árát nem csökkentették a felére, pedig cipekedni is eleve duplán kell vele...)

 

https://mkeh.gov.hu/kereskedelmi/robbanoanyag_prekurzorok

Előzmény: koffeinmentes sör (19565)
laviolette Creative Commons License 2021.08.15 0 0 19568

Jézus Krisztus kérdezte: "-A sót, ha elveszti az ízét, mivel sózzátok meg?"

De itt a dolog fordítva van, a műtrágyát keverik. A pétisó már régen ilyen, de ennek akkor még a kedvező növényélettani hatás volt az oka: https://hu.wikipedia.org/wiki/Pétisó

 

Mára némileg változott a helyzet, az ammónium-nitrát robbanóanyagnak is jó, terroristák eszköze, a szegény ember bombája, mert bárhol beszerezhető és egyszerűen alkalmazható. Sok arab terrorista használta, az őrült Breivik is ezzel robbantott Osloban, de itt van róla egy egészen jó ír nóta:

Me da' has got me worried / I think he's going soft
There's half a ton of fertilizer / Stored up in the loft
Are you gonna be a farmer da' / I ask him just for fun
He said don't be an eijit / Pass the coffee grinder, son

A címe: My Ol'Man's a Provo - Az Öregem egy Provo (ez nem a provokátor volt, hanem az IRA Provisory Wing, az IRA "ideiglenes szárnya", bővebb a Wikipédiában) :

https://www.youtube.com/watch?v=Q3iHqXsi2L8      a szövege:

 

https://www.justsomelyrics.com/2418225/the-davitts-my-old-mans%27-a-provo-lyrics.html

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

"Az ammónium-nitrátot vagy egyéb nitrátokat tartalmazó műtrágyákat robbanószer gyártására is fel lehet használni, amire már láttunk példát több terrortámadás kapcsán is világszerte. 

 

Emiatt az ilyen termékekhez való hozzáférést a törvény értelmében korlátozni kell. A lakosság számára nem állhat rendelkezésre olyan ásványi műtrágya, amely 16%-nál több ammónium-nitrátot tartalmaz. Csak a gazdálkodók és egyéb szakemberek juthatnak hozzá az ilyen termékekhez. (1907/2006 sz. EU rendelet, REACH)"

 

https://www.yara.hu/tapanyagellatas/mutragya-biztonsagos-kezelese/mutragyaval-kapcsolatos-biztonsag/

Egyébként az ammónium-nitrát vízben kiválóan oldódik, a hozzáadott anyagoktól elválasztható, és a tiszta hatóanyag visszanyerhető, utána lehet folytani a bombakészítést, de itt abbahagyom, mielőtt a TEK kijönne.

 

Előzmény: koffeinmentes sör (19565)
barkócza Creative Commons License 2021.08.15 0 0 19567

Asszem, inkább fordítós filmél ezüstoldásra. 

Előzmény: Nobody1 (19563)
laviolette Creative Commons License 2021.08.15 0 0 19566

Érdekes dolgok ezek. Sok évvel ezelőtt kellett volna vörös vérlúgsó, nem kaptam, hogy tiltólistán van. Formalint is csak apámnak adtak a patikában, mert ismerték. Tiszta szeszt általában arra szoktak az emberek használni, hogy Colába tegyék, valamikor azért volt jó, mert nem volt adó rajta, vagy nagyon kevés, és igen rentábilis volt, csak aztán rájöttek erre.

 

Van egy barátom, most végzett Sopronban, mint erdőmérnök, szintén a késkovácsolás a hobbyja. (Most vett OKJ-s ötvös-ékszerész papírt, hogy hozzá tudjon jutni a megfelelő fémanyaghoz, mert van, amit csak arra adnak...).

Előzmény: Nobody1 (19563)
koffeinmentes sör Creative Commons License 2021.08.15 0 0 19565

Mit tesznek akkor az ammónium-nitrátba, ha nem ammónium-nitrátot?

Előzmény: Nobody1 (19563)
W_B Creative Commons License 2021.08.15 0 0 19564

Damaszkolt pengét melegbarnítani érdemes (lúggal, vagy olajjal), aztán egy kevés savval (citrom, vagy ecet) átdorzsölve lesznek szépen láthatók a rétegek.

Milyen anyagokat damaszkolsz össze?

Előzmény: Nobody1 (19562)
Nobody1 Creative Commons License 2021.08.15 0 0 19563

Épp a napokban akadt a kezembe egy bontatlan zacskó vörös vérlúgsó. Úgy 40 éve vehettem. Akkoriban még fotósboltban simán lehetett venni. Ha jól emlékszem fekete-fehér képek barnítására, "öregítésére" használtuk...

Az rendben van, hogy nem lehet úton-útfélen vegyszereket venni, de egy kicsit már túl van szigorítva. Gyógyszertárban például nem adnak 1 deci formalint, mert tiltólistán van. Mezőgazdasági boltban viszont vehetsz 20 literes kannával. (Kevesebbet nem!) Az ammónium-nitrát műtrágya hatóanyagát is most a felére csökkentették. Nem kap az ember acetont, ecet, sósav és híg kénsav (akkusav) kivételével savakat, de még 10 ml tiszta szeszt sem, mert robbanóanyag vagy kábszer előállítására alkalmas vagy ahhoz segédanyag. Vicc az egész...

Előzmény: laviolette (19560)
Nobody1 Creative Commons License 2021.08.15 0 0 19562

Elsősorban majd az általam hobbiból kovácsolt damaszk /vadász/késpengéken akarom kipróbálni az egyes recepteket, hogy melyik mennyire hozza ki az eltérő acélfajták mintázatát és mennyire kopásálló. Aztán később - mint vadgazdálkodási szakmérnöknek - ha lesz elegendő gyakorlatom benne, talán kopott puska alkatrészeken is bevetem...

Előzmény: laviolette (19560)
laviolette Creative Commons License 2021.08.15 0 0 19561

Volt sejtésem, hogy berlini kék lesz az, csak már nem volt elég idő utánanézni. Írt még olyat, hogy vas-szulfát használata esetében az oldat már eleve kék, de nem tudom, mennyire lényeges, mikor itt a bevonat egyenletessége és tartóssága az első számú szempont.

Előzmény: W_B (19559)
laviolette Creative Commons License 2021.08.15 0 0 19560

Szívesen, hát azért járok ide, mert az itteni kérdések engem is érdekelnek. A vegyszerek egy része régen sem volt egyszerűen beszerezhető, a vérlúgsókra például, mint ciántartalmú vegyületekre, az Isten tudja, mióta méregengedély kell.

Sok sikert a munkához, meg lehet tudni, mi lesz belőle, ha készen lesz, dísztárgyakat készítesz?

Előzmény: Nobody1 (19558)
W_B Creative Commons License 2021.08.15 0 1 19559

A poroszkék az magyarul berlini kék, nagyon szép kék szine van, de szerintem nem tapad meg elég erősen a vason.

 

Ha porózus réteget hozunk létre (pl a melegbarnítással), akkor át kell itatni olajjal, az némileg védi a felületet a korróziótól.

 

A hidegbarnításnál érdemes aktiválni (salétromsavval előmaratni) a felületet.

 

Ezt a kettőt (előmaratás, utólagos olajozás) érdemes kipróbálni ennél a kékítésnél is; és minden esetben tökéletesen zsirtalan legyen a felület!

Előzmény: laviolette (19555)
Nobody1 Creative Commons License 2021.08.14 0 1 19558

Üdv!

 

Lecsuktam délután a laptopot és a friss bejegyzésed csak most látom. Köszönöm, hogy foglalkoztál a kérdésemmel.

 

Összeszedtem már egy tucatnyi receptet és szeretném majd őket kipróbálni szín, kopás és rozsdaállóság tekintetében. (Már amelyikhez minden összetevő beszerezhető, mert manapság már ez sem egyszerű feladat.)

Előzmény: laviolette (19556)
Nobody1 Creative Commons License 2021.08.14 0 0 19557

Üdv!

 

Köszönöm! Ciril betűvel beírva a fordítóba valóban vas kloridot adott.

Köszönöm a többi tippet is.

Előzmény: W_B (19554)
laviolette Creative Commons License 2021.08.14 0 0 19556

Bocs, belement egy fölösleges "l"-betű. Így helyes: Полуторахлорное

Előzmény: laviolette (19555)
laviolette Creative Commons License 2021.08.14 0 0 19555

Rákerestem, az, vas-(III)-klorid, FeCl3. 

Itt írja a használatát:

----------- példa egy receptre
A vas és az acél nedves kékítésére egyenletes kék színűre, a következő tesztelt fürdő

vörös vérsó ... ... 2,5 g,
egy és egy fél vas (II) -klorid ... ... 2,5 g,
víz ... ……… 1000,0 g

 

Azt írja, "poroszkék" bevonatot képez. A vérsó, gondolom, vérlúgsó, az egy és egy fél vas-(II)-kloridot nem tudom értelmezni, én Google-fordítót használtam.

Ezen az oldalon található, de van több is: http://www.chemport.ru/forum/viewtopic.php?t=2833

 

Полуторлахлорное

 

Ha ezt a szót kijelölöd, és ráindítod a Google-keresést, kihoz még oldalakat.

Előzmény: W_B (19554)
W_B Creative Commons License 2021.08.14 0 0 19554

Üdv!

 

Talán vas-(III)-klorid?

Orosznak tünik, érdemes cirill betűkkel leírva rákeresni.

 

Szénacélra a melegbarnítást ismerem/használom (forró, tömény lúg + oxidálószer), a hidegbarnítást (szelén), illetve a forró olajba mártogatát, ráégetést.

 

Meg persze van szinterezés, galvanizálás, stb.

Előzmény: Nobody1 (19553)
Nobody1 Creative Commons License 2021.08.14 0 0 19553

Üdv a Hölgyeknek/Uraknak!

 

Valaki meg tudná mondani mi az a "polutorahlornoe vas"?

(Acél nemes rozsda /barnító-kékítő/ bevonat előállításához használt oldatban vörösvérlúgsóval együtt szerepel.)

 

Esetleg ha valaki tud más egyszerű/bb/ módszert ami tartós, sötét, rozsdagátló bevonatot képez a vason, az is érdekelne. Köszönöm előre is.

jogértelmező Creative Commons License 2021.08.04 0 2 19552

" Li, Na, K, Rb, Cs, Fr "

 

Ezt én így jegyezem meg vizsgára: Linák Robi csúnya francia.

Nagy sikerem volt vele, de főleg a "Balga intelem" másik szóvirággal.

Fejből tudtam a periodusos rendszert, de felrótták, hogy nagyrészt vízszintes sorokban.

Viszont átmentem az UV-n, mert megnevettettem a tanárt, aki behívta a kollegáit, hogy nézzenek meg engem - kémia antitalentumot,

 

Előzmény: W_B (19551)
W_B Creative Commons License 2021.08.04 0 0 19551

Igen, az összes alkálifémre.

Li, Na, K, Rb, Cs, Fr

Előzmény: koffeinmentes sör (19550)
koffeinmentes sör Creative Commons License 2021.08.04 0 0 19550

K-ra, Li-ra is ugyanez lesz az egyenlet?

Előzmény: W_B (19544)
W_B Creative Commons License 2021.08.03 0 0 19549

Pont volt kéznél egy pezsgőtabletta, megnéztem: a vízoldhatók mellett (zsíroldható) E vitamin is van benne.

 

Szerintem felesleges ezt így kettészedni, hogy külön vízoldható, külön zsíroldható multivitamin.

 

De ha érdekel a téma, keress rá, hogy mennyire szívódnak fel így a vitaminok, biztosan van erre vizsgálat.

Előzmény: Törölt nick (19548)
Törölt nick Creative Commons License 2021.08.03 0 0 19548

Altalanos iskola 8.o biologia oras emlekeim szerint a vitaminoknak ketfele csoportja van, a zsirban oldodoak, amit a szervezet rendszeresen elraktaroz, ezert ezeket csak akkor kell potolni, ha etkezesi zavar miatt valamibol hiany keletkezik.

A masik csoport a vizben oldodoak, amelyek rendszeresen kiurulnek a szervezetbol, ezert ezeket rendszeresen potolni kell.

 

Multivitaminokban viszont keverik a kettot.

Tablettat ketfelekeppen lehet bevenni, bo vizzel etkezes elott legalabb fel oraval, vagy eves utan attol fuggoen, hogy vizben vagy zsirban oldodas a lenyeg.

 

A vizben oldodot nyilvan a vese valasztja ki, a tobbivel nem tud mit kezdeni, tehat a vizelettel kiurul, felesleges volt a bevitel.

 

A zsirban oldodo az etellel a gyomorba kerul, ami a vizben oldodo vitaminokkal nem tud mit kezdeni, szinten uritesre kerul.

 

Emiatt ertelmetlennek tartom a multivitamint ilyen formaban, jobb lenne, ha ketfele csoportra szednek, a B-C vizben oldodokra, es a DAFKE es egyebek zsirban oldodokra, mert maskeppen kell oket bejuttatni a szervezetbe.

 

Ha pedig ragaszkodnak a "minden egyben" tablettahoz, akkor azt kellene rairni a csomagolasra, hogy nem eleg napi egy szem, hanem napi 1-1 szemet kell bevenni, egyet bo vizzel, a masikat etkezes utan.

 

Előzmény: jogértelmező (19542)
Törölt nick Creative Commons License 2021.08.03 0 0 19547

semmilyen pezsgotablettarol nem irtam, azokkal nem is foglalkoztam, feltetelezem, azok eleve csak B-C vitaminokkal keszulnek.

Előzmény: W_B (19541)
W_B Creative Commons License 2021.08.02 0 0 19546

A beoldott ásványi anyag csökkenti a CO2 gáz oldhatóságát.

Sósav oldatból is ki lehet űzni valamennyire a HCl gázt, ha NaCl-t oldasz fel benne.

Előzmény: koffeinmentes sör (19545)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!