Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2003.09.29 0 0 774
Némi kutakodás után egy kisebb falba ütköztem: megtudná mondani vki, hogy mit jelent a pozitív állítás ? (logikában, valamilyen kvantor-csere következménye ,ha jól gondolom)
sashimi Creative Commons License 2003.09.29 0 0 773
Jogos megjegyzes.

Azert az 1 dimenzios valtozatban is fel kellett tenned, hogy a szakasz veletlen megadasa azt jelenti, hogy a vegpontjai veletlenek es a harom eloszlas azonos.

Sikban mit szolnal a kovetkezo valtozathoz: milyen eloszlas eseten lesz maximalis a valoszinuseg? pár évtizede tartó

sashimi

Előzmény: gligeti (772)
gligeti Creative Commons License 2003.09.29 0 0 772
Érdekes, mert pl. az egydimenziós kérdésnek bizonyos értelemben van értelme.

Adott egy szakasz (zárt intervallum), és egy pont a számegyenesen. Mi a valószínűsége, hogy a pont a szakaszon van?

Rávághatnánk, hogy nincs értelme, de előbb nézzük meg tüzetesebben. Ha hozzátesszük azt, hogy a szakaszt úgy választjuk véletlenszerűen, hogy a két végpontját ugyanazzal a "véletlengenerátorral" választjuk ki, amivel aztán a pontot is, akkor félig már van értelme a kérdésnek, csak a megoldás függ az eloszlástól. Azonban, azon véletlengenerátorokra, melyek bármely konkrét pontot nulla valószínűséggel adnak ki (van sűrűségfüggvényük mondjuk), és korrelálatlanul köpködik a pontokat, a megoldás az eloszlástól függetlenül 1/3 lesz (házi feladat).

Ilyen értelemben a síkbeli kérdésnek is lehetne értelme, de mégsincs, mert közbejön a geometria, és az, hogy a 4 pont konvex, vagy konkáv négyszöget formál-e, már eloszlásfüggő (pl. képzeljünk el egy olyan véletlen pont generátort, ami egy vékony körgyűrűn hajlandó csak pontokat generálni, ill. egy olyat, ami az egységnégyzetben egyenletes eloszlású)

- g

Előzmény: sashimi (771)
sashimi Creative Commons License 2003.09.28 0 0 771
Megoldasod nem csak a legegyszerubb, de egyuttal a legbonyolultabb is: ugyanis szvsz a tied az egyetlen helyes megoldas.

sashimi

Előzmény: gligeti (744)
noway Creative Commons License 2003.09.28 0 0 770
Na még egy utsót: valamilyen sorrendben egymás mellé írjuk a számokat 1-től egészen 2003-ig. Például így 1 2003 2 2002 3 2001 4 2000...stb.

Ha az A szám 9-cel m, a B szám n maradékot ad, akkor az AB (nem szorzás, hanem egymás után írás) m+n maradékot (ez abból következik, hogy 10^n mod 9 = 1). Ebből már könnyű belátni, hogy bármely 9 egymást követő számot egymás mögé írva 9-cel osztható számot kapunk. A 2003db. számot kilences csoportokra bontva 2003 mod 9 = 5 szám marad ki, azaz X mod 9 = 1+2+3+4+5 mod 9 = 6.
Azaz 3|X, de nem 9|X, így X nem négyzetszám.

Előzmény: Törölt nick (751)
Törölt nick Creative Commons License 2003.09.27 0 0 769
Jó. Mondom ezekután már következetesen kikerülöm a számosságra vagy a "végtelen" fogalmára hajazó feladatokat. Egy kérdés a Bertrandról: miért pont a második megoldást javasolják a cikk írói? (az angol nyelvű oldalon)
Előzmény: értelmiségi (768)
értelmiségi Creative Commons License 2003.09.27 0 0 768
Ha valamilyen esemenynek 0 a valsege, az attol meg nyugodtan bekovetkezhet, vagyis nem lehetetlen esemeny. Ugyanigy, ami 1 valsegu, az meg nem biztos, hogy bekovetkezik.
Peldaul ha a [0,1] intervallumban talalomra mondunk valos szamokat, akkor annak a valsege, hogy racionalisat mondunk 0, tovabba annak a valsege, hogy irracionalisat 1.
Előzmény: Törölt nick (748)
Törölt nick Creative Commons License 2003.09.27 0 0 767
Ok. Már átrágtam magam rajta: Már kettő-null oda... De azért elolvasom magyarul is
Előzmény: értelmiségi (765)
Törölt nick Creative Commons License 2003.09.27 0 0 766
Ez viszont közismert feladat: párhuzamosokat húzni, dobálni a gyufákat, számolni, hogy hányszor metszi a vonalakat, aztán a vonalak távolságából (gyufahosszban mérve) s a sikeres "esésekből" kilehet fejezni pit. Azt hiszem Euler-é a feladat
Előzmény: attoparsec (763)
értelmiségi Creative Commons License 2003.09.27 0 0 765
Semmi gond. Talaltam egy jegyzetet a neten, amiben benne van, magyarul. Innen kell letolteni a postcript file-t. Valoszinu, hogy megtalalhato a neten meg mashol is. Pillanatnyilag nekem ezt sikerult megtalalni.
Előzmény: Törölt nick (761)
Törölt nick Creative Commons License 2003.09.27 0 0 764
Dereng még valami a fejemben valszámból, de nem vagyok pszichológus sem, hogy rá jöjjek ki mire gondol. Egyébként a háromszögeset megemlítettem egy programozó matematikusnk aki a cégünknél dolgozik, asszem ELTE -n végzett (ergo: nem valami alibi végzettsége van), s azt mondta, hogy nem rossz feladat. Valszeg ő is ironizált. :-(
Azért szólhatott volna vki, hogy ne csináljak a számból...

Kezdem kapisgálni a három különböző megoldást (Bertrand). Igy jártam.

Előzmény: gligeti (762)
attoparsec Creative Commons License 2003.09.27 0 0 763
ha mar a valoszinusegeknel tarunk:
hogyan lehet egy csomag gyufaval meghatarozni PI kozelito erteket ?
rendelkezesunkre all meg egy nagy papirlap, ceruza es vonalzo.
ap.
gligeti Creative Commons License 2003.09.27 0 0 762
bocs, de az irónia nem látszott a levezetésemen? Természetesen igyekeztem ugyanazt a hibát elkövetni, amit attoparsec az 1/8-dal, persze ő is ironizált...
Előzmény: Törölt nick (750)
Törölt nick Creative Commons License 2003.09.27 0 0 761
Igazad van: Russel paradoxont írtam, a Bertrand névről (meg a paradoxonról) rögtön ő rá asszociáltam. Megesik.
Nézegetem a linket egyébként: elég nehezen haladok vele, a szakkifejezéseket nem igazán vágom, illetve egy szóról/kifejezésről elsőre csak a hétköznapi jelentés ugrik be. Nehezen tudok belőle valamit is kibogarászni, de azért kezdem felfogni, hogy miről szól (remélem!)
Előzmény: értelmiségi (760)
értelmiségi Creative Commons License 2003.09.27 0 0 760
A Bertrand paradoxon nem ez. Legalabb olvasd el azt a linket.
Előzmény: Törölt nick (759)
Törölt nick Creative Commons License 2003.09.27 0 0 759
O.k. Egy-nulla oda! Bertrand paradoxonról csak annyit tudok, hogy nem létezik olyan halmaz, amlynek minden halmaz részhalmaza. (a magyarázatról is dereng valami)Filozófia,matek,logika... hm, le vagyok maradva! De elfogadom a kritikát. Fura lenne,ha rajtam kívül mindenki rosszul tudná a matematikát! :-)

Ezt követően következetesen el fogom kerülni az ilyen feladatokat! De a második (harmadik?) feladatom -szerintem- nem ennyire problémás. Melyik fórumba mehetek ilyen szintű feladatokkal?

Előzmény: attoparsec (758)
attoparsec Creative Commons License 2003.09.27 0 0 758
"Lehet, hogy a szórakoztató szót értettem félre! :-) "
lehet :) szorakoztato != ertelmetlen :)
ap.
Előzmény: Törölt nick (756)
értelmiségi Creative Commons License 2003.09.27 0 0 757
Kerlek, tanulmanyozd a Bertrand paradoxont!
Előzmény: Törölt nick (756)
Törölt nick Creative Commons License 2003.09.27 0 0 756
Opsz!Ezt megkaptam! Talán rossz fórumba írtam? Mit jelent az, hogy műkedvelő kontár? :-)

Mintha a topic: "szórakoztató matemaikai feladványok" lenne.Lehet, hogy a szórakoztató szót értettem félre! :-)

Úgy gondoltam, hogy a kecske-farkas-káposzta problémát túl sokáig nem lehet ragozni, ezért leírtam néhány saját feladatot. Egyébként igazad van: nem, nem vagyok matematikus, még távolról se vagyok az, de például egy színházban a nézők maguk is mind színészek lennének?

Előzmény: értelmiségi (754)
értelmiségi Creative Commons License 2003.09.27 0 0 755
Előzmény: értelmiségi (754)
értelmiségi Creative Commons License 2003.09.27 0 0 754
"Az az állítás, hogy bármely körnek pontosan egy középpontja van, nos, ez tétel vagy axioma? (indoklást is!)"

Gondolkodjunk az euklideszi sikon! Ekkor a metrika, a topologia, a "geometria" a szokasos.

Def: Korvonal = {Q | d(P, Q) = d, d>0}. Korlemez ={Q | d(P,Q)=< d}

Def: Ezt a (P) pontot a kor kozeppontjanak nevezzuk.

Allitas: Egy kor kozeppontja egyertelmu.

Biz: Indirekt tfh. legalabb ket kozeppont van. Ezek kozul kossunk ossze kettot egy egyenessel. Az euklideszi geometriabol (meg a kor konvexitasabol a topologiabol stb.) kovetkezik, hogy ez az egyenes ket kulonbozo pontban metszi a korvonalat. Innen mar esetszetvalasztassal (a kozeppont a kor belsejeben, azon kivul van vagy rajta van, azonnal adodik az ellentmondas.

Egyebkent, ez valseg "feladat" egy nagy baromsag. Gondolom, nem lehetsz matematikus csak egy mukedvelo kontar. Ha a tema irant erdeklodsz, javaslom neked a < a href="http://www.cut-the-knot.org/bertrand.shtml"> Bertrand paradoxon tanulmanyozasat. Hogy ez miert paradoxon? Jo fejtorest kivanok neked! Ha kezdokent ilyenekkel foglalkoznal, tobbet megtudnal a valoszinusegszamitasrol is!

Előzmény: Törölt nick (750)
Törölt nick Creative Commons License 2003.09.27 0 0 753
Mi világos? Az hogy poénból írtad be, vagy az, hogy jó a megoldás? :-)
Előzmény: attoparsec (752)
attoparsec Creative Commons License 2003.09.27 0 0 752
"A feladat megoldása jó"
a 'megoldasomat' poenbol irtam be, es ugy latom masoknak ez vilagos. nyugtass meg, hogy szamodra is.
ap.
Előzmény: Törölt nick (748)
Törölt nick Creative Commons License 2003.09.27 0 0 751
Na még egy utsót: valamilyen sorrendben egymás mellé írjuk a számokat 1-től egészen 2003-ig. Például így 1 2003 2 2002 3 2001 4 2000...stb.
Kérdés : kaphatunk-e így négyzet számot? (a számok előbbi sorrendje csak példa. Bárhogy leírhatjuk őket, de mindegyiket pontosan egyszer fel kell használnunk!)
Előzmény: Törölt nick (750)
Törölt nick Creative Commons License 2003.09.27 0 0 750
Jó érvelés lenne ez, ha nem feledkeznél meg valamiről: létezik ugye FELTÉTELES valószínűség is! Az 1/4-es valószínűség valóban igaz, de csak két FÜGGETLEN félsíkra! Az meg, hogy egy szám kisebb, mint 300, ez az esemény semmiképpen sem független attól, hogy nagyobb, mint 200! Te pedig a független, vagy elemi események valószínűségi algebrájával bombázol... de azért csak próbálkozz :-)))

Na, még egy jó feladat! Az az állítás, hogy bármely körnek pontosan egy középpontja van, nos, ez tétel vagy axioma? (indoklást is!)

Előzmény: gligeti (749)
gligeti Creative Commons License 2003.09.27 0 0 749
arról nem is beszélve, hogy ebből az is kijön, hogy egy pont 1/4 valószínűséggel rajta van egy egyenesen...
(Az, hogy az egyenes jobb félsíkjában van, 1/2, hogy a bal félsíkjában van, az is 1/2, hogy a jobbban és a balban is, ami csak úgy lehet, hogy az egyenesen van, az 1/4 ugyebár :-))))

De persze ha a nyílt félsíkkal csináljuk, akkor 1/4 valószínűséggel még az is lehet, hogy mindkét félsíkban egyszerre benne van a pont!!!! ;-))))

- g

persze az, hogy a gondolt szám 200 és 300 között van, az éppen 1/4 nem? 1/2 valószínűséggel kisebb mint 300, 1/2 valószínűséggel nagyobb, ugyanez 200-ra => 1/4

Előzmény: Lalo (746)
Törölt nick Creative Commons License 2003.09.27 0 0 748
Hát ez nem nyert! A feladat megoldása jó, de ebből nem következik az, hogy nyolc diszjunkt háromszög 1 valószínűséggel fed le egy tetszöleges pontot. Vegyük elemi eseménynek azt, hogy:

An: az n. háromszög lefedi a pontot.

Ekkor :

P(An)=0.125

P(A1+A2+A3+...+A8)=P(A1)+P(A2)+...+P(A8)-P(A1)*p(A2)*...*P(A8)

Ez majdnem 1, de csak majdnem. :-)

A x szám valószínűsége 200 -tól 300-ig nem jó ellenpélda, mivel a háromszögek méreteire nem kötöttem ki semmit (pl.: H háromszög lehet: a Merkúr,Jupiter és a Pluto felszínének egy-egy pontja is... :-) )

Előzmény: Lalo (746)
Törölt nick Creative Commons License 2003.09.27 0 0 747
Annak valószínűsége, hogy tetszőleges természetes szám 200 és 300 között van, 0, mert a véges halmazok nullamértékűek.
Előzmény: gligeti (744)
Lalo Creative Commons License 2003.09.26 0 0 746
Attoparsec bizonyításának egyenes folyamánya, hogy 8 tetszőleges diszjunkt háromszög 1 valószínűséggel lefedi a síkot...
Előzmény: attoparsec (745)
attoparsec Creative Commons License 2003.09.26 0 0 745
a haromszog minden oldala (az oldalt alkoto szakasz tartoegyenese altal) 2 reszre osztja a sikot. annak valszinusege, hogy a P pont az egyik felsikba essen, 1/2. mivel harom oldal van, osszesen 8 lehetoseg adodik. ezek kozul csak az egyikben igaz, hogy P a H belsejeben van, ezert annak a valszinusege, hogy egy pont egy haromszog belsejeben van, 1/8 :)))
ap.
Előzmény: Törölt nick (743)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!